1876. Vrijdag, 18 Augustus. No. 33. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zeyentieudc Jaargang. ]Prijs van het Abonnement: Haarlem aier meer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Holl. Jtlaatschappy v. Landboaw. Afdeeling Haarlemmermeer. Prijs der Advertenlien ?an 16 regels 75 Cent, elke regel meer ISJ1/, Cent. Landbouw. Raalte, 16 Aug. De vroege appelen zijn overvloedig doch door aanhoudende droogte klein van gewas De prijzen zyn /2.50 a /3.25 per hectoliter. HAARLEMMERMEER. in het Jaar6.- Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN TJITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAX BOX A C0., te Amsterdam. WJiterl{fk a. tensdag.) Zondag 20 Augustus zal in de Hervormde Kerk te Nieuw- Vennep niet des avonds door Ds. Lindonk de preekbeurt ver- vuld worden; maar des voormiddags, om half tien uredoor Ds. Smeding, van Haarlem. Indien de personen van: Jakob de Moor, van Wissekerke Jan Pieter van Eijkeren van's Heer ArendskerkeJansje Spek van Alphen Johanna Bolvan Hooge en Lage Zwaluwe; Ja cob van der Meer, van Nieuwer-AmstelCornells van Vliet van Ouder-AmstelJohanna Veekemonder, van Zevetibergen Cornelia van Iperen van Rijnsaterwoude Phomia Baggerman van AmsterdamFokeltje Verwer, van Amsterdam Klaas Hop, vain SchermerhornHendrik Verduin, van Hillegom; Christof- fel Guldemeester, van Herkingen Cornell's Duijzersvan Her kingen; J. van den Veldenbij P Droogh; J van Velzen gek. van Hillegom Willem van Essenen Hendrika Schoon- derwoerdecbtelieden van Amsterdam; Leendert Willem Ma- liepaardvan Wissekerke; Jan Goemaat en Jan Bestman van Herkingen; Jan Fokkes van Anken, van Ferwerderadeelzich in Haarlemmermeer mogten bevinden worden zij in hun belang aaogemaand om zich ten spoedigste ter Secretarie aan te melden. van 9 tot 15 Augustus 1876. GEBOREN: Bastiaanzoon van B. Krap en C. Hildebrand. Jacob Johannes Urziniuszoon van A. C. van Dorsten en J. M. Riechmann. Gerritzoon van K. Breur en C. van Groningen. Jaantje dochter van C. de» Braber en A. Frankfort. - Pieter en Catharina (tweel.) zoon en docnter van J. Verhulst en C. Fiipse. Martinuszoon van M. de Lee en M. van Vessem. Willem zoon van A. van der Velde en G. Jong- kind. Alidadochter van P. van Gerven en B. Smit. Grietje dochter van G. van Aken en H. Langhout. Sophia dochter van H. Hartman en N. Cave. Gerrit Corneliszoon van C. J. Meijer en A. M. C. G. Steen. Johanna, dochter van C. Dorst en J. Vlugt. Pe- tronella Geertruida dochter van C. van der Vlugt (ongeh.) LEVENLOOS GEBOREN: 1 Kind van H. van Wijk en M. v. d. Mooren. OVERLEDEN Sara oud 14 jaren dochter van W. Zorge en A Bo- gerd. Petronella, oud 5 maanden, dochter van D. van Rijn en C. van Leeuwen. Sophia Catharina, oud 6 dagen, dochter van P. B. F. Prins en E. Walbrink. Petrus Johannes, oud 8 maandenzoon van J. Hoog- land en J. M. Prins. Cornelis, oud 5 dagen, zoon van W. Roodenburg en H. Lelieveld. Adriana oud 3 maanden, dochter van P. Pijnaker en P. van den Berg. Catharina Fiipse, oud 40 jaar, gehuwd met J. Verhulst. Karel, oud 6 maanden, zoon van J. Hoogewoning en W. van der Mei. Johannes, oud 4 maanden, zoon van J. Rijke en H. Klaassen. Klaas, oud 4 maanden, zoon van N. Terlouw en A. Verslnis. Cornelia, oud 21 maanden, dochter van T. E. Kemp en A. Broertjes. ONDERTROUWD W. N. Out met K. op den Kelder. H. de Lngt met J. den Boer. A. Buckens (wednr.) met S. Braakman. GEHUWDW. Offerman met J. van der Laan. Agenda voor de Vergadering van den Gemeente- raad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag 24 Augustus 1876, des voormiddags ten 10 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Gemeen- terekening over 1875. 3. Rekening van bet Burgerlijk Armbestuur over 1875. 4. Uitloting van een aandeel in de Geldleening van 1870. 6. Diverse aauvragen om af- schrijving van Hoofdelijken Omslag. 6. Opmaking der voor- dragt voor leden van het Zetters-Gollegie. 7 Benoeming van een lid der Commissie voor de Teekenscholen. Aanbeveling A. M. Vorstman en J. C. v. d. Moer. 8. Aanvraag van het Gemeentehestuur van Aalsmeer, om vergoeding voor het schoolgaan van kinderen aldaar uit Haarlemmermeer. 9. Adres van T. Folmerom toelage uit de Gemeentekas. 10. Drink- water. In den middag van den 14 dezer hadden te Hoofddorp een paar kinderen liefbebberij om op een bierwagen te kliramen. Een meisje van ongeveer 10 jaren, van de wed. Lanooij alhier had het ongeluk er af te vallen en geraakte met haar beentje onder het wielwaardoor haar dijbeen gebroken is. Wederom eene aansporing voor de oudersom toch hunne kinderen ernstig te vermanen niet op wagens te klimmen. Men zij tevens indachtig aan art. 16 lr. g. der Politieverordening waarbij het klimmen achter op rijtuigen of aan rijtuigen te hangen, strafbaar wordt gesteld met eene geldboete van 1 tot 10. Te Hoofddorp nemen de mazelen toezij heerschen reeds in 37 gezinnen. Voor hulponderwijzer te Sloten (Noord-Holland)tegen550 jaarsheeft zich £en sollicitant aangemeld. Op Donderdag deu 24 Augustus 1876, des avonds ten 6 Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. ure, zal, in het lokaal van C. 1 wis te Nieuic-Vennep weder eene vergadering worden gehouden waarin de volgende punten zullen worden behandeld: 1, Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Benoeming van Afgevaardigden voor de Algemeene Vergadering te Rotter dam te houden. 3. Behanrieling van de punten van be- schrijving voor de Algemeene Vergadering. 4. Verkiezing van Bestuursleden voor de vacaturenontstaan door tie perio- dieke aftreding van de Heeren k. F Bullman en P. de Breuk en door het bedanken van den Heer Simon Vis als Secreta- ris. 5 Bespreking van landbouw betreffende onderwerpen. 6. Verloiing om niet onder de aauwezige Leden. Na afloop der Vergadering zal gelegenheid bestaan om aan- giflen te doen van inzendingen voor de Tentoonstelling der Maatschappij te Rotterdam, welke aangiften voor 25 Augustus bovendien bij de Leden van het Bestuur kunnen worden gedaan. Slotenj (N.-H.), 16 Aug. Bij de meeste landbouwers is bet hooi binnen en heeft men reden tevreden te zijn over de opbrengst. De landen, welke zijn blijven liggen om het late hooi te winnen, hebben nog altijd behoefte aan water. De graangewassen beloven een groot beschot te zullen leveren, vooral de rogge; tarwe en haver minder; het stroo is veel zwaarder dan in andere jaren. In den Lutkemeerpolder is men ijverig bezig met oogstenpioegen en branden, regt te vreden over de resultatenwelke door deze laatste bewerking verkregeo zijn. In de veenderijei heeft men de handen vol om de turf droog te leggenstolen en af te leveren. Zij wordt verkochtde sieeatun wj'd-m. eu de meugiurf van 5 tot /5.50 de 1000. Op de hier gehouden paardenmarkt waren aangebragt 103 paardeo. De handel was zeer levendig en vooral voor werkpaarden werden goede prijzen besteed. Zutplien15 Aug. In onze streken is de rogge-oogst over het algemeen afgeloopen. De opbrengst valt niet mede, en de prijzen zijn dientengevblge gestegen. Voorts wordt er zeer naar regen verlangdaangezien de nog te velde staande gewassen door de groote hitte der laatste dagen veel geleden hebben. S Hcrtogenbosch15 Aug. De landbouwers klagen steen en been over het uitblijven van den yurig verlangden regen. De koeijen vinden op de drooge weiden geen voed- sel meer, zoodat de boeren hunne beesten in den stal zullen moeten halen. Ten gevolge van dien treurigen toestand heb ben de melkboeren den prijs bunner waar reeds verhoogd. Leeuwardeil15 Augustus. De algemeene vergadering der Friesche Maatschappij van Landbouwte Wolvega gehou den, werd door 57 leden bijgewoond en geleid door jhr. mr. C. L. van Beijma thoe Kingma van de Lemmer. Verschillende belangrijke vraagpunten werden behaodeld. In die eerste plaats werd bij acclamatie het voorstel der lste afd. aangenomen om aan jhr. E, D. van Beijma te Weidum, oud- voorzitter van de maatschappijhet lidmaatschap van ver- dienste aan te bieden. Verder is o. a. besloten: aan het hoofd- bestuur op te dragen middelen te beramen om zich aan te sluiten aan het Nederlandsch rundvee-stamboekby de hooge regering aan te dringen op eene uitbreiding van art. 1 der wet van den 19den September! 1874, in dien zin dat veld- arbeid aan de kinderen beneden 12 jaren worde verboden aan de 8ste en lOde afd. op te dragen een onderzoek naar de middelen welke zouden kuunen aangewend worden tot even- tuele verbefering van de rivier de Tjonger. Na afloop dezer vergadering begaven de leden zich naar het terrein der landbouwtentoonstellingwaar allesevenals in het gebeele dorp, een regt feestelijk aanzien had Alles werkt mee om het feest te doen slagen. Biedt de plaats zelve, een waar lustoord, daartoe reeds ruime gelegenheid aan, de feestcommissie en burgerij hadden gewedijverd om door het plaatsen van bogenhet uitsteken van vlaggen en aanbrengen van versieringen, het zoo riante Wolvega nog vrolijker te maken en het schooneprachtige weer deed alles te beter uitkomen en zette aan alles de kroon op. Capelle (Langstraat), 16 Aug. De rogge-oogst is in deze streek zoo goed als afgeloopen. Was de verwaehling van Hit produkt in het voorjaar zeer gering, de uitkomst heeft echter bewezen dat het een middelmaiig oogstjaar is. l)e kwaliteit kan niet beter; gewenscht wordendoch het besciiot kau men 4 a 5 hektoliter per bektare minder rekenen dan in gewone jaren. In gewigt zal het graan het evenwel winnen in verge- ijking met andere jaren. Roage van 72 en 73 kilogram wordt in deze streken tot 7.50 a 7.75 per hektoliter ver- handeld. Sedert ons laatste berigt houdt de allevering van hooi aan het Oude MaHsje nog steeds aan. In den prijs komt echter geen verandering, ofschoon het gevoelen algemeen veld wintdat het hooi duurder zal worden, aangezien het voor- uitzigt op het gewas der tweede snede slecht is en vele vee- houders spoedig genoodzaakt zullen zijn hooiland als weiland te gebruiken. Het ziet er hier even als elders zeer treung met de graslanden uit. Breda, 16 Aug. Uit het verslag van deu stand der veld- gewassen in deze provincie blijkt, dat de oogst over het al gemeen zeer bevredigeud zal zyn. Stapliorst16 Aug. In deze streek heerscht eene epide- mische ziekte onder de varkens; vele sterven. Laren (Gelderland), 15 Aug. Door de heerscliende warmte en droogte zijn onze meeste weilanden dor, zoodat eenige veehouders zich verpligt hebben gezien hunne boekweit af te maaijen en sominigen reeds met wintervoeder zijn begonnen. Vorden, 15 Aug. Voor drie a vier dagen is in deze ge- meente kwade droes bij een paard waargenomen. Onmiddel- lijk is de noodige voorzorg tegen verdere uitbreiding der ziekte genomen. Zwolle, 15 Aug. De aanhoudende droogte, die zooveel scha-'le veroorzaakt aan veld en akker, en vooral voor den veeslapel zulke trenrige gevolgen na zich sleept, werkt op de boekweitteelt buitengewoon voordeelig. In geee jaren is dit graan zoo rijk van zaad voorzien geweest als riitjaar. De plant is bovendien zeer goed ontwikkeld, terwijl tarwe, rogge en garst, en vooral ook de haver, zeer kort van stroo en veel minder van beschot zijn. Uit het noorden des lands deelt men mede dat de land bouwers alom groote reden van tevredenheid hebben over den hoogstgunstigeu stand der boekweit, zoowel zand- als veen- boekweit. In geene jaren is de voorraad van zaad zoo belang- rijk geweest als thans het geval is. Duizenden hektoliters zullen weldra geoogst kunnen worden. De Minister van Binnenlandsche zaken en de inspekteur van het landbouw-onderwijsde heer dr. Salverda, die ons de Rijksproefstation te Wageningen bezorgdenhebben voor- zeker een goed werk gedaan, aan de zoo gegroiide klagten tegen het examen B (landbouwkunde) een einde te maken door de oorzaak er van weg te nemen en wij spreken dan ook zeker uit veler naam, door hun voor deze bemoeijingen openlijk hulde en dank te brengen. LandbCt.) Uit bet Oldambt schrijft men ons: Hoewel door de sterke droogte het aardappelenloof ontijdig geel wordt, is er nog geen spoor der ziekte op te merken. In eenendertig jaar is dit niet geschied in Augustus, zoodat men eenigen grond heeft tot het vermoedendat die plaag van ons afscheid heeft ge nomen. Naar wij vernemen heeft Z. M de koning, in kennis ge steld met het besluitonlangs te Tiel genomen om de vol- gende vergadering der „Oeldersche Maatschappij van Landbouw te Apeldoorn te houden, bereids zijne medewerking daaraan toegezegd. De stand der veldgewassen in de omstreken van Arnhem is over het algemeen gunstig te noemen en geefi hoop op een ruimen oogst. De rogge, die grootendeels reeds geoogst is, is lang van stroo en de aren zijn zeer goed gevuld de boek weit staat goed en de aardappeleneen der hoofdproducten dier streek, beloven veel en latenwat de qualiteit betreft, niets te weuschen over. Volgens berigten uit Praag hebben pogingen om in zuide- lijk en zelfs in noordelijk Boheme tbee te kweeken zeer be- vredigende uiikomsten opgeleverd. in het noortlen geschiedt de teelr bij Miinchengratz en de oogst wordt meest door de plaatsen in den omtrek verbruikt. Uit Deventer wordt gemeld, dat eene boerenhofstededie voor 40 jaren verkocht werd voor/ 17,000, 15 jaren later voor /64 0U0, dezer dagen in publieke veiling/88,000 heeft opgebragt. Men schrijft aan de Leidsche CourantZoo graauw als de winter en een deel van de lente is geweest, zoo zonnig is thans He zomerdoch ook zeer droog. Anders zou de zomer niet te wenschen overlaten. Geen wolkdie tot onweersbui

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1