Ad vertentien. Stalvoederings-Werktnigen HAND-DORSCHMACHINES J. G. VAN DEN AREND. Wanmolens met 2 Zeeften Laudbouw. Gemengrde Berig-ten. 292ste Staats-JLoterU. 40.en hooger. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten een crediet van /500 toe te staan. XI. Door Burgemeester en Wethouders wordt aangeboden de door ben opgemaakte Begrooting van Inkomsten en Uitga- ven voor 1877 met de bijbehoorende Memorie van Toelich- ting. Wordt besloten deze stukken te stellen in handen van de te benoemen financiele Commissie. XII. Ingelyks wordt gesteld in handen van de financiele Commissie de door Burgemeester en Wethouders aangeboden Begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur voor 1877. XIII. Wordt gelezen een adres van M. Verbagen Gemeen- te-ontvahgerhoudende verzoek om verhooging zijner jaar- wedde. Wordt besloten dit adres te behandelen bij de begrooting voor 1877. XIV. Wordt gelezen een adres van Klaas Hoogheemver- zoekende dat bem moge worden verkocht ongeveer 580 meter grond te Nieuw-Vennep, om daarop te bouwen. Welk adres wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wethoudersom advies. De Vergadering is daarna gesloten. Varsseveld, 10 October. Nu het aardappelrooijen hier in vollen gang isblijkt bet dat de opbrengst dit jaar de ver- wachting verre overtreft. Sommigen zelfs beweren dat zij in hun leven zulk een overvloedigen oogst niet hebben beleefd. Na zulk een droogen zomer zal dit menigeen wel wat vreemd voorkomen. De langdurige droogte hield de ziekte in het loof tegen en toen den 22 Aug. de regen kwamvolgde een zeer snelle weelderige groei tot het laatst van September. Van ziekte in den knol bespeurt men zoo weinig, dat het niet zeldzaam is dat men op een bunder niet e6n zieken aardappel aantreft. Het staat echter te vreezendat de nog niet heel rijpe aardappelen het inkuilen moeijelijk zullen verdragen men zy er dus voorzigtig mede. Kamper-Eilaild10 October. Men is hier, begunstigd door droog weder, druk bezig met het hooijen van de tweede snede. De kwaliteit valt zoodanig mede dat nog veel van dit produkt voor de pers zal kunnen gebruikt worden. De goede uitslag hangt alleen van droog weder af. DllSSen, 10 October. In deze gemeente en omliggende dorpen heerscht sedert eenige weken onder de varkens de zoogenaamde varkensziekte; de meeste gevallen zijn met doo- delijken afloop. Als een staaltje van groote groeikracht kan gemeld worden, dat bij de wed. B. te Wageningen een wijnstok voor de tweede maal vruchten heeft gezet. Een inwoner van Workum heeft drie kevers gevonden waarin hy den Coloradokever meende te herkennen. De ver- dachte dieren zyn aan een deskundige opgezonden. Men zegt dat Dr. Bresterleeraar aan de Hoogere Burger- school te Delft, in het bezit is van een levend exemplaar van den Coloradokever. Iemanddie voor eenigen tijd uit Heerenveen naar Amerika is vertrokken, heeft een Colorado-kever overgezonden in een brief. Hij schrijft daarbij het volgende: „Hiernevens zend ik u een exemplaar toe van den in Holland en Europa zoo gevreesden Colorado-kever of den aardappelverslinder. Hier is hij plenti; wel is hij schadelyk voor de aardappelplant doeb het is niet zoo erg als zij er in Europa geschreeuw over maken." De Echo agricole bevat een uitvoerig artikel van zijnen hoofdredacteur, J. Laverriere, over den graanoogst in Frank- ryk van het jaar 1876. Aan dit belangryk stuk zyn de vol gende mededeelingen ontleend De oppervlakte, die in 1875 met graan was bezaaid bedroegvolgens officiele cijfers 6,946,981 hectaren en is in 1876 verminderd tot ongeveer 6,633,000 hectaren. De opbrengst van het graan in 1876 bereikt het cijfer van 93,355,000 hectoliter. De kwaliteit van het graan, zoowel wat gewigt als deugdelijkheid betreft, is buitengewoon goed. In sommige zeer vruchtbare departemen- ten woog het graan in 1875 73 tot 74 kilogr. het hectoliter, maar dit jaar 78 tot 81 kilogr.; zelfs vindt men in sommige departementen een verschil van 82 tot 84 kilogr. in 1876 en 70 tot 72 kilogr. in 1875. Telt men de opbreDgst voor gebeel Frankrijk bijeendan verkrygt men 7,232,786,000 kilogr., dat is slechts 1 tot l'/3 millioen centenaars minder dan de opbrengst van den oogst in 1875. De kaasproductie der Vereenigde Staten is nu meer dan 250 millioen pondenwaarvan in 1875 bijna 100 millioen ponden zijn uitgevoerd. Alleen in den staat New-York zijn meer dan 1000 kaasfabriekendie de melk gebruiken van 250,000 koeyen, waarvan 80 millioen ponden kaas gemaakt wordt, of 1000 pond van iedere 3 koeijen. Engeland voert bijna 26 millioen ponden uit en Nederland 60,000,000 ponden. Over den stand der gewassen schrijft men aan de Leidsche Courant.- Zelden werd met den vroegen aardappel beter reke- ning gemaakt dan dit jaar. De aanhoudende droogte ver- oorzaakte een klein beschot, ten gevolge waarvan overal de behoefte aan dat product grooter dan anders werd en de vraag voor het buitenland vermeerderde. Doch naauwelijks was de verzending afgeloopen of de voordeeligste tijd ook voor het Westland was verstreken. Het fruitwaarvan de aalbessen het eerste ter verzending uitmaakten, moest grooten- deels zijn weg zoeken naar de binnenlandsche markten. De groenten waren schaarsch of hadden spoedig gedaande snijboonen o. a. bloeiden kort en gaven een klein gewas; de bloemkool kwijnde door de droogteterwijl zij meer dan ooit bezocht werd door de witte-koolkapel (Pieris brassicae)ten gevolge waarvan een tallooze menigte rupsen het gewas tot geraamten afknaagde. Wat er van het onaanzienlijk gewas, by de dagelyksche rupsenvangst, nog aan de verwoesting ontkwam, werd ingemaakt en naar het buitenland verzonden. Ook uijen zijn nergens geslaagd. De hooibouw had bij uitstek gunstig weer en de bergen werden goed gevuld. De weilanden verdorden intusschen en het gras was bijna over al verdwenen. Het beschot van koolzaad voldeed over het algemeen en de vlasteelt slaagde naar wensch. Komkommers en augurken waren er in overvloed en men sneed met goed gevolg meloenen uit de bakken en druiven uit de kassen want de zonoeschijn koesterde het ooft, dat zelden voor zo- merwarmte zwicht. Ook ontbrak het niet aan sappige per- ziken en pruimen. Intusschen groeiden de late aardappelen langzaamdoch zonder tegenspoed. Naar regen werd overal verlangd. Na drie maanden droogte kwam hij zoo menig- vuldigdat eerlang weder droogte gewenscht werd. In kor- ter tijd dan menigeen verwachtte prijkten de weilanden weder met een donzig groen van jeugdig gras en het uitgevaste vee bekwam van de langdurigeontbering. Ook thans opende zich het vooruitzigt op een gunstig koolgewas, dat dan ook tegen hooge prijzen wordt verzonden. Doch de voornaamste tijd der jonge groenten was verstreken. Vruchteloos was met de droogte gezaaid, of het zaaijen moest daarom te lang worden uitgesteld. De winterpeen o. a. komt niet tot was- domdaarentegen verzendt Veur een goed gewas van andij- vie. Tegelijkertijd dat de stortregens heerschten ontsproot de bezorgdheid voor den laten aardappel; men verwachtte het doorgroeijen van of de ziekte in den knol. De ziekte heeft zich vertoonden bijna nergens rooit men een gaaf gewas, dan uit de duinen; dat, ofschoon het beschot bevredigend is, de prijzen stijgen doet. Toch is de teelt van aardappelen ontzettend groot bij vroegere jaren vergelekenzelfs zoo groot dat die der groenten er door verdrongen wordt. Is de voorraad van de laatste, ondanks den ruimen aanvoer, zooals met een aantal schuiten schier dagelijks in de hoofdsteden plaats heeft spoedig uitgeput niet alzoo wat de eersten betreft. De oogst van peren en appelen blijft beneden het middelmatige. Ook gebrek aan vocht weerhield vele vruchten in den groei. De fijne soorten zijn tegen hooge prijzen gezocht; voor een hektol. vygeperen o. n. is 25 betaald. Thans wordt een keurig gewas van blaauwe en witte druivenlangs de muren geteeld uit het Westland verzondenhetgeen voor denschoon laat Bbgonnen, warmen zomer pleit. Toen de droogte zich niet meer bij enkele weken bepaalde, verloren de bloemen en planten veel van hare frischheiden toen de langgewenschte regen kwammaakten de stortbuijen aan den bloei van menige plant een einde. Men kan zeggen dat het met den bloementooi in kweekeryen en lusthoven thans gedaan is. i f^see i 1 mlib De arrondissements-regtbank te Leeuwarden heeft den notaris W. T.te Bergumveroordeeld tot twee geldboeten elk van 10 en de kosten verhaalbaar bij lijfsdwangwegen9 het in eene voor hem verleden akte houdende publieke verhuring van eenige perceelen vast goedtot aandui- ding van een zekere hoeveelheid kleiaardetweemaal bezigen van de bena- ming y tonen due een andere benaming van maat dan die aangenomen is bij art. 3 der wet van 7 April 1869. Men leest in de Provinciate Noord-BrabanderWij deelen hier onderstaand voorval mededat erge gevolgen had kunnen hebbenHet is namelijk gebleken dat er een soort lepels bestaat die door het gebrnik de buitenste metnallaag verliezen en verder hoofdzakelijk bestaan uit eene kompositie van koper. Hoe gevaarlijk dergelijke lepels voor huishoudelijk gebruik zijn en waarmede men niet voorzigtig geuoeg kan wezen-bleek 11. Zatnrdag te 's Hertogenbosch in het gezin van H. v. M.een derge lijke lepel, geheel of gedeeltelijk bedekt met een groene Iaag (koperoxyde), werdzonder er acht op te slaangebrnikt tot het omroeren der spijs voor het middagmaal bestemdmet dat gevolgdat eenigen tijd na het eten alien hevig ongesteld werden. Door de spoedig ingeroepen hulp van den heer dr. Overes waren gelnkkig den volgenden morgen alien hersteld. In de provincie Hannover zijn onlangs petroleumbronnen ontdekt. In de nabijheid van Celle bijv. heeft men er een gevondenalwaar men berekent gemiddeld nit 40 kubieke meter teerzand 180 a 200 centenaars ruwe petroleum te verkrijgen. In alien geval geen onaangenaam berigt voor de verbruikers, die thans met hooge petroleumprijzen te kampen hebben. Tegen den burgemeester van Beek en Donk is. door de arrondisse- ments-regtbank te Eindhoven eene vervolging ingesteld, wegens beleediging van rijks-ambtenaren in de uitoefening hnnner tediening. Uit Apeldoorn wordt gemeld: De van kindermoord verdachte M., geb. v. v. H., heeft hare misdaad bekend. De man dezer vrouw zit reeds vier jaren in het tnchthuis te Leeuwarden. Te Breda zijn uitmuntende proeven genomen met een nienw soort van extincteur, uit de fabriek van de heeren Zabel C°. te Qnedlenburg. De brandstapel, dien men had aangelegd en met teer en petroleum over- goten, was in een oogenblik gebluscht. Deze extincteur kan gevuld bewaard worden en wordt bij het gebruik sleehts het onderst boven geplaat9t, om het koolzuur en zwavelzure natron met het water te doen vermengen. De inhoudsgrootte is 36 liters. Het geheele apparaat weegt in gevulden toe- stand ongeveer 40 kilogr. en is van 2 riemen voorzien, om op den rug gedragen te kunnen worden, zoodst men er ladders mede beklimmen kan en beide handen vrij heeft. De prijs is 105 Mark. Te Arnhem had een knaap het ongeluk tegen eene vrouw aan te loopen, die een ketel met kokend water droeghij kreeg den inhond over hoofd en schouders en werd deerlijk gebrand Zijne moeder schrikte hevig bij het vernemen van de zaak, wierp inderhaast een kind dat zij droeg op den schoot eener vrouw, die juist een mes in de hand had, zoodat de kleine ernstig aan een voetje werd gekwetst. Naar de Maasbode verneemt, zij n dezer dagen door de familieleden van mevr. van der Kouwen de gelden uitbetaald, welke waren toegezegd als premie voor hen, die tot ontdekking van den moordenaar zouden bij- dragen. Bij de te Amsterdam gehouden veiling ten sterfhuize van den heer W. de Vos J.Bz., wiens kostbare verzameling ond blaauw Japansch porse- lein eene algemeene bekendheid bezat, golden o. a. een paar blaauw Japan- sche schoorsteenvazen ruim dnizend gulden, terwijl voor een 6/deelig dito stclletje f 1028 werd betaald. Bij de wedrennen in het Bois de Boulogne te Parijs, heeft Chapaize, eigendom van Z. K. H. den prins van Oranje, een schitterende overwin- ning behaald, onder warme toejuichingen van de tribune der club. Een vrolijk land. In Chili hadden de kamers een wet aangeno men, welke ook afgekondigd is, waarbij op diefstal geeselstraf is gesteld. Hierop hebben eenige heeren, die hun industrie bedreigd zagen, den 7 Augustus eene konferentie gehouden waarop besloten werd eene algemeene vergadering van vakgenooten te beleggen, om te beraadslagen over de be- langen van hun bedrijf. Werkelijk is deze 10 Augustus bijeengekomen, in een vlek ten oosten van Molina. Vijftig eerzame dieven woonden haar bij de zitting duurde van middernacht tot drie uur in den ochtendhet debat was warm en langdurig; eindelijk werd met algemeene stemmen de vol gende konklusie aangenomen De eerste regter, die geeselstraf zal uitspre- ken zal onmiddelijk vermoord worden. In een Oostenrijksch plaatsje kwam dezer dagen een gendarme, om te zien of er ook wat te y bekeurenviel. Terwijl hij langs eene boer- derij snuifeldehad hij het ongeluk in een diepe beerput te vallen. Alleen kon hij er onmogelijk nitkomen zoodat hij genoodzaakt was om hulp te schreeuwen. Spoedig verscheen de boerin met eene brandende lampen hielp den man er uit. Zij bragt hem in eene kamer, voorzag hem van schoon ondergoed en maakteterwijl hij zich bij het vuur warmdezijne bovenkleederen schoon en droog. Toen hij weer geheel was opgeknapt ging hij heenEenige dagen later moest de boerin op het gemeente regts- huis komen en 5 gulden boete betalen. De gendarme had haar namelijk be- keurd, omdat zij met licht buiten de deur was gekomen. Met tranen van spijt en verontwaardiging in de oogen betaalde de vrouw de 5 gulden. Terstond eehter zei de regtery Zie zoo, de 5 gulden moest je betalen dit is volgens de wetmaar het wasschen der vuile kleederen van een gendarme rnoet ook betaald worden dat zal zoowat 7 gulden bedragen. De vrouw ontving 7 gulden en teekende de kwitantie. Te Parijs i9 een zeer buitengewoon man aangekomen. Dit natuur- wonder bezit vier volkomen onderscheidene stemmendie hij gezamenlijk of afzonderlijk kan doen hooren. Hij kan een gesprek voeren alsof het tusschen vier personen werd gevoerd, en het zonderlingste is, dat, daar- hij een soort van buikspreker isde toonendie hij voortbrengtschij- nen te komen uit verschillende punten der zaal waar hij zich bevindt. Hij is eeu inwoner der Baskische provincien van Spanjeen spreekt goed Pransch, Russisch, Duitsch en Engelsch. Frankrijk heeft eene schuld van 900 millioen p. st. en Groot Brit- tannie van 780 millioen p. st. De Vereenigde Staten zijn 440 en Italie 390 millioen p. st. schuldig. Het bedrag voor Spanje is 375 en voor Oostenrijk 350 millioen p. st. De schuld van Rusland bedraagt 340 die van het Duitsche Rijk 200 van Turkije 135 Engelsch Indie 130, van Brazilie 82, van Egypte 75 millioen p. st., Nederland is 80, Portugal 69 Mexico 63,5, Engelsch Australia 46, Peru 36 en Hongarije 32 mil lioen p. st. schuldig de schuld van Kanada eindelijk bedraagt 30 milli oen p. st. Te Eibergen heeft men uit den stal van een landbouwer eene koe gestolen. De dader of daders tot heden onbekend hebben het dier naar een boschje onder Winterswijk vervoerd en het daar geslagt. Toen zij het vleesch daarop voor zons-opgang in laatstgenoemde plaats wilden binnen- smokkelenschijnen zij onraad bespeurd te hebben en lieten hun buit achter. De justitie doet ijverig onderzoek. In Alabama werd voortdurend valsch geld in omloop gebragt. De geheime politie te Washington kwam de vermoedelijk schuldigen op bet spoor en nam hen in hechtenis. Onder dezen was de Hoofdbestuurder der zondagschooleen diakende voorzitter van de laatste jury en de kan- didaat voor de betrekking van burgemeester van de 9tad Alabama. Personen die men algemeen voor achtenswaardig hield, werden in het bezit gevon den van groote hoeveelheden valsch geld. De geheime politie had twee personendie in de stad woonden aan hare dieust verbonden, en dezen zouden de hoofdgetuigen wezen bij het aanstaande proces. Op een mor gen ontving de politie berigtdat een van die twee personen door een on- bekende was doodgeschoten terwijl hij te bed lag. Den 18den Septem ber werd een telegram te Washington ontvangen dat ook de tweede ge- tuige was doodgeschoten door een onbekende, die achter de deur stond. Tevens ontsnapten de meesten van henwelke in hechtenis waren genomen door medewerking van de gemeente-autoriteiten en de geheime politie is feitelijk buiten magte om de gevaarlijkste valsche munters te treffendie ooit in de Vereenigde Staten hun bedrijf hebben uitgeoefend. In den Jardin des plant.es te Parijs trekt thans een fraaije leeuw bijzonder de aandacht om zijn kuriens gezelschap. Hij heeft zich name lijk gefamiliariseerd met een ratdie hem eerst ontvlugttevervolgens van lieverlede moed vatte en terugkeerde en nu de vriend des huizes is gewor- den den gevangen koning der woestenij den tijd kort, en op vertrouwe- lijken voet met hem omgaat. Ook in Frankrijk heeft het in de laatste dagen herhaaldelijk zwaar ge- onwederd. Te Dijon brak Zaturdag, na het kalmste weder, zulk een hevige donderbuivergezeld van hagel en stortregens losals men slechts zelden gezien had. Veel schade rigtte dat noodweer daar aan. Het dak der Notre Dame had na de bui geheel het aanzien alsof het een bombardement door- staan had. Twee torentjes en de top van den hoogen toren zijn verbrijzeld. Alleen aan deze kerk bedraagt de schade 20,000 francs. Te Doesborgh zaten de hoogbejaarde algemeen geachte heer T. en echtgenoote rustig bij elkaartoen de heer T.voor een gedeelte van zijn gezicht beroofd, bij het opstaan, ongelukkig te veel op de tafel leunde, zoodat de brandtnde lamp zijne hoogbejaarde echtgenoote op den schoot viel. Oogenblikkelijk stond de oude dame in lichtelaaije vlam. Hoe spoedig er ook op 't geroep der dienstbode hulp opdaagde eu zij in matten en ja9sen gewikkeld werdis toch haar geheele ligchaam niet alleen gebrandmaar letterlijk verbrandzoodat men het ergste vreest Verleden Zaturdag heeft de regthank te Nancy vijf wijnhandelaren wegens vervalsching van hunne waar met arsenicumhoudende fuchsine, elk tot veertien dagen gevangenisstraf en een geldboete van vijftig francs ver oordeeld. Het vonnis moet in daartoe aangewezen dagbladen worden open- baar gemaakt en de in beslag genomen wijn op den openbaren weg wor den uitgegoten. Uit Catauzaro de hoofdplaats van Calabriewerd onder dagteekening van den 29 September gemelddat eenige dagen te voren de rooverbende van Sinardi den opzichter der stoeterij van den baron Berlingiri, tegen wien zij niet zonder reden wrok koesterde en op een zijner landgoederen bij la S la gegrepen hebbende, een reusachtigen ketel water aan de kook gemaakt en den ongelukkigen daar in geworpen had zijne spartelingen koelbloedig aanziende tot hij den adem had nitgeblazen. Een bekende gierigaard gaf een bedelaar een stuk koek deze wik- kelde het in een op tafel liggende Courant. u Lieve Hemelriep de vrek v ik heb 'm nog niet gelezen." //Juist daarom antwoordde de ander, y als gij iets geeftmoet het in de Courant Ik zeg dat ik gehoord hebdat u zegtdat ik bij alles wat ik zeg zegik zeg. Hoewel ik nu bij veel woorden die ik zeg zeg ik zeg zeg ik n dat het u niet vrij staat te zeggen dat ik zeg bij alles wat ik zegzeg ik zeg. Zeg die zegjes eens spoedig nalezers I EERSTE KLASSE. Prijzen van f 100.en daarboven. Eerste Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs: Nr. Pry's 1216... 20000 6917.. 400. 12201. 100 2378... y 100. 7800. y 5000 12478. y 100 2568. 400. 8255.. 100. 14669. y 100 4751. 400. 11698.. y 100. 16168. y 200 4893... y 100. 11974.. y 200. 18820.. y 1000 Tweede Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs: Nr. Prijs 2990... 200. 11588... 400. 17759. 100. 3917.... y 1000. 11611... y 100. 19008.. y 1000. 7356... V 100. 14659... y 200. 20020. y 1000. Derde Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 2212... 100. 11686... 200. 13631.. 1000. 3282... v 2000. 12553... y 100. 17586.. y 100. 8116... 100. 13197... y 1500. 19710.. y 400. 8622 100. Vierde Lijst. Nr. 149. 1500. EN VOORHANDEN i.lj t. Antnoniestraat.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2