1876. Vrijdag, 14 April. No. 15. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zeyentiende Jaargang. RUnland. Haar I emmermeer. Holl. Maatscliappt) v. Landbouw. Landbouw. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven - die van de niet HAARLEMilERRlEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. K'iterlfjk WcenMdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Bijnland hebben zich de- zer dagenkrachtens magtiging der Vereenigde Vergadering van dat Hoogheemraadschapin een adres tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gerigt. Dit adres betreft de door Dijkgraaf en Hoogheemraden in het gemeen belang van Rijn- land en het Amsterdamsch Noordzee-Kanaal ontworpen stich- ting eener nieuwe waterloozing te Katwijk, op eenigen afstand van de thans aanwezige. De stichting zou bestaan uit eene zeesluis van nog grooter eapaciteit dan de tegenwoordige, met afzonderlyk toevoerkanaal en voorzien van stoomgemalen, be- stemd om bij stremming der natnurlijke Ioozing door hooge zeestanden dezelfde diensten te bewijzen als bij gunstigen zee- stand van de natuurlijke Ioozing door de nieuwe zeesluis wordt verwacht. De strekking der nieuwe stichting te Katwijk is: bij de belemmeringwelke door overschrijding van het peil van 0-^0 A.P. op het kanaal Bijnlands natuurlijke waterloozing in het noorden ondervindt, om Bijnland eene nieuwe water loozing op de vrije zee terug te geven.; aan die nieuwe wa terloozing wordt een veel magtiger afvoervermogen geschonken dan de natuurlijke waterloozing op het Y bezat. Ook met de belangen van het Noordzee-Kanaal is bij het ontwerpen van de stichting rekening gehouden. Loozingwerken te Katwijkofschoon veel kostbaarder dan vermeerdering van stoomgemalen aan het Y (nu kanaal)werden verkozenten einde, in stede van het kanaal belast te doen blijven met de verpligting om al het water, dat te Gouda en te Katwijk door de thans daar bestaande loozingsmiddelen niet kan worden ge- loosdte ontvangen en naar zee te brengenhet kanaal voor een groot deel van dat water te ontlasten. Op grond van dat belang der Kanaal-onderneming bij de ontworpen Katwijksche stichtingdringen Dijkgraaf en Hoogheemraden aan op de aan- neming van het voorstel om de stichting met billijke verdee- ling van kosten tusschen Bijnland en het Bijk of de Kanaal- Maatschappij naar gelang van elk betrokken belang tot stand te doen komen. De kosten der nieuwe stichting zijn begroot op/2.200,000. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voordat het Bijk of de Kanaal-Maatschappij daarin betale 1,257,000; tegenover die bijdrage behoudt Bijnland te zijnen laste zoowel de overige kos ten van aanleg als die van voortdurend onderhoud en werking. Uitvoerig wordt de billijkheid van bovenstaande verdeeling be- to ogden ten slotte verklaren Dijkgraaf en Hoogheemraden zich bereid tot al wat naar het oordeel van den Minister mogt kunnen strekken om binnen den kortst mogelijken tijd met billyke verdeeling van kosteneene zoowel in het belang der Kanaal-onderneming als in dat van Rijnland gewenschte nieuwe waterloozing te Katwijk tot stand te brengen. Predikbearten te Kage en Abbenes. Paascb-Zondag, 16 April 1876. Te Kage, des voormiddags geen godsdienst-oefening. Abbenes, namiddags ten 2 ure. Paasch-Maandag17 April 1876. Te Kage, des voormiddags ten 9 ure. De Kerkvoogdij van Abbenes maakt met dankzegging aan den onbekenden gever of geefster bekenddat in de godsdienst- oefening van Zondag 9 April twee giften zijn gecollecteerd beide bestaande in een bank billet groot veertig gulden. van 5 tot 11 April 1876. GEBORENTheodoras, zoon van D. Sijts en G. van Zwol. Petro- nella dochter van J. Schenk en M. van Rooijen. Adrianns, zoon van M Janaen en A. Landwehr Johann. Jan Christiaan, zoon van J. G. sc&one en J. van Blaaderen. Willemina, dochter van E. Wijtvliet en M bpel. Rijndert, zoon van A. Claij en T. Davidzon. Cornelia, oe er van P. Jansen en B. Lamboo. Kaatje, dochter van J. van weelde en J. Nieuwland. Aart, zoon van A. Broekhaizen en H, Roe- n £eter zoon van K. van To) en N. Burgersdijk. Willem zoon van W. Frans?oise en A. Verdel. Johannes, zoon van J. Riike en H. Klaassen Govertzoonen Elisabeth Quneradochter (tweel.) van J. rvoorn en N. Vos. Pieterzoon van P. van Reenwijk en S. van der Jan- ™°/an J. Rietveld en J. Vuijk. - Margaretha Johanna, Maria Teuntje (tweel.), dochters van K. Schuurman en A. B. Knaap Jacobus, zoon van J de Zeeuw en E. den Braven. - Lubertuszoon van Rii,^'taSSen av I' ^?p a Hoetwipper. Antonia, dochter van A. van Koolhaas. Janna Jacoba, dochter van M. Verbeek en nvlo)1"1'008 GEB0EEN: 1 •find van H. van Soest en A. Oleijerhoek. UVERLEDEN: Johanna, ond 9 maanden, dochter van J. Rietveld en Voorhout Tryntje, oud 3 jarendochter van A A. Montauban en p;tr, feS9el,1IU®- Marike Meijer, wed. Willemze, oud 59 jaren. maandeu 68 0ud 20 Jaren' ongehnwd. - Johannes, ond 11 Td 5 W R°0S en A" van Smeerdijk. Johanna Catharina, Boon ht6r lm Goorden en A- J- B«- - J^ob van der Verdel a LJaren' gehrd met EBsabeth van Duivenboden. - Adriana 01ld 41 Jar™, gehnwd met Willem Fransyoise. ONDERTROUWDCornelia Cardol met Magdalena Maria Stoffijn. GEHTJWDTennis de Vette met Ariaantje van Es. Govert van Andel met Jannigje Terlouw. Jaco'una van Straten (wednr.) met Jan- netg'e Nederveld (wed.) De Commissiedie zich gevormd heeft uit Hoofd-onderwij- zers van openbare en bijzondere scholenom bij de school- jeugd gelden in te zamelen voor een gepast gedenkteeken op bet graf van Dr. Heijeheeft thans bij cireulaire de mede- werking der onderwijzers in Nederland ingeroepen, en ver- zocht de bijdragen voor 30 Ap'il e. k. in te zenden onder anderen voor de gemepnte Haarlemmermeer aan den heer P. Boekel, hoofd-onderwijzer te Abbenes. Bijgaande staat toont aan welke milicien-verlofgangers ingevolge ministerieele aanschrijving dd. 29 Maart 1876, N°. 43 Ponder de wapenen zullen worden geroepen en tegen welken tijd. Ligting. 1873 1874 1873 1874 1873 1873 1873-1874 1873 1874 1873 1874 1873 1874 1873 Korpe. Infanterie... Vesting-art illerie Infanterie Bat. Mineurs en Sapeurs Vest.-Artillerie. Pontonniers Vest.-Artillerie. Grenad. enJagers Veld-Artillerie.. Rijd. Artillerie Vest.-Artillerie. Infanterie Hospit. -Soldaten Vest.-Artillerie u Bat. Mineurs en Sapeurs., Vest.-Artillerie Grenad. enJagers Vest.-Artillerie Regimett. 2, 3,4, 6, 6,7 1 Kompagnie. 2, 3, 4, 6, 6, 7 het 1 1 en 8 Hnsaren 1 3 1 en 2 3 en 4 (Torpedokmp. nitgezonderd) genoemde komp. (torpe- dokomp. uit- gezonderd) alle 3 3, 4, 5, 13 die van de niet genoemde komp. 8 die van de niet genoemde komp. 11 Tijd van in- diensts telling. 1876. 4Mei- 7Junij 20 -28 8 Junij-12 Julij 24 h —31 u 1 Jnlij- 9Aug. 17 u -25 17 h —15 u 18 -21 21 -29 22 v -19 31 -29 31 v -29 31 -29 31 -29 3Ang.-llSept. 5 - 2 14 -12 19 23 -16 -26 28 -26 6 Sept.-14 Oct. 2 Oct.-21 u 23 u - 4 Nov. Men leest in de Amsterdamsche Courant het volgende Van wege de afdeeling Amsterdam der Hollandsche maatschappij van landbouw werd 8 April op de Veemarkt, die tot dat einde met vlaggen versierd was, eene tentoonstelling gehouden van vet vee, en werden hier tevens, in piaats van gisteren ter paardenmarkt op het Frederiksplein, tot voorkoming van ongelukken, de hengsten ge- keurd, die waren ten toon gesteld en die mededongen naar den door de afdeeling uitgeloofdea prijs van /500. De jury tot keuring der hengsten. bestond nit de heeren H. van Wickevoort Crommelin, te Berkenrode, P. C. Colenbrander, bij Zut- phen, C. Kritzler, te Amsterdam, J. Huffnagel, te Haarlem, J. Hnlleman, te Twisk, P. J. Langeveld, te Amsterdam, J. B. H. Moubis, te's Hage, M. Stoffels, te Amsterdam, D. W. P. Wisboom van Giessendam, te Amsterdam, en J. P. "Wijnstrooin, te Haarlem. Met 7 stemmen (tegen 4, die zich vereenigd hadden op den starn- hengst van den heer H. J. Buseman Szn., te Bunde) werd de prijs van 500 toegewezen aan den halfbloed bruinen hengst Trornp, van den heer H.Walker, te Amsterdam, en zal deze hengst gedu- rende twee maanden te Amsterdam gestationneerd zijn. De jury voor de keuring van het tentoongestelde vet vee be stond uit de hh.J. Breebaart Jhzn., te WinkelP. Greebe, te Amsterdam; P. Huffnagel, te id.; J. Hulleman, te Twisk; Taetse W. Koopmans, te AkkrumE. Spaans, te Avenhorn; G. van Sijtveld, te Watergraafsmeer; J. W. Wafelbakker, te Amsterdam. Bekroond werden voor den beaten, fijnsten en zwaarst gemesten os van inlandsch ras M. D. Snoek, Beemster, le prijs 50; M. van Menk, Harderwijk, 2e prijs/25; D. Waiboer, Wieringerwaard, 3e getuigschrift, Voor een dito os van vreemd of gekrnist ras wer den de le en 2e prijs ad 50 en 25 toegekend aan C. J. Sehenk, te Wieringerwaard. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe van inlandsch ras, werd de le prijs, /50, toegewezen aan D. Bszelman, te Winkel; de 2e, f 25, aan Corn. v. Baar en de 3e, getuigschrift, aan Jb. Blaauwboer, te Wieringerwaard. Voor een dito koe van vreemd of gekruist ras werden bekroond met den len prijs, 50, H. Scheringa, te Beemster, metden2en, 25, J. M. de Sonnavielle, te Alkmaar en den 3en, W. Koning, te Oosthuizen. Voor het schoonste en zwaarst gemeste kalf van inlandsch "ras ont- ving den len en 3en prijs/ 25 en een getuigschrift 75 J nger^ 777 te Beemster; den 2cn, 10, K. Hogetoorn, te idem. Voor het dito kalf van vreemd of gekruist ras werd alleen de 2e prijs10, toe gewezen aan K. Hogetoorn, te Beemster. Voor vier beste fijnste en zwaarste vette schapen van inlandsch ras was met ingeschreven. Voor vier dito van vreemd of gekruist ras werd de bestuursprijs toegekend aan P. Kayzer, te Beemster. Voor de vier zwaarst gemeste varkens van inlandsch ras werden bekroond: Bickel C°., le prijs, 15 W. Muhlbausen, 2e prijs, 10, beide te Amsterdamvoor vier dito varkens van vreemd of gekruist ras ontving den tweeden prijs, 10, W. Muhlbausen te Amsterdam. Het aangevoerde vee was over het algemeen zeer schoon. De ten toonstelling werd, door het prachtige weder daartoe uitgelokt, door zeer vele belangstellenden en nieuwsgierigen, zoowel uit de stad als van buiten, bezocht. Den vorigen dag werd, mede onder begunstiging van het schoon ste lenteweder, de vooijaars-paardenmarkt gehouden; cirka 200 paarden waren aan de lijn. De handel was vrij levendig en voor goede en luxe paarden werden hooge prijzen besteed. Van de door het gemeentebestuur uitgeloofde prijzen, ten bedrage van /1000, werden o. a. toegewezen Voor het beste chais- of wagenpaard, van vreemd of gekruist ras 100, aan H. Walker te Amsterdam, vos ruin; voor het daarop volgende paard, als voren 25, aan Jonkh. Mock te Haar lem, bruine merrie voor het beste veulen van inlandsch ras, geboren in 1875, 50, aan L. van Kasteren, te Nieuwer—Amstel, bruin merrie-veulenvoor het daarop volgende veulen, als voren, 25, aan Jhr. Mock te Haarlem, bruine veulen-heiigstvoor het beste veulen van vreemd of gekruist ras, geboren in 1875, 50, aan H. van Wickevoort Crommelin, te Berkenrode, bruine veulen-merrievoor het daarop volgende veulen, als voren, 25, aan P. Mantel, te Haarlemmermeer, bruine veulen-merrie. Van de ons toegezonden lijst der bekrooning van het vee en plnimgedierteop de tentoonstelling, gehouden door de afdeeling RotterdamSchiedam en omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouwte Rotterdam den 4 April 1876, vermelden wij kortheidshalve alleen dat aan C. Clay, te Haar lemmermeer, een tweeden prijs voor Melkkoeijenen aan A. de Zeeuw, te Haarlemmermeer, een derden prijs voor Rij- stieren is toegekend. Zwolle, den 12 April. Buiten alle verwachting heeft het winterkoren door het welwater weinig of niets geleden. Met den gewonen akkerbouw van het voorjaar is men alzoo druk bezig. De vroege aardappelen zitten in den grond. De wei- landen ontwikkelen zich voorbeeldeloos. Met het inscharen van het vee is men begonnen. De fijne vruchtboomen bloeijen buitengewoon. Wanneer geen nachtvorsten invallenbelooft de oogst overvloedig te zijn. Het vee is goed gezondmond- en klaauwzeer, voor eenige maanden sporadisch, zijn geweken. Longziekte en kwade droes onder de paarden komen in deze streken niet voor. Na zooveel treurigheid ten gevolge van het hooge water, hebben wij groote stof tot dankbaarheid. Voor Duitsche rekening worden in deze streek veel varkens tot hoogen prijs aangekocht. Men schijnt zich in Duitschland trouwens op alle vee nit Nederland toe te leggen. De Engelscbe rassenvroeger gezocht, raken uit den smaak. De veredelingvooral van het melkgevende vee in ons land werkt gunstig. Vorden, 12 April. Allerwege wordt de uitgestelde arbeid op het land weder hervat. De weilanden beginnen reeds een gunstig aanzien te vertoonenen als deze maand even gun stig blijft als in de eerste dagenkunnen de veehouders wel- dra een deel hunner stallen ontruimenwaarnaar hartplijk verlangd wordt. Capelle (Langstraat)11 April. De handel in hooi, die eenigen tyd niet zeer groot was, begint weder wat te herle- ven en zal waarschijnlijk levendiger wordenwanneer het mooije weder blijft aanhoudendaar dan vele veehouders hun vee naar die weilanden zullen doen welke niet van het water geleden hebben. Uit het naburige VrijhoevenCapelle is eene partij afgeleverd tot 58 per 1000 kilogram. Het poten van aardappelen is in de buitenbuurtendie vrij van water zijn geblevenin vollen gang. Hier zal men daarmede, zoowel als met het tuinwerk nog wel een weinig geduld moeten hebben. In het naburige Sprang, dat meer znidelijk en veel hooger gelegen is, heeft men heden reeds vee geschaard. Over het algemeen komen de weilanden met geen slecht aanzien van onder het water te voorschijn. Zelfs de roggelanden kunnen het bij eenigzins blijvend goed weder

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1