1876. Vrijdag, 26 Mei. 1\K 21. V A IV AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zeventiende Jaar gang. Haaiiemmermeer-Polder. Haar I em mer meer. Polderwezen. Laiidbouw, Prijs van het Abonnement in het Jaar6. Prijs der A.dvertentidn van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 13'/a Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 17 tot 23 Mei 1876. HAARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AT.T.E TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. WJiterlfJk Woenadag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Agenda voor de Vergadering van Hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder, te houden op Donderdag den 1 Juni 1876, des morgens ten 10 urein het locaal van Staats, te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Behandeling van het rapport der Finantieele Commissie tot onderzoek der rekening over 1875. 8. Vaststelling eener Supplement-Begrooting voor 1876. GEBORENWillem, zoon van W. van derWal en M. denDekker. Johannes Martinus, zoon van G. J. Gantvoort en A. M. C. Arends. Johanna, dochter van J. J. Jansen en A. Persoon. Jacomina^dochter van J. de Waard en B. de Smit. Gerrit, zoon van J. Ligtenberg en A. Middelbeek. Adriaan, zoon van B. Griekspoor en L. de Groot. Anna, dochter van G. Grooteman en K. Stapel. Barend, zoon van A. de Haan en A. van der Plas. Geertruida Jantina, dochter van J. Koome en N. Vreeken. Jan Maarten, zoon van J. van de Geer en F. van der Sluis. Johannes, zoon van T. Tit en J. van der Burg. Sophia Maria Charlotte, dochter van H. van Hafter en G. Barteling. Willem, zoon van P. Mulder en J. de Haan. Rutgerus Hendrikus, zoon van H. Hulscher en J. J.orn- merse. Maria, dochter van H. van Alphen en C. C. Kok. Hendrik, zoon van W. Persoon en E. Scholte. Cornelia, dochter van A. Jonker en M. C. Mesman. OVERLEDENJacobus Petrus, oud bijna 3 jaren, zoon van C. Hoogeveen en T. de Ileij. Leentje, oud ruim 3 maanden, dochter van J. Roos en A. C. W. S. Groen. Jan Claij, oud 42 jaren, ongehuwd. Jan, oud 6 maanden, zoon van J. van der Linden en M. Mulders. ONDERTROUWDKlaas Ruijter met Johanna Maria Trouwen. GEHUWDSimon Blok met Aagje Engel. Johan Evert Clausing met Maria Elisabeth de Bie. Maurits van Tol met Grietje Bos. Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer hebben den 10 Mei afgekondigd de volgende, door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 13 April 1876 vastgestelde Politie-Verordening voor de Gemeente Haarlemmermeer. Art. 1. De berijder van een velocipede is verplicht bij het tegen of te gemoet komen van rij- of voertuigen met paard of paarden hespannen of van paarden onder den man bereden wordende, op een afstand van minstens 50 meters stil te houden en af te stijgen. Evenzoo is hij ver plicht bij het aanroepen van een hem achterop komend rijtuig met paard of paarden bespannen, of van paarden onder den man bereden wordende, stil te staan en af te stijgen. Overtrading wordt gestraft met eene geld- boete van f'i,tot/10, Art. 2. Het is verboden: a. Goederen of eenig voorwerp gedurende den nacht op de openbare wegen en voetpaden te laten liggen of staan, tenzij met verganning van den Burgemeester. b. Op de algemeene oplosplaat- sen te Hoofddorp en Nieuw-Vennip, mest, hout of andere voorwerpen, zonder vergunning van den Burgemeester langer dan 8 dagen te laten liggen.Overtrading van een dezer bepalingen wordt gestraft met eene geldboete van 3,zullende bij veroordeeling door den regter, de goederen, waarmede de overtrading is begaan, worden verbeurd verklaard. Art. 3. Het is verboden zonder vergunning van den Burgemeester, of in strijd met de aan eene door hem verleende vergunning verbonden voor- waarden: a. Openbare wegen of voetpaden gebeel of gedeelteiijk tijdelijk tot werkplaats af te sluiten of een gedeelte van den openbaren weg of het voetpad tot werkplaats in te nemen. b. Op de openbare wegen en voet paden palen te slaan of steigers te plaatsen.Ovprtredingen van een dezer bepalingen wordt gestraft met eene geldboete van 3,tot 10, Art. 4. Het is verbodena. Onreinheden, ascb of vuilnis op of langs de openbare wegen en voetpaden, of in slooten, greppen of andere wateren toebehoorende aan de gemeente of aan den polderte werpen.b. Dieren te slachten op den openbaren weg. c. Bloed, afval, als ander sins, van ge- slachte dieren op of langs de openbare wegen te werpen ofte doen vloeijen. d. Beer te vervoeren anders dan in een overdekte schuit of overdekte wagen of in gesloten tonnen. Overtrading van een dezer bepalingen wordt gestraft met eene geldboete van 1,tot 5, Art. 5. Boven de wateren van den Haarlemmermeerpolder zullen geene secreten of geheime gemakken mogen geplaatst zijn. De putten der ge- heime gemakken zullen steeds op de eerste aanmaning der politie moeten worden geruimd en bun inboud op eene geschikte plaats worden begra- ven ter diepte van minstens een meter. Indien belangbebbenden in gebreke blijven zulks na de eerste aanmaning te doenzullen de secreten en put- ten worden opgeruimd ten koste der overtreders en de afbraak verbeurd zijn ten behoeve der gemeentekas. Overtrading wordt gestraft met eene geldboete van 1,tot 25, Art. 6. Het is verboden aan fabriekanten van welken aard ookom in het polderwater af te voeren, vochten uit hunne fabrieken afkomstig. Overtrading wordt gestraft met een geldboete van /l,tot 25, Art. 7. Zonder vergunning van den Burgemeester zullen geene openbare concerten of tooneelvoorstellingen mogen worden gegeven of geene andere openbare vermakelijkheden mogen plaats hebben. Straatmuziekanten, liedjes- zangers, vertooners van beschilderde borden of zeilen, van levende of doode dieren, en van marionetten, kunstenaars, goochelaars, en uitoefenaars van soortgelijke bedrijven, en personen die op den openbaren weg gedrnkte of ongedrukte stukken opzeggen of voorlezen, mogen hun bedrijf niet uitoefenen dan met vergunning van den Burgemeester.Overtrading van een dezer bepalingen wordt gestraft met eene geldboete van f\,tot 3,of gevangenisstraf van een dag. Art. 8. Niemand mag binnen den afstand van 5 meters van den open baren weg een ascbboop aanleggen of houden dan in een put van min stens l£ meter diepte en zal in geen geval eenige ascb mogen worden uitgeworpen op een afstand van 3 meters van eenig gebouw, tenzij in een goed gemetselden put. De asch zal echter geen vunr mogen bevatten. Art. 9. Graan-, hooi- of strooschelven of bergen moeten op eeS afstand van minstens 5 meters van de openbare wegen en voetpaden of van een aschhoop geplaatst zijn.Overtrading wordt gestraft met een geldboete van 5,tot /25, Art. 10. Geen asch zal mogen worden geworpen op mestvaalten van stroo of hooi of ruigte of op een afstand van minstens 5 meters van hooi-, stroo- of graanbergen of schelften, tenzij de asch goed uitgedoofd, en afkomstig is uit de voor bewaring ingerigte bergplaatsen. Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met eene geldboete van 5,tot 10, Art. 11. Het is verboden: zonder vergunning van den Burgemeester: a. Vnurwerken in de gemeente af te steken of te doen afsteken.b. Op den openbaren weg of voetpad geweer- of pistoolscboten te lossen, ten ware bet tot de nitoefening van het Jagtbedrijf gescbiedt.c. Zonder vooraf- gaande kennisgeving aan den Burgemeester, op de landen of erven, stroo, ruigte, vuil of veen te verbranden of te doen verbrandenin geen geval zal zulks op een anderen tijd mogen plaats hebben dan tUBScben zons op- en ondergang terwijl bet verbranden van stroo, ruigte en vuil niet mag plaats hebben dan op minstens 100 meters van eenig gebouw, hooi- of graanboop, of van openbare wegen. d. Serenades te geven of optogten te houden zonder vergunning van den Burgemeester.Overtreding der bepalingen van a, b en c wordt gestraft met eene geldboete van 5, tot 25,en 3 dagen gevangenisstraf, te zamen of afzonderlijk, en over treding van litt. d met eene geldboete van 1,tot 10, Art. 12. Het is verbodena. Op de openbare wegen, voetpaden of pleinen met- of om geld tespelen.b. Met sneeuwballen, steenen of andere harde ligchamen of slijk te werpen.Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van /l,tot 3, Art. 13. Niemand mag bekendmakingen van welken aard ook aanplakken op andere plaatsen dan op eigen panden. Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van 3, Art. 14. De aanplakking op gemeente-borden en openbare gebouwen mag door niemand geschieden dan door de daartoe van wege de gemeente aangestelde beambten. Bekendmakingen, op eene wettige wijze aangeplakt, af te scheuren, is verboden.Overtreding wordt gestraft met eene geld boete van 1.tot/3. Art. 15. Het is verboden aan eenig cigendom der Gemeente niet be- grepen in de bij art. 257, 437, 439, 440, 442, 443, 444, 445 van het wetboek van strafreebt opgenoemde voorwerpen, opzettelijk eenige schade toe te brengen. Evenzeer is bet verboden voor zooverre daartegen niet is voorzien bij de wet, algemeenen maatregel van inwendig bestuur of provin ciate verordening, op of langs de openbare wegen en gronden, aan een ander behoorende boomen, heesters of bloemgewas schade toe te brengen of te doen toebrengen, te ontsieren of van bloemen te berooven.Over treding van een dezer bepalingen wordt gestraft met eene geldboete van 1,— tot/25.— Art. 16. Het is verboden op de straten en wegen: a. Een dier wreed- aardig te slaan, te mishandelen, te misbruiken of te pijnigen, of bet te doen slaan, mishandelen of pijnigen.b. Een dier een last te laten trekken of drageu, die klaarblijkelijk zijne kracbten te boven gaat.c. Een dier op of in eenig voertuig te vervoeren of te doen vervoeren derwijze, dat daardoor noodelooze smart of pijn voor het dier ontstaat.d. Dieren voor de slagtbank bestemd op wreedaardige wijze uit vaartuigen te lossen of van voertuigen af te laten.— e. Paarden te verschrikken of te doen verschrik- ken.Honden binnen deze gemeente tot trek-of lastbeesten te gebrniken tenzij door den Burgemeester daartoe tot wederopzeggens toe vergunning zij verleend.g. Het klimmen achter op rijtuigen of aan rijtuigen te hangen of eenige andere straatschenderij te doen.Overtreding van een dezer bepalingen wordt gestraft met eene geldboete van 1,tot /10, Art. 17. Bij het in werking treden dezer verordening is ingetrokken en buiten werking gesteld de verordening tot wering en beteugeling van be- smettelijke ziekten te Haarlemmermeervastgesteld 27 April28 Mei 1871. In de Amsterdamche Courant leest men het volgende »De memorie, ingediend aan den minister van binnenlandsehe zaken, door de kommissie uit de watersebappen, tot voorbereiding eener indijking van het Wieringermeer, is thans in druk versobenen. De kommissie uit de watersebappen de Anna-Paulowna-, Waard- en Groet- en Waard-Nieuwland polders, beeft aanleiding gevonden tot het uitgeven der brochure, in de vrees, dat de indijking van het zuidelijk deel der Zuiderzee de uitvoering van bet daarmede ver- geleken kleine ontwerp ter indijking van het Wieringermeer op den achtergrond zal brengen. Ofschoon tocb de prov. staten van Noord- Holland op den 19 Julij des vorigen jaars onder zekere voorwaar- den zick bereid hebben verklaard, aan den eventueelen koncessionaris voor de indijking van het Wieringermeer een provinciaal subsidie te verleenen van f 750,000; ofschoon de regermg herhaaldelijk beeft betuigd, dat zij deze onderneming, die van algemeen belang moet worden geacht, gaarne zal zien tot stand komen en zooveel mogelijk wil ondersteunnen, is het tbans door eene verklaring der regering en uit de diskussien, gehouden in de beide kamers der Staten-Generaal bij de behandeling der staatsbegrooting over 1876, gebleken, dat bet verzoek om subsidie voor de indijking van bet Wieringermeer wordt aangebonden totdat eene beslissing omtrent die van het zuidelijk deel der Zuiderzee is genomen. Dxarom spreekt de kommissie als hare overtuiging uit, dat de indijking van het Wieringermeer niet onafsebeideiijk verbonden is aan bet groote plan om 200,000 hektaren ten zuiden droog te rnaken, en dat het gebeel met's lands belang zou overeenkomen, om bet kleinere deel vooraf te laten gaan, of althans tegelijkertijd tot de uitvoering te besluiten." Texel, 23 Mei. De derde lammerenmarkt was weder goed bezet. Alles werd tegen flinken prijs verkocht, dat is tegen 11.50 a 13 per stuk zulke gunstige resultaten zullen alge meene medewerking opwekken. Sloteil (Noord-Holl.) 24 Mei. Bij de verkiezing van een Poldermeester en een Hoofd-ingeland voor den Osdorper-Boven- polder heeft zich het incident voorgedaan, dat niet een kiezer ter stemming is opgekomen. Welk een belangstelling 1 De gewassen in den onlaDgs drooggemaakten Y-polder staan uitstekend. Men verwacht eene goede opbrengst vooral van het vlas. Ook in den Oock-meerpolder is men begonnen het land door branden te verbeteren. Capelle (Langstraat), 23 Mei. De scherpe noordenwinden hebben de te veld staande rogge op de meeste plaatsen zeer uitgedund en spichtig doen opscbieten, zoodat de verwaehting van den oogst niet groot kan zijn. Ook de weilanden, die aanvankelijk zoo schoon onder het water uitkwamen, zien er voor het oogenblik niet gunstig uit, ofschoon men meermalen bij ondervinding beeft gehad, dat het gras bij guostige weers- gesteldheid zeer spoedig groeit en de verwaehting daarvan nog niet geheel geweken is, Dat het hooi, onder zulke omstandig- heden, in prijs moet rijzen, lijdt geen twijfel; echter lioort men van weinig of geen bandel. Zwolle23 Mei. Aangaande het verbod van invoer van vee in PruisseD vernemen wij thans, dat de Pruissische rege ring aan de op de grenzen gelegen Nederlandsche plaatsen vergunning heeft verleend, om vee uit Nederland op hare weiden, die vaak op Pruissisch grondgebied liggen, te laten grazen. Bij die vergunning is bepaald, dat de plaatselijke autoriteiten de noodige controle moeten houden en niet meer vee mag worden ingevoerd dan met het landbouwbedrijf der betrokken boeren (het mogen geen veehandelaars zijn!) over- eenstemt. Voorloopig gaat de regering nog niet verder. Men meldt aan de Leidsche Courant: Wegens de groote droogte en weinig groeizaamheid, wordt bet vee in de voor hooiland besterade stukken gebragt, daar het gras hoe langer hoe meer vermindert. De handel in lammeren is ten gevolge daarvan traag en de prijzen niet hoog. Ondanks nachtvorst staan de aardappelen overal goed boven den grond. De gunstige stand der longziekte in Friesland blijft nog steeds aanbouden; gedurende de week van den 30sten April tot den 7den Mei werden sleebts drie runderen als longziek onteigend en afgemaakt, ni. 2 te Uitweliingerga en 1 te Oos- terlittens. Laatstgenoemd rund was voor ruim drie weken aan- gekocht. In dezelfde week van het voorgaande jaar bedroeg het aantal longziekte-gevallen 25. Te Pingjum is een paard afgemaakt, lijdende aan kwaden droes. Blijkens berigt van den Consul-Generaai der Nederlanden te Londen van 18 Mei is, bij besinit van den Privy-Council, te rekenen van dien dag, de invoer verboden van vee uit den vreemde in de bavensn va Dover, Folkestone en Newhaven. Men leest het volgende in de Groninger Courant-. De firma Kater Co. heeft weder een nieuw artikel in den bandel gebragt: versche boter, direct uit Parijs aangevoerd. Men beeft ons een monster van dat product laten zien; het wordt uiterst zindelijk behandeld en afgeleverd, ziet er fraai uit en smaakt uitmuntend. In prijs maakt deze boter nog al verschil met onze inlandsche, zoodat onze zuinige huismoeders wel niet zullen nalaten er eene proef van te nemen. In de gemeente Ernmen liggen veie gronden, die aan Pruissen toebehooren en door dezen met hunne scbapen worden beweid. Onder die vreemde schapen is de schurft ontdekten aangezien die schapen soms de gronden van ingezetenen van Emmen bezoekenzijn ze zoodoende gevaarlijk en schadelijk voor dezen. Er worden pogingen aangewend om dit kwaad af te weren. Door den Gemeenteraad van Zutphen is de volgende verorde ning tegen het uithalen van vogelnesten en bet vangen en dooden van vogels uitgevaardigd „Eenig Artikel. Onveranderd de bepaling van de Wet op de Jacht en Visscberijis bet verboden op de eigendommen der gemeente, in de wandelingen en in het algemeen langs den openbaren weg binDen deze gemeente, vogelnesten uitte halen, vogels te dooden, te kwetsen of met lijmstokken, knippen of op welke andere wijze ook te vangen. „Voor zooverre daarin niet is voorzien door andere wetten of wettelijke verordeningen eener hoogere magtworden de over- tredingen dezer bepalingen gestraft met eene geldboete van e6n tot vijf gulden." Aan de in September dezes jaars te Wageningen te openen Bijks-landbouwschool wordt verjangd een leeraar, bevoegd tot het geven van middelbaar onderwijs in fransch en engelsch en geneigdzich op nader overeen te komen voorwaarden, te belasten met de huisvesting van, en de zorg voor de leerlin- gen, die verlangen als inwonende kweekelingen aan de inrig- ting te worden opgenomen. De jaarwedde zal bedragen f 1800 en een zeer ruim en opzettelijk tot het beoogde doel in te rig- ten woonhuis zal voor den te benoemen leeraar worden be- schikbaar gesteld. Gegadigden gelieven zich ten spoedigste, in

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1