- 126 - LandbiHiw. Texel8 Aug. De vergraving in den nieuw ingedijkten polder het Noordenzoo als het maken van sloten en wegen nadert hare voltooijing. Nog deze maand hoopt men met dien arbeid gereed te zijn. De hoedanigheid van den grond valt niet tegen, getuige de nu reeds ontkiemende planten. Tiel, 3 Aug. Heden ochtend ten 11 ure arriveerde alhier van Ophemert, waar Z. K. H. bij Mr. D. J. baron Mackay gelogeerd is, prins Alexander der Nederlandenmet het doel de 32e algemeene vergadering der Geldersche Maatschappij van Landbouw te presideren. Bij de aankomst van den Prins waren, behalve hoofdbestuurders der Maatschappij, aanwezig: de Commissaris des Konings in de provincie Gelderland, de Minister van Binnenlandsche Zaken, de Burgemeester van Tiel. Z. K. H. opende de vergadering met eene merkwaardige rededie door de talrijk bezochte vergadering levendig en langdurig werd toegejuicht. In die rede deed de prins-voor- zitter uitkomen het eigenaardige dat het 30-jarige bestaan zamenviel met de opening der Eijks-landbouwschool te Wa- (Seraengde SSerlgten. op den Eingdijk, bij fort Schiphol, en beeft met zijne uitvin- ding waarscbijnlijk groote dienst bewezen aan alien, die grind- wegen moeten onderhouden. HaarlCt Zaturdag is te 's Hage aanbesteed het maken van 23,000 meter puinweg in den Hontrakpolder bij Halfweg. Minste in- schrijver de heer W. van Zon, te Schiedam, voor/70,490 Aalsmeer9 Augustus. De aardbezienteelt heeft aan onze gemeente vrij wat voordeel aangebragt. Alleen naar Amster dam zijn verzonden 30,106 bakken of 602,120 koppen deze hebben gemiddeld opgebragt/5 de 100 kopdus ruim 30,000. Hierbij komt nog het verzondene naar 's Hage en Rotterdam, dat we veilig op 15,000 mogen schatlendus een aanzien- lijk kapitaal is in deze gemeente ingekomen. Renkum8 Aug. De roggeoogst is hier bijna afgeloopen. De kwaliteit kan, het ongunstige weder in aanmerking eeno- men, vrij goed genoemd wordende kwantiteit is middelma- tig. De andere graansoortenzoo als haver en boekweit, hebben veel geledeu. De vroege aardappelen zijn klein doch goed van smaak, De late soorten staan redelijk goed en kunnen, bij goed weder, nog een ruim beschot opleveren. Van de gevreesde ziekte heeft menihier nog niets gemerkt. De tabak verlangt sterk naar regen. De vruchtboomen zullen over het algemeen weinig opbrengen. Aanvankelijk had men een goede verwachting, maar door de groote warmte zijn veel vruchten verscbroeid en wormstekig gewordenwaardoor hunne verdere ontwikkeling geheel wordt tegengehouden. Op de uiterwaarden is het treurig gesteld. Bevindt men zich op den Wageningsehen berg, dan ziet men aan weerszijden van de rivier niets dan kale, bruine vlakten. Eene menigte kever- wormen knagen de graswortels af en belemmeren daardoor den verderen groei. Op eene weide hebben zich sporen van toogblaar vertoond. Zalk, 7 Aug. De weilanden zijn door de aanhoudende droogte zoo dor en schraal geworden, dat zoowel hier al9 te Mastenbroek vele veehouders verpligt zijn hun vee in de weide te voederen en bakken drinkwater aan te voeren. De granen in het algemeen zijn niet genoegzaam ontwikkeld en worden te spoedig rijphebben veelal kort stroo gemaakt en leveren bijgevolg veel minder beschot. Zulks is ook het geval met de aardappelen, die wel goed van smaak, maar algemeen klein van stuk zijn en ook weinig opleveren. De vruchtboomen, die nog al veel beloofden, hebben door de laatste sterke winden veel geleden. Men schrijft uit AlphenDoor eene warme en drooge weersgesteldheid begunstigd js de hooibeuw voor het grootste gedeelte afgeloopen, en mag men zich verheugen in goede kwan titeit. Thans evenwel i3 er groot gebrek aan regen, daar de weilanden, geheel kaalop enkele plaatsen zelfs verscbroeid, geen voedsel voor het vee meer aanbieden. Sommige boeren hebben dan ook reeds hun vee moeten brengen in land tot hooijen bestemd. Niet alleen voor weilanden, ook voor teel- landen verlangt men sterk naar regen; boonenerwtenenz. zullen bij voortdurend gemis daarvan een zeer karigen pluk opleveren. Neigt ook al soms de lucht tot regen, spoedig evenwel worden de wolken door den wind verdrevenen is het uitzigt op eene zoo noodige besproeijing verdwenen." Door een Duitsch koopraanden heer Stollte Frankfort a/M., is het plan gevormd om te Noord-Scbarwoude eene zuur- koolfabriek op te rigten. Hierdoor zullen de in die streek reeds zoo bloeijende koolteelt en koolhandel nog aanmerkelijk bevorderd worden. Het terrein voor de nieuwe inrigting is reed9 gevonden en men verwacht, dat er spoedig aan den bouw zal begonneu worden. Uit Oostenrijk-Hongarije wordt gemelddat de graanoogst onder hegunstiging van het voortreffelijkste weder is hinnen- gehaald. Er komt schier ruimte te kort om den njken voor- raad te bergen. Uit Noord-Amerika wordt berigt, dat van wintergraan bijna evenveel zal kunnen worden uitgevoerd als verleden jaar. De verwachtingen van het zomergraan zijn minder gunstigvan haver wordt een midddelmatige opbrengst verwacht. De Spaansche Gaceta maakt een wet openbaar, waarbij aan alle scholen van het koningrijk het onderwijs in de landbouw- kunde verpligt wordt gesteld. Door openbare voordragten en de oprigting van model-hoeveu en van akkerbouwkundige sta tions, zal het onderwijs in de hand worden gewerkt. Het verbod in Pruissen op den in- en doorvoer van vee uit Nederland, Luxemburg en Belgie, is thans ook toepasselijk verklaard op onbestorven vleesch op beenderendarmen en longen van rnnderen of kalverenvoorts op buiden, met in- begrip van horens en klaauwen die zich nog aan het geslagte vee bevinden, of wel daarvan afgescheidenmaar nog niet ten voile droog zijn. Deze nieuwe bepalingen zijn onmiddellijk bij de afkondiging in werking getreden. geningen, die hij met groot welgevallen begroette; alsmede met de ernstige plannen tot herschepping van de Zuiderzee in vruchtbare beemden. Z. K. H. hield er zich van overtuigd dat de werkzaamheden en bemoeijingen der Geldersche Maat schappij van Landbouw op het tot stand komen der school van niet geringen invloed gewegat waren. Hierop volgde een krachttge aansporing totvoortdurende werkzaamheid zoowel op deze algemeene vergadering, als in de sectien, Z. K. H. betuigde zijnen dank voor de eer der benoeming tot leider der discussiendie hij met opgewektheid en liefde voor de bevordering der landbouwbelangen had aanvaard. Hierna maakte Dr. Mulder gebruik van de hooggewaar- deerde tegenwoordigheid van prins Alexandervoorzitter, om zijnen dank te betuigendat Z. M. het initiatief heeft ge- nomen tot opbeuring van het onderwijs in de houtteelt. Hij stelde voor, dat de Maatschappij door een adres hiervoor zijnen dank aan Z. M. betuige. De Prins zeide „Ik neem dat voorstel met dankbaarheid over, en stel voOr dit met applaus aan te nemen. Zoo werd besloten. De heer Heemskerkmi nister van Binnenlandsche Zakenverklaarde een pligt der dankbaarheid te moeten vervullendat hij wel eerder zou gedaan hebbenware hij niet door drukke werkzaamheden verhinderd geweest. De leden moeten zijne afwezigheid niet aan gebrek aan belangstelling. wijten. Hij is zeer erkentelijk voor het hem aangeboden eerelidmaatschap. Hij wijst op de ingenomenheid vau Z. K. H. met de landbouwschool te Wa- geningenen zegt dat die zaak uu zeer ver gevorderd is. De leeraren zijn aangesteld, de verwezenlijking van een zaak, die mij reeds lang was adnbevolerf, is dus nabij. Ik geloof, zegt spreker, dat er onderscheidene waarborgen zijn voor een goe- den uitslag: een goede streek, sympathie van de inwoners; verschil van gronden en andere voordeelen. Een groot ver- eischte voor den bloei der landbouwschool is, dat de land- bouvvers hunne kindereri zenden en toonen vertrouwen in de zaak te stellen. Hierwaar de praktische en theoretische landbouw vertegenwoordigd is, zal de zaak wel bijval vinden. Laat men gegronde kritiek niet sparen. N°. 22 der punten van beschrijving beveelt spreker aan de ernstige overweging van alien aan, opdat hiermede het beoogde doel bereikt worde. De Commissaris des Konings in Gelderland zeide dat het zijn plan niet was hier onder landbouwers te spreken maar hij doet dit in het belang van het gewest. Ik vertegen- woordig Gelderland en wij hebben gehoord dat Z. K. PI. be lang stelt in deze proviucie en in den landbouw hier. Onder de punten van beschrijving komt voor het polderreglement wel eens de grondwet der provincie genoemd. Die grondwet deugt niet. ApplausZij moet door de landbouwers gewijzigd worden. Deze vergadering wordt gepresideerd door een telg van het geliefde Oranjehuis, hetgeen nooit gebeurd is; spre ker bedankl voor de eer aan Gelderland en aan Tiel bewezen. Met daverend applaus werd besloten de volgende algemeene vergadering te houden op bet Loo. De tentoonstellingen van werktuigen en van vee, schapen, pluimgedierteenz., lokten vele bezoekers. Die vau het vee vooral leverde door de aanwezigheid van zeer vele schoone exemplaren een prachtigen a- rlik op, en werd met een be- zoek van den Prins verererif. - uiireiking der prijzen aan de bekroonden geschiedde in het feestlokaal door Z. K. H. met een toespraak. Aan den hper Mr. N. T. J. van Ever- dingensecretaris der afdeejing Tiel, werd door den Prins een gouden medaille uitgereikt voor het gedurende dertig jaren met zoo veel 'zorg en ijver bekleede secretariaat. Ten huize van den heer Jhr. D. P. Beucblin werd door den Prins een dejeuner gebruikt. Vervolgens zou Z. K. H., vergezeld door den Dijkgraaf van Maas en Waal C. P. H. A. Post, dat district een bezoek brengen. De toespraak, waarmede Z. K. H. prins Alexander de land- bouwvergadering te Tiel gesloten heeft, luidt als volgt: „Mijne heeren Bij de sluiting van deze 32e algemeene vergadering der Geldersche Maatschappij van Landbouwrust op mij de aar.gename taak u mijne innige erkentelijkheid te betuigen voor de hartelijke wijze, waarop gij mij bier in deze streken hebt ontvangen. Ook js het mij eene beboefte aan de burgerij van Tiel de verzekering te gevendat de oogenblik- ken, die ik in haar midden heb doorgebragt, de aangenaamste herinneringen bij mij zullen achterlaten. Ik kan derhalve niet nalaten aan uwen geachten burgemeester het verzoek te rigten de tolk dier gevoelens bij de ingezetenen wel te willen zijn. Voorts is bij mij meer en meer de overtuiging gevestigd, dat de Geldersche Maatschappij van Landbouw niet alleen eene zeer nuttige inrigting is, maar ook in hoogst bloeijenden toestand verkeert. Mogen de vele belangrijke onderwerpendie heden morgan op uwe vergadering in overweging zijn genomen strek- ken om aan den landbouw in Gelderland bevorderlijk te zijn; en ik neem de vrijheid den vurigen wensch te uiten dat de hier ter plaatse gehouden tentoonstelling voor den landbou- wenden stand, zoowel op wetenschappelijk al9 praktisch ter rein, de uitmuntendste vruchten moge afwerpen. Ook behoeft het wel geen betoogdat de aanleg der spoorwegen den rijkdom dezer streken meer en meer zal doen toenemen. Ten slotte is het mijne aandacht niet o'ntgaan dat de geduclite vijand, het water, waarmede gij in dit gedeelte van Gelderland te kampen hebt, dank zij de onvermoeide zorgen uwer dijkbesturen zijnen vernielenden invloed langzamerhand ziet beperken. Mogen de gedenkteekenenter herinnering uwer pogingen opgerigt, steeds tot voorbeeld en navolging voor volgende geslachten strekkeu. En hiermede, mijne heeren, verklaar ik deze 32e algemeene vergadering der Geldersche Maatschappij van Tjandbouw gesloten. Bij kon. besluit van den 9 Julij 11. zijn aan de Eijks- landbouwschool te Wageningen benoemd tot leeraar de heeren J. van Dam op eene jaarwedde van f 2500, Dr. O. Pitsch 2400, Dr. J. J. van Eenesse 2200, Dr. J. A. Eitzema Bos 2200 en II. G. Stumpf 750, en tot tijdelijk leeraar aan die inrigting de heeren C. Honigh op eene jaarwedde van 1600, J. Goossen 800, Mr. J. H. Wunder 600, ter- wijl tot tijdelijk amanuensis is benoemd de heer J. Brouwer op f 400. Het programma van het onderwijs voor bet leerjaar 1876/77 aan deze school is bij beschikking van den Minister van Bin nenlandsche Zaken van 12 Julij 1876 goedgekeurd. Afdrukken van dat programma zijn by den directeur verkrijgbaar. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben bepaald, dat de jagt op klein wild in die provincie zal worden geopend op Zaturdag den 2 September e. k.met zonsopgang, en dat de korte jagt dagelijks, met nitzondering van den Zondag, en de lange jagt alleen op Woensdag en Zaturdag zal mogen worden uitgeoefend. Op den Staatsspoorweg bij Plattenburg is eene koe op den weg ge vonden, waarvan de vier pooten blijkbaar door een trein van het ligchaam waren gescheiden. Hoogst waarschijnlijk is het dier den vorigen avond door den trein van 81 ure naar Zutphen overreden. Een seinwachter wilde nog trachten het beest weg te voeren voor de aankomst van den treinmaar ware, indien hij niet spoedig ter zijde was gesprongenzelf bijna overreden. Een gehuwde dame uit Franeker is in het stationskoffijhui9 te Meppel ontijdig bevallen van haar loe kind, dat een uur na de geboorte is over- leden. De vorige week maakte een gezelschap van 20 personen de reis over den Rhijnspoorweg van Utrecht—Arnhem mede, waarvoor zij een gezelschapsbiljet genomen hadden. Naar hunne meening kwam hun een geheele wagon toe in weerwil dat er 24 plaatsen zijn. Te Arnhem was reeds door hen een passagier uit den trein geworpen te Driebergen drie personenwaardoor aldaar een gevecht ontstond oumiddelijk seinde men naar Utrecht, alwaar wegens deze onbillijke handeling proces-verbaal werd opgemaakt. Men meldt uit 's Gravenhage dd. 3 Augustus. Zelfs door de grootste ongelukken schijnt het publiek niet te willen leereu. Hoe dikwijls ook her- haald, hoe zorgvuldig het tram-personeelzooveel het kan, wake tegen de zorgeloosheid van het publiek, ja zelfs somtijds en niet altijd alleen door de minst beschaafden tegen uitdrukkelijk verbod inweigeren ve- len zich te ^onderwerpen aan den heilzamen maatregel om de trams niet on der het rijden aan de voorzijde te verlaten. Een nieuw, vree9elijk onheil moet nu heden andermaal bevvijzen, hoe gevaarlijk dat kinderachtig verzet tegen de bepalingen is. Een 14jarige knaap sprong heden ochtend vroeg weder aan die verboden zijde van den personeel-wagen hij vielde wielen gingen hem over de beide beenen en vreeselijK gewond werd hij opgenomen om naar het Gasthuis te worden vervoerdtoen hij daar aankwam was hij reeds stervendeeen der beenen was geheel verbrijzeldhet andere zwaar gewond, terwijl tevensjeen scheuring in de darmen had plaats gehad. Of- schoon het eene been nog werd afgezetoverleed de knaap reeds een paar uren later. Dergelijke onheilen kan men niet aan de direktie wijten, deze deed wat zij kontoen zij voorzorgsmaatregelen verordende en daaraan streng de hand deed houden; het publiek moet zich er uu vrijwillig aan onder werpen, want het middel om den onwillige te dwinyen bestaat niet. Wij voegen hier een vraag bij. De politie kan niet alomtegenwoordig zijn maar zou zij, die zoo streng let op rookenop overbeladen van balkons en der gelijke vreeselijke overtredingenniet een weinig hulp kunnen bieden aan de Tramway-inaatschappijdoor o. a. op urendat de kinderen zich aan allerlei baldadigheden ten aanzien van de trams schuldig maken haar ster- ken arm te leenen? - Figaro levert de volgendeniet onaardige charge. Is de grondslag al niet waarmen kan er in alle geval van zeggendat hij goed gevonden is. Een der redakteurs bezocht dezer dagen den Jardin des Planles. Voor het apenverblijf was een heerop een bank gezeten al kijkende naar hunne grimassen, in slaap gevallen. Een der beambten tikt hem op den schouder en zegt: //Men slaapt hier niet". De man schrikt op en antwoordt: //Wat is dat? Moet ik mij voor die malle apen generen? Dat behoef ik in het Theatre franyais voor de treurspelspelers niet eens te doen!" Men weet dat Blondin de Niagara, boven den val, over een koord is overgestoken. Deze toer is, naar luid van de New-Yorker Herald, thans ook door eene italiaansche koorddanseresMile. Spelterini ge- heetenvolbragt, en zij heeft Blondin in zeker opzigt overtroffen. Ten aanschouwe van eene ontzaglijke menigte aan de beide oevers der rivier be- steeg zij het koord, gewapend met een balanceerstoken legde al dans'end den afstand tusschen beide oevers af. In tien minuten tijds had zij, uit- gaande van den Amerikaanschen oever, den Canadaschen oever bereikt. Blondin heeft den afstand nooit in zoo korten tijd afgelegd. Na verloop van een kwartier besteeg Mile. Spelterini het koord aan den Canadaschen oever en kwam in twaalf minuten weer aan haar nitgangspunt. Aan't midden tusschen beide afstanden gekomen ging zij met eene knie op het koord liggen en groette gracieuselijk de verbaasde en in de grootste spanning verkeerende toeschouwers. De //Zwolsche Werkliedenvereeniging" die aanvankelijk goede resultaten van hare Cooperatieve winkelnering heeft en thans pogingen aanwendt om in den a. s. winter ook de turf goedkooper uit de eerste hand aan de leden te leveren, geeft een voorbeeld van echt praktischen zin. In haar reglement heeft zij bepaalddat wie zich onverhoopt aan dronkenschap mogt schuldig makenals lid zal worden geschraptterwijl voorts bij den ge- meenteraad zal worden aanzoek gedaan om eene strafvervordering tegen de dronkenschap vast te stellen. In de Zwitsersche afdeeling der tentoonstelling te Philadelphia zijn ook velerlei soorten van uurwerken geexposeerd. Er zijn horloges zoo klein dat ze als zegels op een ring worden aangebragt, en een wonder van fijn werk, dat aan een gouden penhouder tot kuop verstrekt Het heeft drie wijzerplaten, van drie zestienden van een inch (duim) elk, die den tijd, den dag der week en den naam der maand aanwijzen. Dit kleine meester- stnkjc van kunstvaardigheid is voor 800 dollars verkocht. De horlogesdie in gouden ringen gezet zijn kosten 300 dollars. Het duurste horloge kost 1000 dollars Het repeteert het uur, het kwartier en de minuut, en s lettevlijk een aimanakwant het wijst dag aan dag al de zaken aanwaar voor men een alrnanak naslaat. Er is op kasten van eenige horloges eenig zeer fraai graveerwerk te bewonderen. De eenige schilderij, die in den Zwit- serschen catalogu9 wordt aangeduid, is een copie van Greuze's //ochtend- stond" en is op de wijzerplaat van een horloge geschilderd. Een verstandige koop. Een boer kocht een paard voor tweehonderd gulden. »lk zal je honderd en twintig gulden contant geven, en dan blijf ik je de rest schuldigalleen op die conditie wil ik het paard hebben." De koopman stemde daarin toe en de boer reed op zijn beest naar huis. Eene maand later kwam de koopman om zijn geld. //Je weet toch welop welke uitdrukkelijke voorwaarde ik den koop heb geslotensprak de boer z/als ik je die tachtig gulden gaf, bleef ik je imrners niet schuldig en dat was toch onze conditie." De correspondent van Daily News te Philippopolis berigt gruwelijke tooneelen met betrekking tot de wreedheden in Bulgarije gepleegd. Aan- gaande de zending van den heer Baring, van wege het Engelsche gezant- schap te Konstantinopel afgezonden, zegt genoemde schrijver: //De heer Baring zal denkelijk melden, dat niet minder dan ze9tig dorpen verbrand en twaalf duizend menschen gedood werden." Schrijvende uit Tatar Ba- zuwdjah van 1 Augustus, zegt hij: //Ik bezocht zoo even, in gezelschap met den heer Schayler, de stad Batok. Gisteren bevond de heer Baring zich aldaar. Zie hier wat ik aanschouwde. Toen wij de stad naderden, liepen eenige honden wege)Ti wij vonden een aantal schedels, benevens een akeligen hoop geraamten in hunne kleederen. Ik telde, in den zadel zittende, honderd schedels, alle van vrouwen en kinderen. In de stad ver- toonde zich hetzelfde gruwelijke schouwspel te midden van pninhoopen door brand veroorzaakt. Wij zagen geraamten van vrouwen, de hoofden voorzien met lang bruin haar. Binnen de kerk was de vloer bedekt met lijken in ontbinding; de stank was schrikkelijk. Op het kerkhof lagen drie voet diep lijken en ledematen van meisjes en kinderen. In de kerk (op het kerkhof) was het nog erger en moesten wij tabaksrook onder den nens houden. In het schoolgebouw werden tweehonderd vrouwen en kinderen levend verbrand, enz. enz." Dit wordt berigt door een ooggetuige van de plaats waar de heer Baring ook was. Is het nu te veronderstellen dat de schrijver verdichtselen meldt? Of het getal in plaats van 12,000 bovenge- noemd 10-, 8- of 3000 zij, doet toch weinig ter zake wat betreft den aard der wreedheden door troepen in Turksohe dienst gepleegd. De nieuwe bepalingen omtrent de verzending van visitekaartjes wor den veelal nog niet goed begrepen. Men mag kaartjes van allerlei grootte onder kruisbaud verzendenmits met 1 cts. postzegel gefrankeerd. Die kaartjes echter, welke de stevigheid van eene briefkaart bezittenminstens 9 centim. lang en 6 centim. breed zijn, kunnen op de achterzijde van adres en postzegels voorzien en aldus zonder kruisband verzonden worden. Voor hen, die geen dnimstok bij de hand hebben, kan de opraerking dienen, dat de briefkaarten 12 centim. lang en 9 centim. breed zijnzoo- dat de bedoelde visitekaartjes minstens de helft der grootte van eene brief kaart moeten bezitten. //Jan waarom trouw je niet." //Dat zal ik u zeggen Piet. Als ik trouw en ik krijg kinderen en mijne vrouw sterft en ik trouw dan weer, en die tweede vrouw was niet goed voor de kinderen van mijne eerste vrouw, zie je, dat zou ik niet best kunnen velen, en het spreekwoord zegt: Bezint eer gij begint."

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2