1876 Vrijdag, 12 Mei. 1\K 19. VA N AAN LANDBOUW6EMEENTE- EN POLDER-BELAN0EN GEWIJD. Zeventiende Jaargang. mmm- Prijs van het Abonnement in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Haarlemmermeer-Polder. Haar 1 em m er meer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Polderwezen, Iiandltionw. Meststoffen. HAARLEMMERIHEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tliterl{f H IFt>enadag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De uitslag van de op 2 Mei 1876 door Dijkgraaf en Heem- raden van den Haarlemmermeerpolder gehouden aanbesteding is als volgt 1°. Voor het onderhoud der boorden van de Ringvaart om den Haarlemmermeerpolder gedurende het jaar 1876 is inge- schreven door J. van den Heuvel Az.te Haarlemmermeer voor de som van 12,204.en door Gebr. Bos, mede te Haarlemmermeer, voor de som van 13,500.welk werk aan eerstgenoemden inschrijver is gegund. 2°. Voor het onderhoud der ponten en roeibooten van den Haarlemmermeerpolder over de jar en 1876 en 1877 is inge- schreveu door W. van der Toornte Houtrijk en Polanen voor de som van 1415welk werk aan hem is gegund. 3°. Voor het maken van twee bruggen met gemetselde land- hoofden en ijzeren liggers over den Spaarnwoudertogt is inge- schreven als volgt: Door P. van Essen, te Halfweg, voor 11,387.door Gebr. Bos, te Haarlemmermeer, voor/ 10,400.door W. van den Berg, te Haarlem, voor 10,290.door P. van Vliet, te Woubrugge voor 8,845.door G. van der Starre, te Sloten voor 11,100.door L. Kieviette Haarlemmermeer voor 8,974.welk werk aan den laag- sten inschrijver, P. van Vliet, is opgedragen. In den avond van den 5 dezer ongeveer half zes uur, zijn in brand geraakt twee schelften stroostaande op de opiospiaais van den Haarlemmermeerpolder, aan den Vijf- huizerweg, in die gemeente. Er zijn ongeveer 40,000 ponden stroo verbrand. Door de ijverige werking der brandspuit en de stilte van wind zijn grooter onheilen voorkomenaangezien zich in de onmiddellijke nabijheid huizen en nog eene groote strooschelft bevonden. Ook is den 5 Mei eene watersehuit, herkomstig uit Am sterdam in de ringvaart van Haarlemmermeer aangevaren door een der stoombooten (de blaauwe). Een der manschappen van de watersehuit, bevreesd voor het naderend ongeluk raeende van de schuit op den wal te kunnen springendoch daar de afstand te groot was, kon hij den wal niet bereiken hij viel derhalve in het water en is jammerlijk verdronken. De ongelukkige was ongeveer 23 jaren oud en genaamd Jan (geslachtsnaam nog onbekendbijgenaamd de Spekker), wonende te Amsterdam of aan den Overtoom. van 3 tot 9 Mei 1876. GEBORENThomas, zoon van J. Otto en J. van Intveld. Johannes Hermanus, zoon van C. Stoop en J. Bleeker. Judith, dochter van W. van der Pol en J. van der Mooren. Gerrit, zoon van C. Markus en M. C. Vermeulen. Willem, zoon van K. Maarse enE. Been. Eijsje, dochter van P. Benjamin en T. Doets. Cornells, zoon van T. Knlk en K.-van der Wolf. Willebrordus Wilhelmus, zoon van W. Spiering en W. M. Bange. Maartje Commerina, dochter van D. Dnnweg en J. Mesman. LF.VENLOOS GEBOREN1 kind van H. Bronterman en C. van Bavel. OVERLEDENAnna Meester, oud 31 jaren, gehuwd met J. Jausen. Jacobus Gerardus, oud 2 maanden, zoon van E. Breed en K. Ahenes. Pieter Cornells, oud 9 maanden, zoon van J. RnwersenL. vanProoijen. Anna Wilhelmina, oud 2 jaren, dochter van P. Mantel en A. ter Hof- stede. Jan, oud 3 jaren, zoon van A. Krijgsman en A. Rijlaarsdam. ohannes Hulsman, oud 23 jaren, ongehuwd. Johannes, oud 7 maanden, zoon van H. van Donselaar en A. F. Beumer. ONDERTROUWD: J. E. Clausing met M. E. de Bie. M. van Tol met G. Bos. GEHUWD: W. Spel met J. van Dam. J. L. Buijn met M. Aas- man. J. Schoondermerk met J. Witte. Den 5 Mei ziju de 6 van longziekte verdachte runderen van T. Koningen onteigend en afgemaakt. In tegenwoordigheid van directeuren en commissarissen der Maatschappij tot droogmaking van een gedeelte der Legmeer- plassenen van eenige daartoe uitgenoodigde deskundigen, heeft de officieele proefmaling plants gehad van het onlangs voor de droogmaking opgerigte stoomgeraaalhetwelk nabij den Amsleldijk onder de gemeente Nieuwer-Amstel is geplaatst. Dit stooingemaal be9taat uit twee direct werkende centri- fugaalpompmachines en vier stoomketels. Volgens contract met de leveranciers der machinerien, de heeren W. C. K. de Wit, Ingenieurs te Amsterdam moesten de pompen per minuut gezamenlijk honderd vijftig kubieke meters water 4.50 meter opvoererr. Bij de proefmaling nu is gebleken, dat niet alleen de ma- c ines uitmuntend werkten, maar de hoeveelheid uitgeworpen water bedroeg honderd negentig kubieke meters per minuut. Capelle (Langstraat)10 Mei. Was men bij de jongste overstrooming algemeen bevreesd, dat de weilanden dit jaar schraal van gras zouden voorzien zijn, omdat men het water niet van dien vruchtbaarmakenden aard achtte, als wel met het gewone vloedwater het geval is; thans echter ziet de wei- boer weder, als zoo menigmaal, dat hij er niets van weet, en de uitkomst van't geen hem kwaad toeschijnt, dikwijls het tegen- deel doet blijken. Allerwege zjjn de overstroomde landen, den tijd des jaars in aanmerking genomen, zeer goed met gras bezet, zoodat het vee er ruimschoots voedsel vinden kan. Velen zien zich dan ook met hun hooi teleurgesteldvoor eenige weken konden zij nog 56 a 58 per 1000 kilogram makenen thans zien zij geen kooplieden opdagen. En toeh zijn er nog landbouwers, die 30 a 40 duizend kilogram hooi te koop hebben. Zwolle, 10 Mei. Berekenden wij vorige week den uitvoer van vee uit het Noorden op p. rr.. 3% ton gouds, deze week overtreft de vorige, daar p. m. 3000 stuks zijn uitgevoerd, Alzoo binnen 14 dagen voor eene waarde van ruim 800,000. Texel, 10 Mei. De noordewinden en naehtvorsten zijn zeer schadelijk voor het grasgewas; onze velden, alhoewel mooi groenhebben nog weinig beschot, zoodat het koevee nog grootendeels gestald staat. Het voortdurend klimmen van den prijs der voedingsmiddelen maakt den toestaud voor ve len bar. Voor den verkoop van vee zijn de prijzen ongunstig. De eerste lammerenmarkt werd gisteren gehouden. De aanvoer van schoone partijen was /ink. Het grootste gedeelte werd tegen vluggen prijs afgezet van 1 1.26 tot/12.50. Men denkt voortaan iedere week de markt te herhalen daar men de ondervinding heeft opgedaan dat zij in het belang is van kooper en verkooper. Door Jacobus Krijger, hovenier te Naaldwijk, zijn reeds nieuwe aardappelen van den kouden grond aan Z. M. den koning aangeboden. Volgens geruchten is de longziekte mitgebroken op eene boerderij onder de gemeente Loosduinen. In deze streken, zoo meldt men uit Haaften hebben de ker- senboomen prachtig gebloeid. De vruchten zijn reeds gezet. Wanneer geen koude nachten nadeelig werkenzal dit jaar een goed kersenjaar zijn. Winterkoren is veel verdronken. De akkers, die van het water geen last haddenstaan welig. In onzen polder is het zaaijen van zomergranen en het pooten van aardappelen zoo goed als afgeloopen. In naburige polders daareniegen, die niet, gelijk wij, een stoommachine bezitten, en waar de wa- termolens niet voortdurend konden malen, moet nog veel ge- arbeid worden. Of er van de aardappelen, die nu nog da- gelijks gepoot wordenveel teregt zal komen, wordt door er- varen landbouwers betwijfeld. Vervolg en Slotzie Nummer 17. Daarna behandelde de heer Corteu de Compostmestzooals die door ieder landbouwer zelf moet worden bereid. Ze is de beste bemesting voor weidegrondenveel beter dan de stal- mestdie niet alles bevat wat de weide behoeft en die, over de weide uitgestrooidveel aan de lucht geeft, wat in den grond had teregt moeten komen. Veelal ziet men groote hoopen aarde met veel moeite en kosten in de weide bij elkaar geredenmet een weinig stalmest er door heen op de weide brengen. Dit is ook al geene goede weide-bemesting. Jamen kan slechten grond wel verbeterendoor er goede op te brengen; men kan b. v. aan een koude veenachtige wei reeds goed doen, met er een laag zand over heen te strooijenmaar onder bemesting verstaat men toch nog iets anders. Om compost te maken, heeft men wel in de eerste plaats grond noodig, doch die grond dient slechts als drager van de eigenlijke meststoffen, als middel om die als 't ware in te pakken. Dien grond, uit sloten of van buiten in de weiden of van den akker gehaaldbrenge men op een hoop, niet te ver van zijn woning. In dien grond behoort in de eerste plaats kalk te worden gebragt. Kalk toch is, als voor den groei van klaver onmisbaar, in iedere weide-bemesting noodig. Die kalk moet juist op het oogenblik dat ze goed is opgelost, door den hoop grond worden gemengd daarmee zuime men niet, anders verbardt ze tot kleine stukjes, die niet weer opgelost worden of men zou ze eerst weer moeten gloeienzooals in de kalkovens geschiedt,. Als derde hoofd- bestanddeel van den compost, moet beschouwd worden de urine uit de stallen. Iedere goede stal moet afloopend ge- maakt zijn, zoodat de overtollige urine kan wegvloeien in een reservoir. Dat behoeft niet te veel geld te kosten- men kan zich reeds bebelpen met een eenvoudig petroleumvat. De stalmest moet natuurlijk steeds worden vochtig gehouden met de verzamelde urine, maar altijd zal er overblijven, die dient voor den composthoop. Nu legge men op de plaats waar de composthoop zal vergaderd wordenin de onmiddellijke nabij heid van den bedoelden grondhoop, een laag van den met kalk vermengden grond, daarop brenge men nu al'.es wat op de boerderij als afval wordt weggeworpen. De houlasch uit deu haard, het waschwater dat gebruikt is, de inhoud van de privaten, afval van het eten, het wiedsel uit de akkers, ook zelfs de schadelijkste onkruiden; als de compost maar goed bereid wordt, doen ze later geen kwaad, want ze moeten in den composthoop geheel gedood worden. Ook kan er op den hoop gebragt worden vee, dat gestorven ismits het natuurlijk riiet aan eene besmettelijke ziekte heeft geleden. Kortom, alle afval die maar denkbaar is. Telkens wordt over die raassa weer een laag van den grondhoop gestrooid en ieder keer wordt de composthoop met de urine goed bevochtigd. Zoodra de urine over den hoop gebragt is, zal men een ver- meerdering van warmte daarin waarnemen. De urine brengt de massa aan het broeienalles wat op den hoop gebragt is wordt zoodoende opgelost, chemisch ontbonden. Wanneer eindelijk bij zoodanige bevochtiging geen temperatuursverhoo- ging meer wordt waargenomendan kan men het er zeker voor houden, dat alles wat er nog in leefde, gedood is, dat alles is ontbonden. Dan beeft men zoodoende voor weinig geld, want het grootste deel is afval, en met geringe moeite een meststof verkregendie men gerust een complete mest kan noemen. Een dergelijke composthoop mag op geen se>snplaats wor den gemist; het is mest, die waard is. pken meter verkocht te worden. Ze kon gerust op ii&/*„iTker worden ondergebouwd, maar bovenal is ze goed voor het weiland, omdat ze alle bestanddeelen bevat, die noodig zijn voor de ontwikkeling van klaver en van die grassoorten, die in iedere goede weide moeten worden gevonden. Ten slotte gaf de heer Corten nog eenige opmerkingen ten besle over de veredeling van ons vee en of wij al of niet met Engelsch vee moeten kruisen. Daarover zijn de gevoelens zoo verdeeld dat men waarlijk moeite heeft op dit punt een eigen opinie zich te vormen. Spreker meende intusschen, dat men bij ons veel te veel vergeet te vragenwat willen we, waar willen we heen? Drieeriei doel toch kan men zich bij de veehou- derjj stellen. Of men kan zich toeleggen op het aanfokken van vee voor de slagtbankop vleeschmakerij dus, of op het verkrijgen van melkvee, of men kan beide vereenigen. Op de meeste boerderijen heeft dit laatste plaats. Men verlangt er voornamelijk goed melkvee; maar alle koeijen vinden toch eenmaal baar einde op de slagtbank. Daarbij fokt men ook wel direct jong vee om te slagten. Welk vee heeft men nu voor ieder van deze doeleinden noodig? Voor slagtvee beesteu met een zwaar ontwikkelde voor- en achterhand, het middel- gedeelte van het beest verlangt men dan minder ontwikkeld. Voor het melkvee is het juist anders omdaarbij heeft men meer te letten op een sterk ontwikkeld middengedeeltevoor- hand en achterhand, de plaats waar zich het vleescb voorna melijk aanzet, kunnen daar minder ontwikkeld zijn. Voor een gemengd systeera verlangt men beide eigenschappen rer- eenigd. Welnu, laten we dan zorgendat we voor elk dezer doeleinden vee naar den eisch er van aanfokken. Maar, zal men zeggen, 't is geen stnk stopverf, dat men naar verkieziug uitrekt en induwt. Stopverf is het vee wel niet, maar over- leg doet toch veel. In Engeland heeft men naar een vaste methode gehandeld, en men heeft er b. v. het zware Durham- mer vee door gekregenwaarvoor thans zulke hooge prijzen worden besteed. Hoe heeft men daar gedaan Aldus: Een koe heeft, zooals men weet, vier magen de pens, de net- maag, de boekmaag en de lebbe. De eerste maag dient om het voedsel slechts onvolkomen en grof gekaauwd op te nemen de vierde maag is de eigenlijke vhrteeringsmaag. De eerste maag is de grootste. Bij volwassen dieren neemt die onge veer van de buikholte in. Ze geeft dus aan het midden gedeelte van het dier de grootste afmeting. Hoe vroeger en hoe meer droog voedsel men nu aan het dier geeft, hoe sterker zich die pens ontwikkelt. Nu heeft men in Engeland juist het tegenovergestelde gedaan; men heeft het jonge kalf voornamelijk opgevoed met sterk voedende, maar vochtige stoffen; eerst de moedermelk, later de melk ook van andere koejjen, dan afgeroomde melk, maar daarbij b. v. gekneusd en gekookt lijnzaad in water opgelost meel enz. Men heeft het dier vroeg beweging gegevenzoodat men het niet raestte maar sterk voedde. Zoo kwam het overgroot gedeelte van het voedsel direct in de vierde, de verteeringsmaag terecht, de pens kreeg dus weinig te doen; behield een veel kleiner afmeting en daarmee ging gepaard een zeer sterke ontwikke ling van voor- en achterhandeen terugblijven van den groei van het middengedeelte van het dier. Dat heeft men geslacht op geslacht gedaandoor de erfe-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1