Advertentien. VERKOOPING Openbare Verhuring, 86 - (ieraengde IScrigten. Haarlemmermeer-Polder. PUIK BOUWLAND, (Kleigrond), Eene aanzienlijke Parlij AFBRAAK, EITDKAAI JEN f J. O. v. d. Arend. Ilet suikerg-elialte van de suikerbieten. Gedroogde aardappelen. REGTSZAREN. Jttgezoubeu. lUIJS, in den ouderdom vau 22 jaren en 5 maanden. op Woensdag den 14 Junij 1876, op Donderdag den 8 Junij 1876, van OUDE KOPPEN der het voorzitterschap zal waarnemen van de eerlang te Txel te houden algemeene vergadering der G elder ache Maatschappij van Landbouw. Texel, 27 Mei. Sedert eenige dagen worden de liouders van kippen alliier nog al benadeeld door eenige kraaijen, die op de kippen aanvallen en ze verslinden, ja zelfs twee jonge 1am- meren niet hebben gespaard. Men heeft besloten op die roof- vogels jagt te maken. In de op Woensdag 31 Mei j. I. te Amsterdam gehouden zesde veiling van drooggemaakte grouden in het Y, ter grootte van 487 hectaren, zijn al de aangeboden gronden verkocht en al de perceelen gegund. De geheele opbrengst bedraagt 1,27 5,749, alzoo dooreen/2668 per hectare. De hoogst bestede prijs was f 3100, de laagste/2225 per hectare. In Gelderland zijn in de vorige week 4 gevalleu van kwaden droes bij paarden waargenomen, nl. 2 te Kuilenburg en 2 te Zutphen; alsmede 2 gevallen van schurft bij paarden, waarvan 1 met doodeljjk gevolg, te Apeldoorn, Volgens ingekomen ambtsberigt zouden ook de eigenaars van dit vee setlert lang, schoon onwetend, aan deze huidziekte hebben geleden. Voor de geneeskundige wetenschap kan de kennisneming van dit feit zeer belangrijk zijn. Als een zeldzaam voorbeeld van dierenwoede onder koeijen kunnen wij mededeelen, dat twee koeijen in een land onder Meppel in hevige vvoede tegen elkander geraakten en niet op- hielden elkander met haar horens zoo verwoed bij herhaling aan te vallendat de een bijna dood nedervieldaar haar door de tegenparlij een doodelijke wonde in den buik werd toegebragt. Zoo spoedig mogelijk werd een slagter ontboden die het besst afmaakte. Op eene verkooping te Yzendijke kwamen o. a. 22 paarden voor, waaronder er waren van een en twee jaar. Deze paar den bragten door elkander 475 per 9tuk op. Men zal zich nog herinneren hoe bij 't leggen van spoorwegen alge- meen geroepen werd dat de paarden waardeloos zonden wor den, en toch hoe meer spoorwegen er komen, hoe meer de prijzen der paarden rijzen. In het lokaal Eensgezindheid te Amsterdam is den 26 Mei j. 1. de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhooders in de Maatschappij tot droogmaking der Legmeerplassen gehou- den. Vertegenwoordigd waren 101 aandeelenuilmakende een bedrag van 500,500. Uit het verslagdoor den sekretaris uitgebragt, bleek, dat de werken tot droogmaking met goed gevolg worden voortgezet. Sedert vier weken is men met de uitmaling bezig. Alleen in den Buitendijkschen Buitenvelder- schen polder ondervindt de Maatschappij eenige moeijelijkheid bij de onteigening. De ontvangsten over 1875 bedroegeti 174,942.66 /2 en de uitgaven /655,004.33 '/2, zoodat op 1 Jaimarij in kas was /59,938.33. Bij besluit van 22 Maart 1 877 n°. 18, heeft Z M., beschik- kende op het verzoekschrift van J. G. de Voogt president- direkteur van de Maatschappij tot droogmaking van plassen in de Ronde Veenen", gevestigd te Mijdrecht, HD. bewilliging verleend op de akte, houdende wijziging van art. 24 der akte van oprigting, en verlenging van den duur dezer naamlooze Vennootschap met een tijdvak van twee jaren. Er wordt, volgens de Leidsche Courantgaandeweg water uit den Yssel doorgelaten in den boezem van Rijnland ten gevol- ge waarvan die boezem op voldoende hoogte blijfl en tegelijk verversching erlangt. In de polders wordt de duiker opge- haald, ten einde, naar gelang van droogte de slooten van buitenwater te voorzien en alzoo de weilanden te drenken. In het tijdperk van vier weken, 16 April tot 12 Mei 1876 zijn, blijkens ingekomen amhtsberigten door longziekte aangetast: in Ziud-Holland 137 runderenin N.-Holland 14 ruDderen; in Utrecht 13; in Friesland 24; totaal in het Rijk 188 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 195 runderen door die ziekte aangetast. Blijkens de jongste bij de Regering ontvangen mededeelingen uit Zwitserland, betreffende den stand der veeziekten daar te lande, loopende tot 16 Mei j 1.waren in de kanions Luzern en Aargau drie nieuwe gevallen van besmettelijke longziekte voorgekomenwaardoor het afmaken van een twintigtal run deren noodzakelijk was gemaakt. Ook hier was het bijna zeker dat de ziekte door uit Italie ingevoerd vee aangebragt was. In de kantons Zug en St.-Gallen kon deze ziekte als geweken beschouwd worden. De stand van het mond- en klaauwzeer was gunstiger dan men in de vorige maand had dnrven verwachten; het aantal besmette stallen was van 48 tot 24 verminderd. In zeven onderscheiden kantons waren van I tot 16 Mei voorgekomen 6 gevallen van kwaden droes, 5 van miltvuur en 10 van hondsdolheid. Men leest in het Tijdschrift Be Volksvlijt Zeer opmerkenswaardige proeven aangaande het suikerge- halte van de suikerbieten ziju dezen zomer medegedeeld aan het Eransclie congres ter bevordering der wetenschappen waaruit eene menigte nuttige lessenook voor onze fabriekan- ten van bietsuiker getrokken kunnen worden. Het suikergehalte dobbert tusschen 3 en 18 ten honderd, waaruit al aanstonds blijkt, dat het betalen der bieten aan de kweekersbloot bij het gewigt en zonder dat men zich van het suikergehalte overtuigd heefteen geheel verkeerde maat- staf is. Het suikergehalte hangt ten deele af van de grootte der bieten. Zoo ze ruira uiteen staan, veel blad maken en groot worden, bevatten ze meer water en meer stikstofhoudende stoffenten koste van de suikerdan wanneer ze digt op een staan, endoor elkander als 't ware te verdringenklein blij- ven. De groote mangelwortels hebben daardoor meer waarde als veevoeder dan de suikerbieten. Bieten op zwaarmet dierlijken stikstofhoudenden mest bemesten grondop akkers bij voorbeelddie voor meekrap bereid zijn, bevatten minder suiker dan die gegroeid zijn op meer schralen grond. Geheel zonder stikstofhoudenden kunstmestzonder zwavel- zure ammonia of salpetersure soda ontwikkelen zich de bieten niet. Eerst door het bijvoegen van superphosphaat van kalk en chlorkalium kan men ze brengen tot het grootstmogelijke suikergehalte van 18 ten honderd. Zulke suikerrijke bieten heeft men zelfs met dezen kunst mest verkregen in gronden die uiterst weinig humus bezaten. Yoor vele suikerbietkweekers zal dit alles welli«t oud nieuws zijn; maar het kan toch geen kwaad om hier nog eens de wetenschappelijke grondslagen vvaarop het aanplanten van sui kerbieten berust, te herhalen. S. Hoe men pruimen (kwetsen), appelen peren, snijboonen, heereboontjesenz. tot voorraad voor den winter droogt, is in de huishoudingen bekend. Een Duitsch Industrieel Tijd schrift deelt thans het volgende recept mede om aardappelen te droogen. Het geschiedt op die wijze in de fabriek van ver- duurzffamde levensmiddelen van Carstens, te Liibeck. De aardappelen worden met de hand geschild door eene machine in schijven gesneden, dan in een korf of mand ge- legdmet dezen in een ketel gezet om te kokendock niet geheel gaar. Dan komen de aardappelschijfjes op draadramen in een droog-ovenwaarin ze tot de bekoorlijke droogte worden gebragt. Als men echter zonder meer de aardappelen schilt, in schijven snijdt en droogt, worden ze graauw. Voor dit aardappelfabrikaat wordt het als eene hoofdzaak aange- merkt dat ze blank blijvend. i. de eigeneoorspronkelijke kleurtint behouden. Daartoe doet men ze nog eene behande- ling ondergaan, namelijk de geschilde en met een komkom- merschaaf in schijven gesneden aardappelen worden raauw behandeld met koud water, waaraan 1 pet. zwavelzuur of 1 a, 2 pet. zoutzuur is toegevoegd, daarna in zuiver water gespoeld en dan snel gedroogd. Het dezerwijze verkregen aard- appel-preparaat is van ligt citroen-gele kleurgomachtig doorschijnend en lijdt geen verlies aan zijn gehalte. In water met toevoeging van een weinig zout gekooktneemt het de natuurlijke kleur en vezelstructuur van den aardappel weder aanen is zegt menin smaak van versch gekookte aard appelen niet te onderscheiden. Door wijlen den heer C. J. Wijnaendtsin leven emeritus predikant te Warnsveld en aldaar overleden zijn de volgende legaten vermaaktals aan het Ned. Zendelinggenootschap f 3000 aan het Ned. Bijbelgenootschap /1000 aan de Ned. Gustaaf-Adolf-vereeniging 1000 aan het weduwen- fonds der Herv. predikanten te Zutphen y1000. De arr.-regtbank te Assen heeft een landbouwer uit de gemeente Emmen tot eene geldboete van y 10 veroordeeld wegens mishandeling en verwonding van eene bejaarde weduwe, die door hem en zijne huisgenooten van hekserij verdacht werd. Welke geheime nadeelen het hoog water al niet na zich kan slepen De heer Allert Langsteenbakker te Katerveer laadde voor eenige dagen 9 waggons met steenen af voor cfen Centraal-spoorweg. De vracht bedroeg y 65. De heer Lang werd beboet wegens te zware lading voor de dubbele vracht, dus voor yi30. Eene beleefde reklame aan de direktie bezorgde hem eene restitutie van f 82.40. De 9 waggons steenen hadden pi. m. 8000 kilogr. water ingezogen. De bevrachting der waggons was op gewone wijze geschied. De steenen hadden ruim 5 maanden onder water gestaan. Bij het spoorwegongeluk dat Dingsdag avond tij het station Patten (Centraalspoorweg) plaats had zijn eenige personen ligt gekwetstslechts een bekwam zware kwetsuren. Z. Exc. de minister van kolonien mr. W. baron van Goltstein is waarlijk aan den dood ontsnapt. Met zijne echt- genoot was hij te Nijkerk uitgeetapt uit denzelfden wagon die weinige minuten later geheel verbrijzeld werd. Te Amsterdam is op den hoek van de Heerengracht en Muiderstraat een platte bestelgoederenwagen waarop eenige groote manden bevattende niet minder dan 22.000 eijerenvertegenw oordigende eene waarde van ruim 400 gulden omgeslagen doordien de voerman deu draai te kort namhet achterwiel van den wagen met de hooge stoep van het perceel op den hoek in aanraking kwam en het paard een zijdelingsche beweging maakte. Grooter strnif dan van twee-en-twintig duizend eijeren zal wel nooit gezien zijn Te Troppau in Oostenrijksch-Silezie is den 19 Mei sneeuw gevallen en tusschen Freudenthal en Barn lag dieu dag de sneeuw een duim hoog. Den 20 Mei vond men in tuinen te Briinn (Moravie) doodgevroren vogeltjes. Den eersten dag der tentoonstelling te Philadelphia bedroegen de ont vangen entreegelden een kwart millioen gulden nederlandsch. De algemeene watersnood-commissie te Amsterdam heeft tot dusverre ontvangen f 221,049.921. Een vroom man die steeds den mond vol had van den duivel en zijn dienstzeide tot zijn knechtbij het makan van aanmerkingen op zijn werkvhoe lang zult gij den duivel nog dienen." vDat weet U het bestebaas, daar het L" bekend is dat ik over 3 maanden uw dienst verlaat." Te Londen is de beroemde kleermaker Poole overleden. De prins van Wales behoorde niet alleen tot zijne klanten, maar zelfs tot zijne vrienden en gebruikte gewoonlijk op zijne villa aan de Theems de lunch als de wedvaarten tusschen Oxford en Cambridge gehouden werden. Poole bediende ook Napoleon III. Hij was schatrijk een hartstogtelijk liefhebber van de jagt en hield 20 paarden van de eerste kwaliteit. Volgens Kavencroft's statisfieke tabellen is de bevolking op aarde bijna 1264 millioen zielen. Hiervan zijn ongeveer 817 millioen Heidenen 335 millioen Christenen, 106 millioen Mahomedanen en 6 millioen Israe- lieten. Van de Christenen behooren 140 millioen tot de roomsch-katho- lieken 115 millioen tot de protestantsche en 80 millioen tot de Griek- sche kerk. Als een bewijsdat de lijkverbranding geen vmoderne uitvinding is", deelt men mede, dat te Odoorn in Drenthe dezer dagen een steenen pot in den grond is ontdektwaarin zich nog asch en beenderen bevonden die waarschijnlijk eeuwen geleden daarin geborgen zijn. lforden de kosten van adverteeren beloond? Holloway betaalt jaarlijks f 360,000 voor 't adverteeren van zijn pillen. Moses Son gaven jaren aaneen f 120,000 aan advertentien uit; hetzelfde docn Rowland Son voor hunne Macassar-olie en De Jongh voor zijn levertraan. De heercn Heal en Son betalen voor 't adverteeren hunner bedden f 72,600 's jaars. Nicholls de kleermaker heeft er f 60,000 voor over, en zoo zijn er een aantal, die even veelmisschien wel meer geld aan t publiceeren van hnn nering ten koste leggen. Madame Tussaud betaalt alleen aan de Atlas-om- nibus-maatsehappij yi200 per maand voor 't adverteeren van hare wassen beelden op de rijtuigen der Maatschappij. Doch de vorst onder de adver- teerders is de Newyorksche chemist Hembold diens advertentien kosten hem jaarlijks ruim yi,200,000. Hij heeft eens y9000 voor ee'ne groote advertentie betaald en heeft op den dag dat de val van Richmond bekend werd, voor een enkele pagina van de New-York Herald f 12,000geboden. Zijn bod werd geweigerd wegensplaatsgebrek. Onwillekeurig zal men zich afvragen of die enorme uitgaven voor advertenties baten afwerpen Daarop slechts dit antwoord. Holloway bezit stellig y24,000,000 en al de andere hierboven genoemde personen zijn schatrijk geworden. Zou men nog van oordeel ziju dat adverteeren niet winstgevend is? Gisteren (1 Junij) is de uitloting geweest van 20 serien ieder 50 nommers, in de premieleening van het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, zijnde als volgt24, 31, 147 684, 1350, 2454, 2674, 2882, 2988, 3517, 4032, 4123, 4243, 4368, 4594, 5898, 6742, 6903, 7215, 7973. Den 24 Mei jl. stond voor het geregtshof te 's Gravenhage teregt de griffier bij een der kantongeregten in de provincie Zuid-Holland, beschuldigd van het zich in kennelijken staat van droukenschap bevinden op den openbaren weg der gemeente. Wel verdedigde zich de beklaagde met te wijzen op meer dwalingen bij het constateren van kennelijke dronkenschap, en beweerde dat hij ook daarvan de dupe was, daar hij wel op- gewonden, doch volstrekt niet beschonkeri was, maar het mogt niet baten; het openb. ministerie was van een ander gevoelen en eischte het maximum der straf, u.l. drie maanden gevan- genis. Ook de president van het Irof laakte het gedrag van den griffier en noemde het een dag van rouwe voor de justitie, waarop een harer ambtenaren wegens dronkenschap wordt teregtgesteld. Haarlemmermeer, 24 Mei 1876. De Redactie van het Weekblad voor de HaarlemmermeerAmsterdam. Mijnheer de Redacteur Ik gevoel roij ten zeerste verpligt de solide handelwijze en de vlugheid van vergoeding der Maatschappij La Garantie Generale Agricole Verzekering-Maatschappij tegen sterfte van Veevertegenwoordigd voor Nederland door den Heer J. Ph. G. Leep, te Amsterdamalgemeen bekend te maken en al den Houders van Vee die Maatschappij wel te recom- manderen op grond dat na eenige dagen verzekerd te zijn mij het ongeluk is overkomen dat s' nachts een paard is ver- dronken, hetwelk tot mijn volkomen genoeuen is vergoed. Met de plaalsing dezer regelen zult UEd. zeer verpligten UEd. Dw. Dienaar, J. de Vries, te Hoofddorp. Op verzoek herhaalde plaatsing. Heden OVerlced, na een langdurig, doch geduldig lijden en na het ontvangen der H. Sacramenten der Stervenden rnijn zeer geliefde Echtgenoote 1IAIMA MARTHA BOjVA- Slechts 6 maanden mocht ik met haar in deu Echt ver- bonden zijn. Haarlemmermeer30 Mei 1876. I*. MOOIJ. Het BESTUUR van den Ilaarlemmermeerpolder brengt ter kennis van Ingelanden en Belanghebbenden dat van af 1°. Junij a. s., in de plaats van Mr. J. P. A. TEDING VAN BERKHOUT, tot Penningmeester van tlien Polder is benoemd Mr. W. H. SMIT, te Haarlem. Haarlem, 26 Mei 1876. Het Bestuur voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Bijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. des voormiddags ten 10 urein het Hotel „I)e Pl'inste Velsen, ten overstaan van den aldaar gevestigden Notaris W. BOERLAGE, van: uitmakende Kavels 10 en 11 van den Woortl-Spaamdam- merpolderGemeente Velsen, te zamen groot 1(1 Hectaren, 94 Aren, 90 Ceritiaren. Ill 4 Perceelenbij aangeplakte Billetten omschreven eerst ieder afzonderlijk en daarna gecombineerd in Verhuring brengen. De Verhuring zal geschieden voor den tijd van 6 jareiL, ingaande op den 15 Augustus 1876 en zullende eindigen op 1 September 1882. Nadere Informatien zijn te bekomen ten Kantore van ge- noeinden Notaris BOERLAGE. TJE HI I f des voormiddags ten 11 ure aan de Hoofdvaart op den hoek van den Spaarnwouderwegten overstaan van den Deur- waarder A. GLASERvan: bestaande in BALRE1V, PALEV, DEELEV, PIjA\1vL\. LEUNINGEIY, BRANDIIOUT en hetgeen meer ten Verkoop zal worden aangeboden. Alles afkomstig van twee Bruggen aan de Hoofdvaart voor- meld. Op den Verkoopdag van des raorgens 9 ure voor een ieder te zien. wordt zeer billijk en spoedig gedaan door St. Anthoniestraat.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2