Advertentien. AANBESTEDUVGEN. - 90 - 25-jarige Echtvereeniging Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. W O L MAR K T, Landbouw. Rijks-Landbouwscliool. Gemengde SSeriglen. Het ONDERHOUD van GEBOUWEN, BRUGGEN, BESCHOEIJINGEN, enz., over het Jaar 1876 en de drie eerste maanden van 1877, in 7 onderscheidene Perceelen. 1. Het UITVOEREN van EENIGE ONDER- HOUDSWERKEN aan de Scholen en On- derwijzerswoningen, het LEVEREN van BIGGELZAND en het OPHOOGEN van een GEDEELTE der BEGRAAFPLAATS te Nieuw-Vennepen wel in 6 Perceelen. 2. Het SCHILDEREN van het RAADHUIS der Gemeente. op Donderdag 22 Junij 1876. XIII a. De Voorzitter zegt, dat Burgemeester en Wethou- ders, met het oog op de hooge rekening van den veearts Folmerbesloten hebben het toezigt op de markten te doen vervallenen vraagt of dat ook het gevoelen van den Baad is De heer Bultmau merkt aan, dat er zijn districts-veeartseu en meent dat aan die ambtenaren het toezigt kan worden overgelaten; in bijzondere gevallen zon de Burgemeester dan de hulp van een anderen veearts kunnen inroepen. De Vergadering stemt daarmede in, en laat verder deze zaak over aan Burgemeester en Wethouders. XIV. Alsnu is aan de orde de behandeling eener ont- worpen politie-verordening. Van die verordening wordt voorlezing gedaan. Nadat de onderscheidene artikelen waren besprokensom- migen daarvan gewijzigd en een artikel vervallen was, wordt gemelde verordening zonder hoofdelijke stemming vast- gesteld. Deze hebben toij reeds in nommer 21 medegedeeld) XV. Wordt gelezen een adres van J. Levenstig, te Dirkshornwaarbij hij verzoekt dat hem moge worden ver- kocht een stuk dorpsgrond te Nieuw-Vennepter grootte van ongeveer 756 vierkante meters. Wordt besloten dit adres te steilen in handen van Bur gemeester en Wethouders, om advies. XVI. Gelezen een schrijven van den Hoofd-onderwijzer Roosdorp, waarbij hij de wenschelijkheid betoogt van het aanstellen van nog een Hulp-onderwijzer aan de school N°. 4 wijl die school thans 319 kinderen telt, en aan verraeerde- ring van hulp behoefte bestaat. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten gemeld schrijven te steilen in handen van de Plaatselijke School- comnoissie, om advies. XVII. De Voorzitter wenscht het gevoelen van den Raad te vernemen over de vraagwat men te verstaan heeft onder monumenten, vermeld in de Verordering tot heffing van be- grafenis regtenvoor het begraven op de algemeene begraaf- plaatsen albier, en wel of daaronder ook te verstaan zijn rozeu-stekkenheesters en dergelijken. Algemeen wordt zulks ontkennend beantwoord. De heer Bultman stelt voor om in beginsel te besluiten tot de afschaffing van de regteuverschuldigd voor het plaatsen van monumenten. Daartoe wordt besloten, en zal in eene volgende Verga dering daartoe de noodige voordragt worden ingediend. XVIII. Wordt gelezen een adres van eenige ingezetenen, waarbij zij verzoeken dat middelen mogen beraamd worden tot wegneraing van den last, dien zij ondervinden van de zoons van M. Blombij gelegenheid dat deze aan de hui- zen giften vragen. Naardien deze zaak niet behoort tot de competentie van den Raad, blijft het buiten verdere behandeling. XIX. Door de Financieele Commissie wordt rapport uitge- bragt omtrent het adres van den heer van Dorsten, tot ruiling van gronden wordt door gemelde Commissie voor- gesteld om geen grond te ruilenmaar den bedoelden weg van den heer van Dorsten te koopen. Na korte diseussie, stelt de Voorzitter voor de verdere behandeling dezer zaak aan te houden, en aan Burgemees ter en Wethouders op te dragen omtrent deze zaak nader met den heer van Dorsten te spreken. Daartoe wordt besloten. De Vergadering is daarna gescheiden. Sloteil3 Junij. De leerlingen van het tweede studiejaar van de Rijks-landbouwschool te Grignon bij Versailleshebben heden, onder geleide van hunne professoreneen bezoek ge- bragt aan deze gemeente. Mr. J. P. Amersfoort leidde hen rond in de veenderyenwaar ten hunnen gelieve veen gebag- gerd en getrapt werd. Ook de watermoleu in den Akerpolder werd bezigtigd en na van een en ander schetsen gemaakt te hebben, verlieten zij deze plaats om hunne reis te vervolgen. Naar wij vernemen brengt dr. Werner, direcleur van de Landbouwschool te Poppelsdorff, bij Bonn, met eenige zijner leerlingen dezer dagen een bezoek aan Groningen en de veen- kolonien, en wordt hij aanstaanden Zaturdag ook op de Bad- hoeve te Haarlemmermeer verwacht. MetldO (gemeente Winterswijk), 7 Junij. In den tuin van den heer Kuenen6p de Walvaart alhier, staat in vollen bloei een bed groote boonendie de buitcngewone lengte hebben bereikt van 68 centimeter. Texel8 Junij. Op de laatste Leidsche markt werd voor een Texelscb lam door de derde hand betaald de zeldzaam hooge som van f 40. Het dier was door de eerste hand van een daglooner alhier. aangekocht voor f 14. De veefokkernog denkende aan den benarden toestand van verleden jaar, toen alles verdroogde en verdordemag zich thans gelukkiger gevoelen bij het zien zyner wei- en hooilari- den, waarvan het gewas thans goed staat en goede hooioogsten verwachten doet. De gevallen regens met zachte zonnestralen doen alles groeije'n en bloeijen. Borcillo, 7 Junij. Het hier bestaande veefonds verkeert in zeer gunstigen staat. In bet 17e verzekeringsjaar bedroe- gen de ontvangsten/1819.87 en de uitgaven/898.65 waar van 862 aan uitkeeringen voor gestorven vee, zoodat thans nog /921.22 in kas overblijft. Het grasgewas van het eiland de Horn", in het Y, ge meente Zaandamwerd jl. Zaturdag voor £dn saizoeti (1 Junij 1876 tot 31 October 1876) verpacht voor/8011aan Gebr. v. d. Kuylenstalhouders te Amsterdam. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal, gelijk bekend is, in de maaud September e. k. hare 27e algemeene tentoon- stelling te Rotterdam houden; volgens het programma die van voortbrengselen en werktuigen van Zaturdag 16 tot Woensdag 20 September a.s., en die van paardenrundvee, schapen varkens en pluimgedierte op Dingsdag 19 September. Het boofdbestuur heeft gemeend aan den reeds meermalen te kennen gegeven wensch, om verhooging der uitlovingen te moeten voldoen en, om dat doel te bereiken het programma in meer afdeelingen verdeeld en voor eenige nommers hoogere prijzen uitgeloofd. De algemeene vergadering der Maatschappij is uitgeschreven op Maandag 18 September. Een wedstrijd met stoom-koolzaad-dorschwerktuigen zal met de tentoonstelling zamengaan. Liefbebbers van oofiteelt worden er opmerkzaam op gemaakt, dat het thans nog tijd is, om de nesten van de ringrups op de vruchtboomen te kunnen vernietigen. In den morgentijd vooral zitten de niet half volwassen en pas uit het ei geko- men dieren nog in kleine nesten digt opeen gepakt, zoodat de vernietiging uiterst gemakkelijk valt; als ze over den boom verspreid zijn, is dit onmogelijk geworden. De Fransche Minister van Landbouw heeft in de bosschen, in den omtrek van Parijs borden doen plaatsen, waarop staat aangegeven, welke dieren schadelijk zijn en welke niet, met ver- zoek de schadelijke, zooals meikevers, te dooden doch de onschadelijke of nuttigezooals egels, mollen padden en vo- gels niet te dooden. De nadeelige of voordeelige werkzaam- beid van de verschillende dieren wordt op die borden tevens vermeld. Voor elke 500 meikevers, die de kinderen den bosch- wachter ter hand steilen, ontvangen ze 25 centimes. De 32e algemeene vergadering der Geldersche Maatschappij van Landbouw, te Tiel op Donderdag 3 en Yrijdag 4 Augustus e. k. te houden onder presidium van Z. K. H. prins Allexander, zal van eene tentoonstelling vergezeld zijn. Bij Koninklijk besluit van 5 Junij 1876 n°. 19 zijn goedge- keurd de statuten van de „Friesche Landaanwinningmaatschap- pij", ten doel hebbende het droogmaken van de Makkummer-, Workummer- en Parregaster meeren. In de omstreken van Zaandam wordt met goed gevolg voor het mesten van kalveren gebruik gemaakt van gerstebloem in den handel bekend als parelmee!het wordt in de wei ge- kookt en kan als zoodanig fie melk vervaugen. Het heeft het voordeel dat het de kalveren voor verstopping vrijwaart en zeer blank vleesch maakt. Volgens de Nordd. Allgem. Ztg. heeft een landman in den Kreits Herford een zeldzaam ongeluk ondergaanwaardoor hij binnen weinige dagen een derde deel van zijn zeer goeden rundveestapel door het eten van garstekaf (garstenaalden) ver- loor. Deze afval was opzettelijk op den mesthoop geworpen daar de eigenaar teregt voor de slechte gevolgen bevreesd was. Het vee had evenwel bij het uit- en indrijven er in het voorbijgaan van gegeten. De genuttigde naalden dron- gen in de slijmhuid der verteringswerktuigen en bragten de geheele verleriug tot stilstand. Alle pogingen tot redding bleven vruchteloos. De schrijver hoopt, dat dit feit tot waar- schuwing moge strekken. De noodige inlichtingen aangaaude het programma van en de voorwaarden van toelating tot bovengenoemde inrigting die in September 1876 te Wageningen zal worden geopend, kunnen voorloopig worden ingewonnen bij de heeren D. J. Andraedirecteur der hoogere burgerschool te Wageningen en C. J. M. Jongkindt Coninckdirecteur der maatschappij van Weldadigheidte Frederiksoord. Meermalen zijn in den laatsten tijd aanvallen gerigt tegen de inusschen en spreeuwen. Ze zouden de hemel weet wat schade berokkenen. 't Ontbrak echter ook niet aan verdedisers. Op een morgenheel in de vroegte, toen er nog weinig menschen wakker waren vielbij een prachtigen zonneschijn ons oog op een haagdoornen heg, hier ergens aan den grind- weg. Daarop fladderden toen iets meer of minder dan 'n do- zijn- spreeuwen en omstreeks even zooveel musschen. Eerstge- noemde bielden zich uitsluitend bezig met den bovenkant, doch de musschen kropen onophoudelijk in en uit het digte loof. Allen hadden 't verbazend drok en pikten en pikten dat het een aard had. Vruchten waren daar echter niet te krygen; ook om de bladeren was 't kennelijk niet te doen. Toen 'n voorbijvarend schip't gevleugeld volkje voor 'n oogenblik verjoeg, plukten we 'n paar struikjes van dien heg en plaatsten ze cito onder een vergrootg)a9. En wat zagen we? Een groote menigte voor 't ongewapend menschenoog qnzigtbare insecten. Tot ons leedwezen schoot onze natuurkundige kennis te kort, om die beestjes bij hun meer specialen naam te noemen('t aantal is dan ook legio), doch we durven gissen dat die heg, thans zoo fleurig en frisch er over niet al te veel dagen ge- heel anders zou hebben uitgezien zonder het zuiveringsproces van de gevleugelde vrienden van den landman. Zal men die vrienden dan nog langer vam 't door hen zoo- zeer geliefkoosde dak onzer woningen weren door hun nesten te verstoren en hun jongen te vermoorden? (N. Winsch. Ct.) Een zonderling reiziger heeft 's Gravenhage en Scheveningen bezochtnl. een Engelsch heerdie een reis door Europa maakt per velocipede. In de nabijheid van het station Barneveld is de stations-assistent S. door een goederentrein overredenten gevolge waarvan hem een been werd afgereden en hij kort daarna is overleden. Voor eenigen tijd werden te Dussen twee paarden van groote waarde uit de weide ontvreemd. De eigenaar, H. G,, deed daarvan aangifte bij de politie, die er spoedig in slaagde den dader te vinden. In een opzigt zal die ontdekking echter minder aangenaam zijn, want de dader is zeer na aan hem verwant. De Naderlandsche vischkweekerij te Velp biedt thans voor bezitters van stroomende beken en vijvers een- en tweejarige forellen aan. Dit is het eerstdat in Nederland gefokte forellen. verkrijgbnar worden gesteld. Een persoon op den Dam te Amsterdam langs de ijzeren trede van den omnibus willende afgaan is naar beneden gevallen en met zijn hoofd op den rand van het trottoir bij het monument aldaar teregt gekomen ten gevolge waarvan hij aan dat ligchaamsdeel zoo ernstig gewond werd, dat hij met veel bloedverlies en in bewusteloozen toestand per vigelante naar het gasthuis is overgebragt. Op het gehucht Kalfsdonk is overleden de weduwe Jongeneelen, geb. 20 February 1775, die alzoo den hoogen ouderdom van 101 jaar en ruim 3 maanden raogt bereiken. In den nacht van 19 op 20 Mei jl. werden ten nadeele van den logementhouder A. Ephralm te Harderwijk ontvreemd 79 gouden en zilvere" werken, waaronder een aantal horloges. Het gedane onderzoek bleef vruch" teloos tot Donderdag; toen ontdekte men te Zandvoort een vreemdeling, die geene papieren kon toonen toen ze hem gevraagd werden en daarop vlugtte. Na veel moeite gelukte het den bezoldigden rijksveldwachter van der Linden hem aan te houden en voor den burgemeester der gemeente te brengen. Bij de visitatie werden niet alleen de bedoelde voorwerpen bij hem gevonden, maar bleek het, dat hij zich nog een aantal zilveren lepels enz. had weten toe te eigenen. De vreemdeling, een Fransehman, uit Har derwijk gedeserteerd, is jl. Vrijdag gevankelijk naar Haarlem overgebragt. Verleden week heeft de heer W. v. B. te Wageningen zijn 22ste kind aangegevenwaaronder drieraaal tweelingen. Zijn vrouw is thans 43 jaren oud. In Liverpool is de sterfte ontzettend onder de kinderen, die lijden aan keelziekte. Een lid van den gemeenteraad verloor in drie weken tijds zijne vrouw en vijf kinderen aan deze gevreesde ziekte, en Donderdag ver loor hij zijn zesde kind. De vreeselijke brand, welke te Quebec gewoed heeft, is ontstaan door- dien kinderen met lucifers speelden. Het aantal verbrande perceelen is 700. Zevenduizend personen zijn van onderkomeu beroofd. Drie of vier kinderen worden vermist en men onderstelt, dat zij in de vlammeu zijn omgekomen. Maatregelen zijn genomen, om de noodlijdenden te helpen. In de kelders der Fransche bank bevinden zich thans 500 tongoud, een gewigt zoo zwaar als twintig groote loeomotieven. Deze goudvoorraad vertegenwoordigt eene waarde van negen honderd millioen gulden. In een gezelschap van jongelieden bevond zich een bluffer//gelooft gij wel," zeide deze tot een naast hem zittend heer, //dat er even als in den tijd van Bileam noch sprekende ezels gevonden worden?" ,/Dat hoor ik," was het antwoord. van ABRIAAA BREURE en ARJAANTJE ROMANS MARIS. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdzoon. Haarlemmermeer, 5 Junij 1876. Heden ontsliep, zacht en kalm na een laug doch gedui- dig lijden, mijn geliefden Echtgenoot JOHAN GEORGE AN- IHOiME SAGTin den jeugdigen leeftijd van ruim 24 jaren. Haarlemmermeer, A. A. BOER, 3 Junij 1876. Wed. J. G. A. SAGT. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer - polder zullenop Vrijdag den 16 Junij 1876, des namiddags ten 1 ure, ter Secretarie des Polders, in de Jans- straat te Haarlem, in het openbaar, bij enkele Inschrijving AAN BESTED EN: Aanwijzing in loco zal plaats hebben voor de Perceelen 1, II, IV en V den 13 Junij, des morgens ten 10 ure, te beginnen aan de Vijfhuizenen voor de Perceelen 111, VI en VII den 14 Junij, des morgens ten 10 ure, te beginnen bij Half weg. Bestekken en Voorwaarden zijn, op franco aanvrage, kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie des Polders, en liggen op de gebruikelijke Plaatsen ter lezing. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Hoofdopzigter te Haarlem, en de Opzigters in den Polder. Haarlem, 6 Junij 1876. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer zullen, op Dingsdag den 20 Junij 1876, des voor- middags ten 10 ure, ten Raadhuize, AANBESTEDEN De Bestekken liggen ter lezing ter Secretarie en zijn aldaar, op aanvrage, verkrijgbaar tegen betaling van 25 Cents per Stuk. Haarlemmermeer, 6 Junij 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. LANTZENDORFFERBurgemeester. D. EGGINKSecretaris. ZEGT HET VOORT.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2