Advertentie ii. AANBEST EDIN GEN TENTOONSTELLING, ftemeng-de Berigten. 29Iste Staats-IiOterij. JOHs. VKI.TIH USI.A SCHOllW Haarlemmermeer-Polder. Maatschappij van Landbouw, VERLOTING van PAARDEN, RIJTUIGEN, TITGEN enz., maximum 25,000 Loten. PRIJS EEN GULDEN HET LOT. 91 E D E R IJ, VOORHANDEN 1. Het UITVOEREN van EENIGE ONDER- HOUDSWERKEN aan de Scholen en On- derwijzerswoningen, het LEVEREN van BIGGELZAND en het OPHOoGEN van een GEDEELTE der BEGRAAFPLAATS te Nieuw- Vennepen wel in 6 Perceelen. 2. Het SCHILDEREN van het RAADHUIS der Gemeente. jl i Wo ens dag 5 Julij 1 8 7 6. MATIUfiE MVilCALE, Extra gelegenheid per Schroef-Stoomboot: HOLLANDSCHE Afdeeling Haarlem en Omstreken. ACHTSTE JAARLIJKSCHE ter aanmoediging der Haarlemsckc Zomer-Paardenmarkt Op elk tiental loten wordt een toegegeven. Trekking Julij 18*6. gras uit de hand aan de heiboeren uit het zuiden dezer pro vince zijn thans aan de orde. Dagel(jks ziet men in de ver- schillende polders geheele troepen dier pachter9, die zelden onverrigter zake huiswaarts keeren. Ofschoon de hooilanden over 't algemeen slecht met gras bezet zijn, wordt toch van 100 tot /110 per hectare besteed en dan, zoo als ouder gewoonte om maar eenmaal te hooijen daar de verpachters de toemaat gewoonlijk zelven met hun vee laten beweideu. Haarlem, 1 *1 Junij. Het grasgewas van het zuidelijk deel van .het gewezen eiland Ruigoord in het IJgroot ruim 35 hectaren bragt, behalse eenige niet verkochte nagewassen bij de gisteren hier ter stede gehouden grasverpachting op/7605. In 1875 bragt dit gewas /5126 op. De grasveilingen in deze streken zijn thans geeiniligd en hebben over het algemeen de opbrengst van het vorige jaar overtroffen. Onder Haarlem- merliede en Spaarnwoude was de opbrengst ongeveer vier per cent hooger. Harlingen13 Junij. In stede dat de eerste aardappelen naar Engeland worden uitgevoerdheeft men hier de eerste nieuwe aardappelen van Londen ontvangenen wel van uit- stekende hoedanigheid; het zijn zoogenaamde muisjes. Tielerwaartl13 Junij. De boeren in deze schoone aard- appelenstreek hebben dezen winter honderde mudden aardap pelen aan hun vee opgevoederd. In vorige jaren kuilde men eene groote massa, om die in het voorjaar te verkoopen. De lage prijzen der aardappelen in de laatste jaren heeft hen doen besluiten, om bij de groote duurte van het hooi liever de aardappelen als veevoeder te gebruiken, dan ze in het voorjaar voor enkele stuivers te raoeteu verkoopen. Nu is overal gebrek aan goede aardappelen; er wordt in deze streek voor de besten die er nog te koop zijn, tot /8 per hectol. besteed. Dinxperlo, 13 Junij. Het vooruitzigt voor den roggeoogst, dat half Mei niet gunstig was, is beter geworden, en ofschoon men van de vroege rogge geen forsch stroogewas kan verwach- ten, zoo heeft de late zich bijzonder goed ontwikkeld, en is er dus geene reden aan eene behoorlijke opbrengst te twij- felen. Uit het gelieel blijkt, dat de vaak strenge nachtvorsten van de vorige maand minder schade hebben aangebragt dan men aanvankelijk vreesde. OSS, 12 Junij. De algemeene daling der kunstboterprijzen vindt hoofdzakelijk haren oorsprong in het saizoen. De toon- gevers der mark), de meer besproken firmaas Gebr. Verschuur te Oosterhout en de Gebrs. J urrgens te Oss, doen thans wei- nig zaken. Om echter een klein denkbeeld van den omzet in dit artikel te geven, diene, dat laatstgenoernde firma in dezen slappen tijd nog elken dag 15 karren, elk met 3500 halve kilogrammen boter per dag expedieert. Voor eenige dagen is die expeditie 2 dagen om de warmte gestaakt. Uit Frankrijk zijn vveder 400 tonnen margarine (gezuiverd rundvet) aangevoerd, om in de boterfabriek alhier verwerkt te worden. Sneek8 Junij. Gisteren werd alhier de eerste wolmarkt gehouden, die niet veel bijzonders opleverde. Wegehs het re- genachtige weder bedroeg de aanvoer slechts 170 kilogr.; de verkoopprijs 1.20 en 1 het kilogr. De berigten uit het bui- tenla.id wijzen op lagere markten. Er is dan ook weinig vraag. Iu de laatste twee maanden zijn uit de noordelijke provin- cien des Rijks niet minder dan I 5,000,000 halve kilogrammen stroo (meest gepersi) per spoor geexpedieerd naar het buiten- land. Wanneer men in aanmerking neemt, dat ruim /16 per 1000 halve kilogrammen besteed wordt, geeft dit eene waar- de van p. m. /250.000. In vroegere jaren had men de ge woonte dit stroo voor mest op het land te verbranden. Nil dit artikel echter eene lucratieve handelsbron wordt en de graanverbouw toeneemtrijst de vraag onwillekeurigof de organische bestanddeelen van den vruchtbaren grond in het Noorden niet zullen verminderen. Wij vestigen de aaudacht op eene hierachter voorkomende advertentie betrefFende het extract van kaasstremsel Chasleb uitgevondeu door dr. Hansens, scheikundige te Kopeuhageu welke stof zuiver uit de kalfsmaag getrokken en in een vol- komen vaste stof veranilerd wordt. De voordeelen van dit naauwkeurig onderzocht en beproefd extract zijn de volgende 1. Het is altijd van dezelfde sterkte, zoodat men bij een bepaalden wnrmtegraad en in een bepaalden tijd met groote naauwkeurigheid de kaasstof afscheiden kan; 2. worden de schadelijk bijkomende werkingen (gistingen), die de huid van de gewone kalfsmaag ligt veroorzaakt, ver- meden 3. is het aanmerkelijk sterker dan het gewone stremsel. 10 gram verdikken bijv. 100 kilo melk bij 28° R. in 40 minuten. 13'/2 gram verdikken 100 kilo melk bij 28° R. in 30 miuu ten. 14 gram verdikken 100 kilo melk bij 22° R. in 15 minuten. Men kan alzoo, in welken tijdduur ook (15 of 40 minuten en bij elken graad van warmte (22 of 28° R.) de melk dik doen worden 4. het scheidt de kaasstof veel zuiverder af dan het gewone stremsel, om welke reden men meer kaas verkrijgtzooals dit door vele proeven in Zwitserland bewezen is 5. bet stremsel van Hansens is ook met betrekking tot de zindelijkheid zeer aan te bevelen. Reeds is het in vele landen van Europa in gebruik. In Denemarken bestaan reeds 500 depots. In Frankrijk is het fabrikaat op verschillende „ferme9 ecoles" (landbouivscholen) zorgvuldig onderzocht geworden en als ge- volg van de zeer gun9tige resullaten heeft de „Societe d'agri- culture de France" (landbohwmaatschappij van F'rankrijk) de zaak bij de hand genomen. Reeds nu zendt dr. Hansens alle 14 dagen 56 vaten van 250 liter naar dit land. In Zwitserland zijn in het klein vele proeven genomen en hebben met name de kaasmakers in Waadtland zich tot het nieuwe „Chasleb" gewend zoodat reeds edn van hen het ge- waagd heeft een vat van 50 liter te laten komen. Gelijk al het nieuwe bij ons moeijelijk baan breektzoo zal het ook met deze zeer merkwaardige verbetering der kaasbe- reiding gaanen wij hebben eerst nunadat wij meer dan een jaar op alle mogelijke wijzen het fabrikaat zelf onderzocht hebben en hebben laten onderzoeken besloten voor de alge meene verspreiding er van openlijk het woord te voeren en gelooven de groudeu dezer aanbeveling genoegzaam blootge- legd te hebben. (Het bovenstaande is getrokken uit een beoordeelend ver- slag door de „Inrigting voor het voordeeligst melkverbruik uitgebragt en verspreid). Uit Beekbergen, een dorp met ruim 3000 inwoners, wordt gemeld, dat daar op het oogenblik geen geneesheer of vroedvrouw gevestigd is, zoodat aldaar geen genees- of heelknndige hulp te bekomen is. Te Ronveen had een goede melkgevende koe 's avonds nit het land komende den uijer geheel ledig. Na des nachts op stal te zijn geweest, gaf zij den volgenden morgen hare gewone goede melkgift, waarom men vermoedde, dat er diefstal in het spel was. Men paste zorgvuldig op en betrapte den dief op heeterdaad. Een veulen, dat bij de koe liep te grazen zoog haar de melk af, hetgeen gewillig werd toegelaten. Dr. Barella te Brussel heeft een toestel uitgedacht, om het hollen der paarden te beletten. Een klein apparaat wordt namelijk aan den teugel en het hoofdstel bevestigd zoodat een enkele ruk aan den teugel voldoende isom door een veer twee kleine tappen in beweging te brengen die de neusgaten van het paard digtdrukken waardoor hettengevolge van ge brek aan lucht, moet blijven staan. Talrijke proeven hebben getoond dat het instrument praetiseh bruikbaar is. Te Berlijn is een meisje overleden tengevolge van een speldenprik. De arm zwol op en de dood volgde binnen weinige oogenblikken. De luchtballon de Nederlandendie in den namiddag van 12 dezer, ten ruim 5 J ure uit den tuin van het Paleis voor Volhsvlijt te Amsterdam is opgelatenis ten 6 u. 40 m. te Papekop bij Oudewater iu het weiland van Jan van Schaik, neergekomen, navolgens getuigenis der luchtreizigers, den heer de Paauw en zijne dochtereen overheerlijke reis te hebben gemaakt. Zij roemen zeer de welwillendheid der bevolking, waaronder zij zijn neergedaald. Donderdag 15 dezer is de heer de Paauw op nieuw terzelfder plaatse met zijn ballon opgestegen; hij werd vergezeld van de heeren Bronwer uit Am sterdam en Bosnian uit Zaandam. De ballon nam de rigting naar Noord- Holland. De hondententoonstellingdie Nimrod in 1877 zal organisei enzal te Amsterdam worden gehouden. De hondententoonstelling te 's Hnge is Zondag door 3000 personen bezocht. Te Den Helder is een bejaarde vronw gestorveneen vveduwedie bij haar leven understand genoot, en bovendien door hare familie in hare be- hoeftige omstandigheden niet onver/.orgd werd gelaten. Bij haar dood vond men op haar bed een zak met rijksdaalders, terwijl kist en kast meer dan voor gewoon gebruik met goederen gevuld wareu. Te Heugelo in Overijssel is het volgende treffende voorval gebeurd. Een 2£jarig jongentje, wiens vader machinist is bij de Staatsspoorwegen speelde digt bij een overgaugswegtoen hij een trein hoorde aankomen. Denkende dat zijn vader er op was, liep hij onder den slagboom door tot op de rails, waar hij struikelde en zich bij den val den neus aan bloeden bragt. Onmiddellijk daarop snelt de trein in voile vaart aanen - o merk waardige bewaring van het onschnldig wicht- lokomotieftender en al de wagons gaan over het kind heenzonder het te deren. Uit Leeuwarden meldt men het volgende//Het nomnier der tucht- hnisbevolkingvoorheen bckend onder den maatschappelijken naam Jut schijnt nog altijd een hoogen dunk te koesteren van zich-zelvenhij ver- kiest geen hand uit te steken tot werken." Te Texel is men getuige geweest van een bloedigen strijd tusschen een paard en een schaap. De strijddie spelende begondoch spoedig in een ernstigeu twist ontaardde, had het geiolg dat het sehaap geheel werd verscheurdten spijt van den yeefokkerdieofschoon bij zich in de na- bijheid bevond, te laat lcwam o.j de twistenden te scheiden. Onlaugs kwam te Gouda een treifend staaltje van hondentrouiv voor bij een zwarten poedelhondwelke acht jaren de eigendom was geweest van een daar wonenden visscher, die hem bij gelegenheid der Goudsche kermis in het laatst van de maand Julij des vorigen jaars is kwijt geraakt. Den eersten dag van de Haagsche kermis in Mei jl. kwam de trouwe poedel zeer vermoeid en bijna onkenbaar door verminkingzijnen ouden meester weer opzoeken. Aan bewijzen van vriendschap en gehechtheid was geen einde, en de meester was ook zeer verheugd zijuen tronwen gezel terug te hebben. Waarschijnlijk is die hond het vorige jaar door een kermisreiziger ontvreemd, en nu van dezen weer weggeloopen. Uit Bern meldt men van 12 Junij. yDoor de veelvuldige regens en het smelten der sneeuw zijn overstroomingen ontstaan welke groote schade in het oosten van Zwitserland hebben aangerigt. Geheel Thurgau staat onder water. De spoorwegdiensten zijn gestaakt. Verscheidene brug- gen zijn weggeslagen, wegen beschadigd en huizen ingestort. Het aantal slagtoffers is groot en de schade aanzienlijk." Een Noord-Hollandsch boertje die met zijn geliefde de pinksterdagen in Amsterdam doorbragt, bezocht in den avond van den tweeden feestdag ook het concert in het Palei9 voor Volksvlijt. 't Tweede nummer van de tweede afdeeling was eene fantaisie uit Robert le Diable welkezooals wij trouwens steeds van het verdienstelijke Paleis orehest gewoon zijn uitste- kend werd uitgevoerd. Ons boertje was echter daarover zoo opgetogen, dat hij bij het einde der fantaisie uitriep: //Mijnheer (dat was tegen een der bediendeu in 't Paleis) geef die speellui voor mijn rekening elk een happie." EERSTE KXASSE. Prijzen van 100.en daarboven Eerste Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs: Nr. Prijs 10. 400. 6054. 100. 14674. 200. 2141. 100. 6646. 1000. 14707. 100. 3437.. It 100. 9709. y 100. 16406. II 100. 5482. 100. 10O14. 1000. 16445 II 200. 5935. II 100. 14205. 100. 17236. II 2000. Tweede Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 2035 400. 7891 5000. 18108. 1000. 4845. U 100. 13292. y 400. 18731 n 1500. 4901. II 100. 14987. y 100. 20168. H 20000 7140. H 100. 15650.. y 200. Derde Lijst Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 3812. 100. 6838,. 1500. 11480. 200. 4973.. 100. Vierde Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 5400.. 400. 7072.. 400. 13245. 1000. 6101 H 1000. 11015.. y 200. Achterstraat, over de HoogstraatW. 292, te Haarlem. Eerste Kwaliteit PIHASCHE en REREXTZEX'S GE SMEEDE ZEISSEX en ZICHTEX, IJZERWAREX, FOR- X LIZ EX enz. in den DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder Gelet op Art. 67 van het Algemeen Reglement van Bestuur voor de Waterschappen in Noord-HollandProvinciaalblad N°. 80 van 1854), en op Art. 1 der Verordening op het kroozen en zuiveren van alle Vuilnis en Waterplauten der Lengtetogten en Slooten in den Haarlemmermeerpolderafge- kondigd door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmer- meerpolder den 2 Junij 1871; Brengen bij deze ter algemeene kennisdat door hen over de Wegslooteu SCHOllW zal worden gedreven, te be- ginneri na den 26 Junij aanstaande. De Ingelanden wordenvoor zooveel noodigherinnerd aan de verpligting, hun bij Art. 9 der genoemde Verordening opgelegd, en in hun eigen belang aangemaand haar behoorlijk na te leven, ten einde zich te vrijwaren tegen de toepassing der daarbij bepaalde Boete. Haarlem8 Junij 18 76. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer zullen, op Dingsdag den 2 0 Junij 1876, des voor- middags ten 10 ure, ten Raadhuize, AANBESTEDEN De Bestekken liggen ter lezing ter Secretarie en zijn aldaar, op aanvrage, verkrijgbaar tegen betaling van 25 Cents per Stuk. Haarlemmermeer6 Junij 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. LANTZENDORFFERBurgemeester. D. EGGINKSecretaris. TE AAE8HEEH, OPENING 's middags 12 uuropgeluisterd door 9IIZIEK. Van 24 uur's namiddags bij P. KAPTEIN. Van Amsterdam 's morg. 10 uur van het Leidsche Bosch. ,.11 de Overtoomslnis. Terug naar Amsterdam 's namiddags 3l/2 en 6'/2 uur. Van de Haven te Leiden s' morgens 9 uur. Terug naar Leiden 's namiddags 5 uur. Het Be9tuur der Afdeeling, D. VETMANVoorzitter. C. VAN DEN BOUT, Secretaris. op 26 Julij 1876, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den 23sten Mei 1875, n°. 10. De geheele opbrengst wordt, na aftrek der onvermydelijke Kostenbesteed voor den aankoop van Prijzendie bestaan zullen pit: Fraaije RIJTIIGEX, met twee en een PAARD bespannen een aantal ZADEL-, TUG-, WAGEX- en WERKPAARDEX, en voorts TUIGEXZADELS eriz. Loten zijn van af 15 Junij verkrijgbaar bij de HaarleiU- SClie Railkvereenigillguitsluitend bij tientallenzoo ook aanplak- eu verkoopbiljetten. Enkele Loten zijn te bekomen bij de Leden van het Comite en bij hen, die den verkoop daarvan waarnemen. De Loten worden niet in comraissie verzonden. De voorwaarden der verloting zijn op de Loten vermeld. Aanvragen franco. Het Comite voor de Verloting, A. L. DYSERINCKVoorzitter. WUPPERMANNSecretaris.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2