1876. Vrijdag, 50 Junij. No. 26. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL AN GEN GEWIJD. Zeventiende Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. JHLaar I em m er meer. Landbouw. Prijs van het ,A_bonnement: in het Jaar Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Va Cent. BENOEMINGEN. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven get. C O X G R E S. r------ HAARLEMMERMEER Prys van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAX BOXGA C°.te Amsterdam. Utterlyk Woensrt'ig.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Door Z. M. den Koning zijn benoemd: tot heemraad van het waterschap Eijerland (Noord-Holland)H. Smit Jzn.; tot heemraad van den Assendelver Zeedijk voor den polder Krom- menie (id.), J. Schut; tot heemraad van den polder Wierin- gerwaard (id.)D. Waiboer Hz. De uitslag van de op 16 Junij jl. door Dijkgraaf en Heem- raden van den Haarlemmermeerpolder gehouden aanbesteding van het onderhoud aan gebouweri* bruggen, duikersem., in zeven perceelenis geweest als volgt: Perceel n°. 1, een inscbrijver, L. Hulsbos, te Haarlemmer- meer voor 1179. Perceel n°. 2, vijf inschrijvershoogste S. Guldemond, te Hillegom, voor/ 1849; laagste J. Bruin Jr., te Haarlem- mermeer, voor 1512. Perceel n°. 3, vier inschrijvers: hoogste B. Kruikemeijer te Haarlemmermeer, voor 1690; laagste G. van der Starre, te Slotenvoor 1450. Perceel n°. 4, twee inschrijvers: hoogste Gebr. Bos, te Haar lemmermeer, voor 1202.50; laagste L. Hulsbos, voor/ 765. Perceel n°. 5 vier inscbryvers: hoogste L. Kieviet, te Haar lemmermeer, voor 1230; laagste J. Bruin Jr., voor 925. Perceel n°. 6, vier inschrijvers: hoogste B. Kruikemeijer, voor /2145; laagste P. van Essen, te Haarlemmermeer, voor 1777. Perceel n°. 7, twee inschrijvers: hoogste W. Kruikemeijer, te Hillegom, voor 1997 laagste J. Hulsbos, te Haarlem mermeer, voor 1858. A1 de perceelen zijn aan de laagste inschrijvers gegund. Tot gemeente-vroedvrouw, standplaats Abbenes, is be noemd Mejufvrouw A. Schiodler, te Breukelerveen. Op het daartoe gedaan verzoek ismot ingang van 10 Julij 1876, eervol ontslagen als gemeente-geneesheer te Ab benes, de Heer H. T. van der Wissel. Tot bulp-onderwijzer aan de school n°. 4 (in plaats van den Heer Buijsink, aan wien tegen 27 Augustus e. k. eervol ontslag is verleend), is benoemd de Heer B. P. Hof- stede, thans te Enschedd. van 21 tot 27 Junij 1876. GEBORENJohannes, zoon van Cornells Dolieslager en G. Arisman. Jan Cornells, zoon van J. Beets en L. Benjamin. Cornells, zoon van J. Kietkerk en D. A. Blaak. Geertje, dochter van W. Uitermark en N. Appelman. Willem Hendrik, zoon van P. Verploegh en J. G. Kop. Teunis, zoon van I). Haster en G. Ruiter. Neeltje, dochter van G. van Klaveren en A. van der Pol. Francina, dochter van J. van Krimpcn en G. Schreuders. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van T. Braak en J. van Gallekom. 1 kind van J. A. Hendriks en G. van Voorst. OVERLEDEN: Johannes Teunis, oud 12 weken, zoon van W. den Ouden en A. den Outer. Theodorus, oud 12 jaren, zoon van A. van Kouteren en C. Spoor. Simon, oud 5 maanden, zoon van J. Zonne- veld en M. Telleman. Adrianusoud 10 jarenzoon van P. de Jong en G. van der Wilk. Jacobus Marinus, oud 3 weken, zoon van W. Westendorp en M. A. van Opstall. Johanna Mariaoud 3 weken dochter van F. L. Faas en J. van der Vossen. Teuntje, oud 3 maan den, dochter van P. Briene en A. Roelaud. Herreke Jan, oud 13 maanden, zoon van W. Metz en C. M. Schouten. Lambertus, oud 4 maanden, zoon van A. van Broeke en N. Buis. J. Kooijman, oud jaren, gehuwd met M. Ekkerman. Martinus, oud 8 weken, zoon van C. Smorenburg en M. L. van der Peet. ONDERTROUWD: A. van Leeuwen met M. W. van der Meren. GEHUWDM. de Groot met W. Makkenze. J. van den Oever met J. Lankhaar. L. Vlegels met J. Krijnen. J. Baan met A. Sweers. VOORLOOPIG V KRSLAG OMTRENT DE VERWACHTINGEN VAN DEN TE VELD STAANDEN OOGSTIN DE GE- meente Haarlemmermeer. Bogge en Garstmiddelmatig. Tartveveel uitgeploegd, tengevolge van vorst en ongedierte; het overblijvende over het algemeen beneden het middelmatige; slechts enkele stuk- ken staan goed. Haver, goed. Erwtenvrij wel. Boonen, best. Vlas, tamelijk; enkele blokken puik. Meekrapbijna niet geteeld. Koolzaad, vrij wel. Ka- nariezaadveel uitgezaaid over het algemeen middelmatig. Kartoeizaadredelijk. Mosterdzaadtamelijk. Maan- zaad, goed. Aardappelenredelijk. Wortelen, slechte opkomst. Vruchtboomenredelijk. Houtgetoasgoed. Vee, gezond. Weilandgoed bezetdoch met veel last van de droogte. Hooiland en Klaverlandvrij goed. Opgemaakt door Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer, den 23 Junij 1876. J. W. Lantzendorffer, Burgemeester. Eggink, Secrelaris. Texel27 Junij. Onze booilanden beloven dit jaar een goed gewas. Zij staan uitmuntend. Van wolprijs is nog niets bekend; de scbeertijd is aangebrokeu. 'SHertOgenbOSCh28 Juny. In het belang van den hooi- oogst is het te hopen dat het booge water hier spoedig we- der wegstroome. Op enkele punten van het Boschveld is men reeds met het maaijen begonnen. Zoo als te verwachten was, staat het gras zeer schoon. Zwolle 28 Junij. Heden werden alhier publiek verpacht de gemeentegrasvelden„de Geeren" genaamd, om eens te maaijen. De opbrengst was /3649 zijnde 269 minder dan in 1875 maar daarentegen /969 meer dan in 1874. Bijna al de eikenboomen rondom de stad zijn gebeel kaal gevreten door de rupsen: ook de tuiniers beginnen er veel last van te krijgen. Zlltphen, 28 Junij. De verpachting der graslanden van de gemeente aan de Veluwsche zijde, door het dagelyksch bestuur in het openbaar gehouden, heeft 15,937 opgebragt. Verleden jaar was die opbrengst hooger, t. w. 18,889. De grasverkooping der gemeentegronden aan de Graafschap- sche zijde heeft/7404 opgebragt; verleden jaar was die som 1 1088. Op de landbouwtentoonstelling te Smilde, zijn door de firma Boeke en Huidekoper te Groningen zeer interessante proeven genomen met de Kirby gras maairuachine en Roby's hooischudder. Het Vaderland deelt nog mede, dat de heer Boeke, tijdens de vergadering, de albeelding vertoonde eener nieuwe machine die door zijn firma eerstdaags uit Amerika wordt verwacht en de eerste van haar soort in Europa zal zyn. Het is een hooi. ladder, die men achter aan den liooiwagen haakt, en die bij bet voortgaan der paarden in vijf minuten een voer hooi even schoon van den grond neemt als het met de vork maar ge- schieden kanen op den wagen schuift. De Eegering heeft voorgesteld art. 33 der wet op het mid- delbaar onderwijs zoo te wyzigendat het schoolgeld op de rijks-landbouwschool, thans op /100 bepaald, worde gebragt op een minimum van /40 en een maximum van /100, ten einde de opleiding aan de school te Wageningen te verge- makkelijken en tevens de gelegenheid open te laten, om, wanneer later mogt worden besloten aan het onderwys op een of meer rijks-landbouwscholen meer omvang tegeven, eene daar- mede overeenstemmende bijdrage te heffen. Twee paarden van den heer Pots, te Nieuwe-Scbans, die een waarde hadden van /1200, zijn dezer dagen aangevallen door een bijenzwerm en aan de gevolgen oyerleden. Op de wolmarkt te Zutphen waren den 24 Juny aange- voerd 525 kgr., waarvoor 1.40 tot/2.20 per kgr. is besteed geworden. Op de paardenmarkt te Beusichem waren dit jaar minder paarden aanwezig dan vroeger het geval was. Het aantal koo- pers en nieuwsgierigen was evenwel buitengewoon groot. Dat het aan schoone exemplaren niet ontbrak, blykt o. a. hieruit, dat een vospaard van den heer van Heyst voor den buitenge woon hoogen prijs van /2200 is verkocht. Men schrijft aan de Leidsche Courant: Hoe schoon ook de vruchtboomen gebloeid hebbenzal de opbrengst ver beneden de verwachting blijven. Zoowel peren- als appelboomen, perziken, pruimen en abrikozen, dragen weinig vruchten. Ook kersenmorelleu en moerbezien zullen er weinig zijn. De begonnen pluk van aardbezien is middel matig. De wijnstok is ten achteren, doch kan nog rype vruch ten dragen, indien de zomer vergoeding geeft voor eene lente, die, in plaats van malsch we§r en groeizaamheidlangdurige koude en nachtvorsten voortbragt. Eerst nubij het einde van de lente, luiden de berigten omtrent den tuin- en land- bouw met iederen dag gunstiger. Uit het Westland althans begint bet vervoer van aardappelen toe te nemen, waarvan Engeland ook dit jaar een ruim deel ontvangt. Goede reke- ning inzonderheid is voor Engeland met zoogenaamde ameri- kauen, een grooten, vroegrijpeu aardappel, te maken. Ook de verzending van aspersies gaat naar wensch. De zeer duur gehouden oude aardappelen zullen weldradoor algemeene verzending van nieuwe, niet meer gevraagd worden. Over het algemeen staan de granen niet onbevredigendhet koolzaad is tamelijk beladen en het vlas staat uitmuntend. Peulen en doperwten beginnen allengs aan te komende snijboonen zijn bij de staken gepoot. Van deze is nog weinig te zeggen maar augurken en komkommers zullen van de zomerwarmte wei nig mogen ontberen, anders gelukt het gewas niet. Uit de broeibakken worden mooye meloenen gesnedeu en uit de raoe- zerijen begint de aanvoer van groenten in aanmerking te ko men, Na een bangen tyd van vrees voor de weilanden of een droevigen hooibouw, brengen de eerste thans voldoende gras voort en behoeven de landlieden niet bekommerd te zijn voor den laaisten. Het is te voorzien dat de hooiberg overal vol doende zal gevuld worden; aan gunstig weer om geurig hooi binnen te halen ontbreekt het thans niet. In de kweekerijen is het lang schraal geweest aan bloeijende planten, zoodat aan menige vraag niet naar eisch kon voldaan worden. Het rijk van Flora wint voortdurend tal van vereerders en de begeerte naar bloemen en bouquetten is schier aan de orde van den dag. Menigmaal blonk de roos reeds nu in den lusihof bo- ven andere bloemen uit; zoover is het echter overal nog niet gekomen. De kleuren en geuren komen wat laat van dit jaar, doch een warme zomer kan zeer veel goed maken. Kampen27 Junij. Aangaande de droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, vernemen wij dat de meest uitvoerige plannen en teekeningen onder leiding van den inge- nieur Leemans alhier worden vervaardigd en zoo spoedig mo- gelijk aan de goedkeuring der Regering zullen worden onder- worpen. Als bijzonderheden worden vermeld, dat behalve 184 boringendie vroeger onder beheer der ingenieurs Stieltjes en Beijerink zijn verrigt, het vorig jaar door de Regering p.m. /90U0 zijn besteed tot het doen van 174 boringen, onder beheer van meergenoemden ingenieur Leemans, en dat daaruit voldoende is bewezen, dat het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee over het geheel puiken bouwgrond bevat en eene oppervlakte zal beslaan van p. m. 195,000 hektaren grond. Het plan der droogmaking gaat uit van den vasien wal nabij Enkhuizen, in zuidelijke rigting achter Urk om en vervolgens met eenige kronkelingen aan te sluiten aan den Ketel naby Kampen. De noodige katialen en trekvaarten worden aangege- ven en voor uitwatering is behoorlijk gezorgd. De plannen der uitvoeringdie alle kans van slagen hebbenzijn zooda- nig geregelddat de afsluitdijk in perceelen zou worden aan- besteedevenzoo het bouweu der watermachines, opdat het werk de krachten der nederlandsche aannemers niet zou te boven gaan en men van een goede uitvoering verzekerd zij. De genomen maatregelen vinden hunnen grond in den uitslag der droogmaking van het Haarlemmermeer en de uitvoering van het kolossale werkde doorgraving van Holland op zyn smalst. De monsters grond der boringen zijn aan een scheikundig onderzoek onderworpen. Hierdoor moest de waarde voor den landbouw worden bepaald. Even zoo is aan eene kom- missie opgedragen te onderzoeken of het droog te maken ge deelte der Zuiderzee ook van nadeeligen invloed zou wezen op den gezondheidstoestand der aangrenzende provincien. Beide onderzoekingen hebben tot gunstige resultaten geleid, en het is juist op grond van het veelvuldig onderzoek, dat met yver gewerkt wordt aan de noodige bescheiden, die eene dergelijke kolossale onderneming noodzakelijk moeten voorafgaan. Het 30ste landhuishoudkundig Congres is Maandag 26 dezer ten 11 ure, in de groote zaal van het Koninklylt Zooh g sch Ge nootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam, door den waar nemenden Burgemeester, den Wethouder dr. C. E. Heynsius tegenwoordigbeid van ongeveer 80 ledengeopend. Spreker herinnerde, dat het beslnit om het kongres te Amster- in dam te houden ten vorigen jire te Heerenveen genomen werd nadat op de vraag des toenmaligen eere-voorzitters den heer Sloet tot Oldhuisen door het kongresbestuur aan Burgemeester en Wethouders der hoofdstad te dien einde gedaan met ingetomen- heid toestemmend geantwoord was. Hy deed voorts uitkomen dat Amsterdam in de laatste 30 jaren zekcr niet minder dan vroeger van belangstelling in den landbouw had doen blijken en dat de eerste baodelsstad des rijks er prijs op stelie op nieuw daarvan te doen blijken. Hij brant dank en hulde aan het Kon. Zoolog. Ge- nootschap Natura Artis Magistra dat zijn zalen voor het kongres beschikbaar had gesield noodigde de kongresleden vervolgens uit hunne werkzaamheden aan te vangenen eindigde met den wensch te kennen te geven dat deze mime vruchten mogten opleveren. De president van het kongres, jbr. mr. H. Hoeufft van Velsen, dankte hierna den waarnemenden Burgemeester en verzocht hem den dank van het kongres aan het dagelijksch bestuur te willen overbrengen voor al wat gedaan is tot voorberciding van dit kon gres. Hierna deelde hij mededat het bestuur gemeend heeftnu hier deze vergaderingen werden gehouden daaraan een meer we- tenschappelijke tint te geven door het houden van eene internatio- nale tentoonstelling van hnlpmiddelen voor landbouwouderwijs en onderzoek. Hij dankte de kommissie die zicb biermede bad belast. Hierna werd overgegaan tot het konstitueren der afdeelingen. In de le afdeeiing werden benoemd tot Voorzitter de heer Dr. L. Mulder, tot Yice-Yoorz. de heer Vas Visser, tot len S-creWis de heerL. Nagel, tot 2m Stcretaris de beer C. F. Crcmer; in de 2e afdeeiing tot Voorzitter de heer P. W. A. E. Baron Sloet tot Oldhuis en tot Stcretaris de heer B. de Vnes.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1