- 122 - Texell Augustus. Het hooi is ruim en goed gewonnen. Nagrassen verdroogen. Wolprijs, even stug,/l vet, /1.45 school). Veeprijzen weinig bekend. Schapen van /16 tot /22.50. Veuleus f 150. Handel traagzoodat de veefokkers niet zonder zorg zijn. De visschers maaijen in zee zeegras; sommigen zijn aan het schulpen ook enkelen aan het oes- teren. De uitkomst is ook al niet voordeelig. De slechte tijd. Bewaring van eijeren. Mr. v. E. GEVEILDE PERCEELEN, Wemeng-de SSeriglen. Maa9je, zoodat er heel wat meer geschelft is, dan men aan- vankelijk gedacht had. De gemiddelde marktprijs blijft/20 per 500 kilo. Met de weilanden is het voor het oogenblik niet gunstig gesteldhet gras groeit weinig of niet, en de veehouders, die gerekend hadden hun kalfvee, dat voor den handel bestemd is, te verkoopenzien zich daarin zeer teleurgesteld daar ook in Belgie het gebrek aan voeder heerscht en de van daar komende kooplieden of wegblijven of /50 a /60 per stuk minder bieden dan voor drie weken. Doesborg'h31 Julij. De eerste verkoop van heelgras heeft y4786.10 opgebragt, en het nagras van de Renssensweide /226. Er zulien nog twee verkoopingen gehouden worden. Zandvoort, 2 Augustus. De verwachtingen omtrent den aardappelenoogst zijn in deze streken gering. Door de lang- durige droogte staan onderscheiden akkers verflensd. De lage gronden beloofden in den voorzomer heel weinig door lie vocht en de koude, de hooge daarentegen waren veel voor. Thans i9 het geheel omgekeerd; van de hooge gronden is wei nig verwaehting, maar het lage en het diep gespitte land belooft meer, omdat het de aanhoudende droogte beter kan doorstaan. Het heeft hier in verscheidene wekeD niet noe- menswaard geregend met iederen dag wordt er meer verlangend naar uitgezienwant daardoor zouden zich vele akkers, waar- van op dit oogenblik weinig verwaehting is, nog kunnen her- stellen. Men is dezer dagen begonnen met het rooijen der vroege aardappelen. Over het geheel is daarvan bet beschot beneden het middelmatigede vrueht is klein van stuk, de kwaliteit echter best; de prijs is hoog, naraelijk 6 a /7 per hektoliter. Zwolle, 2 Augustus. De eerste nieuwe rogge is alhier ter markt geweest Aardappelenziekte vertoout zich hier eu daar, hoofdzakelyk in het loof. Bij de verloting van paarden enz. de vorige week te Haarlem gehouden, zijn de 25 hoofdprijzen gevallen op de volgende lotnummers 2975. Een berliner, bespannen met twee bruiue merrien, gekruist ras. 19025. Een viktoria, bespannen met een schimmelruinge kruist ras. 6851. Een coupd, bespannen met. een vosmerrie, gekruist ras. 6748. Een coureuse, bespannen met een vosblesruinge kruist ras. 20183. Een donker schimmel merrie, gekruist ras. 6604. Twee ponneys, merrien. 23321. Een bruine ruin, rijpaardgekruist ras. 14244. Een bruine merrie, rijpaard, gekruist ras. 11748. Een zwarte merrie, rijpaard, gekruist ras. 8293. Een bruine merrie, rijpaard, gekruist ras. 3029. Een bruine ruin, wagenpaardinlandsch ras. 12 523. Een donkerbruine ruin, wagenpaard, inlandsch ras. 503. Een donkerbruine ruin, wagenpaard, inlandsch ras. 13276. Een donkerbruine ruin, werkpaard, inlandsch ras. 12707. Een bruine merrie, wagenpaard, inlandsch ras. 20182. Een bruine merrie, werkpaard, inlandsch ras. 1654. Een blaauwbles ruin, wagenpaard, inlandsch ras. 724. Een blaauwbles ruin, wagenpaard, inlandsch ras. 3805. Een narreslede-tuig. 21149. Twee statiedekken. 19311. Een dameszadel. 4814. Een heerenzadel. 24633. Een heerenzadel. 4283. Een paar stalen disselkettingen. 16283. Een span zijden frontdeelen. De direkteur der Rijks-landbouwschoolde heer C. J. M. Jongkindt Coninck is, naar wij vernemen den 23 Julij naar het buitenland vertrokken ten eimle verschillende instellingen voor landbouw-onderwijs te bezoeken, als Gemblours, Halle, Hildesheim enz. Wij vernemen dat nu reeds voor de internationale bioemen- tentooostellingin 1877 in het Paleis voor Folksvlijt te Amsterdam te houdeninzendingen uit Australia bij de kom- missie zijn ingekomen. Bij de openbare veiling, den 26 Julij te Bloemendaal ge houden is weder de groote waarde der gronden in die ge- meente gebleken. Eene uitgestrektheid van 2 hekt.41 aren en 20 cent., voor de bloembollenteelt ingerigt, met eene daarop staande onaanzienlijke woninggelegen nan de Hout- vaart te Overveen, werd alstoen verkocht voor de belangrijke som van /30,900, ongerekend 10 pet. voor onkosten. Voor het gebruik van 2 hekt., 16 aren, 5 cent, van genoemden grond werd genoten een jaarlijksche huur van /1131. Te Apeldoorn is een zwerm bijenin eigendom van den winkelier de Bruin aldaar, op het land daarachter van den voerman Hoeijer, die daar juist met zijn knecht en paard bezig was aan het hooijennedergevallen. Hoeijer en zijn knecht, hoewel erg gestoken door de bijen, konden evenwel spoedig hunne werkzaamheden weder hervatten; doeh het paard werd zoodanig aan hals, kop enz. geteisterddat het woedend van pijn op den grond vieleen zijner pooten brak niet meer bruikbaar was en afgemaakt moest worden. De heer E. Gerdes, die zich met zijn eutomologische ad- viezen voor den landbouw verdienstelijk maakt, vestigt nude aandacht op de vlasvliegdie digt bij onze grenzen groote verwoestiDgen aanrigt en waarschijnlijk ook we! tot ons zal doordringen. Het insect doet de vlasplant verleppen en weg- sterven het is naauwelijks 1 millimeter grootde larve van de vlieg T/trips ephisophwof waarschijnlijk: physapusheeft zes pootenis geelachtig met groenen kop en vier donkere vlekjes op den rug; de vlieg zelf zou zwart zijn. Meer en meer uadert dit dier onze oostelijke grenzen en de heer G. vermoedt zelfs, uit de berigten omtrent den middelmatigen vlasoogstdat het reeds tot ons is gekomen. Mogt het on- verhoopt - zoo eindigt zijn schrijven in de Slandaard - een vol- gend jaar door onze vlasboeren in de bloesems van het vlas en op de bloemstengels opgemerkt worden dan geef ik den raad, als het weer zaaityd-», het vlaszaad vooraf een paar keeren te bevochtigen met paraffine of verdunde petroleum, daar het gebleken is dat de plantendie zich uit daarmede bevochtigd zaad ontwikkeld hebben, door insecten vermeden worden. De Burgemeester van Hattem heeft, op advies van den districtsveearts, ruim driehonderd stuks veeloopende op den Hattemschen Uiterwaard en den Hoenwaardverklaard aan longziekte te lijden. Ommeil2 Augustus. De schapen lijden veel aan huid- worm. De sterfte neemt toe. Bij sommige doode dieren vond men den worm tot in de ingewanden, De worm schijnt zich in de vvol te ontwikkelen en dringt door huid en vleesch. Wij vestigen de aandachfop eene hierachter voorkomende advertentie, betreffeude Clayton en Shuttleworth's Lokomohie- len en Stoom-dorschwerktuigen. De heerin Boeke en Huide- koper te Groningen zijn agenten van deze beroemde fabriek wier verschillende voortbrengselen op de belangrijkste tentoon- stellingen met het eermetaaDisijn bekroond. De katalosjus in het holiandsch en uitmuntend geillustreerdgeeft een zeer duidelijke voorstelling der menigte van de voornaamste werk- tuigen, die in deze fabriek vervaardigd worden, en wier nut en doelmatigheid door de praktijk reeds in verschillende Ian- den gebleken zijn. Wij gelooven alle landbouwers, die in hun beroep op de hoogte van den tijd willen blijven, te mogen aanraden zich dezen katalogus nan te schaffen en zich voor nadere inlichtingen enz. tot de heeren Boeke en Huidekoper te wenden. Voor wie is het een slechte tijd? Niet voor den armen en voor den kleinen middenstand antwoordt de Londensche Spec tator, maar voor de welgestelden die zich in den regel aan niets laten ontbreken en een groot deel van hun vermogen iu rentengevende papieren beleggen. Veel productief kapitaal is er niet verloren gegaanmaar zij die vroeger/6000 rente trokken trekken nu hoogstens/4 a 5000. Niet dat er zoo buitengewoon velen waren, die hun geld in Turken en Span- jaarden hebben belegddoeh omdat schier alle kapitalisten bang zijn gewordenhunne meest rentegevende papieren hebben verkocht en veiligheid hebben gezocht in den stillen eenvoud der 3 pet., in huizen of' landerijen die weinig reve- nuen opleveren. Op den lahgen duur zal deze terugkeer tot ouderwetsche voorzichtigbeid in 't voordeel blijken van al de bedoelde personen, doeh voor 't oogenblik moeteu zij bezui- nigen. 't Is evenzoo in den handel. De kleinere kapitalist verliest zijn geld niet; maar hij verliest den gewonen interest van zijn geld hij moet voor lagere prijzeri verkoopen en langer krediet geven. Iemand die met een half millioen werkt en 5 pet maakt, in plaats van de normale 10, is in geenen deele ge- ruineerd. Doeh hij zal zich zeer arm gevoelen; en in menig opzicht is hij voor 't oogenblik inderdaad arm. Aldus lijden de welgestelden; en met hen lijden verschillen de klassenwier bestaan niet zaraenhangt met 't onmisbare, met wezenlijke levensbehoeftendoeh met de overdaadde weelde, 't comfort, dat welgestelden zich plagten te kunnen veroorloven. Daar zijn ook zekere klassen van winkeliers wier bedrijf men onmisbaar zou achten doeh die in slech te tijden", 't harder te verantwoorden hebben, dan men opper- vlakkig meenen zou. Bijvoorbeeld een hoed is, ook in den slechtsten tijd, een onontbeerlijk kleedingstuk. Toch (hoe vreerad 't klinke) verzekert men, dat geen winkelier zooveel reden heeft om over slechte tijden mee te klagen, als de hoe- demaker. 't Koopen van een niewen hoed is namelijk strikt beschouwd, in de meeste gevallen overdaad. Niemand draagt een hoed af, gelijk men een schoen afdraagtde meeste af- gekeurde hoeden zoudeo gevoegelijk nog een langen diensttijd kunnen meemaken. Doeh als de lijden nijpen, dan wijzigen zich de begrippen der menschen omtrent't al dan niet versle- tene hunner hoeden; een hoed, dien men anders zou meenen lang genoeg gedragen te hebbenkan dan nog wel een paar maanden mee. Na de hoedenmakerrs lijden de boekverkoopers het meest. Men leest in het Tijdsehrift Be Volksvlijt: Volgens Durand, scheikundige te Blois, kan men eijeren w'el een jaar lang goed houden door ze in een bad van silicas- potassae (waterglas) eenige oogenblikken onder te dompelen en dan te laten droogen. Als de oplossing te dik wordt, kan men die met een weinig laauw water verdunnen. Men moet wel zorg dragen, dat de geheele oppervlakte van het ei door het waterglas is bedekt gewordenen de plek waarop het ei bij het droogen heeft gerust, met het silicaat te besmeren, omdat het laagje aldaar welligt beschadigd kan zijn. Men kan ze dan in een pot of vat in gehakt stroo of zaagsel inpakken. Welligt bedient zich het huis Cormier te Mans van deze of daarmede overeenkomende handelwijze ter bewaring van eijerendie in Frankrijk zeer worden gewaardeerden op zeereizen, volgens getuigenis van vele gezagvoerders, gedurende vele maanden volkomen versch blijven. Zij worden afghleverd in kisten van 500 stuks, regtopstaapde in houtzaagsel gepakt, opdat zij steeds denzelfden stand zouden behouden. De prijs bedraagt van September tot Februarij 66 frs. het duizend, dus ruim 3,2 ct. per stuk. Zij zijn volkomen tegen warmte bestand zoo zelfs dat zij 21 dagen onder eene broedende kip kunnen liggen zonder om te slaan. Worden zij echter van de conserverende laag ontdaan dan zijn zij ter uitbroeding ge- sehikt. De welbekende scheikundige J. M. Girardin verklaart dat hij menigmaal van deze eijeren, vele maanden na hunne bereiding, heeft gegeten, en ze even versch bevondenals die een dag te voren waren gelegd. Gewis geene geringe aanbe- veling. Het aantal eijerenom dit even aan te stippen't geen te Parys wordt verbruikt, is verbazend groot, en bedroeg in 1853 niet minder dan 173 millioen stuks per jaar, ter waarde van ruim vier millioen gulden. Het verbruik is thans veel grooter door vermeerdering der bevolking geworden. Dewijl de beoefenaars der statistiek het vrij wel eens zijndat het ver bruik van Parijs volgens zijne grenzen van 18 59, het een dertigste gedeelte van dat van geheel Frankrijk bedraagt, zoude de jaarlijksche consumtie voor het geheele land vijf milliarden eijeren bedragen, geleverd door ongeveer 100 millioen kippen. als men den handel naar het buitenland niet mederekent. op Maandag 31 Julij 1876, des middag9 ten 12 ure in Be Brakke Grond, te Amsterdam. N°. 1. De Boeren-Hofstede Stad- en Landzicht c. a., nabij Slotenf 9400, M. J. Claessen. N°. 2. Yijf karapen Wei-en Hooiland, Sloterweg; 8700, 400, J. Leestemaker. N°. 3. Drie kampen dito, als boven; f 4700, idem. N°. 4. Drie kampen dito, als boven; 4500, idem. N°. 5. Drie kampen dito, als boven; 4500, idem. Ten huize van den heer Ketting Jr. in de Kalverstraat te Amsterdam is een droevig ongeluk voorgevallen. De bewoner van de voorkamer op de eerste verdieping, de heer F,, geacht kommissionair en makelaar in tabak was van een buitenlandsche reis teruggekeerd met zijnen vader, dien hij 's namiddags ten 5 ure naar het station van den Rijnspoorweg had gebragt. Des avonds ten 7 ure was de heer F., na met een vriend gedineerd te hebbenop zijne kamer teruggekomenom zijne koffers te ontpakken bij welke bezigheid F. zijnen vriend een in het buitenland gekocht pistool toonde van geheel nieuw maaksel. Op de vraag of zij ook geladen was luidde het antwoord: //wel neen", maar naauwelijks waren deze twee woor- den gesproken of de heer F. viel door een kogel uit de pistool doodelijk getroffen neer. Hij had nl. bij het overreiken den tromp in de hand ge houden, waarop de wel degelijk geladen pistool, toen zijn vriend ze ter bezigtiging in handen wilde nemen, is afgegaan en het noodlottig schot volgde. Op een hartverscheurend angstgeschreenw vond men den vriend van den heer F. aan de wanhoop der prooi. Geneeskundige hulp, die da- delijk werd ingeroepen, vermogt niets. Het overlijden van den heer F. werd gekonstateerd. Te Amsterdam is een meisje gedurende twee jaren gruwelijk door haar stiefmoeder mishandcld. Toen het wicht naauwelijks twee jaren oud en frisch, gezoud en sterk was, had zij het ongeluk haar moeder te verliezeu. Haar vader, die kort daarna weder in het huwelijk trad, ver- trok met vrouw en dochter van Roermondwaar hij destijds woondenaar Velp. Volgens ingewonnen berigten moet daar reeds gebleken zijn dat aan de opvoeding zooveel ontbrakdat het aan verwaarloozing grensde. De familie begaf zich vervolgens van Velp naar Amsterdam en koos domicilie op het Tuinpad, waar de opvoeding van nabij werd gadegeslagen. Meer- malen werd het kind in een lage, donkere bedstede gehuisvest, en toen men van het Tuinpad verhuisde naar den Haarlemmerdijk No. 69 2e etage, vond de ontaarde vrouw, die inmiddels lust scheen gekregen te hebben in het martelen aldaar een berghok onder de dakpannendat sedert der kleiue tot verblijfplaats diende, tot dat zij door den kommissaris van politieden heer C. J. Stork daaruit werd verlost. Wij vernemen nogdat de ouders in verzekerde bewaring zijn gesteld. Door een onbekende te Utrecht is aan de inrigting voor doofstom- meu-onderwijs te Rotterdam eene gift van f 2000 geschonken. Door wijlen den heer J. A. V. van Halin leven r.-k. priester te Breda, is onder andere legaten aan de konferentie van den H. Vinceutius a Panlo aldaar vermaakt eene hofstede met aanhoorighedengeschat op eene waarde van f 30000. Het Engelsche stoomschip Eddystone, kapt. E. Carling, bestemd naar Hullheeft Amsterdam 's morgens ten 6 ure verlaten langs het nieuwe Noordzeekanaal en was reeds ten 9 ure in zee; het volbragt dus dezen togt in drie uren. Te Amsterdam is tusschen middernacht en half een nre een jong- man van 21 jaren, die een rat in den val gevangen had en ze in het water, op den Zwanenburgwal bij het diakonie-weeshuiswilde verdrinken, te water geraakt en in den modder gestikt. Het lijk werd eenige oogen blikken later opgehaald en naar de woning des drenkelings, in de Korte Houtstraat, overgebragt. Men meldt uit Wijk-bij-Duurstede Door den vcldwachter Bos werd gisteren het leven gered van een man. die in vrij beschonken toestand in den Rijn was gevallen. Later viel het 10-jarig dochtertje van Bos zelven in den Lek. De vader begaf zich ter- stond te water en waagde zich al verder en verder, doeh te vergeefs; het lijk van zijn kind werd op eenigen afstand opgehaald. De Cooperatieve winkel-vereeniging te Stad-Almelo heeft gedurende de eerste 24 weken van haar bestaan 26 pet. dividend uitgedeeld aan hen, die vop 't boekje" aldaar gehaald hadden. Te Berlijn vindt het schaatsenrijden op rollen veel bijval. De aldaar geopende //Skating-Rink" wordt dagelijks door een aantal lief hebbers bezocht. Bij het centrale bureau der bank van leening te Parijs zijn een aan tal kistjes met diamanten en juweelen gedeponeerd, toebehoord hebbende aan wijlen Sultan Abdul-Aziz, waarop 12,000,000 frcs. geleend zijn. De //operatie" is geschied door een Grieksch bankier van Konstantinopel, wien van wege het Hof was opgedragen die som te verschaffen. In Engeland heeft onlangs een dame, miss Isabella Clarke, zich als apotheker gevestigd. Hare zaak is de eerste van dien aard in Engeland, die door eene vrouw gedreven wordt. Op de jongste verkooping van verloren, vergeten of achtergelaten voorwerpen aan het goederen-station van den Oosterspoorweg te Parijs wa ren o. aeen locomobile en een bezending van 50 zakken meel. De vaste goederen van wijlen den hertog de Morny, die bij de uit- voering van den coup d'etat in Frankrijk de eerste rol speelde, en zonder wien Lodewijk Napoleon aUenvaarsChijnlijkst niet zou geworden zijn keizer der Franschen werden jl. Woensdag in het openbaar verkocht, eu hebben ruim vijftig millioen francs opgebragt. Voor den coup d'etat stak de Morny tot over de ooren iu schuld, na den coup d'etat wierp hij het geld weg met voile handen, en desniettemin heeft hij een grondbezit van zoo veel waarde nagelaten. Men leest in het Haagsche Eagllad Eenige jongens hadden zich gisteren naar de afzanderij in het Duin be- geven, om zich in het daar gegraven kanaal te baden. Een der jongens, die zich te ver gewaagd hadkwam in groot gevaar van te verdrinken en was reeds in zinkenden toestandtoen een mandie in de nabijheid zijnen moestuin had en daar met een grooten hond rondwandeldekwam toeloopen en den hond aanzette om zich te water te begeven. Het trouwe dier sprong te water en bragt den knaap zoo nabij den wal, dat de man vervolgens met een stok den dreukeling behouden op het drooge kon brengen. De kracht der gewoonte kan al bijzonder sterk zijn. Dat bewees nog onlangs een rijk geworden en van zijn rente levenden melkboer, toen hij verklaarde, dat hij nooit een kan of een emmer met water kon zien, zon der een schier onweerstaanbaren lust te gevoelen, om er wat melk in te gooijen. Niet onvermakelijk is het antwoord, dezer dagen aan den Perzischen gezant te KonstantinopelMoksin-khanin den mond gelegd op de vraag //Waaroin toch Engeland zich zoozeer aan Turkije liet gelegen zijn?" //Weet ge dat niet!" riep de diplomaat uit: //het is er mede als met de aap en haar jong. Op zekeren dag kreeg een natuurvorscher, de gelukkige

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2