1876. Vrijdag, 25 Augustus. N°. 54. VAN A AN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zeyentiende Jaargang. 3?rijs van het Abonnement: in het Jaarf 6. Prijs der Advertentidn van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12V2 Cent. Bljnland. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 16 tot 22 Augustus 1876 Roll. JMaatscliappij v. Landbouw. Afdeeling Amsterdam. Landbouw. Zwartsluis20 Aug. De meeste boeren in deze streek hebben zeer wijsselijk niettegenstaande den zeer hoogen prijs, hun jarig hooi gehouden. Het nieuw gewashoewel hier laag land is, was dit jaar middelmatig. Men heeft reeds etgroen of nagras gehooid. Varsseveld20 Aug. Woensdag namiddag is hier van het Zuiden langs het Oosten, en heden morgen van het Zuiden langs het Westen een onweder voorbij getrnkken zonder dat hier een druppel regen viel. De hooge temperatuur en droogte der lucht doen den nedervallenden regen reeds weder verdampen eer zij den grond bereikt. Nu de gras- pd klaverlanden overal verdroogd zijndringen de hazen en konijnen in de tuinen eteD de kool op, graven de nog kleine worteltjes er nit, doen zich in de boomgaarden aan de afvallende appels en peren te goed en beginneu voor den landbouwer ware kwelgeesten te worden. Texel23 Aug. Het schrale voorjaarsweder heeft nadeelig op de te veld staande gewassen gewerkt. Het larwegewas is ongunstig; erwten en garst zijn middelmatigboonen leveren goed beschot; haver mede goed; aardappelen zijn van goede kwaliteit, raaar klein van stuk; de kwantiteit is niet ruim. \\m\\\\\\^ HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommek 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFl'ENDE te adresseren aan VAX BOA'GA C°.te Amsterdam. Uiterljjk Wo- flag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Men schrijft aan de Leidscke Courant: Door de aanhouden- de droogte klimt met iederen dag de behoefte aan water, terwijl de hoezem van Rijnland daalt. Er is blijkbaar onmagtj het verbrnik kan niet voldoende worden aangevuld de hulp- bron is ontoereikende. Reeds meermalen is er op gewezen dat met alleen water nit den Yssel in te laten slechts on- volkomen doel getroffen wordt. Dat water toch zoo het niet voor een groot gedeelte langs den Rijn vervloeit, bereikt de stad ten oosten langs den Ouden en Nieuwen Rijn om noordwaarts af te stroomen. Bijgevolg wordt het zuidelijk deel der stad er weinig of in het geheel niet door gebaat zoodat erde boezemstand buiten rekening gelaten geenzirts op frisch water te roemen vait. Toen vroeger uit Delfland water aan den Leidschendam werd ingelaten, ontmoetten de beide stroomen elkander in en om de stad zelden anders dan met eene gunstige uitkomst. Er was leven in het water en zoo deelde de hoezem gelijkelijk in verhooging en verversching. Dat kanaal schijnt voor Rijnlands boezem gesloten te zijn. Toch is de Vliet on- der Delfland altijd hooger dan de Vliet onder Rijnland daarentegen de Yssel niet altijd. Zoo bedient het eene gedeelte van Rijnland zich van verschhet andere gedeelte zich van vuil water en de polders langs den Rijn slokken het eerste op. Het bewijs ligt derhalve voor de hand dat van eene zijde niet voldoende kan worden voorzien in den toesoer van wa ter, om den boezemstand te onderhouden of te ververschen boe rijkelijk de doorlating ook zij. Indien de personen van: Jacob de Moor, van Wissekerke Jan Pieter van Eijkeren van's Heer Arendskerke; Jarisje Spek van Alphen Johanna Bol van Hooge en Lage Zwaluwe; Jo hanna Veekemonder, van Zeveubergen; Fokeltje Verwer, van Amsterdam; Klaas Hop, van Schermerhorn Hendrik Verduin, van Hillegom; J. van der Velden, woont bij P Droogh; Willem van Essen en Hendrika Schoonderwoerd echtelieden gekomen van Amsterdam; Leendert Willem Malipaardvan Wissekerke; Jan Goemaat en Jan Bestman, beiden van Her- kingen zich in Haarlemmermeer mogten bevindenworden zij in hun belang aangemaand om zich ten spoedigste ter Secretarie aan te melden. GEBORENEelke, zoon van P. Visbeen en G. Frankfort. Arie, zoon van C. Blom en Pvan den Kommer. Corneliadochter van H. Sepers en P. van Harten. Herreke Jan, zoon van W. Metz en C. M. Schouten. Cornelia Anthouie, zoon van C. van Wijk en M. van Andel. Hillegonda, dochter van J. P. Paauw en J. A. Hoorn. Gerardina Christina dochter van P. van Tol en J. M. C. Francke. Lijsje, dochter van C. van Leeuwen en G. van der Grift. Cornelia, dochter van N. van Eooijen en J. Hoouian. Willem Frederik, zoon van A. van der Stroom en E. M. Hartman. OVERLEDENAnna Maria, oud 12 dagen, dochter van C. Rijkelijk- huizen en A. ran Wieringen. Cornelia, oud 4 maanden, dochter van P. Jansen en B. Lamboo. Petrus Franciscus van der Steeoud 20 jaar, ongehuwd. Hendrikus, oud 18 maanden, zoon van H. Timmers en P. van Leuven. Willemijntjeoud 2 maanden, dochter van J. van Workum en C. M. Lamboo. Paul Johan, oud 7 weken, zoon van H. F. Bultman en C. Ott de Vries. Klara, oud 8 jaar, dochter van J. van Rooijen en E. Kortekaas. Daniel, oud 5 maanden, zoon van D. van Rijn en C. van Leeuwen. Gerrit Willem, oud 6 maanden, zoon van L. van Klaveren en E. Evers. Willem oud 3 maandenzoon van E van der Wal en M. den Dekker. ONDERTROUWD: W. van Leent met G. Eland. D. van Tol met M. van Dijk. P. Crama (wednr.) met A. Boeser.D. Tedick (wednr.) met J M. Teunisse (weduwe). GEHUWD: geene. Den 23 Augustus is iu bet lokaal Concordia te Amsterdam eene goed bezette vergadering gehouden van de leden der Amsterdamsche Afdeeling. De punten van beschrijving voor de aanst. algemeene ver gadering te Rotterdam, op 18 September e. k. te bouden werden aehtereenvolgens behandeld terwijl daarheen werden afgevaardigd de heeren D. A. KoeuenN. Wafelbakker en Wisboom van Giessendam. De heer W. Sluis te Beemster, werd tot caudidaat geko- zen voor het Hoofdbestuur, ter vervanging van den heer H. A. Crommelin te Haarlem, en de heeren P. J. Langeveld en Hendrik Walter als keurmeesters der paardenbij de aan- staande Rotterdamsche vee-tentoonstelling. uit, dat per hektare gemiddeld 4,tot 5000 K. G. stroo ge- maaid wordt. Dit wordt verkocht tegen 20 tot/28 de 1000 K. G. Zeker zou de opbrengst grooter zijn, indien het koren niet met de machine gedorscht ware, daar in den Haarlemmermeer voor roggestroo, met den vlegel gedorscht, 36 besteed wordt. Sloterdijk19 Aug. De gevolgen der langdurige droogte openbaarden zich ook heden bij het verhnreo van het gras- gewas (etgroen) van het eilaodbekend onder den naam „de Horn", groot 75,9670 hectaren, daar dit slechts opbragt 1511, tegen ruim 8000 in het voorjaar. Capelle(Langstraat) 23 Aug. Sedert de laatste notering blijft het afleseren van hooi aan het oude Maasje langzaam voortduren zonder dat er in den prijs van gemiddeld /20 per 500 kilogram eenige verandering gekomen is. Wei schij- nen eenigen verkoopers hooger prijs in het hoofd te hebben en daarom nog niet zoo gereed tot verkoopen, doch van lie- verlede begint de buitenstnande voorraad te verminderen en om het eens geschelfte op te rijden, daartoe gaal men niet ligt over. Met de weilanden ziet het er inlusschen zeer treurig uit en de verwachting der ioemaat of tweede snede is zeer gering. Neemt men daarbij in aanmerking dat het uitge- zaaide knollengroen door de droogte niet kan ontkiemen en dit andere jaren om dezen tijd al vrij hoog te velde stood dan gaftt de veehouder geen blijde toekomst te gemoet, Hooril, 22 Aug. Op de alhif r gehouden jaarlijksche paar- denmarkt waren aangevoertl 169 uks, meestal Werkpaarden de prijzen hiervan waren /69 250. Erikele koopen zijn gesloten tot y600 a 700. De haridel was stug. Oldebroek22 Aug. De nadeeligg invloed van het lang- durig drooge wefir is aan aite vruchten zeer merkbaar. De kleigrond belooft evenwel een betrekkelijk goed gewas. Op het land ziet het er ellendig uit. De meeste weilanden zijn totaal verbrand van de zon en gelijken op bouwland. Boven- dien is er alom gebrek aan water, zoodat men verpligt is het vee tweemaal daags thuis te halen om te voederen en te drenken. De moestuinen zijn schraal voorzienmeest alles is te vroeg rijp of sterlt. Wat men met kur.st nog teelt, is peper duur. De aardappelen, hoewel klein en met weinig be- schot, zijn goed van smaak en geldig. Houtrijk eil Poltmen, 23 Aug. Dat de opbrengst uit den Y-polder de verwachting zelfs te boven gaat, blijkt hier- Kiel Windermcer 23 Augustus. De graanoogst is afgeloo- pen De velden zijn schoon en de schuren vol? Neen de schuren zijn op verre na niet vol. In jaren is er niet zoo weinig stroo geweest. Tengevolge van de buitengewone droogte is al het koren zeer dun en kort gebleven De opbrengst vooral van haver en gerst is zeer schraal, rogge is beter geworden dRn men van 't voorjaar met de toen zoo lang aanhoudende koude verwachtte Van zomer- en winterkoren ecliter beide laat ook de hoeveelheid veel te wenschen over, de kwaliteit is uit- muntend. Verschillende dagbladen berigten aangaande 't aard- appelgewas, het hoofdproduct der veenkolouien dat ze zeer klein van stuk, en de opbrengst slechts zeer middelmatig zal ziju. Dat oordeel schijnt voorbarig. Een enkel stuk, dat reeds gerooid is, moge al niet meevallenmaar die zijn dan over 't algemeen vroeg gerooid en a lie niet tot vollen wasdom ge komen. Zij zijn in de laatste veertien dagen vrij wat gegroeid en in dikte (in grootte, zooals de Hollanders zeggen) toegeno- men en groeijen nog dagelijks. Het grootste gedeelte echter, vooral op de zwaardere zandgrondenis zooals wij dat noe- menerg roestig en als zoodanig alleen geschikt voor de fa- brieken; van ziekte geen spoor. Dat wy hier als overal elders erg naar regen verlangen, spreekt van zelf. Het vee wordt in deze streken uit volslagen gebrek aan weide reeds gestald en het gewoon herfstvoeder, de knollenkomen door gebrek aan vocht niet op. De Leeuto. Ct. deelt het verelag mede van de bekrooning bij de Landbouw-tentoonstelling te Wolvega. Van de gMan- maaiwerktuigen zijn bekrooud: met den lsten prijs van f 100, new spriugbalance reaper uit de fabriek van Homsby and Sons, te Hantham ingezonden door J. C. van de Blocquery te Haarlem; met den 2den prijs van f 76, Waller A. Woods new reaper, ingezonden door J. Peygnat en Co te Amsterdam, en met den 3 rl en prijs van/50, Osborne's graanmaaijer, in gezonden door Boeke Sr Huidekoper te Groningen. Laaistge- noemde firma werd bovendien liexroond met den prijs van f 1 0 voor een stroosnijder en met een vhd fb voor kooktoestellen voor veehouders. De firma Landre en Glinderman te Amsterdamheeft een afzonderlijken catalogus doen gereed maken van ItMar inzen- dingen ter 24e algemeene tenloonstelling door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw van 16 tot 2(1 September a. s. te Rotterdam te houden. Een veertigtal werktuigen heeft de firma voor die expositie gereed gemaakt, waaronder: een stoom-koolzaad-werktuigtevens geschikt tot het dorschen van alle granen en zaden (prijs compleety 4080) pen id. t> r waarde van f 4400; Ednard's sloomsnijbanki-neen Haskin's verlicaal stoomwerktnig met stoomketel (prijs 2400); Corbetl's wati- moletis, met negen prijzen bekrooud, en andere fraaije inzen- dingen van waarde. In de Nordd. Ally. Zeiinny wordt door een landbouwer epn mededeeling gedaanwelke hierop nederkomt. Ook zijn velden hebben indertijd een aanval te verduren gehad van tallooze sprinkhanen Terstond heeft hij een 4(l-tal kalkoenen op zijn akkers gezonden en dezen hebben zijn boerderijgroot •2000 Pruissische morgen, schoongehouden. De zaak is niet nieuw en sedert onheugelijken tijd bezigt men kalkoenen op de tabaks-plantages in Noord-Amerika om ze van, ongedierte en van dergelijkert en anderen aard te zuiveren Kalkoenen ver- staan niet slechts de kunst otn sprinkhanen, welke op den grond loopen te pakken en te doodenmaar zij vangen ze met groot gemak in hunneu vlucht. Men schrijft uit Almelo „l)e twijfel aan het berigt uit Oosterbeek zal waarsehijnlijk eeriigzins verminderen, als ik u rnededeeldat het ook hier fie vorige week twee amtereen- volgende nachten heeft gevroren, evetiwel niet zoo hevig, dat daardoor de te veld staande vruchten geledeil heohen." Te Weenen is Maandag de vierde internationale graan- en zaadmarkt geopendwaarhij 2000 deelnemers aanwezig waren. Uit het rapport ointrent de vermoedelijke opbrengst van den oogst. blijkt, dat men die der tarwe in Hongarije 80",000 hectol minder raamt dan ten vorigen jaretegen 509,000 hectol meer in Cisleithanie; de rogge in Hongarije zal 1,690,000 en in Cisleithanie 390,009 hectol. minder ophrengen dan in 1875; de gerst in Hongarije 1,390,990 en in Cisleithanie 1,900,000 hectol. meer; de haver in Hongarije2J 750,090 en in Cisleithanie 2,259,900 hectol. meer. De kwaliteit van tarwe en gerst is verschtllend; die van de rogge goed en \ao de haver voortreffclyk. Ointrent den tarwe-oogst in andere staten werd medegedeeld, dat de opbrengst dooreengenomert matig is in Engeland, FrankrijkDuitschland (Beijeren en Saksen uit- gezonderd), Rumenie, Zwttserland, ZwedenNoorwegen, De nemarken en Noord-Italie. Als een staaltje van Hollandschen ondernemingsgeest wijst de Lb. Ct. er op, dat voor het droogmaken van drie meren op ons gebied - de Makumer, Parragaster en Workutnermeren- waarvoor een kapitaal noodig is van /600.000, bij de insehrij- ving voor de eerste der 6 serien van het geheele getal van 5000 aandeelen zijn genomen 915 aandeelen door Engelschen terwijl de Hollanders deelnamen voor 85 stuks! De Lb. Ct. wenscht der maatschappij van harte toe, dat zij in Engeland verder moge slagen in het plaatsen van nog 4990 aandeelen in Nederland bestaat daarop weinig kans. Daar koopt men liever Peruauen en Turken die veel interest geven Blijkens het verslag aan den Koning van de beviridingen en handelingen van het veeartsenijkundig staatstoezigt in het jaar 1875, was het getal longziektegevallen in het Rijk 2227, in 106 gemeenten. Er kwamen voor in Noord-Brabant II, Zuid-Hollaml 926, Noord-Holland 26, Utrecht 74, Friesland 1189 gevallen en Limburg 1 geval Op het einde des jaars was het getal verdaclne beslagen 80 (48 in Zuid-Holland8 in Utrecht en 24 in Friesland), tegen 121 bij het begin des jaars. In 1874 waren in 8 provineien 2414 gevallen waarge- nomen. Het getal gevallen van kwaden droes en huidworm was 120, waarvan 33 by paarden van het leger. Het getal

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1