1876. Vrijdag, 21 Julij. No. 29 A VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zeventiende Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Haarlemmermeer-Polder. VERGADERING van HOOFD-INGELANDEN, 'On* VI. Komt aan de orde de verzoeken van eenige opstalhou- ders tot verveening van hunnen opstalgrond buiten de lijn van 40 meter uit het ringvaartsboordzoo als nu o. a. een verzoek van K. Zwart. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Holl. JVlaatscliappt) v. Landbouw. Landbouw. I IA A R L EII it E R M E E R Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. A LIE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. Uiteriyk Wortn»dag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. gehouden op Woensdag 3 Mei 1876, des morgens ten 10 ure, in het Lokaal van Staats, te Haarlem. l'ooitz#USr,:%,.de U,e<fr W. M. van de Poll. Tegenwoordig PsMeden als de Heeren J. W. M. van de Poll, J. G. Schone, Mr. J. P. Amersfoordt, D. W. P. Wisboom van Giessendam, Jhr. Mr. J. W. H. Kutgers van Bozenburg, H. van Wicke- voort Chommelin, A. Wijnands, A. J. G. Timmermans P. Knaap Gz., Mr. J. D. Viruly, J. Blokland Jz.Jhr. W. A. L. Mock, H. A. Hanedoes, Jhr. Mr. J. A. Bepe- laer, J. J. Korthals en Dr. C. E. Heynsius. Afwezigmet kennisgeving de Heeren A. J. E. Baron van Ittersum, Mr. T. L. L. Pbins, Jhr. J. B. van Merlen C. W. Graaf van Limburg Stirum en P. Langerhdizen Lz, I. De Voorzitter opent de Vergadering; de notulen van den 5 April jl. worden gelezenen met eene toevoeging aan punt 9, goedgekeurd. II. Alvorens tot de mededeelingen over te gaanbrengt de Voorzitter een woord van welkom toe aan den berbenoemden Hoofd-Ingeland A. Wijnands, de belangen des polders aan diens goede zorg, alsmede in die van de op nieuw benoemde, doch thans afwezige Heeren Mr. T. L. L. Prins en P. Lan- gerhuizen Lz. aanbevelende. Daarini worden de volgende mededeelingen gedaan: a. dat de volgende Vergadering van Hoofd-Ingelanden zal gehouden worden op den lsten Junij e. k.; b. dat de kas van den Penningmeester op den 2den Mei eene waarde aanwees van 30,288.94 J/2aan divers papier en contantenc. dat de voorraad steenkolen aan de verschillende stoomtuigen bedraagt 17,900 hectoliter; d. dat op den 15 April jl. eene kas- opneming bij den Penningmeester heeft plaats gehad, door de Heemraden H. van Wickevoori Crommelin en Jhr. Mr. J. W H. Butgers van Bozenburg en die administratie, even als altijd, in de volmaaktste orde is bevondene. dat van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Bijnland de goedkeuring is ontvangen op het besluit dezer Vergadering dd. 5 April jl., tot af- en overschrijving van eenige posten der Begrooting dienstjaar 1875 f. dat van den Minister van Binnenland- sehe Zaken een afwijzende beschikking is ingekomenin zake het verzoek tot ontheffing van Art.29 van het Koninklijk Besluit van 24 September 1869 [Staatsblad N°. 154), betref- fende de stoomketels aan den Leeghwater; maar dat wordt toegestaan om de bedoelde ketels met de thans bestaande in- metseling tot uiterlijk 1 Mei 1878 te blijven gebruiken; g. dat Heeren Gedeputeerde Staten goedkeuring hebben verleend aan den verkoop van dijksgronden tusschen den Sloterweg en het Nieuwe Meerh. dat van hetzelfde Collegie de goedkeuring is ontvangen op de door J. Schoorl aangevraagde concessie tot verveening in Sectie B, N°. 227; i. dat de verpach- ting van Grasgewas der wegen 7359.heeft opgebragt k. dat op den 2<hn Mei jl. de navolgende aanbestedingen heb ben plaats gehad, als: 1°. van het onderhoud der Bingvaarts- boorden, gegund aan J. van den Heuvel, voor/ 12204. 2°. van het onderhoud van Ponten en Boeibooten, toegewezen aan W. van der Toorn, voor f 1415.3°. van het maken van twee bruggen over den Spaarnwouder dwarstogt, gegund aan J. van Vliet te Woubrugge, voor 8845.terwijl omtrent de aanbesteding van het onderhoud der Grindwegen eene nadere beslissing zal worden genomen, III. Aan de orde wordt gesteld de uitslag van den verkoop van dijksgronden, welke verkoop heeft opgebragt 26348. of gemiddeld f 1115 per hectare. De Voorzitter zegt dat dit de laatste verkooping van dijks- grond is geweest, en deze verkochte gronden, veldwegen en polderkaden ongeveer 200,000.hebben opgebragt. IV. De Einantieele Commissie voor de dienst 1876 brengt, bij monde van Jhr. W. A. L. Mock, rapport uit op het voor- stel van Djjkgraaf en Heemradenom aan den Heer H. H. van Waveren te Hillegomte verkoopen een gedeelte veldweg. De Commissie hoezeer zich vereenigende met het voorstel van het Dagelijksch Bestuur, geeft in overweging, naar aan- leiding van de opmerking door den Heer D. W. P. Wisboom van Giessendam, in de vorige Vergadering geuit, om den prijs van f 300.per hectare, waarvoor tot heden veldwegen zijn verkochtte verhoogen. De Heer Butgers van Bozenburg heeft bezwaar om van den eenmaal gestelden prijs van f 300.nu af te wijken daar de Heer H. H. van Waveren, in de veronderstelling dat de prijs f 300.per hectare zou bedragen, zich tot het Bestuur heeft gewend om bedoelden grond aan te koopen. De Heeren H. van Wickevoort Crommelin en Dr. C. E. Heynsius herinneren dat alleen de aangrenzende eigenaar, als de eenige aan wien dusdanige grond verkocht kan worden belang heeft bij den verkoop van dien veldweg, en men ligt bij hooger opvoering van den koopprijs gegadigden zal af- schrikken. Nadat de Heer D. W. P. Wisboom van Giesendam zijne redenen tot prijsverhooging nader ontwikkelt, wordt door dien Heer voorgesteld om den prijs te bepalen op 500.per hectarewelk voorstel in stemming gebragt met 9 tegen 7 stemmen wordt verworpen. Daarop brengt de Voorzitter het voorstel van het Dage lijksch Bestuur tot verkoop van bedoelden weg, tegen den gewonen prijs van 300.per hectare in stemmingdat met 11 tegen 5 stemmen wordt aangenomen. V. De Heer H. A. Hanedoes als rapporteur der Einantieele Commissie dienstjaar 187 5 brengt mondeling rapport uit op het door het Dagelijksch Bestuur gedaan voorstelnaar aan- leiding van het rapport der Heemraden D. W. P. Wisboom van Giessendam en J. G. Schone op het verzoek van den Heer A. L. Dijsebinck, dd. Febrilarij 1876. Het rapport van de Heeren D. W. P. Wisboom van Gies sendam en J. G. Schone luidt als volgt: „ln de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den 16 Eebru- arij 11.werden de ondergeteekenden nogmaals in Commissie gesteld, om te rapporteren op het nader adres van den Heer A. L. Dijserinck, betrekkelijk het hard maken van den Veldweg langs den Lisserbroek-polderingediend in Februarij 11. Adtessant verzoekt thans om op dezelfde voorwaarden als aan den Heer van Vrijberghe de Coningh zijn gesteld, in het genot te komen van een verharding van dien veldweg, langs zijne daaraan gelegene gronden. Eene algeheele begrinding van dien veldweg komt Uwe Com missie geheel onnoodig voor, daar de woning van van der Spek nabij den Lisserdwarstogt reeds door de daar aanwesjige brug met den harden weg is verbonden, zoodat alleen het gedeelte veldweg van af de woning op kavel B, N°. 18, tot aan de woning van den Heer van Vrijberghe de Coningh geacht kan worden behoefte te hebben aan eeue verbetering van den weg. Met het oog op hetgeen aan den Heer van Vrijberghe de Coningh is toegestaanstelt Uwe Commissie thans voor aan den Heer adressant te keunen te geven, dat Uwe verga dering genegen is om, onder dezelfde voorwaarden, ook dit gedeelte veldweg, circa 700 meter lang, te verharden en te begrinden." De rapporteur zegt, dat de Commissie zich geheel vereenigt met het voorstel van het Dagelijksch Bestuur, en de vergade ring in overweging geeft om conform dat rapport te besluiten. Nadat verschillende leden het woord over deze zaak heb ben gevoerd, wordt het voorstel in stemming gebragt en met 8 tegen 7 stemmen verworpen. De Voorzitter geeft in bedenking, om dergelijke verzoeken door het Dagelyksch Bestuur te doen beslissen. De Heer D. W. P. Wisboom van Giessendam heeft bezwaar tegen het te veel weggraven van dijksgrond en wenscht dit adres afzonderlijk te behandelen. Het verzoek alzoo door den Voorzitter in stemming gebragt, wordt met 15 tegen 2 stemmen aangenomen en toegestaan. VII. De Einantieele Commissie brengt, bjj monde van den Heer H. A. Hanedoes, rapport uit op het door de Vergade ring in hare handen gesteld voorstel van den Penningmeester van den Haarlemmermeer-polder, houdende afschrijving van 1,33,25 hectare op het Kohier, dienstjaar 1874ten laste van J. Messchert Wed. G. G. Snellen. De Commissie stelt voor om die afschrijving te verleenen. De Heeren Jhr. Mr. J. W. H. Butgers van Bozenburg, D. W. P. Wisboom van Giessendam en Mr. J. P. Amersfoordt voeren daarover het woord; waarna de Voorzitter het voorstel der Commissie in stemming brengtdat met 11 tegen 5 stem- men wordt verworpen. VIII. De Vergadering vereenigt zich met het voorstel der Einantieele Commissie tot goedkeuring van een voorstel van het Dagelijksch Bestuur, tot het doen van eenige af-en over- schrijvingen op eenige posten der begrooting, dienstjaar 1875 ten bedrage van 566.42, alsmede goedkeuring op eenige be- talingen uit den post onvoorziene uitgaven, ten bedrage van f 336.72, IX. De Voorzitter vraagt of een der leden nog het woord verlangt, waarop Jhr. W. A. L. Mock den slechten toestand der Lisserrolbrug bespreekt, en in bedenking geeft om aan die brug geen geld meer ten koste te leggen. De Voorzitter zegt, dat besloten is om die brug gedurende het jaar 1876 nog in bruikbaren staat te houden. X. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voor zitter deze Vergadering. van 12 tot 18 Julij 1876. GEBOREN: Arie, zoon van A. Pater en A. H. de Block. Gerrit, zoon van Geertje Vermeer (gescheiden vronw van E. P. Blankert). Cor nelia zoon van A. Kramer en L. E. de Smit. Anna Margaretha, dochter van J. J. van Steenderen en E. Kempe. Albert, zoon van A. Klomp en A. de Groot. Willemina, dochter van J. van der Spruit en L. van Vliet. Pieter Aart, zoon van K. Kreeft en P. Koppenaal. Adriana, dochter van J. M. van Veen en J. Kouwenberg. Emerentia, dochter van G. Albers en M. Vink. Jan, zoon van W. Slootweg en M. van Smeerdijk. LEVENLOOS GEBOREN2 kinderen van J. Vlegels en H. de Sprangers. OVERLEDEN Jan Wassenaaroud 37 jaren, gehuwd met M. van Andel. Hendrik Stolpoud 50 jaar, gehuwd met T. Krom. Gerrit, oud 4 wekenzoon van J. van Rhijn en T. Klaarman. Johannes, oud 3 weken, zoon van C. Dolieslager en G. Arisman. Aaltje Halfweegoud 35 jaar, gehuwd met C. Vroom. Teunisoud 1 maandzoon van M. Cardol en M. v. d. Groef. Magoliena Cornelia, oud3maanden, dochter van F. J. Wijnhof en M. C. Jansen. Metta Hendrika oud 13 maanden dochter van J. H. M. Evelein en N. Klapwijk. ONDERTROUWDJ. B. Valent met C. L. de Looze. B. Buis (wednr.) met H. van Rijswijk. GEHUWD N. Winters met K. Hoogervorst. P. Blokker met W. Winters. W. Kruikemeijer met E. Louw. Naraens het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is de volgende Circulaire aau de Afdeelings-Besturen verzonden Circ. N°. 11. Loosduinen, 18 Julij 1876. Mijne Heeren! Ik haast mij U namens het Hoofd-Bestuur te berigtendat het koolzaadop den voor den Stoomdorschwedstrijd te Zeven- huizen bepaalden tijd met geschikt tot dorsching zal zijn. Het Hoofd-Bestuur heeft daarom den wedstrijd te Zeven- huizen acht dagen uitgesteld, zoodat de beproeving voor Heeren Beoordeelaars zal plaats hebben op Dingsdag 1 Augustus a. s. terwijl de wedstrijd voor Heeren Leden der Maatschappij enz. is bepaald op Woensdag 2 Augustus e. k., des morgens ten 9 uur. Bij ongunstig weder wordt de wedstrijd tot volgende dagen uitgesteld. - Hoogst aangenaam zal het aan het Hoofd-Bestuur zjjnin- dien door U hieraan de meest mogelijke bekendheid wordt gegeven. Onder aanbeveling met alle acbting, He Seeretaris-Penningmeester der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, P. F. L. Waldeck. Aan de Afdeelings-Besturen. Sloten (N.-H.), 18 Julij. In onze gemeente, waar het voornaamste middel van bestaan gevonden wordt in veeteelt is men zeer druk bezig met den hooioogst. Men heeft reden tevreden te zijn met de opbrengst; er wordt, hoewel het later is dan gewoonlijk, veel hooi gewonnen. Aan gras is ook vol- strekt geen gebrek. Alleen de geinaaide velden hebben be hoefte aan water. Meer en meer maakt men gebruik van hooi- sehudders en barken doch het gebruik der maaimachine neemt niet toe; voor zoover ons bekend is; is er slechts 66n in de geheele plaats. De stoom-baggermachine in den Akerpolder beantwoordt tot heden volstrekt niet aan de verwachlingen welke men daarvan koesterde. De proevendaarmede genomenzijn voor het grootste gedeelte mislukt, want men heeft bevonden dat zij te ligt is om zulk een zwaren arbeid te kunnen volbren- gen. Zij is dan ook weder uit den polder gebragt om geheel gewijzigd en verzwaard te worden. In hoeverre men met deze konstruktie het doel zal bereiken zal de tijd moeten leeren in het belang der wetenschap is het zeer te wenschen dat men tot het gewenschte resultaat zal komen. Albier, aan den Uitweg, is een geval van longziekte voorgekomen onder een koppel van 23 stuks. Het aangetaste beest, een kalf, is op advies van den veearts afgemaakt en begraven. Capelle (Langstraat)18 Julij. De hooibouw zal,bijaan- houdend droog weder, alhier spoedig zoo goed als geeindigd zijnalthans wat het leverantiehooi betreft. De binnenhooi- landenwaarvan de opbrengst meest voor eigen veevoeder be-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1