1876. Vrijdag, 4 Augustus. No. 31 V A IV AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zeventiende Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der -A^dvertentiSn van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Haarlemraermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 26 July tot 1 Augustus 1876. Zitting van Dingsdag 27 Junij 1876. Landbouw. HAARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAIV BONSA C°.te Amsterdam. (ITiterl{fIt Woestadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Zondag, 5 Augustus, zal in de kerk te Abbenesdes avonds ten vijf ure, godsdienstoefening worden gehouden door Ds. H. J. P. v. d. Linden, predikant te Hillegersberg. Te Hoofddorp heerschen de mazelen in 3 a 4 huisgezinnen. Sedert 1 January 1876 kwamen te Haarlemmermeer het meest de volgende ziekten voor. Overledeu aanStuipen 27 Uitteering 23, Longverlamming 17 Longtering 13 Long- ontsteking 4, Darmoutsteking 9, Typhus 6, Klierziekte Ben Beroerte 4 personen. GEBORENElizabeth, dochter van W. Molenaar en S. Bruijn. Elisabeth, dochter van H. Lippus cn J. Ligthart. Dingemanzoon van C. H. van den Tol en E. Berkhof. Anthonia, dochter van H. Soet en C. van Huijen Neeltjedochter van N. van der Pol en A. Meurs. Corneliadochter van N. de Rooijweduwe. Mariadochter van A. Kuiper en M. Detzker.Teuniszoon van J. Smitongehuwd. Pietje, dochter van H. van Marsbergen en P. Buizer. Corneliszoon van J. Ket en K. Slinger. Jakoba, dochter van G. TreurenL. de Pater. Elisabeth, dochter van J. de Vries en J. K. van Oort. Cornelia, dochter van C. Perdaan en J. M. Duwel. OVERLEDENJoostina, oud 12 maanden, dochter van L. Thur en L. Cafee. Maria Teuntjeoud 3 maanden dochter van K. Schuurman en A. B. Knaap. Bastiaan, oud 3 maanden, zoon van F. van den Brand en M. van Aalst. Machilia, oud 2 maanden, dochter van C. van der Mast en A. Boezer. Hermina Mina Ida, oud 20 jarendochter van C. Kroon en L. Kroon. Maartje, oud 1 maand, dochter ven P. Visser en L. Groot. Arie Willem, oud 1 maand, zoon van J. Appel en V. Huizinga. Hendrik Koopmanoud 34 jarengehuwd met H. Wortel. Cornelis, oud 4 maandenzoon van H. Moelaart en A. Kolle. Lijsje, ond 16 maanden, dochtervan K. van Leeuwen en G. van der Grift. Boudewijn de Jong, oud 40 jaren, gehuwd met J. Brouwer. ONDERTROUWDW. Offerman met J. van der Laan GEHUWD: B. Buis (weduwnaar) met H. van Rijswijk. Voor de aanbesteding van het voltooijen der verdieping van de Hoofdvaart over 1500 strekkende meters noordwaarts van het Hoofddorp, waren de volgende inschrijversJ. van den Heuvel Az.alhiervoor1919 Gebrs. Bos id., voor/ 1779; M. Roomers, id., voor /1667 G. den Breejen id., voor /1266, en J. Smitste Nauerna voor /300, welke laatste aannemer is geworden. Het verschil tusschen hoogsten en laagsten inschrijver verdient voorzeker opmerking. Voorzitter de Heer J. W. Lantzendorffer Tegenwoordig acht ledenzijnde de heerenvan Riessen Verkuylvan Vuuren Tensen, Ran, Bultman, Dorbecken 't Hooftalsmede de Secretaris. Afwezig de leden Knaap Timmermans Buys de Breuk Klapwijkde Jong, en Kuiper. De Secretaris leest de notulen van 11 Mei 1876, welke worden goedgekeurd. I. Aan de Vergadering wordt medegedeeld het uavolgende: a. de Provincial bladen van 1876, n°. 28 tot 30; b. brief van Gedeputeerde staten, dd. 31 Mei 1876 n°. 21, ten geleide van het goedgekeurde kohier van den hoofdelijken omslag voor 1876 c. brief van als voren dd. 17 Mei 1876, n°. 23, ten geleide van het goedgekeurde raadsbe- sluit dd. 11 Mei 11., tot het aangaan eener geldleening van 10,000; d. proces-verbaal van opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvangerdd. 13 Junij 1876; e. brief van mejvr. J. C. van M^lle, waarbij zij bedankt voor de benoemiDg tot gemeente-vroedvrouw alhier, bet ver- slag omtrent den toestand van de teekenscholen over 1875, ingezonden door de Commissie van Toezigt; g. brief van de Commissie van Toezigt over de teekenscholen houdende be- rigt dat de heer Mr. J. P. Amersfoordt ontslag heeft genomen als lid van gemelde Commissie. Al hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. II. Is aan de orde de benoeming van twee leden voor de Commissie tot de loting en het onderzoek der reclames tot vrijstelling van schutterpligtigen voor dit jaar. Eerste stemming. In de bus bevonden zich 8 geldige stem- briefjes en blijkt bij de opening dat uitgebragt zijn, op de heeren Dorbeck 6 stemmenen Bultman en Knaap elk 1 stem. Zoodat benoemd is de heer N. T. Dorbeck. Tweede stemming. In de bus bevonden zicb 8 geldige stem- briefjesen zijn uitgebragt op de heeren, Yerknyl 4, Bult man 2 stemmenKnaap en van Riessen elk 1 stem. Derde stemming. In de bus bevonden zich 8 stembriefjes waarvan 1 van onwaarde, als zijnde in bianco, dus geldig 7 stemmen. En zijn uitgebragt op den heer P. Verkuyl 7 stem- men die alzoo is benoemd. III. Wordt overgegaan tot de benoeming van een gemeente- vroedvrouw ter standplaats Abbenes. Door Burgemee9ter en Wethouders wordt aanbevolen mejufvr. Antje Scbindler, thans vroedvrouw te Breukelerveen. Gemelde mejufvr. Antje Schindler wordt met algemeene stemmen benoemdom zoo spoedig mogelijk in funotie te treden. IV. Wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld de navolgende Verordening ter uitvoering van Art. 178 der wet van 29 Junij 1851, Staatsbl. n°. 85. De Raad der gemeente Haarlemmermeer Overwegende dat, volgens ar». 178 der wet van 29 Junij 1851 (St.bl. n°. 85), de Raad ten ininste eenmaal in de vijf jaren moet verklaren welke verordeningen tegen welker over- treding straf is bedreigdalsnog geldende zullen worden aan- gemerkt. Besluit Te verklaren dat de verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd die voortdurend en met uitsluiting van alle anderen geldend blijven, zijn de volgende: 1. Verordening tegen het zich op den weg in kennelijken staat van dronkenschap vertoonen, vastgesteld 6 October 1864 afgekondigd 27 December 1864. 2. Verordening op het bouden van verlotingen te Haarlem mermeer, vastgesteld 25 January 1866, afgekondigd 12 February 1866. 3. Verordening op het notnm'sren der huizen en het doen van aangifte van verhuizingen binnen de gemeente Haar lemmermeer, vastgesteld den 27 September 1866, afge kondigd 16 October 1866. 4. De artikelen 1 tot en met 9, en 11 tot en met 13, van de verordening omtrent het losloopen drijven vast- zetten en begraven van vee, het rijden met paarden, rijtuigen en hondenkarrenen bet opslaau van goederen aan de wegenvastgesteld 28 February 1867, afgekon digd 19 Maart 1867. 5. Verordening omtrent het sluiten der tapperijenen van andere huizen waar drank verkocht wordtin de gemeente Haarlemmermeer, vastgesteld 5 December 1867, afge kondigd 24 December 1867. 6. Verordening op het begraven en vervoeren van lijken.te Haarlemmermeer, vastgesteld 3 February 1870, afge kondigd 23 February 1870. 7. Verordening op het bouwen in Haarlemmermeer, vastge steld 20 April 1870, afgekondigd 11 Mei 1870. 8. Verordening tot wijziging der vorenstaande verordening vastgesteld 30 Maart 1871, afgekondigd 11 April 1871. 9. Verordening op het brandwezen in de gemeente Haar lemmermeer, vastgesteld 22 September 1870, afgekon digd 26 October 1870. 10. Verordening tot wijziging der vorenstaande verordening, vastgesteld 27 February 1873, afgekondigd 14 Maart 1873. 11. Politie-verordening voor de gemeente Haarlemmermeer, vastgesteld 13 April 1876 afgekondigd 10 Mei 1876, Vastgesteld door den Gemeenteraad van Haar lemmermeer den 27 Junij 1876, enz. V. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering ge nomen besluit op het adres van den heer A. C. van Dorsten houdende voorstel tot ruiling van grond (zie punt 10 der no tulen van 11 Mei 1876), wordt aan de goedkeuring der ver gadering onderworpen bet navolgende concept-besluit De Gemeenteraad van Haarlemmermeer Gelezen een adres van den heer A. C. van Dorsten genees-, heel- en verloskundige te Nieuw-Vennepdd. 2 November 1875 houdende voorstel tot ruiling van grond, Overwegende dat de weg en de aanlegplaats langs de Ven- nepertogt in het dorp Nieuw-Vennep daardoor geheel het eigen- dom der gemeente kan worden, en bet daarom wenschelijk is de voorgestelde ruiling aan te gaan. Gezien artikel 137 en artikel 194 der Gemeentewet. Besluit 1. Met den heer A. C. van Dorsten voornoemd aan te gaan de volgende ruiling van grond a. De gemeente staat aan den heer van Dorsten af de strook grond groot 6 aren30 centiaren op de schetsteeke- ning gemerkt Aen uitmakende een gedeelte van het kada- strale perceel n°. 634, sectie F. b. De heer van Dorsten staat aan de gemeente af de strook grond groot 7 aren, 90 centiaren, op de schetsteekening gemerkt B, en uitmakende een gedeelte van het kadastrale perceel n°. 635, seetie F. 2. De. kosten der acte van ruiling zijn voor rekening van den heer van Dorsten. 3. De bestaaude of nog te tnaken afscheidingen moeten door den heer van Dorsten voor diens rekening worden gemaakt en ten alien tijden onderhouden. Die afscheidingen zal hij moeten maken ten genoegen van het gemeentebestunr van Haarlemmermeer, doch de wyze van afscheideo is ter keuze van den heer van Dorsten. 4. Op den grond den heer van Dorsten in eigen- dom wordt verkregenl eh >p den groud die door de gemeente in eigendom wordt verkregen, zal door partijeuof hunne opvolgers in den eigendom, eenig gebouw, schuur of ander getimmerte, hoe ook genaamd of van welken aard ookmogen worden geplaatst. 5. Voor deze ruiling zal door den heer van Dorsten aan de gemeente, noch de gemeente aan den heer van Dorsten, eenig geld behooren te worden betaald. 6. De aanvaarding der wederzijds verkregen wordende grond zal kunnen plaats hebben den 1 November 1876. 7. De verdere voorwaarden waaronder deze ruiling zal plaats hebben, zullen zoo noodig door Burgemee9ter en Wethouders in overleg met den heer van Dorsten, worden vastgesteld. Gedaan te Haarlemmermeer, ter openbare Raads- vergadering van den 27 Junij 1876 enz. Welk besluit zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt vastgesteld. Wordt vervolgd.) Sloten26 Julij. Heden kwamen de kroonprins en de prinses van Dnit.scbland door onze gemeente om hun beloofd bezoek te brengen aan den beer mr. J. P. Amersfoordt op de Badhoeve. Na een verblijf van ongeveer 2 urenin welken tijd zij de Badhoeve bezigtigden zijn zij weder naar Amster dam vertrokkenonder geleide van bovengenoemden heer. Houtrijk en Polanen, 2 Augustus, 't Is hierzeergoed op te merkendat de langdurige droogte gebrek aan drink- water heeft doen ontstaan. Lit den Haarlemmermeer- en IJpolder, van Sloten en Spaarn- dam, komen de menschen als om strijd hier om zich aan de waterleiding daarvan te voorzien. In den Haarlemmermeer- polder zou hier en daar het vee in het weiland gebrek moeten lijden ware 't nietdat de klaver zoo welig stood, dat men hierin een middel vindt om daarmede de beesten in de weiden te voederen. Algemeen is in deze streken het verlangen naar regeo zeer groot. Van wege de Vereeniging tot ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier hadden op Maandag 24 Julij 11. op de landerijen, in gebruik bij den Heer Jb. Zwaag aan den middenweg te Heerhugowaardde eerste proefnemin- gen met een nieuw landbouw-werktuig plaats, zijnde een, dezer dagen door de heeren Boeke Huidekoper nit Ame- rika ingevoerd en der Vereeniging ter proefneming aangeborlen Hooilader. Dit werktuig, dat aan het achtereinde van den wagen bevestigddoor eene vernuftige constructie, het aan wallen op de akkers liggend hooi, terwijl de wagen zich voort- beweegt, zonder opsteken op den wagen brengt, vereenigt het dubbel voordeel in zich en van bespariug van werkkrachten en van de mogelijkheid, die het, bij min gunstige weersge- sleldheid aanbiedt, om, binnen ongeloofiijk snel tijdsverloop (vijf a tien minuteneen welgeladen wagen met hooi te ver- krijgen. Een groote schare van toeschouwers van heinde en ver op het terrein zamengevloeidin weerwil van de drukte die de hooibouw dezer dagen medebrengtgetuigde van de belangstelling, waarmede deze nieuwe proefneming, na het in de laaiste tijden reeds zoo aanmerkelijk toegeriomen gebruik van grasmaaiwerktuigeohooiharken booischuddersenz. be- groet werd. De proef mag over het geheel als welgeslaagd bescbouwd worden. Het werktuig (een ligt gebrek, bij het in een zetten der machine buiten rekening gelaten als zijnde dit van geheel toevalligen aard en een gevolg van den spoed waarmede de verzeuding geschiedde,) is van eene vernuftige vinding en beveelt zich door eene eenvoudige en doelmatige constructie aan. Aan het succ&s mag bij meerdere bekendbeid en toenemend gebruik, vooral waar werktuigcn, als bet thans in proef genomene, door heeren landbouwers cooperatief worden gebruikt, niet worden getwijfeld. Dank aan de Veree niging „Hollands Noorderkwartierdie, door op deze nieuwe vinding op landbouwgebied het eerst en reeds nu de aandacht te vestigenvan de actualiteit van haar streven een vernieuwd bewys gaf. Capelle (Langstraat), 2 Augustus. Sedert ons laatste berigt is de handel in leverantiehooi belangrijk toegenomen. Dagelijks geschieden aanzienlyke afleveringen aan het Oude

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1