Advertentien. Haarlemmermeer. Landbouw. Ciemengde Herigten. I 30-jarige Kchtvereeoiging Haarlemmermeer-Polder. VERPACHTING VAN VISCHWATER. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven REGT SZAKEN. OPENBARE VERPACHTING van het regt tot het BEVISSCHEN van EENIGE WATEREN in den Haarlemmermeerpolder benevens dat van het Vischwater buiten den Polder, zijnde de Ringvaart van meer- gemelden Polder. De uitslag van de op 2 Mei 1876 door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden aanbe- steding van het onderhoud der grindwegen tot den 1 Mei 1877, is als volgt Perceel 1 en 2 is aangenomen door J. Wessels, te Haar lemmermeer, voor 2849. Perceel 3, door A. van Son, te idem, voor 1246. Perceel 4, door N. Wamsteker, voor 1085. Perceel 5, door F. de Haan, voor 1500. Perceel 6, door F. de Haan, voor 1130.— Perceel 7, door C. Boogaard, voor 1045. Perceel 8, door G. Yulling, voor 1295. En van de op 16 Mei gehoudeu aanbesteding van het troozen van I aarten en Togten zijn aannemers geworden Perceel 1, C. Kardol, te Haarlemmermeer, voor 23. per 1000 meter Hoofdvaart; voor 11.— per 1000 meter Dwarstogt, en voor 8.75 per 1000 meter Lengtetogt. Perceel 2, A. Mesman, te Haarlemmermeer, voor 21.20 per 1000 meter Kruisvaart; voor 10.— per 1000 meter Dwarstogt; voor 8.50 per 1000 meter Lengtetogt. Perceel 3, A. de Rooij, te Haarlemmermeer, voor 20. per 1000 meter Hoofdvaart; voor 10.— per 1000 meter Dwarstogt, en voor 9.— per 1000 meter Lengtetogt. Perceel 4, J. Verbeek, te Aalsmeer, voor/24.25 per 1000 meter Hoofdvaart; voor 9.10 per 1000 meter Dwarstogt en voor 8.per 1000 meter Lengtetogt. van 10 tot 16 Mei 1876. GEBORENKlaas, zoon van J. Mostert en,A. J. A. van Bavel. Cornelia en Jacob (tweel.), zonen van S. Hoogschagen en A Hagen Gijsbertus, zoon van G. S. Schreurs en J. van Diemen. Johannes Teums zoon van P. Kortenoeven en F. C. Kok. Catharina dochter van P. Dekker en A. Rietveld. Jacob, zoon van W. Kuilboer en A. Sinai. Judith Magdalenadochter van A. Stolk en H. van Vliet. Adrians dochter van C. Goudriaan en A. Dekker. Cornelia dochter van T). Spaargaren en P. Lanser. Elisabeth, dochter van'Elisabeth Kramer (ongeh.) Wilhelmina Cornelia, dochter van J. Mesman en K. van Dam. Elisabeth dochter van J. Koot en A. N. van Bavel Paulina, dochter van B. de Koekkoek en A. de Groot. Kommertie Willemmadochter van J. Bongers en J. de Vos. Janzoon van G van Wijk en P. van der Sluijs. OVERLEDEN Jan oud 12 maanden zoon van P. Zuiderduin en M. honing. Geurtje, oud 23 maanden, dochter van E. Karstens en C. E. Spanjaard. Jacob Splinter, oud 26 jaren gehuwd met W. Schaap! ONDERTROUWD J. Revers met A. Houtwipper. J. Dekker met A. Riede. P. Boele met P. Vaalburg. A. de Smeth met S. Bakker. GEHUWD: S. Kroon met A. M. Verdonk. K. T. Huijts met C. van Gink. H. van Sprundel met E. Pronk. M. de Graaf met t! Lewis. J. Heermans met G. Verhulp. C. Houweling met S. Keij- zer- T. Raven met D. J. Rutte. P. Troost met M. Haan. Het programma der tentoonstelling van paarden, fokvee en pluimgedierte, ter gelegenheid van het XXXe Nederlandsch landhuishoudkundig congres te Amsterdam te honden, is ver- schenen. De tentoonstelling zal gehouden worden op Vrydag 30 Junij, op de terreinen van de veemarkt aldaar. De in- zenders moeten voor of op 20 Junij schriftelijk aangifte doen bij het bestuurslid, den heer N. Wafelbakker te Amsterdam, van het door hen aan te brengen vee of paarden, en bij het bestuurslid G. F. Westerman, ten kantore van het kon. zool genootschap „Natura Artis Magistra" van het aan te brengen pluimgedierte. Twee-en-negentig prijzen van /150 tot/ 5, worden uitgeloofd, tot een gezaraenlijk bedrag van/3000. Texel16 Mei. De zee heeft weder een deel van hare magt verloren, eenige honderden hektaren waters zijn tot land gemaakt; een flinke dijk is opgeworpenin den woord de polder het Noorden is bedijkt. Eere zy het collegie, dat tot dat werk besloot. Het heeft hierdoor de algemeene be- langen helpen bevorderen en heeft tot de uitvoering van dit werk, van een half millioen gulden, energie en beleid getoond, Dat spoedig rijke schoven op de ingedijkte gronden de onder- neming zullen kroonen, is oris aller wensch. 17 Mei. De tweede lammerenmarkt wa9 goed bezet, met schoone partijen. Het schaap waarvan het lam geteeld is, was mede tegenwoordig. De kooper kan zich nu beter op de hoogte stellen van de soort. De prijzen liepen van/10.50 tot 13.50 per stuk. Bij bekendbeid der prijzen op de aanst. Purmerender markt, verwacbt men vaster koers en meer ge- wilden verkoop. Men spreekt er van om voortaan niet anders dan op de markt het vee te verkoopen. 's Pl'inceilliage17 Mei. De vele nachtvorsten en het schrale weder, door de aanhoudende koude oostenwinden, wer- ken zeer nadeelig op de uitgestrekte aardbezienvelden van deze streek. De planten ontwikkelen zich slecht, de bloesem wordt teruggehouden, en als het weder niet spoedig veran- dert, zal van de vrucht weinig teregt komen. De Bredasche aardbezien zijn in Nederland algemeen bekend, door de ont- zettende massaas, die bij gunstigen tijd zeer vroeg onzen sraaak streelen. De verbouwers rekenen gewoonlijk met de opbreugst der aardbezien de pacht hunner landerijen te kunnen betalen. Onberekenbare schade staat bij dezen on- gunstigen weerstoestand dezer streek voor de deur. Zwolle, 14 Mei, Het vervoer van geperst stroo uit het Noorden per 9poor via Rotterdam naar Engelaud is verbazend groot. Deze week zijn hier circa 50 wagens gepasseerd. Ook van Harlingen heeft men drukke verzending per scheepsge- legenheid. I,it I'd!16 Mei. Bij den landbouwer G. Hoentjen kan men zich van eene aardige speling der natuur overtuigen. Hier werden de eitren van eene wilde eend door eene tamme uitgebroed. De uitgekomen kuikens, pas 24 uren oud, bewe- gen zich met de grootste vlugbeid, nu zwemmende, dan loo- pende, over het water, om insecten enz. magtig te worden. Hun wilden aard hebben ze geheel afgelegd; ze zijn zoo mak, dat ze zich onbeschroomd in handen laten nemen, en zij ge- dragen zich zoo volkomen als tamme dieren, dat men geneigd zou zijn te vragen„Wie is hier de ware moederde eend die de eieren legde, of zij, die ze uitbroedde Langstraat, 17 Mei. Door de aanhoudende koude, vreest men dit jaar een slechten hooioogst. De grasvelden, die bijna den geheelen winter onder water hebben gestaan,' zijn zoo verbazend kil, dat het gras zich alleen spillig verheft. Het zoogenaumde ondergras, dat de hooischuren moet vullem wordt niet aangetroffen. Het grasgewas is eerder verminderd dan vooruitgegaan Alleen warm weder en malsche regen kun nen eenige verandering geven. Oud liooi blijft zeer gezocht De prijs is thans p. m. 28 de 1000 halve kilogr., en mogt het schrale weder aanhouden, wordt de prijs bepaald hooger. Met de weilanden ziet het er treurig uit: veel vee en wei- tiig gras. Ommen, 17 Mei. De epidemische wolziekte onder de scha- peu kan als geweken bescbouwd worden. Deskundigen bewe- ren dat de weide en vooral de voorjaarsdroogte hoofdzakelijk de geneesmiddelen zyn geweest. De Britsche regering heeft het lossen van buitenlandsch vee te Dover, Folkestone en Newhaven verboden, met ingang van 18 Mei j.l. Meppel, 16 Mei. In den laatsten tijd is koemest op nit- gebreide schaal aangevoerd en heeft aan vele handen werk verschaft. De prijs van eene lading zuivere koemest in een tot 31/2 voet afgeladen Hoogeveensche praam was/70 a/$0 Men berekent dat elk jaar 600 h 700 met mest geladen vaartuigen de Meppelersluis doorvaren en op de Hoogeveen sche vaart lossen. De uitvoer van nuchteren kalveren (geslagt) naar Pruis- sen geschiedt in den laatsten tijd op groote schaal. Te Bloemendaal en omstreken worden groote bloemen- veilingen gehouden. Alleen te Overveen is in de laatste da- gen voor 70,000 aan bollen geveild. Ifumiliel17 Mei. Op de hoeve van den landbouwer Jan- sen, te Nijwissinkonder deze gemeente, heeft eene merrie deze week twee voldragen leveude veulens ter wereld gebragt. Men schrijft aan de Leidsche CourantDe tuinders in het Westland roemen niet meer als voor veertien dagen de guns- tige weersgesteldheid en den groei der veldgewassenwant, ofschoon de aspersies verzonden worden, hetgeen ieder jaar met het begin van Mei geschiedt, groeit er bijna niets, ten gevolge van het koude, mer een harden noordoostenwind ge- paard gaande we6r. Behalve menig andere veldvrucht, ko men de aspersies dan ook nog maar schraal aan terwijl het gras op de weilanden rood wordt en vermindert." Blijkens de bij de regering outvangen officiele mededeelin- gen uit Zwitserland, betreffende den stand der veeziekten daar te landeloopende tot 1 Mei jl.was het mond-en klaauwzeer gedurende de tweede helft van April nagenoeg op dezelfde hoogte gebleven. Daarentegen was op twee plaatsen in de kantons Luzern en Zug op nieuw longziekte uitgebarsten. In laatstgenoemd kanton was het niet twijfelachtig dat de ziekte door het vee uit Italie overgebragt was. In zes kantons waren 10 nieuwe gevallen van kwaden droes voorgekomen in St Gallen en Thurgau 3 gevallen van hondsdolheid. Zondag namiddag, ongeveer 6 ure, reed eene reeks rijtuigen behoo- rende tot eene trtulofspartij uit Watergraafsmeer, door de Plantage te Amsterdam, welke men bezig is te verhoogen. Op de plaats gekomen waar men Zaturdag met het werk was geeindigd en die door een planken glooijing berijdbaar was gemaakt, stortte het paard van het bruidspaar neer, de til- bury kreeg daardoor een geweldigen schok, brnidegom en bruid werden er uitgeworpen over het paard heen, waarbij de bruid deerliik aan het hoofd werd verwond. Uit Leens schrijft men dd. 14 Mei, het volgendeEen ontzet- tende gebeurtenis vervult hier ieder met afgrijzen. Gisteren avond, om- streeks 11 uur, vond men achter de kalkbrander} alhier het lijk van een 15-jarig meisje met bijna geheel afgesneden halsof hier aan moord dan wel aan zelfmoord moet worden gedacht, durft men niet beslissen. Men zegt dat zij, tegen den wil harer onders, verkeering had met een jongeling van 20 a 22 jaren. Gisteren avond ontmoette hij haar met een ander meisje, en vroeg haar of zij medeging. Op het toestemmend antwoord verwijderde het andere meisje zich. Ook de jongeling werd in de woning zijner ouders met afgesneden hals gevonden, en kan, volgens het oordeel van geneeskundigen, niet lang meer leven. Naar men verhaalt moet men een briefje hebben gevonden, dat zou moeten bewijzen, dat het meisje zelve de verschrikkelijke daad zou hebben bedreven, en de jongeling daarna zich, misschien uit wanhoop, de zware wonde aan den hals heeft toege- bragt. Het mes moet in de nabijheid van het lijk hebben gelegen Te Keulen is in eene weverij de stoomketel gesprongen, waardoor groote verwoestingen werden aangerigt. Zes menschen hebben bij deze ramp het leven verlorenvijf mannen en vier vrouwen zijn zeer zwaar gewond en verscheidene andere personen hebben insgelijks letsel bekomen. In I.onden wekt thans een zekere mevrouw Willets, een hardloopster, de aandacht. Zij heeft een weddingschap aangegaan om 1000 mijlen in duizend uren te loopen iD een cirkel. Om dit te volbrengen moet zij zes weken lang nacht en dag loopen. De American Stationer tracht door de volgende vergelijking het ge- wigt en de beteekenis van het adverteeren aan te toonen //Wie zaken wil doen, zonder dit door adverteeren bekend te maken, handelt als de jongman die een schoon meisje bemint en haar in het duis- ter kushandjes toewerpt. Hij weet wel wat hij doet, maar niemand anders." Onder de manschappeu der Pruissische landweer, die in de vorige week te Wezel aan de oefening hebben deelgenomen, bevond zich een kastelein uit Bochum. Deze man is pas 27 jaar oud en weegt reeds 378 pond. Hij kon wegens zijne corpnlentie bij het marcheeren den pas niet honden en aan de exeroitien niet deel nemen, waarom men gemeend heeft hem te moeten afdanken. Dezer dagen werd een inwoner van Borgerhout, bij Antwerpen, door den bliksem getroffen. Men vond hem bewasteloos en bragt hem in zijn woning. De geneesheer, die geroepen werd, ontdekte geen spoor van in- wendige beleediging. Twee dagen en nachten bleef hij geheel gevoelloos en bniten kennis liggen. Na 50 uren ontwaakte hij als uit den slaaphij was even gezond als vroeger en bijna niet te overtuigen, dat hij langer'dan een paar nur geslapen had. Hij herinnerde zich volstrekt niet wat met hem voorgevallen was, zelfs niet, dat er een onweder had plaats gehad. Den volgendeu dag heeft hij zijn dagwerk hervat, alsof er niets met hem gebeurd was. Te Batignolles stierf voor een paar maanden een Darwinist, die zich inbeeldde, dat hij bij een vroeger bestaan een hond was geweest en daarom voor iederen hond, dien hij op straat ontmoette, den hoed afnam. Op het einde verbeeldde hij zich koning van het hondenras te zijn, en nam den titel aan van Medor I. In zijn testament vermaakte hij 2000 Irs. aan een der hondendocters te Parijs. Een der bestuursledeu van de Banque de Belgique heeft, nadat hij zijne taak tijdens den diefstal wat al te gemakkelijk had opgevat, nu een bewijs willen geven, dat hij anders niet tegen cijferen opziet. Hij heeft medegedeeld, dat 't Kindt gedurende negen jaren elke minuut vijf francs heeft gestolen. Dit maakt 300 fr. per uur, 7200 fr. per dag, 210,000 fr. per maand, 2.592.300 fr. per jaar en 23.328.000 fr. in negen jaar. Intusschen wordt het aantal grooter van hen, die na de inlichtingen op de algemeene vergadering van 2 Mei verstrekt, er aan twijfelen, of't Kind bij slot van rekening wegens diefstal kan veroordeeld worden. Een der milieiens welke moest gekeurd worden door den militieraad van Niort, is de zoon van een armen schoenmaker dier stad, die 45 kin- deren heeft, welke alien in leven zijn. De man is driemaa'l gehuwd ge weest en had bij ieder huwelijk vijftien afstammelingen. Een ijzingwekkend schouwspel bood Vrijdag 11. een woning in de Lands- berger Allee te Berlijn aan. Op de vierde verdieping van dat huis woont een arbeidersfamilie. Man en vrouw waren uitgegaan en lieten twee jeug- dige kinderen, goed verzorgd naar zij meenden, achter. De kinderen klauterden echter op een stoel en van daar in het openstaande venster Hier begonnen zij te stoeijen. Twee mannen uit het talrijk voor het huis ver- zamelde publiek stoven de trap op om de kinderen uit den gevaarlijken toestand te bevrijden. Zij kwamen echter te laat, want een van de kinderen had zijn broertje in de verschrikkelijke diepte gestooten. „Ieder kind heeft zijn schutsengel", is een oud gezegde, en zoo was het ook hier Een man die het verschrikkelijk spel der kleinen met ingehouden adem had aange- zien, ging op het trottoir en ving den kleine in zijne stevige armen op Een luid hoera begroette deze daad. Het kind kwam er ongedeerd af maar de redder had belangrijke verwondingen in 't aangezigt gekregen. De merkwaardigste advertentie, die bekend is, verscheen in het nommer van 1 Mei van de Daily News. Bij gelegenheid van de aan- staande opening der wereldtentoonstelling te Philadelphia hebben de heeren A. B Ueming en G°. fabnkanten van drukinkt en plantaardige ma- chmeolie te Edinburgin Schotland, eene advertentie in genoemd blad ge- plaatst_, die de gansche eerste pagina beslaat. Zij bevat nogthans alleen hun uitvoerig adres, maar dit is gesteld in 72 der meest bekende talen van de wereld. Alle talen die in Europa worden gesproken, voorts Chi- neesch Japansch, Singaleesch, SanskrietschJavaansch, Syrisch, Ara- bisch Chaldeeuwsch, Hebreeuwsch enz ja zelfs in stenografie en tele- graaiteekens. Het is e.ene staalkaart van talenvoor phiolologen niet zonder belang en in ieder geval merkwaardig. In het Nederlandsch is slechts een drukfout mgeslopen voor inlet staat inkh. Het nommer zal als ku- riositeit zeker bij duizendtallen verkocht worden, en aan den naam van fleming eene blijvende bekendheid geven. Twee heeren in de Kalverstraat te Amsterdam op den trottoir elkan- der tegen het lijf loopende „Ga je op zij?" „Neenik wijk voor geen ezel. vlk wel, zegt de andere en vervolgt zijn weg. Het standbeeld van Mr. J. R. Thorbecke is den 18 dezer te Amsterdam, onder den toevloed van eene ontelbare menigte genoodigden en toeschouvvers, onthuld. Op de noordzijde van bet voetstuk staat: THOHBECKE. Op de reglerzijde: optimo cm CIVES. Op de linkerzijde: OPBECHT VOLKSVBIEND. TROUWE DIES'A Alt DEB KROON. HERVORMER DER STAATSREGELING. Op de achterzijde: HOOGLEEBAAR. LID DER STATEN-GENERAAL. MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. GEBOREN TE ZWOLLE, DEN 14n JANUARI 1798. OVERLEDEN TE 'S-GRAVENIIAGE, DEN 4n JUNI 1872. Bij die gelegenheid is de naam van het Reguliersplein, waarop het geplaatst is, veranderd in Thorbecke-plein. In den ochtend van 18 dezer, ten 6 ure, is, vergezeld van een brigadier-majoor en 3 veldwachters, van 's Gravenhage naar Leeuwarden overgevoerd de tot levenslange tuchthuis- straf veroordeelde Jut, die er bedaard en welgemoed uitzag. Naar men verzekert heeft hij van zijne vrouw geen afscheid genomen. Christina Goedvolk moet een verzoek om gratie of verlig- ting van straf hebben ingediend, zoodat zij zoolang in de gevangenis te 's Hage zal kunnen bewaard blijven, tot dat daarop eene beschikkiug zal zijn genomen. van T C. DE SMETH en M. VEERMAV |k Haarlemmermeer, 17 Mei 1876. Hunne dankbare Kinderen. Ten overstaan van den te Haarlemmermeer residerenden Nolaris J. L. VAN DER MOER, zullen DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeerpolder, op Dings- dag 30 Mei 1876, des morgens ten 10 ureten Huize van W. PRUIT, in het Hoofddorp, te Haarlemmermeer, overgaan tot de De Yoorwaarden der Verpachting zijn gratis verkrijgbaar na den 20 Mei e. k.aan de Secretarie des Polders, in de Jansstraat te Haarlem, op alle dagen der week, van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure. Haarlem, 13 Mei 1876. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretarit.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2