Advert entien. Haarlem in er meer Haarlemmermeer. - 186 - Qemengde Berigten. 292ste Staats-LoterU. Haarlemmermeer-Polder. A ANIiESTEDEN: Haarlemmermeer-Polder. Twee Kavels uitmuatend WEI- en BOUWLAND, Een WOONHUIS, ERF en verder Getimmerte DORSCHMACHIIVE. Een nieuwe Tweepaards-Dorschmachine met Treemolen f REGTSZAKEN. Het GELIJKMAKEN en HERSTELLEN van den RINGDIJK met Taluds en Ber- men, tusschen den Vijfhuizerweg en den Spaarnwouderweg, aan de Oostzijde des Polders. dat het ONTWERP VAN BEGROOTING voor het Dienstjaar 1877, met de daarbij be- hoorende MEMORIE VAN TOELICHTiNG, IN OPENBARE VEILING TE VERKOOPEN: op Woensdag 20 December 1876, PUBLIEK VERKOOPEN: wordt teg'en verminderden Prijs en Guarantie TE KOOP AANGEBODEN. T"'' een levendige handel heerschteen waarvan veel exemplaren tegen hooge prijzen werden verkocht. Bij de keuring van schoone paarden hebben ais keurmees- ters gefungeerd a. Voor inlandsch ras: de heeren J. Breebaart Kzn., te Winkel; J. Huffnagel, te Haarlem; J. Hullemante Twisk; mr. T. Mulier, te Haarlem; G. van Sijtveld, te Watergraafs- meer A. Wijnands, te Haarlem. b. voor vreemd of gekruist rasde heeren H. van VVicke- voort Crommelin, te Berkenrode; C. Kritzler, te Amsterdam; J. B. H. Moubsy, te 's GravenhageM. Stoffelste Amster dam J. R. Wijnstroomte Haarlem. De premien in geld tot een bedrag van/ 1000, uitgeloofd door de stad, werden o. a. toegewezen. Voor het beste paard van inlandsch ras, geboren in 1875, f 50, aanD. KapteynteAalsmeer, voor een zwarte merrie. Voor het beste jonge paardvan vreemd of gekruist ras geboren in 1875,/ 50, aan H. van Wickevoort Crommelin te Berkenrodevoor eene bruine merrie. Voor het daarop volgende jonge paard, als voren 25, aan H. A. Tinbolt, te Haarleramermeer mede voor eene brnine merrie. Het weder was vrij gunstig en had een groot aantal be- langstellenden en nieuwsgierigen naar het Frederiksplein ge- loktwaar den geheelen dag een aangename drukte heerschte en waarbij de orde steeds goed werd gehaudhaafd. Onlangs is in de Tweede Kamer een voorstel gedaan om een enquete in te stellen in zake de longziekte. De Landb. Ct.van meer dgn eene zijde naar hare mee- ning gevraagd omtrent het al of niet wenscheljjke eener aanneming van het enquSte-voorstelkomt in haar nommer van 16 dezer nopens deze aangelegenheidtot het resultaat dat een enquete noodig is. Het bijeenverg&ren van allerlei information over wat in Zeeland met arendsoogen ontdekt en in en om Schiedam niet opgemerkt is en wordt; over wat hier ten deele, of te laat, gedaan en ginds nagelaten is en wordt; door de zi&t niteenloopende en onvoldoende, trage uitvoering van bevolen maatregelende verregaande slordig- heid, waarmede soms wordt afgemaakt, de gebrekkige wijze van desinfecteerenen meer van dien aard, kan een belang- rijk dossier opleveren, waaruit het blad durft voorspellen dat v^l te leeren zal zijnwaardoor vdel, zeer veel zal worden toegelicht, mits het onderzoek met het grootste beleid ge- schiede en met de uiterste zorg plaats hebbemits het helder, duidelijk klaar en vooral zaakrijk zij opdat er waar- om het immers te doen is de feitelijke toestand, of, in casude naakte waarheid uit blijke. Het blad wenscht den leden der eventueele enquete-com- missie den onmisbaren moed tot dien kolossalen arbeid. Als een niet alledaagsch geval wordt gemeld, dat de tweelingbroeders Kumling te Amsterdamden 23 November hnnnen 88sten veijaardag heb ben gevierd. Beide genieten, na een werkzaam levenin gezondheid een welverdiende rust. De gemeenteraad van Olst heeft het voorregt in zijn midden een lid te bezittendat sedert niet minder dan 65 jaren zijne krachten aan de belangen der gemeente wijdt. In 1792 geboren, was de beer E. Mid- delberg van 1811 tot 1840 werkzaam op de secretarie, van 1840 af lid van den gemeenteraad en nu sedert 17 jaren wethouder. Een onderwijzer op een der openbare scholeu uit Amsterdamzag onlangs de leerboeken der leerlingen na en bemerkte, dat een van hen een meisje, een vreemdsoortig omslag om haar boek had gedaan. Het bleek namelijk te zijn een »aandeel aan toonder" in de Amsterdamsche Kanaalmaatschappijgroot 500. Toen men het meisje vroeg van waar dat papier kwam, vertelde zij, dat ze eenigen tijd geleden op straat twee papieren gevonden had. Het eene had ze nn om haar boek gedaan en het andere aan haar broertje gegeven. Deze kon zich zoo dadelijk niet herinneren waar het gebleven was. Men verzocht nn een der onders aan de school te komen. De moe- der kwam men deelde haar mede wat men ontdekt had. Zij had wel van het meisje vernomen, dat deze twee papieren gevonden had, maar zij had geen verstand van »die dingen" en //er dus niet op geleV". Haar man werkte laat en had die papieren niet gezien. Men ried haar den commis- saris van politie zoo spoedig mogelijk met de zaak bekend te maken. De eigenaar werd spoedig ontdekt, en hoewel deze slechts een stnk terug ontving, gaf hij toch de verhengde vrouw 10 belooning. Hij verzocht haar tevens dringend haar zoontje nog eens goed onderhanden te nemen, omdat hij natuurlijk gaarne wilde weten wat er met het andere stnk ge- beurd was. Dit stuk had een trenrig lot, zooals uit het volgende blijkt. Des avonds herinnerde het jongentje zich, dat hij het papier aan een school- meisje gegeven had. De moeder deed daarvan den volgenden morgen mededeeling. Men vroeg dit meisjeof zij zich ook herinnerde, eenige dagen geleden, een papier te hebben gekregen. Dit herinnerde zij zich zeer goed. Zij had het mede naar huis genomen. Men zond haar naar huis, om het te halen. Zij kwam spoedig terug met het berigt, dat kleine zus er mee gespeeld en het verscheurd had. Hare moeder had de stnkjes gebrnikt om den kagchel aan te maken Ook hiervan werd den commissaris en den eigenaar kennis gegeven. Of deze laatste zijn verlies vergoed zal krijgenblijft evenwel nog de vraag. Men meldt uit Sloterdijk: Voor eenige jaren wenschte de bewoner van zeker perceel in deze gemeente te verhuizendoch de eigenaardie hem niet terstond behoefde te ontslaan, wilde hem de huur niet kwijt- schelden, tenzij hij (de bewoner) f 1000 schonk aan de armen, onder deze bepalingdat de eigenaardoor tusschenkomst van den predikant die som zon ontvangen en doen inschrijven op het grootboek der natio nals schuld. Werkelijk stemde de hnnrder in die bezwarende VDorwaarde toe. De 1000 werden op den bepaalden tijd ter hand gesteld, en inge- schreven ten name van de diakenen der herv. gemeente. Jaarlijks worden dan ook door diakenen de renten van het kapitaal besteed voor eene nit- deeling aan de armenwaarbijvolgens uitdrukkelijk verlangen van den verhuurder, het kerkgenootschappelijk verschil volstrekt niet in aanmer- king mag genomen worden. Ook nu weder is het rentebedrag, vermeer- derd met een kleine toelage uit de diakoniekas, voldoende geweest aan 9 gezinnen flinke wollen of katoenen dekens uit te reiken. Op eene verkooping te Capelle, in Noord-Brabant, werden vier antieke stoelenvoorstellende de vier jaargetijdenvoor 650 verkocht. Eenige oogenblikken later werd den kooper f 500 winst geboden, waar- voor hij ze echter niet wilde afstaan. Te Zutphen is eene koe aan haren geleider ontsnapt, woedend ge- worden en bij een mannfaktnrier in hnis binnengevallenwaar zij zooveel schade heeft aangerigt, dat de winkelier 500 vergoeding vraagt. De koe was tot in de modelkamer doorgedrongen. Men had in het plafond een gat gemaakt, waardoor een touw om den kop van het dier werd gewor- penvervolgens is een slagersknecht ontbodendie het dier eerst de pee- zen heeft doorgesneden en verder afmaakte. In de afgeloopen week zijn te Utrecht in eene steeg van eene ach- terbnnrt drie jonge paren, die slechts eenige weken waren gehuwd, weer gescheiden. Een van deze verkocht den geheelen inboedel publiek op straat wat aanleiding gaf tot een twist tusschen man en vrouw. Sedert verleden Maandag zijn bijna alle spoorwegen in het zuiden van Zweden tengevolge van een hevigen sneeuwstorm onberijdbaar. Het verkeer met Noorwegen is bijna geheel gestremd. Wederom is ons onder de oogen gekomen eene reklame in den vorm van een bankbiljet. De delinkwent van die hoogst afkeurenswaardige wijze om de aandacht op zijn winkel te vestigen of aan te bevelen, is ditmaal A. Fischer Comp., op den Nieuwendijk,* te Amsterdam, die op een papier in den vorm en van de klenr van een bankbiljet van zestig gulden, zestig centen aan toonder uitbetaalt, enz. Ieder wachte zich dus voor schade en zie de bankbiljetten van zestig gulden goed aan. Op de Amerikaansche spoorwegen zullentot gemak van het reizend publiek, ook nog gevoegd worden business- of kantoorwagensmet gemak- kelijke en elegant ingerigte lessenaars voor kooplieden enz.nog babyears of kinderwagens voor vrouwen, die met zeer kleine kinderen reizen, waarin alles ter verpleging voorhanden iswat tot een welingerigte kinder- kamer behoort. Aan de polytechnische school in Frankrijk bestaat eene merkwaardige instellingdie mogelijk nergens hare wedergade heeft, maar toch zeer weinig algemeen bekend is, juist welligt om de kieschheid waarmede, en dat is haar exceptionneel karakter, zij werkt en in stand gehouden wordt, reeds jaren lang. Er bestaat namelijk, onder meer, ook een beurs, waaruit behoeftige jonge lieden studeren, en welke uitsluitend door geregelde drie- maandelijksche bijdragen van hunne medeleerlingen wordt bekostigd. Twee leerlingen, met den titel van kassiers, bij stemming door al de overigen tot dien post van vertrouweu uitverkoren, ontvangen de gelden en beschik- ken er over. Zij alleen weten wie de studenten zijn, die dit voordeel ge nieten, en er bestaat geen voorbeeld, dat ooit, ook zelfs het minste of geringste uitgelekt is wie het zijn, die op deze wijze op kosten hunner kameraden het onderwijs genieten. Om het geheim te beter te bewaren, den sluijer nog ondoordringbaarder te maken, betalen de bevoorregten zelven hun deel in den hoofdelijken omslag. Dit Kampen schrijft men aan 't Vtr. Dagbl.//Kampen is in den laat- sten tijd niet gelukkig met zijn kassiers; doch nu is 't verlies voor 't algemeen e'norm grootdoordien een firms failliet isdie groot verlrouwen had bij de Kampenaren, en aan 't hoofd der firms mannen stonden, die door de verschillende betrekkingeuwelke zij vervuldenin dubbele mate dat schenen te mogen verdienen. Een groot aantal ongelukkigen zijn thans weder gemaaktpas gehuwdendie hun fortuiu bij de firms in kwestie haddenouden van dagen die er hun waarden hadden en meenden hun laatste dagengerust te kunnen slijtenzijn onverwachts in armoede ge- dompeld. Is het daarbij niet erg, dat bij zulke gelegeuheden zoovelen in 't ongeluk worden gestortterwijl zij, die dit onheil stichten, er gewoon- lijk zoo gemakkelijk en soms zelfs zoo vrij goed af komen?" Een leerling in een pot. De onderwijzer, bij aan tafel de jonge lieden hem leeren moesten. Nu welke op tafel stond, in Spiritus. Hoe, jongen, dat Spiritus geest beteekent zoo geantwoord, want een heeft ze ook niet. Latijnsche kostschool had aldaar een magere wien hij inwoonde had de gewoonte, om ook vragen te doen omtrent de taal, welke zij van vroeg hij een der leerlingenhoe die soep, het Latijn genoemd werd Deze antwoordde hernam nu de onderwijzer, weet je dan niet, Ja wel, zei de jongen, en daarom heb ik geest heeft vleesch noeh beenen en deze soep VIERDE KLASSE. Prijzen van 100.en daarboven. Eerste Lijst. Nr. Prijs: Nr. Prijs: Nr. Prijs 220.... 100. 13431. 400. 15497. 1500 759.... II 5000. 14013.... 1000. 17744.. U 100 8338.... tt 100. 14705... 100. 19667.. 100 12817.... M 200. 15136... 200. 20766.. ft 100 Tweede Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs: Nr. Prijs 1589.... 400. 8901 1000. 17218... 100. 4127.... K 400. 9076.... c 400. 17670... It 200. 4894 100. 16965.... 100. Derde Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 658 100. 11366.... 100. 15564... 100. 2862.... It 200. 12737.... 1500. 16256. H 400. 4112... tt 100. 12953.... 100. 18964. H 1000. 6040.... H 100. 15189 1000. 20570. It 200. 7464.... If 2000. 15552 1000. Vierde Lijst. De „vermogende landbouwer" te Oss, van wien indertijd gemeld werd dat hij betrapt was op 't uitmelken van eens anders koeijenis veroordeeld tot twee maanden cellulair. Het geregtshof te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. D. van Leens, beschnldigd van schaking van een 15-jarig meisje en moedwillige mishandeling van haren vader. Het bewijs voor de schaking was ter teregtzitting niet wettig aan het hof gebleken, zoodat bij deswege werd vrijgesproken. De mishandeling evenwel achtte het hof wettig en overtuigend bewezen en wegens dit feit werd beschuldigde veroordeeld tot eene korrektionele gevangenisstraf van 2 maanden, te ondergaan in eenzame opsluiting en 8 boele. Een zevental raadsleden der gemeente Zwijndrecht en de burgemeesler van die gemeente waren den 17 dezer voor het geregtshof te 's Gravenhage gedagvaard om in booger beroep getuigenis af te leggen in de zaak van een hunner medeleden, die in eersten aanleg door de regtbank te Dordrecht, wegens gebrek aan bewijs, is vrijgesproken van de door den burge- meester tegen hem ingedieude aanklagt, als zon hij zich in de gemeenteraadszitting van 19 April jl. jegens het hoofd der gemeente eenige beleedigende uitdrukkingen hebben ver- oorloofd. De burgemeester volhardde bij het door hem op- gemaakt proces-verbaal en herhaalde ook thans, dat de in dat verbaal voorkomende woorden tegen hem waren genit, doch het meerendeel der raadsleden als getuigen a decharge gehoord, verklaarde wel door hun medelid de uitdrukking te hebben hooren bezigendat de burgemeester met het geld van de gemeentekas in den zak had geloopenmaar zij had den de woorden: dief, schoft en lamoor, niet hooren bezigen. De beklaagde zelf erkende, dat hem de woorden betrekkelijk de gelden der gemeentekas waren ontvallen bij zekere dis- kussie, maar ontkende dat hij den burgemeester had uitge- scholden en verklaarde volstrekt niet de bedoeling te hebben gehad den burgemeester te beleedigen. Niettegenstaande deze verklaring achtte de advokaat-generaal rar. van Maanen wettig en overtuigend bewezen dat de beklaagde zich aan beleediging heett schuldig gemaakt, en rekwireerde, met vernietiging van het vonnis des eersten regters, de veroordeeling van het raadslid tot eene maand gevangenisstraf. Als verdediger voerde het woord de advokaat Loder uit Rotterdam die de onschuld van zijn client trachtte aan te toonen en tot bevestiging van het vonnis konkludeerde. In deze voor den regter zoo moei- jelijke zaak, gelijk de president van het Hof haar noemde, zal het hof aanstaanden Vrijdag uitspraak doen. DIJKGRAAF en 1IEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder zullen, op Maandag 4 December 1876, des namiddags ten 1 ure, ter Secretarie des Polders, in de Jans- slraat, te Haarlem, in het openbaar bij enkele Inschrijving, Bestekken van het Werk zijnop franco aanvragen, gratis verkrijgbaar ter Secretarie des Polders en liggen op de ge- bruikelijke Plaatsen ter 1 e z i n g. Aanwijzing in loco zal geschieden op Donderdag 30 No vemberdes morgens ten 11 ure, te beginnen aan den Spaarnwouderweg. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Opzigter des Polders, nabij Aalsmeeren bij den Hoofd-Opzigterte Haarlem. Haarlem, 21 November 1876. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder Gelet op Art. 96 van het Reglement van Bestuur voor de Waterschappen in Noord-Holland, brengen ter kennis van de Ingelanden van den Polder van af Vrijdag 1 December 1876, gedurende veertien dagen, ter Nnzage zal worden gelegd in het Lokaal van Staats in de Jansstraat, te Haarlem, van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure, aan de Stoomtuigen LeeghwaterCruquius en Lijnden, alsmede aan de Secretarie der Gemeente Haar- lemmermeerterwijl van de verdere tot die Begrooting bijbe- hoorende Stukken ter eerstgenoemde Plaats kan worden ken nis genomen. Haarlem, 21 November 1876. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. MEN IS VOORNEMENS om in de bovenstaaride Ge meente, te Hoofddorp, in de Herberg Station Hoofddorp, aan de Markt, op Donderdag 14 December 1 8 7 6, des voormiddags ten 10 ure, ten overstaan van den Notaris J. L. VAN DER MOER ieder p.m. g-root 20 Ilectareu, in dezelfde Gemeente ge- legende eerste aan den Sloterw?gtusschen den Lisserweg en den Ringdijk, bij Huigslootzijnde N°. 22, Sectie RR van de Polderkaart, en de tweede aan den Spieringweg tusschen den Bennebroekerweg en den Kruisweg, zijnde N°. 12, Sectie K van de Polderkaart, bij uitgezette Bil- letten meer bijzonder aangetoond. Inlichtingen kunnen verkregen worden aan het Kantoor van den voornoemden Notaris VAN DER MOER, in het Hoofddorp mede voornoemd, zoo ook wat betreft den eersten Kavel LAND, ten Kantore van den Notaris C. BREEDT BRUIJNte Uitgeesten wat aangaat den tweeden Kavel Land, ten Kantore van den Notaris J. A. GROSHANS, te Rotterdamaan de Hoogstraat, N°. 371. P. J. BROEKLIOFF, Notaris aldaar, zal, des morgens ten 10 ure, te Vijfhuizenten Huize van C. DEKKER, staande en liggende te Vijfhuissen, Gemeente Haarlem mermeerkadastraal bekend onder Sectie B, Nrs. 1218 en 1219, ter grootte van 5 Aren16 Centiaren. Nadere Inlichting ten Kantore van voornoemden Notaris P. J. BROEKHOFF, te Haarlemmermeer. Te bevragen bij L. M. DEN OUDEN, in Landbouw- Werktuigen, aan het Hoofddorp, te Haarlemmermeer.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2