Advertentien. Gevraagd: Eene flinke BOERENMEID, Gemeng-de Beriglen. 291ste itaats-LoterQ. •f goed kunnende melken. Gegadigden vervoegen zich in Persoonbij den Heer A. J. G. TIMMERMANS, aan den YwegBennebroekerweg te Haarlemmermeer. Ten 12 nre werd in den wintertnin van het Parklokaal de ten- toonstelling van bulpmiddelen voor wLandbouwkuudig onderwijs en onderzoek" geopend, waarbij door prof. dr. J. W. Gunning, oorzitter der kommissie voor de tentoonstelling, eene rede werd uitgesproken, waarin breedvoerig het ontstaan en het doel, dat daarmede beoogd wordt, werden uiteengezet. flierna werd de tentoonstelling bezigtigd. De katalogus bevat in 8 afdeelingen niet minder dan 815 nommers, ingezonden door 105 inzenders uit verschillende steden van Europa. Deze tentoonstelling is inderdaad zeer merkwaardig en ook voor oningewijden in den landbouw en zijne geschiedenis in vele opzig- ten interessant. Bij den ingang links merkt men al aanstonds aan den wand ongeveer 200 zeer nette modelleu van ploegen in miniatuur op, van den allereersten tot den in onze dagen voor de verschillende gronden in gebruik zijnden, ploeg. Opme"rking ver- dient vooral de inzending van, dr. J. W. Gunning, hoogleeraar aan het Athenaeum lllustre te Amsterdam. Wij bedoelen diewelke onder afdeeling E, n°. 543, van den katalogus voorkomt. Het zijn eenige planten, rogge, mais, erwten, boekweit, gekweekt in water, met minerale voedingstoffen bedeeld. Dit is de waterkultuur, waarbij de wortels zich, in plaats van in den vasten grond, in water ont- wixkelen. Het doel dezer methode is, vooral, om de levensverrig- tingen der wortels naauwkeuriger te kunnen gadeslaan, wat in den grond bijna onmogelijk is. De zaden zijn in een doorschij- nende flesch ter ontkieming gelegd boven water met gipsoplossing, en ofschoon het koude voorjaar de ontwikkeling zeer heeft be- lemmerd, heeft de erwt reeds vrucht gezet. De plant schiet nit het water op, wordt door stekjes in den stop der flesch in kurk geplaatst, in welker midden eene voidoende ruimte is, waardoor de Stengel zich, in evenwigt gehouden, omhoog kan verheffen, en geheel dezelfde is, als de Stengel van den grond. Aandacht verdient voorts groep F dierkunde. In legkasten zijn hier geexposeerd onderscheiden houtsoortenzelfs de hardste, ge heel en al door schadelijke insekten doorknaagd en als het ware verslonden. Op oogenschouwelijke wijze wordt hier duidelijk ge- maakt de groote schade, welke de insekten kunnen veroorzaken, en er op gewezen om tijdig maatregelen te nemen die verdelgers te weren. Wij stipten hier slechts aan uit hetgeeu ons opviel. Alles is, gelooven wij, in zijn soort, belangrijk en der bezigtiging overwaard. Het doel dat het congresbestuur zich met deze tentoonstelling heeft voorgesteld is: //Onze behoefte aan landbouwkundig onder wijs en onderzoek te doen spreken, door te toonen, wat daarvoor vooral in het buitenland is gedaan, door toe te lichten, te verkla- ren en populair te maken, wat dat onderwijs en onderzoek zijn en wat er mede in ons land te verkrijgen is, en alzoo het welsiagen van het eerlang te wachten rijKs-landbouwonderwijs te helpen be- vorderen." De eigenlijke werkzaambeden van het landhuishoudkundig Con- gres namen Dingsdag ten 9 ure een aauvang. De eerste afdeeling vergaderde in de receptie-zaal van Artis. De vragen betroffen ak- kerbouw, veeteelt en zuivelbereiding. Onder de meest belangrijke punten behoort n°. 4 der agenda, waarbij de vraag gesteld is Onder welke vormen moeten de feka- lien in steden worden verzameld en den landbouw aangeboden, en voor welke soort van landerijeu is elk dier vormen de meest ge- schikte? De konklusie was van het eerste gedeelte dezer vraag: dat de fekalieu opgezameld door het tonnenstelsel de meest wen schelijke en nuttige voor den landbouw zijn. Bij het tweede gedeelte der vraag kwam men niet tot eene kon klusie. Op de vraag: gaan onze weilanden voor- of achteruit? werden verschillende antwoorden gegeven maar geen definitief. Het kanariezaad, dat in Nederl/ind geteeld wordt, werd gezegd o. a. gebruikt te worden in Rusland voor de paarden om de huid glanzig te maken, voor het rnaken van papier, en in Engeland voor bet vervaardigen van mouseline. Bij de bespreking van de beste maatregelen ter bestrijding der longziekte werd door den beer Westerman op het nut van ruimc en iuchtige stailen gewezen. Eenige bijzonderhedendoor den ge- achten spreker uit zijne rijke ervaring medegedeeld, bewezen dui delijk het gesprokene. In de tweede afdeeling, die in de nieuwe koliegiezaal van den Hortus Botanicus vergaderde, waarin h#utteelt, natuurkennis, tuin- bouw, land- en volkshuishoudkunde besproken werden, werd ge- adviseerd tot het verbinden van het onderwijs in de houtkultuur aan de landbouwschool te Wageningen. Betreffende de nieuw ontdekte looistof in Amerika, Polygonum Amphibium, werd ge- konstatet.rd dat de proeven in Frankrijk niet waren geslaagd. De resultaten van het landbouwonderwijs, waarbij vooral Linnaeus werd genoemd, werden zeer geroemd, alsmede het onderrigt door rond- reizende leeraars verstrekt. Besloten werd voor te stelleneene Rijks wet in het leven te doen roepen die de insekten-etende vogels beschermt, en in dien zin een adres aan de Begering te zenden. Ten 1 ure werd in de groote concertzaal de eerste algemeene vergadering gehouden, die door den Yoorzitter van het Congres, den beer Hoeufft van Velsen, werd geopend met eene rede, waarin hij allereerst het ontstaan der landhuishoudkundige congressen in herinnering bragt. Vele bijzonderheden, alle betrekking hebbende op den landbouw in Noord-Holland, werden opgenoemd. De inpolderingen, de voornaamste kaas— en veetnarkten werden in herinnering gebragt en op den omvang van de bloembollenkultuur gewezen. Nederland, aidus eindigde spreker zijn rede, heeft veel aan zijn landbouw te danken, en het is erkend, dat deze nog meer ople- veren kan, als het daartoe leidend onderwijs ter barte wordt ge- nomen. De landbouw zelf kan daardoor veel g nieten, en zal bij eenige ervaring tot medewerken dringen, doch alleen dat landbouw onderwijs is goed, hetwelk tengevolge heeft: vooruitgang iu het landbouwbedrijf, verbetering van den bodem, veredeling van den landbonwenden stand. Als plaats van bijeenkomst voor het volgende congres is aange- wezen Assen. Leden van het bestuur van dat Congres zullen zijnmr. B. W. E. A. E. baron Sioet tot Oldhuis, Eere—Voorzitter; mr. L, Oldenhuis Gratama, lid der Tweede Kamer, Voorzitter; jhr. mr. A. W. van Holthe tot Echten, te Assen, 2e Voorzitter; dr. H. van Hall, te Paterswolde, le Secretaris; mr. A. ten Oever, te Assen, 2e Secretaris; mr. G. L. W. Vos, te Assen, Penning- meester; mr. H. van Lier, te Assen, mr. B. de Vos van Steen- wijk, te de Wijk, A. W. Westra van Holte, te Dwingelo, en dr. W. Hesselink, te Vries, leden. De Vergadering werd hierna gesloten, en de leden door den Voorzitter verzocht hem te volgen in den tain, waar door den heer Sickez, uit Lochem, eenige mededeelingen zouden worden gedaan over het schillen van akkermaalshout in den winter, door middel van stoom. Eene werkende machine was tot dit einde hier opge- steld, bestaande uit een lokomobile en eenige kuipen, waar het hout jdoor stoom zoo werd bewerkt, dat het na oDgeveer 1/4 uur met het grootste gemak kon worden geschild. De proeven slaagden uitmuntend. Met het grootste gemak werd de scbors in een oogenblik van het eikenhout geschild. De konstruktie is aller- eenvoudigst. Deze uitvinding zal voorzeker spoedig meer algemeen in praktijk worden gebragt, te meer daar het bewezen is dat het leder met deze kunstinatlg bewerkte schors gelooid niet alleen bij ander op de gewone wijze gelooid niet achter staat, maar dit in vele opzigten overtreft. De werkzaamheden werden gisteren voortgezet. In de le afdeeling werd de vraag ter sprake gebragt, welke middelen zijn er, om, als de tongblaar zich voordoet, het klaauw- zeer te voorkomen. Als middel werd gelijkmatige temperatuur ge noemd. De middelen ter verbetering van het paardenras werden breedvoerig besproken. Verbetering van het ras in eigen boezem werd als zoodaDig genoemd. De heer Westerman bragt hierbij de vraag ter sprake wat is er geworden vau ons vee in den vreemde overgebragt? Hij toonde hierbij aan, hoe op tentoonstellingen van vee in het buitenland, vee vau Hollacdsch ras dikwijls aller atten- tie trekt en meest altijd bekroond wordt. In verband met deze mededeeling werd als konklusie dezer vraag genomen het vee dat primitief Nederlandsch is geweest weder op te sporen, en zorgvul- dig te zijn in het kiezen van fokdieren. De vraagzou het ook goed zijn weder hengsten— en stieren- keuren in te voeren met uitloving van premien werd in bevesti genden zin beantwoord. harddraveriien middelen om het paardenras te verbeteren, of zijn zij alleen te beschouwen als volksvermaken werd verschil lend beantwoord. De heer Westerman deelde bij dit debat mede, dat het Or- loll-paard toch, dat thans in Busland hoog staat aangeschreven en lang en hard kan loopen, bij ontbering van water, is gesproten uit friescde harddravers. De konklusie was, dat harddraverijen, goed ingerigtdeugdelijke middelen kunnen zijn tot verbetering van het paardenras. De konijnenfokkerij door arbeiders zal worden aanbevolen. Punt 22 luidt: Bij den Engelschen veehouder treedt de vleesch- produktie het meest op den voorgrond. Welke is de reden, dat zij in ons vaderland meestal weinige uitkomst oplevert in vergelij- king met die van de zuivelproduktie? Oefent niet het ras of de soort van vee daarop een belangrijken invloed uit, en kan door veredeling door kruising of door invoering van Eugelsche rassen daarin verbetering worden gebragt? Werd besloten te konkluderen, dat de afdeeling geen kans ziet dergelijke algemeen gestelde vra gen te beantwoorden. In de tweede afdeeling waren acht leden tegenwoordig. Op de vraag of de resnltaten van de Vereeniging tot bevordering van den publieken verkoop van boter gunstig zijn? werd ontkennend geantwoord. De opgaven van den prijs in de couranten zijn mees tal de juiate, zoo als die in publieken verkoop worden besteed. Voorts is breedvoerig ter sprake gebragt de fekalien—verzauieling, ten dienste van den landbouw, waarbij men ongeveer tot dezelfde konklusie kwam als gisteren in de eerste afdeeling. In de tweede zitting der algemeene vergadering waren ongeveer 70 leden tegenwoordig. De kommissie van rapporteurs, over het voorstel van den heer E, van den Bosch, betreffende de oprigtmg van een cent-raalbureau voor de Nederlandsche congressen, dat zich in betrekking stelt met de verschillende landbouwmaatschap- pijen, werd diligent verklaard, aangezien zij nog niet den tijd had gehad om aan het ocderzoek de noodige zorg te wijden, Hierna werd door den Voorzitter der eerste en den Secreta ris der tweede afdeeling verslag uitgebragt van het verhandelde in nare vergaderingen op gisteren en beden. Voorts werd besloten dat, over de oprigting van een centraal bureau, Vrijdag door de kommissie het oordeel zal worden ken- baar gemaakt. Op voorstel van den heer Vas Visser werd vervolgens besloten, om aan de Regering een adres in te zenden, waarbij wordt aan- gedrongen eene wet te vervaardigen ter bescherming van voor den landbouw nuttige vogels. Door den heer Salverda werd het nuttige en noodzakelijke be- toogd van eene inrigting voor onderwijs in de houtkultuur, waarbij hij aan bet slot hulde bragt voor de stappen die door Z. M. on- zen geeerbiedigden koning op dit gebied reeds waren gedaan. In den zin van het gesprokene door den heer Salverda, verklaarde de Vergadering met akklamatie dat deze wensch aan de Regering zal worden te kennen gegeven. Ook tot een krachtige voortzetting van de voordragten van omgaande ieeraars door een geldelijke on- dersteuning van regeringswege werd besloten. De heer J. D. de Leeuw, uit Anna Paulowna, besprak het wenschelijke van stoombemaling in polders. De heer Amersfoordt behandelde de merkbare verschillen van kleur bij vele diersoorten. Hij toonde hierbij bij onderscheidene opgezette dieren uit Artie aan, dat bij alien de teel- en voedings- deelen door een witte of onderscheidende kleur worden aangege- ven, waarnaar men te werk dient te gaan om het voortbrengend vermogen der dieren te bepalen. Donderdag hield het congres eene gecombineerde vergadering der beide afdeelingen. De heer Nering Bogel uit Princepeel hield daarin eene rede over de veen-dam-kultuur. Dit stelsel, het eerst in Pruissm in praktijk gebragt, is door spreker het eerst in Ne derland ingevoerd. De bewerking is als volgt: Eerst wordt het veen geeffend, dan in bedden of dammen verdeeld; vervolgens aan weerszijdvn een bed gegraven, waaruit eerst het veen afgegraven, en gelijkmatig over het bed verdeeld wordt. In de Princepeel werd zoo sedert 1871 met den besten uitslag gewerkt. Aan het slot zijner rede stelde de heer Nering Bogel de vraag: welke methode de beste is, de Groninger, nl. vermenging van veen en zand, of de damkultuur. De eerste wijze geeft krachtige en vruchtbare dalgronden, maar is duur, en kan met op veengronden, waar geen kannlen zijn, worden toegepast; de tweede kost minder aan be- mesting en geeft even goede vruehten, doch is, volgens spr. min der voor hooge veengronden geschikt. Een proef, met winterrogge genomen, was in de zaal aanwezig, ter verduidelijking der reae van den heer Nering Bogel. Aan het debat namen o. a. de heeren Sloet, Amersfoordt en L. Mulder deel. De laatste deelde mede, dat aan het kanaal Vroomshoop bij Almelo ongeveer 500 hektaren veengrondop de wijze als door den heer Nering Bogel in de Peel ge- scbiedt, bebouwd worden. Hij stelt voor, de dtrectie dier ont- ginning en den heer Nering Bogel te verzoeken op het volgende kongres, te Assen, nadere mededeeling te doen van de dit jaar te nemen proeven. Daarna kwamen in behandeling de vraagpunten betreffende doel- matige waterstanden, het meer of minder wenschelijke van wind- en stoombemaling, waarom in polders nog zoo dikwijls over water- last geklaagd wordt, en wat moet worden aangenomen voor zomer- of kultuurpeil, voor waterstand in de polders Aan het debat, met warmte gevoerd, namen 0. a. deel de heeren Amersfoordt en Pitsch. Eerstgenoemde gaf de voorkeur aan stoom- boven windbemaling, en deelde mede dat binnen kort in Haarlem- mermeer eene amerikaansche machine, de pulsometertot nog hier onbekend, in gebruik gebragt zal worden, waarmede de landbouwer, telkens als hij het wenscht, meer water op zijn land brengen kan. De konklusie luidde: de vergadering is overtuigd, dat in verschil lende polders de waterstand te hoog is, weshalve eene verlaging door middel van stoomkracht alle aanbeveling verdient. Eene bepaling omtrent de wenschelijke hoogte of laagte van den waterstand is niet algemeen aan te geven. Dit hangt geheel af van de gronden en vaB de daarop verbouwde gewassen. Wenschelijk is het daarbij bij het droogleggen der gronden ook te letten op de bevloeijing, zoo mo- gelijk ook met water, met vloeibare meststoffen vermengd. De vergadering werd hierna gesloten. Op het diner, in Natura Artis Magistra door de kongres- leden gehouden, waren 85 personen tegenwoordig. Prof, J. W. Gunning deelde aan tafel den uitslag van de bekrooningen mede. De jury ter beoordeeling der ingezonden voorwerpen op de Tentoonstelling van hulpmiddelen voor landbouwkundig onderwijs en onderzoek, heeft o. a. een (van de twee) gouden medailles aan P. J. Kipp en Zoon, te Delft, toegekend; een zilveren medaille aan den heer P. F. L. Waldeck, te Loosduinenaan den heer Mr. J. P. Amersfoordt, te Haarlemmermeer, eene ,,zeer eervolle vermelding"zoo ook aan het Chemisch Labora- torium van het Athenaeum lllustre te Amsterdam en aan de Amsterdamsche Kanaalmaatschappijen eene eervolle vermel ding" aan de Kon. Tuinbouwmaatschappij Linnaeus" Donderdag morgenwerd de bij gelegenheid van het Congres aangekondigde harddraverij gehouden, op de baan langs de Sfad- houderskade. Zij was 330 meter lang, en werd gem/ddeld afge- legd in 41 seconden. Twintig paarden namen er aan deel. De le prijs 500, werd behaald door Qraaf Adolf, bruine ruin, de eigendom van den heer T. J. Ritsema te Garsthuizen (Groningen), pikeur W. de Boer; de 2e prijs ad 250 door Wti ke I mina brume merrie, eigendom van den heer H. van Haaren, te Amsterdam, en de 3e prijs ad f 150 door Piorno, bruine mer rie, de eigendom van den heer G. Barendrecht, te Barendrecht. De prijzen werden onmiddellijk nadat de uitslag bekend was, door den Burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, met een gepaste toespraak uitgereikt. Heden, Vrijdag, 30 Junij, zijn op de Tentoonstelling van Paarden, Fokvee en Pluimgediertebij gelegenheid van het 80e Landhuishoudkundig Congres, te Amsterdam gehouden, 0. a. bekrooningen toegekend aan H. Mrijer, te Haarlemmermeer, een 2e prijs, 40, voor een dekhengst (volbloed of gekruist ras); aan Jacob van Zijverdente Haarlemmermeer, een le prijs, 100voor eene fokmerrie met haar veulen (zuiver nederl. ras)en aan G. Speijers te idem een 2e 40voor idem aan B. A. baron Verschuerte Heemstede, een le prijs, 100 voor eene fokmerrie met haar veulen (volbloed of gekruist ras); aan Herman F. Bultman, te Haarlemmer meer, een 2e prijs, 40, voor idem, en aan D. M. van der Hoef, te Oegstgeest, een bestuursprijsvoor idem; aan J. G. Schonete Haarlemmermeer, een 2e prijs,/25, voor veulens afkomstig van eene merrie, gedekt door den te Amsterdam in het voorjaar van 1875 bekroonden hengst; aan C. Kamer, te Haarlemmermeer, een 2e prijs, /80, voor een springstiergeb. iu of na 1872 (vreemd of ge kruist ras); aan D. M. van der Hoef, te Oegstgeest, 2e prijs, /10, voor een springrarageb. 1873/74 (engelsch ras); aan B. A. baron van Verschuer, te Heemstede, prijs/15, voor Ooijengeb. 1873/74 (engelsch ras), en een prijs van 15 voor idem (onverschillig welk ras); aan D. M. van der Hoef, te Oegstgeest, prijs /20, voor Beerengeb. in of na 1873 (vreemd of gekruist ras); aan H. van Wickevoort Crommelin, te Haarlemprijs/15, voor Zeugen, geb. in of na 1873 (vreemd of gekruist ras). Door wijlen mr. G. Groen van Prinsterer is vermaakt aan de zending der Broedergemeente te Zeist de som van /5000, vrij van sncceasieregten Een telegram uit St. John's in Quebec van den 18den dezer meldt, dat door een hevigen brand nagenoeg de geheele handelswijk aldaar is ver- nield. Geheele straten zijn verbrand en 0. a. negen kerken zevenhotels, het belastingkantoorde regtbauk, twee banken, molens, de dokken, de brug en verscheiden schepen. In het geheel zijn 200 winkels en w'oon- huizen verbrand het vuur woedde over een lengte van e'en mijl en een breedte van 600 voet. Verscheiden vrouwen kwamen in de vlammen om. De schade wordt op vier en een half millioen gulden geschat. Uit Duren wordt gemelddat dezer dagen in het nabnrige Nideggen de sporen zijn ontdekt van een voor vele jaren gepleegde vreeselijke mis- daad. Bij het afbreken van een hnis ontdekte men in een zeer breeden muur een vrij groote holte Bij nader onderzoek vond men daarin twee vrouwelijke gedaanten, misschien moeder endschter. Hoogstwaarschijnlijk zijn de twee vronwen indertijd levend ingemetseld men vond in het hoi een pan en lepel. Dat de dood niet in den vroegen voortijd is geschied, maakt men op uit de nog tamelijk goed geconserveerde kleederendie om de skeletten hingen. In het Fransehe legerkamp te la Valborne is dezer dagen tot drie- maal toe de bliksem geslagen met weinige seconden tusschenstand. De eerste maal werd een tent omgeworpen de gronden omgewoeld en een aantal per sonen gedood of gekwetst; bij den tweeden slag verloor een soldaat het gezicht en verwijderde de stroom zich langs de telegraafdradenterwijl een dozijn palen nit den grond werd gerukt. De derde maal werden wederom een aantal tenten beschadigd, drie man gedood en zeven gewond. Een ordonnance, die tusschen twee mannen lag te slapen, bleef gespaard. In een andere tent werden vier man gewond, waarvan een. geheel verlamd. Een slapen de soldaat werd door den bliksem alleen omgedraaidzonder dat hem leed geschiedde. De uniformen der getroffen soldaten waren alien met kleine gaatjes doorboord. De laatste proefneming met de stoomwerktuigen om tramwagens te trekken, herhaaldelijk door ons besproken, is te Parijs genomenZij heeft zoo goed voldaandat binnen kort de paardenspoorwegen te Parijs zonder paarden zullen worden bediend. De paarden van voorbijkomende rijtuigen schrikken niet voor de machinehoogten en laagten worden gemakkelijk beredenkrommingen en draaijingen zonder moeite gemaaktin weinige oogenblikken staat de stoomwagen zonder schok stil en de snelheid kan zoo groot worden, dat de prefect van politie verboden heeft op sommige drukke punten alle kracht te ontwikkelen. Een Hamburger adressant vraagt, of de dames van den harem van wijlen den gewezen Sultan van Turkije niet voor een prikje aan het buiten land overgedaan konden worden. In dat geval zou hij gaarne prijsopgave en gros en en detail tegemoet zien. TWEEDE KLASSE. Prijzen van 100.en daarboven. Eerste Lijst. Nr. Prijs: Nr. Prijs: Nr. 393.. 1000. 8681 100. 14699 1346. V 200. 8938... h 400 18745 6809.. H 200. 11680... 100. 19507 7210.. e 100. 12138... V 400. Tweede Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs: Nr. 670.. 100. 9701... 100. 18725 3417.. 1 400. 13877... r 100. 19246 6617.. e 1000. 16179... v 5000. 19722 8243.. V 200. 17273... v 100. 20812 8267.. H 1500. Derde Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. 186. 100. 2257... 2000. 6219 547.. H 100. 2264... If 1000. 11703 2194. H 20000. 4333... If 100. 15149 Vierde Lijst. Nr. Prijs I Nr. 100. Prijs: 100. 100. V 1000. Prijs 400. 400. 100. 1500. Prijs 200. v 100. 200.. Prijs .- 10001.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2