166 - Landbouw. o—1 Gemengde Berigten. bij de heeren J. Pasmooi, P. S. Zijlmans en B. A. baron van Verschuer. 2e kamp. le prijs8. Middelkoop, zilveren savonet-horloge 2e prijs, G. Verbeek, 15; 3e prijs, M. Dalm, 10; 4e prijs, M. Yerbeek, 5; 5e prijs, A. de Vos, getuig- schrift. Ploegers bij de beeren A. de Zeeuw J. 't Hooft, Herman P. Bultman mejufvrouw de wed. 't Hooft en den heer A. Stoel. 3e kamp. le prijs, J. Schoondermarkzilveren savonet- horloge; 2e prijs, L. Bras, zilveren horloge. Ploegers bij de heeren Herman F. Bultman en J. Kalis. 4e kamp. le prijs, n°. 6, Bokanje-ploegmaker C. Kok te Poortugaaleigenaar B. Biesheuvel; 2e prijs, n°. 3, Ran- somes, Sims en Head te Ipswich (Engeland), eigenaar Her man F. Bultman. Bij de ploegen werd de trekkracht in aanmerking genomen doch in hoofdzaak gelet op de ligging van de valterwijl de openliggende val verkozen werd boven de meer geslotene. De trekkracht werd opgenomen als volgt: N°. 3. Ransomes, Sims en Head, inzender Herman F. Bultman, 173 pond. N°. 2. Ransomes, Sims en Head, inzender A. de Zeeuw, zoogenaamde Nederlandsche ploeg, 182 pond;beide voor- gemelde ploegen zijn geleverd door de firma Boeke en Huide- koper, te Groningen. N°. 1. Struik en Wester, eigenaar Herman F. Bultman, 205 pond. N°. 4. Bry te Aalsmeer, eigenaar G. B. 't Hooft ,211 pond. N°. 6. C. Kok te Poortugaal, eigenaar B. Biesheuvel, Rokanje-ploeg219 pond. N°. 5. Ploeg als voreneigenaar J. 't Hooft, 230 pond. N°. 7. Yan TienderenZeeuwsche ploeg, 250 pond. De diepte was voor de proefneming bepaald op 15 centi meters, de breedte van de voor op 30 centimeters. Capeile (Langstraat)18 Oct. De handel in hooi is te- genwoordig levendiger en de prijs daardoor iets hooger. Yoor de verschillende persen wordt tot 48 per 1000 kilo- grammen opgekocht. De aanvoer van koeijenzoowel van de Rolterdamsche weekmarkten als van de verschillende Lagewaardsche dorpen neemtals naar ouder gewoonte in het najaar, wekelijks toe. De verschillende veesoorten stijgen ook raerkelijk in prijs zoo- dat de veehouders alhier, over het algemeenniets minder kunnen besteden dan ten vorigen jare. Het gunstige najaars- weder geeft thans nog overvloed van voeder in de weide, waardoor de kooplust niet weinig wordt aangemoedigd. Reilkum17 Oct. De aardappelenoogst is hier in vollen gang. Enkele soorten zijn, ten gevolge van het natte weder, sterk doorgewassenterwijl op sommige akkers de knol veel te lijden heeft gehad van de keverwormen. Van de ziekte bleef men hier dit jaar verschoond. Hoewel de opbrengst niet groot is, heeft men tochin vergelijking van het vorige jaar, niet te klagen, daar ook de smaak zoowei van de vroege als van de late soortenniets te wenschen overlaat. De late voedergewassen hebben eerst van de sterke droogte en later van den regen geleden. De voorraad van veevoeder zal dan ook bij velen niet groot zijn, dewijl de hooge prijzen van het hooi oorzaak zijn geweest dat menige vliering bijna ledig is gebleven. De varkensziekte is hier weder uitgebarsten. Zelhem, 17 Oct. Als een bewijs dat ook in deze ge- meente de gronden aanzienlijk in waarde ziju gestegenkan dienen dat dezer dagen door den notaris Schepers alhier, in publiek veiling is verkocht een in de buurtschap Yelswijk ge- legen daghuurdersplaatsjeter grootte van bijna twee hectaren, met een reeds oud huisje, voor de som van 4487.50, be- halve de daarop vallende kosten. Hoorn, 18 Oct. Totdusver heeft mennaar wij vernomen hebbenin deze streken niet veel gemerkt van de gevreesde aardappelziekte. Hier en daar treft men wel eens enkele knollen aandie aangetast zijndit is echter nog niet zorg- barend. De oogst van de winter-aardappelen is buitengewoon goed en de prijzen zijngerekend naar de hooge pachtdie van de gronden moet betaald worden nog al schikkelijk. Langstraat18 Oct. Met het hooijen van het nagras is men ijverig bezig. Door droog weder begunstigdkan menige schuur goed gevuld en sommige producten nog voor den handel gebezigd worden. Men scbrijft uit Borculo: Als een bewijs, hoe door zorg- vuldige bebandeling de opbrengst aanzienlijk kan worden ver- meerderdverdient verraelding, dat een hooiland alhier in twee sneden heeft gegeven de som van bijna f 400 per bunder. De aardappelenoogst is in deze streken, uitgenomen de hooge en ligte gronden, buitengewoon rijkmen bespeurt weinig van ziekte en doorgroeijenzoodat de vrucht bijzonder smakelijk en zeer gezond is. De boekweitoogst daarentegen moet als mislukt worden geacht, eerst door de buitengewone droogte en later door de langdurige regens. Men meldt uit VoorstDat de vogels niet moeten worden gedood en de vogelnesteu niet moeten worden verstoord of vernietigd wil bij de plattelandsbewonersdie er het meeste belang bij hebben nog maar niet algemeen ingang vinden. Onder den huize den Poll, van baron Schimmelpenninck van der Oye alhier, welk landgoed pi. m. 1000 hectaren groot isis het uithalen en vernietigen van vogelnesten verboden en wordt hierop streng toezigt gehouden. Daardoor is het aantal vogels reeds aanmerkelijk vermeerderd. De boeren daar en in den omtrek klaagden hierover in den laatsteu tijd verschrikkelijk, doordien de boekweit, ten gevolge van den langdurigen regen, zoo lang te velde moest blijven staan en natuurlijk de vogels daarvan een goed deel medenamen; maar zij schijnen niet te begrijpen dat diezelfde vogels een legio insectenvooral de tegenwoordige millioenen rupsen, die bunne vruchten ver- slinden, totaal gaan vernietigen. Men schrijft aan de Leichche Courant.- Was de temperatuur voor September te laag, die van October, althans tot dusverzal waarschijnlijk als te hoog staan aangeschreven. Zulk voor: treffelijk weer bij eene zoo hooge temperatuur komt dan ook zelden in October voor. Het gras en ander kruid groeit nog, tot verbazing van den land- en tuinman. Het overtollige water is overal verdwenen. De akkers zijn omgeploegd en het win- tergraan is in de voren geworpen. Als eene zeldzaamheid wordt medegedeelddat door den beer P. de Hoog, te Nieuwlandvan den bouwman Jan Roosendaal, te Meerkerk is aangekocht een zeldzaam schoon zweedvos veulen met wittcn staart en manenvan nog geene 5 maanden oud, voor 325. Bij onderzoek is gebleken, dat de Colorado-kever, door den heer de Vries te Workum bij eene bezending petten enz. uit Engeland ontvangenniets auders zijn dan exemplaren van de ook hier te lande bekende Cimex baccarum L., en dewijl de overige Colorado-kevers door dierkundigen in ons land uit Amerika zijn ontvangen, kan gelukkig niet worden gezegd dat het gevaarlijk insect zich reeds naar Neerland heeft over- geplant. In het tijdperk van vier weken, 3 tot 30 September 1876 zijnblijkens ingekomen ambtsberigten door longziekte aan getast: in Noord-Braband 2 runderen; in Zuid-Holland 42; in Friesland 14 runderen; totaal 58 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 69 runderen door die ziekte aangetast Staats-courant van 12 September 1876, No. 215). Blijkens de jongste bij de Regering ontvangen officiele mededeelingen uit Zwitserland, betreffende de veeziekten daar te lande, loopende tot 4 October, waren sedert den 16 Sep tember geene nienwe gevallen van besmettelyke longziekte in het kanton Lucern voorgekomenen kori men die ziekte aldaar als geweken beschouwen. In den stand van het mond- en klaauwzeer was nagenoeg geene verandering op temerken. In zeven kantons hadden zich nieuwe gevallen van miltvuur voorgedaan. In het geheele kanton Zurich was wegens eenige gevallen van hondsdolheid de opsluiting van alle honden bevolen. r Bij eene door den Nederlandschen Consul-generaal te Londen medegedeelde order in Council van 29 Sept. jl. is de haven van Rochester, waartoe ook Queensborough beboort, te re- kenen van 1 October opengesteld voor het landen van buiten- landsch vee, met inachtneming der voorschriften vervat in de order van 1875. Te Versailles is de beroemde, vier en een halve eeuw oude, oranjeboombekend onder den naam van Grand Bour bon of Grand Connetabledezer dagen gestorven. De konin- gin van Navarre gaf het zaad waaruit hij ontsproot aan haren tuinman, die het in 1421 te Pampeluna zaaide. Het kwam op en het boompje werd naar Chantilly, bij successieover- geplaatst. De connetable van Bourbon, heer van Chantilly, de zijde van Karel V gekozen hebbende tegen zijn wettigen koning, Frans I, werden zijne goederen verbeurd verklaard en de oranjeboom, destijds het eenige exemplaar in Frankrijk, verhuisde naar Fontainebleau in 1532. In 1684 liet Lodewijk XIV hem naar Versailles overbrengen. De kruin had toen een omvang van 15 meter, en de stam was 7 meter hoog. Hij heeft zijn roem niet overleefd, maar is zonder vooraf- gaande teekenen van verval gegeven te hebbenzeer snel ge storven. Men schrijft uit 's Hage; „Over het wetsontwerp op het lager onderwijs, thans bij den Raad van State aanhangig, kan ik u mededeelen, dat dit niet een wijziging is van en kele artikelen, maar een herziening van de geheele wet op het lager onderwijs. Bij dit wetsontwerp is een lijvige me- morie van toeliching gevoegd, Om de zaak voor den Raad van State gemakkelijk te maken heeft de Regering de stuk- ken laten drukkenen ieder der leden van den Staatsraad een exemplaar gegeven, maar onder oplegging van geheimhou- ding". Onlangs werd door eenige dagbladen gemeld dat een nieuwe zegelwet aan het departement van financien in bewerking was. Dit berigt was minder juist, of liever verouderd, zoodat het rektifikatie of, als men wil, aanvulling behoeft. Naar wij uit goede bron vernemen, lag toch bet tijdperk van de bewerking reeds lang achter ons, daar het ontwerp van een nieuwe ze gelwet al meer dan drie maanden geleden aan den Raad van State is ingezonden, maar daar nog steeds in onderzoek schijnt te zijn, althans tot op dit oogenblik nog is blijven rusten. Het is misschien niet geheel zonder belang, aan deze laat- ste omstandigheid eenige aandacht te schenken. Bij het pu bliek bestaat toch meerendeels het wanbegrip, dat een wets ontwerp, als het door de Regering is afgewerkt, zonder groote vertraging, bijna dadelijk de fweede Kamer kan be- reiken. Dit is echter dikwijls het geval niet, zoo als uit het hierboven vermeld voorbeeld weer overtuigend blijken kan. Door de directie der Amsterdamcke Kanaalmaatschappij wor denzoo te Velsen als te Amsterdam, groote toebereidselen gemaaktvoor de feestviering bij de plechtige opening van de geul in het Noordzeekanaal, voor schepen met 5 /2 meter diepgang. Groote zeescbepen zullen, als alles medeloopt,op 1 November uitzeilen en binnenvallenen men hoopt dat Z. M. de Koning de uitnoodigingom daarbij tegenwoordig te zijn zal aannemen. De architect Cuypers is bezig aan de voorbereiding der tri bune, die bij Velsen wordt opgericht; eene medaille wordt geslagen ter vereeuwiging van het feit; verder wordt op 1 November een feestmaal gegeven in het Paleis voor Volksvlijt waarbij o. a. de diplomatic zal worden uitgenoodigden in den avond van 2 November wordt een slotfeest gevierd. Gelijk men weet, is de opening op 1 November slechts van beperkten aarddat is: als geene onvoorziene omstan- digheden, gelijk het werk zoolang vertraagd hebben, zich thans voordoenzal het kanaal alsdan langs een geul in de have voor schepen met 5 '/2 meter toegankelyk zyn. Aan de eischen der scheepvaart zal het dan natuurlijk nog maar ten deele beantwoorrlenen dat zal ook het geval blijven, wanneer de geul op den laatstelijk bepaalden termijn (1 Au gustus 1 877 voor de grootste zeescbepen bruikbaar zal we- zen. Het kanaal zal eerst dan voltooid zijn, als de geheele liaven blijvend is opgeleverd op hare voile diepte en breedte en als de verbreeding der doorgraving van Holland geheel tot stand zal zijn gekomen. De Kanaalmaatschappij heeft daartoe den tijd tot 1883. Volgens het Handelsblad liggen in de Oostzee reeds 134 schepen met bestemming naar Velsen. Als eeue curiositeit mag vermeld worden, dat te Arnhem gevankelijk is binnengebragt een veertienjarige herder, uit Geldersch Veenendaal, die niet minder dan 39 bijenkorven van de 42, welke in den omtrek waren, heeft leeggesnoept. Op de vraag of hij niet bang was geweest voor de bijen, antwoordde hij, dat deze hem nooit kwaad deden. Naaimachines, breimachines, stikmachines in groote verscheidenheid, zijn geene nieuwigheden meer. De stopmachine is echter wat nieuws. Zij stopt een gat in een kous, zoo netjes als de beste naaister, en de uitvin- der, een Amerikaan, heeft dit werktuigje zoo praktisch ingerigt, dat men er gemakkelijk mede kan omgaan. Te Amsterdam is eene stopmachine in den //American Bazar" ter bezigtiging gesteld. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat Jan Frederik Boers, te Streefkerk, de laatst overgebleven Nederlander is, die onder Napoleon den togt naar Kusland meemaakte. Bij Smolensko kreeg hij een kogel door zyn been, en voor Moskou ontving hij een sabelhouw op het hoofd en werden hem twee vingers afgeschoten. Verleden week ontving hij voor de 250e maal zijn pensioen. Hij is 88 jaar oud en geniet een goede gezondheid. Oscar Carre, de beroemde hippiavch, heeft zijn eveneens beroemden kollega Renz uitgedaagd, natuurlijk tot een strijd op het onbloedig veld hunner werkzaainheden. De kwestie is ontstaan door eene advertentie in de Elberfelder Zeitung, waarbij Renz verklaart, dat niemand dan hij in staat is twaalf hengsten te gelijk te presenteren. In antwoord hierop heeft Carre, die ook te Elberfeld voorstellingen geeft, 10,000 mark beschikbaar gesteld, wanneer Renz even als hij gelijktijdig twaalf hengsten dadelijk op kommando op de achterbeenen regtop zal laten staan. Te Simpelveld is een herder met 6 zijner schapen onder een spoor- trein geraakt en omgekomen. De ongelukkige leed aan verstandsverbijsteriug en verzette zich tegen den wachter, die hem wilde terughouden geholpen door zijn hond, die den waehter in den arm beet, rukte hij zich uit diens handen los. Een Engelschman, de heer Bryce, heeft den berg Ararat beklommen de Times meent, dat hij slechts twee of drie voorgangers, in 1834 en 1850, heeft gehad. De berg is ruim 17,000 Eng. voeten hoog, maar de laatste 4000 voet voor den top heeft de heer Bryce alleen moeten afleggen, daar zijne Armenische begeleiders weigerden hem verder te volgen. Onder de bevolking heerscht namelijk het geloof, dat Noachs ark zich nog op den top bevindt en eene beklimming ongeoorloofd maakt. In den zoologischen tuin te Keulen heeft de ijsbeer zijn wijfje op eene vreeselijke manier om het leven gebragt. Hij geraakte, met wie hij vier jaren lang vreedzaam en wel had zamengeleefd, in een twist, die plot- seling in zoo groote heftigheid ontaardde, dat een gevecht op leven en dood ontstond. De beer greep de beerin met verwoedheid aan, scheurde baar het gelaat open en sleepte ze vervolgens naar het waterbassin, waarin hij haar zoolang ondergedompeld hield tot het dier den geest gaf. Ook toen was zijne woede nog niet bekoeld; maar wierp hij de doode nog als een speelbal tegen de omheining. Het gelukte slechts met groote moeite den verschrikkelijken gemaal zijn prooi te ontrukken. Aan de Bank van Frankrijk is door een der klerken, werkzaam bij het departement van de ingetrokken banknoten", een diefstal gepleegd. Het is bij de Bank de gewoonte deze banknoten in grooten getale te be- waren, alvorens ze te verbrandendoch men dacht, dat de mogelijkheid, dat oneerlijke klerken ze weder in omloop bragten, voorkomen was door ze te doorboren en er het woord vvemietigd" op te drukken. Een klerk, Allamassey genaamd, kwam deze moeijelijkheid op eene vrij schrandere wijze te boven. Gebruik makende van de korte afwezigheid van den hoo^l- klerk, stak hij zeer behendig een pak van deze banknoten in zijn zak en nam ze mede naar huis. Met veel geduld en bedrevenheid gelukte het hem ze alien te verknippen en de stukken zoo bij elkaar te voegen, dat zij weder banknoten scheuen die in omloop waren zonder eenig teeken van verminking of misvorming. Naar men zegt heeft hij op deze wijze aan de bank een bedrag van fr. 50,000 ontstolenwant de banknoten werden op vertoon betaald, en slechts toen zij terug kwamen bij genoemd departe ment werd aan de nommers ontdekt, dat er een diefstal was gepleegd. Maar zelfs toen zou het nog niet bekend zijn geworden wie de schuldige was, indien Allamassy niet ongelukkig genoeg was geweest zijn zakboekje in de Champs-Elysees te verliezen. Dit werd door een politieagent gevon- den en zoo werd de dief gevat. Hij is tot tien jaren tuchthuisstraf ver- oordeeld. Zekere J. T., te Oostburg, heeft zijne vrouw op wreedaardige wijze om het leven gebragt. Het eehtpaar had buitenshuis reeds hevigen twist gehad. De vrouw was toen met bloedend gelaat in huis gevlugt, waar haar woedende man haar volgde. Het schijnt dat spoedig daarop de bnren die ook getuigen waren van den twist, geweldig hulpgeschrei hoorden, doch dat niemand nit vrees voor den woestaard binnen durfde gaan. Toen de politie kwam, vond zij de ongelukkige met afgesneden hals. De moordenaar is gearresteerd. Bij het lijk gebragt, heeft hij, naar men zegt, bekend uit jaloerschheid tot den moord gebragt te zijn. Reeds een jaar of vier geleden heeft de man geruimen tijd in voorarrest gezeten onder beschuldiging van moord, doch hij is toen bij gebrek aan voldoende bewijzen, vrijgelaten. De verslagene was 32 jaren oud. Men meldt uit Leiderdorp. dat een aldaar wonend 23-jarig meisje 19 dagen achtereen geslapen heeft. Voor eenige dagen naar het akademisch ziekenhuis te Leiden vervoerd moet zij aldaar eindelijk zijn wakker ge worden. Zij gevoelt zich zeer wel en het is haar of zij slechts eene gewone nachtrust genoten heeft. In het ziekenhuis werd zij kunstmatig gevoed. Den 17 dezer maand is te Brussel eene tentoonstelling geopend van valsch haar. Aan een Armenisch dagbladAvedaper, ontleent le Temps het vol- gende: Onlangs miste een Armenier in de provincie Diwas zijne koe. Hij zocht het dier overal en vond het eindelijk in handen van een muselman. Deze weigerde echter de koe terug te geven, tenzij de Armenier bewijzen kon, dat hij de eigenaar was. //Overigenszeide hij, //ik onderwerp mij aan de uitspraak van den cadi." Zij gingen daarop zamen naar dien ma- gistraatspersoon. Hij hoorde het verhaal van den Armenier met alle aan dacht, en verzocht hem toen getuigen te brengen, om te bewijzen dat de koe hem toebehoorde. De Armenier verscheen den volgenden dag weder met drie zijner buren Christenendie verklaarden dat de koe de zijne was. De cadi, hen gehoord hebbende, antwoordde //Gij alien zijt Christe nen en uw getuigenis is, in mijn oog, van nul en geener waarde. Gij hadt gerust te huis kunnen blijven. Als de eischer geen andere bewijzen heeft acht ik de zaak afgedaan. Geen van beide partijen beschouw ik dan als wettig eigenaar, en de koe vervalt aan den Staat." De arme Armenier was ten einde raadmaar de nood en de schade die hem dreigden, brag- ten hem op een gelukkigen inval Hij verzocht den cadi de uitspraak nog uit te stellenen zeide dat hij nog een onwrikbaar getuige wist en zou gaan halen. De cadi stond toe. Den volgenden dag kwam de Armenier met het kalf van de koe in kwestie. Naauwelijks kreeg de koe het in het oog of zij liefkoosde haar spruit op alle mogelijke wijzen, en het kalf was wederkeerig uitgelaten van blijdschap. Nu werd de cadi overtuigd en verteederd, en wees de koe aan den Armenier toe. Deze gebeurtenis, voor wier strikte waarheid wij instaan aldus eindigt Avedaper bewijst ook zelfs aan de ongeloovige westerlingen, dat in Turkije een kalf meer geloof vindt en meer geloofd wordt dan een Christen. Dit Eindhoven meldt men van 15 Oct. De wisselwachter Umme, die hier jaren lang de dienst waarnam is gisteren namiddag op noodlottige wijze om het leven gekomen, Terwijl hij bezig was den wissel te verzet- ten, stoof hem een trein in dolle vaart voorbij. De wissel sloeg om en de lantaarndaarop geplaatst, trof het hoofd van den ongelukkige, die levenloos ter aarde werd geworpen. Te Sloten is een meisje van ruim 4 jaren al spelende in een veen- put geraakt, en daaruit levenloos opgehaald. Burgemeester van eene kleine stadDus je wilt het baantje van dood- graver niet aannemenDirk?" Dirk: ,/Neen, dank je Burgemeester." vEn waarom niet?" - ,/Ja, ziet u Burgemeester, 't spreekwoord zegt //Die een kuil voor een ander graaft, valt er zelf in. Nou, dat laat ik I liever aan een ander over."

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2