1876 Vrijdag, 10 Maart. AK 10. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zeventiende Jaargang. Haarlemmermeer-Pol der Haaiiemmermeer. Polderwezen. Landbouw. v»*s«i ^iasR Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der AAdvertentidn van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Cent. VERGADERING van HOOFD-INGELANDEN G i t g- a v e u. 0 t v a ii s t e n. G i t g- a v e n. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 1 tot 7 Maart 1876. Texel8 Maart. In publieke veiling werden gisteren de schapen verkocht van f 16 tot 25; het schaapvee is over het algemeen schraal. IIAARLEMIERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Utterly k Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. gehouden op Woensdag 15 December 1875, des morgens ten 10 ure, in het Lokaal van Staats, te Haarlem. Voorzitter: de Heer J. W. M. van de Foil. Tegenwoordig 18 ledenals: de HeerenH. van Wicke- vookt Crommelin, A. B. J. Baron van Ittersum, .1. W. M. van de Poll, Jhr. W. A. L. Mock, J. G. Schone Mr. J. P. Amersfoordt, Jhr. Mr. J. A. Bepelaer, G. A. van Hocwbninge Gz. A. Wijnands Jhr. Mr. J. W. H. Butgers van Bozenburg, P. Langerhuizen Lz.P. Knaap Gz.A. J. G. Timmermans, D. W. P. Wisboom van Giessendam, Mr. J. D. Viruly, H. A. Hanedoes, Jhr. J. B. van Mer- len en C. W. Graaf van Limburg Stirum. Afwezig met kennisgeving.de Heeren: Mr. T. L. L. Prins, J. Blokland en J. J. Korthals. I. De Voorzitter opent de vergadering; de Notulen van den 22 September j.l. worden gelezen en goedgekeurd. II. De volgende mededeelingen worden daarop door den Voorzitter gedaan a. dat de kas van den Penningmeester op den 14 December j.l. eene waarde aanwees van 56,479.87, zich verdeelende in 21,479.87 in divers papier en kontanten en 35000.in prolongatie gegeven b. dat de voorraad steenkolen aan de diverse stoomtuigeu bedraagt 26800 hecto liter;c. dat op den 8sten October j.l. eene kasopneming bij den Penningmeester heeft plaats gehad, ten overstaan van de Hem-en Heemraden H. van Wickevooht Crommelin en Mr. J. P. Amersfoordt, en die administratie in de beste orde is bevondend. dat Dijkgraaf en Hoogheemjaden van Bijn- land hunne goedkeuring hebben verleend aan de eerste Sup- pletoire Begrooting, Dienstjaar 1875; e. dat van hetzelfde Collegie de goedkeuring is ontvangen op de rekening van den Penningmeester, dienstjaar 1874, met de daarbij behoo- rende bescheiden;f. dat het verdiepen van de Hoofdvaart is aangenomen door G. Smit, te Nauernavoor de som van 5130.g. dat op den 14 October eene aanbesteding tot het gelijk maken van den ringdijk heeft plaats gevonden en dit werk is aangenomen als volgtperceel 1, A. Wegge voor 2406.perceel 2, Idem, voor 2356.perceel 3, J. Smit, voor 1773.perceel 4, H. Homers, voor 1050.perceel 5, J. v. d. Heuvel, voor 848. h. dat op den 8 November jl. eene aanbesteding is gehouden tot het gelijk maken van andere gedeelten ringdijk waarvan de uitslag is als volgt: perceel a, aangenomen door B. van den Heuvel, voor 2279.perceel b, aangenomen door L. Brouwer, voor 1875.perceel c, aangenomen door B. van den Heuvel, voor f 1515.i. dat het maken van een nieuwen pompzuiger voor het stoomtuig den Lijnden is opgedragen aan de Babriek de Prins van Oranje, te 's Gra- venhage, voor de som van 2133. A lie welke mededeelingen voor kennisgeving worden aange nomen. III. Wordt aan de orde gesteld de behandeling van de Be grooting voor het dienstjaar 1876. De Voorzitter stelt voor, dat eerst de Vergadering in ken- nis zal worden gesteld met het rapport der Commissie tot onderzoek dezer Begrootingten einde daarna de beraadslaging over de algemeene strekking te openen. De Vergadering zich hiermede vereenigendewordt het rapport, bij monde van het Lid dezer Commissie, Jhr. W. A. L. Mock, voorgelezen, luidende als volgt: Mijne Heeren De Commissie benoemd in Uwe Vergadering van 2 De cember, tot onderzoek der Begrooting voor het jaar 1876, heeftna aan die opdragt gevolg gegeven te hebbende eer U het volgende te rapporteren. Vooraf deelt zij mededat gedurende de ter visie lig- ging der Begrooting er geene bezwaren tegen zijn ingebragt terwijl zij den Dijkgraaf haren dank betuigt voor zijne wel- willende inlichtingen. De Begrooting voor 1876 toont in eenige hoofdpunten een merkwaardig verschil aan met die van vorige jarendaar er op eenige posten geheel andere cijfers voorkomen dan die waaraan wij sedert lang gewoon waren. Uwe Commissie heeft echter, behalve eene wijziging in den post verdiepingen en daarmede in verband staande ver- laging van het bundergeld, geene aanleiding gevonden daarin vele veranderingen voor te stellen. Wat betreft het verschil met vorige begrootingenwijst Uwe Commissie met genoegen op de aflossing der schuld, waardoor deze post voor het eerst is vervallenalsmede op het aanzienlijk batig saldo beschikbaar uit de dienst van 1874, voortvloeijende uit de daling der steenkolenprijzen en hoogere opbrengst der verkochte dijksgronden terwijl er voor nieuwe werken dit jaar geen bijzoudere uitgaven noodig zijn. Het eindcijfer der Begrooting bedraagt aan inkomsten 235,542.75 en aan uitgaven 228,562.75; het batig saldo ad 7000.is iets ruimer genomen dan andere jarenom meer roulance kapitaal te hebben. Onder de Ontvangsten is echter niet mede gerekend de opbrengst der 24 hectaren Dijksgrond, welke nog verkocht moeten wordenterwijl onder de Uitgaven voorkomt een post van 39600.voor onderhoud van Kanalen, Vaarten en Slooten, waarvan f 34800.voor verdiepingen bestemd is. Deze begrooting wordt dan ook eigenlijk beheerseht door dat aanzienlijk cijferter bestrijding waarvan weder een om- slag van 10.per bunder wordt gevorderd. De verdiepingen hebben een ernstig punt van onderzoek bij Uwe Commissie uitgemaakt en het is hare overtuigingin aanmerking nemende dat er in de laatste jaren niet veel aan het uitdiepeu van togten besteed is, dat er zijn welke sedert 1857 niet herschoten zijn, het noodig en in het belang van den polder en ingelanden is, de hand te houden aan dat belangrijke werk. Uwe Commissie zou echter pngaarne het bundergeld met een gulden verhoogen en ziet dan ook niet de noodzakelijk- heid in om voor dat werk opeens een zoo aanzienlijk bedrag te besteden, vooral omdat het met de straks voor te stellen wijziging mogelijk is met kracht aan het werk te gaan zonder tot dien uitersten maattegel de toevlugt te moeten nemen. Het brengen der Hoofdvaart p 630 meter moge zijne nuttige zijde hebbenUwe Commissie betwjjfelt of zulks in verhouding zal zijn tot de groote uitgaven hiervoor gevorderd. Na deze algemeene beschouwing stelt Uwe Commissie voor: Hoofdstuk I. Volgnr. 3, Jaarwedden der overige beambten te verhoogen met f 200. Volgnr. 13, Zegelste verhoogen met 100.en te bren gen op 150.noodig voor het meer volledig houden van een register van Ontvangsten; deze post zal overschreden zijn. Volgnr. 14. In het vervolg aan ieder lid eener Commissie voor elke vergadering 10.uit te reiken als billijke vergoeding van reiskosten en moeite. Volgnr. 16, 300.hooger voor aanschaffing van meu- bilair; de Commissie heeft dit met genoegen opgemerkt. Hoofdstuk II. Volgnr. 21, Onderhoud van KanalenVaarten en Slooten te verminderen met 17,000.en te brengen op f 22,600. Volgnr. 22 is 2300.hoogereen der voornaamste uitgaven is het aanschaffen van een balkleppenkast aan den Lijnden. Hoofdstuk III. Volgnr. 30Post voor gemakkelijke backing voor den Penningmeester, daar hij anders tusschenmandaten zou moeten geven voor uitschotten van de opzigtersdeze 8000 worden bij de Ontvangsten onder Hoofdstuk IV, Volgnr. 54, teruggevonden. Hoofdstuk VI. Volgnr. 3 8Aanleg van nieuwe werken is voor memorie uitgetrokkenomdat er nog 10000 el ringdijk moet gelijk gemaakt wordenvoor welk werk nog zh 4000.in kas zijn, zoodat het niet vast is op te geven hoeveel hiervoor nog gevorderd zal worden. Ingeval de fae- calien uit Amsterdam tegen billijken prijs te krijgen zijn geeft Uwe Commissie in overweging daarmede eene bemesting op het nieuw gelijk gemaakte gedeelte op eenigzins ruime schaal te bewerkstelligen. Hoofdstuk III. Volgnr. 44, Huur of pacht van landerijen, gebouwen en veenderijen, is f 5300.minder geraamdomdat door het gelijk maken van den ringdijk oDgeveer 100 bunders minder verpacht worden. Volgnr. 48, Recognition en opstalregtenf 300 meer geschat, omdat deze baten gestadig toenemen. Hoofdstuk VII. Volgnr. 58, Omslagwordt voorgesteld vast te stellen a 9.per hectare, alzoo te verminderen met 17,192.30 en te brengen op 154,731.36 J/2en verder de geheele Begrooting vast te stellen op: 218,370.45 in ontvangst, 211,370.45 in uitgaaf, batig saldo /7,000. Hoofdstuk VII. Volgnr. 40, Onvoorziene uitgaven, te ver minderen met le 100.voor den Bode 2e 100.voor den Klerk, 3e 192.30, te zamen 392.30 om het batig saldo op 7000.te houden. Alzoo te brengen op 3113.28. De Commissie, (gt.) W. A. L. MOCK. P. LANGERHUIZEN Lz. A. J. E.VAN ITTERSUM. Alsnu wordt overgegaan tot de algemeene beraadslagingen. [Deze zullen wij in ons volgend nonimer mededeelen.) Predikbeurten te Abbenes en Kage. Zondag, 12 Maart 1876. Te Abbenes, des voormiddags ten 9'/2 ore. Kage, namiddags 2 Woensdag T 5 Maart. Te Abbenes, des avonds ten 6 J/2 ure. GEBOREN Aaltjedochter van D. Wester en H. Nessloge. Aart Jan, zoon van T. de Jongh en N. van Leenwen. Karelzoon van J. Hoogewoning en W. van der Meij. Jacobus Gerardus zoon van E. Breed en K. Abenes. Albert Dirk, zoon van W. Struik en G. Grave- maker. Margaretha Cornelia dochter van C. van Dam en E. Beers. Catharina Johannadochter van C. Lamboo en A. de Rooij. Pieter zoon van H. Huizinga en C. de Jonge. Neeltje, dochter van D. van der Wal en J. Schipper. Cornelia, zoon van H. Moelaart en A. Kolle. Johannes, zoon van G. Bus en A. C. van Meer. Nicolaaszoon van J. J. van der Leden en II. Hoogendoorn. Antje Cornelia, dochter van A. Louw en C. Siebeling. Maria Pieternella, dochter van A. Borst en N. van Laar. OVERLBDEN Teunisoud 3 weken zoon van P. Kooij en A. Mar" kus. Mary Hancock oud 55 jaren gehuwd met A. Uren. Elisa beth oud 23 maanden dochter van C. Markus en M. C. Vermeulen. Engelina Mariaoud 2 jaren dochter van J. van Egmond en M. van Poelgeest. Heiltjeoud 4 maanden dochter van M. van Soest en A. Timmers. Neeltje Perenboom oud 63 jaren gehuwd met C. van der Ploeg. Geertruida oud 5 jaren, dochter van C. de Groot en A. G. I.I. de Raad. Hendrina Geertruida Geerligsoud 39 jarengehuwd met A. Hissink. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: geene. Garnwerd, 8 Maart. Thans, nu men overal klagten over den hoogen waterstand hoort, ziet men eerst, hoe veel nut de inpolderingen doen. Voor dat de indijking van het water- schap „Ons behoud", alhier gevestigd, had plaats gehad, stonden wegen en voetpaden in den winter meestal onder water, zoodat alsdan de kinderen van Oostrum nooit de school te Garnwerd konden bezoeken; sedert de indijking heeft men geen overlast van water meer gehaden ofschoon bij den aanvang er eenigenhoewel belanghebbendenzich niet mede konden vereenigenis thans het groote nut en voordeel te veel gebleken om niet algemeen leerkennen, dat het waters'chap „Ons behoud" een wezenlijk behoud voor ons is. Laat het, waar het noodig is, navolging vinden. Ten gevolge van de dijkbreuk le Voorst is de geheele Wilpsche klei ondergeloopen waardoor eene zeer groote op- pervlakte met bouwland is onder water gezetonder auderen vele akkers met granen bezet, waarvan een groot gedeelte als geheel verloren is te beschouwen. Inlusschen mag hierbij ook niet verzwegen worden, dat het vette rivierwatcr daar ook bij uitnemendheid dorre en onvruehtbare streken onderzet, waardoor welligt het nadeel aan de zoogenaamde Wilpsche klei toegebragt, ruimschoots opgewogen wordt door de vrucht- baarmaking van deze en van de heidelanden. Capelle (Langstraat), 8 Maart. Terwijl het water buiten- dijks langzaam aan bet vallen is, wordt hat binnendijks aan- merkelijk hooger, zoodat de meeste binnenweilanden geheel zijn ondergeloopen en op sommige plaatsen ook de stand der winterrogge een dreigend aanzien krijgt. Hengelo (Gelderland), 8 Maart. De landbouwer B. Schoen- maker alhier heeft jl. Donderdag namiddag de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond in het graafschap Zutphen aan den Koning op het Loo toegezouden. Haarleill, 6 Maart. Op de heden hier gehouden voorjaars- paardenmarkt zijn aangevoerd 195 paarden en 3 veulens. De prijzen der paarden verschilden van f 100 tot f 600, die der veulens liepen van 100 tot120. De handel was matig. 8 Maart. De gisteren in de concertzaal van de socie- teit de Kroon", ten overstaan van den notaris de Booy, in veiling gebragte groaden, zijnde 46.29,80 hectaren wei- en hooiland, uitmakende het zuidelijk deel van het voormalig eiland Buigoord"gelegen in het drooggemaakte Y, onder de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, toehehoorende aan het hoogheemraadschap Bijnland, zijn toegewezen aan mr. J. L. de Grez, te Ginnekenvoor 128,135. Zwolle8 Maart. In de eergisteren avond alhier gehouden

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1