1876. Vrijdag, 1 September. No. 35. \xxvazv- VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zeventiendc Jaargaug. Haarlemmermeer. Landbouw. Oemeng-dc Beriglen. IPrijs van het Abonnement: in het Jaarf 6. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 23 tot 29 Augustus 1876. II A A It L EIIII C It 11 E E It Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIJ: EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONftA C°.te Amsterdam. (tJiterlfjk 1'oenxflaff. Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. Indien de personen van: Jacob de Moor, van Wissekerke; Jan Pieter van Eijkeren van's Heer Arendskerke; Jansje Spek van AlphenJohanna Bol, van Hooge en Lage Zwaluwe; Hendrik Verduin, van Hillegom; J. van der VeldenLeeudert Willem Malipaard van Wissekerke; Hendrik Silvis, van Dirks- land; Jan van der Blomvan de LierJan VerheijWil- helmina Frederika Strakenbroekvan Aalsmeer; Izak Tazelaar, van Wissekerke; Hermanus Akerboom, van NieuwkoopKlaas Spaargarenvan Aalsmeer; Matthijs van Benlhem, van Melis- sant, zieh in Haarlemmermeer mogten bevindenworden zij in hun belang aangemaand om zieh ten spoedigste ter Secretarie aan te melden. GEBOREN Hendrika, dochter van D. Koelewijn en K. van Tol. Korneliadochter van G. van Limpt (ongehuwd). Janzoon van L. Tos en J. de Graaf. Dingena, dochter van J. Verhoeven en M. Govers. Jacob, zoon van D. Klinkert en A. Bakker. Jacob, zoon van iiNoorman en A. Mvan Loo. Mietje, dochter van H. van den Berg en M. Berbe'. Elisabeth Christinadochter van D. Kieft en E. Stokman OVERLEDENJustina Magdalena, oud 11 maandendochter van J, C. Koch en M. E. Hazekamp. Elisabeth, 'oud 14 maanden, dochter van P. Vreeken en J. Oosten. Lijntje oud 2 maanden, dochter van A. Proost en Jvan der Burg. Neeltjeoud 7 maandendochter van R. C. Krijger en G. van Puffelen. Bregittaoud 8 maandendochter van C. Pater en E. Quax. -Pieter Aart, oud 1 maand, zoon van K. Kreeft en P. Koppenaal. Cornelis, oud 8 jaar, zoon van J. Drooger en C, H. van Tuijl. Pieter Klaassen oud 50 jaar, gehuwd met Catha- rina Bies. Catharina, oud 2 weken dochter vau J. Verhulst en C. I'hpse. Jan, oud 1 maand, zoon van W. Slootweg en M. van Smeer- dijk. Jan, oud 3 jaar, zoon van H. Moelaart en A. Kolle. Cornelia, oud 1 maand, dochter van N. de Rooij (weduwe). Anthonia, oud 4 maanden, dochter van J. Schoondermark en G. Fook. Maria, oud 10 maanden, dochter van J. Seinen en P. J van Opstall. Gerritoud 13 maanden, zoon van J, W. van Laar en A. Luime. ONDERTROUWDW. Kooijmans met P. Rutte. GEHUWD: W. N. Oat met K. op den Kelder. H. de Lugt met J. den Boer. A. Buckeus (weduwnaar) met S. Braakman. Sloten (N. H.), 30 Augustus. De gemeenterekeuing over 1876, door den raad goedgekeurdbedraagt in ontvangst 28,879.10 en in uilgaven 26,481.72 '/2 zoodat een batig saldo verkregen is van 1897.37 /2. De kosten van het on- derwijs hebben bedragen 7759.01 J/2die van het armwezen 2603.86. Op de aan den Raad aangeboden begrooting, dienstjaar 1877, zijn de opcenten op de personeele belasting gebragt van 25 op 10 en de hoofdelijken omslag van 5000.ver- minderd tot f 2000.Een en ander is ontstaan uit de voordeelen, welke de verveening in den Akerpolder afge- worpen heeft. De oogst is binnen en over de opbrengst is men tevreden. Men rekent dien van het winterkoren gemiddeld op 80 hec toliter de hectare; het stroo is duur en wordt verkocht te°-en /32 a /34 de 1000 kilogram. De eenige sollicitant voor de betrekking van hulponder- wijzer, op een traktement van /550, heeft zijn sollicitatie ingetrokken. Thans zullen sollicitanten opgeroepen worden tegen /550, benevens eene gratifikatie van 50 nn een jaar verblijf. Op Zaturdag 2 September e. k. zal alhier eene vergadering worden gehouden ter bespreking van de belangen van het on- derwijs in deze gemeente. -■ Aalsmeer30 Augustus. Aan het gehouden schoolfeest, gegeven aan die leerlingen welke zieh door getronw schoolbe- zoek onderscheidden, hebben deelgenomen 385 kinderen. Het feest bestond in het trekken eener tombola, het vertoonen der poppenkast, het aanbieden van ververscbingen in de voornaamste logementen enz. Van alle openbare en partikuliere gebouwen wapperde de driekleur; wei een bewijs dat de inwoners met dit feest waren ingenomen, en dat men hulde bragt aan de pogingen om bet voor het onderwijs zoo nadeelig school verzuim tegen te gaan. Voor het verbreeden en hardmaken van een gedeelte weg, het wegnemen en digtmaken eener brug en het aanleg- gen van duikers, zijn bij de aanbesteding drie iuschrijvers ge- weestt. w.D. van Essen te Woubrugge voor f 1950 E. Stigter te id. voor 1825 en J. van den Heuvel Azn. te Haarlemmermeer voor/ 1790 het werk is nog niet gegund Voor het herstellen van de aschschutir 6 inschrijvers, waar- van de hoogste was Js. van der Laarse alhier voor/643.14 en de laagtste P. Aalbertsberg mede alhier. voor 496.98 aan wien het werk gegund is. Abcoude81 Augustus. De heden alhier gehouden paar- denmarkt was als naar gewoonte goed bezocht. Zelfs was het getal paarden grooter dan in de laatste jaren het geval was. Ongeveer 400 paarden, waarorder ±70 bitten of poney's, benevens eenige veulens, waren aanwezig. By geanimeerden handel werden goeden prijzen besteed. 's Hertogeilboscll28 Augustus. De regenbuijen van de laatste dagen hebben een gunstige verandering op de weilan- den van het Boschveld te weeg gebragt. Wat er eerst dor en verdroogd uitzag, is thans weder frisch groenen volgens getuigenis der boeren ziet men het gras groeyen. Daar echter de zomertijd reeds ver verstreken is, is de verwacbting op de toemaat (etgroen) niet zeer hoog gespanDen. Meer verwachting op een goede oogst hebben de hoptelers in de Langstraat, wier produkt door den invloed van den regen zeer veel belooft. Daarbij geeft de prijs, die reels voor het op stok staande gewas geboden wordt, gegronde hoop, dat het overvloedig gewas rijk zal betaald worden. In de omstreken van Schyndel heeft echter de hop door de vreeselijke hitte zeer veel geleden. De opbrengst zal daar waarschijnlijk beneden bet middelmatige zijn. Ook de Bossche burger heeft reden zieh over den regen te verheugen, in het verblijdend vooruitzigt, dat nu niet lan- ger, zoo als met de droogte en zelfs tot heden het geval was, de boter/2 per kil. zal kosten. Capelle (Langstraat), 28 Augustus. Sedert de laatste acht dagen is de prijs van het handelshooi 3 a 4 per 1000 kil. gestegenzoodat het verkoclue /44 opbragt. Die afleve- ringen geschieden echter nog steeds aan het Oude Maasje want uit de schuren kan men tot dien prijs niet koopen. Het kalfvee is ook deze week iets williger, de Belgische koopiieden vertoShen zieh meer en nemen de beste kwaliteit tot verhoogde prijzen weg. Wegens den geringen voorraad van gras, zijn de veehouders zeer geneigd tot verkoopenindien de prijs hun maar eenigzins lijkt. Boi'CUlO, 28 Augustus. Bij den kastelein B. Drost alhier, is thans een appelboom te ziendie vruchten draagt en te- gelijk bloesem heeft. Groilingei]26 Augustus. In den loop dezer week heeft het van tijd tot tijd wat geregend, maar niet zooveel en niet zoo algeraeen over de geheele provincie, dat daardoor het binnenbrengen van den oogst van eenige beteekenis wordt vertraagd of dat het van veel invloed kan zijn op de kwaliteit van den oogst, die dit jaar van alle artikelen, voor zoo ver reeds binnengebragtuitmuntend zal blijken te zijnde hoe- veelheid echter zal, vreest men, tegenvallen. Behalve het koolzaad, onder de boonen gezaaid en dat zeer goed aan het gewas begint te komen (hiervan echter is de oppervlakte niet groot), zal, wanneer het niet meer gaat regenenweinig goed aan het gewas komen; wanneer er echter meer regen komt zal ook dan nog worden gezaaid, maar het is hoogst ouzeker of dat nog sterk genoeg zal knnnen worden oon tegen een eenigzins ongunstigen winter bestand te zijn. Steeildereil29 Augustus. De landbouw-societeit te dezer plaatse zal, bij gelegenheid der kermis op 14 en 1-5 Septem ber e. k., een tentoonstelling houden van landbouwwerktuigen en voorwerpen van nijverheid en kunst, uitsluitend ingezon- den en vervaardigd door ambachtslieden of andere personen onzer gemeente. Het bestuur wenscht daaraan een verloting te verbindenen heeft reeds de noodige magtiging van hooger hand ontvangen. Lnreil, 30 Aug. Op den huize de Cloese alhier zyn een tweejarig ram voor/65 en 2 ram-lammeren van dit voorjaar voor 35 verkocht. Zij zijn van gekruist engelsch ras, en bragten daarom veel meer op, dan met schapen van inlandsch ras het geval zou geweest zijn. Zwolle, 30 Aug. Ter paardenmarkt waren heden ongeveer 200 stuks aangevoerd. De handel was slap. Voor werk- paarden besteedde men 120 tot 280; tweede soort 65 tot 90; voor de slagtbank 80 a 75. Weelde-paarden ontbraken. Groessen29 Augustus. Voor slechts weinige dagen ston- den hier de veldgewassen als het ware te verdorren. Sedert de lang gewenschte regen bij herhaling gevallen is, kwam reeds veel bij, en herstelde wat men verloren waande Het gras in de weiden wordt weder groen en krijgt nieuwen wasdom. De aardappelen staan thans onverbeterlijken de beetwortelen gaan nu zigtbaar vooruit, zoodat dit gewas, bij een gunstigen nazomer nog een goeden oogst belooft. Wiering'en29 Augustus. De tot nu toe alhier gehouden schapenmarkt in de maanden Augustus en September is afge- schaft. der de gemeente Maartensdyk, is aan verschillende personen, in het lokaal van verkoopingen der notarissen aldaar toegewezeu voor de som van 490,745. Uit Almelo wordt gemeld dat een daar woonachtige veehan- delaar wegens invoer van vee in Duitschland is gevangen ge- nomen. Te Haren is, naar men zegt, door den veearts de Jong, met goed gevolg beproefd om de varkeDSziekte door iuentiog tegen te gaan. De Staats Ct. deelt het volgende verslag mede omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Groniugenvoor het jaar 1876. De weersgesteldheid heeft niet gunstig op de te velde staande gewassen gewerkt. Nu eens oefende de langdurige voorjaars- koude, dan weder de aanhoudende droogte daarop haren nadeeligen invloed uit. Van een en ander is dan ook het gevolg, dat de opbrengst niet ruim zal zijn. Evenwel zal het koolzaad daarop eene gunstige uitzondering makendat zaadwaarvan in vergelij- king van het vorige jaar veel was uitgezaaidis uitmuntend geslaagd en zal gemiddeld 28 hectoliter van de hectare op- leveren. Ten einde den stand der verschillende gewassen beter te kennen, worden hier eenige bijzonderheden medegedeeld. Wintertarwe. Deze staat hier en daar te hoi, is te kort van stengel en te klein van halm; evenwel is ze zwaar van gewigt. Zij zal daD ook over het geheel niet meer dan eene matige opbrengst geven. Winterrogge is door het gure voorjaar, vooral op de hooge landen, schraal uitgevallen. Wintergerst. Deze leed eenigzins van de koude in het voorjaar en heeft weinig stroo. De opbrengst zal echter matig zijn. Maartegerst heeft zieh door de droogte niet naar eisch ont- wikkeld. Haver. Deze is hier en daar goed elders minder voordeelig geslaagd. De droogte heeft aan dit gewas veel kwaad gedaan. Kanariezaad, hetwelk veel was uitgezaaid en wel ten gevolge van de hooge prijzen, die men in het vorige jaar voor dat zaad kon bedingen is vrij goed gelukt. Boekweit. De zand- en veenboekweit zal een matig beschot opleveren. Erwten. Ofschoon deze door de droogte hebben geledenzullen zij echter eene vrij goede opbrengst geven. Boonen zijn te kort van stengel en hebben geen voldoende peul. De op brengst zal evenwel matig zijn. Aardappelen. Deze zijn door de sterke droogte te klein gebleven. De opbrengst zal dus niet ruim zijn. Vlas. De stengel van dit gewas is te tenger en te kort, waardoor de opbrengst niet groot zal zijn. De graslanden hebben eerst van de koude, die bijna tot aan de maand Junij voortduurde, en daarna van de aanhou dende droogte geleden zoodat de weilanden bijzonder schraal zyn geweest en de hooilanden weinig hebben opgebragt. De veehouder is derhalve in zyne verwachting zeer teleurgesteld. Volgens de jongste bij de regering ontvangen officielc be- rigten uit ^witserland over den stand der veeziekten daar te lande, loopende tot 18 Augustus jl.nam het mond- en klaauwzeer in de oostelijke kantons buitengewoon toe. Op 1 Augustus waren 49 stallen en 14 weiden daardoor besmet; op 16 Augustus 75 stallen en 43 weideu. De ziekte was echter over bet algemeen goedaardig Wegens geheimhouding der ziekte en wegens overtreding van het verbod van venlhandel met varkens, waaraan de overbrenging van de ziekte in enkele ge vallen gebleken was te moeten toegeschreven worden, was een veehandelaar door de regtbank te Zurich tot een aanzinnlijke boete en tot een schadevergoeding van 2000 francs aan de veehouders, die door zijn toedoen schade geleden haddenver- oordeeld. In het kanton Luzern was de longziekte uitgebroken op een stal met 35 runderen, Deze waren alle afgemaakt en ver- dere maatregelen van voorzorg voorgeschreven. In vier kantons waren vijf gevallen van kwaden droes, en in drie kantons negen gevallen van hondsdolheid voorgekomen. Het landgoed Eyckenstein met aanhoorighedengelegen on- Op Zondagavond 3 September e. k. zal er een voor onze gewesten zigtbare maansverduistering wezen. De aanvang zal zijn aan het bovenste gedeelte vaD den oostelyken maansrand te 6 u. 43 m.het midden te 9 u. 50 m.en het einde te gen 11 uur. De grootte der verduistering bedraagt 4,1 duim, dat is, van de 12 deelen of duimen, waarin men de middellijn der maan verdeelt, zullen er 4,1 deelen verduisterd worden, en alzoo ruim '/2 gedeelte der maans middellijn. De maan gaat des avonds te 6 u. 42 m. voor ons op en bevindt zieh bij het begin der eclips, nagenoeg io het Z. O. op ruim 16 gra- den boven den horizon. Bij het einde der Eclips, te 10 u.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1