- 178 - Landbouw. Gemeng-de Berigten. 292ste Staats-Lotert). f r REGTSZAKEN. barre zee. Bijna nergens vindt men zulk een polder van pui- ken kleigrond, omringd door een buitengewoon zwaren zee- dijk, waartoe enkel klei gebruikt is, als hier. Alle lof komt toe aan ontwerper en uitvoerder. Dit werk heelt ruim/250,000 gekost. Naar aanleiding van den goeden uitslag van dit prachtig werk, wordt door de stad Kampen ernslig gedacht om ook het Kampereiland op gelijke wijze te bedijken. Naar men verueemt is de dijk om den Job. Kerkhovenpol- der aan den Bollarddie met zoo veel moeite en kosten pas was tot stand gekomenden 30 October jl. op 4 plaat- sen geheel weggeslagen. De polder, die reeds geheel droog was, staat dientengevolge nu weder onder water. Bij die doorbraken werden verscheidene personendie bezig waren met de bedreigde punten te versterken met dan met moei te gered. Sloteil, (N. H.) 7 Nov. Op de heden hier gehouden tweede najaarsveemarkt waren ruim 100 runderen aan de lijn zijnde ongeveer het /3 van die voor 14 dagen. Da handel was uiterst geringde prijzen laag juist het omgekeerde van de eerste markt. 8 Nov. Tot lid van den Gemeenteraad alhier is, na herstemming, gekozen de beer J. Bosch, met 37 stemmen de heer P. Lambert verkreeg 30 stemmen. /ntphen6 Nov. Het rooijen der aardappelen is op onze landen bijna overal afgeloopen. De opbrengst is over het al- gemeen taraelijk goed; jammer maar dat zoovelen die gaaf uit den grond komen, na verloop van enkele dagen ziek wor- den en moeten worden weggeworpen. Laag-Keppel6 Nov. In den tnin van den heer E. J. baron van Pallandt bevindt zich een appelboom, die voor de tweede maal in dit jaar in bloei staat. Varsseveld, 6 Nov. In de afgeloopen week heeft de landbouwer G. Weenink, op Groot-Saalmink alhier, een var- ken afgeleverddat schoon aan den haak bij de 500 halve kilogrammen woog. Haarlem6 November. In de afgeloopen maand October Laagste. Hoogste. Prijs per hectol. 2.— 5.25 3— 8 4.— 18 per kilogr. Boter1,572 kilogr. 1,481 kilogr. 1.75 2.05 zijn op de markten alhier: Aangevoerd. Verkocht. Aardappelen. 18,490 hect. 12,510 hect. Appelen. 5,651 1,910 Peren929 850 Biggen 603 stuks. 479 stuks. p'er stuk. 6.— 25 De hr. Sraits, boomkweeker en landbouwer te Deventer, heeft proeven genomeu tegen de zoo zeer gevreesde aardap- pelziekte. Ten dien einde heeft hij in den zomer het loof, toen het nog geheel groen was, van een geheelen akker af- gemaaid. Het is thans gebleken dat er hoegenaamd geen zieken onder zynterwijl op die akkers, waarvan hij bet loof niet afmaaide, de aardappelen zeer door het kwaad zijn aangetast. De toevoer van geslagt vee uit Amerika naar Engeland neemt snel toe, en bedraagt thans reeds duizend beesten per week. Van een nieuwen kant worden dus de engelsche slag- ters bedreigd met eene concurrentie, die hen ten slotte nopen zal hnnne buitensporige winsten te bekrimpen. Dat die win3ten inderdaad buiteusporig zijn, is genoegzaam aangetoond uit eene vergelijking tusschen de prijzen van het vleesch bij de slagters te Londen en die op de markt te Smithiield. In de buurtscbap Geisteren bij Almelo bebben bijna alle dienstmeiden het regt op het bebouwen van een zoogenaamd spint land en de vruchten voor eigcn bate te verkoopen. Woensdag kwam eene aan de markt te Almelo, die op haar stukje grond de enorme hoeveelbeid van 2 5 schepel aardap pelen verbouwd had en daarvoor p. m. 32 ontving. In het lijdperk van vier weken, 1 tot 28 October 1876, zijn, blijkens ingekomeo ambtsberigtendoor longziekte aan getast: in Gelderland 1, Zuid-Holland 19 en Friesland 24, te zamen 44 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 58 runderen door die ziekte aangetast. Door mevrouw B. Heynleyn, Wed. J. van der Woude, onlangs te Amsterdam overleden, is aan het Burgerweeshnis aldaar een legaat, groot f 25,000, vermaakt. Te Harderwijk heeft zich voor de lndische dienst geengageerd de persoon Abd-el-Kadergeboren te Oran in Algiers, zijnde een afstamine- ling van het bekende opperhoofd der Kabylen van dienzelfden naam. Aan het Oranje-weeshuis te Huizen is in de vorige week door een onbekenden weldoener een os geschonken, wegende 550 kilo; ook van eenige andere weezenvrienden zijn nog gaven ingekomen. De financiele toestand van het gesticht is echter alles behalve gunstig. Als eene bijzonderheid kan worden vermelddat bij den Burgerly- ken Stand te Dalfsen op 7 November j. 1. aangifte is gedaan dat de vroir.v van den bakker W. bevallen is van vier kinderen waarvan nog drie in leven zijn. De boschwachter van Billioen te Velp is gevonden zittende op een bank. Hij had zich met zijne buks doodgeschoten. Uit Breda wordt gemeld Voor eenige dagen heeft een werkman te Zevenbergen een tienguldenstukdat hij als werkloon had ontvangen, voor een cent uitgegeven, zonder zich te kunnen herinneren aan wien. De man is bijgeloovig genoegen eene waarzegster komen raadplegenwaar zijn kleine schat zou terng te vinden zijn. Het konsult heeft natunrlijk niet de gewenschte uitkomst opgeleverd. Als een bewijs van zeldzame huwelijkstrouw deelt men uit den Helder mede, dat dezer dagen een zeeman, die nog al naijverig op zijn jong vrouwtje moet zijn, naar zee is gegaan en dat die vrouw, ten einde haar man over haar volkomen gerust te stellenzich voor den tijd van afzjjn in verzekerde bewaring heeft begeven. Twee belgische jagers, onder de gemeente Peer ter jagt zijnde, zaten te ontbijten, toen eensklaps een haas in hunne nabijheid kwam. Beiden legden aan doch door een noodlottig toeval kreeg de een de voile lading van zijne medgezel in het hoofd, zoodat hij plotseling den geest gaf. De dader is als radeloosbeiden waren groote vrienden Twee Engelschen, Thomas Teenok en Peter Bles, hebben een hanen- gevecht doen houden te Parijs. Toen de politie tusschenbeide kwam om aan dat wreede schouwspel een einde te makenhad Stor (zoo heette de eene haan) Frog (dus noemde men den anderen) bijna de oogen uitgestoken. Door het werk van slechts e'en week wordt in Birmingham het vol- gende verkregen 14 millioen stalen pennen, 6000 ledekanten, 7000 ge- weren, 300 millioen spijkers, 100 millioen knoopen, 1000 zadels, 5 millioen koperen of bronzen munten 20,000 brillen, 6 ton voorwerpen van papier mache', voor de waarde van 360,000 aan juweelen, 1000 mijlen ijzerdraad 10 tonspelden, 5 ton haarnaalden haken en oogen, 130,000 gros houtschroeven500 ton schroefbouten50 ton bewerkte deurhengsels40 ton gezuiverd metaal40 ton Berlijnsch zilver 1000 dozijn haardranden, 3550 blaasbalgen, 8000 ton bewerkt koper. Dezer dagen werd zekere mevrouw D. te Parijs op den openbaren weg door een persoon aangesproken die haar om een aalmoes vroeg, onder voorgeven, dat hij een weduwnaar was en met een kind, dat hij op den arm droegvan honger omkwam. Het kind kon ongeveer drie jaar zijn en schreide bitter. Door medelijden getrotfen besloot de dame hem iets te geven. Het kind stak zijne armen naar de dame nit en zeide vhet is papa niet! Ik wil met mama meegaan!" De bedelaar begreep dadelijk dat men opheldering aan hem vragen zou, zette daarom het kind, dat hij zeer waarschijulijk gestolen hadneer en nam de vlugt. Het kind gaf te kennendat de bedelaar het telkens als er iemand aankwamkneep om net te doen schreijen. De dame heeft het bij den commissaris van politie bezorgddie een onderzoek naar de ouders heeft ingesteld. T Een acro,)aat is te Ly°n wegens overtrading van de wet op den kmderarbeid van 1874 tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij bragt uit Engeland jeugdige kinderen mede die hij met zweep- en stok- slagen dresseerde. Misschien is deze of gene benieuwd om te weten, hoelang, volgens den aartsbisschop van Parijs, de pans ten minste nog zal leven. Msgr. Guibert, de aartsbisschop, is van zijne reis naar Rome teruggekeerd. Hij is er vol van, dat Pius IX zich nog zoo wel gevoelt en dat hij vminstens nog even lang zou leven als hjj, de aartsbisschop, zelf." Hierbij moet men weten dat, volgens de verzflkering van msgr. Guibert zelfde maagd Maria hem eens op een dag in 1872 verschenen is en hem toen heeft aan- dat hij nog 20 jaren te leven had." Aan het gewijzigd ontwerp van wet tot regeling van het Nederlandsche muntwezen is het volgende ontleend Art. 1. Standpenningeu zijn, nevens de zilveren, vermeld in art. 2 der wet van 26 November 1847 Staatsblad n°. 69), de volgende gouden muntstukken het tienguldenstuk, het vijfguldenstuk. (De wet van 1847 stelde als standpenningeu vast: den rijks- daalder, den gulden en den halven gulden). Art. 6. Bronzen pasmunt zijn het twee-en-een-halve-centstuk het een-centstukhet halve- centstuk. Art. 13. Het staat ieder vrij gouden standpenningeu en negotiepenningen te doen slaan in 's Rijks Munt, wanneer geene werkzaambeden voor het Rijk het verhinderen. De pasmunt wordt uitsluitend voor rekening van het Rijk geslagen. Art. 27. Zilveren standpenningen worden, tot dat daarom- trent nader bij de wet zal zijn voorzien, niet meer aangemunt. Het voornemen bestaat om de thans in omloop zijude munt- biljetten van f 10 in te trekken en te vervangen door nieuwe met een behagelijker uilerlijk. De muutbiljette'n van 50 zullen waarschijulijk ingetrokken worden. Een en ander staat in verband met de tot-stand-koming van de nieuwe muntwet, die de Regering reeds tegen 1 Januarij wenscht in te voeren. Daar de stempel niet vroeger gereed kan zijn, zal er geen bronzen munt in circulatie komen voor 1 Julij 1877. Verbruikers van petroleum worden opmerkzaam gemaakt op de vervalsching die dit product sedert de rijzing van den prijs in Duitschland ondergaat. Men voegt er namelijk naphta bijdie minder in prijs is. De brandbaarheid vermindert er niet door, maar het gevaar voor ontploffing wordt er op verontrustende wijze door vermeerderd. In Amerika is tegen deze vervalsching reeds een wet uitgevaardigd Het specifiek gewigt van petroleum wordt door den areometer onderzocht en de vervalsching is door een scheikundige gemakkelijk te ontdekken. Qf in Nederland ook dergelijke practijken voorkomenis ons niet bekend. 't Zou niet vreemd zijnwant in verval sching van levensmiddelen heeft men 't hier tamelijk ver ge- bragt. Vooral in 't kunstmeel schijnt men hier uit te munten. In de Haagsche Kroniek der Groninger Courant vinden wij vermeld, dat de gouden beker, die ua de zege voor Chat- tam aan admiraal Tromp is aaDgeboden en in het bezit was der familie H. te Leiden, voor de som van 50,000 is ver kocht aan den handelaar Goldschmid te Frankfort a/'M.door wien hij voor 80,000 is overgedaan aan baron Rothschild te dier plaatse. De prachtige beker, die een waarde van/800 aan goud vertegenwoordigt en een afbeeldsel van den zeeslag bevat, zou zijn aangeboden aan den minister Heemskerkdie verklaard zou hebben, dat bet Rijk geen geld had, om dat geschiedkunrlig voorwerp voor de natie te bewaren". Thorbecke zou, volgens de Haagsche Kroniek, zonder advies van zijn kuust-ambtenaren,,den beker niet aan von Rothschild heb ben doen verkoopen De Haagsche briefschrijver moge van het autokralisch ka- rakter of de willekeur van wijlen Thorbecke nog zoo'n goeden dunk hebben wij gelooven nietdat die staatsman met of zonder advies van wien ook, een halve ton 's lands penniugen zou hebben uitgegeven voor een beker. Indien onze ministers voor den Staat alle voorwerpen wilden aaukoopenwelke uit het oogpunt van kunst of van geschiedkundige herinnering be- langrijk zijn en waarvan geldlievende familien zich tegen fa- belachtige prijzen wel gelieven te ontdoenzou daarvoor op de begrooting een post, niet van tonnen gouds, maar van miilioenen moeten worden gebragt. Hoe aangenaam zou dat voor de belastingschuldigen zijn AmstCour.) Men weet in Frankrijk blijkbaar meer dan hier van de schatten van oude erfenissen hier te lande. Althans men discht er allerlei verhalen van op en brengt raogelijk menig oor aan het tuiten. Men weet dat in Noord-Amerika al menigeen door sluwe voorspiegelaars van zulke erfeuis mii lioenen zijn opgeligt, zoodat de consulaire vertegenwoordigers er telkens mede werden lastig gevallen en zich genoodzaakt zagen de slagtoffers uit den droom te helpen. Nu schrijft men uit Marseille in Fransche bladen, dat een jonkman uit die stad, met name Normac, Staat Breteuil man en pnard genoemd een sommetje van 80 millioen heeft geerfd van e«n zijner voorouders, die generaal was in dienst van de Nederlandsche republiek, en die bij zijnen dood maar eventjes 160 millioen naliet. De andere helft zou komen aan een anderen afstamraeling, bij Straatsburg wonende. Op de reclames van het Fransche en Duitsche gouveruemeDt zou de Neder landsche Regering, die, of hare voorgangsters, het sommetje heeft ingepalmdnu bereid zijn het in 10 jaarlijksche ter- mijnen aan de liefhebbers uit te keeren. Gelukkig dat zij nog geen interest op interest vragen. Hoe dergelijke leugens nog geloof vinden De Alert, de noordpoolvaarder is op de Iersche kust aan- gekomen. De Discoverywelk schip aan den togt heeft deel- genomen, wordt verwacht. Het hoofddoel, bereiking van de Noordpoolis gemist. De expeditie overwinterde onder 82° 87'; de sleden kwaraen tot 83° 20', doch konden wegens de oneffen ijsmassaas niet verder doordringen. Op enkele plaat- sen was het ijs meer dan 150 voet dik. De laatste tempe- ratuur was 140° Fahrenheit. Het reisgezelschap had vier man verloren. Een hunner is Hans Christian Petersen, de bekende aanvoerder. Overigens was de gezondheidstoestand bevredigend. De sporen van Eskimos verdwenen noordwaarts onder 80° 52'. Zeer vele ontdekkingen en waarnemingen op weteuschappelijk gebied zijn gedaan. Gedureude 142 dagen zagen de reizigers de zon niet. Den 1 October zijn te Antwerpen, in tegenwoordigheid van leden van het „Congres d'hygiene et de sauvetage et d'economie sociale", proeven genomen met de dakbedekking, door middel van bladen uit de fabriek van P. Rolier C°. te Laeken. Op de binnenplaats van het arsenaal der stad Antwerpen waren daartoe gesteld drie soorten van dakbedekking: 1°; systeem-Rolier2°. gewone pannen en 3°. zink, elk ter opper- vlakte van 4 M3. De helling was als naar gewoonte en de laagste kant bevond zich 1 M. van den beganen grond. Deze dakjes waren elk op vier staken gezet, en de ruimte er om heen was geheel opengelaten. Het dak met de viltbedekking-Rolier alldeu was voorzien van eene houtverschalingdik 20 mM. Onder elk dak was ongeveer l/2 M3 droog brandhout en spanen aangebragt, welke ten 2 ure namiddags tegelijk werden ontstoken. Het vuur werd gedurig en gelijkmatig onder de 3 dakjes onderhouden de vlammen speelden onophoudelijk tegen de verschillende bedekkingen en stegen zelfs langs de vier zijden op. Na verloop van 4 a 5 minnten vatten de omgebogen kanten der viltbedekking vlam door de onmiddellijke aanraking met het vuur, en eenige droppels van eene soort van teer vielen brandend naar benedenmaar doofden onder het vallen of op den grond onmiddellijk uit. De oppervlakte der viltbedekking bleef koud, terwijl de pannen reeds zeer warm werden en de vlammen bier en daar een doortogt zochten te verkrijgen. Na verloop van 8 minuteu smolt het zink (n°. 12) op ver schillende plaatsenen ten 2 ure 12 min. stortte het panuen- dak ineen; het zink was bijna geheel gesmolten. Vijftien minuten na het begin der proef, het vuur gedurig onderhouden wordende, was er nog niets aan de viltbedekking te zien. De brandende kanten waren uitgedoofd. Een hoopje brandend hout en spanen boven op het dak gelegdtastte niets anders aan dan de plaats waar het brandde en de vlam verspreidde zich niet. Nadat de viltbedekking twintig minuten aan eene hevige vlarn blootgesteld was geweest, bemerkte men daaraan niets anders dan eenige weekheid, terwijl op geen enkele plaats de vlam was doorgeslagen. Prijzen DERDE KLASSE. en daarboven. van f 100. Eerste Lijst. Nr. Prijs: Nr. Prijs: 855.. 1000. 7219. 100 1506. It 100. 9019. 100 4579. It 100. 9260. h 25000 5188. 100. 11380. v 100. Tweede Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs: 3108.. 100. 6925. 100. 3266. H 400. 11240.. 100. 4482.. K 400. 13785.. 100. 5757.. H 400. 15525. v 1000. Derde Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs 1363.. 1000. 4224... 200. 1757.. It 200. 4749... 2000. 2939.. 100. 8158... 100. Vierde Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs 3726.. 1500. 12046.. 1000. Nr. 11455. 15010. 15966. Prijs 400. 5000. v 100. Nr. Prijs 16902.. 1500. 19024. It 200. 19919. 200. 20046.. 100. Nr. Prijs 9553. 200. 9733.. H 400. 15520.. H 100. Nr. Prijs 18266.... 1000. Uit Ouwerkerk wordt aan de Middelb. Ct. geschreven, dat den 18 October voor het geregtshof te 'sHage, als getuigen in een zaak van geringen diefstal, moesten verschijnen een stijf en krom gewerkte veldarbeider van in de zestigen eene vrouw met drie hulpbehoevende kinderen die ze nood- wendig aan beloonde zorg moest. achterlaten, beide uit ge- uoerade gemeente. Zij gingen den 15 op reis en konden, daar geen boot van Rotterdam afvoereerst den 21 terug- keereii. Zij ontvingen voor tijdverznim, reis- en verblijfkosten ieder /9.05. Hoe armoedig zij het ook hadden aangelegd, moesten zij er nog van bet hunne bijpassen. Tot overmaat van ramp was de beschuldigdeomdat zij geen geld had om de reis te doen, niet verschenen. De getuigen kwamen du9 onverrigterzake tc huis en zijn nu tegen den 9 November op nieuw gedagvaardom dan waarschijnlijk nogmaals in het- zelfde geval te komen. Teregt wordt over zoo iets door de belanghebbendenen door anderen die de pen voor hen voeren, bitter geklaagd. Deventer, 6 Nov. Alhier heeft teregt gestaan zekere P. A. oud 55 jaren, bedelaar-kolonistverpleegd wordende te Om- inerschans, beschuldigd van bet ontvreemden en zich arglistig toeeigenen van 7 liter aardappelen ten nadeele van den Staat der Nederlanden. Beklaagde bekende ter teregtzitting het

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2