Advertentie ii. - 114 - NameDS het Generaal Agentschap voor Nederland ONDERLINGE I.EVEXS- en ONGELEKKEN- VERZEKERINGSBANK, te HAMBURG, Oemeng-de Berigten. Jtigczoubcu- De wereld bestaat uit kleinheden. HAARLEMitlERIUEER J. DE VRIES Az., stemd is, worden gewoonlijk voor het laatste bewaard. Of- schoon men hier nog niet bepaald van vaste prijzen hoort zijn er toch enkele partijtjes afgeleverd tot/40 per 1000 kilogr.een prijs die wel hoog is, maar naar evenredigheid der opbrengst en der uitgeloofde pachtsom toch nog veel te laag. De eigenlijke marktprijs wordt gewoonlijk gemaaktwan- neer men tot het schelften aan het Oude Maasje overgaat, een werk dat in den regel eerst dan geschiedt, wanneer het eigenlijke hooijen gedaan is. Aan dit schelften of op hoopen plaatsen kunnen de kooplieden zien wie genegen is tot dade- lijke aflevering. Breda, 18 Julij. De Provincial Staten van Noord-Bra- bant hebben in hunne laatste zitting besloten een jaarlijksche som van 200 toe te kennen aan de „Maatschappij van land- bouwtuinboutc en veeteelt in het arrondissement Breda", als bijdrage in de kosten van een door haar te openen cursus in hulpwetenschappen van den landbouwten dienste van hoofd- en hnlponderwijzers. Texel, 18 Julij. Met de prijzen der wol gaat hetditjaar niet voordeelig1 voor de vette en /1.45 voor schoone. Dezen lagen prijs is men niet gewoon van daar zeer trage afzet. Het hooi wordt krachtig geoogst. Men meldt uit StolwijkDe hooibouw is in den Krimpe- nerwaard in vollen gang. Kwaliteit en kwantiteit van het gras voldoen zeer. Op vele plaatsen ziet men van maaimachines hooiscbudders en hooiharken gebruik maken. Vooral het ge- bruik der laatstgenoerade werktuigen wordt bijzonder aanbe- volen. De vroege aardappelen zijn uitmuntend van smaakdoch de prijzen hoog. De latere soorten beloven eene goede op brengst. Evenzoo is het met den hennep. De appel- en peren- boomen zullen dit jaar weioig geven. Wat evenwel de verdere tuinvruchten aanbelangt, heeft men redeneu tot tevredenheid. Men schrijft aan de Leidsche Courant Allerlei omstandig- heden hebben bijgedragen dat de nieuwe aardappelen dit jaar hoog in prijs zijn en blijven zonder daarom uitmuntend van hoedanigheid te zijn. De laugdurige koude veroorzaakte dat de aardappel niet tot voldoende ontwikkeling kwam en daarbij een klein beschot oplevert. Er zijn. verscheidene plaatsen waar op de 12 vierk. roeden niet meer dan een mud aardap pelen gerooid wordt, terwijl vele struiken 2 of 3 knollen dragen. Voorts werden de laat rijpe aardappelen nu vroegtijdig gerooid, omdat Engeland, waar het produkt evenmin gelukt is, al spoedig grooten kooplust toonde, hetgeen op de prijzen een niet geringen invloed had. Bijgevolg werden de binnenlandsche markten weinig bezocht. Zoo is de handel in vroege aardappelen spoedig afgeloopen. In het Westland heeft het rooijen dan ook bijna gedaan en te Bijnsburg o. a. is de laatste vrucht van het land gehaald om er kool te gaan pooten. Het is een feit dat hier en daar de ziekte zich in den aardappel heeft vertoond. De late aardappelen ontwikkelen zich goed en staan tot dus ver belovendniet zoo daarentegen staan de vrucht- boomen; voor de koolteelt is het wat droog weer, en snij- boonen en augurken groeijen traag. In de algemeene vergadering van de Friesche Maatschappij van landbouwden 8sten Augustus e. k. te Wolvega te houden zullen o. a. de volgende vraagpunten behandeld worden Wat nut kan het stamboek van rundvee in Friesland aanbrengen Is het ook wenschelijk, bij de Hooge Begeering aan te drin- gen op een uitbreiding van art. 1 der wet van 19 Sept. 1874 tot het verbod van veldarbeid door kinderen? Zal eene even- tueele verbetering van de rivier de Tjong voordeelen ople- veren voor den landbouw in de daaraan grenzende streken, en zoo ja, op welke wijze kan men tot die verbetering ge- raken? Is het ook van belang voor den landbouw dat de hooge regten op den overgang van onroerende goederen worden verlaagd? De Haarl. Ct. maakt gewag van een merkwaardige uitvin- ding met betrekking tot den modernen tuinbouw een prak- tisch werktuig tot vervaardiging van bloempotten. De grond- stof, die hiervoor wordt gebezigdbestaat uit koemest en zeer fijne ligte aarde, tot een taai deeg gekneed. Een eenig- zins bekwaam werkman is in staatdoor middel van de ge- noemde machine, dagelijks 5 a, 800 stuks kleine potten te vormen. De potjes worden gedroogd en kunnen reeds na verloop van 24 a 30 uren gebruikt worden. Zjj treden in de plaats van de kostbare en breekbare aar- den potjes, terwijl de kosten van het vervaardigen zeer ge- ring zijn, maar vooral zijn zij van veel nut bij plantjes die niet goed het verplanten kunnen verdragen. Is namelijk de tijd voor planten aangebroken dan plaatst men de potjes met de plantjes in den grond. Deze maakt spoedig de potjes week en de wortels kunnen ongehinderd naar buiten in de aangreri- zende aarde indringen terwijl zij bovendien door de bestand- deelen van het potje, dat opgelost wordt, gevoed worden. De besmettelijke longziekte onder het rundvee, in de pro- vincie Frieslandis in de maand Junij j.l. weder sterk ver- minderd. Er kwamen in het geheel niet meer dan 24 geval- Ien voor, in HaskerlandHennaarderadeel, Idaarderadeel Workum en IJlst ieder 1, Doniawerstal 2, Wonseradeel en Wijmbritseradeel ieder_4, Baarderadeel 7. Gedurende de eerste zes maanden van 1876, was het geheele getal gevallen 325 tegen 857 over hetzelfde tijdvak in 1875, en brak de ziekte uit op 23 stallen tegen 72 in 1875. Den 14 Julij herdacht de heer S. van West zijne 50jarige dienst bij de posterijenwaarvan hij bijna 26 jaren directeur van het postkantoor te Maassluis is gewee9t. Als eene zeldzaamheid kan daarbij w.orden ver- meld dat wijlen zijn broeder, die 55 jaren bij de posterijen is werkzaam geweest26 jaren directeur van het postkantoor te Vlaardingen waszijn vader 37, zijn grootvader 38 en zijn overgrootvader 36 jarenterwijl thans de zoon zijns broeders aldaar postdirecteur is, zoodat die betrekkingsedert 1732 door een van West is vervuld. [N. v. d. D.) De Hollandsche IJzeren Spooorwegmaatschappij heeftZaturdag j.l. aan hare vaste beambten eene verhooging van dagloon van tien cent toegekend en voorts bepaald, dat elk jaar, en wel gedurende vier achtereenvolgende jarendit dagloon met 5 cent zal worden vermeerderdtot dat het maxi mum van /1.60 zal worden verkregen. In Liverpool werden dezer dagen twee jeugdige paartjes, uit Frankrijk gekomen, door den vader van een der meisjes, vergezeld van de noodige politie, aangehouden op het punt dat zij op de stoomboot naar New-York zouden gaan. Het zonderlinge van 'tge7al was dat de twee meisjes, tot den welgestelden en aanzienlijken stand te Parijs behoorende, hare keus gevestigd hadden op twee boerenknapen met wie zij aan gene zijde van den Oceaan wenschten te leven. Ten spijt hunner protestenwerd het viertal onder geleide weder naar Parijs geexpedieerd. Bij den Oosterdoksdijk te Amsterdam is een steenhouwerten gevolge van de breuk van een steiger, te gelijk met een zwaren steen, naar beneden gekomen, met het ougelukkig gevolg, dat de steen hem verpletterd heeft. De man was onmiddellijk dood. Een predikant werd in den vroegen morgen gewekt door een luid gesprek bij den vischvijver op zijn grond. Zijn Eerwaarde zette de nachtmuts op, keek het venster uit en zag drie mannen bij den vijver staan. //Wat doet gij daar? zeide hij. yVisschen", zeiden zij. ,/Maar gij loopt over mijn land gij moet weggaan." »Ga maar weer naar bed," was het antwoord; ,uw meester was niet gewoon arme visschers weg te jagen." De goede domine kon niet wel anders dan weer in de veeren kruipen. De dienstmeid A. v. V., te Elsloo gem. Ooststellingwerf, die onlangs haar kindje voor het gemeentehuis te Makkinga achterlietterwijl eenige paren trouwden in genoemd gebouw, i9 door de arrondissements-regtbank te Heerenveen tot zeven dagen gevangenisstraf veroordeeld. Een koopman te Mississippi verkocht op zekeren dag, toen hij overstroomd werd door klanteneen zadel ter waarde van veertig dollars en vergat het op te schrijven. Den volgenden dag herinnert hij zich den verkoop, doch kan zich maar niet den naam des koopers te binnen brengen. Hij liet zijn klerk Jim het alphabetisch register van zijne klanten voorlezen, maar 't hielp hem niet. Jim! zeide de koopman toen, noteer een zadel op de re- kening van elken klant. Dit werd gedaan. Toen de planters hun katoen binnen hadden en de afrekeningslijd begon te komen, werden de rekenin- gen aangeboden, en zoo toevallig iemand zich de onaan|;ename moeite gaf de rekening geheel en al na te lezen eu ontdekte, dat er een zadel op- stond dien hij niet gehad had, of een meer dan hij had gekocht, dan werd er natuurlijk over gesproken en de post doorgehaald met het zeggen het is abuis. Toen al de rekeningen gesloten waren, zeide de koopman tot zijn klerk: Wel Jim, hoeveel klanten hebben den zadel betaald? Jim maakte het op en antwoorddeEen en dertig. Weinig genoegriep de koopman uit, voor al de moeite, die wij gehad hebben om die te vinden wie hem gekocht heeft. Men leest het volgende in de Amst. Courant: »Wij hebben ontvangen het eerste nommer van de LiberaalWeek- blad onder hoofdredactie van Mr. P. Brooshooft, en welks aangekondigde verschijning door ons-is berigt. Onder de rubriek Distelsde laatste voor de advertentie, trok de volgende ondeugeude mededeeling onze aandacht uEen vochtige woning. Onze geliefde vorstelijke familie heeft een nieuw paleis betrokken. Ds. van Toorenenbergen uit Groningen deelde op het zen- dingfeest te Beekensteijn mede dat de doorluchtige personen in zijn hart zijn gehuisvest. In het bijzonder van prinses Marie werd verzekerd, dat zij fin zijn hart ligt." Deze verzekering werd gegeven in een gebedwaarin zooals spreker zelf mededeeldealle vragen werden geuit welke opborrelden in zijn hart. Gelukkig voor onze vorstelijke familie datzoo die borrelende woning haar soms begint te vervelen, de huisheer zelf door de woorden ysnijdt mijn hart open en gij vindt er Oranje," haar het middel heeft aan- gegeven om er weer uit te geraken." Door den heer Faberte Kissingen, is in den handel gebragt een spreekmachine. Men zet zich voor een klavier, beweegt de toetsen en //het individu spreekt op eene wijze, die slechts door eene mindere of meerdere aspiratie met de spraak van den gewoneu mensch verschilt". Alsof er al niet genoeg //sprcekmachines" waren! Twee boeren kwamen voorbij een stoommolen, en spraken met elkan- der, wat dat toch wel voor een gebouw mogt wezen. De molenaar, die dit gesprek uit het venster hoorde, riep hun toe; //Wel, lomperds, ziet, gij niet, dat het een gevangenis is". //Dat dacht ik wel", zei een der beide boeren, //want de schelmen kijken er 'tvenster uit." Zeer vaak wordt beweerd, dat onze bewinde vorst voor de vele minimumlijders onder de onderwyzers doof is. Dat dit tegengespro- ken kan worden, bltjkt uit het volgende feit, dat op waarheid gegroud is. Het is eenige jaren geleden dat Z. M. Willem III, op een afgelegen plaats in Gelderland incognito reisde, en bij een arm on derwijzer binnentrad. Na dezeii een en ander gevraagd te bebben, vroeg de vorst hem ook eenig eten, daar de herberg in dat gebucht Z. M. niets aanlokkelijks aanbood. De onderwijzer, die den koning niet kende, maakte vele verontschnldigingen, wijzende op zijne ar- moede. Wat kunt gij mij dan geven? vroeg de vorst. Wat eijeren, salade en aardappelen met azijn. Zeer goed, zeide de koning; en spoedig was dit door de meestersvrouw op de met meesters zondagschen witten zakdoek gedekte tafel gebragt. Z. M. at met smaak - liet zich door den schoolman den weg wijzen naar en vertrok. Even buiten het gehucbt gaf Z. M. hem een boekje ten geschenke en zeide: Daar gij schoolmeester zijt - en tevens arm, kan ik n niets beters aanraden, dan goed in dit deeltje te lezen. Z. M. gaf hem de ^and en bedankte hem voor zijn middagmaal regt hartelijkTe huis gekomen, wilde hij dat boekje even inzien en zie, het was zijn eigen schoolboekjeDe geschiedenis van Jo- zefmaar verrijkt met een bankbiljet van 1000. Een paar dagen daarna vernam hij, dat de edele gever de koning was. Spoe dig werd een flinke brief opgesteld, om Z. M. hartelijk dank te zeggen, doch nimmer kwam bier antwoord op. Jaren zijn verloopen, - de onderwijzer is minimumlijder gebleven, en in die jaren zijn ook de duizend guldens den weg gepasseerd van alle guldens, zoo als bij hen die jaarlijks te weinig hebben. Zijn gezin is toegenomen en de arrnoede is vermeerderd. Ten einde raad, neemt hij het besluit aan Z. M. te schrijven, dat het eerste deeltje gelezen was, zoo goed als versleten, ja op was, - en zie, weinige dagen geleden komt hierop van wege Z. M. dit antwoord: //Hiernevens het tweedemaar laatste deeltje". Ook dit bevatte weder een bankbiljet van 1000. UD.) Hoe van zoogenaamde kleiu- of kleinigheden dikwijls groote gevolgen afhankelijk zijnleert de geschiedenis en onze eigene ondervinding. Toen Fairfax zijn bekend woord onder het doodvonnis van Karel I plaatste, had de opzettelijke weglating eener enkele komma eene dubbelzinnigheid aan de uitdrukking gegeven, die hem naar bevind van zaken voor of tegen Karel's dood deed zijn. Door enkele kleinigheden volmaakte Michel Angelo zijne standbeelden. Het vallen van een appel bragt Newton tot de ontdekking van de wetten der zwaartekracht. Dr. Young leidde zijne schoone verklaring der straalbreking af uit het zien van de kleuren eener zeepbel. Het schommelen van een hang- lamp in de domkerk te Pisa wekte bij Galilei het denkbeeld om zulke geregelde slingeringen tot afmeting van den tijd te doen strekken. Een gespannen spinrag was de oorzaak van de uitvinding der kettingbruggen; een borende paalworm was den aanleg van tunnels. Een weinig zeewier bragt het op- roerige scheepsvolk van Columbus tot bedaren. Voor het bloote oog onzichtbare, nlleen door een sterk microskoop waar te nemen insecten vormden het trotsche Albion 1 Doch niet alleen de geschiedenis, ook eigene ondervinding kan tal van bewijzen leveren van de waarheid onzer stelling, dat de wereld uit kleinheden bestaat en uit kleinigheden zich ontwikkelt. Welligt denkt iemand bij het zien der grootsche stoorowerk- tuigen van onzen Haarleramermeerpolder aan den markies van Worcester, toen hij in den Tower gevangeu zat en het eerst zijne aandacht op het vermogen van den stoom gevestigd werd door het afvliegen van een deksel van een ketel kokend water, en onwillekeurig zal hy den naam van Watt er bij voegen, die het eerste model zijner stoommachine maakte van het in strument, waarmede een oude ontleedkundige jaren lang de aderen zijner lijken had opgespoten. Evenzoo kan het eenvoudige afsluiten of afbreken eener brug over de Nieuwekerkertogt te Abbenes tot zulke gevolgen lei- den, die men later als minder gewenscht zal achten. Het verzoekschrift ten vorigen jare door bet R. Katholieke Kerkbestuur van Nieuw-Vennepen door het Hervormde Kerkbestuur te Abbenes aan den Gemeenteraad ingediend, om bij de respectieve eigenaars der landerijen te Abbenes, van de Lisserzijdepogingen aan te wenden tot het verkrijgen van een weg, die van het Hoofdkanaal tot de Ringvaart zoude loopen, is zonder goed gevolg gebleven. Van den aanleg van dezen weg was afhankelijk de stichting eener R. Katholieke kerk met pastorie, waartoe de grond reeds was aangekocht &n hectare tegen 1000 gulden, Naar wij vernemen is dit bouwplan thans opgegeven, dewijl de tegenwoordige ge- legenheid te ongunstig is ombij voltooiden bouw, die kerk te bereiken. Nu wordt met elk jaar een grooter deel van Ab benes uitgeveend en verpnderd in bouwland, waardoor de toe- gang tot die plaats telkeps meer belemmerd wordt. Het ge- rucht verspreidde zich, dat in het begin van bet volgende jaar de brug over de Nieuwkerkertogt zal worden weggenomen en alzoo de gelegenheid voor de kinderen aan die zijde zal be- nomen worden om de school te Abbenes te bezoeken. De stille wensch was in ons wakker geworden nu door de ver- gaderingen van het Polderbestuur het hardmaken van den veld- weg, die langs de landerijen van de heeren Dijserinck eu de Koning loopt, besproken werd, dat de Besturenbeiden van polder en gemeente, zich in betrekking zouden stellen met de heeren eigenaars, om met vereeDde krachten en wederzijdsche opofferingendien weg te doen aanleggen. Wij weten niet of die zaak reeds afgehandeld is; daarom leeft de hoop nog, dat er een krachtig, welwillendonbevooroordeeld man zal gevonden worden, die ten goede denkt, spreekt en werkzaam zijn wil voor den toekomstigen bloei van Abbenes. Niets meermaar ook niets minder hangt er af van het be- houd dier brug en den aanleg van dien weg. Door vermeer- dering van bevolking nemen het aantal ambachtenbedrijven en neringen toe; het vertier wordt grooter! De kerkgangers kunnen geschikt hunne kerk bezoekende schoolkinderen hunne school. Of kan het voor de gemeente onverschillig zijn dat de toegang tot de school te Abbenes wordt afgesloten? Zal zij dan niet in de noodzakelijkheid gebragt wordenop grond van de wet op het onderwijs, om aan den Lisserweg, en wel aan beide eindennieuwe schoolgebouwen te stichten en daar- voor eene uitgave van ettelijke duizend gulden zich te ge- troostenbehalve de kosten van bet jaarlijksch onderhoud? Te meer: nu de gelegenheid tot het verkrijgen van voldoend lager onderwijs voor het zuidelijk deel van Haarlemmermeer bestaat in de uitgave van enkele honderden guldensduizen- den zouden kunnen voorkomen? Evenmin kan het voor het polderbestuur onverschillig zijn of er een bloeiend dorp meer of minder in deze roemwaardige droogmaking gelegen is. En waarom zou het woord van van Lennep's schoonen Duinzang ook niet voor Abbenes kunnen gelden „Wreek oud Holland op Biesbosch en Haarlemmermeer; „Nu verpligt weder dorpen te dragen Kan het voor de eigenaars der landerijen onverschillig zijn, dat hunne bezittingen grenzen aan eene welvarende dorpsge- meente Wij kunnen niets meer doen dan dit onderwerp te bespre- ken en er over te schrijven. Dit hopen wij echterdat met ernst de aandacht op deze zaak geslagen zal worden en het zelfde levendige belang er voor gewekt worde, dat wij en ge heel Abbenes er voor gevoelen. Wie weet of dhn ook niet uit dit kleine iets groots geboren wordt! P. Boekel. Heden OVerleed3 plotseling, onze geliefde Dochter METTA IIENDERIKA. J. H. M. EVELEIN. iV. EVELEW-KLAPWIJK. DER maakt de Ondergeteekende door deze den Ingezeteneu van bekend, hij voornemens is op Woensdag 26 Julij aan- staande, des voormiddags van af 9 tot 1 uur, bij den Heer H. KOOPMAN, aan het Hoofddorp, en 's namiddags van af 1 uur bij den heer C. LEWIS Jz.te Nieuw-Vennepeeil ieder in de gelegenheid te stellen nadere Inliclitingen aangaande deze zoo gunstig werkende Vereeniging te verkrijgen, en des verkiezende tot het lidmaatscliap toe te treden. Aangaande nadere Informatien geloof ik niet beter te kun nen doen dan te verwijzen naar de Heeren PETER VAN VUGT, Mr. Rietdekker in het HoofddorpCORNELI3 KOS Mr. Tim- merman, en NICOLAAS VAN LEEUWENMr. Wagenmaker, beide te Nieuw-Vennepdie bij de hun overgekoinene ongelukken de vergoeding van wege de Maatsehappij hebben genoten. MMooftl-agent Kantoor Doelenstraat n°. 4, Amsterdam. P, S. Door het reeds bestaande aantal Ledenwordt er onder behoorlijke borgstelling een ijverig pei'SOOllgevraagd, om als AGENT in de Haarlemmermeer werkzaam te zijn.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2