1876. Vrijdag, 20 October. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zeyentieode Jaargang. Provinciaal-BIad van Noord-Holland Haarlemmermeer. Holl. Maatschappij v. Landbouw. Prijs van het Abonnement: in het Jaarj> g. 1876. Besluit van 30 Augustus 1876, N°. 57, tot afkondiging van een nieuw Reglement op de uitoefening der jagt en visscherij in Noord-Holland. REGLEMENT op de uitoefening der jagt en visscherij in de provincie Noord-Holland. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 13% Cent. Afdeeling Haarlemmermeer. HAARLEIIMERIUEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. N°- 55. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland doen te weten dat door de Staten dier Provincie, in hunne vergadering van 7 Julij 1 876, is vastgesteld hetgeen hier volgt: De Staten der provincie Noord-Holland Gezien de voordragt van Gedeputeerde Staten van 14 Junii 1876 N°. 22; Besluiten 1°. in te trekken het Reglement op de uitoefening der jagt en visscherij in de provincie Noord-Holland vast gesteld den 4 November 1858, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 22 November 1858, N°. 114, en afgekondigd in Provinciaal-BIad N°. 108 van dat jaar; 2°. vast te stellen het volgend Art. 1. Behoudens de bepaling bij Art. 2 der Wet van 13 Junij 1857, Staatsblad N°. 87, is de uitoefening der afzonderlijke jagt op waterwild bedoeld bij Art. 15 letter d dier Wet, geoorlocfd op alle wateren dezer provincie en langs de oevers dier wateren, alsmede langs de zeekusten zoowel buiten als binnen 's gaats en der eilanden op lage en moe- rassige gronden, rietlanden en nagebleven onverveende strooken vasten grond in voormalige veenderijenterwijl het jagtbedrijf, onder letter in het laatstgenoemde artikeloveral mag vvorden uitgeoefend. Art. 2. Het is verboden met andere vischtuigen te visschen dan met: zegensnoek-, baars-. zink- en staande scbakels; puiten; baars-, bot-, blei- en vloeinetten; paling-, hen-en sluis- fuik; kruisnet of totebel; schepnet of gebbe; werpnet; aal- korven; fleuren dobbers; hengels. Art. 3. Het is verboden te visschen met zegens, welke langer dan 125 meter zijn en waarvan de kuil meer dan /a van de geheele lengte bedraagt; met zegens te visschen in wateren, welke geene doorgaande breedte van minstens 15 meter hebben, gemeten op de opper- vlakte van het water. Art. 4. De grootte van de mazen der vischnetten waar- door verstaan wordt de strekkende lengte van tweezij den der vierkante maasnat te metenmag niet minder zijn dan voor de zegen: de vleugels 65 en de kuil 40 millimeters; voor de schakels 65 millim.; voor de fuikende vleugels 25, het lijf 20 en de kubbe 15 millim.; voor het kruisnet of totebel 25, voor de baarsnetten 60, voor de botnetten 90, voor de bleinetten 100, voor de vloeinetten 70, voor de puiten 60voor het schepnet of gebbe 12 en voor het werp net 30 millimeters. De meting der mazen van de in dit artikel genoemde visch netten moet, op de eerste vordering van de met het opzigt der jagt en visscherij belaste beambtenworden toegelaten. Art. 5. De breedte der grachten, vermeld in Artt. 12 en 13 der Wet tot regeling der jagt en visscherij, wordt bepaald op drie meter, gemeten uit den beganen grond. Art. 6. Het bepaalde bij de Artt. 2, 3 en 4 zal tot 1 Januarij 1880 niet toepasseljjk zijn op de visscherij in het T. Art. 7. Dit Reglement treedt in werking met 1 Januarij 1877 met uitzondering van het bepaalde omtrent de grootte der mazen van de vleugels en de kuil van de zegen hetwelk eerst met 1 Januarij 1880 geldig zal z(jn. Tot zoolang blijft het minimum der grootte van de mazen voor de vleugels van de zegen vastgesteld op 40 strepen (millimeters) en voor de kuil op 20 strepen (millimeters). Aldus vastgesteld door de Staten der provincie Noord-Holland. Haarlem, den 7 Julij 1876. (get.) Roell Voorzitter. H. Jacobi, Qriffier. Goedgekeurd bij 's Konings besluit van 8 Augustus 1876 N°. 22. 1 Gegeven te Haarlem den SOsten Augustus 1876. Gedeputeerde Staten voornoemd (get.) RoSll Voorzitter. H. Jacobi, Griffier. WIiterl{fk Woensdag.) Indien de personen van Arie de Rooijvan Zevenhuizen Jobannis Jacob Breur, van Dirksland; Abraham Kamerling, van HerkingenC. M. Corbee, van Lisse, zich in Haar- lemmermeer mogten bevinden worden zij in hun belang aan- gemaandom zich ten spoedigste ter Secretarie voor de be- volking aan te melden. Op Zondag 22 October, des raorgens ten half lOure, zal de predikbeurt in de Hervormde Kerk te Kage vervuld worden door ds. Fest. Aanstaanden Zondag, 22 October, des namiddags ten 2 urezal ds. van Loenente Hoofddorpzijne afscheidsrede houden. van 11 tot 17 October 1876. GEBOREN: Johanna Elizabeth, dochter van Q. van der Peijl en M. J. Umans. Willem, zuon van M. J. van der Colk en A Recker1 Johanna, dochter van P. Peters en P. Bieshenvel. Charlothadochter van T. A. Kroezen en C. van Walstern. Anthonins, zoon van H. Jansen en T. Roos. Janzoon van Willemina Breeman (ongehuwd). Cornelia Johannes, zoon van P. Aalbersberg en J. Kool. Jacobus Marinus, zoon van P. Leendertse en L. Wisse. Jan, zoon van B. van der Laak en J. Goudriaan. Nicolaas, zoon van J. van Ammers en K. G. Zekveld. Adriana, dochter van M. Verhage en A. Vrolijk. Thekla, dochter van J. Beemsterboer en G. Ondejans. Jan, zoon van C. Kool en A. K. Eland. Cornelia Gerdina, dochter van W. P. van Andel en J. Branderhorst. - OVERLEDEN: Johanna Jacoba, oud 4 jaar, dochter van C. Vermeulen L' Vaessen- Hendrik, oud 12 dagen, zoon van K. Kempe en M. ilipse. ONDERTROUWDCornelis Wiegel met Maria Cornelia Baron. Ente Breedman met Theresia Barbara Huijts (weduwe). GEHUWD: Anthonins Kaptijn met Maria Ruthe. Adriaan Jacobus Cuvelier met Margaretha Maria Hamringa. Uitslag der aanbesteding van Steenkolen, ten dienste der Scholen en het Raadhuis, gehouden op 17 Oc tober 1876. x per Mud. Inschnjvers. Grove. Kjne: M. Nagtegaal, te Haarlemmermeervoor 1.20 0 90 M van Dalen, 0^93 K. J. Holtus, ,,1.24, ,,0.93 Gebr. Bos, 1.19, 0.98 J. H. Mastenbroek, ,,1.29, ,,1.04 M. J. den Hartighte Bennebroek, voor eene som van f 378.95 voor de geheele massa. Gegund aan M. Nagtegaal voornoemd. De heer E. van Zwetselaarhoofd-onderwijzer aan de open- bare school N°. 9 voor gewoon lager onderwijs, te Haarlem mermeer, heeft tegen primo Januarij a. s. eervol ontslag ge- vraagdwegens benoeming tot hoofd-onderwijzer aan de R. K. parochiale school voor jonge heeren, te Haarlem. De heer D. W. P. Wisboom van Giessendamte Amsterdam is door Z. M. de Koning benoemd tot hoogheemraad van Rijnland (Zuid- en Noord-Holland). Bij bet den 19 dezer te Haarlem gehouden exaraen in de wiskunde, is de heer D. J. van Aken, uit Haarlemmermeer, als onderwijzer toegelaten. Op de vee- en paardenmarkt te Hoofddorp waren den 18 October jl. aanwezig: 80 stuks hoornvee91paarden, 9 big<ren en 2 schapen. Aan den Ringdijk bij fort Schiphol, is onbeheerd gevon- den: een zwart.-bont Stier-kalf, op bet staartbeen met twee gekmpte dwarsche strepen en een eindje touw om den nek vermoedelijk is dit achter gebleven uit een koppel vee, dat van de markt kwam. Inlichtingen zijn te bekomen bij A. van der Waterennabij den Lijnden. Men leest het volgende in de Amsterdamsche Courant Zaturdag 14 dezer werd te Abbeaes (gemeente Haarlemmermeer) het gedenkteeken onthuld, dat uit bijdragen van de nederlandsche jeugd is opgerigt op het graf van dr. Heije. De kommissie van amsterdamsche onderwijzers, die met de uitvoering van die zaak was belast, had zich reeds vroegtijdig derwaarts begeven, en werd, te Abbenes gekomen, op de vriendelijkste wijze door de familie van den overleden dichter ontvaagen. Ten 1 ure geschiedde, onder begunstiging van het heerlijkste weder, de plegtigheid, in tegen- woordigheid van de naaste aanverwanten van dr. Heije, burgemees- ter en wethouders der gemeente, den dijkgraaf van den polder en andere genoodigden. Nadat de voorzitter der kommissie, de heer G. H. den Hertog, alien met het doel dezer zamenkomst had bekend gemaakt, zong de schooljeugd van Abbenes een lied uit Heijes zang- Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. bundel, onder leiding van haren onderwijzer, den heer Boekel, te- vens lid der kommissie, waarop de voorzitter in fiksche trekken het beeld van den vereerden kinderdichter schetste, als om zijne toehoorders voor te bereiden op de onthulling van het monument, die nu volgde, en tevens met de overdragt daarvan aan de familie. In naam van deze sprak toen de schoonzoon des overleden dichters, de heer Zervas, wiens gade een verschen bloemkrans op het lijk- gesteente had nedergelegd, een krachtig woord van dank aan de nederlandsche jeugd, in de eerste plaats, voor de hulde die zij be- wees aan den vereerden dichter, ten andere aan de kommissie, door wier zorg dit gedenkteeken was opgerigt, en ten laatste aan den heer Molkenboer, beeldhouwer en leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden, door wien het gedenkteeken is ver- vaardigd. Het lid der kommissie, de heer J. H. Swildens, droeg daarop eenige zeer gepasce dichtregelen voor, hem toegezonden door een onderwijzer uit het noorden van Overijssel, die onbekend wenscht te blijven, maar verzocht had bij deze gelegenheid ook een blijk van zijne vereering aan Heije te mogen geven. Nogmaals werd toen door de schoolkinderen van Abbenes 6dn van Heijes liederen aangeheven, waarna de plegtigheid met een slotwoord van den voor zitter eiudigde. Het gedenkteeken, eenvoudig, maar gepast, dat zich op een voetstuk boven den grafsteen verheft, aan de voorzijde voor- zien van eigenaardige attributen en met het opschrift: »De neder landsche jeugd aan den kindervriend en dichter dr. J. P. Heije. 1809-1876", en aan de achterzijde met de woorden sfidn lied, 6dn lied uw leven lang!" droeg ieders goedkeuring weg, en strekt den vervaardiger tot eer. (Omtrent bovengemelde plegtigheid ontvingen wij nog een meer uitgebreid verslag, doch, zoo als het in den regel ge- schiedt, te laat om in dit nummer te kunnen worden opge- nomen. Wanneer echter de ruimte het toelaat, zullen wij het in ons volgend nummer plaatsen. Red.) Sloteilj 18 Oct. Op de laatste vergadering van de afdeeling Sloten der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is besloten het bestuur te magtigen om, in overleg met de hoofdonder- wijzers, naast de bestaande avondschool, dezen winter een cursus te openenwaarin uitsluitend landbouw-onderwijs zal gegeven worden aan die leerlingenwelke genoegzaam ont- wikkeld zijn om daarin onderwijs te ontvangen. Over de kosten, daaraan verbonden, zal het bestuur nadere voorstellen aan de vergadering doen. Dezei dagen is hier veenslik verkocht, behoorende aan de armen, voor de som van 3560 per hectare. Van het gunstige, of liever prachtige, weder wordt partij getrokken om het nahooidat men reeds verloren achttebinnen te balen, Het weiland is ruim voorzien van graB; het ziet er uit of 't voorjaar was. Mogten wij eenigen tijd zulk weder houden, dan zal de landbouwer de schade van weinig hooi te hebben, vergoed zien, door het vee lang buiten te kunnen laten. Door het gemeentebestuur is het voorstel der Afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouioom de markten voor zijne rekening te nemen aangenomen. 19 October. Op de gehouden veemarkt alhier, waren aangevoerd ongeveer 300 stuks. Bij een zeer levendigen bandel werden hooge pr(jzen besteed. Onder begunstiging van prachtig herfstweder heeft de ploeg- wedstrijdtegen 12 Oct. 11. door de afdeeling Haarlemmermeer der Hollandsche Maatschappij van landbouw uitgeschrevenplaats gehad op de landerijen, in gebruik bij den heer A. Stoel. Als keurmeesters hebben de nagenoemde heeren hunne dien- sten verleend als Voor den len kampde heeren P. Verkuijl, A. Breure, J. G. G. Geertsema, J. Bus en A. Ruighaver. Voor den 2en kamp: de heeren W. van't Riet, Jeronimus A. Suidgeest, J. Tensen en A. Brienen. Voor den 3en kamp: de heeren Enthoven, J. 't Hooft, J. Ravestein en C. Biesheuvelterwijl de ploegen door de keurmeesters gezamenlijk werden beoordeeld. Over het algemeen was de taak van heeren keurmeesters uiterst moeijelijk. De ploegers gaven alien bewijzen van bekwaamheid en geoefendheiden afgaande op het oude spreekwoord "..^jj3' 111'j uw P'oeS> en ik zal zeggen welk landbouwer gij z'jtj heeft de afdeeling Haarlemmermeer zich niet te scha- men over hare leden. Na naauwkeurige overtuiging voor, gedurende en na de werkzaamheden gaven heeren keurmeesters de uitspraakwaarbij werden toegewezen de volgende prijzen le kamp. le prijs, J. Kresnich, 25; 2e prijs, J. Ver- does, 15; 3e prijs, J. van Kooten, getuigschrift. Ploegers

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1