1876. Vrijdag, 16 Jimij. UK 24. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zeventiende Jaargaug. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 10 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Ilaarl emmer meer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven f van 7 tot 13 Junij 1876. UITTREKSEL Uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toe- stand der Gemeente Haarlemmermeer, Landbouw. HAARLEMMERMEER AIJ.R TOEZENDINGEN, EEDAKTIE EN OTTGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. tliterl{fk JFcenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Zondag 18 Junij, 's morgens ten 10 ure, zal, in plaats van Ds. Brutel de la Riviere, voor de Hervormde Gemeente te Nieuw-Vennep optreden Ds. van der Palm van Hoatrijk en Polaneu. GEBORENCornelia, dochter van J. Ravensbergen en M. van Houten. Frederikus Jacobus, zoon van J. van der Laan en J. Knor. Teuna Willemina, dochter van C. Korsman en N. Brouwer. Matje, dochter van J. Lanser en G. Spaargaren. Jacob, zoon van J. van der Pad en W. P. Gerritsen. Mattheus, zoon van J. Witte en F. de Bruijne. Rudolf, zoon van C. Jansen en E. Hendriks. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van A. J. van Schaik en K. Soet. OVERLEDENDirk, oud 8 maanden, zoon van D. Koelewijn en K. van Tol Margje, oud 14 maanden dochter van A, Maarse en F. de Vos. Maria, oud 4 jaren, dochter van M. Sandifort en N. J. Schou- ten. Nicolaasond 5 maanden, zoon van P. Crania en A. Resoort. Lijdia, oud 5 jaren en 6 maanden, dochter van A. Maat en L. van Kla- veren. Jan Maarten, oud 3 weken, zoon van J. van de GeerenT.van der Sluijs. Antje, oud 9 maanden, dochter G. van Lint en G. van der Ham. Gerrit Verhageoud 39 jarengehuwd met C. van den Berg. Meerten Stoltenkamp, oud 48 jaren, gehuwd met J. Klaverstijn. ONDERTROUWD J. van den Oever met J. Lankhaar. L. Vlegels met J. Krijnen. J. Baan met A. Sweers. GEHUWDN. den Ouden met H. M. Biesheuvel. K. E. Tanis met P. Baron. B. van der Laak met J. Goudriaan. Op He laatst gebcmdene Vergadering van de Afdeeiing Haar lemmermeer der Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd besloten om eenen wedstrijd met gras-maaimacbines te houden. Deze wedstrijd is bepaald op Zaturdag 24 Juaij e. k., op de landerijen van ddn heer 't Hooft. Ter mededinging zijn reeds verschillende machines opgegevenals vanWoodSamnelson Kerby, Buckeye, Hornsby, enz. BIT HET OVER HET JAAR 1875, CYpgemaakt door Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer, den 7 Maart 1876. Bevolking. De werkelijke bevolking bedroeg op 31 De cember 1874: 6490 mannen en 6086 vrouwen te zamen 12576 personen. Vermeerdering gedurende het jaar door geboorte en vestiging met 763 m. en 745 vr.zamen 1508. Vermindering gedurende het jaar door sterfte en vertrek met 732 m. en 680 vr.zamen 1413. De bevolking bedroeg derhalve op 31 December 1875: 6520 mannen en 6151 vrou wen, te zamen 12671 personen. Gebordn werden in de gemeente 654 en levenloos aangege ven 44, te zamen 698 kinderen. Overleden zijn 353 personen. Het getal gesloten huwelijken bedroeg 104. Ver/ciezingen. Het getal kiezeYs bedroeg: a. voor leden van de Tweede Kamer der Ststen-Generaal 231 6. voor le den der Provinciale Staten 228; c. voor leden van den Ge- meenteraad 528. Bij de verkiezingen in Julij en Augustus werderf als leden van den Gemeeuteraad gekozen de heeren J. Tensen P. de Breuk P. VerkuijlG. B. 't Hooft en J. IJ. Ran. GemeentebestuurHet personeel van den Raad bestaat uit de heeren: A. J. G. TimmermansP. Knaap B. Buis H. F. BultmanC. de Jong, N. T. Dorbeck A. Kuiper, J. van Vuuren Hzn., J. Klapwijk, A. van RiessenP. Verkuijl, G. B. 't Hooft, J. Tensen, P. de Breuk en J. IJ. Ran. Dat van Burgemeester erf Wethouders uif: J. W. LantYendorfferbur gemeester; J. Tensen en J. van Vuuren Hz., wethouders. De burgemeester geniet eene jaarwedde van f 1500 en elke weth'ouder als zoodanig/ 150. In het personeel der gemeente-ambtenaren hebben de vol- gende veranderingen plaats gehadde burgemeester J. W. Lantzendorffer en de wethoudeY J. Tensen zijn herkozen als ook de leden van den raad J. TensenP. de BreukP. Ver kuijl en G. B. 't Hooft; terwijl in de plaats van Mr. J. P. Amersfoort als zoodanig is gekozen de heer J. IJ. Ran. De hulp-onderwijzers J. Huibers en M. van Tolalsook de hulp-onderwijzeressen I. A. M. GevekeG. M. Beijl en M. Hans- mazijn eervol ontslagendoor vertrek; de hulp-onderwijzer H. J. Visscher is van school n°. 4 overgegaan naar school n°. 3tot hulp-onderwijzers zijn benoemd L. KievietJ. A. Veenendaal en D. J. van Aken, en tot hulp-onderwijzeres Alida Lefebre; voorts zijn eervol ontslagendoor vertrek, de kwee- kelingen W. J. van 'tSant, J. J. van Rijn en C. Camfferman terwijl als zoodanig zijn aangesteld J. J. Labrijn en K. Groen. Als ambteoaren van den Burgerlijken stand zijn de beeren J. W. Lantzendorffer en J. Tensen herkozen. Als leden van de Plaatselijke Sckoolcommissie is de heer L. Houtkooper vervangen door den heer P. de Breuk de heer F. L. Faas herbenoemd en in de plaats van den heer J. W. Lantzendorffer, die bedankt beeft, gekozen de heer A. M. Vorstman. De beer J. Cransberggemeentc-veeartsheeft outslag be- koraen, ten gevolge van opheffing der betrekking. Tot gemeent.e-genees-, heel- en verloskundige in wijk 5 is aangesteld de heer H. T. van der Wissel. Plaatselijke Verordeningen. Door den Raad is in 1875 eene vvijzigirig gemaakt iD de verordening omtrent het iosloo- pen enz. van vee, het muilbanden der hondenenz. De voornaamste in den Gemeenteraad behandelde onderwer- pen zijn geweestvaststelling van de kohieren van den.hoof- delijken omslag en de hondenbelasting; de begrooting voor 1876; de gemeente-rekening van i 8 7 4idem van 't Burger- lijk Armbestuur; wijziging der verordeningen op 't losloopen van vee; subsidie verleend aan 't Burgerlijk Armbestuur voor 1876; voortzetting van het proces met den aannemer J. W. de Heij, omtrent den bouw van het raadhuis; benoeming van ambtenarenverhooging der jaarwedden van boofd- en hulp- onderwijzers; idem van den gemeente-ontvanger en de beamb- ten ter secretarieregeling van den bijstand op enkele scho- len en andere onderwerpen van meer ondergesobikt belang. Geldmiddelen. Naar de laatste door Gedeputeerde Staten afgesloten rekening over 1874, bedroegen de ontvangsten 58283.11s en de uitgaven 56195.80sluitende die reke ning alzoo met een batig saldo van 2087.315. Volgens de door Gedeputeerde Staten go. Igekeurde begrooting voor 1876 is het geraamd bedrag der ontvangsten 61901.37 en der uitgaven eveueens 61901.37 derhalve saldo nihil. Gemeente-eigendommen. De eigendommendie niet voor de publieke dienst zijn bestemd bestaan in eenige perceeltjes dijksgrond; zij verkeeren in goeden staat, worden publiek verhuurd en hebben in 1875 1013.64 opgebragt. De eigendommen bestemd voor de publieke dienst bestaan in: 1 raadhuis, 10 scholen met onderwijzerswoningen6 brarid- spuithuizen4 schuthokken 15 aanplakhorden 2 barenhuisjes. De toestand daarvan is in 't algemeen voldoende. In 1875 heeft het aangelegde en verbeterde zich bepaald tot bet uitvoeren van eenige onderhoudswerken aan bet raad huis de scholen, onderwijzerswoningen en brandspuithuizen en in het leveren van grind bij genoemde gebouwen. De kosten daarvan hebben bedragen: 2872 voor 't aanbesteed werk en 1707.82 buiten aanbesteding. Het ophoogen van de markt en het schilderen der palen heeft 32 gekost. De begrinde wegen verkeeren in goeden staat en de begrin- ding geschiedt naar gelang er huizen aan de wegen worden gebouwd en van de wegen gebruik wordt gemaakt. Een ge- deelte weg in sectie GG, kavel 15, ter lengte van 125 me ters, is hard gemaakt, voor de som van 212 bij aanbeste ding en 54 voor onderhoud. De brug over de Hoofdvaart te Abbenes, welke voor ge- meenschappelijke rekening van de Gemeente en den Polder is gebouwdwordt ook voor gemeenschappelijke rekening on- derhouden en verkeert in goeden staat. De bijdrage van de Gemeente aan den Polder voor het on derhoud der brug over de ringvaart bij den Cruquius is 100. De twee algemeene begraafplaatsen der gemeente verkeeren in goeden toestand; de verbetering en het onderhoud daarvan heeft 114.20 gekost. Ook de begraafplaatsen van kerkgenootschappen en bijzon- dere personen verkeeren alien in goeden toestand. In het afgeloopen jaar werden begraven te Hoofddorp 120, te Nieuw-Vennep 75; bij Houtrijk-en-Polanen 42; op C 12 35; op 1 30, 34 en op PP 1 47; te zamen 358 lijken. Medische Politie. De reinheid der openbare wegeu laat niets te wenschen over. De waterververschingbet reraigen van sekretenenz. geschiedt met de meeste zorg. Heerschende Ziekten. Omtrent de in 1875 geheerscht hebbende ziekten, worden bierbij overgelegd afschriften van de door de geneesheeren ingediende Verslagen omtrent den Gezondheidstoestand- in de Gemeente, over het afgeloopen jaar. 1. „In de eerste maanden van het jaar waren de meese voorkomende ziekten febr. Catharrales, en Rheumaticae en Borstziektengedurende de zoraeYmaanden kwamen weinig zieken voor. „In de laatste maanden waren de meest voorkomende febr. intermittens, sporadische gevallen van typhusonder de kinderen tussis Convulsiva, eD over het geheel nog al ziekten van de ademhalingswetktuigen. Epidemische ziekten kwamen niet voor, zoodat over bet algemeen de gezondheidstoestand gunstig is geweest. „(get.) J. Bolkestetn." 2. „In den beginne van genoemd jaar kwamcu enkele ge vallen van Angina Diptheritica met ongnnstigen afloop voor, daarop vertoonden zich typhus gevallen welke spora- disch tot het einde des jaars zijn blijven voortheerschen en ofschoon in enkele gezinnen vele lijders werden aan- getast, zoo was in die evenredigheid de sterfte verhouding niet ongunstig; de ziekte heerschte op een bepaalde streek het meest nabij de gemeente te Halfweger hebben zich verder eenige gevallen van mazelen met een goedaardig beloop voorgedaan; tusschen-poozende koortsen kwamen zooals gewoonlijk niet buitengewoon met een goedaardig karakter voor; generaal was de algemeene gezoudheids- toestand niet ongunstig te noemen onder zijne verlos kundige praktijk heeft hij geen kraamvrouwen-koorlsen of andere ongelukkige gevallen van ongunstigen afloop derzelve voor raoeder en kind waargenomen. „(get,) M. van der Horst." 3. „De algemeene gezondheidstoestand over het jaar 1875 was zeer gunstig te noemeu. „In het begin van bet jaar kwamen voor Catbarrale aandoeningeu, zooals Bronchites, pleurites Phemonie. „In bet najaar Tussis quinta (kinkhoest). „(get.) A. C. van Dorsten. „Plaatselijk genees-, heelen verloskundige Uit die verslagen blijkt, dat de gezondheidstoestand in het algemeen gunstig is geweest. De huizen, waariu besmettelijke ziekten heerschten, werden zooveel mogelijk gereinigd en ontsmet. De geneeskundige armen-verzorging geschiedt geregeld als in vorige jaren. In 1875 bedroegen de belooningen van de genees-, heel- en verloskundigen 3025 en de kosten van geneesmiddelen 498.25. Het aantal verrigte koepok-inentingen over bet afgeloopen jaar bedroeg 176. Wordt vervolgd.) Sloteil (N.-H.), 12 Junij. Eergisteren bragt dr. Werner, directeur van de landbouwschool te Poppelsdorff bij Bonn, met eenige zijner leerlingen het beloofde bezoek aan de Badhoeve te Haarlemmermeer. Onder geleide van de heeren mr. J. P. Amersfoordt en F. W. Akkermankwamen zij in deze gemeente en bezigtigden de veenderijen, den watermolen en de machine op den Lutkemeerpolder. Hoewel de almanak beeft medegedeeld, dat den 8 dezer alhier wolmarkt gehouden zou worden, was niettemin geen en kel vlokje aangevoerd. Het is echter niet de eerste maal dat dit voorvalt, het blijkt dikwijls dat men de aankondiging ge- rust achtefwege kan latendaar men niet genegeri schijntom de wol bier ter markt te brengen. Wat hiervan de oorzaak is, welen wij niet. De eerste drooge turf uit den Akerpolder voldoet geheel en, zelfs boven de verwachting. De turven zijo flink van stuk, zwaar, branden uitmuntend en geven de gewenschte asch. Geen wonder dat de veenbazen hierover tevreden zijn, want de kwaliteit der turf stelt ben in de gelegeuheid de meer- dere uitgaven voor bewerking terug te krijgen. Heden is de eerste drooge turf uit den Akerpolder door F. W. Akkerman afgeleverd. Sloten (N.-H.), 15 Junij. In de gisteren avond gehou den Vergadering der Afdeeiing Sloten van de Hollandsche Maatschappij van Landbouwwerd de Heer J. L. T. Grone- man te Wieriugerwaard met algemeene stemmen candidaat gesteld voor Lid van bet Hoofdbestuur. De heeren Mr. J. P. Amersfoordtvoorzitter, en H. van der Veldt, vice-voorzitter werden benoemd tot Afgevaardigden ter Algemeene Vergadering te Rotterdam. Onder de ingekomen stukken trok bijzonder de aandacbt eene missive van het Hoofdbestuur, waarin de klacht werd uitgedrukt, dat bij gehouden tentoonstelliugen HH. keur- meesters niet altijd naar recht en billijkheid oordeeldeuen den wensch te kenuen gegevendat bij het'opgeven van be- oordeelaars vooral gelet zou worden of de aangewezen per sonen de noodige kennis bezittenom als keurmeesters te fungeeren. Verschillende personen werden door de vergadering aan het Hoofdbestuur aanbevolen voor het beoordeelen van: paarden koeijen, schapen, varkens, hooi, stroo en haver. Een voorstel van den heer v. d. Veldt, om het Gemeente bestuur uit te noodigen de markten voortaan voor zijfie reke ning te nemenwerd bij acclamatie aangenomen. Eene vrije verloting besloot deze talrijk bezochte verga dering. Capelle (LangstraSt)12 Junij. De verpacbtingen van hooi-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1