Advertentien. - 150 - 25-jarige Echtvereeniging Landbonw. Texel20 Sept. De aardappelenoogst valt over het alge- meen hier niet mede. Weinig beschot en klein van stuk ver- moedelijk door de droogte. Eene uitzondering maakte de landman Adam Kalf, die van 4 stammen de groote hoeveel- lieid van 15 kop aardappelen heeft geplukt. GEVEILDE PERCEELEN, Gemengde EKerigten. J. KNOL A. E. POVER. De volgende, dat is de 31e algeraeene vergadering, zal in 1877 te Alkmaar worden gehouden. In de plaats van bet aftredend lid, de heer H. A. Crom- melin, is tot lid van het hoofdbestuur benoemd de heer Mr. D. Visser van Hazerawoude. Men leest in de Amsterdamsche Courant het volgende Den 16 September is te Rotterdam de tentoonstelling van de uilol- landsche Maatsehappij van Landbouw" feestelijk geopend. Zij is zamengesteld nit voortbrengselen van altkerbouw, znivelbereiding, bloemkweekerij en werktnigen voor den landbonw, en op twee plaatsen verdeeldin de zalen van het verkooplokaal en op het veld naast de Nieuwe Plantage. Als men weet, dat de katalogus van de voortbrengselen van akker- bouw, bloemkweekerij, zuivelbereidir g en werktuigen (en dus zonder vee en pluimgedierte) in 60 bladzijden drnks, niet minder dan 1139 inzendingen bevatzal men kunnen begrijpen hoe belangrijk de tentoonstelling is. Onder de bekroonden nit Noord-Holland merken wij o. a. op Roode wintertarwe3e prijs, angelr.s, G. Clay, Haarlemmermeer. Witte wintertarwe2e pr. jhr. W. A. L. Mock, Haarlem3e pr. K. Barendrecht Az. Winterrogge: le pr. H. Meijer Dz., Haarlem mermeer. Wintergarst: le pr. B. Biesheuvel, Haarlemmermeer. Zomergarst: le pr. B. A. baron van Verschuer, Heemstede. Korte haver: le pr. B. A. baron van Verschuer, Heemstede. Deensche haver: le pr. Herman F. Bultman, Haarlemmermeer; 2e pr. H. Meijer Dz., Haarlemmermeer. Kanariezaad 3e pr., P. Mantel, Haarlemmermeer. Bruin mosterdzaad le pr., R. Mantel, Sohagen. Blaauw vlas: 2e prijs, A. de Zeeuw, Haarlemmermeer. Suikerbeet- wortels le pr., Herman F. Bultman, Haarlemmermeer. Paarden- of koepeen, geteeld-op zand- of zwarten grond le pr., B. A. ba ron van Verschuer, Heemstede. Afdeeling Tuinbouw. Verzameling appelen en peren le pr. H. van den BergBerkenrode3e pr., Jac. P. R. Galesloot, Amsterdam. Verzameling fijnste tafelappelen le pr.Jac. P. R. Galesloot, Amsterdam; 3e pr. H. van den Berg, Berkenrode. Verzameling fijnste tafelperen le pr., Jac. P. R. Galesloot, Am sterdam. Voor zes trossen witte druiven prijs van het bestuur Job. Vermeulen, Koog aan de Zaan (achter glas geteeld). Voor de grootste meloen prijs van het bestuur B. A. baron van Verschuer, Heem stede M. P. van Ruyven, Poeldijk. Verzameling groentenle pr. A. van der Gaag Lz., Loosduinen 2e pr. J. Kortekaas, Loosdni- nen (bij loting)3e pr. K. C. Visser, Hoorn (bij loting). Bloem- kool le pr. 0. Stins, Zuid-Scharwoude. Verzameling koolsoorten: le pr. J. Heeiuan, Noord-Scharwonde. Bieten (kroten): le pr. H. Kam, Alblasserdam. Verzameling tuinzaden le pr. Gebr. van Namen, Zwijndrecht. Verzameling coniferen, voor den kouden groDd 2e pr. Jac. P. R. Galesloot, Amsterdam; rietmatten, van verscbil- lende maat, le pr. H. de Lange jr., Haarlem verzameling gewassen tot opsiering der tentoonstelling, 2e prijs, Job. van den Berg, Amsterdam; zilveren medaille, bloeijende Pelargonium Zonale, Joh. van den Berg, Amsterdam; Canna Indica, dezelfde; bloeijende en niet bloeijende Begoniaas, dezelfde; vijf stuks noord-hollandsche (Edammer) kleine kaas, gemaakt in Mei of Junij jlelk nietligter dan 2 kgr. (nederl. ponden) le pr. B. A. baron van Verschuer, Heemstede. Stroosnijbank voor paardenkracht. 2e prijs Bentalls stroosnijder, J. Peignat C"., Amsterdam; 3e prijs Bentalls stroosnijder, idem. Biet- of wortelsuijder: le prijs Gardners reepen en plakkensnijder, idem 3e prijs Hornsby Sons, biet- of wortelsuijder, J. C. van de Blocquery jr., te Haarlem; 2e prijs Hornsbys moesmaker, Peignat C0., Amsterdam. Haverkneuzerle prijs, Woods C°. haver- pletter, J. Peignat C°., Amsterdam. Boonenbrekerle pr. Bidd ies boonen- en graanbreker Landre GlindermanAmsterdam. Vaatwerk ten dienste der Noord-Hollandsche boerderij, vervaardigd van kajatahout, 2e prijs J. C. Witte, Hoorn. Prijzen van het bestuur voor voorwerpen die niet in het programma waren gevraagdLaurierboomen, J. P. R. Galesloot, Amsterdam. Friesch boterkleursel, J. Coster, Nieuwer-Amstel. Stukadoorriet, H. de Lange, Haarlem. Gedroogde mossen, A. G. G. Sutherland Royaards, Amsterdam. Houtrijk en Polanen21 September. Zoo erg men tot voor een paar weken naar regen snakte, zoo erg verlangl men thaus naar droogte. In den Haarlemmermeer- en in den IJ-polder staat nog een groot gedeelte der veldvruchten buiten. Vogel- tjeszaadhaver en tarwe krijgen het te kwaad, daar ze door den overvloed van water staan te groeijen. De landbouwers lijden daardoor veel schade, en mogt niet spoedig verandering komen, dan zal van dat gedeelte der oogst weinig teregt ko- men. Vooral met de Engelsche tarwe is het treurig gesteld. Sloteil (N. H.), 20 September. Heden vergaderde te Slo- terdijk de voorloopige commissie tot bevordering van de be- langen van het onderwijs alhier met de plaatselijke schoolcom missie, tot het opstellen van een concept-reglement. Er werd besloten zich voorloopig niet aan te sluiten aan „Volksonderwijs". Hit een finantieel oogpunt rezen daartoe de bezwaren. In de volgende week zullen vergaderingen gehouden worden, ter goed- keuring van het reglement, en de noodige stappen te doen tot het winnen van leden wier getal nu reeds tot 17 is aangegroeid. Vorden20 September. De veelvuldige regens en het gure weder oefenen geen gunstigen invloed uit op den stand der gewassen. Met het -steken der aardappels is men reeds begounen. De opbrengst is bevredigend, vooral de late bren- gen meer op dan men verwachtte. Van de ziekte bespeurt men weinig, ten minste wat de knol betreft. De opbrengst der boekweit is minder goed; men kan slechts op een half gewas rekenen. De gemaaide begint reeds uit te loopen. Het ooft valt gedeeltelijk af, hetgeen vooral toe te schrijven is aan de groote droogte der vorige maand. Voor het vee ziet het er niet best uit. Spurrie, knolgroengvas enz. groeit er bijna niet. Een warme nazomer zou hier misschien nog eene gun- stige verandering in kunnen brengen. Leeuwardeil, 20 September. Op de den 14 dezer alhier gehouden najaars-paardenmarkt waren 30 tuig- en 97 werk- paarden aangevoerd. In beste tuigpaarden was de handel gea- nimeerdoverigens als gewooulijk luttel. De prijzen liepen voor de werkpaarden van 80 tot/ 300, en voor de tuig paarden van/ 850 tot 600. Meppel19 Sept. Op onze heden gehouden jaarmarktdie door fraai weder begunstigdbuitengemeen druk werd bezocht, was de aanvoer, vooral van paarden en veulens, hoogst aan- zienlijk. Zoovvel hieriu als in rundvee was de handel traag onder de niet zeer talrijke handelaars heerschte niet veel koop- lust. Het heden ingevallen israelietisch Nieuwjaar werkte ook ongunstig. De aanvoer van paarden en veulens was ruim 1300 die van rundvee 600 stuks. De volgende prijzen werden be- steed Voor weeldepaarden 500 a 750 werkpaarden/50 a /250, jonge paarden/ 250 a/480 veulens 80 a 210 koeijen vette 180 a 250, kalfde 140 a/190,guste 120 a 155, pinken 29 a 54, stieren 78. Zwolle19 Sept. De aanhoudende regen veroorzaakt veel schade aan het nagras. Op vele plaatsen, waar, met het oog op gunstiger weder, gemaaid is, ligt de toemaat te rotten op het land. De nawei wordt ook treurigdaar vooral het laag gelegeu land zoo drassig wordt, dat men verpligt is het vee des nachts huiswaarts te halen. Droogte kan nog veel verbetering bezorgen. Nog ongeveer 5000 vliezen wol zijn onverkocht; men biedt thans weder voor Fransche rekening 1.05 per kilo. Som- mige speculanten, die de wol nog van vier jaren hebben zijn niet gelukkig, daar de vroegere prijzen veel hooger waren. Zlltpheil20 Sept. In een tuin aan de zuidzijde dezer stad bevinden zich verscheidene fraaije en kolossale pompoe- nen. Onder deze zijn groene, gele en witte exemplarenwaar- van eenige 25 kgr. wegen en in omtrek 140 duim meten. Breda, 19 Sept. Ter gelegenheid van het 2 5-jarig'bestaan der Maatsehappij van landbouw, tuinbouw en veeteelt in het ar- rondissement Breda en omstrekenzal alhier van Zaturdag e. k. tot en met 2 6 September een algemeene tentoonstelling van landbouw, tuinbouw en veeteelt worden gehoudenvvaarbij de noodige feesten niet zullen ontbreken. In de Tielerwaard loopen de geruchtendat de gevreesde ziekte der aardappelen zich in verschillende velden vrij sterk opeubaart. Deze geruchten hebben geen grond. 't Is den landbouvver eigen in zulke gevallen zeer. te overdrijven. En- kele zieke aardappelen groeijen, pratende wegligtelijk aan tot enkele hectoliters per hectare, Speculatiegeest brengt het zijne daartoe bij. De Winsch. Ct. schrijft, dat de bedijking van den Eems- polder, onder de gemeente Uithuizeu en Uithuizermeeden door de krachtige leidinsr der werkzaamheden door heeren aanne- mers, maar vooral ook door de gunstige weersgesteldheid van dezen zomer, reeds nu zoo ver is voltooiddat het werk boogstwaarschijnlijk met een tweetal weken kan worden afge- nomen. Dit is, sedert de kwestie tusschen de betrokken grondbezit- ters in het noorden dezer provincie en het domeinbestuur over het eigendomsregt van aanwassen in haar onderscheidene gevolgen eindelijk was beslistde derde polder aan de noor- delijke helft van ons gewest toegevoegd. De eersle was de Negen-boerenpolderonder de gemeenten Eenrum en Klooster- btiren, groot 286 hectarenzijn bedijking werd aanbesteed voor 253,700. Toen volgde de Westpolderonder de ge meenten Ulrum en Kloosterburen groot 553 hectaren zijn dij- ken hebben een gezamenlijke lengte van 7125 meter; de ge- vorderde werkzaamheden werden in 1875 voltooid, terwijl de kosten ruim 550,000 beliepen. De derde, eindelijk, is de Eemspolderhij is de grootste van de drie en beslaat een op- pervlakte van nagenoeg 800 hectaren; het bedijken daarvan met annexe werken werd aanbesteed voor 715,900. Vrij algemeen bekend is het, dat de aannemersde heeren Blokland c. s.te Hardinxveldmet dit werk voor zich-zelven beter zijn geslaagd dan zulks met hun confreres, de aanne mers van de twee andere poldershel geval is geweest. Telt men bij de gezamenlijke oppervlakte van de vorengenoem- de bedijking de 347 hectaren, door de gemeente Groningen twee jaren geleden in den Dollard ingepolderd en bekend als tweede gedeelte van den Reiderwolder-polderdan verkrijgt men een totaal van nagenoeg twee duizend hectaren, waarme- de, in betrekkelijk weinig tijds, het gewest onzer inwoning is vergroot. De Minister van Landbouw in Pruissendr. Friedentha! wordt dezer dagen hier te lande verwacht, oin in persoon den toestaud vau den landbouw en vooral dien der groote droog- makingen in de Haarlemmermeer, het Y en de Zuiderzee te leeren kennen. De Landbouw-Courant opent eene rubriek van korte stukjes en opmerkingen van algemeenen aard. In een van die stukjes wijst de redaktie op het betrekkelijk groot aantal leerlingen, dat zich voor de pas geopende rijks landbouwschool te Wage- ningen heeft aaugemeld, Misschien zal de regeriug nu wel op ruimer schaal dan aanvankelijk in haar plan lag, voor het benoodigde persotieel en materieel moeten zorgen doch de redactie vertrouwt dat regering en vertegenwoordiging er niet tegen op zullen zien om datgene toe te staanwat de ontwaakte belangstelling der landbouwers raoet aanmoedigen, en strekken zal om de school zoodanig in te rigten dat zij weinig of niets te wenschen zal overlaten. Verleden week is te Wageningen het tweede toelatings- examen gehouden voor de rijks landbouwschoolin tegenwoor- digheid van den inspekteur van het raiddelbaar onderwijsdr. Salverda29 leerlingen namen aan het examen deelwaar- van 14 bestemd zijn uitsluitend voor de landbouwklasse. Daar er reeds bij het eerste toelatings-examen leerlingen zijn aan- genomen en ook van de hoogere burgetschool eenigen naar de landbouwschool zijn overgegaan is het te voorziendat de nieuwe inrigting het eerste jaar reeds een aantal leerlingen zal tellen. Het gebouw, voor de school bestemd, is echter nog slechts voor een gedeelte voltooid. Uit Oostwold in 't Westerkwartier wordt gemeld: De oogst s hier bijna afgeloopen. De haver is in de laatste dagen als i van 't veld geroofd. Ook met het dorschen van de boekweit is men begonnen. De opbrengst van dit gewas is op 't zand over het geheel zeer zuinig, op de veengronden daarentegen zeer goed. De aardappelenziekte is hier maar al te zeer merkbaar; zij neemt van dag tot dag toe. De graslanden herstellen zich van de droogte; er is evenwel in Augustus geen gras in voorraad gewassenzoodat men op een vroegen staltijd zal moeten rekenen. op Maandag 18 September 1876, des middags ten 12 ure in Be Brakke Grond, te Amsterdam. N°. 1. De Boeren-Hofstede Pijlestijn c. a.gemeente Sloten; 28,000 40 J. de Beurs. N°. 2. Drie kampen Wei- en Hooiland, als boven 9700, G. v. Steenwijk. N°. 1 en 2 te zamen37,740, 600 C. Bulk. N°. 3. Zes kampen ditoals boven, 16.000.G. van Steenwijk. N°. 4. Twee kampen dito, als boven 10,500 1000. J. de Beurs. N°. 5. De Boeren-Hofstede Meer en Land, c. a., als boven; 8800, 30 J. F. Barghoorp. N°. 6. Vijf Kampen Wei-en Hooiland als boven 10,500 J. de Beurs. N°. 5 en 6 te zamen, IS,830: 2400 J. de Beurs. N°. 7. De opstal van een gebouw als boven,/725 25. J. de Beurs. In de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam is een droevig ongeluk voor- gevallen. De perceelen 33, 34 en 35, waarmede men aan het bouwen was zijn met donderend geraas ingestorten onder de puinhoopen raakten ne- gen werklieden bedolven, die door de spoedig aangerukte brandweer daar- onder werden weggehaald, en per brancards naar het gasthuis overgebragt. Vier werden ligtvijf echter zwaar gewondeen hunner zal er waarschijnlijk het leven bij verliezen. Naar men vermoedt moet de oorzaak dezer ramp gezocht worden in de omstandigheid dat men te vroeg begonnen is met het stellen van de kapterwijl een der muren nog niet op de voldoende hoogte was, en men op den aanvoer van steenen wachtte. Aan de universiteit te Groningen heeft mejufvrouw Jacobs met het beste gevolg haar doctoraal examen in de geneeskunde afgelegd. Door den heer D. Bosin de vorige week te Middelharnis overle- denis bij uitersten wil gelegateerd de helft zijner nalatenschapnaar schatting /150,000, ten einde daaruit een Prov. weeshuis voor de gemeenten der Christelijk gereformeerde kerk in de provincie Zuid-Holland te stichten. Men meldt uit Velzen Door het breken van een houten bok waar mede men een lokomotief zou ophijschen stortte deze in het kanaalge lukkig zonder de daar aanwezige werklieden te kwetsen. De lokomotief, ongeveer 20.000 KG. wegendezal men trachten uit de diepte op te halen. De justitie te Zwolle heeft een onderzoek in loco gedaan naar de oorzaken van den dood van een in het armenhuis te Oldemarkt overleden tweejarig kindhetwelk tengevolge van verwaarloozing zou zijn gestorven. Er schijnt volstrekt niets gebleken te zijn van eenige kwaadwilligheid maar zooveel te meer van den allerellendigsten toestand van het armenhuis de inrichting is slecht en bet toezigt van de diaconie nog slechter. De ka- mers of liever hokken in dat huis worden bewoond, gedeeltelijk door be- deelden en gedeeltelijk door lieden, die geen onderkomen hebben. Een der bedeelden zekere vrouw Oortwoont er reeds meer dan 50 jaren. Hare dochter kwam bij haar inwonen en is voor twee jaren in het armenhuis bevallen en hoezeer de oude vrouw verlamd en de dochter nagenoeg idi- oot is, zag niemand naar die familie of naar het kind om. Verregaande onreinheid slecht voedsel en verwaarloozing schijnen dan ook den dood van het kind ten gevolge te hebben gehad. Een telegram van sir Henry Barklv gedagteekend Capetown in Zuid- Afrika25 Aug. aan het Departement van Buitenlandsche Zaken ont- vangen, luidt als volgt//Het leger van President Burgers is volkomen op de vlugt gejaagd deserteurs stroomen te Pretoria toe. Sickakuni vervolgt het leger met een sterke macht. In een meeting te Leijdenburg is goed- gekeurd het voorstel om aan het Britsche gouvernement de overname van de Transvaal te vragen. De volksraad is tegen 4 Sept. bijeengeroepen. De berigteu van de Kaapsche grenzen zijn bevredigender heeft een vriend- schappelijk ouderhoud plaats gehad tusschen den secretaris voor de binneu- landsche aangelegenheden en Kreile. Twee jongenseen van 16 en een van 15 jaar, hadden zoo leest men in de parijsche bladen een vernuftig middel uitgedacht om met name de kruideniers der hoofdstad te bestelen. Voorzien van eene tamgemaakte musch lieten ze deze in een winkel binnenvliegen en liepen haar na al roependeo mijn muschmijn muschEene jagt onder de kisten en vaten begonwaaraan de winkelier, de bedienden, de kalanten om het ijverigst. deelnamenen gedurende welke de jonge gaauwdieven niet draalden huune wijde zakken te vullen. Eindelijk liet op zeker teeken de vogel zich van- gen en men toog verder om hetzelfde spel elders te hervatten. Verleden week echter zijn beide knapen gevat doch hunne gevleugelde medepligti- gen ontkwamen. Te Uitveen is een ruim een jaar oud kind, terwijl de ouders naar de Drielsche kermis waren, in 't vuur gevallen en vreesselijk gebrand. Het was toevertrouwd aan de hoede van eene oude grootmoederdie hetbij 't vuur inslapende waarschijnlijk van den schoot heeft laten glijden. Volgens berigten uit Nieuw-Caledonie is de Fransche infanterie-kapi- tein Mairet, door de inboorlingen gevangen genomengedood en bij een feestmaaltijd opgegeten geworden. In de vorige week had te Parijs de volgende aandoenlijke scene plaats. Een arme verkoopster van bouquetten had heel den dag te vergeefs hare bloemen ten verkoop aangeboden. Daar nadert een Engelschman met een bevallig meisjezijne dochter, aan den arm. Hij beziet de ruikersmaar koopt er geen. Op nieuw teleurgesteldwellen tranen op in het oog der moederdie voor haar lieftallig jongske geen voedsel heeft. Het Engelsche meisje ziet daten laat ongemerkt een bankbiljet van 50 francs in de bloemenmand glijden. 't Knaapje raapt het op overhandigt het der moe der, en deze, verschrikt over zulk een bedrag ijlde den Engelschman na. De dochter veinst niets te weten maar de Brit neemt het bankbiljet stil- zwijgeud aan en bergt het in zijne portefeuille. Doch tevens neemt hij er een ander biljet van 500 francs uit en voegt der moeder toeMijne dochter gaf u 50 francsomdat gij arm zijt ik geef u 500 francs omdat gij eerlijk zijt." Kinderensprak de schoolmeester van zeker dorpu kom mor- gen vroegnetjes gekleed ter schoolwant mijnheer de schoolopziener komt.u Moeten wij dan ook 3 centen raedebrengen vroeg een eenvou- dig meisje, //net als verleden jaar, toen er een aap te zien was?" Hoofddokp, Haarlemmermeer, 25 Sept. 1876. Eenige Kennitgeving

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2