Polderwezen. liandbouw. Gemengde Berigten. idem van het archief der gemeente/iO; idem bij het houden van conferentien over verschillende aangelegenheden f 25. Hoofdst. II. Kosten van invordering der plaatselijke belastingen en teruggave deswegens 1,770. als: Kosten op de invordering der plaatselijke belastingen 350 teruggave van belasting bij vertrek uit de gemeente 20 uitkeering aan het Rijk van het aandeel in de kwade posten der directe belastin gen 1400. Hoofdst. III. Kosten van onderhoud van gemeente-eigendommenen de deswegens ver- scbuldigde lasten2,694.90 als: Jaarwedden van de opzigters over de gemeente-werken klokke- nisten en uurwerkmakers/600 idem van den marktmeester 15 onderhoud van gebouwen enz. 100; onderhoud der aanplakborden /100; idem van straten en pleinen 1; idem van wegen en voetpaden 400; idem van wandelplaatsen en plantsoenen 10; idem van bruggen en overzetveeren 10; idem van pompen en riolen 20; diep- en schoonhouden van slooten enz 10 on derhoud van begraafplaatsen en kosten van begraving/1000onderhoud der markt 40; subsidie aan den Polder voor het onderhoud van de brug aan den Cruquius, het 6/10 jaar, 100; grondlasten /25; dijk- en polderlasten 160 erfpacht van den grond der schoolge- bouwen 103.90. Hoofdst. IV. Kosten der openbare veilig- heid en van de brandweer2,623. als: Jaarwedden van de veldwachters 1600; idem van den hooi- steker f 1 gratification aan de brandspuitlieden 200 buiten- gewone kosten van policie 25; belooning van den gevangenbe- waarder te Nieuw-Vennep 5 kleeding en uitrusting der veldwach ters 325 onderhoud der hooistekers-gereedschappen 1 idem der brandspuiten enz 300 idem der lantarens en verdere kosten van verlichting 100; kosten der schulterij 1 idem van het huis van bewaring/25; idem wegens verpleging der politie-gevan- genen 40. Hoofdst. V. Kosten der plaatselijke ge- zondbeids-politie210. als: kosten van den doodschouw /10; kosten der plaatselijke gezondheids-politie /100; kosten van het doen onderzoeken van vee 100. Hoofdst. VI. Kosten voor het onderwijs. 21,211. als: Jaarwedden der hoofd- en hulp-onderwijzers en onderwijzeressen mitsgaders toelagen aan kweekelingen 16,385; onderhoud van sclio- lenschoolmeubelen en onderwijzerswoningen 3000; kosten van schoolboeken en schoolbehocften 1200 vuur en licht in de scholen /425; kosten der plaatselijke schoolcommissie /150; idem van te houden vergelijkend examen/1; kosten v. de teekenscholeri 50, Hoofdst. VII. Kosten van het armwezen mitsgaders subsidien en bijdragen aan onder- scheidene daarmede in verband staande instel- lingen7,897. als: Belooning van doctoren, heelmeesters, vroedmeestersvroedvrou- wen enz. 3550geneesmiddelen voor behoeftigen 1 kosten van vervoer en verpleging van mitsgaders van geneeskundige hulp aan arme en zieke doortrekkende reizigers /25; kosten van verpleging van arme krankzinnigen 720; subsidie aan het Burgerlijk Armbe- stuur 3500vestigings- en transportkosten in bedelaarsgestichten 1 begrafeniskosten 100. Hoofdst. VIII. Renten en aflossingen. 15,887.50 alsRenten van geldleeningen 2387.50 aflossing van geldleenin- gen 3500; aflossing eener tijdelijke geldleening ter voorziening in behoeften aan kasgelden 10,000. Hoofdst. IX. Pensioenen en wachtgelden. nihil. Hoofdst. X. Andere uitgaven niet on- der de vorige hoofdstukken behoorende. 1,050. als: Kosten vallende op het houden der loting voor de nationale mi- litie en schulterij en der inspectie 40; idem van begeleiding van militiepligtigen en verlofgangers /125; idem van den ijk en her-ijk der maten en gewigten, mitsgaders voor het lokaal deswegens 5; idem voor openbare vermakelijkheden en feesten en het uitsteken van vlaggen 25idem van brandverzekering der gebouwen 140; kosten vallende op het voeren van gedingen 10idem van het regtskundig onderzoek betrekkelijk het instellen van het geding/5; transportkosten van gevangenen /25; kosten van het nommeren der huizen 50; bijdrage in de kosten ter instandhouding van het ver- eenigd post- en telegraaf kantoor, mitsgaders huur van de lokalen daartoe gebezigd 600; provisie over de uit te betalen renten en aflossing der geldleeningen 25. Hoofdst. XI. Buitengewone uitgaven van allerlei aard4,952.095 als: Kosten van het sluiten van geldleeningen 25 idem van het bouwen van een Raadhuisdaaronder begrepen die van dagelijksch opzigt en alle andere kosten (gedeelte) 4927.09J. Hoofdst. XII. Onvoorziene uitgaven. 1,441.40 Totaal der Uitgaven. 68,611.89s Een Uiitreksel uit de Memorie van Toelichtingbij deze Begrooting behoorendedeelen wij in ons volgend nummer mede. SlOteil (N. H.)13 September. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is tot Wethouder herkozen de beer Ks. de Beurs, die in de vorige vergadering als zooda- nig zijn ontslag had genomen. Spaarndam13 Sept. Verleden week gesehiedde hier de eerste proefmaling van de nieuwe watermaehine van Rijnland, welke de eenigen tijd geleden gebrokene vervangt. Het geheele Collegie van Rijnland was hierbij tegenwoordig en de nieuwe machine moet goed aan het doel beantwoord hebben. Uit Ameide schrijft men dd. 8 September aan het Utrechtsch Dagblad „Sedert eenigen tijd is men onder deze gemeente druk werk- zaam aan het verzwaren van den Lekdijk. Talrijk zijn de vaar- tuigen, die het zand en den grond hebben aangebragt, waar- mede de dijk van achteren is versterktterwijl de aannemer het buitenterrein met een kade heeft omringd en met een stoomwerktuig droog gemalen, om den grond te kunnen ver- krijgen voor het verzwaren van den dijk aan de binnenzijde. Wanneer het dijksprofil is afgewerkt, zal het een riviersdijk- vak zijnwaarvan de weerga in ons land niet te vindeu is. Ook op vele andere plaatsen langs de Lek is men druk in de weer om den dijk te versterken, door het leggen van steen- glooijingen enz. Het kapitaal, dat dit jaar aan buitengewone werken wordt besteedis hooger dan ooit bij den Alblasser- waard per jaar is verwerkt, en men heeft, om die kosten te dekkenboven de dijklasten, die ver boven het gewone be- drag zijn opgevoerd, nog eene leening moeten sluiten van f 165,000. De behoefte aan die buitengewone werken is bij den jongsten hoogen livierstand van Maart overtuigend geble- ken, en algemeeu werden dan ook de fliuke maatregelendoor het dijkkollegie van den Alblasserwaard genomen om de wa- terkeeringen steeds te versterken, en waaraan kosten noch inoeite werden gespaarddoor alle deskundigen ten zeerste geprezen." Eemnes12 September. In en om deze gemeente komen vele gevallen voor van ziekte onder de varkensonderschei- dene dieren zijn reeds aan die ziekte bezweken. In tegenstelling met de meeste andere streken van ons landwaar de boekweit een slechten oogst heeft geleverd kunnen wij van hier meldendat dit gewas inzonderheid op de lage gronden veel opbrengt. Ook de aardappelen leveren een ruim beschot op, ofschoon zij op sommige landerijen reeds doorwassen. Bergen op ZOOIU, 12 September. De suikerbeetwortelen welke in deze streken veel zijn verbouwd, en die men voor eenigen tijd, ten gevolge der aanhoudende droogteals raislukt beschouwde, hebben zich, door den gevallen regen der laatste 14 dagen zoodauig hersteld, dat men nog op een tamelijke opbrengst durft rekenen. Zwolle12 September. Was de aanhoudende droogte on- langs oorzaak, dat meest ailes wegkwijnde en stierf, thans is de invloed van den aanhoudenden regen op de akkers en grasvelden duidelijk zigtbaar. Het vee verlustigt zich in volop gras de nagraslanden beloven veel, en mogt er droogte komen dan kan er nog veel toemaat gewonnen worden. Met bet ko- ren ziet het er treurig uit, daar op vele plaatsen het zaad in de aren begint te schieten. De boekweit ligt op sommige plaatsen te verrotten op het land. De aardappelen, die tot dusverre puik van soort en aard warenmoeten gaan beder- ven, zoodat men reeds spreekt van ziekte hier en daar. De suikerbieten beloven een zeer goed beschot en zijn na den regen ontzettend in gewin toegenoraen. De boomvruchten be loven veel en hebben gelegenheid den vollen wasdom te ver- krijgen, daar zij door weinig zware winden zijn geplaagd. Warmte en droogte worden zeer begeerd. Gorinchem, 12 September. In de vergadering van de leden der afdeeling Vijf Heerenlanden Alblasserwaard en het Land van Arkel beneden de Zouwe, der Hollandsche Maat- schappij van Landbouwis o. a. beslotenin te trekken het besluit, genomen in de vorige vergaderingom voor rekening der afdeeling eene proef met kunstmest te nemenwaarvoor 400 was toegestaan uithoofde der weinige aanvrage van min- vermogende landbouwers om gratis dien mest te ontvangen. Bij de harddraverijjl. Dingsdag te Heemstede gehouden, is de prijs van /150, uitgeloofd voor paarden van zessen klaar, waarom 8 paarden hadden geloopenbehaald door den vos de Nobel, van den beer Doon te 'sHage, bereden door den pikeur H. Bos; de premie van /50 werd gewonnen door de stekelharige bles Corneliemede van den heer Doon, be reden door den pikeur P. Bos. Naar men mededeelt, schijnt men in Duitschland de sluiting van de Nederlandsche grenzen voor den vee-uitvoer moede te worden; immers bij herhaling wordt er naar Hollandsch vee gevraagd. Nog leest men iu een Berlijnsche landbouw-courant de volgende vraag uit Mark Brandenburg; Waar is ge'irapor- teerd Hollandsch rundvee te koop?" Blijkens een berigt van den Nederlandschen consul-generaal te Alexandria, is in Egypte eene besmettelijke ziekte onder de paarden, buffels en koeijen uitgebroken. Omtrent den juisten aard dier ziekte konden nog geene bijzonderheden opgegeven worden. Inmiddels was van den 26sten Augustus af de uit- voer van paarden en hoornvee verbodenen werd van dien dag af het bestaan der ziekte op de te verstrekken gezond- heidspassen vermeld. De Heer Vallen, te Kasteel Hellenraadt in Limburg, wijst in den Maas en Roerbode op een vijand die sedert vele ja- ren niet zoo sterk vertegenwoordigd is geweest en onze kool- velden met vernieling dreigt. Het is de kooluiirups mane- stra bramcae L.uit de familie der Noctaideneen der meest scbadelijke soorten voor onze kultuurgewassen en door haar verborgen levenswijze bij vele landbouwers nog vrij onbekend. De aanwezigheid dezer rups is kenbaar aan een vuile massa dierlijke uitwerpselen van een onaangenamen reukdie tot ontdekking van de rups leiden en hare uitroeijing mogelijk maken kan. De heer Vallen verklaart zich op aanvrage be- reid alle mogelijke inlichtingen te verstrekken omtrent deze en andere natuurlijke vijanden van den landbouw. In het tijdperk van vier weken6 Augustus tot 2 Septem ber 1876, zijn, blijkens ingekomen ambtsberigtendoor long- ziekte aangetastin Zuid-Hoiland 43 runderenin Utrecht 6 en in Priesland 20; totaal 69 runderen. In het vorige tijd perk van vier weken waren ruim 73 runderen door die ziek te aangetast. Men schrijft uit Nijkerk De tabaksteelt in deze streken neemt jaarlijks belangrijk in omvang toe. Hoorde men van sommige plaatsen ongunstige berigten aangaande den oogst van dit jaar, wegens de droogte, hier levert het artikel eene be- vredigende opbrengst; met het binnenhalen van het bestgoed wordt een aanvang gemaakt en over het algemeen verwacht men dat de planters dit jaar weder vele voordeelen zullen be- halen. Naar men zegt, worden reeds enkele partijen op leve ring gekocht. Op de den 13 September te Amsterdam gehouden zevende veiling van drooggemaakte gronden in den IJpolderzijn ge- veild 642,15 hectarendie gezamenlijk 1,936,425 hebben opgebragt. De gemiddelde prijs was f 3017, de hoogste 3600 de laagste f 2400 per hectare. Door de regering is aan het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouwten behoeve van den tweeden cursus in de hulpwetenschappen van den landbouw, te geven aan de hoogere burgerscholen in die provincieeen rijks-sub- sidie toegekend van 1400. Door de staten van de provincie was bereids voor dat doel eene bijdrage van 800 toegezegd. De schade door de langdurige droogte en felie hitte met daarop gevolgde regens, aan het boekweitgewas in Drenthe toegebragt, wordt geschat op 200,000. De Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid en de Geldersche Maatschappij van Ijandbouw hebben zich tot den Minister van Binnenlaudsche Zaken gewend, met verzoek op de eerstvolgende Staatsbegrooting de noodige gelden voor een Rijks-land'oouwraad te brengen welk ligchaam in alle op- zigten vooral ook bij de aanbangige voorstellen omtrent de longziekte onder het vee den landbouw de gewigtigste dien- sten zou kunnen bewijzen. Van wege het Departement van Binnenlandsche Zaken is de volgende beschryving uitgegeven van den Colorado-Lever, met het bijschrift: „Indien gij dezen geduchten vij and van den aardappeloogst, in welke gedaante ook, ontmoet, dood hem onmiddellijk. De Colorado Leverdie in Amerika zulke vreeselijke ver- woestingen in de aardappelvelden heeft te weeg gebragt, heeft, op den rug geziende gedaante van onzen inlandschen groe- nen goudhaan maar hij is een weinig grooter ongeveer 11 tot 12 millim. lang.Zijne kleur is vleeschkleurig rood of rosachtig isabelle, met zwarte oogen18 kleine zwarte vlek- jes en stipjes op het borststuk en vijf gebogen langstrepen op ieder dekschiid, Aan de pooten zijn de knieen en tarsen zwart. De streep langs den naad der dekschilden is zeer smal de overige zijn tamelijk breed; de zijranden dier strepeu zijn niet scherp afgebakend en tusschen haar ziet men op de isa belle grondkleur nog zeer fijne zwarte of bruiue stippeltjes. De eijeren worden door de raoederkever bij hoopjes van 30 of iets meer of minderop de onderzijde der bladeren vastgelijmd. Zij zijn iets meer dan 2 millim. lang en 0,7 millim. breed, glad, hooggeel of oranje van kleur en hebben een rolronde aan beide einden toegegronde gedaante. Binnen vijf of zes dagen komen uit deze eijeren de jonge larven te voorschijn. Deze zijn aanvankelijk bloedrood later gaat deze kleur in vleeschkleur over. De volwassen larven zijn tusschen 8 en 9 millim. lang; na den tweeden ring van het ligchaam dik en gezwollen, bultig uitgezet op den rug, aan het einde toegespitstover het geheel kaal en zonder knobbeltjes of vvratten. De kaasvormige, van voren eenigszins ingedeukte kop is glanzig zwart met witachtige bovenlip4 zwarte oogjes ter wederzijde, beschermd door gele borstelhaartjes; de bovenka- ken hebben vijf tandjes. Het borststuk is wit aan den voor- rand dan zwart terwijl het overige langste gedeelte vleesch kleurig is met vele olijfbruine vlekjes, die ieder afzonderlijk uit twee stipjes bestaan. Het overig gedeelte van het ligchaam is vleeschkleurig of geelachtig, in de zijden voorzien van twee rijen ronde zwarte vlekken boven elkander. De zes pooten waarvan de vijf achterste vrij lang zijn, hebben zwarte heu- pen en witte dijeumet schenen en tarsen, die aan de bo- venzijde zwart, aan de onderzijde wit zijn. Na 19 dagen of bijna drie weken de planten verwoest te hebben, kruipt de larve, volwassen zijude, in den grond, waar zij in een pop verandert, uit welke in den zoraer na 10 of 12 dagen de kever te voorschijn komt. Er zijn jaar lijks drie geslachten waarvan het laatste den geheelen winter in den poptoestand onder den bodem doorbrengt. Over ongeveer veertien dagen zal het slaan van koperen pasmnnt aan de munt te Utrecht gestaakt wordenalsdan zal met het vervaardigen van 10 en 5 centsstukken een aanvang gemaakt worden. Te Meppel wilde men twee krankzinnigen in een gesticht doen opne- men. In 6 gestichtenwaar men om plaatsing aanzoek deed was geen enkele plaats meer open. Wij Nederlanders klagen wel eens over enkele van onze spoorwegen wij lagchen zelfs als wij hooren dat een locomotief het werk staakte of hulp noodig had om zijn reis te volbrengen maar zoo als 't is op de lijn AntwerpenGent, zoo is 't toch ten onzent nog onbekend. Een der Pa- cificatie-verslaggevers toch verhaalt het bijna ongeloofelijke feit, dat op die lijn de spoortreinenals ze afrijden door het geheele dienstpersoneel moe ten worden voortgeduwd om er gang in te krijgen. En erger nogals couronnement de Vedificedeelt hij mede, dat Maaudag toen 't heel druk was en de trein te z waar voor de //naaimachineachtige" locomotief. twee paarden werden voorgespannen om het stoomwerktuig een handje te helpen De ongelukken, welke dezer dagen door het op hoi gaan of schrik- ken van paarden langs den Bezuidenhoutschen weg te 's Hage voorvielen zijn vermeerderd met een, dat helaas! een zeer treurigen afloop had. De wachtmeester-schermmeester N. van het 3e reg. huzaren had het paard van een zijner superieuren uit de weide aan het einde van den Bezuidenhout schen weg gehaald om het, nevens het door hem bereden, naar de stad te brengen. Het beestgelijk gewoonlijk elk landpaard, eenigzins schichtig, maakte, 7ermoedelijk door iets verschrikt, op weg een zijwaartschen sprong ten gevolge waarvan de wachtmeester uit het zadel werd geligt en op den grond viel. Ongelukkigerwijze hield de stijgbeugel een zijner beenen om- klemd, en toen het door hem bereden teugellooze paard in dolle vaart verder ijlde, werd het menschelijk ligchaam medcgesleurd, het hoofd tegen de straatsteenen geslagen en bij eene slingering tegen een boom verbrij zeld, zoodat het ros bij het tot staan brengen het lijk van zijn berijder met zich voerde. De overleden regiments-schermmeester is naar het hospitaal ver- voerd en later begraven. De Amst. 'Ct. meldt een aardige bijzonderheid betreffende het be- zoek, Vrijdag jl. door den scheik uit Algiers aaa Natura Artis Magistra gebragt. Toen namelijk de vorstelijke Arabier aan den ingang werd ont vangen door twee commissarissen, rolde hij tusschen zijn vingers een ciga rette, stak ze aan, deed een trek, en overhandigde ze daarna aan een der gastheeren, die, niet wetende wat die gift beduidde,den tolk om ophelde- ring vroeg. Dat is de grootste eer, die u door den scheik kan worden bewezen, - antwoordde de tolk, - gij moet die cigarette oprooken. De uitdrukking op het gelaat van den vereerden commissaris moet bij die me- dedeeling hoogst dubbelzinnig zijn geweest. De ongelijkheid weggenomen. Een man van zeventig jaren trouwde een meisje van twintig. Op de vraag of hij den afstanddie de jaren tus schen hen maakte, wel overwogen had, antwoordde hij: //Als ik mijue vrouw aanziewordt ik vijf en twintig jaar jongerals zij mij aanziet wordt zij vijf en twintig jaar ouder, waardoor de ongelijkheid van zelve wegvalt." De door de heeren Slott te Dover uitgevonden vliegmachine is bijna voltooid. In de eerste week van October zal de eerste vlucht er mede plaats hebben. De machine weegt tusschen de 130 en 140 kilo en is berekend voor twee personen. Slott stelt zich voor van de zeekust uit den vuur- toren regt naar Calais te vliegen en binnen 40 minuten weder in Dover terug te zijn. Uit de gemeente Markelo is een ingezetene verdwenen, wiens spoor men, ondanks alle aangewende moeiteniet heeft kunnen vinden. Door belanghebbenden is eene premie van 25 uitgeloofd voor dengeue die den man levend terugbrengt. Te Maasbommel zijn den 9 September een man en vrouwsedert Fe bruary gehuwdgras gaan halen van de Oyensche Middelwaard waartoe zij met een bootje de zoogenaamde Strang moesten overvaren. Het bootje sloeg om, en beide personen verdwenen in de diepte. Toen zij uit het water werden gehaald, waren zij reeds overleden.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2