- 110 - Landbouw. Gtemeng-de fSeriglen. 291stc &taaf s-lLoterij. Jugezonbeu. Sclienking aan de Gemeenfescliool te Abbenes, door Dr. J. P. Heije c. s. Wordt besloteo deze zaak aan te houden tot de volgende Vergadering. De Vergadering wordt daarna gesloten. De luchtballon de Nederlanden, den 8 Julij 1876 des mid- dags ten 4 ure te 's Gravenhage opgegaan kwam ten 6 ure te Haarlemmermeeraan den Kruisweg bij den Aalsmeerderweg neder, zonder schade te veroorzakenalleen het anker had gesleept door een stuk boonen, behoorende aan een zeer arm man; dadelijk werd hem daarvoor 15 vergoeding gegeven. De heeren de Pauw, kapitein de Bergh en von Bihlmaakten de reis mede. Er waren ongeveer 400 a 500 personen op het terrein bij- eengekomenten einde een en ander te bezigtigenvooral voor de kinderen was 't een feestdagdaar 't nederdalen van een luchtballon in Haarlemmermeer zelden voorkomt. (Dit is de 2de maal.) Er werd aan de luehtreizigers welwillend hulp verleend, om den ballon tot vervoer in te pakkenvan de zijde der rei* zigers werd aan hen die hulp hadden verleend /10 beloo- ning verstrekt, doch deze stonden de belooning af aan de algemeene armen van Haarlemmermeer. Zekere C. Jongkindkon zich evenwel daarmede niet ver- eenigen, en verlangde voor zich belooning (50 cent), 't welk hem door de anderen zeer kwalijk werd genomen. Ten 11 ure arriveerden de heeren weder per spoor te's Gra venhage, zoodat de geheele reis in 7 uren was afgelegd. Jsloteil12 Julij. De eerste proevenwelke men reeds met de stoombaggermachine genomen heeft, hebben nog niet aan de verwachting voldaan. Intusscben wendt men alle po- gingen aan om daaraan de noodige veranderingen te brengen en vleit men zich in de volgende week met beteren uitslag te zullen werken. Heden is te Sloterdijk de publieke veiling gehouden van den Ook-meer-poldergroot 21 hectaren 60 aren en 70 centiaren, met de machine van 4 paardenkrachten en de woning van den machinist, benevens de te veld staande rogge en haver. De geheele opbrengst bedraagt 20,153, en wel: voor de landerijen enz. 18,720, en voor de gewnssen 1433. Ten vervolge op het berigt in ons vorig nommer geplaatst betreffende de tentoonstelling van aardbezien te Aalsrneer ge houden en de mededeeling der bekrooningen aldaar, diene thans nog ter aanvulling, dat zij, dank ook de welwillende medewerking der stoombootonderneming Carsjens en der stoom- bootmaatschappij van der Tangdie door het organiseren van extra reizen van Amsterdam, Leiden en tusschen gelegen plaatsen zoo veel tot een gemakkelijk verkeer bijdroegeu door circa 1 500 personen is bezocht. Spaarndam13 Julij. Het vlasindedrooggemaaktelJ-polders is nagenoeg verkocht en heeft van 400 tot 500 per bunder opgebragt. Het meeste was voor eigene rekening gemaaid, en door de vlaskoopers is nu al geboden 400 per bunder om aanstaande jaar te bezaaijen, maar dit aanbod vindt nog weinig bijval, omdat het vlas bijzonder mooi is. Aalsmeer13 Julij. Over het algemeen heeft men reden tevreden te zijn over den stand der gewassen. De bloemkoolteelt is gunstig en tegen goede prijzen tvorden zij verkocht. Aard- appelen, augurken en boonen staan goed, doch de beide laat- ste artikelen hebben behoefte aan warmte. De vruchtboomen hebben prachtig gebloeid, doch Je oogst zal schaarsch zijn; de rupsen oefenen ook hier haren nadeeligen invloed uit. Texel, 12 Julij. Men biedt thans voor ongewassen Wol 1 per kil. j de prijs is voor groote aankoopen te laag. Men besteedt thans voor oude schapen/16 a 20; nog vele partijen worden daarvoor verkocht. Werkendaiu, 12 Julij. De polder Kijfhoek onder deze gemeente, enkel hooiland, bragt in het vorigen jaar p. m. 12,000 pacht op. Die som is dit jaar gestegen tot p. m. 20,000. Het hooiland is in deze streek algemeen duurder verpacht. Zwolle11 Julij. De wolproductie levert in het noorden des lands alom hoogst bevredigende uitkomsten op. Vachten wol van 10 kilogr. per schaap is geen zeldzaamheid. De verzending naar het buitenland is aan de ordeper kgr. besteedt men voor de le kwaliteit van /1,75 tot 2. Door de scbapenhouders in Dreuthe, Friesland en Groningen wordt voor duizenden gul dens in dit artikel afgeleverd. Kaiupercilaild13 Julij, Het eerste nieuwe handelshooi is afgeleverd voor/21 de 1000/2 kilogram. Oud hooi is voor de pers zeer gezocht en geldt /16 a 18. De Hoornsche gemeenteraad heeft in zijne laatste sitting be- sloten een afzonderlijke weekmarkt van vee en pluimgedierte in het leven te roepen, zoodat in het vervolg op Donderdag de kaasmarkt, op Vrijdag de veemarkt en op Zaturdag de korenmarkt gehouden zal worden. Voor eenige dagen zijn in de buurtschap Zutphen twee vospaarden verkocht voor/4100 en wel: 1 voor/1900 en een voor/2200. En het waren niet eens spanpaarden. Door den Nederlandschen consul te Stockholm wordt onder dagteekening van 1 Julij oratrent de uitzigten op den oogst in Zweden hoofdzakelijk gemeld De gewassendie door den in het begin van Junij rijkelijk gevallen regen sterk vooruit zijn gegaan, staan nu in geh,eel Zweden over het algemeen zeer goed. Inzonderheid belpven de voedergewassen veel en de klavervelden hebben in vele jaren niet zoo digt gestaan als in dit jaar. De rogge is op de meeste plaatsen hoogen digt, maar de tarwe daarentegen dun en ongelijk. Het voor- jaarszaad staat ook zeer goed doch schijnt niet zoo veel te zullen geven als in het vorige jaar. Naar alle teekenen te oor- deelen schijnt intusschen het jaar wat den odgst betreft, een van de gunstigste te worden; echter hangt er veel van af, of er op den gewenschten tijd regen komt, vooral voor de zomergranen en wortelgewassen. Op het oogenblik is het overal zeer droog. {St.-Ct.) Musscben uit ooftboomen en erwtenbedden te weren, wordt menigraaal voor onmogelijk gehouden, en toch is het zoo heel moeijelijk niet. Men binde slechts aan de boomtakken of aan staken tusschen het erwtenrijs eindjes touw, waaraan stukken knoflook zijn vastgehecht, en het, zal blijkendat de musscben geregeld de vlugt nemen voor den stank van de knoflook. Men schrijft uit Groningen: Blijkens eene missive van de heeren M. Rhode en Jorgens, te Bremen, aan den heer W. A. Scholtente Groningen, is dezer dagen te Bremen, in de la ding van een aldaar uit New-York aangenomen stoomboot, in- derdaad een levende Colorado-kever gevonden. Het exemp'laar is, onder toezigt van de politienaar Berlijn opgezonden. In minstens veertien dagen had de kever geen voedsel genoten; het leven van dit diertje blijkt dus zeer taai. Men vond in de lading een tweede, maar dood exemplaar. Een derde exem- plaar werd op reis op bet dek herkend en toen gedood. Het gevaar van de overbrenging van het insekt naar Europa be- staat alzoo zeer zeker, en het verbieden van den invoer van aardappelen uit Amerika blijkt dus niet voldoende te zijn. Men zij gewaarschuwd. De zaak is van het uiterste gewigt, vooral ook voor ons land en onze l'andhuishoudin°- Blijkens de jongste bij de Regering ontvangen officiele mede- declingen uit Zwitserland, aatigaande den stand der veeziekte daar te lande, loopende tot 4 Julij, had men het heugelijke feit te constateren, dat het gevaar der longziekte gelukkig af- gewend en die ziekte geheel verdwenen was. Ook het mond- en klaauwzeer was aanmerkelijk vermiuderdhet heerschte nog maar in 8 stallen, en dusver was het vee op de Alphen en in de weiden geheel daarvan bevrijd gebleveniets dat in dit jaargetijde sedert jaren niet vgas geschied. Voor het overige waren in zes kantons -5 gevallen van kwaden droes4 van miltvuur en 4 van hondsdolbeid voorgekomen. Er circuleert onder groote koopliedenhandelshuizen en voorname wi - keliers een adres om den Minister van Financien te verzoeken brief- omslagen voor het rijk gratis te mogen leveren onder voorwaardedat zij de andere zijde gebruiken mogen om die met adressen te bedrukken, waar door de prijs van 5} op 5 cent kon teruggebragt worden. Ook wil men briefkaarten en postwissel-formulieren gratis aan het rijk verschaffen zoo op elk slechts twee advertentien geplaatst mogen worden. Daardoor zou het publiek gebaat zijn, want men zou de briefkaarten a 2£ cent en de postwissel-formnlieren gratis kunnen ontvangen. Uit een en ander blijkt, dat men hier te lande ook meer en meer het nut van adverteeren op groote schaal begint in te zien. De luehtreizigers zijn dezer dagen niet gelnkkig. De heer De Pauw verloor onlangs zijn ballon de Atlasdoch kwam er zelf gelukkig nog al goed afook de heer Godarddie tegenwoordig in Berlijn isverloor bijna 't leven bij eene opstijging, daar er niet voldoende gas te verkrijgen was. Aanvankelijk wilde hij den tocht uitstellen maar het publiek, dat van 4 tot 8 ure gewacht hadwerd zoo dreigenddat hij besloot de reis te beproeven. Zonder ballast of eeuig voorwerp dat niet gebiedend noodzakelijk wa9 klorn hij in het schuitjeen na vele pogingen gelukte het hem den ballon een weinig te doen rijzen doch niet genoeg om bo- ven de huizen te komen. Toen r (Lm windvlaag den halfgevulden ballon als in een zeil veranderde, werd hij met het schuitje tegen de daken en schoorsteenen geslingerd, zoodat hij zich ernstig bezeerde. Reeds wilde hij den gevaarlijken sprong naar beneden wagen, toen de ballon in een boom verward geraakte en de reiziger 't geluk had naar beneden te kun nen klimmen. Dat zulke voorvallen den luehtreizigers nog niet afechrikt, blijkt uit het volgende berigtdat wij in de Amsterdamsche Courant lezen Naar wij vernemen is dezer dagen door den heer Landreaute Brusselbij onze Regering aanvraag gedaan om in het laatst der maand Augustus of in het begin van September te 's-Gravenhage op te stijgen met vijf ballons tege- lijk. De werelddeelen voorstellendezijn vier ballons kruislings aan den hoofdballon Europa verbonden, waaraan het schuitje hangt voor den lucht- reiziger. De belangstelling voor deze nieuwe luchtvaart zal zeker groot zijn. Miss Beckwith, de 15jarige dochter van een zwemmeester, is van de oude Chelsea-brug te Londen tot Greenwich gezwommen, dat gerekend wordt een afstand van tien engelsche mijlen of ruim drie uren te zijn in 2 uur 46 minutenen bevond zich even wel na den togt als toen zij dien begon. Haar vader en hare broeders roeiden steeds vlak voor haarom bij de hand te zijn in onvoorziene omstandigheden. De oevers der rivier, de bruggen en de masten der schepen tusschen de London-bridge en Green wich waren bezet met toeschouwers. De stoomboot Volunteerwaarvan het meisje zich te water begaf en die haar volgde, had een paar honderd dames aan boord. Gedurende den togt vertoonden drie jonge lieden, die zich op de Volunteer bevonden eenige verrigtingen in het water met een nieuw uitgevonden amerikaansch zwemkostuumbestaande nit een ruim gewaad of overjas met slippen aan de schouders. De binnenvoering van den jas is kurk en houdt dus den persoon drijvende men kan den jas gemakkelijk nit- of aantrekken. Zcm als onlangs door alle dagbladcn werd medegedeeldheeft zich onder leiding van de heeren Jarett en Palmer, direkteuren van Boot's Thea ter te New-York, een reisgezelschap gevormd om van daar uit a la Ju les Verne in 80 dagen, of in minder, als het kan, een reis om de wereld te doenHet gezelschap isde genoemde ondernemers medegerekend, 24 personen sterk. De reis is den 1 Junij aangevangen. Men verneemt thans dat zijmet extra—spoordienstden enormen afstand van New—York naar Francisco, in 80 uren 20 minutendat is met een snelheid van eene mijl in drie minuten, hebben afgelegddus in nog geen drie en een halven dag. Men had twee en een half uur op de gemaakte raming van tijd gewonnen Te San Francisco was den reizigers een allerprachtigst feestmaal bereid. De extra spoortrein waarvan het gezelschap zich bedient, bestaat uit een lokomotief, een goederenwagen, een rookwagon, en een kolossalen wagon- salon, of, zoo als men in Amerika zegt: een wagon-hdtel, allerprachtigst ingerigt, met een zaal waarin 35 personen zich kunnen bewegen, eten, drin- ken, zitten, slapen, spelen en lezen, een toiletkabinet en een welvoorziene keuken. Op de lijn New—York-San Francisco was de geheele gewone dienst zoo geregeld, dat deze extra trein voor alle andere doorging, en de gewone treinen altijd eerst 20 minuten later vertrokkeu. Zeldzame huweliglcen. Op den 24 Junij heeft te Parijs de burger- lijke huwelijksvoltrekking plaats gehad van Mailard en Brignault, ieder tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeldmet de meisjes Piat en Coutourier die beide insgelijks tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld zijn. Vier fiakers begaven zich op genoemden dag van de gevangenis van Mazas naar de Mairie van het XII arrondissementwaar het huwelijk voltrokken werd. Acht politie—agenten fungeerden daarbij als getuigen, die de bruidsparen geen oogen blik uit het oog verloren en alle voorzorgsmaatregelen genomen hadden. De landbouwer S. te Heuxel, onder Winlerswijk, begaf zich een paar dagen geleden naar een bedstede, zeggende dat hij een slaapje wilde doen. Toen hij niet weder in de woonkamer terugkwam, ging men hem opzoeken en bevond toen, dat hij zich zelven in de bedstede had opgehangen. Men gelooft, dat zwaarmoedigheid de oorzaak van het gebeurde is geweest. Voor het hof van assises te Colmar stond voor eenige dagen zeker fabriekarbeiderPierre Stadelmann geheetenteregt als beschuldigd zijn doch- tertje, oud zes maanden vergiftigd te hebben. Stadelmann was weduwnaar en dacht te hertrouwen. Zijn kind, meende hij, was daartegen een hinderpaal, en bovendien verdroot het hem de kleinedie hij had uitbesteedlanger te onderhonden, want Stadelmann was onmenschelijk gierig. Dagelijks had hij twist met zijne overledene vronw, aan wie hij zelfs het allernoodigste voor het huishouden weigerde, Om het kind van kant te maken had hij op een oogenblik dat de pleegmoeder zich had verwijderd phosphorus ge- worpen in de melk, die voor de kleine bestemd was. 'sDaags daarna was ze gestorven. Onmiddellijk werd 8tadelmann voor den moordenaar gehouden. By de lijkschouwing was het gebleken, dat het kind vergiftigd was. De jury sprak het schuldig uit en het hof van assises veroordeelde hem tot de doodstraf. Twee Amerikanen hebben het plan opgevat om de reis van Boston naar Philadelphia per kruiwagen te doen. Beurtelings plaatsen zij zich iu het voertuig, terwijl de andere kruit. Zij zijn op 3 Junij des avonds 9 uren uit Boston vertrokken. Op de kermis te llarlingen is een wassenbeeldenspel, dat een paar tableaux uithing, tafereelen uit de dagen der inkwisitie vertoonende. Hieraan ergerden zich sommigen en de pastoor verzocht den burgemeesterom die stukken te doen wegnemen de burgemeester, evenwelverklaarde in deze niet te kunnen tusschenbeide komenmaar gaf den verzoeker den raad den man door geld te bewegen gezegde tableaux te verwijderen. En zoo is het geschied. De inkwisitie in voor /10 opgerold. DERDE KLASSE. Nr. 2978. 6651. 9536. Nr. 128. 3079. 3582. Nr. 659. 1696. 2191. 4193. 6371. 7364. Nr. 4379. Prijzen van 100.en daarboven Eerste Lijst. Nr. Prijs 13609100. 14978100. 1657225000. Prijs 200. 1000 400 Nr. 18307.. 20334.. Prijs 100. 2000. 1000. Prijs 100. 100. 1000. 200. 200. 100. Tweede Lijst. Nr. Prijs 88265000. 10037.... v 400. 10289400. Derde Lijst. Nr. 9836. 11416. 13084... 14066 14483. Prijs 400. 100. s 200. 1500. 100. Nr. 10297. 10934. 15120. Nr. 18712.. 18770. 19565. 19632. 20109. Vierde Lijst. PrijsI Nr. 400. I 16788. Prijs 1500. u 100. Prijs 100. H 100. 100. Prijs 1000. u 100. 100. 200. 100. Prijs 1000. Dr. J. P. Heije heeft gedurende zijn leven betoond een goed hart en open hand te hebben voor Abbenes; nog kort voor zijnen dood heeft hij, bij notarieele acte en met instem- ming zijner naaste familie, er voor gezorgddat dezelfde liefde- blijken, welke de kinderen dezer plaats jaarlijks van hem ont- vingen, onveranderd zouden voortgaan van geslacht tot ge- slacht. In vereeniging met zijne eehtgenoote, Yrouwe M. M. van Voorst, mejufvrouw D. C. van Voorst, den heer W. Zervas en zijne Eehtgenoote, Vrouwe S. Heijeis aan de Gemeentesehool te Abbenes vermaakt eene som, genoegzaam tot den aankoop van een kapitaal, groot zesduizend gulden, inschrijving Groot- boek der twee en een half percent rentegevende Nederlandsche Schuld. Bedoeld kapitaal zal zoolang op het Grootboek moe- ten ingeschreven blijven, als de na te noemen uitkeeringen zullen duren. De tegenwoordige administrateur is de heer W. Zervas te Keulendie weder volgens de acte verpligt was, vier weken na de aanvaardingzijn opvolger te benoemen waartoe door hem is verkozen zijn zoontje Alfred. De rentenuit bovengenoemde schenking voortvloeijende, moe- ten, volgens bijgevoegde instructie besteed worden als volgt Een vierde der rente wordt telken jare ter zijde gelegd tot vermeerdering van het kapitaalen zoodra het de som van 100 gulden nominaal vertegenwoordigtop het Grootboek bijgeschrevenzoolang het niet tot dat bedrag geklommen is, wordt het belegd in een spaarbank. De overige drie vierden worden gelijkelijk verdeeld tusschen de Gemeentesehool op Abbenes en de aldaar onder bestier of althans oppertoezigt van den hoofdonderwijzer der Ge meentesehool gevestigde Cornelia en Sophia Naai- en Breischool. Uit het deel der gemeentesehool worden elken eersten Maart bekostigd A. Van elk kind dat in het verloopen jaar van vijf cents tot drie gulden in zijn schoolspaarpot heeft gebragt, een pre mie van vjjf tot acht percent van die bespaarde som, en wel met dien verstande, dat aan vijf cents den halve, aan tien cents een, aan vijf-en-twintig cents een en een halve, aan vijftig cents drie, aan honderd cents zevenen aan driehon- derd cents 25 centen worden toegevoegd. B. Prijsjes voor getronw schoolbezoekijvernetheid en goed gedrag. C. Ohocolade, krentebrood, koek en verdere versnaperingen. D. Eene som van 5 tot 25 gulden tot onderhoud en uit- breiding der Volksbibliotheek en der Kinderbibliotheek. E. Een geschenk van 5 tot 25 gulden, ter beschikking van den hoofd-onderwijzer. Uit het deel der Naai- en Breischool worden elken 21 Sep tember bekostigd A. Premien aan brave kinderen van minvermogende ouders, om te strekken in mindering van het verschuldigde leergeld. B. Premien voor spaarpenningen van kinderen die niet of niet meer op de Gemeentesehool zijn. 'O. Prijsjes en schoolpret. D. Eene som van 5 tot 25 gulden tot aankoop van door de meisjes vervaardigd goed, ten einde bij loting te verdeelen onder brave, doch behoeftige personen. E. Een geschenk van 3 tot 15 gulden aan de onderwijze- ressen der Naaischool. Wat in eenig jaar van de afgeworpen rente niet noodig is gebleken voor bovengenoemde uitgaven, wordt gevoegd bij de hoofdsom. Is onverhoopt de Naai- en Breischool tijdelijk opgeheven, dan wordt, zoolang die opheffing duurthet geheele deel der voor die school hestemde rente gevoegd bij het kapitaal. Is te eeniger tijd het kapitaal zoodanig aangegroeiddat er van de drie vierden der rente, na aftrek van hetgeen er voor de schoolfeesten enz. noodig blijkt, meer dan 100 gulden 's jaars overblijft, dan kan telkens de helft van dat overblij- vende besteed worden 1°. Voor uitbreiding der bibliothekenof ruimer aankoop van door de meisjes vervaardigd goed.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2