1876. No. 39 Vrijdag, 29 September. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zeventiende Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haar 1 emmer meer. Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6. Prijs der -A.dverten.tien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. VERGADERING van HOOFD-INGELANDEN, Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 20 tot 26 September 1876. Iloutrijk en Polaneil, 27 Sept. Heden is te'sHage mm® HAARLEMNERIUEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAK.TIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. 1 ITiterk Woenadag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. gehouden op Donderdag 1 Junij 1876, des morgens ten 10 ure, in het Lokaal van Staats, te Haarlem. Voorzitter: de Heer J. TP. M. van de Poll. Tegenwoordig 17 leden, alsde Heeren: J. W. M. van de Poll, Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, Mr. J. P. Amersfoordt, J. G. Schone, H. van Wickevoort Crommelin J. Blokland Jz.Jhr. J. B. van Merlen A. Wijnands, Jhr. W. A. L. Mock, H. A. HanedoesP. Knaap Gz., J. A. E. Baron van Ittersum, Jhr. Mr. J. A. Repelaer Mr. J. D. Viruly, J. J. Korthals, C. W. Graaf van Lim- bdrg Stirdm en P. Langerhuizen Lz. Afwezig, metkennis- geving, de Heeren A. J. G. Timmermans, Mr. T. L. L. Prins, D. W. P. Wisboom van Giessendam, G. A. van Houweninge Gz. en Dr. C. E. Heynsius. I. De Voorzitter opent de Vergadering; de notulen van den 3 Mei jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De navolgende mededeelingen worden daarop gedaan a. dat de kas van den Penningmeester op den 31 Mei jl. eene waarde aanwees van f 41882.195 aan divers papier en contautenb. dat de voorraad steenkolen aan de ver- schillende stoomtuigen bedraagt 21650 hectoliters; c. dat het op den 30 Mei jl. verpacht vischwater heeft opgebragt in den Polder f 2910.— en in de Ringvaart 2024. alzoo gezamenlijk 4934.waarvan alle perceelen aan de respectieve pachters zijn gegundd. dat de goedkeuring van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland is ontvangen op het besluit dezer Vergadering tot af- en overschrijving van eenige posten der Begrooting des Polders voor het dienstjaar 1875 e. dat Heeren Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hunne goedkeuring hebben geschonken aan den ver- koop van een gedeelte Veldweg aan den Heer H. H. van Waveren dat het kroozen van vaarten en togten is aangenomen voor Perceel N°. 1, door G. Kardol.N0. 2, door A. Mesman, N°. 3, door A. de Rooy en N°. 4 door J. A erbeek g. dat de aanbestediug voor het onderhoud der grindwegen is geweest als volgtPerceel N°. 1 en 2, J. Wessels, ad 2346.perceel N°. 3, A. van Son ad 1246.perceel N°. 4, N. Wamsteker, ad 1085. perceel N°. 5, E. den Haan, ad 1500.—perceel N°. 6 Idem, ad 1130.— perceel N°. 7, C. Boogaard ad 1045.perceel N°. 8, G. Vulling, ad 1295.— k. dat de op den 12 Mei jl. gehouden tweede verpachting van grasgewas der ringdijken heeft opgebragt 3602.— A1 welke mededeelingen voor kennisgeving worden aange nomen. III. Wordt aan de orde gesteld de behandeling van het rapport der Finaneiele Commissie tot onderzoek der Rekening van den Penningmeester over het dienstjaar 1875. Uit. het schriftelijk rapport door het lid dezer Commissie den Heer H. A. Hanedoes voorgelezenblijkt dat die Reke ning in de beste orde is bevonden bedragendein ontvang 246,002.12s, en in uitgaaf 221,695.75s, batig saldo 24,306.37. Dit hooge saldo is, zoo als uit de Memorie van Toelich- ting blijkt, grootendeels het gevolg van het vroege tjjdstip, waarop de Rekening dit jaar is ingediend en waardoor ver- scheiden posten, tot de dienst van 1875 behoorende, niet op de Rekening hebben kunnen worrlen verantwoorden bij Suppletoire Begrooting op de dienst van 1876 zullen moeten worden overgebragt. Het vroege indienen der Rekening, het geen in den regel niet wenschelijk zou zijn, vindt echter dit jaar zijn oorzaak in het met 1 Junij 1876 verleend eervol ontslag aan den Penningmeester, die voor zijne aftredins de iwintigste Rekening van zijn beheer wenschte te doen. Gedu- rende bijna twintig jaar heeft de aftredende Penningmeester als zoodanig gefungeerd, en de Commissie maakt gaarne van deze gelegenheid gebruik om hulde te brengen aan den ijver en de naauwgezetheidwaarmede hij in zijn werkkring de belangen des Polders heeft behartigd. Aangezien geene posten zijn overschreden of zij zijn door af- en overschrijving reeds aan het oordeel uwer Vergadering onderworpen en door haar goedgekeurd geweestzoo stelt de Commissie vooromonder dankzegging aan het Dagelijksch Bestuur voor het gehouden beheer, de Rekening over 1875 goed te keuren. Bij hoofdelijke stemming, waarbij zich het Dagelijksch Be stuur van medestemmen onthieldwordt hiertoe besloten. De Heer P. Langerhuizen Lz. vraagt echter eenige inlich- tingen betreffende de in de Memorie van Toelichting voor- komende post (aanleg van nieuwe werken), en voor welke post 25000.staat uitgetrokkenterwijl spreker meent dat slechts 14000.is verwerkt. De Voorzitter verwijst den spreker naar biz. 9 der Memo rie van Toelichting, alwaar dit verschil in cijfers, zijns in- ziens, duidelijk is uiteengezet, en waaruit blijkt dat aan de verbetering van den Ringdijk werkelijk ongeveer 25,000. wordt besteed. De Heer P. Langerhuizen Lz. vraagt verder of de ver- dieping van de ringvaart bij Halfweg niet meer noodig wordt geacht; waarop de Voorzitter antwoordt dat, daar van wege Rijnlands Bestuur niets aan de verdieping daar ter plaatse gedaan wordt, ook het Dagelijksch Bestuur van den Haar- lemmermeerpolder daaruit de gevolgtrekking maakt, dat die verdieping niet zoo hoog noodig was. IV. Vervolgens verleent de Vergadering bij algemeene hoof delijke stemming hare goedkeuring aan eene Ie Suppletoire Begrooting, dienstjaar 1876 bedragende in ontvangst en uit gaaf de som van 15,708. V. Hierna wordt gelezen een voorstel van het Dagelijksch Bestuur, om een bedrag van 338.verschuldigd door onvermogende pachters, als onlnbaar te beschouwen en alzoo de staat van restanten te stellen op f 1148.16. De Heer Mr. J. P. Amersfoordt zegt, dat hij, als lid der Regtsgeleerde Commissie, naauwkeurig den staat der achter- stallige betalers heeft nagezien, vooral ook met het oog op de aanvaarding der comptabiliteit door den nieuw benoemden Penningmeester. De Voorzitter zegt, dat het geheele bedrag van oninbare posten gedurende het 20-jarig beheer van den Penningmees ter bij eene ontvangst van ongeveer 5 Millioen Guldens, slechts bedraagt 2000. Na al iiet gehoorde wordt net voorstel zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. VI: Op voorstel van de Financieele Commissiebestaande uit de Heeren PI. A. Hanedoes, C. W. Graaf van Limburg Stirum en J. Blokland Jz.wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten tot goedkeuring der Rekening en Verantwoor- ding van het Hulpfonds over het dienstjaar 1875. VII. Wordt gelezen een voorstel naar aanleiding van een adres door den Heer Poortman ingediend als zaakgelastigde van Vrouwe J. Messchaert, Wed. G. G. Snellen, luidende als volgt Aan Heeren Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder. Geeft eerbiedig te kennen Aloysius Henricus Poortman, Makelaar, te Haarlem, in zijne hoedanigheid van gemagtigde van Vrouwe Johanna Messchaert, Weduwe van Govert Ge orge Snellen, te Winterswijk, dat de adressant op heden voor zijne principaal, onder meer audere aanslagen, heeft voldaan den aanslag in de polderlasten over 1874, ten bedrage van /37.91s. Dat de adressant zeker weet, en dit bij onder zoek ter Hypotheekkantore zoude blijken, dat zijne principaal op den eersten Januarij 1874 in den Haarlemmermeerpolder slechts 1 hectare, 32 aren5 centiaren grond bezat, als zijnde in het begin van 1873 al de andere perceelen vroeger ten name van haren echtgenoot verkocht. Dat wel is waar de aanslag over 1874 door UEd. gedaan over 3 hectaren44 areu7 0 centiaren, volgens uwe berekening regt isdoch dat daarin wareu begrepen 79 aren, 40 centiaren, door den Heer Mr. H. J. Fenseling gekocht, en 1 hectare, 33 aren, 25 centiaren door J. Wezelenburg en Consorten gekocht, alles in 1873 en ook in dat jaar ten Hypotheekkantore overge- schreven doch om reden van splitsing, niet van den legger waren afgeschreven en alzoo ook bij abuis ten name van de lastgeefster van den adressant zijn blijven bestaan. Datvol gens de berekening van den adressant, de aanslag over 1 hectare, 32 aren, 5 centiaren, de werkelijke bezitting op 1 Januarij 1874, van zijne principaal, naar 11 per hectare, zoude bedragen 14.53, weshalve hij te veel betaald heeft 23.38s. Dat hij in deze vertrouwt op de billijkheid van UEd., en dien ten gevolge beleefdelijk verzoekt, de terug- gave van de f 23.38s door hem voor zijne principaal te veel betaald, en hem daartoe te verleenen eene gunstige be- schikking in forma. Haarlem, 't Welk doende 29 Mei 1876. (get.) A. H. POORTMAN. Aangezien de aanslag van Yrouwe Johanna Messchaert, Weduwe Govert George Snellen, over 1874 ten voile is betaaldstellen Dijkgraaf en Heemraden voor het door haar te veel betaalde over 1,33,25 hectare, a 11. per hectare, ad 14.65s aan den adressant voor zijne principale terug te betalen. Het beweren van den adressant, dat ook voor het in den aanslag begrepen deel Veldweg, ter grootte van 79 aren 40 centiaren, door den Heer Mr. H. J. Fenseling gekochte te veel in rekening is gebragt, moge waar zijn; zeker is het, dat die gelden niet door den polder, maar door den Heer Mr. H. J. Fenseling aan den adressant moeten worden terug betaald. Mitsdien wordt voorgesteld Dijkgraaf en Heemraden te mag- tigen uit den post Onvoorziene Uitgavendienstjaar 1876, te betalen een bedrag van 14.65s, aan Yrouwe J. Mes schaert, Wed. G. G. Snellen, wegens te veel betaalde pol derlasten over 1874. Welk voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. YIII. De Voorzitter brengt ter tafel een adres van J. Kali te Sliedrecht, daarbij verzoekende, voor de som van f 170. te mogen koopen een reservepont des Poldersliggende in de Ringvaart bij de Bennebroekerbrug. De Voorzitter vraagt mag- figiog °m deze koop toe te wijzen, waaraan de Vergadering zonder hoofdelijke stemming hare goedkeuring verleent. IX. De agenda afgehandeld zijudewordt de aftredende Penningmeester, de Heer Mr. J. P. A. Teding van Berkhout, ter Vergadering verzocht, die bij monde van den Voorzitter den dank namens Hoofd-Ingelanden ontvangt voor de be- langrijke diensten aan en de goede zorg voor de financieele belangen des polders gedurende 20 jaren bewezen ten blijke van welke hooge waardeering den Heer Mr. J. P. A. Teding van Berkhout, tot een blijvend aandenken wordt aangeboden een zilveren beker, met inscriptie en wapenstot eene voort- durende herinnering, op welken hoogen prijs zijn financieel be heer wordt gesteld. De heer Mr. J. P. A. Teding van Berkhout aanvaardt dit stoffelijk blijk van hoogachting met dankbetuiging voor het vertrouwen gedurende zijn beheer in hem gesteld. X. De voorzitter vraagt of een der leden nog het woord verlangt. De heer H. A. Hanedoes brengt dank aan de Commissie bestaande uit den Voorzitter en de Heeren Mr. J. P. Amers foordt en Mr. J. D. Viruly, die zich zoo welwillend heeft belast met het ontwerp voor den zoo even aan den Heer Mr. J. P. A. Teding van Berkhout vereerden beker. De Voorzitter betuigt namens de Vergadering dank aan de Financieele Commissie, voor de werkzaamheden door haar verrigt gedurende het dienstjaar 1875. XI. Niemand meer het woord verlangende, wordt deze Vergadering door den Voorzitter gesloten. Indien tie personen van: Jan Breur, van N. TongeCorne lls Varkevisser, van Capelle op den IJssel; Johannes Anthonius Hendrikus LipmaD, van Haarlemmerliede c. a.Maria Lauren- tina van Assema, van idem Jacob Otzen, van Spaarndamzich in Haarlemmermeer mogten bevinden, worden zij in hun be- lang aangemaandom zich ten spoedigste ter Secretarie voor de bevolking aan te melden. Op Zondag 1 October zal de predikbeurt in de Hervormde Kerk te Abbenes vervuld worden door ds. Fortuijn (voorbe- reiding). GEBORENAnna en Cornelia (tweel.)dochters van A. Holleman en J. de Vos. Albert, zoon van DHaster en H. de Bruin. Adrianus zoon van M. Touw en GVermeer. Brigitta Johanna, dochter van C. H. Nol en N. Dekker. Godefridus, zoon van P. M. Hendriks en W. Korstman. Mozes, zoon van P. M. Buis en M. Tania. Eli zabeth, dochter van J. Tenzen en P. Ellerbroek. Fran^oise Johanna, dochter van R. E. J. Hunold en C. Grauwelman. Adrians, dochter van H. Dekker en J. Blijleven. Willeminadochter van A. van Some- ren en C Teeuwis. -Willemina, dochter van G. Karman en L. van der Pad. Johannes Matthijs, zoon van M. Sepers en M. de Grijs. Trijntje, dochter van A. Bertoen en G. Groot. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van H. de Booij en P. Minnes. OVERLEDENJohannes Vastenhout, oud 45 jaar, gehuwd met J. In- 'thout. Maria Cornelia, ond 3 maanden, dochter van J. Goulooze en P. C. Franfoise. Johanna, oud 6 jaar, dochter van G. Verhagen en C. van den Berg. M. Gerritsenoud 33 jaar, gehuwd met J. Meijer. ONDERTROTJWD geene. GEHUWD: W. Kooymans met P. Rutte. H. W. Demming met M. Dompeling (weduwe). L. Bas met X. Molenaar. A. Breur met A. Duizer. A. Jansen met K. van der Pol. Naar wij met zekerheid vernemen zal de plechtige onthul- ling van het Monument te Abbenes, door de Nederlandsche jeugd gewijd aan de nagedachtenis van dr. J. P. Heije.plaats hebben op Zaturdag 14 October. Den 27 September is een paard van J. H. Overmeijer Hzn te Amsterdam, zich bevindende in Haarlemmermeer, Sectie C, IJweg bij Halfweg, onteigend en afgemaakt, als lijdende aan kwaden droes. Op den Kanaaldijk in de gemeente Haarlemmermeer is ge- vouden een gouden ring. De daarop regthebbende kan zich vervoegen by den burgemeester dier gemeente.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1