1876. Vrijdag, 10 November. No. 45. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zeventiende Jaargang. llaarlemmermeer. Geraeenteraad van Haarlemmermeer. Polderwezen, Up mmm Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag 28 September 1876. I I A A R L E M SI E R M E E R Prijs van een enkel Nommeb 15 Cent. AIXE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BOIVGA C°.te Amsterdam. Utterl{fk Wn*'tmtlag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Indien de personen van: Theodorus Leonardus van Looij van Heemstede; Aagje Verkaik van Sloten, en J. Tolevan Nieuwer-Amstel, zich in Haarlemmermeer mogten bevin- den, worden zij, in hun belangaangemaand om zich ten spoedigste ter Secretarie voor de Bevolking aan te melden. De predikbenrt in de Hervormde Kerk te Hoofddorp zal op Zondag 12 November 1876 des voormiddags ten half-10 ure, worden waargenomen door Ds. Brutel de la Riviere. Op Zondag 12 November, des morgens ten half-lOure, zal de predikbeurt in de Hervormde Kerk te Abbenes vervuld worden door Ds. Bosch van Oegstgeest. Door den Kerkeraad der Hervormde gemeente te Haarlem mermeer is met algemeene stemmen beroep uitgebragt op den heer G. Nijhuis, predikant te Langerak bezuiden de Lek (Zuid-Holland). De Gemeente-Begrooting voor 1877 is door den Gemeente- raad vastgesteld in Ontvangst en in Uitgaaf op 68,611.89' derhalve Saldo nihil. Op het daartoe gedaan verzoekis aan den heer E. van Zwetselaar eervol ontslag verleend als hoofd-onderwijzer aan de school n°. 9, ingaande 1 Januarij 1877. De jaarwedden der hoofd-onderwijzers aan de scholen n°. 9 en n°. 10 zijn elk met 50 verhoogden dus gebragt op 800. De jaarwedden der Gemeente-veldwachters zijn elk met 25 verhoogd, en alzoo gebragt op 425. van 1 tot 7 November 1876. GEBOREN Hendrik zoon van L. van der Woude en L. Roomers. Adriaan zoon van D. Walraven en P. Kloosterman. Leendertzoon van C. Gijzenberg en A. van der Meer. Aafj. Adrianadochter van J. Koorn en J. de Jager. Dirk, zoon van K. Edelaar en M. Tulen. Jannigje, dochter van A. Schaap en J. M. Kleist. Hermina Cornelia, dochter van J.J. Blokker en C. C. Nieuwland. Catharina Maria, doch ter van D. M. Blok en N. de Vos Wilhelmu9zoon van P. van Ge- mert en C. Kasberg. Theodorus Willcbrorduszoon van J. Kerkvliet en G. H. Dorbeck. LEVENLOOS GEBOREN 1 Kind van J. Keijzer en S. Slagtman. OVEREEDENIJsbrand, oud 8 maandenzoon van J. Splinter en W. Schaap. Catharina Helena van Tuijloud 33 jarengehuwd met J. Drooger. Aart van den Boseh oud 77 jaren, weduwnaar van G. van 't Hoff. ONDERTROUWD geene. GEHUWD: J. Xeeggangers (wednr.) met J. Hnntink (wed.) P Korringa met B. Peetoom. P. Hersman met S. Mulder (wed.) Den 9 November jl. zijn op de Vee- en Paardenmarkt te Hoofddorp aangevoerd 114 paarden147 stuks hoornvee, 1 geit en 1 ezel. - i ii 1 Voorzitter de Heer J. WLantzendorffer Tegenwoordig 13 ledenzijnde de heeren Klapwijk, van Riessende Breuk, Verkuvl, Kuiper, van Vnuren, Tensen, Timmermans, Ran, Bultman, 'tHooft, Dorbeck en Knaap alsmede de Seeretaris. Afwezig de beerende Jong en Buis. I. De Burgemeester brengt aan de leden van den Raad den dank over van den heer Dijkgraaf dezes Poldersvoor de belangstelling door de leden betoond in het feest op den 4 September 11., door gemelden heer Dijkgraaf gevierden be- tuigt diens ingenomenheid met het geschenkZ.Ed, aange- boden. Hierna leest de Seeretaris de notulen van 24 Augustus 1876, welke door de Vergadering worden goedgekeurd. II. Aan de Vergadering wordt medegedeeld bet navolgende: de Provinciale Bladen van 1876, n°. 31, 39 en 42 tot 61; het Procesverbaal der op den 5 September 1876 gedane opneming van de boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger; c. brief van den heer A. M. Vorstmandie daarbij aan- neemt de benoeming tot Lid der Commissie van toezigt op de Teekenscbolen. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. III. Worden gelezen de adressen van: 1°. J. Stichter, 2°. L. Ruysink en 3°. A. van Egmond houdende verzoek om afschrijving op hunnen aanslag in den Hoofdelijken omslag dezer Gemeente, dienst 1876, beJragende voor n°. 1 /2.25, voor n°. 2 6.75 en voor n°. 2 4.50. Overwegende dat de adressanten de Gemeente hebben ver- laten, als: J. Stichter den 8 JunijL. Ruysink den 31 Augustus en A. van Egmond den 25 Julij 1876: Wordt beslotende gevraagde i.fschrijving te verleenen en wel aan J. Stichter voor °/l 2 gedeel en ter somme van/ 1.1 23 aan L. Ruysink voor y,2 gedeeltenter somme van 2.25, en aan A. van Egmond voor V,2 gedeelten, ter somme van 1.87s. IV. Worden gelezen adressen van: 1°. J. Knol en J. Lewis, doodgravers te Hoofddorp en te Nieuw-Vennep, houdende verzoek om verhooging van jaarw dde; 2°. van J. Lewis voornoemd houdende verzoek om, even als de doodgraver te Hoofddorp, 25.te mogen genieten voor het schoonhouden der begraafplaats te Nieuw-Vennp, in plaats van 10. zoo als tbans. Men besluit de bebandeling dezer heide adressen aan te houden tot de behandeling der begrooting voor bet volgendjsar. V. Komt in behandeling het kohier van de hondenbelasting voor 1876, welk kohier heeft ter iezing gelegen en waartegen geene bezwaren zijn ingekomen. Zonder hoofdelijke stemming wcrdt besloten gemeld kohier vast te stellen op een bedrag van 606.en wordt de termiju van invordering bepaald op 4 November 1876. VI. Is aan de orde het Bestek voor de te houden aanbe- steding van Steenkolen voor het Raadhuis en de Scholen voor 1876/77. Nadat daarorat-ent eenige get cgda inlichtingen waren gegeven, wordt bedoeld Bestek zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. VII. Komt weder in behandeling het adres van K. Hoog- heim houdende verzoek dat hem moge worden verkocht een perceeltje dorpsgrond te Nieuw-Vennep, sectie M, n°. 1113, ter grootte van ongeveer 580 vierkante meters (welk adres reeds is vermeld in de notulen van 24 Augustus 1876, n°. 14). Burgemeester en Wethoudersin wier handen dit adres is gesteld geweestadviseren om bedoelden grond aan adressant te verkoopentegen 40 cent den vierkanten meter. Tegen de inwilliging van het verzoek geene bedenkingen gemaakt wordende, wordt daartoe zonder hoofdelijke stemming besloten, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. VIII. Is aan de orde de benoemiDg van een Voorzitter en twee leden der Financieele Commissie voor 1876/77. Bij herstemming tusschen de heeren Bultman en Dorbeck wordt de heer Bultmao met 8 van de 12 stemmen als zoo- danig benoemd; de heer Dorbeck bekwam 4 stemmen. Bij de stemming voor het eerste lid is de heer P. de Breuk bij eeue eerste stemming met 7 van de 12 stemmen daartoe gekozen. Als tweede lid werd bij eene tweede stemming daartoe met 7 stemmen benoemd de heer A. J. G. Timmermans. IX. Wordt gelezen een ingekomen adres van eene Commissie tot daarstelling van lantaarns te Hoofddorpwaarbij zij na- mens 103 inteekenaren aanbieden om daar te stellen in het Hoofddorp 8 .a 11 lantaarns, indien de Gemeente hereid is die lantaarns van de Commissie aan te nemenen te doen branden op zoodanige tijdenals den Gemeenteraad noodig zal voorkomen. De Voorzitter zegt, dat uit dit adres wel blijkt, dat er behoefte bestaat aan lantaarns. Hij, Voorzitter, zou echter wenschendat er lantaarns werden geplaatst voor rekening der Gemeente. Wel zal men te Nieuw-Vennep en op andere punten dan ook om lantaarns vragen, maar ook daar bestaat dezelfde behoefte. De heer Bultman vraagt wat elke lautaarn kost aan olie en aansteken. De Voorzitter antwoordt 10 per jaar, doch bij de tegen- woordige duurte der olie welligt 13. De heeren Dorbeck en Kuiper meenen dat, als het aanbod wordt aangenomenmen ook op andere punten om lantaarns zal vragendaaraan zal men dan ook moeten voldoen doeh zulks zal tot groote uitgaven voor de Gemeente leiden. De heer van Riessen ziet niet in dat het noodzakelijk is om op alle punten der Gemeente lantaarns te plaatsen; in andere gemeenten vindt men wel verlichting in de dorpen maar daarbuiten niet. De Voorzitter zegt, dat de Gemeenteraad volgens de wet verpligt is, om voor verlichting een post op de begrooting te brengen; zoodanige post moge laag zijn, maar geld moet er toch voor tocgestaan worden. De heer 't Hooft zou het ook beter achten omindien er meerdere verlichting moet wezen, zulks voor rekening der Gemeente te doen, zoo groot is toch de uitgaaf niet; terwijl, indien het verzoek van adressanten wordt toegestaan, er, bij het minste verzuim in het brandengroote aanmerkingen te wachten zijn. De heer Klapwijk is er voor om ijzeren palen te hebben ook de heer van Riessen. De Voorzitter meent dat de Commissie de lantaarns ook niet moet kunnen doen plaalsen waar. zij dat wil. De heer Bultman wenschtdat de Commissie de gelden zal geven aan de Gemeentedan zouden Burgemeester en Wethouders die kunnen besteden naar goedvindenhy wil de som bepaald zien op 400. De Voorzitter doet het voorstel, om aan de adressanten te kennen te geven, dat de Gemeenteraad bereid is het Hoofd dorp met nog tien lantaarns te verlichtenindien zij daarvoor in de gemeentekas storten eene som van vier honderd gulden, en onder voorwaarden, dat de aanschaffing en de plaatsing der lantaarns aan het Gemeentebestuur worde overgelaten. Dit voorstel wordt aangenomen met 12 stemmen tegen 66n, zijnde die van den heer 't Hooft. X. Wordt gelezen een schrijven aan den Gemeenteraad van den heer P. S. Zijlmans, lid der Plaatselijke Schoolcommissie dd. 28 September 1876, waarin hij te kennen geeft dat hy tot zijn leedwezeD heeft geziendat de betrekking van hulp- onderwyzer aan school n° 2 voortdurend vacant blijftter wijl hij verzoekt dat het gemeentebestuur middelen moge be- ramen, ten einde in de bestaande behoefte te voorzien. De heer Bultman zegt, dat het niet langer kan, zonder meerdere hulp aan gemelde school. Spreker gelooft dat, wanneer iemand zich aaomeldde met aete van hoofd-onderwij zer en avondschooi hieid hij dan wei op /100.buitenge- wone beloooing van de ingezetenen zou kunnen rekenen. De Voorzitter zou er tegen zijn, om in dergelijk accoord met de ingezetenen te treden, en meent dat de gemeente zich nentraal moet houden. De heer Bultman meent dat het heel goed kan; men vindt in meer oproepingen dat eene som wordt geguarandeerd voor het houden van avondschooi. De heer Knaap zegt, dat het doel zou zijn om zich voor een jaar te verbinden. De heer Verkuyl vindt daar ook niets geen bezwaar in. De Voorzitter blijft bij zijn gevoelen en stelt voorom voor school n°. 2 sollicitanten voor hulp-onderwyzer op te roepen die in het bezit zyn van eene aete voor hoofd-onder wijzer, met aanteekening voor de Fransche taal; terwijl men dan verpligt zal zijn ombehalve de werkzaamheden in de dagscboolin eene te houden avondschooi gewoon lager on- derwijs te geven en de beginselen der Fransche taal te onder- wijzenen zulks op eene jaarwedde van 700 terwijl van de leerlingen der avondschooiten behoeve der Gemeente schoolgeld zal geheven worden. Dit voorstel wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Men besluit voorts al dadelyk sollicitanten op te roepen zullende het besluit, dat aan heeren Gedeputeerde Staten ter goedkeuring moet gezonden wordenin de volgende Vergade ring worden vastgesteld. XI. De Voorzitter zegt dat ook voor een derde hulp-onder- wijzer aan school N°. 4 zich niemand heeft aangemeld. De heer van Riessen vraagt, of het voor deze school niet met een hulp-onderwyzeres zou te doen zijn. De Voorzitter gelooft dit wel. Zonder hoofdelijke stemming wordt alsnu besloten voor deze school een hulp-onderwijzeres te benoemen, op eene jaarwedde van 500. Voorts om al vast sollicitanten op te roepen, en het besluit, dat aan Heeren Gedeputeerde Staten ter goedkeuring moet gezonden wordenmede in de volgende Vergadering vast te stellen. De Vergadering is daarna gesloten. Texel6 Nov. De afwatering-polder Waal en Burg is door de indijking van het Noorden veel verbeterd. Hy ligt nagenoeg droog, zoodat sommige landlieden zich gereed ma- ken enkele pereeelen bouwgrond met wintergraan te bezaaijen en andere door bemesting tot klaverland te makeniets dat voor de indijking door het hooge water niet geschieden kon. Zwolle, 6 Nov. De belangrijke werkzaamheden der bedij- king van den polder Dronthem, ten zuiden van Kampen spoeden ten einde. Men denkt binnen twee a drie weken met het geheele werk gereed te zijn. Met het egaliseren der taluds en bet leggen van graszoden is men druk bezig. Het geheel is een trotsch gezigt. P. m. 6000 bunders puike klei- grond zijn voor goed ontwoekerd aan de overstroomingen der

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1