1876. Vrijdag, 7 April. No. 14. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zeventiende Jaargaiig. Haarlemmermeer-Polder. Haarl emmermeer. Polderwezen. Landbouw. t&wit:* Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 121/2 Cent, Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven w.V.w-v v. HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AT.TiK TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan V1JI IiOXGA C°.te Amsterdam. I'iter I [J ft Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. In de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haar- lemmermeerpolder, op den 5 April te Haarlem gehouden is bij eene tweede vrije stemming tot Penningmeester van dien Polder benoemd. de heer Mr. W. II. Smit, met 11 van de 20 uitgebragte stemmen. Op den heer P. H. baron van Lijnden waren 7 en op den heer W. F. de Bruyn Kops 2 stemmen uitgebragt. Predikbeurten te Abbenes en Kage. Zondag, 9 April 1876. Te Abbenes, des voormiddags ten 9 ure (Bevestiging van lidmaten.) Te Kage, des namiddags ten 2 ure (Voorbereiding.) Goeden Vrijdag 14 April 1876. Te Kage, des voormiddags ten 9 ure (H. Avondmaal.) Abbenes namiddags 5 are (Dankzegging.) van 29 Maart tot 4 April 1876. GEBORENJohannes Tenniszoon vail W. den Ouden en A. den Outer. Jacob Johannes, zoon van J. Heil en T. Kort. Theodorus, zoon van L. Melis9en en M. van Brugge. Arie, zoon van W. Kam- meraat en C. Blijleven, Marinua zoon van C. Struis en E. de Berg. Agatha, dochter van B. Mittertreinen en J. Patist. Jan Albert,"zoon van A. van den Berg en D. Kistemaker. Engeltje, dochter van J. de Reus en H. van der Wal. Pieter, zoon van C. Rentenaar en G. Dek- ker. Adriaan, zoon van A. Spierings en A. Timmers. Cornelia, dochter van P. de Die le Clercq en K. van Klaveren. OVERLEDENAntje Schuurmanoud 36 jaren, gehuwd met Gerrit H°P* Harmen, oud 7 maanden, zoon van P. G. Versluijs en C. Kooij. Maria Tresia Jansens, oud 39 jaren, gehuwd met Cornelis Pijlmau. Petronella de Klerk, oud 55 jaren, gehuwd met Jacob Warmenhoven. Cornelis Christiaan, oud 27 maanden, zoon van C. Peters en M. Versloot. Pieter Droogh, oud 20 jaren, ongehuwd. Johanna Agatha, oud 26 maanden, dochter van C Vermeulen en L. L. Vaessen. Klaasje Haak, oud 25 jaren, ongehuwd. Adrianus Jozefus, oud 4 maanden, zoon van J. L. Bouwmeester en M. C. Stroombergen. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Huibert Verboom met Jannetje van Tol. Sluijs met Trijntje ten Hagen. Simon van der Agenda voor de Vergadering van den Gemeente- raad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag 13 April 1876 des voormiddags ten 10 ure, in het Raadbuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Aanbieding van het jaarverslag der gemeente over 1875. 3. Idem om- trent het onderwijs. 4. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 5. Uitloting van aandeelen in geldleeningen. 6. Request van H. van Dam, om kinderen uit Zuid-Schalkwijk te laten schoolgaan op de school n°. 3. 7. Idem van L. Rpipink, hulp-onderwijzer, om tractements- verhooging. 8. Idem van J. Brouwer, tot aankoop van ge- meentegrond. 9. Voorwaarden tot verpachting der wegen. 10. Bestek voor onderboudswerken aan de gemeente-gebou- wen. 1], Verzoek van de veldwachters, om eene gratifi- catie. 12. Ophooging der begraafplaatsen. 13. Finan- cieele voordragt. 14, Policie-verordening (ligt ter lezing.) Het Comite van het Roode Kruis te Haarlemmermeer heeft besloten, een bedrag van f 400.te stellen ter beschikking van de Plaatselijke Commissie voor inzameling van gelden ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood. De overige bij genoemd Comit6 nog aanwezige gelden ad ruim/ 140.zullen aan het Hoofdcomite van het Roode Kruis worden overgemaakt, een en ander nadat gemeld Hoofdcomite daarop zijn goedkeuring heeft verleend. Den 3 April, 's nachts ten half-den ure, is Petrus Jobs. Hekmanoud 20 jaren, wonende te Haarlemmermeer (Bur- gerveen)te Oude-Wetering over een paal gestruikeld, in het water gevallen en verdronken. Vermoedelijk zal N°. 76 van de ligting 1876 der nationale militie dezer gemeente dienstpligtig zijn. De Oude-Wetering wordt tegenwoordig bij donker weder door lantaarns verlieht. Hierdoor is in eene groote behoefte voorzienook voor de scheepvaart. Dit voorbeeld heeft ook navolging gevonden te Roelof-Arendsveen. Mejufvrouw M. Meijervroedvrouw te Abbenesis in den nacht van 4 op 5 dezer, op den weg zoodanig ongesteld ge- worden dat zij zeer kort daarna is overleden. Heemstede, 5 April. Bij de gehouden aanbesteding van het driejarig onderhoud aan de gemeentewerken alhier werd ingeschrevendoor J. Hartveldt, te Haarlem, voor 2250; door W. en M. Mulder, te Haarlem, voor 2384.70door J. Visscher, te Haarlem voor 2640 door A.Munk&Zoon, te Heemstede, voor/2710, en door van Meurs Wolbers, te Heemstede, voor 3000. Het werk is gegund aan J. Hartveldt, te Haarlem. Eene vrouw uit Haarlemmermeer, van Haarlem naar hare woning terugkeerendeis alhier op den Achterweg plot- seling dood geblevenvermoedelijk ten gevolge van een toeval. Zij was gehuwd en had drie kindoren. In eene te Weesp gehouden vergadering van stemgeregtigde ingelanden in den Keverdijkschen en Reaalspolderden Honds- wijker polder en den Spijker of Nesser polderwerd met bijna algemeene stemmen besloten1°. een stoomgemaal met twee ketels te doen makennaar bet plan van het ingenieurs-bu- reau voor stoombemaling te Amsterdam, ter vervanging der drie windmolens; 2°. een geldleenhig bij partikulieren aan te gaana. 5 5,000 tegen intrest van 5 pet. 'sjaars, en 3°. onder nadere goedkeuring van do provinciale staten de drie polders te vereenigentot een polder met 6en bestuur. De heer mr. F. L. A. Nieuwenhuis van Amsterdam, een der voor- naamste ingelanden, die welwillend de leiding der vergadering op zich had genomenwenschte den ingelanden geluk met de genomen besluiten, en bragt vervolgens hulde aan de inge- nieurs Beijerinck en de Leeuw voor de uitnemende wijze, waaron zij zich van hunne taak, de besturen der polders ten deze voor te lichten en te adviseren, hadden gekweten, en eindigde met den wenscbdat de verdere bemoeijingen dier heeren tot een spoedige verwezenlijking van het plan zou- den leiden. De aanwezigen gaven luide blijken van instemming met de woorden van den voorzitter. Zwolle5 April. Op de heden alhier gehouden Palm- paardenmarkt waren ruim 800 paarden aangevoerd. Deze markt wordt naar ouder gewoonte zeer druk bezocht. Yoor Fransche, Duitsche, EngelscheLuxemburgsche en Holland- sche rekening werden belangrijke aankoopen gedaan. Weelde- paarden golden 525 a 1000; enkele geheime koopen gin- gen zelfs boven de 1000. Voor prachtpaarden der tweede soort werd met graagte 500 betaald. Werkpaarden golden 200 a 475; tweejarige graspaarden 175 a 290; veulens of ednjarig weigoed 90 a 200; poneys 35 a 125; voor de slagtbank bestemd 45 a 135. Dit jaar muntte onze Palmmarkt uit in grooten aanvoer van puike paarden, en was het reeds nu merkbaar, dat het kruisen belangrijken invloed op het paardenras van Nederland uitoefent. Onimen5 April. Er vertoont zich eene onrustbarende zoogenaamde wolziekte onder de scbapen waaraau vele die- ren sterven. De wol valt uit en het ligchaam kwijnt. Lettelbert4 April. Hoewel het voor eenige dagen nog storm, onweer en op vele plaatsen hoog water was, zag men hier heden reeds koeijen in het land grazen. In onzen pol der is het water thans zoo laag, als men het in den zomer aantreft. Sedert eenige dagen ziet men in het Westerkwartier hier en daar reeds ooijevaars. Met het tuinieren en poten van boonen en aardappelen is reeds een begin gemaakt. Texel, 5 April. Het zachte lenteweder geeft aan onze weilanden een groene kleur. Het gras schiet zeer goed op zoodat het schaapvee spoedig buiten het hooi kan. De natte winter is voor ons eiland (anders zoo hoog en droog) voor- deelig. Men verwacht, bij warmte, een goed gewas. Met goed gevolg hebben veefokkers alhier de pulpe (uitgeperste suikerpeen) tot voeding aan hun vee verstrekt. Vooral voor schapen en jong koevee (geen melkkoeijen) is de pulpe een uitmuntend voedingsmiddel, en, bij den hoogen prijs van het hooibijzonder aan te bevelen. De Hofstede Vredenhof c. a., benevens het daarachter en bezijden gelegen Terrein c. a.in de gemeente Heemstede nabij Haarlem, zijn den 5 April in de Brakke Grond te Am sterdam te zamen gekocbt door den makelaar J. F. Jansen voor de som van 28,200. Zutpheil4 April. Nu het water langzamerhand terugkeert en de overstroomde landerijen aan de pachters of eigenaars wedergeeft, bemerkt men eerst goed, welk een schade het heeft aangerigt; het winterkoren is verwoest en de hoop van den landman in dat opzigt aldus geheel teleurgesteld. In de Hovenwaar tal van pachters der stadslanderijen op deze wijze zijn getroffen kan men de gegronde klagten der land- lieden luide hooren. Hun toestand is verre van benijdenswaar- dig, te meer nog, daar met November a. s. voor alien de pachttijd van de landerijen der stad verstreken is. Zij zijn nu in groote verlegenheid gebragt omtrent de behandeling van die landerijen, welke met winterkoren bedekt waren. Omdat al hun akkers nu slechts zomervruchten kunnen geven en dus zonder oiiuerscheid op nieuw bemest, bepoot en bezaaid moe- ten worden, ontbreekt het den pacnter aan de noodigemest, de grootere kosten van bepoting en bezaaijing nog er buiten gerekend. Had hij nu een paar jaar langeren pachttijd dan zou hijde versehillende akkers met elkander in verband brengende, dit alles beter kunnen inrigteniets wat thans niet in zijn magt is. Varsst veld4 April. De stand der wintergranen laat hier over het algemeen weinig te wenschen over; rogge en tarwe staan vrij gunstig en beginnen sterk uit te stoelen. Daaren- tegen heeft het koolzaad door het afwisselend weder zeer ge- ledenvele plauten zijn dood en de rest staat nog slechts een paar duimen boven den grond. In 1873 begon dit gewas reeds den 20 Maart te bloeijen en had toen al een hoogte van 0.6 meter. U(tt een door de Bosscher Algemeene Commissie voor den watersnood ingesteld onderzoek blijkt o. a. dat in de geheel of gedeeltelijk overstroomde gemeenten van de voornaamste gewesten in 1875 zijn bezaaid geworden met tarwe 641, rogge 5066, garst 502 haver 1050, boekweit 1275, erwten 176, aardappelen 2836, en met vlas 382 hectaren. Blijkens de jongste bij de regering ontvangen officiele me dedeelingen uit Zwitserland betrekkelijk den stand der vee- ziekten daar te lande (loopende tot 20 Maart), was het ge- tal der met mond- en klaauwzeer besmette stallen, hetwelk op 16 February 33 bedroeg, den 17 Maart tot 22 verminderd. Men was nu het kwaad in zoo ver meester gewordendat men hoopte, mits met inachtneming ner noodige voorzorgende overbrenging der besmetting naar de Alpeu-weide te zullen kunnen verhoeden. In het kantpn St.-Gallen had op een stal de longziekte zich geopenbaard. Omtrent den oorsprong daarvan was men tot nog toe in het onzekere; daar echter in het vorige jaar in denzelfden stal longziekte geheerscht hadwerd het niet on- waarschijnlijk geoordeelddat men hier aan de gevolgen van eene gebrekkige desinfektie te denken had. Men leest in de Amsterdamsche Courant Bij de overweging in de afdeelingen der Tweede Kamer van de wetsvoordragt, waarbij de op de loopende begrooting uitgetrokkene som van 300,000 voor kosten, subsidien en schadeloosstellingen tot afwering van het gevaar, waarmede besmettelijke veeziekten den veestapel bedreigen, met een millioen te vermeerderen voor de kos ten ter bestriding van een buitengewonen maatregel tot beteugeling der longziekte, daarin bestaande dat gedurende den aanstaanden zo mer geen verdacht vee in de weide zou worden toegelaten, heersohte over den voorgenomen maatregel groot versehil van gevoelen. Het geldt, meende men hier eene proef, en wel eene zeer kostbare proef, zonder dat uit den aard der zaak zekerheid bestond, dat het beoogde doel daardoor zou worden bereikt. Verscheidene leden meenden evenwel, dat, zoo ooit, thans het oogenblik gekomen was om de kans te wagen. Zij beroepen zich op de zeldzame eenstem- migheid waarmede de maatregel door de gezamenlijke districts— veeartsen is voorgestaan maar vooral op de gunstige uitkomsten, die men in Friesland, waar de maatregel in den zomer van 1875 werd toegepast, daardoor verkregen heeft. Het voorgedragen middel scheen hun derhalve toe als het eenige dat baten kan om de ziekte voor goed te beteugelen, en ook in het belang te zijn van eene spoedige opheffing van het verbod van in-en doorvoer van rundvee van Nederland naar Pruisen. Vele andere leden, hoewel hulde brengende aan den ijver van den minister om onzen veestapel voor verdere verliezen te vrijwa- ren, betoonden zich minder ingenomen met het gedane voorstel, op grond van de onzekerbeid van den gnnstigen uitslag der proef. In verband hiermede werd vooral ook in een der afdeelingen, de vraag uitvoerig besproken, of niet een ander middel tot beteuge ling van het kwaad toe te passen ware, dat tegelijk minder kost- baar ware en aan de belangen van de veehouders minder schade toebragt. Als zoodanig werd aanbevolen en verdedigd het stelsel van af- zondering van verdacht vee en van afmaking van aangetaste runde- ren dat in Noord-Holland tot eene bevredigende uitkomst heeft geleid. Het hoofdbezwaar tegen den voorgestelden maatregel bestond bij vele leden daarin, dat daarbij alles afhangt van tijdige aangifte van de ziekte, en dat de maatregel, verre van die te bevorderen, veeleer tot verzwijgen noopt, en dus het beoogde doel niet zal worden bereikt. Nog eenige andere opnaerkingen en vragen werden bij het be- spreken van dit onderwerp te berde gebragt. Men drong aan op

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1