1876. Vrijdag, 8 September. UK 36. X AN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. IS Zeventiende Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Landbonw. Prijs van het Abonnement: in het Janrf 6. f ileriyk n •etixtlatj. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 18'/a Cent. Zitting van Donderdag 13 Julij 1876. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven HAARLEAfMERIHEER. Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VM BOIVCA C°.te Amsterdam. Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. Agenda voor de Vergadering van Hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder, te houden op Donderdag den 14 September ^Tgens ten 10 urein het Iocaal van Siaats, te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Vaststelling van deri staat van restantendienst 1875. 3. VVijziging der voorwaarderi van verkoop van veldweg aan H. H. van Waveren c. s. Voor- stel van Dijkgraal' en Heemraden tot aankoop van griut en aanvrage om verhooging van den post: onderhoud grintwegen. 5. Verzoek van van der Toorn tot aankoop van polderkade. 6. Benoeming eeuer Commissie van onderzoek der Begrooting voor 1877. 7. Voorstel van het Dagelijksch Bestuur tot verhooging van het tractement van eeuige machinisten en stokers. 8. Adres van P. Haak, om aankoop van veld weg, met advies van het Dagelijksch Bestuur. 9. Voorstel van idem tot verhooging van den post: verdieping ringvaart. Haarlem5 September. Gisteren werd aan jhr. J. W. M. van de Poll, dijkgraaf van den Haarlemmermeerpolder, bij gelegenheid van de viering van zijn zilveren bruiloftdoor de leden van het polderbestuurde ambtenaren en het gemeente- bestuur van Haarlemmermeer ten geschenke aangeboden een prachtig kristallen piece de milieu met zilveren voet en daar- bij behoorende zijstukken. EaarlCt.) Indien de personen van: Jacob de Moor, van Wissekerke; Jan Pieier van Eijkeren', van's Heer ArendskerkeJansje Spek van AlphenJohanna Bolvan Hooge en Lage Zwaluwe; Ilendrik Verduin, van Hillegom; J. van der'VeldenLeendert Willem Malipaardvan Wissekerke; Jan van der Blomvan de Lier; Jan VerheijWilhelmina Frederika Strakenbroekvan Aalsmeer; Klaas Spaargareu, van Aalsmeerzich in Haar lemmermeer mogten bevindenworden zij in hun belang aan- gemaand om zich ten spoedigste ter Secretarie aan te melden. Zondag 10 September 187 6, zal voor de gemeente te Abbenes optreden de zendeling Graafiand, en wel des voormiddags ten 2 ure, en des namiddags ten 5 ure. Zondag 10 September, om halt elf ure, zal de predikbeurt in de Hervormde Kerk te Nieuw-Vennep vervuld worden door Ds. Woltering, van Wijk-aan-Zee. Zondag 17 September, om half tien ure, zal Ds. Reede zelf weder voor het eerst voor zijne gemeente optreden. Ds. van Loenente Hoofddorpheeft het bcroep naar de Hervormde Gemeente te Cubaard en Waaiens (Friesland) aan- genomen. De begrooting voor 1877, den Gemeenteraad aangeboden, bedraagt: in ontvangst en in uitgaaf f 68611.89 /2. De kosten van Huishoudelijk bestuur bedragen /8925. die der openbare veiligheid en van de brandweer/ 2623. die van het Onderwijs (gewone uitgaven) 21211.die van het Armwezen 7897.— die van Renten en Afl'ossin- gen van Geldleeningen 5887.50 en 10,000 voor eene tijdelijke Geldleening. Voorzitler de Heer J. W. Lantzendorffer Tegenwoordig 12 leden, zijnde de heeren de Breuk, Ver kuijl, de Jong, Kuiper, Dorbeckvan Vuuren, Klapwijk, 'tHooft, Timmermans, Knaap, Tensen en Ran (de heer Ran verscheen ter vergadering onder de behandeling van het 3e punt)alsmede de Secretaris. Afwezig de heeren: Bultman (met kennisgeving), Buis en van Riesaen. De Secretaris leest de notulen van 27 Junij 1876, welke worden goedgekeurd. I. Aan de vergadering wordt medegedeeld het navolgeude: a. de Provincial Bladen van 1876, n°. 32 tot 35; b. brief van Gedeputeerde Staten, waarbij de ontvangst wordt berigt der op den 27 Junij jl. vastgestelde Verordenfng tot herziening der Plaatselijke Strafverordeningen c. brieven van idem, waarbij goedgekeurd wordt terugge- zonden 1°. het raadsbesluit van 27 Junij 11.tot af-en over- scbrijving in de begrooting, dienst 1875 2°. dat tot onder- handsche aanbesteding van onderhoudswerken aan de Scholen en Onderwijzerswoningen; 3°. idem, strekkende tot ruilino- van grond; d. brief van Mejufvr. A. Schmdler, meldende dat de be noeming tot gemeeute-vroedvroil^' door haar wordt aangeno- raenen zij den 13 Julij in dienst hoopt te treden, A1 hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. II. Wordt medegedeeld een Sfvmjven van B. P. Hofstede, waarbij hij bedankt voor de bet ekking van hulp-onderwijzer aan school n°. 4, waartoe hij in de laatste vergadering werd benoemd. Dientengevolge wordt op nierw overgegaan tot de benoe ming van een eersten hulp-onderwijzer aan gemelde school, waartoe door Burgemeester en Wethouders zijn voorgedragen Francois van Dixhoorn en Adriauus Johannes Esveld, hulp- onderwijzers te Purmerende en Breda. Tot de stemming overgaande wordt als zoodanig met 11 stemmen ber.oemd FranQois van Jixhoornen de in-functie- treding bepaald op 1 September 1876. III. Alsnu komt weder in behandeling het verzoek van den hoofd-onderwijzer Roosdorptot aanstelling van een derden hulp-onderwijzer aan school n°. i, omdat over het voorstel daartoe in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. De Voorzitter zegt, dat het getal ingeschreven kinderen aan school n°. 4 thans bedraagt 341 waren er nog 9 meer, dan zou er wettelijke verpligting bestaan tot de aanstelling van een derden hulp-onderwijzer. De heer Knaap merkt aan, dat er altijd 25 a 30 percent der kinderen verzuimen; daar dient men op te letten ook dient men in het oog te houden de ontvangsten der school en het gratis schoolgaan. De heer Dorbeck vraagt0« de lijsi der schoolkinderen goed is bijgewerkt. De Voorzitter antwoordt ja. De heer Verkuijl vraagt, of het uitgemaakt is welk getal moet worden gerekenddat der ingeschrevenenof dat der werkelijk schoolkomende kinderen. De Voorzitter zegt, dat de berekening moet geschieden naar het gatal der ingeschrevenen. (De heer Ran komt in de vergadering). De heer Timmermans betoogt de noodzakelijkheid der aan stelling van een derden hulp-onderwijzer; terwijl de Voorzitter mededeelt, dat op heden in de school present zijn 252 leerlingen van de 341 ingeschrevenen en wel: indeleklasse 48 van de 70, in de 2e klasse 92 van de 139., en in de 3e klasse 112 van de 132. De heer Knaap zou eerst willen voorzien in de hulp, die op andere scholen noodig is; terwijl de heer-Verkuijl vraagt, of er riiet van de leerlingen der 2e klasse naar de laagste afdeeling der 3e klasse kunnen verplaatst worden waarop de Voorzitter antwoordt dat men zulks aan de beoordeelinc van den hoofd-onderwijzer dient over te latenen spreker he" verzoek van den hoofd-onderwijzer nog nader ondersteunt. De Voorzitter brengt alsnu in stemming het voorstel om voor school n°. 4 een derden hulp-onderwijzer aan te stellen, dat met 11 stemmen wordt aangenomen; tegen 1 stem, zijnde die van den heer Knaap. De heer 't Hooft stelt voor om alsnu te besluiten dat, bij het in dienst komen van den derden hulp-onderwijzer, een der kweekelingen zal worden afgeschaft. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Alsnu wordt aan de goedkeuring der vergadering onder- worpen het navolgende concept-besluit.- De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Overwegende datmet het oog op het getal kinderen het welk behoort tot de school n°. 4 in het Hoofddorpvermeer- dering van hulp op die school noodzakelijk is; Gezien Art. 18 en 19 der wet van 13 Augustus 1857 (Staatsblad n°. 103); Besluit 1°. Het getal hulp-onderwijzers aan school n°. 4 alhier wordt met den vermeerderd. 2°. De jaarwedde van den te benoemen hulp-onderwijzer wordt bepaald op 600. 3°. Het getal der kweekelingen wordt bij de in-functie- treding van den derden hulp-onderwijzer verminderd met edn en dus gebragt op deu. Haarlemmermeer, den 13 Julij 1876. De Gemeenteraad voornoemd, enz. Nadat de heer de Breuk in overweging had gegevenom het tractement te bepalen op 650, maar dat voorstel weder had ingetrokken, omdat het bleek geen bijval te vinden, wordt het concept-besluit zonder hoofdelijke stemming vastgesteld! IV. De Burgemeester deelt mede, dat gebleken is dat op de overtreding van Art. 8 der laatst vastgestelde policie-ver- ordening geen straf is bedreigden wordt dientengevolge aan de goedkeuring der vergadering onderworpen de navolgende Verordenillg tot wijziging van de Policie- verordening voor de Gemeente Haarlemmermeer, vastgesteld den 18 April 1876. Eem'g artikel. Aan artikel 8 der policie-verordeningvast gesteld den 13 April 1876, wordt toegevoegd een alinea, luidende: Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van 3 tot 10. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Haarlemmermeer in de openbare Raadsvergadering van 13 Julij 1876, enz. Deze verordening wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming vastgesteld. V. Door Burgemeester en Wethouders wordt aangeboden de Rekening der inkomsten en uitgaven over het diensljaar 1875 met de bijbehoorende bescheiden. Deze slukken worden gesteld in handen der Financiele Commissie, tot onderzoek. VI. Door Burgemeester en Wethouders wordt verder aan geboden de Rekening van het Burgerlyk Armbestuur over 1875. Ook deze stukken worden tot onderzoek gesteld in handen der Financiele Commissie. VII. Wordt gelezen een kennisgeving van deu heer H. F. Bultman, dat Zijn Ed. deze vergadering niet kan bijwonen, en tevens verzoekende dat een der andere leden dezer verga dering in zijne plaats moge worden benoemd tot voorzitter der Financiele Commissie, welk mandaat de heer Bultman weder in handen van den Raad stelt. De Vergadering, de reden eerbiedigendewelke den heer Bultman tot dit besluit hebben geleidbenoemt daarop tot "ocrzitte; dar Fia&aoiele Commissie den heer G. B. 'tHooft, lid der Commissie. Alsnu overgaande tot de benoeming van een lid dier Com missie, in plaats van den heer G. B. 'tHooft, wordt bij eene tweede stemming daartoe met 11 stemmen gekozen de heer Kuiper. [Wordt vervolgd.) van 30 Augustus tot 5 September 1876. GEBOREN: Antonie Gerrit, zoon van A. Pruissen en C. Breure. Hermanns, zoon van G. W. Vlasveld en M. de Nijs. Gijsje, dochter van 1!. van der Snee en K. van der Heijden. Eubertus, zoon van B. Klaassen en E. Bier. Elisabeth, dochter van J. Luime eu G. van der Maas. Dirk, zoon van J. Roubos en A. van Pelt. Agathadochter van J. de Rijk en H. de Leede. Neeltje, dochter van J. van Wie- rmgen en J. Buis. Jacob, zoon van J. van Poelgeest en M. van der Leeden. Evert, zoon van G. van den Oever en A. Brouwer. 0y»EB,TrEr>ENAdrianu8. oud 5 maanden, zoon van J van Ondenaareu w if K N';"661'' Di.rkie van Kolfschoten, oud 38 jaar, gehuwd met Wult JJonkelaar. Gerrit, ond 8 maanden, zoon van D. Snijder en G. Varkevisser. Jacob Johannes Urzinius, oud 3 wekcn, zoon van A. v™ Dorsten eu J. M. Riechmanu. Andries Pieter Yerhulp oud 21 jaren, ongehuwd. Arnoldus, oud 4 maanden, zoon van a! Panis en C. Heij. Adriaantjeoud 3 jaar, dochter van C. Struis en de -°erg. Adrians, oud 6 jaar, dochter van W. Joren en C. Timmers ONDERTROUWD: G. P. Betjes (wednr.) met M. Strijder (weduwe) J. Bogers met M. van Niel. H. W. Demming met M. Dompcling (weduwe). r GEHUWDW. van Eeent met G. Eland. D. van Tol met M. van Dijk. P. Crama (wednr.) met A. Boeser. Sloteil6 September. Naar wij vernemen is aan de Amster- damsche Omnibus-maatschappij van bier het verzoek gerigl, om ook een paardenspoor aan te leggen van Amsterdam naar Sloterdijk. Zijn wij wel ingelicht, dan is hierop gunstig ge- autwoord. Vooreerst zal er evenwel nog niet aan begonnen kunnen worden aangezien de aanleg te Amsterdam veel tijd zal vereischen. Capelle (Langstraat), 5 September. De handel in hooi is in de laatste acht dagen vrij belangrijk geweest, waardoor de piijs van f 22 per 500 kilogram zicb goed staande heeft gehouden, terwijl men voor de beste kwaliteit of voorlands- hooi 1 meer geeft. Het zoogenaamde schraal hooi of hooi van de geringste kwaliteitdat in gewone jaren meerendeels als strooisel dienst doet, wordt tot gemiddeld/15 afgeleverd. Ook het kalfvee is meer gezocht, waardoor de prijzen ook merkelijk hooger zijn geworden, De gevallen regen der laatste dagen, die nog hoop geeft op een gunstig najaars-weidsaizoen draagt daartoe zeker niet weinig bij. Aalteil, 5 September. Gelijk men weet, liet zich de rogge in het voorjaar slecht aanzienzij heeft zich echter gelukklg later hersteldzoodat de opbrengst meegevallen is. De kwa liteit is over het algemeen in onze slreek goed. Wat de andere gewassen betreft, deze hebben door de droogte veel geleden en zullen een gering besehot opleveren, Sedert de regen is gekomen zijn de aardappelen er veel beter uit gaan zien terwijl de veranderde luchtgesteldheid een gunstigeu invloed op den wasdom der mangelwortelen uitoefent.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1