1876. Vrijdag, 27 October. Rf°. 43. VAX AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDEE-BELANGEN GEWIJD. Zeventiende Jaargang. Haarl emmermeer. LandRonw. \\NV'U7 Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 18 tot 24 October 187b. De onthulling van Dr. J. P. Heije's gedenkteeken op zijn grafheuvel te Abbenes. IIAARLEMHERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AXXE TOEZENDINGEN, REDAKTIE tN UITGAVE BETREEFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. WJitert{fK Wt enadag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Op Zondag 29 October, des morgens ten half lOure, zal de predikbeurt in de Hervormde Kerk te Abbenes vervuld worden door ds. Sigal. GEBORENMaria, dochter van C. Groot en E. Hoogendoorn. Arie, zoon van I). "Weasels en W. E. Staakenbroek. Gerritjedochter van M. Nagtegaal en T. Tavenier. Hermina Johanna dochter van F. Tim- iner en A. Ufkes. Jenneke, dochter van J. A. Millenaar en A. van Wijk. Johannes Hendrikuszoon van it. van der Kwast en N. Bak- ker. Leeudert Martinuszoon van P. Oosterom en A. Bnis. Jo hanna, dochter van J. Bos en L. Kiskes. Dirk Lambertus zoon van C. van Smeerdijk en A. Braakman. Fredrik Karel Xodewijk, zoon van L. van Kolfschoten en P. J. Rube. Cornelia dochter van B. Edel en A. Slagter. Geertruida dochter van J. C. Kempenaar en A. Vis. Benedictus soon van B. de Ruijte en P. van Meel. Adrianus zoon van K. Oldenburg en W. Meulekes. Arie, zoon van M. van Tol en T. van Pol. Abraham zoon van J. Keijzer en M. Kapteijn. 1leiltje Jacoba dochter van JRoodenburg en H. de Rijk. Gijsbertus Anto- niuszoon van A. Bokkers en P. W. van der Woude. Frederik, zoon van P. Maaskant en A. C. Kopje. Antje Elisabethdochter van H. van der Sar en J. 't Hart. XEVENXOOS GEBOREN 1 Kind van J. Hoensen en K. S. van Oud- heusden. 1 Kind van M. van Tol eu G. Bos. OVERXEDEN Johanna oud 10 dagen dochter van J. Beers en M. Kerkvliet. Maria van Mouwerik oud 30 jaren gehuwd met G. Ho- nigh. Klasina Sophia van Oudheusden oud 32 jaren gehuwd met J. Hoenson. Christina Elisabeth, oud 11 maanden dochter van J. C, Koch en G. M. Guuther. ONDERTROUWD J. Xeeggangers (wednr.) met J. Huntink (wed.) P. Korringa met B. Peetoom. J. van der Blom met A. Griekspoor (wed.) P. Hersman met S. Mulder (wed.) GEHUWD: M. J. Blokker met A. Ruiter. G. van der Xaan met M. Davidzon. J. Nagtegaal met K. Tavenier. Agenda voor de Vergadering van den Gemeente- raad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag 2 November 1876, des voormiddags ten 10 ure, in het Baadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Verzoek om eervol ont9lag van den hoofd-onderwijzer E. van Zwet- selaar. 3. Suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1876. 4. Begrooting voor 1877. 5. Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1877. 6. Beslnit tot bepaling der Subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur voor 1877. 7. Besluit tot beschikking over gedeelten der Personele belasting, dienst 1877/78. 8. Adres van T. Folmer, om toelage als veearts. 9. Adres van M. Verhage, om verhooging van jaarwedde als gemeente-ontvanger. 10. Adressen van de doodgravers J. Knol en J. Lewis, om ver hooging van jaarwedde. —11. Adres van E. van Zwetselaar om verhooging van jaarwedde als hoofd-onderwijzer. 12. Hulp op de school n°. 2.13. Idem op de school n°. 4. 14. Idem op de school u°. 10. 15. Aanvragen om af- schrijving van den Hoofdelyken Omslag, wegens vertrek uit de geraeente. Een paard van L. van der Wilk teNieuwveen, gespannen voor eene tilbury, is op den Sloterweg bij deD Lisserweg, aan het bollen gegaan. Het werd door Hendrik Verzijde tusschen de Oude en Nieuwe Wetering met moeite gegrepen, die daarvoor eene belooning ontving van 50 cents. Schade of ongelukken zijn hierbij niet veroorzaakt. Eene ongewone schare van genoodigden en belangstellenden had zich op Zaturdag 14 October vereenigd aan de stil en rustig gelegen groevewelke het stoffelijk omhulsel besloten houdt van Ur. J. P. Heije. Ongeveer ten uur had de plegtige onthulling en de overdragt aan de familie van den overledene plaats van het monument door kinderharten en gaven toegewijd aan den vriend en dichter der Nederlandsche jeugd, den man, wieus leveu een lied, wiens graf een bloem- ruiker, wiens nagedachtenis eene weemoedvolle herinnering is. Om elf ure waren de commissie-ledende heerenC. H. den Hertog, W. H. de Groot Wz., C. Kappenburg Pz. G. H. Maassen, J. v. d. SpekP. C. Mellink Pz.J. H.' SwildensJ. Jelgerhuis, H. v. Voorthuijzen F. C. Wijle (alien te Amsterdam) en P. Boekel te Abbenesop de groote kamer van de bouwhoeve „Vondels Lantleeuw" bijeenwaar 2ti gu', gastvrij en vriendelijk ontvangen waren door den heer Zervas, mevrouw de weduwe Heije, benevens de overige familieleden. Onder de aanzittenden merkte men ook op: den Burgemeester J. W. Lanzendorffer, den Wethouder J. Ten- sen, den Secrelaris D. Eggink, den Dijkgraaf Jhr. J. W. M. van de Poll. Behalve andere mannen van aanzien en invloed was het tevens verkwikkelijk te zien, dat de beide heeren hoofd-onderwijzers K. F. Eoosdorp en W. C. Spruitenburg uit de gemeente Haarlemmermeer! door hunne tegenwoordig- heid van hunne belangstelling iu de plegtigbeid getuigden. Op den grafheuvel werden alien welkom geheeten door den heer C. H. den Hertog, hoofd-onderwijzer te Amsterdamvan wien het eerst het denkbeeld was uitgegaan tot het oprigten van dat gedenkteeken. Daarna zongen de schoolkinderen, on der leiding van den heer Boekel, de eerste twee versjes van „Groen Takje", een der kinderliei'eren van Dr. Heye Groen Takje! dat uit de aarde spruit, Wat zal er van u groeijen? Wordt gij onnut of schaadlijk kruid Zult ge als een roos of anjer bloeijen, Of zult gij geven lekktr fruit? Jong vogeltjenog klein en teer, Wat zal er van u groeijen? Zult gij tot schande meer en meer. Of wel tot heerlijk sieraad bloeijen En vruchten dragen, God ter eer Ilieruit nam de spreker aanleiding om Heije te beschouwen als kindervriend en kinderdichter. Hij deed dat op zijne ei- genaardige, voortreffelijke wijze. Menige aanhaling uit Heije's kindergedichten staafde zijne stellingen. Fijne karaktertrekken werden in het licht gesteldwaar het beeld van den onver- getelijken man ons geschilderd werd in al zijn ijver en kracht, in zijne diepe ontvankeljjkheid van gemoed en verheven geest- kracht, in zijne kinderliefde en menscheumin. Toenop eeu wenk van den redenaar onthulden eenige waardige handen het sierlijk gedenkteeken, waarop verder de kioderen het lied van Heije aanhieven. Een lied, een lied, uw leven lang! Ochmogt gij 'tweten, lieve vrinden Dat (zij uw harte blij of bang) Gij beter weerklank niet kunt vinden Dan in gezang. Van wat er aamt in veld en vloed Heeft niets een schooner, zaalger leven, Dan 'tvooglijn, dat met frisschen moed In duizend liedren, onder 't zweven De schepping groet. Of zoo het diertje u vroolijk schijn, Omdat het vlpuglen heeft ontvangen Gij vliegt zoo goed als 't vogelijn, Laat maar de dankbaar blijde zangen Uw vleuglen zijn. Het gedenkteeken muni uit door eenvoud en netheiden verheft zich eenigszins piramidaal twee meter boven den grond. Aan de voorzijde leest menDe Nederlandsche jeugd aan den kindervriend en dichter Dr. J. P. Heije. 1809 1876. Daarboven bevinden zich in eene krans twee omgekeerde fak- kels het zinnebeeld van den dood, waartusschen een vlinder naar omhoog stijgt het zinnebeeld der opstanding. Eenige attributenwelke betrekking hebben op de werkzaam- heid en waardeering de9 dichters, versieren het bovendeel. Aan de achterzijde leest men: „Een lied, een lied uw leven langDe ontwerper en vervaardiger van het monumentde heer Molkenboerte Leeuwardenverdient den dank hem door den spreker toegebragt. Na de overdragt aan de familie en nakomelingen van den overledene, dankte de beer Zervas, schoonzoon van Dr. Heye, de Commissie voor hare welvol- bragte taak, in bewoordingen zoo gemoedelijk en ongekuu- steldzoo waar en degelijkdat beiden en het gevoelvolle hart en het gezond verstand van den beminnelijken spreker er duidelijk in doorblonk. De schoone krans, die de zerk tooide, was van zijoe echtgenoote, eenig kind van Dr. Heije. Twee fraaije photographien van den grafheuvel, zooals by thans iswerden door de commissie aangeboden aan mevrouw Heye en den heer Zervas, toen men weder op „Vondels Lantleeuw" vereenigd was. Ongeveer ten half vier ure ging ieder huiswaarts; gelukkig, voorzekerbij de gedachte aan hetgeen dien dag te Abbenes gebeurd waswant is het waarheid, wat Heije ergens gezegd heeft: „Liederen des kinds zijn daden des mans I" gewisdan heeft Heije het leven begrepen, met zijne gaven en krachten gewoekerd en ten voile het huldeblijk verdiend, dat onze vaderlandsche jeugd hem gesticht heeft. De algemeeue synode der Nederduitsch Hervormde kerk heeft zich bij adres tot den Koning gewendbetreffende de regeling der schooluren in artikel 23, alinea 3 van de wet op het lager onderwijs 2, 6 middelbaar ii I n I. hooger opdat aan de bevoegde magt in de gemeente, na overleg met de plaatselijke kerkelijke autoriteitende school-uren op zulk eene wijze geregeld wordendat voor het godsdienst-onderwijs van wege de kerkgenootschappen te gevenvoldoende tijd overblyft. De algemeene Kerkelyke Commissie der Hersteld Evangelisch Luthersche kerk heeft aan dit adres hare adhaesie gegeven. —a Sloten (N. H.), 25 Oct. Bij de stemming voor een Lid van den Gemeenteraad, in plaats van wijlen J. Vlug, zijn uit- gebragt 83 stemmen. De meeste stemmen haddenP. Lambert 27 en J. Bosch 14, zoodat tusschen deze twee eene herstem- ming moet volgen. Zwolle, 24 Oct. De sluiting van Nederland begint reeds nadeelig te werken op het beste melkgevende oost-friesche vee, dat in Duitschland schier algetneen aangefokt en gehou- den werd. Men heeft de toevlugt moeten nemen tot Walster- Maruh en Breitenburger vee, benevens zuiver gefokte Angeler- koeyen. Van het oldenburgsche vee wordt het jeverlandsche ras vooral in den handel gebragt. Wat ook wordt aangevoerd het vee uit onze noordelijke provincien overtreft alles. In ons land wordt evenzoo het puike vee in het noorden opge- kocht, maar de groote omzet van jong vee, tot de fokkerij bestemd, vooral voor Duitschland, is oatuurlijk opgehouden en dat nu is juist tot groot nadeel van den frieschen boer, die met kalveren en pinken blyft zilten of bij verkoop 75 a 100 pet. minder moet van de hand doen. Wenschelijk wa re het, dat Duitschland den ongunstigen toestand beter be- greep, dan werden Duitsche en Nederlandsche belangen be grepen en de veestapel bleef behouden. Leemvardeil25 Oct. JI. Vrijdag was hier ter stede eene vreemdsoortige koe ter markt. Zij was roodwit en zwart gevlekt en had achtereenvolgens een wit-, een zwart- en een roodborst kalf ter wereld gebragt. Het zeldzame dier werd voor 200 gekocht. Het aantal schapen, 't welk dit jaar in Nieuw Zuid-Wales (Engeland) zal worden geschorenschat men op 25 millioen en de opbrengst der wol op 125 millioen kilo's. In de vorige week heeft zich de schurft onder de schapen van een enkelen schapenhouder te Uithuizen van twee anderen onder Oldehove en van een eigeuaar te Grootegast geopen- baard. Het menigvuldig dooreenloopen der schapen in 't najaar is nu de oorzaak van de uitbreiding der besmetting, waarop zooveel mogelijk gelet moet worden. Het aardappelrooyenzoo schrijft men uit Sappemeer, is hier bijna geeindigd. De hoeveelheid der opbrengst en ook de deugd dezer vrucht overtreft verre de verwachting. Ten gevolge waarschijnlijk van den gevallen regen beginnen de gerooide aardappelen erg te rotten. Van sommige koopen gaat er tot 20 procent verloren. Sommige fabrieken hebben daarom haar inkoop gestaakt en koopen nu op levering No vember. Over 't geheel is er op 't oogenblik voor dit arti kel weinig kooplust en zijn de prijzen dalende. In de vorige week werden in Friesland 10 gevallen van longziekte geconstateerdwaarvan 6 in een koppel, en geene nieuwe koppels aangetast. In dezelfde week van 1875 kwa- men 7 ziektegevallen voor en werden 2 nieuwe koppels aan getast bevonden. Op de tentoonstelling te Philadelphia zijn nog medailles toegekend aande Hollandsche Maatschappij van Landbouw voor kaas, en eene dito voor vlas en hennep; aan de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw, te Middelburg, voor gerst; aan de Geldersche Maatschappij van Landbouw, te Arnhem, voor tabak. StieilS, 24 Oct. Met den aardappeloogst ziet het er zoo bedroevend uit, dat sommige landbouwers niet eens de moeite doen om ze te rooijenmaar eenvoudig den ploeg in den grond zetten en de vrucht in den grond laten zitten. Hoe snel het bederf, in de beste soorten vooral, toeneemt, kan hieruit afgeleid worden, dat iemand, die 39 hectoliter aard appelen had uitgezocht, na drie dagen daarvan 19 hectoliter kon weg doenals totaal bedorven. Fivelingo, 24 Oct. Het aardappelrooijen is hier, bij gunstig weder, overal zoo goed als geeindigd. Veel zijn er 1.1. voorjaar uitgepooten ofschoon de groote zomerdroogte weinige hoop op een goeden oogst gaf, is het beschot even- wel veelal goed te noemen. Ze zijn doorgaans goed van stuk en best van smaak. Deziekte,die anders gewooniijk in Julij reeds begintnam dit jaar gelukkig eerst in September een aanvang en is nog niet geheel weder geeindigd zoodat on der de gerooide aardappelen er nog zijndie door ziekte

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1