PP PS S I W. W- S -■■■■. - 142 - ■nimKs Ciemenade Beriaten. REGT8ZAKEN. 291st'' Staats-I/oterij. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij Meppel4 September. Op nieuw is deze week een gestor- ven rund aangehaald en begraven, waarvan het vleesch op bet punt stond naar worstfabriekanten te worden vervoerd. De laatste regens hebben den toestand der landerijen en van de te veld staande vruchten aanmerkelijk verbeterd. Ook is er nu geen gebrek aan drinkwater voor het vee meer. Zwolle5 September. De hooipers die het verleden jaar om dezen tijd zeer druk had, staat thans nog geheel stil. Naar het schijnt heeft Engeland een voordeelig hooi-jaarten minste in 187 5 vroeg Engeland al wat maar eenigzins han- delbaar hooi was. Toen betaalde men 25 a 28 de 1000/2 kilos. Thans wordt voor puik Kampereilandsch buitenveldsch uit Mastenbroek en Genefnuiden 20 a 24 besteed. Verschei- dene veehouders zien zich verpligt door aankoop hunne ber- gen te vullen, daar zij gedwongen zijn geweest hun vee in den droogen tijd in de hooivelden in te seharen. Wanneer het weergestel na den veelgevallen regen gunstig werkt, wordt een goede oogst nagras verwacht. Bredll6 September. Door de bemoeijingen der „Maat- schappij van Landbouwtuinbouw en veeteelt" in dit arron- dissement, zal op 30 September a. s. aan de hoogere bur- gerschool alhier geopend worden een kostelooze, twee-jarige eursus in de hulpwetenschappen van den landbouw, ten dienste van hoofd- en hulp-onderwijzers en verdere belangstellenden in den landbouw. Allimerstol5 September. In plaats van druk bezig te zijn met het uitroeijen der boomen langs de buitenzijde van den Lekdijk, is door Dijkgraaf en Hoogheemraden van den Krimpenerwaard onbepaald uitstel verleend tot het uitroeijen. Slechts of) die plaatsenwaar de dijk met bazalt belegd is of moet worden, moeten de boomen ontruimd worden. Een en ander vloeit voort uit de bezwarendie tegen het eerste besluit geopperd zijn en ook met het oog op het jaargetijde. Valtherveen5 September. Als eene groote, ja bijna on- gelooflijke bijzonderheid kan van hier gemeld worden dat bij Harke Zuur is te zien een aardappelstamuit 66n aardappel gesprotenwiens kruin prijkende met 160 zaadappels, den verbazenden omtrek heeft van 32 voeten Gr. maat. Deze wonderplant heeft reeds vele bezigtigers gehad en is door 011- derscheidene daarvan naauwkeurig met den duimstok gemeten. Door het Ministerie van Binnenlandsche Zaken is uitgegeven en in duizenden exemplaren verspreid eene beschrijving van den Coloradokever. Een duizendtal daarvan is ter beschikking gesteld van de boekhandelaars van Weelden Mingelen, te 's Gravenhagebij wie, zoo lang de voorraad strekt, exem plaren, op vrachtvrije aanvraag, a 5 cent te verkrijgen zijn. Men meldt aan de Leidsche Courant het volgende Iedereen is voldaan met den gevallen regenwel het meest de tuinlieden en landbouwers. Nu hebben zieh de slap neer- hangende bloeraen weder hersteld en is de vale kleur van het loof door een heldere tint vervangen. Alle gewas is ver- friseht, de weilanden beginnen op te groerren en de wegen zijn weder begaanbaar. Voor dat de maand September ten einde is, loopen de koeijen misscbien weer in malsche weiden. Maar nu wenscht de boer ook vooreerst geen regen meeranders valt er te veel. Er zijn toch al polders, waar men toebereid- selen raaakt om den molen in de zeilen te zetten. Men weet geen raad met al het water dat ingelaten is geworden. Het zal nu blijkenof de voorspelling betrekkelijk den laten aard appel in vervulling komt. Meu verwachtte de ziekte in of het doorgroeijen van den knol. Met het laatste, waarbij eene menigte onbruikbare, glazige aardappels verkregen wordt, zou buiten de ziekte, reeds eene schadelijke rooijing voorvallen en er behoeven geene omstandigheden bij te komen om de aardappelen nog duurder te maken. Naar men verneemt heeft dr. W. (J. H. Staring, oud-in- specteur van het middelbaar onderwijs, aan den Minister ver- zocht hemom redenen van gezondheidte ontheffen van de bewerking van het verslag van den landbouw in Nederland dat reeds vele jaren achtereen door hem werd zamengesteld. Van Rouaan is een stoomscbip, Le Frigorifiquenaar La Plata vertrokkenom eene lading versch vleesch te halen en naar Frankrijk te brengen. Dit schip is ingerigt voor het trans-atlantisch vervoer van versch vleesch. In het ruirn zal voortdurend eene temperatuur zijn op het vriespunt. Het schip meet 463 ton en is 63 meter lang; het ruim heeft eene lengte van 25 meter en kan 500,000 kilogr. vleesch bevatten, doch het zal thans slechts 150,000 kilogr. innemen. Indien deze togt aan het doel beantwoordt, dan stelt de maatschappij zich voor, twaalf stoombootenjn de vaart te brengen tusschen Zuid- Amerika en Rouaan ten einde geregeld goedkoop versch vleesch in Frankrijk aan te voeren. Zoodra Le Frigorifique te Rouaan teruggekeerd zal zijn, zullen aan eenige slagers aldaar stuk- ken vleesch van de ladiug worden uitgedeeld, die, naar de reederij vertrouwt, in verschheid en sappigheid niet zullen achterstaan bij het vleesch van pas geslagte runderen. Te Viijmen en Nieuwkuik, bij 's Hertogenboschvertoont zich sedert eenige dagen in de welig bloeijende hopplant een insekt, dat zich ook verleden jaar, en wel toen voor het eerst, vertoonde. Het zit in den Stengel, dien het doodknaagt, en daarom moeijelijk is op te sporen. De hoptelers zijn daarover niet weinig bezorgden dit te meer, daar de aanvankelijke hopprijs de gunstigste vooruitzigten geeft wat betreft den verkoop. In sommige gedeelten van Schotland is de oogst geheel vernield door heirscharen muizen. De boerenzegt de berigt- geverdoen thans boete voor hunnen onbezonnen verdelgings- oorlog tegen uilen wezels en andere roofdiereu. Zij ondervin- den tot hunne schade, dat 't gemakkelijker is 't evenwigt in de huishouding der natuur te verbrekendan 't te herstellen. De tentoonstelling van insecten, verleden week te Pa- rijs in de oranjerie der Tuilerien geopend trekt zeer de aan- dacht. Zij zijn geklassificeerd overeenkomstig hunne betrekking tot den mensch, en naarmate zij hem aangenaam ofonaange- naam zyn, dat is verdeeld in nutiige en schadelijke. In de eerste kategorie zijn gerangschikt de voortbrengers van zijde, was, honig, de verfstofleverende insecten, en die welke bij de spijsbereiding en in de geneeskunde gebruikt worden, als- mede die welke tot sieraad dienen. In de tweede kategorie treft men de insecten aan, die voor de granen den wijnstok, planter) en boomen, het timmerhout het paalwerk schadelijk zijn de vliegen die de champions en groenten aantasten en bederven, de parasiten van den mensch en van de huisdieren. Enkele vitrines, zoo als op alle tentoonstellingenhebben ook op deze dadelijk de algemeene aandacht het meest ge- trokken. Als zoodanig wordt genoerad die van kapitein Delli- on. Deze exposant heeft naast ieder insect, het hout, de plant enz.geplaatst, waarvan of waarop het leeft; zoo ziet men, en de menigte verdringt zich er voor, de beruchte phyl loxera bij wijngaardranken. In een andere glazenkast, niet minder druk bezigtigd is de geheele geschiedenis van den zijworm en van de zijde-voortbrenging aanschouwelijkvan de geboorte van het insect tot aan het weven van den zijden draad. Om de twee dagen worden er insectologische voordragten gehouden. In de tweede helft van Februarij 1877 zal te Hamburg eene internationale inelkerijjtentoonstelling gehouden worden. De tentoonstelling omvat: 1°. boter; 2°. kaas; 3°. werktuigen. Alle werktuigen, welke tot de melkerij en tot de behandeling van melkvee betrekking hebben, 4°. ge- reedschap, waaronder transportmiddelen voor melk; 5°. wetenschappelijke voorwerpetf1' instrumentenmodellen, plan- afbeeldingen beschrijvingen hulpmiddelen tot onderrigt 6°. technische voorwerpen volledige melkerij-iorigtingen", fa- briekaten der melkerij, bijlfomende stoffenvoedingstoffen 7°. verzamelingen van gereedschappenwerktuingenmo dellen. Verdere bijzonderheden over het programma, den tijd der tentoonstelling en den termijn tot inzending worden nader bekend gemaakt. Het kan zijn nut hebben, fabriekantenwerkbazen enz. te herinneren, dat, ingevolge de wet van 19 September 1874, houdende maatregelen tot het tegengaan van overmatigen artjeid en verwaarloozing van kinderen, van af 1 September verboden iskinderen beneden 12-jarigen leeftijd in hunne fabrieken of werkplaatsen te hebben. Zondag voormiddag omstreeks 11 uur, juist onder de godsdienst- oefening, sloeg de bliksem in den toren der Hervormde kerk te Wijk in Noord-Brabant hij baande zich een weg door de konsistoriekamer en alzoo in de kerken sloeg door het plafond en het dak weder naar bui ten zonder brand te veroorzaken. De schrik en verwarring waren groot al het volk liep uaar buiten. Persdonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. Nadat men van den eersten schrik bekomen was, werd de bediening van den doopwaarmede juist een aanvang was gemaaktin de konsistorie kamer ten einde gebragt. Denzelfden oehtend is de bliksem geslagen in den kerktoren te Milten in Pruissen, een half uur afstands van Sittard. Hij doodde een man, die in de kerk aauwezig was, en benam twee anderen het gehoor en de spraak. Van het detachement snppletietroepensterk 212 man, per Prins van Oranje naar Batavia overgevoerdzijn er slechte 203 aan wal gekomen doordien er 2 in de Roode zee en 7 iu het Suez kanaal over boord ge- sprongen zijn. Met een man die Padang wilde deserteren liep het niet zoo goed afdaar hijna in zee te zijn gesprongenweder werd op- gevischt. In de Daniel Stalpertstraat te Amsterdam is een ongelnk voorgevallen. Bij het bouwen van een huis werd door de metselaars onderling drank ge- kocht, doch een hunner weigerde er gebruik van te maken. Vau plagen ging het tot een woordenstvijd over, en werd de weigerachtige met kalk en brokken van steen gegooid. Een der kameraden echter bad het boos opzet om hem gevoelig te treffenen wierp op den weigeraardie naar beneden was gegaan en er niet op verdacht wasmet een zwaar stuk hout waardoor de jongeling zoodanig aan het hoofd gewond werd, dat hij on- middellijk dood was. De politie, die spoedig kennis droeg van dezeschan- delijke misdaad, heeft de schuldigen in hechtenis genomen. Bijna dagelijks ziet men te Utrecht eene zeer fatsoenlijk gekleede dame door de straten wandelenvoorzien van vleesch en lever ter voeding van katten en honden; in enkele buurten heeft'zij dikwerf een 25tal dier beesten om zich heen die zij alsdan onthaalt. In een gebouw op de Ruysdaelkade te Amsterdamis's nachts brand ontdekt. Op het geroep van hulpschoten twee nachtwachts toe en slaagde er in de vlammen te stuiten. Zij arresteerden tevens een jong mensch van 21 jaren, die koelbloedig erkende den brand te hebben aangestoken, en zich daama op zijn bed te hebben geworpen. Hij werd naar het politiebu- reau overgebragt, alwaar hij zijne bekentenis herhaalde. Terwijl te Leeuwen eene vroiiw bezig was om hare geit aan een paal op den dijk te plaatsen, kwam onverwacht een wespenzwerm op haar en het dier vliegen. De geit is gedoodde vrouw werd gelukkig in tijds door zekeren Meijer van de plaats verwijderddoch moet derwijze gestoken zijn dat zij bijna onkenbaar is. Zondag heeft een groota brand St. Hyacinthe in Canada getroffen. De hoofdstraat en drie parallel loopende zijn totaal verwoest. De post, regtsgebouwenbanken, 500 magazijnen zijn vernield. Eeu honderd fami- lien zijn van alles beroofd. De schade wordt op 21 milioen gulden geschat. De Uondensche bevolking vermeerderde in de vorige week met 776 zielen. Het getal geborenen is 2285. Er verdronken 15 personen, 8verlorenhnn leven door paard en rijtuig53 werden gewond. Er kwamen 4 zelfmoor- den en 2 manslagen voor. In de faatste zeven weken verdronken 99 men- schen in de wateren van Londen zijnde 25 a 30 pet. meer dan het ge- middelde cijfer in de laatste tien jaren gedurende hetzelfde tijdvak van het jaar. De zomerhitte heeft aanleiding gegeven tot meer baden en roeijen met bootjes op de Theems. Het officiele register geeft als den heetstendag op Maandag 14 Augustus toen de thermometer 93.8 in de schaduw tee- kende bij het Koninklijk Observatorium te Greenwich. In het Bois de Boulogne, schrijft de Parijsche Rappel, zag men jl. Dingsdag een bruiloftstoetzooals nog zelden vertoond is. Het was een troepje velocipedistenalien met een vrouw achter zich op hun voer- tuig, met uitzondering van No. 1, die de viool bespeelde, terwijl hij met de beenen zijn velocipede stuurde. Hij werd gevolgd door den jongen man die natuurlijk zijn jeugdige echtgenoote bij zich had. Daarop volgden jon- gelui met hunne meisjes, voorts de mannelijke en vrouwelijke bloedverwan- ten en eindelijk kleine jongens met meisjes. Te zamen een stoet van 30 personen. Het was een alleraardigst gezigt. Na afloop van de feestelijkheden trok de stoet weder wegde vioolspeler had nu zijn muziekinstrument voor een flambouw verwisseld en lichtte het gezelschap voor. Van Slingeland, in 1640 te Leiden geborenen in 1691 overleden was een beroemd schilder, maar had een groot gebrek hij werkte on- uitstaanbaar langzaam. Eens werd hij ontboden bij een jong weeuwtje, een weenwije als melk en bloed en bovendien bevallig, geestig en bijzonder rijk. vlk wensch door u geportretteerd te worden?" Dat werd gracienselijk aangenomen, maar ver- scheiden malen had de schoone reeds voor den schilder gezeten, toen zij reeds bemerkte dat het werk nog in 't allereerste begin was. Zij gaf den kunstenaar hare misnoegdheid daarover niet onduidelijk te kennen, maar ontving ten antwoord »lk bekenmevrouwmijn werk gaat niet zoo spoedig als ik zelf wen9chtemaar het heeft goede redenen. Ik vind in uwe trekken zooveel schoonszooveel bekoorlijksdat mij de hand schier hare dienst weigert als zij bedenkt dat zij zooveel natuurlijk schoons door de kunst moet teruggeven." //Om u te beminnen" zoo voegde hij er bij want onze schilder was niet bloo //zon ik echter veel minder tijds be hoeven! Mocht ik door deze bekentenis maar zooveel op u vermogen, dat mij de tijd om mijn werk te voltooijen met eenige welwillendheid werd verleend I" Het weeuwtje kleurde een weinig en zeide: //schilder maar voort I" Van Slingeland raaakte het werk af en leverde een heerlijk portreten toen hij het der schoone aanboodzeide deze lagchend//zoudt gij het origineel in betaling willen ontvangen voor de kopie //Ja, ik van ganscher harte antwoordde de verraste kunstenaar en ze werden man en vrouw. In het dorp Waldkirchen bij Chemnitz, is een gezin, dat zeer de aandacht trekt door zijn buitengewoon gewicht. De heer des huizes en zijn ega zijn forsch gebouwde personenmaar him kinderen zijn ontzettend groot en sterk. De oudste zoou, een jongen van 19 jaar, weegt 304 pond, de tweede 14 jaar, 206; de derde 8 jaar, 110 pond. Zij zijn alien, de tweede vooraldoor hun ligchaamskracht beroemd in 't dorp. De 12-jarige dochter eindelijk heeft reeds de grootte van een volwassen vrouw en weegt 225 pond. Ouders en kinderen wenschen van ganscher harte, dat de natuur haar gul- heid iets beperke. Voor eenige dagen - zoo wordt verhaald - begaf een schilder zich vroeg naar buiten, ten einde, door den zilverachtigen morgentint van het landschap bekoord eene studie te schilderen waartoe hij zich ter zijde van een weg had neergezet. Reeds was den schilder een rijtuig voorbij gegaan waarvan het paard vreemd opkeek van den parasol, die de schilder boven zijn land-ezeltje had opgezet, toen een disselwagen naderdewaarop zich drie boeren bevonden en die met negen varkens in een hok beladen was. Het was nu pas 8 uren en men wilde wat tijdig de waar naar de markt bren gen. Daar schrikte het paard van de witte parasol. Den wagen te bestu- ren was niet mogelijk meer. Het paardeen zijsprong nemende wierp in een oogwenk een paar oude knotwilgen omver deed den schilder met zijn ge- reedschap op den grond tuimelen en slingerde den wagen zoodat hij kantelde en de geheele inhoud er van in de sloot teregt kwam. Nog in tijds had een der boeren het geluk op het drooge te springen de beide anderen kropen druipnat aan den kantmaar spoediger dan zij den wal bereikt haddenwaren de negen varkenszoo vlug als rattenaan het hok en het water ontkomenom zich in een nabij gelegen hooiland te versprei- den. Negen volwassen varkens te gaan opvangen uit een hooilandis eene ondernemingwaarvan alleen zij begrip kunnen hebbendie van nabij zulk een toestand kennen. Een der boeren had zich ernstig aan den enkcl be- zeerd en kon derhalve geen dienst doen. De schilder, die ieder oogenblik verwacht had dat hij op een duchtig pak slaag zou onthaald worden hielp nu dapper mede om de varkeus te vangen. Te beschrijven hoe zij telkens aan de hauden van de belanghebbenden ontglipten of in het lange gras het spoor bijster maakten, is ondoenlijk. Eindelijk was men ruim ten 1 ure in den namiddag gereed en kon de wagen weer vertrekken. //Mijnheer", zei een der boerentoen men van den schilder afscheid namdie zijn ge- broken gereedschap bijeen pakte en eenige tubes met verf uit de sloot op- vischte, //dat is een gevalletje met je zonne-perrepludat ik niet gaauw vergeten zal maar ik hoop je nooit meer te ontmoetenhoor De regtbank te Louhans (departement Saone-et-Loire) heeft voor eenige dagen in een zeer vreemdsoortige zaak uitspraok gedaan Zij betreft een meisje dat twee geboorte-akten en twee wetlige familien heeft. Zie hier de feiten. In 1866 werd te Lon9-le-Saulnier een kind van het vrouwelijk geslacht geboren. Na iu de registers van den burgerlijken stand te zijn inge- schreven werd dat kind door de vroedvrouw welke de rnoeder had bijgestaannaar Savigny-en-Revermont, bij de echtelieden M. gebragt. Pas had M. de jonggeborene in ontvangst geno men of hij ging naar de mairie van zijne gemeenle en deed aangifte dat zijne vrouw, 52 jaren oudeenige oogenblikken te voien bevallen was. Kortom, de list, door M. en zijne eehtgenoot bedacht om zich een erfgenaam te verschaffenge- lukte volkomen het onschuldige schepseltje had van dat oogen blik twee wettige moeders. In de gemeente werd wel een weinig over die onverwachte geboorte van de dochter van M. gesprokenmaar de tijd verliep, het meisje groeide op bij hare pleegouders, en toen zij tien of twaalf jaar oud was, dacht er.niemand meer aan haar den titel te betwisten waarop hare tweede geboorte-akte haar regt gaf. In 1867 stierf M. twee jaar later overleed zijne vrouw. Het kind erfde hunne nalatensehap ten bedrage van fr. 50,000. De erfgenamen in de zijlijn hadden niet zonder ontsteltenis de weuding gezien welke de zaak nam, maar de jonge dochter was sukkelend en zou weldra ten grave dalen; voor hen toch was het vol komen hetzelfde of zjj van haar, dan wel van de echtelingen M. erfden. Zij wachtten, maar hunne teleurstelling was groot. Het meisje bereikte haar achttiende jaar, geraakte iu onmin met hare oomsmaakte haar testament ten voordeele van vreemdenen overleed den 9 Februarij 187 6. Een proces was hiervan het gevolg. Tot welke familie behoorde het kind?De regtbank konstateerde dat de akte van Savigny in volkomen orde was en heeft, met toepassing van art. 322 van het bur- gerlijk wet.boek, verklaard dat de overledene is geweest wettelijk de dochter van de echtelieden M. VIJEDE KLASSE. Prijzen van 100.en daarboven. Zestiende Lijst. Nr. Prijs: Nr. Prijs: Nr. Prijs: 674. 100. 8788... 400. 13094. f 200 1867.... 100. 9170. ir 100. 13931 100000 4434 100. 9304 H 100. en 4632. 100. 10029. H 400. premie van 30000 5758. 200. 10302 400. 17461.... 100 7481 200. 10676. H 100. 18790. 100 7844 200. 10749. 200. 19222.... 100 8179. 200. 11069. 100. 8424. 400. 11954. 1000. Zevwttivuik Lijst. Nr. 19989 Nr 200 Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij gedurende de maand Julij, wordt ons het volgende medegedeeld- Het werk werd in Julij voortgezet met 1610 tot 1960 arbeiders, 17 tot 30 paarden, 3 lokomotieven, 100 wagens, 19 tot 21 stoom- baggervaartuigen, 110 tot 130 grondschouwen en 12 of 13 sleep- stoombooten. Bovendien bij nacht 4 tot 7 stoombaggervaartuigen met 31 tot 62 werklieden. NoordzeehoofdenIn het geheel zijn gemaakt 82,208 beton- blokken, bevattende 297,161 kub. meter. Het Noorderhoofd was op het einde van Julij als volgt doorge- trokken Grondlaag van bazalt tot 1500 meter buiten het duin. Idem gevlakt tot 1484 meter (10 in Julij). Grondlaag van blokken tot 1483.6 meter, tweede laag tot 1483, derde laag tot 1482.4, vierde laag tot 1481.8, vijfde laag tot 1481.2, eerste bovenlaag tot 1475.6 en tweede boven- of deklaag tot 1475 meter. De benedenste vijf lagen betonblokken vorderden in Julij ieder 10 meter, de beide bovenste lagen ieder 5 meter. In den golfbreker tegen het Noorderhoofd zijn gestort 25,942 kub. meter betonblokken (359 in Julij) en 336 kub. meter natuurlij- ken steen (336 iu Julij),

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2