Advertentien. - 154 - De Ondergeteekenden Landbouw. Oemeng'de Berigten. BocfiAAiifioubigiug. aanbesteed het maken vaD een gebouw voor een tweede stoom- gemaal met ketelbemetseling voor deD Houtrak-polder. Er is ingeschreven door 4 personenwaarvan de hoogste was P. van Essen, te Halfwcg, voor/28,777, en de laagste A. Bie- mond, te Hillegom voor 19,975. zamenstelling overeenkomende met het collegie voor de zee- visscherijen. Dezer dagen wierp te Avezaath onder de gemeente Zoelen eene zeug 20 jongen welke zeug, ofscboon nog slechts 2 ja- ren oud, reeds driemaal respektivelijk 15, 21 en 21 biggen ter wereld had gebragt. Te zamen alzoo thans reeds 77. Capelle (Langstraat), 21 Sept. Met het inzamelen der tweede snede hooi (toemaat) is men thans druk bezig, zoo- dat voor het oogenblik handen te kort komen, daar ook nog veel veldarbeid moet verrigt worden. Bij blijvend goed we- der zal de hooibouw evenwel spoedig afgeloopen zijndaar er weinig hooigras is en vele binnenlanden voor hooiland bestemd als weiland moeten gebruikt worden. Het knollengroendat in deze streek in het najaar en gedurende een groot deel van den winter aan het melkvee wordt gevoederd en waardoor veel hooi uitgespaard wordt kan men als geheel mislukt beschouwen. De opbrengst der boekweit kan men op gemiddeld de helft van een gewoon jaar rekenen. De aardappelen leveren een ruim beschot op en zijn uitmuntend van kwaliteit. Zalt-Bomiliel22 Sept. Op de heden gehouden najaars- paardenmarkt waren ruim 700 stuks aangevoerd; de handel was buitengewoon levendig; in de beste soorten ging veel om voor buitenlandsehe rekening. Voor paarden van 4 tot 6 jaar besteedde men 525 tot 1040, terwijl anderhalf-jari- ge tot 325 en veulens tot 140 golden. Wildervailk27 September. Het anrdappelrooijen is hier thans in voile werking; de kwaliteit is over het algemeen uitmuntend voornamelijk de zoogenaamde Turken die best met de kleiaardappelen kunnen wedijvereu. De prijzen vari- eren van 1,65 tot 1,80 per hectoliter voor de consumtie. Gelukkig voor vele huisgezinnendat de aardappelrooijers nu twee achtereenvolgende jaren te Veendamniet aan het doel kunnen beantwoordenanders waren hier en in de om- streken zeker velen in den winter zoo niet broodeloos, dan toch behoeftig; want door een ieder wordt daarop gerekend onder den arbeidenden stand; in dezen tijd kan men dan ook geen werkvrouw, die men zelfs jaar in jaar uit heeft, magtig wor den. Het gezegde van den heer J. W. P. voor twee jaar ter gelegenheid van den wedstrijd te Veendam gehoudendat de machines het werk van den mensch moesten vervullen om niet in het zweet huns aanschijns het brood te etenmaar nog minder om in den grond te wroeten om de aardappelen op te rapenvindt bij onzen arbeidenden stand geen ingang tenzij voornoerade J. W. P. daarvoor ander werk weet in de plaats te geven. Vries, 27 September. Men is hier druk bezig met de te veld staande boekweit huiswaarts te brengen; de laudbouwers klagen echter over den slechten oogst, die, ten gevolge van de aanhoudende regens en het voor de boekweit zoo zeer on- gunstige weder, weinig op zal leveren. Ook met het aardap- pelrooijen is een begin gemaakt. Uit Dalen schrijft men aan de Asser Ct.Een vreemd verschijnsel doet zich hier en daar in deze streken voor. De gedorschte rogge, die gedurende dezen zomer op den zolder heeft gelegen, krioelt van insecten, door de geleerden „klander" genoemd. Naar ons is verhaald moet het bij zekeren landman te Oosterhesselen erg zijnmen weet er geen bijzondere re- den voor op te geven. Dit insect, zwart van kleur, ter dub- bele grootte van eene vloo en voorzien van zes pootendoor- boort de schil van het graan en neemt de bloem er nit. Te Zwinderen moet voor een broodbakker eene partij rogge uit Zwolle zijn aangekomen met de „klander" zelfs buiten op de zakken, welke rogge echter niet in onvangst moet genomen zijn. Men is hier op dit punt nog al belangstellend en vraagt wat toch de oorzaak van dit verschijnsel moge zijn. Er zijn, die zeggendat deze insecten ook door het ge- wone middel voor het zuiveren van graan zullen verdwijnen, nl. door het zaad te mengen en na het eenige dagen zoo te laten liggenweer door den kafmolen of wan te zuiveren. Nog verneemt mendat deze diertjes zich bij voorkeur op- bouden in boekweit en rogge, en dat er tot dnsver slechts een middel zou bekend zijn om ze met goed gevolg te ver- drijvennl. de gewone komijn, waarvan ze den reuk niet kunnen verdragen. Te Meppel, is de kermisdag voor de buitenlui druk be- zocht geweest Meer dan 500 wagens en voertnigen uit om- liggende en meer verwijderde gemeenten in Drenthe stonden overal op de straaten op de groote markt geschaard grooten- deels voorzien van vatboter waarin (Boter Donderdag) groote handel plaats had en waartoe een menigte koopliedeu tot zelfs uit Rotterdamden Helder enz. waren opgekomen. Men berekent de aanvoer op ongeveer 80,000 K. G.die tegen tamelijk hoogen prijs, 60 a 68 per vat, ver- handeld werd. Aan de Times wordt door een harer correspondenten be- rigt, dat hij er ooggetuige van was hoe een aardappelveld bij Hamilton door den aardappelkever in 24 uren geheel leegge- vreten werd. De correspondent dringt aan op kracbtdadige maatregelen om den invoer van dit insect te belettenopdat voor onze kindereu de aardappelen niet even duur worden als thans de oesters zijn. Van vele zijden en herhaaldelijk is de instelling gevraagd van officiele ligchamen, ter wederkeerige voorlichting van de regering en de beoefenaars van den landbouw (kamers van landbouw). De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft be- trekkelijk dien wensch het advies ingeroepen van de Maat- schappij van landbouw van de Maatschappij ter bevordering van nijverheid en van verschillende bevoegde beoordeelaars. De ontvangen adviesen zijn zeer uiteenloopend. Vrij algemeen acht men de oprigting van landbouwkamers ontijdig, maar de instelling van een collegie, dat, met behoud van de be- staande gewestelijke Vereenigingende regering in zake van landbouw (veeteelt, bosch- en tuinbouw daaronder begrepen) kan voorlichteneen dringende behoefte. Ten einde aan dien vrij algemeenen wensch bevrediging te schenkenwordt de instelling voorgenomen van een collegie van landbouwin Te Parijs is eindelyk na langdurige regen- het spreekwoord getrouw- zonneschijn gekomenen wel in die mate, dat men er van een tweeden zomer spreekt. In de Champs Elys^es prijken meer dan zestig kastanjeboomen en in den tuin der Tuilerien al de groote linden met nieuw groen en bloesems. In den nacht van den 2lsten op den 22sten dezer zijn in het land van den heer H. D. Teenstra, onder Surhuizum twee lammeren geslagt, toebehoorende aan den heer R. P. Postmus te Opende. Koppen en vellen zijn op 't land achtergelaten. De politie, hiermee in kennis gesteld doet bereids onderzoek terwijl de heer Postmus 25 uitlooft aan hem, die 't wettig bewijs kan leverenwie zich aan bovengeuoemde daad heb- ben vergrepen opdat deze hunne vcrdiende straf kunnen on- dergaan. Als zeldzaamheid kan worden gemeldP. van Straten in de Rijp, heeft een cochinchina-kip die na Februari driemaal heeft gebroed; hij heeft van het eerste broedsel een kip die nu reeds met 11 kuikens loopt. Alle kippen van de drie broedsels leven nog. Het verbod van invoer van vee in Pruissen doet zich in de noordeltjke provincien pijnlijk gevoelen. Frieslanddat anders om dezen tijd van het jaar iedere week pi. m. 300 kalveren voor Duitschland afzette en daarvoor in het vorig jaar /70a/80 raaakte, verkoopt thans niets of moet dat- zelfde soort vee 100 pet. lager van de hand doen. De groote veestapel lijdt natuurlijk erg onder dezen druk en de toekomst vooral baart groote zorg. Dat ook in Duitschland de nadee- lige gevolgen nu reeds ruimschoots ondervondeu worden, ligt voor de hand. Het is er zelfs in den laatsten tijd niet op verbeterd, daar zelfs het zuiver geslagt en met spoed verzou- den vleesch niet meer mag ingevoerd worden. Dingsdag is, onder voorzitterschap van den heer J. Huff- nagel, distrikts-veearts te Haarlem, te Rotterdam de 15e al- gemeene vergadering gehouden van de Maatschappij tot bevor dering der veeartsenijkunde in Nederland. Daarin is de heer L. J. v. d. Horst herbenoemd tot lste sekretaris en de heer A. W. H. Wirtz benoemd tot eerelid der Maatschappij. De eerstvolgende vergadering zal te Utrecht worden gehouden. Onder de behandelde vraagpunten kwam voor: „Bestaat er grond voor de door sommige veeartsenijkundigen geuite mee- ning, dat de longziekte door inenting wordt overgeplant". De vergadering was van gevoelen, dat die vraag ontkennend moet worden beantwoord. Ten aanzien van de vraag„Welk jaargetijde moet als het meest geschikt worden beschouwd om bij den tegenwoordigen stand der longziekte, deze met door- tastende maatregelen te bestrijden?" steide de vergadering als hare meening vast: 1. dat niet overal de longziekte met de- zelfde middelen kan worden bestreden2. dat de toestand in Friesland en Zuid-Holland krachtige middelen noodig maakt, en 3. dat het voorjaar, voor den weidegang, de tijd is om met zulke maatregelen een aauvang te maken. Uit Stadskanaal schrijft men, dat de opbrengst der aard- appelvelden algemeen zeer goed is, enkele velden zijn best. Zoo kreeg de landbouwer Kruit in den Boerenveenschemond van een half hectare ruim 270 hectoliters. Volgens de jongste statistieke opgaven worden in ronde cijferstegenwoordig te Parij3 in drie dagen verbruikt: 3000 ossen1000 koeijen, 200 stieren1000 kalveren, 20,000 schapen 4000 varkens. Deze 29,200 stuks vee, kunnen worden geschat op een gezamenlijk gewigt van 35,000,000 kilogram. Z. M. de Koning heeft het volgende bepaaldArt. 1. De postzegels van 1J/2 cent worden niet herdrukt en zijn na het verbruik van den bestaanden voorraad niet meer op de post- kantoren verkrijgbaar. Art. 2. Er wordt een nieuw model van postzegels ingevoerd van /2 cent, 1, 2 en 2'/2 cent, hoofdzakelijk strekkende ter frankering van dagbladen gedrukte stukken en de monsters bij stalen van koopwaren, en zulks ter vervangiog van de bij koninklijke besluiten, dd. 3 Dec, 1868 en 11 Nov. 1 870 ingevoerde zegels van dezelfde waarde. Art. 3. De nieuwe postzegels dragen het opschrift Nederland benevens de aanduiding der waarde door een cijfer ter grootte van 8 millimeters op een in het midden van het zegel aangebragt cirkelvormig wit veld. In elk der vier hoeken van het zegel wordt de waarde mede door een kleiner cijfer aangeduid. Elke soort der nieuwe zegels wordt in een verschillende kleur gedrukt. Zij worden door den minister van financien in gebruik gesteld zoodra de vooraad zegels van het bestaan- de model zal zijn verbruikt. De echtgenoote van een landeigenaar te Ingen werd voor eenigen tijd door een wesp in den hals gestokeu. De beet was geweldig pijnlijk, men verwijderde terstond den giftangetmaar lette er verder niet veel op. Spoe dig evenwel begon de geheele hals en ook het gelaat op te zwellen ein- delijk ook de borst en het geheele bovenlijf en ten slotte het geheele lig- chaam. De geneesheer, die ontboden werd, paste met goed gevolg een laauw-waterbad en koude omslagen toe, maar er had inderdaad levensge- vaar bestaan. De vrouw leed zeer onder een en ander, thans zelfs is zij nog niet volkomen hersteld. De afdeeling Amsterdam van de Nederlandsche Vereeniying tot af- schaffing van sterken dranlc, heeft zich bij adres tot den minister van oorlog gewendom te wijzen op de groote noodzakelijkheid om maatrege len te nemen ter beperking van het drankgebruik bij militairen. Te Berlijn is verschenen Erste Deutsche Dienstioden Zeitung. Onder meer beoogt dit blad om de dienstboden //te vrijwaren voor eene slechte behandeling" wereldkundig te maken, //hoe de heeren en dames wel zijn." Voorts zal het bevatten .prachtige romaus en schoone liederen," en //mededeelingen waar men zich het best vermaken kan op de nitgaans- avondjes." De Maatschappij tot verzekering tegen zeegevaar, gevestigd te Goc- teborg, heeft geldelijke belooning toegekend aan een Zweedschen jongen van 12 jaar, omdat door zijn toedoen een bij die Maatschappij verzekerd schip in behouden haven aangekomen was. Dat schip, de Fekla.-Ma.ria, waarvan de vader van dien jongen gezagvoerder was, had naauwelijks de terugreis van Zuid-Amerika naar Zweden aanvaard toen de kapiteinde stuurman en eenige matrozen ernstig ziek werden. De overige manschap bezat niet de minste kennis om het schip in den regten koers te houden de 12jarige knaap echter nam moedig het bevel op zich en bragt het schip na eene reis van zes maanden behouden te Falmouth, waar de zieken in het hospitaal konden gebragt worden. Te Brunswijk wordt in het stedelijk museum als curiositeit eene affiche uit het jaar 1734 bewaard met het volgende onderschrift//Tot gemak van het publiek is bepaald, dat de eerste rij toeschouwers op den grond gaat liggen, de tweede rij knielt, de derde zit en de vierde staatzoodoende kunnen alien zien. Het lagchen is verboden, omdat het een treurspelis. Op eene hoeve onder de gemeente Helmond had het volgende zon- derlinge en zeker zeer zeldzame voorval plaats. Een merrie had een veulen geworpen, dat spoedig na de geboorte stierf. De eigenaar van het paard maakte zich nu ongerust over den overvloed van melk die het dier bij zich had. De oude matronen in de buurt hielden daarom plechtig boerencongres om die netelige kwestie op te lossen en kwamen tot het curieuse, maar sliinme besluitde huid van 't veulen af te stroopen er er een nuchter kalf in te stoppen. Zoo gezegd zoo gedaan. Het kalf wordt gegrepen, in de huid van 't veulen genaaid en nu bij de merrie gebragt, die haar on- dergeschoven kind voor haar natuurlijk veulen beschouwt en toelaat. De merrie is tevreden en 't kalf groeide, dat het een lust is om te zien. Men heeft het later zijn paardenjapon uitgetrokken en ook nu schijnt de merrie er zeer mede ingenomen. Hoe kluchtig het echter staat als de merrie het kalf zoogt of liefkoost, kan men zich ligt voorstellen. Te Helder is binnengekomen een Engelsch pleizierstoombootjezeer eigenaardig Cigarette genaamd. Het komt van Londen en is naar Hamburg bestemd, is 45 voet lang en 7 voet breed, heeft eene uitmuntende machine van 16 paardeniracht en is, behalve den eigenaar, met 3 schepelingen bemand. Men begrijpt niet, hoe men met zulk een rank vaartuigdien togt heeft durven ondernemen. In Schotland vertelde een nieuw raadslid, de heer Schaap, van Juk- koga, dat hij maar 1J jaar onderwijs had genoten, en dat hij van ge- meentelijke zaken weinig wist; hij vroeg dus inlichtingen van den burge- meester. Deze antwoordde, dat de heer Schaap de gemeentewet en gemeen- te-administratie zelf moest bestudeeren. De raad was geen leerschool. Kon zich de heer S. niet op de hoogte stellen, dan kon hij zijn mandant neer- leggen. Woensdag werd te Nieuwediep op de reede door het ramtorenschip Scor- pioen een ramproef genomen op een daar ten anker gelegde kaunoneerboot. Het ramschip liep met een zevenmijls-vaart op de kanuonneerbootwierp met zijn scheg geheel die boot omver en boorde er een belangrijk groot gat in zoodat het vaartuig terstond zou gezonken zijnzoo het niet met hout was opgevuld geweest. Men had op de Scorpioen zeer weinig van den schok gevoeld. Te Zaandam zijn eene boerenmeid, die in een land zat te melken en een jongentje van ongeveer 11 jaren, dat zich aan hare zijde bevond, door den bliksem getroffen. De ineid vond men bewusteloosdoch het jon gentje was dooil. De hals was geheel zwart. De koe schijnt ongedeerd te zijn gebleven. Eene bijzonderheid. is deze, dat vddr ongeveer 2 jaren een ander zoontje van denzelfden landman mede door den bliksem getroffen is. Uit Sloterdijk wordt gemeldEr wordt hier in den laatsten tijd veel gestolen, en meestal zonder dat de justitie de hand op den dader schijnt te kunnen leggen. Ook in den gepasseerden nacht is bij eene onzer inge- zeteneneene bejaarde dameeen brutale diefstal gepleegd. De dief schijnt door een achterraam in huis te zijn gedrongen is vervolgens naar boveu gegaanen heeft een kamerwaar de beide vrouwen des huizes sliepentot tooneel zijner operation gekozen. Nadat hij eerst behoorlijk licht had aan- gestokenheeft hij eenige voorwerpen van waarde horologe snuifdoos breimandje enz. en uit een zak eenig zilvergeld ten bedrage van pi. m. 10 ontvreemd, en is toen waarschijnlijk langs denzelfden weg terugge- gekeerd. Buitenshuis heeft men gereedschap gevonden dat hem zeker ont- vallen is. De politie doet onderzoek. Donderdag avond is in een Logement en Koffijhuis te Amsterdam het volgende gebeurd, dat naast de onaangename voorvallen der laatste dagen een des te aangenamer indruk maakt. Twee heeren zaten in vertrouwelijk gesprek aan een tafeltje, toen hun aandacht getrokken werd door een schip- pereen oppassend huisvader van een talrijk gezin die zijn nood klaagde daar hij bij gebrek aan een zeil niet kon varen en zelf niet in staat zijnde dit te bekostigenniet meer bij magte was het dagelijksch brood voor vrouw en kinderen te verdienen. Genoemde heeren die den schipper als een braaf man kenden werden door medelijden zoodanig bewogendat een der bei- deu voorstelde den armen man te helpen mits de andere daartoe evenveel wilde bijdrageu. Dit werd goed gevonden. Daarop haalde de eerste een bankbiljet van /100 te voorschijn, welk voorbeeld door den tweeden werd gevolgd. Een derde persoongetuige van deze daad maakte de opmerking dat er nog f'iO ontbrak aan het bedrag noodig om een nieuw zeil aan te schaf- fen. Goed voorbeeld doet goed volgen en zoo ging het ook hier De derde persoon schonk het tekort van /30. Men kan zich de vreugde voor stellen van den armen schipper, over de edelmoedigheid dier menschen- vrienden. Te Antwerpen heeft eene dienstbode den iuhoud van de kleerkast van haren meester ingepalmdom haar galant eens goed in de kleeren te steken. Toen de regter haar vroeg waarom zij het feit bedreven had, antwoordde zij mijn meester lijdt aan jicht en gaat slechts een of twee- maal per jaar uitik rekende het zonde dat die mooije jassen en broeken zoo ongebruikt in de kast bleven hangen en gaf ze, uit vrees dat de mot er zou inkomen aan mijn vrijer. Land- en Tninbouw. Een leesboek voor de lagere scholen en herhalingslessendoor F. Timmer. Eerste en tweede stukje. Groningen. SCHOLTENS EN ZOON. 1876. Wij hebben met het meeste genoegen kennis gemaakt met bovengenoemde boekjes van den heer Timmer, te Haarlemmer- meer en durven gerust heeren onderwijzers, vooral te platten lande, aanraden ons voorbeeld te volgen. Ook zij zullen wij houden ons er van verzekerd die boekjes niet onvol- daan ter zijde leggen en alle pogingen in 't werk stellen ze op hunne scholen in te voerennu vooral, nu er hoe langer zoo meer stemmen opgaan om de grondsbeginselen van den land- en tuinbouw op de lagere scholen te doen onderwijzen. Lezen leeren is niet het doel van deze werkjes. De schrijver steide zich voor en wij geloovendat hij goed heeft ge- zien .dat leerlingen, die van hun zevende tot hun twaalf- de jaar goed ontwikkeleud onderwijs genieten mogten ze met vrucht zullen kunnen volgen. Ook voor herhalingslessen voor al te platten lande, komt het ons zeer geschikt voor. Wij hopendat aan beide boekjes eene goede ontvangst mag te beurt vallen, opdat de heer Timmer daardoor worde aange- spoord aan zijn voornemen gevolg te gevenom later een werkje over de landhuishoudelijke dieren en wat daarmee in betrekking staat te laten volgen. Het uitwendige beantwoordt aan den inhoud; druk en papier zijn goed. Laud- en tuin bouw" ziet er als schoolboekje werkelijk netjes uit. betuigen hunnen opreg'teil DANK voor de vele Bewijzen van Belangstellingzoowel van hier als elders ontvangen, ter gelegenheid hunner 25-jarige Huwelijksvereeniging. J. KNOL. A. E. KNOL—POVER.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2