1876. Vrijdag, 14 Julij No. 28 XAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zeventiende Jaargang. Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. rnmrn Prijs van liet Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 5 tot 11 Julij 1876. Zitting van Donderdag 11 Mei 1876. II A A It LEMMERMEEIt Prijs van een enkel Nommek 15 Cent. at.t.e TOEZENDINGEN, REDAKTP". EN U1TGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. UiterlijK Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Indien de personen van Jacob de Moor, van Wissekerke, Jacobus Hartmanvan Sommelsdijk, Abraham van Zantenvan Capelle, Noord-BrabantOeertruida Keizervan Haarlem, Jan Pieter van Eikeren, van 's Heer Arendskerke, Jansje Spek van Alphen, Jacob Grootvan Grootebroek, Cornelia Hugo van den Tol, van Nieuwe Tonge, Joosl Goudswaardvan Wis sekerke zich in de gemeente Haarlemmermeer mogten be- vinden, worden zij, in hun belang, aangemaand, zich ter Secretarie aan te melden. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de comraissie voor de oprigting van een gedenkteeken aan Dr. J. P. Heijethans het bepaalde besluit genomenden heer Molkenboer te Leeu- wardende vervaardiging van het monument op te dragen. Waarschijnlijk zal het in September van dit jaar gereed kun- nen zijn, om geplaatst te worden op de grafstede van den geliefden kinderdichterte Abbenes. GEBORENWillemina, dochter van B. Visser en S. de Graaff. Paul Johan, zoon van H. F. Bultman en C. Ott de Vries.Jacoba Catharina, dochter van J. Pater en T. Koorn. Guurtje, dochter van A. Doekes en T. Blankman. Maartje, dochter van D. Olij en H. Roubos.Elligje, dochter van H. van der Woude en C. Geve. Dirk, zoon van T. K. Eland en M. Ears. Jansje, dochter van B. de Jong en G. Straathof. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van B. Visser en S. de Graaff. 1 kind van J. Groot en G. Mol. OVERLEDENGerardus, oud 4 jaren, zoon van H. A. Somers en J. C. Clfers. Judith, ond 2 maanden, dochter van W. van der Pol en J. van der Mooren. Gerrit, oud 4 jaren, zoon van J. de Zeeuw en E. den Brave. Guurtje Muijs, oud 43 jaren, gehuwd met F. Groot. Antje Dunnebier, oud 47 jaren, gehuwd met K. Zonneveld. Petrus, oud 3 maanden, zoon van J. Jagtman en A. Loogman. Elizabeth Putker, oud 28 jaren, gehuwd met Maas Schoonderwaard. Gerritje, oud 17 maanden, dochter' van Jansje Nederveld. Lubertus, oud 3 maanden, zoon van P. Klaassen en H. S. Houtwipper. Pieter, oud 3 jaren, zoon van J. Noordermeere en G. Boon. Catharina Ott de Vries, oud 43 jaren gehuwd met Herman Fredrik Bultman. ONDERTROUWD: H. Duwel met J. Hekman. J. van den Berg met M. Rietveld (wed). N. van der Splinter met A. Vermunicht. GEHGWD A. van Leeuwen met M. W. van der Meeren. Voorzitter de Heer J. WLantzendorffer. Tegenwoordig, bij den aanvang der zitting, 10 leden, zjjnde de heereu Bultman, Klapwijk, de Breuk, Verkuyl, de Jong, Dorbeck, van Vuuren, Knaap, Timmermans en Ban; alsmede de Secretaris. Ouder de lezing der notulen komt nog ter vergadering de heer 't Hooft. Afwezig de heeren Buys, Tensen, van Kiessen en Kuiper. De Secretaris leest de notulen der Vergadering van 13 April 1876, welke aan de goedkeuring der Vergadering worden on- derworpen. De heer Knaap zegt, dat hij wel geen verandering in de notulen wenscht, maar dat hij in de vorige zitting voorlezing van het verslag omtrent het lager onderwijs heeft gevraagd dat die voorlezing niet is geschied, en de Baad daardoor goed- kenrt wat de Schoolcommissie in het verslag zegtdoch Spre- ker meende dat de Raad zooveel belang in het onderwijs moest stellen, dat hij voorlezing liet doen van het verslag, ten einde het daarna te kunnen bespreken. Ook de heer Verkuyl zegt, dat het zijn aandacht heeft ge- trokken dat het verslag niet is voorgelezen. Spreker had wel voorlezing gewenscht. De Voorzitter zegt, dat door de Schoolcommissie volkomen aan hare verpligting is voldaan, door de inzending van dat verslag; maar dat de Raad de voorlezing er van niet heeft verlangd, omdat er ter Secretarie inzage van kan worden ge nomen. De heer Dorbeck stelt voor om het verslag alsnog voor te lezen. De Voorzitter stelt voor, om de notulen goed te keuren. Daartoe wordt besloten. Alsnu komt in stemming het voorstel van den heer Dorbeck, om het verslag omtrent het onderwijs alsnog voor te lezen. Dit voorstel wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. I. Aan de Vergadering wordt medegedeeld het navolgende a. de Provinciale bladen van 1876, n°. 18 tot 27 b. brief van Gedeputeerde staten, dd. 3 Mei 1876, n°. 67, waarbij wordt teruggezonden het goedgekeurde raadsbesluit dd. 13 April 1876, tot het doen van betalingen uit den post Onvoor- ziene Ditgaven, dienst 1875 c. brief van idem, dd. 27 April 1876, n°. 8, waarbjj de onH angst wordt berigt der op den 13 April 11. vastgestelde Policie-verordeningd. dat de verpachting van het Grasgewas der Wegen heeft opgebragt /350, en ide verkoop van hakhont 22,75. A1 hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. II. Is aan de orde de benoeming van eene vroedvrouw (standplaats Abbenes) en wordt medegedeeld dat zich als sol- licitante heeft aangemeld Johanna Catharina van Melle, van Breskens, en die door Burgemeester en Wethouders ter be noeming wordt voorgedragen. Tot de stemming overgegaan zjjnde, wordt mejufvrouw van Melle voqmoemd, met 11 stemmen daartoe behoemd, en tevens bepaald dat de benoemde zoo spoedig mogelijk zal in functie treden. III. Komt weder in behandeling het bestek voor de te doene onderhoudswerken aan de Scholen, Onderwijzerswoningen, enz., welk bestek reeds is vermeld in de notulen van 13 April 11. n°. 10, en hetwelk sedert voor de leden heeft ter inzage ge- legen. De heer Bultman zou er toch voor zijn dat de Scholen zullen gewit worden. De Voorzitter zegt, dat het dit jaar niet noodig is voorge- komenom al de Scholen te doen witten. De heer Bultman zou er toch voor zijn; wanneer de Scho len elk jaar worden gewit, dan blijven ze knapper;en op den duur acht spreker het nog 't goedkoopst. Spreker stelt daarom voor, om uit het bestek te doen schrappen al het beschreven witwerk, en dan alle scholen cens te doen witten, door een stucadoor, en wel uit de hand A Overeenkomstig het voorstel van den heer Bultman wordt besloten. De Voorzitter stelt voor, om, naardien het jaar half verstre- ken zal zijn eer de aanbesteding kan plaats hebben, het artikel betreffende het voortdurend onderhoud uit het bestek te schrappen. Daartoe wordt besloten. Het bestek, aldus gcwijzigd, wordt zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. IV. Is aan de orde het bestek voor het schilderen van het llaadhuis van buiten. Dit bestek wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stem ming goedgekeurd. V. De Voorzitter zegt, dat het dit jaar weder noodzakelijk zal zijn, om tijdelijk eenige gelden op te nemen tot voorzie- ning in de behoefte aan kasgelden. Waarna, zonder discussie of hoofdelijke stemming, wordt vastgesteld het navolgende besluit De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, overwegende dat, tot het gaande houden der dienst gedurende de eerstvolgeude maanden de in de gemeentekas aanwezige gelden ontoerei- kende zijn, en het, ter voorziening daarinnoodzakelijk is tijdelijk eenige gelden op te nemen Gelet op art. 136 en art. 194 a der Gemeentewet; Heeft besloten Burgemeester en Wethouders te magtigen, om, voor den tijd van hoogstens zes maanden, hetzij in £ens, hetzij in gedeelten, eene geldleening aan te gaan, tot een be- drag van hoogstens tien duizendgulden zegge 10,000 tegen eeuen interest van hoogstens vijf percent in het jaar. De terugbetaling der gelden zal geschieden uit de inkom- sten der gemeente over het jaar 1876. Gedaan te Haarlemmermeer ter openbare Raadsvergadering van den II Mei 1876, enz. VI. De Voorzitter zegtdat in de vorige zitting in beginsel is besloten tot het doen vervallen van de regtenverschul- digd voor het plaatsen van monumenten op de begraafplaatsen. Naardien daartoe wijziging in de bestaande Verordening op de heffing noodig is, wenscht de Voorzitter, alvorens daartoe over te gaan ook de opinie van den Raad te kennen omtrent de uitgifte van koopgravennamelijk wat betreft den tijd voor hoelang die uitgifte zal geschieden, dewijl tegen de thans be staande regeling mede bezwaren zijn ingebragt. Nadat de Raad nopens deze aangelegenheid gedachten had gewisseldwordt besloten de regten voor het plaatsen van monumenten af te schaffen (waartegen alleen de heer Ran zich verklaarde), en voorts de koopgraven af te staan voor altijd, en bij elke begraving een (te bepalen) regt te doen betalen. In dien geest zullen alsnu de Verordeningen op de heffing worden gewijzigd. VII. Alsnu is aan de orde de behandeling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1876. De heer Verkuijl stelt voor, dit kohier te behandelen in eene Vergadering met gesloten deuren. De heer Bultman zegt daar tegen te zijn. De Voorzitter vereenigt zich met het voorstel van den heer Verknijl, welk voorstel bij stemming wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. De Vergadering gaat nu over in eene zitting met gesloten deuren. De openbare zitting heropend zijnde, stelt de Voorzitter voor, het kohier van den Hoofdelijken Omslag, na de gemaakte wijzigingen, bedragende 11,994,26, vast te stellen en de termijnen van invordering te bepalen op 12 Augustus en 14 October 1876. Daartoe wordt beslotenzonder hoofdelijke stemming. VIII. Wordt gelezen een adres van M. van Daalen te Nieuw- Vennep, aannemer van het hardmaken van een weg in het Hoofddorp, verzoekende dat hem een nieuw uitstel voor de oplevering van dat werk, en wel tot 20 Mei a. s., moge wor den verleend, en zulks omdat hij niet vroeger de benoodigde grind heeft kunnen krijgen. Wordt, op voorstel van den Voorzitter, zonder hoofdelijke stemming besloten, het gevraagde uitstel te verleenen. IX. Gelezen een adres van L. Ruijsink, eerste hulp-onder- wijzer aan de school n°. 4, te kennen gevende dat hij bij de onlangs gehouden exatnens den rang van hoofd-onderwijzer heeft verworven, en verzoekende dat zijne jaarwedde met/50 moge worden verhoogd. De Voorzitter stelt voor, ommet ingang van 1 Julij as., aan adressant eene personele toelage te verleenen van/50 's jaars. Dienovereenkomstig wordt beslotenzullende het concept- besluit in de volgende Vergadering worden aangeboden. X. Alsna komt op nieuw in behnudeliug het adres va;i den heer A. C. van Dorsten, houdende voorstel tot ruiling van grond (laatstelijk vermeld in de notulen van 13 April 1876, u°. 19). De Voorzitter zegt, dat Burgemeester en Wethouders met den heer van Dorsten gesproken hebbenen deze zich ook be- reid heeft verklaard om den hem behoorenden grond (weg en aan- legplaats) voor 20 cent per meter te verkoopenen den grond van de gemeente te koopen voor 30 cent per meter, terwijl de kosten der acte door elk der partijen voor de helft zullen worden gedragen. Bij de hierop gevolgde discussien verklaart de heer't Hooft zich voor het koopen van den grond; de heer van Vuuren is voor ruiling; de heer de Jong zou afwijzend willen beschikken terwijl de heer Bultman zegtdat de Financieele Commissie er, in het belang der gemeente, voor is, om de zaak met den heer van Dorsten te regelen. De Voorzitter zegt, dat hij het best acht in stemming te brengen het voorstel van den heer van Dorstentot ruiling van grond, zoo als in zijn adres wordt omschreven; voorts onder voorwaarde, dat de kosten door de gemeente en den beer van Dorsten ieder voor de helft zullen betaald worden en dat de heer van Dorsten op den door hem verkregen wor- denden grond niet zal mogen bouwen. Bij stemming wordt met 6 tegen 5 stemmen overeenkomstig het voorstel van den heer van Dorsten besloten. Het Concept-besluit zal in de volgende Vergadering worden aangeboden. XI. Komt op nieuw ter tafel het adres van J. Brouwer te Nieuw-Vennep, waarbij hij verzoekt dat hem grond in koop moge worden afgestaan (welk adres is vermeld in de notulen van 13 April 11.n°. 8). De Voorzitter zegt, dat Burgemeester en Wethouders het terrein hebben opgenomenen bevonden dat adressant door het verplaatsen van een schuurtje, grond genoeg heeft om hooi te plaatsen, weshalve Burgemeester en Wethouders voorstellen om op het adres afv/ijzend te beschikken. Dienovereenkomstig wordt besloten zonder hoofdelijke stem ming. XII. Eindelijk komt aan de orde het verzoek van den hoofd- onderwijzer Roosdorp, tot aanstelling van een derden hulp- onderwijzer aan de school n°. 4 (welk adres reeds is vermeld in de notulen van 13 April 11., n°. 16), en worden gelezen a. een schrijven van den school-opziener in het 5de district van Noord-Holland waarbij het verzoek van gemelden hoofd- onderwijzer met aaudrang wordt ondersteund; b. het advies van de Plaatselijke Schoolcommissie alhier, waarbij wordt te kennen gegeven, dat, naar haar gevoelen, het groot aantal kinderen op die school de aanstelling van nog een hulp-onderwijzer dringend vordert, en zij meent, dat aan het verzoek van den hoofd-onderwijzer in het belang van het onder wijs behoort te worden voldaan. De heer Dorbeck zou deze zaak nog eens willen aanhouden, omdat de Schoolcommissie, in het lokaal waar de te benoemen hulp-onderwijzer zou moeten onderwijzenbij een gedaan be- zoek, slechts 80 kinderen heeft bevonden; dat getal acht spreker wat laag voor twee hulp-onderwijzers.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1