- 192 - Wijzigingeii. Toelichting. Wijzigingen, Bijlage 3. Wijzigingeii. Toelichting. Toelichting. Wijzigingen. Toelichting-. WIJZIGINGEN Verordening op het kroozen en zuiveren van alle Vuilnis en Waterplanten der Vaarten, Dwars- en Lengtetogten en Slooten in den Haarlemmermeerpolder van 2 Junij 1871, buiten Veldwegslootmoeten onderhouden worden op de afmetingenwaartoe zij oor- spronkelijk zijn aangelegdof welke bij overeenkomst daar- voor zijn bepaald." „De binnensloot langs den Veldweg moet voor den 15 September 1878 gebragt en voorts gehouden worden op de breedte van 3 meter ter hoogte van bet Maaiveld, op de diepte van 1.25 meter beneden bet Maaiveld, en op de wijdte in den bodem van 1 meter." „Alle de genoemde slooten moeten met 1 balven meter schoonen kant bewerkt wor den een en ander op eene boete van f 5.voor iedere sloot, ten aanzien van welke een der voorschreven bepalin- gen verzuimd of overtreden is, docb te zamen de som van 25.niet te boven gaande." ART. 4. De woorden van Schouw- raden en andere, in den eer- sten en tweeden regel, worden vervangen door het woord hunne. In het slot van den tweeden regel worde October vervan gen door September. In den vierden regel verval- len de woorden over de be- doelde slooten. Geheel vervalle de zinsnede: Door Schouwen, enz. Bijgevoegd worde aau het slotvoor iedere gebrekkige sloot, dam of duiker te zamen tot het maximum van 25. ART. 5. In den eersten regel worden tusschen na en de ingelascht de woordende Schouw of na, en in den derden regel van de tweede alinea tusschen de woorden openbaar en aan- besteed, ingelascht de woor den of onderhandsch, Maaiveld 0.50 meter breeder. Afzonderlijke bepalingen zijn noodig voor de Bermsloot en de buiten Veldwegslootdie Diet op alle plaateen tev'ens Veldwegsloot is, omdatwaar die buiten Veldwegsloot tevens Bermsloot is, zij dikwijls als boezem van hevels dienst doet en dan niet volstaan kau met de afmetingen van een bloote Veldwegsloot, waarnaast nog eene eigenlijke Bermsloot be- staat. Ook op de Bermslooten waarvoor bij verkoop van Dijksgronden andere bepalin gen zijn gemaakt, kau het algemeen voorschrift voor de buiten-Veldwegslooten niettoe- gepast worden. Omdat Scbouwraden niet meer bestaan. Aan Ambtenaren moet even- wel de toegang niet kunnen geweigerd worden. October scheen te laat. Deze woorden waren over- bodig. Een definitie van schouwen is overbodig; deze was boven- dien onverstaanbaar. Het dient te blijkendat bet regt tot aanbesteden, om- schreven in de tweede alinea, ook aau het Bestuur toekomt na zoodanige bijzondere op- neming. Publieke uitbesteding zou onmogelijk zijn bij kleine ge- breken, of veel te duur uit- komen. Doorgehaald kunnen worden de woordenen zulks. Aan het slot der Verorde- ning worde toegevoegd De Verordening op het her- schieten en opmaken van de Weg-, Kavel- en Veldweg- slooten en het daarstellen van Duikers en Nummer- palen in den Haarlemmer- meer-Poldervan 1 April 1869, wordt ingetrokken. ART. 1 luide: „De Wegslooten moeten door de Eigenaars tweemaal 'sjaars, voor den 15den Junij en voor den 1 5den September, ter halver sloot gekroost en van van alle vuilnis en waterplanten gezuiverd worden. „Tevens moeten de kanten dier Slooten worden uitge- maaidopgehaald en ontdaan van hout- en andere gewas- sen." ART. 2 worde gelezen„AUe overige Slooten moeten eenmaal's jaars, voor den 15den September, door de Eigenaars gekroost en van alle vuilnis en water planten gezuiverd worden. „Tevens moeten de kanten dier Slooten worden uitge- maaid en ontdaan van alle hout- en andere gewassen." ART. 3 worde gelezen: „Zoo dikwijls het Polderbestuur de Vaarten en Togten doet kroozen, moet ieder Ingeland gedoogen dat Volgens de oude redactie kon niet voor July en No vember Schouw gedreven wor den. De Najaars-Schouw kwam dan vooral te laat, omdat het einde van September en het begin van October veelal reeds zeer riat zijn. Vereenvoudiging van redac tie, terwijl mede de Schouw vervroegd is. Dat het Polderbestuur zijn togten mag kroozen zoo dik wijls het verkiest, behoeft niet gezegdraaar alleen bepaald het flap of kroos op den kant van zijn land worde gewor- pen." „Iederdie hiertegen zich verzet, verbeurt eene boete van 3.voor ieder kavel of onderdeel daarvan, tot een gezamenlijk bedrag van 25." ART. 5 worde gelezen„Dijkgraaf en Heemraden zoo noodig bijge- staan door de Opzigters en verdere Beambten, drijven jaar- lijks na de in Art. 1 en 2 gemelde dagen Schouw over de in die artikelen gemelde Slooten." „Ieder, wiens Sloot of Sloo ten dan niet in orde bevonden worden en wiens kroos of flap van de Wegslooten niet is weg- geruimdverbeurt eene boete van f 3.voor iedere sloot, te zamen de boete van f 25. niet te boven gaande." „Indien het werk wordt afge- keurd, moet het binnen 14 dagen na schriftelijke aan- maning in orde zijn gebragt." ART. 6. In den derden regel, tweede alineaworden tusschen eige naars en aanbesteed gevoegd de woorden in het openbaar of onderhandschen in den volgenden regel doorgehaald de woordenen zulks. ART. 10. In den tweeden regeltus schen de woorden der- en lengtetogtenin te voegen de woorden vaartendwars- en, en in den derden en vierden regel de woorden8 April 1863 en afgekondigd den 16 Mei daaraanvolgende, te ver vangen door de woorden2 Junij 1871. dat ieder het vuil ontvangen moet. Redactiestrekkende tot bekorting en om het artikel in verband te brengen tot de vorige artikelen. Tegen het blijven liggen van het flap moet goed gewaakt worden omdat hetanders alles weder in de Sloot teregt komt. De boete werd daarom tot 3.verhoogd. Van de faculteit tot onder- handsche aanbesteding dient ook hier duidelijk te blijken. Tot betere handhaving van dc Verordening op de Water- berging acht het de Commissie noodig, en stelt zij voor: aan te stellen een bijzonderen Opzigter goed vertrouwd met de wetenschap van landmeten en waterpassen, of althans van de vereischte wiskundige opleiding en bekwaamhedenom de taak cn het in orde houden van de waterberginghet eontroleren van de Slooten van iederen ingeland, behoorlijk te vervullen. Haarlem, September 1876. De Commissie. m VOOBGESTELD IN DE Drukkerij van Bonga en Comp. Amsterdam.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 8