- 98 - Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 14 tot 20 Junij 1876 Landbonw. De musschen. Ciesnen^de ISerigten. REGTSZAKEN. terpellatie vail de Heeren C. W. Graaf van Limburg Stirum en Mr. J. D. Viruly hem zeer misplaatst voorkomt. Daarop wordt tot de stemming overgegaanbij welke de Heeren W. G. de Bruijn Kops 3F. H. Baron van Lijn- den 7 en Mr. W. H. Smit 10 stemmen bekomen. Geen volstrekte meerderheid verkregen zijnde, wordt tot eene tweede vrije stemming overgegaanwaarbij de Heeren W. G. de Bruijn Kops 2P. H. BaroD van Lijnden 7 Mr. W. H. Smit 11 stemmen op zick vereenigen. Zoodat de Ileer Mr. W. H. Smit tot Penningmeester is benoemd. De Voorzitter dankt de Heeren stem-opnemers voor hunne bemoeijing in deze. X. De Commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde Hoofd-Ingelandenbrengt mondeling rapport nit ter zake der verkiezing van de Heeren Mr. T. L. L. Prins, A. Wijnands en P. Langerhuizen Lz., alien tot Hoofd-Ingelanden benoemd. Daar de Commissie al de tot dit onderzoek benoodigde en overgelegde stnkken in orde lieeft bevonden, stelt zij voor ora bovengenoerade Heeren als Hoofd-Ingelanden toe te laten. Naar aanleiding van dit rapport wordt daartoe besloten en heeft de resumtie van dit punt der Notulen, naar aan leiding van liet reglement van orde, onmiddellijk plants en wordt de redactie van dit punt door de Vergadering goed- gekeurd terwijl de Heeren Mr. T. L. L. Prins A. Wijnands en P. Langerhuizen Lz. zich hierbij bniten stemming hielden. XL Hoewel buiten de agenda, brengt de Voorzitter een verzoek ter tafel van F. van der Peijl, om vergunning het gededte dijksgrond, vroeger in opstal bij Mevrouw van Meeu- wen en gelegen bij mijlpaal N". 16, tusschen de lijn van 10 en 50 Meter uit het ringvaartsboord, te mogen verveenen. De Vergadering zich vereenigende met het voorstel van den Voorzitter, om dit adres in behandeling te nemen, staat daama het verzoek zonder hoofdelijke stemming toe. XII. De Voorzitter vraagt of den der leden nog het woord verlangt. De Heer Mr. J. P. Amersfoordt verzoekt dat het boven- gedeelte der ramen van de vergaderkamer zoodanig worde ingerigt, dat die ramen bij overmatige warmte kunnen worden opengezet, waaraan zal worden gevolg gegeven. XIII. Niemand meer het woord verlangende, wordt deze zitting door den Voorzitter gesloten. Uitslag der aanbestedigen van Onderhoudswerk aan de Scholen enz. en het Schilderen van het Raadhuis. 1°. Onderlioudewerk Inschrijvers1°. Perceel. M. van Dalen voor 241, en J. den Ouden voor 195,50. 2°. Perceel. M. van Dalen, voor/ 528, 3°. Perceel. M. van Dalen, voor 151,en K. Vaal- burg, voor 185, 1°. Pereeel. M. van Dalen, voor 263,K. Vaalburg, voor 230,J. den Ouden, voor 193,30 en D. Ruiter, voor 151. (De 4 perceelen te zamen door Gebr. Bosvoor/ 1129. 5°. Perceel. Gebr. Bos, voor 241,25 en M. van Dalen, voor 225, 6°. Perceel. M. van Dalen, voor 298.J. Roodzand voor 320,K. Vaalburg, voor 315,en A. den Breejen voor 320, De perceelen 5 en 6zijn aan de laagste inschrijvers gegund. 2°. Schilderen Raadhuis. Inschrijvers: J. M. van Opstallvoor 467,J. Bak- ker voor 215,en C. Groenewegen voor/ 364,Ge gund aan J. Bakker. GEBOREN Lambertus Jacobus, zoon van J. Baartman en A. C. Huij. Maria Johanna, dochter van J. Kort en G. Visser. Aaltje, dochter van C. Kort en N. J. Schouten. Lijntjedochter van A. Troost en J. van der Burg. Johanna Maria, dochter van J. Grisnigt en J. M. Jonge- neel. Meindert, zoon van C. Mienis en B. Mienis. Teuniszoon van M. Cardol en M. van der Groef. Grietje, dochter van P. van der Snee en A. Kool. Nicolaas, zoon vauG. Kerkvliet en C. van Egmond. Gerrit, zoon van J. van Rhijn en T. Klaarman. Grietje, dochter van J. D. van Dijck en J. Zonneveld. - Johannes Hendrikzoon van J. van Doorn en H. Grootendorst. Maartje, dochter van P. Visser en L. Groot. Maria Corneliadochter van J. Goulooze en P. C. Franscoise. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van J. Middelkoop en Gde Graaf. OVERLEDEN Geertje, oud 4 jaren dochter van J. Bleeker cn A. de Wit. Cornelis Westerhout, ond 69 jaren gehuwd met Aaffie Krijger. Maria Elizabeth, oud 17 maanden, dochter van F. Zwart en K. Camp- huis. Johannes, oud 7 weken, zoon von J. van Egmond en G. Boter- man. Pietertje Hontzager oud 37 jaren gehuwd met Cornelis Keijzer. Arieoud 11 maanden, zoon van A. Maat en L. van Klaveren. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD S. C. Kardol (wednr.) met A. van Krimpen. F. Ver- hoeven (wednr.) met D. van der Wild (wed). Agenda voor de Vergadering van den Gemeente- raad van Haarlemmermeer, te houden op Dingsdag 27 Junij 1876, des namiddags ten 1 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Benoe- ming van eene Commissie voor de Schutterij. 3. Benoe- ming van eene vroedvrouw voor Abbenes. 4. Vaststelling eener strafverordeningbedoeld bij art. 178 der Gemeente- wet. 5. Ruilirig van grond met den heer van Dorsten. 6. Verzoek van den Gemeente-Geneesheer H. T. van der Wissel, om ontslag. 7. Voordragten tot af- en overschrij- ving. 8. Staten van restanten en on'inbare posten. 9. Aanvraag van den hoofd-onderwijzer Roosdorpom een derden hulp-onderwijzer voor school u°. 4. 10. Verzoek van L. Ruijsink om ontslag als eersten hulp-onderwijzer aan school n°. 4. 11. Benoeining van een eersten hulp-onder wijzer voor school n°. 4. Maandag avondten half zeven ure, is een schuurtje af- gebrandstaande achter het huis van A. Haster, Ringdijk bij Bennebroek. Een kind, 8 jaar oud, heeft met lucifers den brand ver- oorzaakt. Een jongentje van elf jaren, genaamd J. W'ilbrink, wonende te Warmond is in de Ringvaart dezer gemeente van eene schuit gevallen, en verdronken. SlOteil20 Junij. In den morgen van den 17 dezer werd aan de brug de landbouwer G. van der Beek uit Haarlem mermeer zoodanig door een anders paard legen het hoofd ge- slageDdat hij voor dood ter aarde stortte. Vrij spoedisj kwam hij evenwel tot bewustzijn en bleek het, dat hij vreeselijk ge- wond was. Na op de Badhoeve verbonden te zijn is hij naar zijne woning vervoerd. Bij deze gelegenheid kwam de mensch- lievendheid van mr. J. P. Amersfoordt treffend aan den dag. Terstond was hij op de plaats des onheils en deed al het mogelijke om den gewonde eigenhandig de eerste liulp toe te dienen. Tot het laatste oogenblik stond hij den geneesheer krachtdadig ter zijde en reed ten slotte zelf naar's mans familie, om deze op zijne thuiskoinst voor te bereiden. De openbare school te Osdorp gemeente Sloten is heden gesloten wegens het heerscben der mazeleu in het gezin van den hoofd-onderwijzer. Telkens doen zich alhier nieuwe ge vallen dezer ziekte voor. Vrijdag 11. werden, digt bij de Overtoomschesluis twee jongens, die druk met hun 'spel bezig warendoor een melk- wagen overreden. De een werd deerlijk aan den schouder ge- wond, doch de ander was uitwendig volstrekt niet bezeerd. Aalsmeer21 Junij. Den 5 Julij e. k. zal alhier eene aardbezien-tentoonstelling gehouden worden. Zij zal opge- luisterd worden door muziek en om aan belangstellenden ge legenheid te geven haar te bezoekenzullen de stoombooten extra reizen doen van Amsterdam en Leiden. Te oordeelen naar hetgeen die tentoonstelling voor twee jaren was, mogen wij gerust veronderstellendat zij een bezoek overwaardig is. Hoeveel andere gewassen ook van de nachtvorsten ge- leden hebben, aan de aardbezien hebben zij weinig nadeel toe- gebragt. Deze staan zeer goed en reeds worden ze in menigte geplukt en verzonden. Men verwacht dan ook eene goede opbrengst van dit voor deze gemeente zoo belangrijk artikel. Capelie (Langstraat), 2(1 Junij. Met den hooibouw heeft men in deze streek een aanvang gemaakten binnen eenige dagen zal hij voor goed aan den gang zijn. In den laatsten tijd zijn de hooilanden nog meTkelijk veel bijgekomen, zoodat de ophrengst nog met; zal vallen. De winter-roggedie voor eenige weken hier als geheel mislukt seheen, is in deze maan'd zoo sterk gegroeid en zoo buitengevvoon lang van stroo geworden, dat men nog alle ver- wachting van een goede opbrengst mag koestereri. Ook de zomergewassen zoo als haver, garst, boekweil en aardappelen beloven zeer veel. De vroege aardappelen uit het Land van Heusden zijn heden voor het eerst hier awlgekomen. Algemeen werd er naar verlangd want de oude waren dit jaar bijzonder sehaarsch en slecht. De nieuwe gelderi hier 40 a 45 cent per 5 liter. Kampereiland20 Junij. Met het maaijen van den eer sten snee handelshooi is men begonnen. Kvvaliteit en kwan- titeit vallen mede. Genemuiden20 Junij. De groote grasverpachtingen in deze streek hebben p. m. 20 pet. meer opgebragt dan in het vorige jaar. Meppel20 Junij. De grasverhuringen hier en elders in deze provincie gehoudenbrengen veel meer op dan in het vorige jaar. De opbrengst van de eerste snede zal door de laatste warme dagen nog zeer voldoende worden. Alle veld- gewassen staan uitmuntend en beloven een rijken oogst. De raad der gemeente Amerongen heeft eene verordering vastgesteld tegen het verstoren of uithalen van vogelnestjes. Odooril20 Junij. In den pastorietuin alhier staat een bed met Russische standen (struik?) rogge in bloei die de, zeer bnitengpwone lengte. heeft van twee en een halven meter zoodat zelfs de langste persoondie zich hier bevindt, niet tot de toppen der aren kau reiken. Die aren hebben eene lengte van twee decimeter en eene breedte naar evenredigheid. De korrels dier rogge, afkomslig uit den moestuin bij den hortus te Groningen, zijn 1.1. herfst een handbreed van elkan- der in vijf rijen op een gewoon bed gepoot en bragten ieder van 5 tot 11 dikke halmen en aren voort. Men heeft het voorneinen om e.k. herfst een gewoon akkertje met deze rog ge dun te bezaaijenom te beproeven of ze ook met goed succes de Dreuthsche rogge zal kunnen vervangen Een paar stoelen dezer rogge op de landbouwtentoonstelling te Sleen geplaatst ter bezigtiging, werden met /2,50 bekroond. Varseveld, 19 Junij. Bij de meestal uiteenloopende berigten die over den stand der graangewassen in de dagbladen voor- komen is. het ons aangenaam te kunnen melden dat bij ons de rogge thans over het algemeen prachtig staat. Men vindt op de velden Stengels, die eene lengte van 2/2 meter heb ben bereikt. Schageil21 Junij. Op de Maandag 19 dezer alhier ge houden zomer-paardenmarkt waren p. m. 200 stuks paarden aan de lijn gebragt, waaroudeT goed soort en eenige schoone rijpaardendoch de bandel was stug en niet geanimeerd. Ofschoon het zeer schoone weder duizende menschen had uit- gelokt om de Schager paardenmarkt en kermis te bezoeken en er nog al liefhebbers schenen te zijnwas de kooplust niet zoo als verwacht werd. Men bespeurde er geene vreemde kooplieden en de kooplustigen wilden de hooge prijzen niet bestedeD, die door de verkoopers geeischt werden zoodat vele paarden onverkocht zijn gebleven. De prijzen varieerden voor de le soort rijpaarden van /400 tot /600, een paard met veulen werd verkocht voor 725; 2e soort rij- en werk- paarden golden van/200 tot 350 en het onderdeel van/40 tot 100. In de Groninger Courant leest men het volgende: In no. 116 dezer courant heft Plattelander een jeremiade aan over de musschen, die boosaardig genoeg zijn, om zijn ge- liefkoosde kost, de „doperwtjes" op te peuzelen. Het zijn echter de doperwten niet alleen, welke dat geve- derde volkje met graagte eet, maar ook kapucijners, groene erwlen eu peulen; vooral de laatste, versmaadt het niet. Waarheid ook is het, dat de musschen zich door niets ter wereld laten afschrikken zelfs niet door „kruid maar men kan hen toch gemakkelijk beletten de gezaaide erwteu onverschillig welke soort uit den grond te halendoor de geuleuwaarin men de erwten wil zaaijen, niet minder dan een handbreed diep te maken nog wat dieper is ook goed en alzoo de erwten betrekkelijk diep te zaaijen. Na de zaaijing en voor dat men de geul digt maakt, trapt men met de voeten de erwten goed vast, als de grond van nature los en poreus is, doch is de grond, dien men bewerkt, vast en gesloten, dan neemt men een stuk gereedschap bv. een tuiuhark om daar- mede de erwten in den grond vast te stootenwaarna de geul kan worden digt gemaakt. Door het zaaijen van erwten op de aangewezene manier zal niet eene erwt door de musschen uit den grond wordan gehaald. Het schijnt, dat ze als bij instinct wetendat de erwten voor hare „bekjes" te diep ligrgen en, dat ze te vast zitten, ten miuste bij dusdanig gezaaide erwten proberen ze't niet eens. Bovendien nog leveren diep en vastgezaaide erwten een beter beschot op dan anderendie boven in den grond ziju gelegd. Zuidbroek, Mei '76. R. J. Blaauw. Niet onbelangrijk voor onze vrouvvelijke landgenooten is welligt het vol gende //Iugevolge het algemeen reglement voor de dienst op de spoor- vvegen dat in den loop van dit jaar in werking komt, kunnen voor som- raige betrekkingen vrouvvelijke beambten toegelaten worden. Naar wij ver- nemenzijn door de regering de betrekkingen van telegrafist en van uit- geefster der plaatskaartjes aangewezen als de zoodanige die door vrouwen kunnen waargenomen worden In de omstreken van Breda heeft zich een wilde uit Noord-Amerika vertoond. Hij kwam over de spoorwegbrug aan de rivier de Mark. De politie van zijne komst onderrigtvond hem aan den weg liggen. Hij verhaalde in de engelsche taal dat hij te Kanada was scheep gegaan, te Calais aan land was gestapt en verder geheel Belgie te voet had doorloo- pen. Hij had een verscheurde Fransche courant bij zich en eenige lucifers en had op zijn zwerftogt zeer veel gebrek geleden. Te Meppel is een droevig ongeluk 70orgevallen. De echtgenoote van den heer J. F., geacht ingezetene der gemeente, naauwelijks uit het kraam- bed hersteldmaakte van een oogenblikwaarop zij alleen gelaten was gebruik om zich in de Drentsche hoofdvaart te werpen en te verdrinken. Sedert eenigen tijd leed zij aan aan vallen van z\vaarmoedigheid. Door den van Rotterdam naar Amsterdam stoomenden trein van het Rijnspoorzijn voorbij het station Woerden drie koeijen overreden en een ernstig verwond zonder dat de trein is ontspoord. De veldwachter F. Vermeer, te Meerkerkhad voor eenigen tijd de kraaijen-eijeren in een nest in den kerktoren aldaar door kippen-eijeren vervangen. Deze zijn door de kraaijen heel moederlijk uitgebroed, waar- door genoemde Vermeer thans drie hooggeboren kippen-kuikens heeft ver kregen. 1 Een voorbeeld van burgerpligtsbetrachting, dat onze kiezers tot na- volging opwekke //Uit Deventer berigt men dat het gezelschap van den heer Driessens hetwelk daar de kermis heeft opgeluisterdde laatste twee voorstellingen gegeven heeft zouder de medewerking van den direkteur en van zijnen schoonzoon den heer Corijn. Beide waren naar Antwerpen vertrokken om te gaan stemmen." De groole tapijtfabriek van James Templetonte Ayr in Schotland, is een prooi der vlainmen geworden. De schade wordt op f 480,000 be- groot, en bij de ramp hebben 25 vrouwen, meerendeels meisjes van 15 tot 18 jaren, en een man, het leven verloren. De meesten der omge- komenen zouden aan den dood hebben kunnen ontsnappenindien niet de opzigter van een der werkzalennaar het schijnt het ernstige van het gevaar niet verraoedendevan meening ware geweest wel te doen door de deuren te sluiten. Eenige uren later waren de ongelukkige werksters verkoold. Kolonel Howard is lid van de wetgeveude vergadering van Zuid- Carolina en evenzoo Tony Howard, welke dezen naam eerst na de afschaffing van de slavernij aannam. Voor dien tijd heette hij eenvoudig Tony en was hij slaaf bij den kolonel. Deze is nu door de deraocraten en Tony door de republikeinen tot lid der wetgevende magt gekozen. Zij onderzoeken te zamen de wetten en bestrijden elkanders meeningen. Maar is het parle- ment uiteen, dan gaat de kolonel weder naar zijn landgoed en Tony aan- vaardt weder zijne betrekking van timmerman bij zijn vroegeren meester en eet in de keuken bij den kok! Voor een paar dagen werd in een insolventen inboedel te Utrecht een be^aker in het huis geplaatst, die een wakend oog moest houden op de aanwezige goederen de winkelier wist echter den bewaker in beschonken toestand te brengentoen deze zijn roes uitgeslapen hadwas het huis geheel ledig gedragen men begrijpt zijn ontsteltenis. De Parijsche politie heeft een dievenbende gearresteerddie zich toe- legde op 't bestelen van de dronkaards, die op de banken in de openbare wandelwegeu ingeslapen waren. Dikwijls gebeurde het, dat de patient uit zijn dommel ontwaakte, terwijl de kunstbewerking op hem werd toegepast. De dieven legden hem dan onder gruwelijke bedreigingen het stilzwijgen op. Vooral des nachts was de bende werkzaam. Om haar in handen te krijgen, ging een verkleed politieagent op een bank op den boulevard des Batignolles liggen, omstreeks twee uur's nachts, en veinsde te slapen. Het duurde niet lang of hij voelde, dat een hand in zijn zak tastte en er de portemonnaie uithaaldedie echter ledig was. Hij hoorde de vloeken en verwenschingen van den teleurgestelden diefkalmpjes aan maar hield hem scherp in het oog en zag hem op ongeveer 100 meter afstand van de bank zich bij een troepje kameraden voegen. Op een vooraf afgesproken teeken van den agent werd de bende door de politie omsingeld en achttien personenwaaronder drie vrouwen vielen in hare handen. Mevrouw X. ontvangt iederen dag tusschen twee en drie uren een bezoek van haar docter, een zeer beminnelijk en geestig man, met wien zij gaarne een praatje houdt. Op zekeren dag kwam de docter op gewonen tijd, en wilde als naar ge- woonte naar binnen gaan, doch de knecht hield hem tegen. //Docter, mevrouw kan u heden niet ontvangenzij is ongesteld Het geregtshof te Leeuvvarden heeft uitspraak gedaau in de beide ZRken betreffende de twee dieustboden van den heer dr. Smit Sibbinga te Groningen die verleden week teregt stonden omdat. zij van het overgebleven eten hadden weggegeven aan de werkster. Daarbij is aangenomen dat de dienstboden niet mogten beschikken over het overgebleven middagetenmaar de gerinoe waarde en het goed gedrag van beschuldigden werden als verzachtende omstandigheden aangenomen. In de eerste zaak is de keukenmeid veroordeeld tot 1 maandhet kamermeisje tot 14 dagen en de rnoeder van deze tot 6 we ken; in de tweede zaak de keukenmeid tot 14 dagen en de

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2