1876. Vrijdag, 2 Junij. XXM AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zeventiende Jaargaiig. Ilaarl emmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Landbouw. IPrijs van het Abonnement in het Jaarg_ Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag 3 February 1876. 3?rijs der A.dvertentien van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. HAARLEMMERMEER Prys van een enkel Nommer 15 Cent. Naar wij vernemen, heeft Ds. Reede, te Nieuw-Vennep om reden zijuer voortdurende ongesteldheid, voor een half jaar de hulp der ring-predikanten ingeroependaardoor zal voortaan weer des Zondags voormiddags om half-tien ure godsdienst-oefening worden gehouden. In de eerste beurt, Zondag 4 Junij zal voor rle gemeente optreden D9. van Loenen, van Hoofddorp; 11 Junij, Ds. de Mazure, van Ben- nebroek; 18 Junij, Ds. Riviere, van Haarlem, en 25 Junij, Ds. Hoog, van Haarlem. van 24 tot 30 Mei 1876. GEBOREN: Johanna, dochter van P. Bogers en D. van Tilbure Jan zoon van K. van Willigen en E. Overheul. Hendrik, zoon'van P. de Regt en M. J. E. Karman. Jantje, dochter van H van der Britten en P. Bakker. Neeltjedochter van R. Bootsman en T. Broer- tjes. Bastiaanzoon van A. den Haan en B. Boterman. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van Jan Krijgsman en Ortje Kooij. OVERLEDEN: Margrita van Groningen, oud 27 jaren, gehuwd met Jan Gnekspoor. Lijsje, oud 3 wekendochter van P. Benjamin en T. Doets. Jacoba van der Knijf, oud 54 jaren wed. van Arie Anthonie oud 6 maanden, zoon van P. de Smit en S. Lamperse. Jacobus de Zeeuw oud 47 jaren, gehuwd met Elisabeth den Braven. Cornelia, oud 2 jaren, dochter van G. B. van Limpt en G. van der stroom. Gerntjeoud 17 maanden, dochter van J. van Egmond en (t. .Boterman. ONDERTROUWD: B. van der Laak met J. Goudriaan. K. E. Tanis met 1Baron. N. den Ouden met H. M. Biesheuvel. GEHUWD: J Revers met A. Houtwipper. J. Dekker met A. P- Boele met p- Vaalburg. A. de Smeth met S. Bakker. Be Badhoeve in Haarlemmermeerdie buiten's lands zoo hoog staat aangeschreven als eene der merkwaardigste land- bouwinrigtingendank zij den ondernemingsgeestde uitge- breide kennis en den moed des eigenaarsdie voor bezwaren noch binderpalen terugdeinst, als het er op aankomt belang- rijke proeven te nemen of nieuwe denkbeelden in praktijk te brengen, de Badlioeve zal Zaturdag 3 dezer weder een meldenswaardig bezoek krijgen en wel van de leerlingen van Grignon. De beer Mr. J. P. Araersfoordt zal met hen van meet af beginnen; dat is, hij zal hen den bodem doen kennen waarop zij zijne gastvrijheid zullen genietenen zien wat hij daarop tot stand heeft gebragt. Niet alleen zullen alle stoom- en andere werktuigen hun getoond, maar 00k vergelijkende proeven genomen, en de geheele werkwijze, in de versehil- lende takken van het landbouwbedrijf stelselmatig gevolgd hun ter aanschouwing gegeven wordenvoorts de veestapel de fokkerij de stoeterijwaarbij 0. a. afstammelingen van den' beroemden Franscben hengst Gladiafeur worden aangetroffen. Op de Badhoeve wordt hun een dejeuner door den <*ullen eigenaar aangeboden. 0°k de school voor de kinderen der arbeidersde hulpmid- delen in het onderwijs, de arbeiderswoningen met een woord alles wat op het leven en de ontwikkeling der arbeidersbe- volking en de Badhoeve betrekking heeft, zal hun worden getoond. De dag wordt besloten met een bezoek aan de werktuiVen tot droogmaking en droogbouding van den Haarlemmermeer en andere polders. Het stoomtuig te Halfweg zal, door wel- wdlende beschikking van Rijnlands bestuur, voor hen in werking gebragt worden. Vandaar keert het gezelschap over bloterdijk naar Amsterdam terug. Voorzitter de Heer J. IVLantzendorffer Tegenwoordig 12 ledenzijnde de heerenKlapwijk, de reu Verkuijl, de Jong, KuiperDorbeck, van Vuuren, ensenRan, Bultman, t Hooft en Knaap; alsmede de Secretaris. Afwezig de heeren: Timmermans, Buijs en van Riessen. De Secretaris leest de notulen van 29 December 1875 welke worden goedgekeurd. 1°. Aan de vergadering wordt medegedeeld: a. eene kennisgeving van den heer Timmermans, dat hij oor familie-omstandigheden deze vergadering niet kan bii- wonen; J b. de Provinciale bladen van 1875, n°. 113 tot 118- en van 1876, n°. 1 tot 4 1S7RbriTD V8D heereD GedePuteerde Staten, dato 5 January V 29 en 30- waarbij goedgekeurd worden teru^ge- zonden de raadsbesluiten van 30 December 1.1. tot betaling van 104.60 uit de onvoorziene uitgavenen tot af- en overschnjving in de Begrooting, beide dienst 1875 ALEE TOEZENDINGEN, REDAKTIK EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN llO.WA C°., te Amsterdam. tliterl{fk Woenadag d. brief van idem, van 12 Januarij 1876, n°. 26, gelei- dende de goedgekeurde raadsbesluiten van 30 December 1.1., tot verhooging der jsarwedden van de hulp-onderwijzers aan de scholen n°. 87 en 3 tot op 600; e. brief van idem, van 12 Januarij 1.1., n°. 22, waarbij ter uitreiking wordt toegezondeu eene afwijzende beschikking op het adres van M. Verhagenom meerdere verhooging zijner jaarwedde als ontvanger dezer gemeentedan door den Raad bij zijn besluit van 21 October 1875 is voorgesteld; brieveu van de heeren A. M. Vorstman en P. de Breuk, meldende de aanneming hunner benoeming tot leden der Plaatselijke Schoolcommissie g. brieven van den hulp-onderwijzer D. J. van Aken en den hoofd-onderwijzer F. Zwart, iuhoudende dankbetuigingen voor de verhooging hunner jaarwedden; h. een adres van de gemeente-veldwachter9 Flipsen, Tit, van de Wateren en Franke, waarbij zij vragen weder in het genot te worden gesteld van eene gratificatie. De stukken vermeld sub a tot g worden voor kennisge ving aangenomenen het adres vermeld onder lr h gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders, om advies. 2°. De Burgemeester deelt mede, dat voor de betrekking van hulp-onderwijzer aan de school n°. 2 zich tot heden geen sollicitant heeft aaugemelddat echter heden morgen is ingekomen een adres van J. A. Veenendaalthans hulp-on derwijzer aan gemelde school, waarbij hij verzoektdat, indien de Raad geneigd is om de jaarwedde van 650 op 700 te biengenen het hem op zijn verzoek verleend eerv'.l ontslag in te trekken j besloten is niet van stand- plaats te veranderenen zulks ten gevolge van bijzondere omslandigheden. Bij de discussie liierover, geeft de heer Bultman in over- weging, of het 00k beter is eene gratificatie te gevenin plaats van tractements-verhoogingwelk gevoeleu 00k door den heer Kuiper wordt gedeeld. De heer 't Hooft merkt aandat het geld toch moet betaald worden, 't zij als gratificatie, 't zij als traktementdaarom wil spreker het traktement op 700 brengen. Ook de voorzitter is voor verhooging van jaarwedde, en zou het onverantwoordelijk vinden als de Raad, om 50 ver hooging, eene klasse van ruim 100 kinderen deed stilstaan; bovendien moet men toch eindigen met 700 te geven. De heeren Klapwijk en Bultman zouden dan wenschen te bepalen dat de Raad, met het oog op de vermeerdering van werkzaamheden door eu ten gevolge van de Avondschool, be sluit de jaarwedde van den tweeden hulp-onderwijzer met/50 te verhoogen. In dien zin wordt besloten met algemeene stemmen. De Voorzitter stelt daarop voor om het raadsbesluit van 30 December 1875 no. 16, waarbij aan J. A. Veenendaal op zijn verzoek eervol ontslag is verleend uit zijne betrekking van tweeden hulp-onderwijzer aan de school no. 4, in te trekken. Dienovereenkomstig wordt zonder hoofdelijke stemming be sloten. Vervolgens wordt vastgesteld het navolgend besluit: De gemeenteraad van Haarlemmermeer, Overwegende dat de werkzaamheden aan de school no. 4 groote uitbreiding hebben gekregen door het houden eener avondschool, waarin onderwijs wordt gegeven ook in de Fransche taal, en dat het billijk is de jaarwedde van den tweeden hulp- onderwijzer aan die school om gemelde redenen te verhoogen; Gelet op art. 19 der wet van 13 Augustus 1874, Staats- blad no. 103; Besluit.- 1. Het raadsbesluit van 4 Mei 1875, goedgekeurd door heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland den 12 Mei 1875, no. 1, wordt ingetrokken. 2. De jaarwedde van den tweeden hulp-onderwijzer aan de school no. 4 wordt bepaald op /700. 3. De gemelde hulp-onderwijzer zal moeten hebben akte voor de Fransche taal, en zal verpligt zijn behulpzaam te wezen in de avondschool bij het onderwijs in de Fransche laal. 4. Dit besluit treedt in werking den 1 Maart 1876. Haarlemmermeer, 3 February 1876. De Gemeenteraad voornoemd, enz. 3°. De Voorzitter deelt mede, dat voor de betrekking van hulp-onderwijzer aan de school no. 2 geen sollicitant is op- gekomen. r Dat, om voorloopig in de bestaande behoefte te voorzien, in overleg met den hoofd-onderwijzer, als kweekeling aldaar is geplaatet Hugo Spruitenburg, oud 16 jaren. De Voorzitter vraagt of men op deze wijze voorloopig zal voortgaan, dan wel of de raad het tractement voor een hulp- onderwijzer ad 600 wil verhoogen. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Tot dit laatste verklaren de leden zich nog niet genegen, en besluit men om voorloopig op den bestaanden voet voort te gaan. 4°. Gelezen het adres van L. Bleeker, houdeode verzoek om afschrijving op zynen aanslag in den hoofdelijken omslag dezer gemeente, dienst 1875, bedragende 2,25. Overwegende dat de adressant den 20 Mei 1875 de ge meente heeft verlaten Wordt besloten de gevraagde afschryving te verleenen voor zeven twaalfde gedeelten, bedragende 1,31. 5°. Gelezen het adres van G. Bruijnverzoekende ontheven te worden van zijnen aanslag in de hondenbelasting over 1875 op grond dat bij in dat jaar geen hond zou hebben gehad. Overwegende dat G. Bruijn op de beschrijvingslijst, over gemeld jaar door zijne handteekening heeft erkend een hond te hebben gehad, vallende in de derde klasse, a 1,50. Wordt besloten op het adres afwijzend te beschikken. 6 De Voorzitter herinnert dat de zoon van den hoofd- onderwijzer Balkenende in 1875 gedurende 4maand dienst heeft gedaan als kweekeling, tijdens de vacature van hulp- onderwijzer, en stelt voor hem daarvoor eene gratificatie te verleenen berekend tegen/200 in het jaar. Daartoe wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten. 7°. De Voorzitter deelt aan de vergadering mede, dat de tweede klerk ter secretarie P. Pranger eervol ontslag heeft gevraagdwegens vertrek naar elders (Dalfsen); dat, naar- dien voor/450 toch wel geen volslagen nieuwe klerk zal te verkrijgen zijn, het geschiktst voorgekomen is om het tracte ment te splitsen en daarvan /150 toeteleggen aan den jong- sten klerk KasparusLos, en voor de overige/300 een tweeden klerk te benoemen, en daartoe sollicitanten op te roepenen stelt voor om daartoe te besluiten. De heer de Breuk ondersteunt dat voorstel, terwijl de heer Klapwijk er zich ook wel mede kan vereenigenwanneer de Secretaris het er op die wijze mede kan doen. De Voorzitter gelooft dat wel. Daarop wordt zonder hoofdelijke stemming overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter besloten. 8°. Komt weder in behandeling het adres van den heer A. C. van Dorsten, te Nieuw-Vennep houdende voorstel lot ruiling van grond (reeds vermeld in de notulen van 30 De cember 1875, n°. 3), alsmede het daaromtrent door Buro-e- meester en Wethouders gedaan voorstel. Nadat omtrent deze zaak door verschillende leden gesproken was, en daaruit is gebleken dat meer inlichtingen en nader onderzoek wenschelijk is, zoo stelt de heer Knaap voor deze zaak te stellen in handen der Financieele Commissie, tot nader onderzoek. Daartoe wordt besloten. 9°. Wordt gelezen een adres van L. Ruijsinkeerste hulp- onderwijzer aan de school n°. 4, houdende verzoek dat zijn salaris van/750 op/800 moge worden gebragt, aangezien ook de tractementen der andere hulp-onderwijzers gestegen zijn; terwijl het zijne op dezelfde hoogte is gebleven. Wordt besloten dit adres te stellen in handen van de Plaat selijke Schoolcommissie, om advies. De vergadering wordt daarna gesloten. Itrecllt, 29 Mei. Op de heden gehouden paardenmarkt waren 737 paarden aangevoerd. De handel was voor het bui- tenland traag en voor het binnenland zeer beperktvoor goede paarden werd tot/ 900 besteed. Sterke aanvoer van werkpaarden minder dan die van weelde. Voor de paardenslagterij zoowel hier als te Amsterdam werden een 20 tal paarden gekocht, voor de som van /30 tot70. Zwolle, 31 Mei. Alhier is aangekomen eene koe, gefokt door J. Coopmans, van Dronrijp, en bestemd voor de'interna- tionale tentoonslelling te Philadelphia. Dat dier is 3 meter Jang 1.70 meter hoog en weegt p. m. 2000 kilogrammen. De Zwollenaars zijn in de gelegenheid gesteld dit monsterdier te zien. Het is eene kween, die zeldzaam voorkomt, maar verbazend zwaar kan worden gemest. Zutphen, 31 Mei. De laatste vergadering van de afdeeling Zutphen der Geldersche Maatschappij van Landbouw was goed bezooht, en men trof er zelfs leden uit de meest verwijderde deelen aan. De voordragt van den heer Sickesz, over het schillen van het akkermaalshout door stoom, trok vooral de aandacht. Deze m'euwe methode wordt thans te Lochem in praktijk gebragt, en scbijnt daar goed te bevallen. De Nieuwe Zulphensche Courant deelt mede, dat prins Alexan-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1