1876 Vrijdag, 3 Maart. NK 9. X AN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDEtt-BELANGEN GEWIJD. Zeventiende Jaar gang. Haarlemmernteer. Landbouw. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.— Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 23 February tot 29 February 1876. UAARLEMMERHEEB. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAK :E EN UITGAVE BF.TREFFENDE te adresseren aan VAN BiVCA C°.te Amsterdam. MJiterliJk Woensdag Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. Predikbeurten te Kage en Abbenes. Zondag, 5 Maart 1876. Te Kage des voormiddags (geen godsdienstoefening). Abbenesnamiddags ten 2 ure. Woensdag 8 Maart. Te Abbenes, des avonds ten 6'/2 ure. GEBOREN: Maria Everdina, dochter van P. Sluis en A. Mole- naar. Cornelia, zoon van C. Donker en A. de Geus. IJsbrand, zoon van J. Splinter en W. Schaap. Anna, dochter van C. Steenks en M. Overkleeft. Klaaszoon van M. Versteeg en A. Kriebel. Petronella dochter, en Damis, zoon, (tweel.) van D. van Rijn en C. vanLeeuwen. Margaretha, dochter van J. Bisschop en E. Wagenaar. Pieter, zoon van J. van den Berg en D. Rodenburg. Hendrik, zoon van H. van der Werff en T. van der Waeht. Olof, zoon van A. op de Kelder en E. Huibers. Jakoba, dochter van W. Meirmans en B. G. Breedijk. OVERLEDEN: Johanna, oud 5 maanden, dochter van J. Leeggangers en L. Hamans. Willem, oud 14 maanden, zoon van W. Westendorp en M. A. van Opstall. Franciscus, oud 3 maanden, zoon van H. Overes en G. van Ex. Jacob, oud 6 maanden, zoon van G. Markus en B. van der Pad. ONDERTROUWD: A. Pruissen met H. van Arendonk. GEHTJWDP. Dunweg (wednr.) met J. van Groningen. J. Tar (wednr.) met A. van Es (wed.) D. Haster met G. ltuiter. G. den Breejen (wednr.) met W. van Pelt. Aan de belanghebbeDden wordt medegedeelddat de naai- en breilessen in de school te Abbeues weder een aanvang zullen nemen op Maanday 8 Ma-yt Het schoolgeld bedraagt voor ieder kind, per week, 15 cents; voor gedeeltelijk beta- lende leerlingen 5 cents. Wij hopen, dat er weder door velen gebruik van zal worden gemaakt en het aantal verzuimde schooltijden minder zal zijn dan vorige jaren. Naar men ons meldt, zal de laatste vergadering, in dezen winter, van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, depar- tement Nieuw-Vennep, gehouden worden op Donderdag 9 Maart, des avonds ten 7 ure, en zal daarin de spreekbeurt vervuld worden door den beer J. Salm. Bijdragen door den beer S. Vis en anderen. Te Hoofddorp is een geval van mazelen voorgekotnen. Vele kinderen lijden aan kinkhoest. In Februarij zijn 10 kinderen aan die zlekte overleden. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben afwijzend beschikt op de tegen de op 10 Febrnarij 1 876 te Haarlem mermeer gehouden toting, ingediende bezwaarschriftenop grond dat de persooD die den 7 Februarij 1876 is overle den, op den dag der loting volgens art. 27, in verband met de artt. 32, 33 en 36 der militiewet, onder het getal inge- schrevenen moest blijven. Naar tnen verneemt zijn twee der reclamanten tegen die uitspraak in hooger beroep gekomen bij Z. M. den Koning. De brandmeester D. Bik, van spuit n°. 5, is als zoodanig eervol ontslagen, en in diens plaats benoemd J. Slijkerman. Op Maandag, 28 Februarij, had te Abbenes eene aandoen- lijke plegtigheid plaats. Des namiddags ten half-twee ure werd het lijk van Dr. J. P. lleije in het familie-graf alhier tieder- gezet. Eene groote menigtevan hier en elders opgekomen woonde deze plegtigheid bij en wensfthte aan den volks- en kinderdichter hare laatste hulde te bewijzen. Onder de talrijk opgekoraenen merkten wij op: de heeren Verhulst, Coenen de Veer, Prof. Looman, Dijserinck, Schneevoogt, en meer anderen, die op het gebied van kunst, wetenschap of handel een verdienstelijken naam hebben. Eene lange sleep van koet- sen50 schoolkinderen en de trouwe vverklieden en dienaars van Dr. Heije volgden het lijk naar zijne laatste rustplaats. Daar gekomenwerden twee lauwerkrausen op de kist ge- hecbtwaarop Ds. Bervoets het woord nam en de aanwezige familie-leden en belangstellenden op indrukwekkende wijze toesprak. Hij wees ben op de vergankelijkheid van al bet aardscbe maar tevens dat uit dien graf kelder, voor het eerst geopend orn een doode te ontvangen, als ware het eene stemme opsteeg, die sprak van opstanding en levenHij toonde in welsprekende taal aanwat Dr. Heije was geweest voor deze plaats en gaf woorden van troost en opbeuring voor de bedroefde nageblevenen. Daarop kwam de onderwijzer dezer plaats aan het woord die ongeveer het volgende sprak Het zal voorzeker niet ongepast zijndoor innerlijken drang des barten bewogen, om bij deze grafstede een af- scheidsgroet te brengen aan den ontslapen vriend der Neder- landsche jeugdin 't bijzonder van die van Abbenes. Want in waarheid hebben de kinderen dezer plaats een vriend ver- loren. Hoe kinderlijk en eenvoudig, hoe pretlig en belang- wekkend kon hij tot ben spreken; hoe ernstig wist hij hen te wijzen, ook onder de blijmoedigste toespraak, op hunne tegen- vvoordige en toekomstige pligUn. Dan stond de geest zijner kindergedichtjes in klare werkelijkheid voor ons, en wij had- den den man lief, den man, wiens mond in die oogenblikken sprak, zoo als een kinderziel yevoelt en denkt. Niet waar? Zoo vele zijner liederen hebben wij te za'men in zijne tegen- woordigheid gezongen, nog bij zijn laatste bezoek in het na- jaar die aandoenlijke „Avondbede", welke we zoo aanstonds weder zullen aanheffen maar thans bij zijn graf! In woord en daad was hij der kinderen vriend. De kinder-bibliotheek werd bij voortduring door hem verrijkt even als die der vol- wassenen; tot spoorslag van spaarzaamheid ondersteunde hij onze scbool-spaarbaokde nasi- en breischool, waarvan zijn eenig kind de mede-patronesse is, werd, tot bevordering van gedeeltelijk kosteloos onderwijs, in ruime mate door hem be- giftigd; op den 1 Maart vocral had de aansnellende lente van hare vreugde reeds in de harten der kinderen gestrooid om in blijde stemming zijn jaarfeest te vieren. Dan moesten zij het eens regt goed hebben, even als op het jaarlijksche feest van 21 September, en geene kosten moesten worden ontzien; zoo luidde zijn vrieridelijk woord. „Wij zullen hem wel nimmer vergeten 1 Dr. Heije zal te Abbenes blijven leven, in mijn hart, in der kinderen hart, in de barten van al zijne vriendenals ware hij niet gestor- ven. En nu, vaarwel, getrouwe kindervriendIk dank u voor uw goed voorbeeld 1 Slnimer zacht tot hooger ontwaken!" Bij het einde der toespraak legden twee meisjes ieder eene iinmortellen-krans op dt bis: en zongen de ai.dere kinderen bet kinderlied van Dr. Heije, dat zij in October van het vorige jaar, bij zijn laatste bezoek, in zijne tegenwoordigheid gezongen badden, de bekende „Avondbede": Kinders 1 zult gij slapen gaan, Bidt met zulk een vroom gemoed, Of ge 't voor het leste doet En missebien niet op zult staan. Dankt voor 't goed dat God u gaf, Hem, die 't u geschonken beeft; Smeekt voor 't kwaad dat gij bedreeft, Onzen Heer's vergeving af. d' Oogjes, door den slaap bezwaard, Mogen dan ter ruste gaan; Yrolijk zult gij ze openslaan In den hemel.als op aard! Twee jougens legden vervolgens ook hunne kransen neder en Prof. Looman begon zijne rede onder den indruk van het eenvoudig kindergezang. Hij schetste Dr. Heije in zijne be- trekking als werkzaam secretaris van de Maatschappij van Toonkunst. Wel had hij ook op dat gebied met velerlei be- zwaren moeten worstelenmaar hij had steeds in de eene hand bet zwaard en in de andere de truffel gehouden en zoo had hij het gebouw mede helpen stichten waaruit zoo veel goeds en scboons is voortgekomen 1 De plegtigheid liep ten einde. De heer W. Zervasschoonzoon van den overledeue bedankte in korte woorden voor de bewezen eer, waarop de kist werd nedergelateu en ieder huiswaarts ging. Renkuin29 Febr. Door den hoogen waterstand hebben reeds enkele liuisgezinnen hunne woningen moeten verlaten terwijl andere genoodzaakt werden hunne kelders te onlrui- men. Ook zijn enkele wegen geheel onbegaanbaar en de over- togt over de rivier gaat met veel moeite gepaard. Velen ver- langen dan ook dat het water spoedig zal vallen tnaar on- danks den val op den Boven-Rijn, blijft het hier nog steeds wassen. De veehouders zullen echter bij deze overstrooming welvarenwant het water is van goede kwaliteit en de uiter- wnarden en andere weilandendie in verscheidene jaren bijna niet werden geinundeerd, zullen door het achterblijvende slib in vruchtbaarheid toenemen. Capelle (Langstraat), 29 Febr. Het kalfvee, om dezen tijd des jaars door de Belgische kooplieden zoo gezocht en ge- woonlijk nog zoo weinig voorhanden, is deze week aanmerke- lijk in prijs gedaald. Reeds was bet bij het rondgaan aan de huizen zeer merkbaar, doch op de heden te Waalwijk gehou den weekmarkt viel die deling meer in het oog, zoodat ver scheidene veehouders niet verkocht bebben, en anderen, die 220 a 250 dachten te maken met 190 a 220 te- vreden moesten zijn. De aanvraag voor geperst hooi is sedert de heropening der vaarwaters zoo ontzettend groot, dat op de meeste plaat- sen gebrek is aan personeel en voorraadom aan alle kom- missien te kunnen voldoen. De prijzen zijn dienlengevolge aanmerkelijk gestegen en wordt thans26 a/28 de 1000/2 kiloos voor eerste kwaliteit bcsteed. Mindere soorten vinden in dergelijke oogenblikken grage koopers. Stroo wordt ook zeer gezocht, en men besteedt voor dit artikel thans 16 a 19 de l000/2 kiloos. De verzendingen zijn speciaal voor Engeland, Frankrijk en Duitscbland. Zwolle, 25 Febr. Onze door buitenlandsche kooplieden zoo druk bezochte weekmarkt onderging heden eene enorme drukkiug. Het berigt van verbod van invoer in Duitschland zoo plotseling opgekomenveroorzaakte den kooplieden uit Pruissen grooten schrik. Men telegrafeerde aan Prins von Bismarck en andere autoriteitentot dat heden middag schier na ailoop der gewone markt, waarvan de Nederlanders en Belgen partij trokkeneen telegram ontvangen werd, houdende dat de invoer op 27 dezer nog kon geschieden. De handel voor Pruissen liep daarop zoo druk dat meest alles tot ver- hoogden prijs van de hand ging. Meppel28 Febr. De prijzen van bet kalfde rundvee en van magere en dragtige varkens zijn in de laatste dagen in onze omstreken tot staan gekomenen daar de aftrek zeer lusteloos is, wordt eene daling in de trouwens zeer liooge prijzen te gemoet gezien. Texel, 2 Maart. Dagelijks worden alhier reeds partijen lammeren verkocbt, meest tegen geheimen prijs. Men weet ech ter van sommige partijen, die voor 11.50 verkocht zijn. Uit Berlijn meldt de Kolnische Zeitung de reden waarom de Pruissische regering den in- en doorvoer van rundvee uit Nederland, Belgie en Luxemburg verboden heeft. Deze maat- regel is genotnen om het overbrengen van de in die lauden onder het vee heerschende longziekte te voorkomen. Ook op de kalveren is dat verbod van toepassing. Overtreding wordt gestraft met verbeurdverklaring van bet vee en geldboete van hoogstens 150 mark of daarmede gelijkstaande gevangenis- straf, voor zoover het Duitsche strafwetboek voor elk bijzon der geval ten minste geen zwaardere straf bedreigt. De pokziekte onder de schapen te Scheid, gemeente Smil- de, heeft opgehouden. De kudde, waarbij zicb de ziekte open- baarde, bestond uit 365 stuks, waarvan 83 bezweken en slechts 70 onaangetast gebleven zijn. In 't geheel zijn er 212 doorgeziekt. De inenting is hier niet toegepast, omdat de eige- naars er tegen waren. Aan de vereeniging Proeftuin te Deventer is, na expiratie van het bestaande contract, op nieuw voor den tijd van 10 jaren in bruikleen afgestaan bet thans door liaar geexploiteer- de terreinmet een jaarlijksch subsidie van 500 gedurende dien tijd. In het tijdperk van vier weken 23 Jan. tot 21 Febr. 1876, zijn, blijkens ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aan- getastin Zuid-Holland 150, in (Jtrecht 18 en in Fridsland 69 runderen; te zamen 237. In het vorige tijdperk van vier weken waren 236 runderen door die ziekte aangetast. Blijkens de jongste bij de regering ontvangen officiele mede- deelingen uit Zwitzerland aangaande den stand der veeziekten daar te lande, was in de tweede helft van Januarij de long ziekte uitgebroken in een stal met 15 beesten in de gemeente Willisau, kanton Lucern. Uit de gedane nasporingen was vrij zeker gebleken dat de ziekte door eene kudde ossen uit Italie overgebragt was. Met het afmaken van het vee op den besmetten stal was een begin gemaakt, en verder waren alle maatregelen genomen om verdere verspreiding tegen te gaan. Het getal der met mond- en klaauwzeer besmette stallen was, van 121 op 16 Januarij jl. verminderd tot 37 op 1 Februarij. De ziekte was dus tot zoodauig standpunt gedaald dat men hopen mogt haar weidra geheel te zullen meester worden, indien alle maatregelen streng wierden gehandhaafd. Bij publikatie der regering waren daarom in herinnering ge- bragt de straffenbij de wet bepaald tegen het geheimbouden van gevallen van ziekte en tegen het invoeren van besmet vee; alsmede de bepaling, volgens welke de overtreder der wet bovendien aansprakelijk is voor de schade welke door zijn toedoen aan anderen veroorzaakt wordt. Van kwaden droes waren in de kantons Solotburn, Basel- stadt en St.-Gallen 9 gevallen voorgekomeno. a. te Basel 3 in een stal met 33 paarden. Het is bekenddat muizenmollen enz. den reuk van petro leum zeer schuwen. Op plaatsen, waar deze stof bewaard wordt, zal men geene muizen bespeuren; eveneens verwijderen mollen zicb van die oordenwaar men den grond er mede heeft bevochtigd. Wie luiken (blinden) voor de ramen hebben en 's zomers zich van de lastige kamervliegen wenschen te ontdoenbeboe- ven daartoe aan den benedenkant der ramen slechts met petro-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1