1876 Vrijdag, Maart. N°. 13. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Zeventiende Jaargang. \Y Prijs van het Abonnement: in het Jaar Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 22 tot 28 Maart 1876. Holl. Maatschappij v. Landbouw. Landbouw. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. HAARLEMMERMEER Prys van een enkel Nommer 15 Cent. Agenda voor de Vergadering van Hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder, te houden op Woensdag den 5 April 1876, des morgens ten 10 urein het locaal van Staats, te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Benoeming eener Commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde Hoofd ingelanden. 3. Yerzoek van den heer A. L. Dijserinck en andere ingelanden, on afdamming van de Liedetogt. 4. Voor- stel van het Dagelijksch Bestuur tot het verdiepen van vaarten en togten. 5. Verzoek van den heer H. H. van Waveren, tot aankoop van Veldweg. 6. Staat van 9chadeloosstelling aan pachters, wegens ingenomen dijk9grond. 7. Benoeming van een Penningmeesterwaarvoor op de voordragt alphabe- tisch zijn gesteld de heeren: W. F. de Bruijn Kops, F. H. baron van Lijnden en Mr. W. H. Smit. Uitslag van den Opbrengst der op den 16den en 17den Maart 1876 door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlem mermeerpolder, ten overstaan van den notajis J. L. van der Moergehouden Openbare Verpachting van het Grasgewas der Ringdijken en Polderkaden, over 1876. Opgebragt hebben de Ringdijken12272. Polderkaden. 2897. ALLE TOEZENDINGENKEDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BOIVGA C°.te Amsterdam. Te zamen 15169. Fredikbeurten te Kage en Abbenes. Zondag, 2 April 1876. Te Kage, des voormiddags ten 9 ure. Abbenesnamiddags ten 2 ure (doopsbediening). Tot tweeden klerk ter Gemeente-Secretarie in den Haar lemmermeer is benoemd de heer P. Verboon, te Krimpen aan den IJssel. GEBORENDirk, zoon van A. Snijders en M. Dekker. Cornells, zoon van J. van Gellekom en C. Legierse. Petrus, zoon van J. Jagt- man en A. Loogman. Pieter zoon van P. Rol en A. de Langen. Catharina, docktcr van P. de Jong en A. Pannekoek. Johanna, doch- ter van J. Moelaart en A. Sinon. Jacob, zoon van Z. Hofstede en A. RuigentuinKlaas, zoon van N. Terlonw en A. Versluis. Maria, dochter van W. C. Oudshoorn en M. Jansze. Gerrit, zoon van A. Krijgsman en A. Rijlaarsdam. Cornelis, zoon van B. J. van Noord en A. Seijts. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van J. Verbeek en H. Scheffers. 1 Kind van C. Pijlman en M. T. Jansens. OYERLEDENArie Verkuijl, oud 81 jaren, gehuwd met Anna Colijn. Johannes en Antoon (tweel.), ond 1 dag, zonen van C. Stolwijk en D. Amelse. Catharina, oud 2 maanden, dochter van C. Broertjes en G. Splinter. Adriaan, oud 5 maanden, zoon van C. Griekspoor en A. Ko- nings. Pieter Keijzer, oud 66 jaren, wednr. van S. Witte. Jan van Bemden, oud 48 jaren, gehuwd met A. Hagenaars. ONDERTROUWDGovert van Andel met Jannigje Terlouw. Jaco bus van Straten (wednr.) met Jannetje Nederveld (wed.) GEHUWDJacob van der Bent met Jannetje Dunweg. Daniel Dun- weg met Janna Mesman. Hendrik Verbeek (wednr.) met Dirkje van der Meulen (wed.) BEPALINGEN voor den Wedstrijd met Stoom-Koolzaad- Dorschwerktuigentevens geschikt tot het dorschen van verschillende soorten van HALMGEWASSEN PEULVRUCHTEN en FTJNE ZADEN, te houden in 1876, van wege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Art. 1. De beproeving, voor zooverre het dorschen van Koolzaad en Karweizaad aangaat, zal plaats hebben in de maand Juli of Augustus te Zevenhuizen (Provincie Zuid- Holland). Het dorschen van GranenZaden enz.zal ge- schieden in de maand September 1876 te Rotterdamter- wijl de mededingende werktuigen, op de Algemeene Ten- toonstelling der Maatschappij van 1620 September 1876 aldaar te houdenmoeten worden tentoongesteld. Art. 2. De werktuigen zullen op kosten der mededingers op nader aan te wijzen plaatsenen nader te bepalen dagen en urenmet alle benoodigdhedengeheel gereed om te wer- kenonder inachtneming der bestaande wettelijke bepalingen moeten zijn opgesteld. Art. 3. De plaatsruimte wordt door de Maatschappij kos- teloos verstrektzoomede het zuad en graan benoodigd voor de beproevingalsmede de steenkolen. Art. 4. De vereischten zijn1°. geschiktheid om Kool-, Karwei- en andere fijne zaden, halmgewassen en peulvruchten marktschoon te leverenzonder beschadigiDg van het zaad, Utterl{fk Woensdag.) graan of de vrucht; 2°. gemakkelijke vervoerbaarheid 8°. niet te zwaar om over bruggen en dammen te worden vervoerd. Bovendien zal nog gelet worden op: 4°. de kos ten van het dorschen per hectoliter; 5°. den koopprijs; 6°. sterke en eenvoudige samenstelling7°. het kafzuive- rings- en sorteertoestel; 8°. den toestand van het stroo na het dorschenenz. Art. 5. Als le prijs voor het werktuig, voldoende aan de gestelde eischen, wordt uitgeloofd de Gouden Medaille der Maatschappij en eene som van duizend gulden. 1000.) De 2e prijs zal bestaan in twee honderd vijf- t i g gulden. 250.) Art. 6. De aangifte van mededinging raoet geschieden schriftelijkmet omschrijving van het werktuig, voor of op 1 Juni 1876 aan den Secretaris der Maatschappij te Loos- duinen. De Secretaris bericht heeren aangevers den ontvang van hun schrijven. Art. 7. Inzenders van gelijke werktuigen even goed vol doende en van denzelfden fabrikantzullen bij bekrooning moeten loten. Aan hem, die den prijs niet ten deel valt, zal een getuigschrift worden uitgereikt. Art. 8. De aangevers zijn verplicht met de door hen aan- gegeven werktuigen op den te bepalen tijd te Zevenhuizen tegenwoordig te zijn, zullende ieder nalatige, ten voordeele der Maatschappij verbeuren eene boete van vijftig gulden, tenzij van de niet-inzending voor of op 10 Juli aan den Se cretaris der Maatschappij is bericht. Mocht een der deelnemers aan den wedstrijd zich tusschentijds terugtrekken en met zijn werktuig op de tentoonstelling te Rotterdam niet tegenwoordig zijnzal bij ten bate der Maatschappij uitkeeren eene som van f 250. Art. 9. De beoordeeling geschiedt door eene Commissie van deskundigen door het Hoofdbestuur benoemd en bestaande uit negen leden, zijnde: twee nit Noord-Hollandtwee uit Zuid-Hollanddrie uit de overige provincien, en twee werk- tuigkundigen. Art. 10. Aan de door deze Commissie nader te maken bepalingenalsmede aan haar uitspraak zullen Heeren Inzen ders zich moeten onderwerpen. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, Loosduinenbij 's GravenhageW. van deb Vliet, Voorzitter. 15 Maart 1876. P. F. L. Waldeck, Secretaris. NB. Op verzoek van het Hoofdbestuur, heeft Z Exc. den Heer Minister van Financien goedgevondenvrijdom van in- voerrecht aan de werktuigen, ingezonden uit het Buitenland, te verleenen voor zoover die weder worden uitgevoerd. Het geheele besluit daaromtrent, is opgenomen achter het Pro- gramma voor de Algemeene Tentoonstelling der Maatschappij te houden in September 1876 te Rotterdam. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Land bouw heeft in een adres, gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zakenverklaard met belaDgstelling te hebben kennis genomen van het ontwerp van wet ter verhooging van art. 61 van Hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1876 met 1,000,000 tot wering van de longziekte onder onzen kost- baren veestapeldoch met de wijze van bestrijding, waartoe de heeren districts-veeartseu hebben beslotenniet te kunDen instemmen. Voorts wijst het Hoofdbestuur den Minister op het feit, dat niet alleen aankoop van vee uit Friesland maar dat ook Schiedam aanleidiug geeft tot verspreiding van de gevreesde ziekte, daar de oplettende schiedamsche veehouder zoodra hij bemerkt dat een rund ongesteld is, zonder dat nog bepaald kau bewezen worden dat het aau longziekte lijdt, zich haast het hem verdacht voorkotnende vee ter markt te breu- genwaardoor juist een bron van besmetling wordt opengesteld Hierop moet, naar de meening van het bestuur, streng wor den toegezien. Behalve het advies van de districts-veeartsen acht het Hoofdbestuur het gewenscht, ook de meening van andere bevoegde personen in te winnen daar somtijds de adviezen van de veeartsen eenzijdig knnnen zijnen zij in vele gevallen niet genoegzaam over de belangen van den land' bouw kunnen oordeelen. Zonder deze maatregelen ziet het Hoofdbestuur in de voorstellen van de district-veeartsenom het ruudvee, dat aan het einde van den staltijd in verdachten toestand verkeertin de 9tallen te doen blijventot dat de termijn, gedurende welken het verdacht blijft, ver3treken zal zijn, weinig nut en zullen de groote geldelijke opofferingen geen doel treffen. Varseveld28 Maart. In jaren is men hier met de voor jaarswerkzaambeden niet erger ten achteren geweest dan tegen woordig. In Dec. en Jan. Iieten vorst en sneeuw het bewer- ken van den bodem niet toe, en van het begin van Febr, Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. tot heden bijna geen dag zonder regen of sneeuw en daarbij nog de hooge stand van het water. Voor den landbouwer inzonderheid den arbeidenden standis het dan ook een slimme winter geweest. Het verbod van invoer van vee naar Pruisen dreigt bij langen duur voor de veehouders een ware ramp te zullen worden. In de vorige maand zijn hier een groot aantal run- deren opgekocht, onder beding ze in Maart te zullen leveren, en thans blijven de koopers nalatig om ze te halen hetgeen de veehouders niet weinig in ongelegenheid brengt. Kalveren voor de slachtbank die vroeger f 12 tot 15 golden, wor den thans opgekocht voor twee gulden. Noortlbroek, 29 Maart. Zweepte nog voor weinige dagen de gierende stormwind de aanhoudende regenvlagen over veld en akker, thans reeds is men begonnen met de zaaijing van haver, wat des nachts over de vorst tamelijk goed gaat. Tot eigen consumtie beginnen sommige landbouwers hier een enkel stuk garst en haver dooreen gemengd te zaaijenwat een zeer goede berekening maakt en voor veevoeder regt ge schikt is. Zutpken28 Maart. In een tuin aan de zuidzijde dezer stad staat een abrikozenboom reeds geheel in bloeieen ge- gevolg van de zachtere weersgesteldheid der laatste dagen. In den aanstaanden zomer zal van wege de afdeeling Bedum der Maatschappij van Landbouw in de prov. GroniDgen te Onder- dendam eene tentoonstelling worden gehouden van paarden rundvee, schapen enz., en wel op Vrijdag den 9den Junij. Blijkens eene mededeeling van Zr. Ms. konsul-generaal to Hamburg is door den Hamburgsche senaatonder dagteekening 10 Maart jl.eene bekendmaking uitgevaardigd waarbij„in overeenstemming met een in het koningrijk Pruissen genomen maatregel, de invoer en doorvoer van rundvee, kalveren daar- onder begrepenuit het koningrijk der Nederlandenhet koningrijk Belgie en het groothertogdom Luxemburg tot nadere' beschikking verboden wordt". De Courier de Maestricht deelt mededat het Duitsche gou- vernement plan heeft om het verbod tot invoer van vee uit Nederlaud en Belgie in te trekken. De Reichs-Anzeiger daarentegen noemt het berigt, als zou de regering het verbod van den invoer van vee uit Nederland en Belgie weldra weder intrekken, volkomen ongegrond. Met het oog op de verwoesting der akkers door den waters- nood, vraagt de redactie van de Landbouw-Courautaan de algemeene commissie te Amsterdam bijdragen te doen toeken- nen om uitsluitend te dienen tot aankoop van hooizaad en pootaardappelen. Reeds heeft zij 25 in verschillende bij dragen voor het doel ontvangen. Door den landbouwer J. H. Wiggers te Zieuwent, is een varken geslagt, dat scboon aan den haak het buitengewone gewigt van 610 halve kilogrammen konde halen. Den heer L. A. Springer, te Amsterdam, is met een zil- veren medaillie ah eerste prijs bekroond voor zijn ter bloemen- en tuinbouwtentoonslelling te Antwerpen ingezonden plan van een stadstuin. In het tijdperk van vier weken 29 Febr. 28 Maart, zijn blijkens ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aangetast: in Zuid-Holland 162 runderenin Noord-Holland 6 runderen; in Utrecht 11 runderen; in Friesland 68 runderen; in het geheele rijk 247 runderen. In het vorig tijdperk van vier weken waren 237 runderen door die ziekte aangetast. Uit Amerongen meldt men, dat aldaar op land, dat over- stroomd geweest, maar thans weder droog geworden is, een eend is gevondenop dertien eijeren, hetgeen met de heer- schende koude als iels bijzonders mag aangemerkt worden natuurlijk Helen de vinders de eend stil zitten. Een zeer eigenaardig, maar minder bekend feest werd dezer dagen te Elst gevierd, bestaande in het omspitten, be- mesten en geheel bewerken van den tuin des dominfs's door de grootsten der catechisanten. Na die bewerking werden zij onthaald, terwijl de geheele dag verder feestelijk werd door- gebragt. Het is te begrijpendat zij, die geen verstand van be- mesten enz. hebben, dit niet als een feestdag beschouwen maar zij, die er verstand van hebben, zullen begrijpen, dat het voor den domine wel een fee9t is: 1°. omdat er de goede geest uit blijkt tegenover den domind, 2°. omdat de mest kosteloos gegeven wordt.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1