1876. Vrijdag, 24 November. No. 47. VAN A AN LANDBOUWGEMEBNTE- EN POLDER-BELANQEN GEWIJD. Zeventiende Jaargaug. Polderweaen. Ijaiidboirw. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. WJiterl{fk Woenartag Prijs der Advertenlien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Bij dit Nommer behoort een Bijblad. llaar I e 111 in e r meer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Iloutrijk cn Polnncn, 23 Nov. Door den gemeenteraad is het traktement der beide hoofdonderwijzersdat tot heden bedroeg 600 met een jaarlijksche gratifikatie van 100, verhoogd met 40 pet. der schoolgeldenbedragende aan de hoofdscbool eene vermeerdering van ongeveer 100. ElAARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFEENDE te adresseren aan VAX BOIVGA C°.te Amsterdam. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De predikbeurt in de Hervormde Kerk te Hoofddorp zal op Zondag 26 November 1876, des voormiddags ten 10 ure, worden waargenomen door Ds. Reede, van Nieuw-Vennep. Op Zondag 26 November 1876, des morgens ten half-10 urezal de predikbeurt in de Hervormde Kerk te Abbenes vervuld worden door Ds. Osti. van 15 tot 21 November 1876. GEBOREN Pietertjedochter van P. Dol en J. Nieuweboer. Jo hanna dochter van E. Beers en J. Kerkvliet. Corneliazoon van J. A. Vermeulen en N. van Andel. Gezinadochter van J. Faas en D. Scholtens. Cornelia Annadochter van R. J. Visser en W. van Eg- mond. Geertje dochter van J. Ravestein en J. van Houweningen. Pieter Cornelia zoon van T. de Vette en A. van Es. Cornelia zoon van A. van Gulik en N. de Jong. Anna, dochter van L. Buis en M. Thomas. Christiaan zoon van B. C. Sliggers en A. de Waart. LEVENLOOS GEBOREN 1 Kind van J. B. Beijersbergen en M. A. Pinkae. OVERLEDEN Corneliaond 7 weken dochter van J. Ruwers en L. van Prooijen. Nicolaas Audiffredoud 76 jaren, wednr. van Geertrni Kreetz. Adrianus ond 9 maanden, zoon van J. Jonkman cn G. Spij- ker. Agatha oud 7 maanden dochter van B. Mittertreiner en J. Pa- tist. Maria Veen oud 50 jarengehuwd met A. Huiskens. Aafje ond 5 jaren dochter van C. Stolwijk en D. Amelse. Bastiaan ond 3 maanden, zoon van B. Krap en C. Hildebrand. Pieter Cornelis, oud 7 weken zoon van J. Ruwers en L. van Prooijen. Harmen oud 3 maanden zoon van T. van Es en A. Okken. ONDERTROU WJO D. C. Groeneweg met D. Vlam. GEHUWD geene. Maandag 20 dezer, 's nacbts ten e4n ure, is afgebrand een houten huis, met pannen gedektstaande op sectie B, kavel 13, bij Halfwegtoebehoorende aan Hubertus Lamens en bewoond door Jan Yerheijen. De inboedel is grootendeels gered en het huis was verze- kerd voor 500. De oorzaak van den brand wordt aan kwaadwilligheid toe- geschreven. Ten behoeve van hen, die in de nabijheid van Heemstede wonen, deelen wij mede, dat aanstaanden Woensdag den 29 dezer, des avonds ten 7 ute, in de kerk aldaareene Zendings-bijeenkomst zal worden gehouden, waarbij de predi- kant dier gemeentealsmede de heeren van Maasdijk en Sme- ding predikanten te Haarlem, het woord zullen voeren. Den 23 November 1876, waren. op de Vee- en Paarden- markt te Hoofddorp aangevoerd 49 runderen en 41 paarden. vSloten (N.-H.), 22 Nov. Bleef de prov. Noord-Holland gedurende vijf maanden verschoond vaD de zoo zeer gevreesde longziekte, thans zijn van den heer H. v. d. V., in deze gemeente, twee koeijen onteigend en afgemaakt, als hjdende aan die ziekte. 23 November. Heden zijn weder zes koeijen onteigend en afgemaakt, als verdacht van longziekte. De ziekte was nitgebroken onder een koppel van negen stuks. Twee daar- van waren aangetasteen is door den eigenaar zelf geslagt en het vleesch der anderen zal publiek verkocbt worden. Voor eenige maanden heeft, geljjk bekend is, de burge- meester van trchooten de Kleverlaan, openbaren weg van den Alkmaarschen straatweg bij Haarlem naar Bloemendaal doen afsluiten voor rijtuigen aangezien een onder die laan gelegen steenen duiker of waterleiding bouwvallig en dus gevaarlijk was. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland selasttenop grond der wet van 12 Julij 185 5 Staatsblad n°. 102)', het polderbestuur van den Schooterveenpolder den duiker te her- stelleri; dit besluur voldeed hieraan met, bewerende liiertoe niet verpligt te zijn; het maakte ook geen gebruik van art. 9 der gemeide wet, krachtens hetwelk het binnen vier weken na ontvangst van de beslissing van Gedeputeerde Staten den kommissaris des konings voor de regtbank had kunnen dag- vaarden, opdat door deze over de verpligting uitspraak zou worden gedaan. Gedeputeerde Staten besloten toeD om het werk ten, koste van den polder, dat is de ingelanden, in het openhaar aan te besteden. Het polderbestuur riep ingelanden op om te beslissenof men te dezer zake wilde procederen. Op eene gehouden vergadering werd door verschillende ingelanden het min wenschelijke van een proces aangetoondja zelfs uit de wet van 1855 betoogddat men ter zake van de besluiten van Gedeputeerde Staten niet meer procederen konomdat bet polderbestuur den termijn van 4 weken, daarvoor gesteld, had laten verloopen. De burgemeester van Haarlem, ver- tegenwoordigende deze gemeente, als ingeland des polders, legde eene kaart van het jaar 1590 uit het stedelijk archief over, waaruit blijkt, dat de Kleverlaan toen reeds als weg beslond, terwijl uit dat archief tevens blijkt, dat de Schooter- Veenpolder eerst in 1641 gekonstitueerd is; naar zijn oor- deel volgde hieruitdat de polder bij zijne oprigling, om de waterverbindiug van de zuidelijk en noordelijk van de Kleverlaan gelegen landen te verkrijgenuoodzakelijk de ver- gunning van den toenmaligen eigenaar van den weg had moeten verkrijgenom onder dien weg bedoelden duiker te leggen, zoodat het niet twijfelachtig scheen dat de polder ook bij voortduring in het onderhoud moet voorzien van den alleen te zijnen behoeve bestaandeh dniker. De vergadering besloot hierop terstond met algemeene stemmen, aan Gedeputeerde Staten te verzoekende open- bare aanbesteding van het werk te stakenmet te kennen- geving, dat de polder zelf zoo spoedig mogelijk voor zijne rekening het werk zal doen uitvoeren ten genoege van Gede puteerde Slaten. Men mag derhalve vertrouwendat het verkeer voor rij tuigen over de druk bezochte Kleverlaan, die gedurende den geheelen zomer daarvoor gesloten was, weldra hersteld zal zijn. (Een later ontvangen berigt meldt, dat het vernieuwen van genoemden duiker gisteren door het Prov. Bestuur van Noord- Holland is aanbesteeden dat de minste inschrijver daarvoor was de heer Zuidhoff, te Haarlem voor 939). Capelle (Langstraat)23 Nov. De levering van hooi voor de persen geschiedt in de laatste dagen weder op groote schaal. De marktprijs van de puike kwaliteit is thans 24 per 1000 /2 kilo's; mindere kwaliteit of schraal hooi geldt 17 if 18. Vette koeijen 65 a 70 cent per kilogr.vette varkens, schoon aan den haak 68 a 70 c. Zelliem2 3 November. Door de bemoeijingen der alhier bestaande marktcommissieten doel hebbende opbeuring der jaarmarkten en veredeling van het veeras in deze gemeente zullen op de den 30 November e. k. te houden jaarmarkt premien uitgereikt en eene driejarige stier, beoevens andere op die markt aan te koopen voorwerpen worden verloot, die onmiddellijk het eigendom der winners zullen zijn. Verder is die commissie vooruemens op de jaarmarkt van den 30 Nov. ten volgenden jare een tentoonstelling van stieren uit de ge meente te doen plaats hebben waarop onderscheidene premien zullen worden gegeventerwijl wederom een door haar te Zwolle aaugekochte stier tot dekking van het vee, bij den landbouwer D. J. O alhier is gestationeerd. Van harte wen- schen wij dat de pogingen door de commissie aangewend tot nut der gemeente met een goedeu uitslag mogen worden bekroond, en hopen wij dat de landbouwers alhier daartoe zullen medewerkeu door in de eerste plaats met hun vee de aanstaande markt te bezoeken. Sclioonebeek, 22 November. Als een bewijs, dat ook hier de lauderijen zeer in waarde slijgenkan dienendat de boerenplaats van I. H. Rooth voor pi m. 50 jaar voor/ 2700 aangekocht, nu weder aan Gebr. Willms is verkocht voor ruim 40,000. Zwolle, 23 Nov. De uitvoer van vet vee, kalfkoeijen en vooral van pinken is in de afgeloopen week zeer druk ge- weest. Hoofdzakelijk voor Belgie zijn na afloop van den le- vendigen stalhandel en de willige weekmarkt, pi. m. 70 wagens vee van hier vertrokken. Alkmaar23 Nov. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft in zijne vergadering van 9 dezer, op voordragt der kommissie uit het hoofdbestuur, die de examens in de landbouwkunde in 1876 in de provin- cien Noord-Holland en Zuid-Holland heeft bijgewoondde gouden medaille der Maatschappij toegekend aan den heer J. Ch. Hormel, hoofd-onderwijzer aan de christelijke school alhier. De Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plan- tenkunde", die op Donderdag 14 December 1876 des voor middags ten 11 /2 ure, in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen aan den Zwarten weg, te's Gravenhage hare vijfde vergadering zal houden, vraagt eene som van/5000 te leen in 50 renteiooze aandeelen a /100, ten einde voor die som een persoondie aan praktische tuinbouwkennis bekend- heid paart met de behoeften van den eurOpeschen tuinbouw, aan de expeditie naar Sumatra te verbinden, opdat de expe dite van het Aardrijkskundig Genootsehap niet weder in de eerste plaats voordeel aanbrenge aan de vreemdelingen maar de Nederlandsche tuinbouw er nut uit trekke. De aandeeleu zullen op naam zijn. Art. 7. De te verzamelen plantenzaden en voorwerpen op den tuinbouw betrekking hebbende, zullen onder de aandeel- houders worden verkocht, onder verpligting die, hetzij door hen zelven of door anderen, in Nederland in den handel te brengen. Art. 8. Uit de opbrengst der verkocbte planlen zaden en voorwerpen zal moeten vergoed worden: 10 pet. ten bate der „Ned. Maatschappij voor tuinbouw en planikunde", 20 pet. ten bate van den uitgezonden verzamelaar, 20 pet. aan de aandeelhoudersterwijl 50 pet in de kaa zal worden gestort tot voorlzetting der onderneming. Het hoofdbestuur der Maatschappij bestaat. thans uit de heeren: J. H. Krelage, voorzitterW. A. Viruly Verbrugge, Joh. van Zoest, J. A. Scalongne jr., mr. O. J. van del'Haer Jac. P. R. Galeslootdr. G. F. Westerman, W. C. Boer en H. C. Zwart, secretaris. Sommige eigenaren van boerenplaatsen in het arrondisse- ment Heerenveen hebben hun landgebruikers een helangrijken afslag van de huur geschonken omdat de oogst dit jaar zoo slecht is uitgevallen. Dezer dagen werd aan een huurboer 1000 afslag gegeven. In de Amsterdamsche Courant wordt het volgende vermeld Wij vernemen van goeder hand, dat een der eerste finan- ciele instellingen te Parijs, zoo voor zich zelve als voor een syndikaat van voorname bankiers, aan de aanvragers om kon cessie tot droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee heett aangeboden het vormen van het daarvoor benoodigde kapitaal, en wel op zoodanige gunstige voorwaarden als waar- door alle, tegen het stelsel van koncessie aan de partikuliere industrie geopperde bezwaren worden uit den weg geruimd. Voorts, dat de wakkere mannendie, met onbezweken vol- harding, gedurende meer dan tien jaar die grootsche onder neming hebben voorbereid, en aan wie Nederland eenmaal de uitvoering daarvanop welke wijze dan ook, zal te dan ken hebben, niet afgeschrikt door eene vorige afwijzing, zich an- dermaal tot de Regering hebben gewend tot het verkrijgen van koncessie op de voorwaarden, door boveubedoelde finau- ciele instelling voorgesteld. De belangstelling In het landbouwonderwijs schijnt in ons land toe te nemen. Bij de jongste najaars-examens hebben 22 kandidaten examen afgelegd voor landbouwkunde. Aan 12 hunner is de verlangde akte uitgereikt. Blijkens de jongste bij de Regering ontvangen officiele be- rigtcn uit Zwitserland omtreut den stand der veeziekten daar te landeloopeude tot 4 November, was het mond-en klaauw- zeer weder sterk afnemende en in sommige kantons geheel verdwenen. Van besmettelijke longziekte waren geene nieuwe gevallen voorgekomen, en die ziekte kon in de kantons Luzeru en Schwyz wederom als geweken beschouwd worden. Daar- entegen waren er gedurende tie tweede lielft van October in zes kantons 13 gevallen van bondsdolheid gekoustateerdzijude 9 meer dan in de eerste helft dier maand. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Land- uwW. van der Vliet voorzitter en P. F. L. Waldeck se cretaris, heeft aan de besturen der Maatschappij ter bevorde- ring van de veeteeltden land- en tuinbouw in Nederland de volgende circulare gezonden De algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in September jt. te Rotterdam gehouden heeft in beginsel aangenomen in te zenden op de wereldtentoon- stelling, die in 1878 te Parijs zal worden gehouden. Het hoofdbestuur besprak in zijne vergadering van giste ren het wenschelijke, dat de verschillende Maatsehappijen in ons vaderland in dezen zouden zatnenwerkenen besloot de besturen dier Maatsehappijen uit te noodigen tot eene vergade ring, die gehouden zal worden in eene der zalen van het Koninklijk zoologisch botanisch genootsehap Natura Artis Magistra te Amsterdam, op Woensdag 20 December 1876 des middags ten 12 unr. Den 17 dezer is te Amsterdam de zesde groote paarden- markt gehouden. Het aantal paarden bij den marktmeester aangegeven bedroeg 250, waarin gedurende den geheelen dag

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1