1876. Vrijdag, 1 December N°. 48. VAN A AN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zeyentiende Jaargaug. Prijs van het Abonnement in het Jaarf g. Prijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 13% Cent. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Holl. OTaatschappy v. Landbouw Afdeeling Haarlemmermeer. Afdeeling Aalsmeer en Omstreken. Landbouw. Gemeng'de Berigten. UIARLEMMERIIEER Prijs van een enxel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN TJITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. WJiterlijh Wprnatlag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeer-Polderte houden op Woensdag 6 December 1876, des morgens ten 10 are, in het locaal van Staats, te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Rapporten der Financieele Commissiea. tweede supple- ments-begrootingdienst 1876 b. verzoek van mejufvr. Dijk, om verbetering van den Veldweg in Sectie C. C. c. voorstel van het Dagelijksch Bestuur tot verkoop van een pont aan Offermand. verzoek van J. van Zijverden met voorstel van het Dagelijksch Bestuur, tot huur van dijks- grond e. vaststelliog van het Suppletoire Kohier van Omslag, dienst 1876 wegens verkochte dijksgronden. 3. Behandeling van het Rapport der Commissie voor de verbetering van den Waterstand in den Polder. 4. Verkiezing van een Heemraadtengevolge van het be- danken van den Heemraad D. W. P. Wisboom van Giesendam, wegens zijne benoeming tot Hoogheemraad van Rijnland. De predikbeurt in de Hervormde Kerk te Hoofddorp zal op Zondag 3 December 1876, des voormiddags ten 10 ure, worden waargenomen door Ds. van der Palmvan Houtrijk en Polanen. Op Zondag 3 December 1876 des morgens ten half-10 ure, zal de predikbeurt in de Hervormde Kerk te Kage vervuld worden door Ds. Fest. Ds. G. Nijhuis, te Langerak, heeft voor het beroep naar de Hervormde Gemeente Haarlemmermeer bedankt. van 22 tot 28 November 1876. GEBOREN Trijntjedochter van D. Jonker en T. Heinis. Anna Maria, dochter van H. C. R. Folmer en M. E. Billroth. Franciscus zoon van L. Vlegels en J. Krijnen. Bastiaan zoon van B. van 't Hof en H. Vaalburg. Adrianuszoon van P. Schalk en C. J. Cuvelier. Cornells Leendertzoon van A. C. N. Stieva en E. van den Heuvel Gccrtrui dochter van P. Visbeen en J. Floordiep. Adrianus, zoon van J. W. Verhoeve en G. de Bruin. Hendrina dochter van W. van Wijk en T. van den Heuvel. Janzoon van P. Heijstek en M. Heijstek. Maria Cornelia, dochter van W. Rijgersberg en L. Zoet. Marrigie dochter van W. van Wijk en J. Lnitjea. Agatha, dochter van J. Stok- man en M. Mesman. Jan, zoon van J. Vergunst en C Eeuwijk. Herbert Jan Conrad, zoon van R. W. Lammerts en A. Bakker. OVERLEDEN Huigje de Bruin oud 26 jaren gehuwd met D. Has- Hmbertoud 13 dagen, zoon van H. Spierings en S. Vink. Pieter van Twistoud 64 jaren. Corneliaoud 8 jaren dochter van K. Stet en M. Looij. ONDERTROUWD geene. GEHUWD A. de Heer met M. van Egmond. P. van Zijl met M. van Dam (wed.) Voor de betrekking van hoofd-ouderwijzer aan de school n 9 hebben zich 56 sollicitaDten aangemeld, In tegenstelling van de vele berigteu over aardappelziekte die zich dit jaar wederom zoo vreeselijk heeft geopenbaard verdient opmerking, dat J. van der Pol, in het Hoofddorp te Haarlemmermeer, eene aardappelsoortvoor zes jaren ge- leden uit zaad geteeldin den handel heeft gebragtwaarvau de knol tot dusverre van de ziekte verschoond bleef. Sloteil (N.-H.)29 Nov. Ten gevolge van het stilzwijgen van het onlangs gekozen raadslid J. Boschgeschiedde heden eene nieuwe verkiezing. Met 53 stemmed werd J. Bosch andermaal verkozen. Uitgebragt zijn 101 stemmenG. van Eden verkreeg er 30. Op Dingsdag 5 December 1876 des morgens ten 10 ure, zal de Afdeeling Haarlemmermeer eene vergadering houden in' het lokaal van den beer J. de Vries, te Hoofddorp. De volgende punten zullen alsdan worden behandeld Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Verslag van het verhandelde op de algemeene vergadering der Maatschappij, te Rotterdam gebouden. 3. Uitreiking van prijzen, op de tentooostelling te Rotterdam behaald. 4. Bespreking van het voorstel der Commissie uit het Bestuur van den Haarlem- mermeerpolder, betreffende den waterstand in Haarlemmermeer. (Zie het Bijblad van het Weekblad van Haarlemmermeer van 24 November j. 1.) 5. Bespreki; van landbouw betreffende onderwerpen. 6. Verloting om niet. Op Dingsdag 5 December 1876, des avonds ten half 7 ure, zal de Afdeeling Aalsmeer en Omstrekenten huize van den heer P. Kapteinte Aalsmeer, eene vergadering houden, waarin de heer F. R. Cortenvan Maastricht, als spreker zal optreden. ZwollCj 28 Nov. In de heden avond gehouden vergade- ring der afdeeling Zwolie, Zwollekerspel en omstreken van de Overijsselsche Maatschappij ter bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt, is mededeeling gedaau, dat dezen win ter vier lezingen door landbouwleer.iars zullen worden gehou den, waartoe door de provinciale staten 1000 is beschikbaar gesteld voor ruim 30 lezingen, verdeeld naar het getal leden onder de afdeelingen in deze provincie. Ook is het uitzigt geopend dat provinciale en rijkssubsidien zullen worden ver- leend voor landbouw-onderwijs. Aan het bestuur is magtiging verleend om het plan te zien verwezenlijkendat uitgegaan is van de Twehtsche afdeeling, om eene provinciale land- bouw-vereeniging te verkrijgen. Even zoo is aan het bestuur opgedragen eene verordening in het leven te roepen op de keuring van hengsten tot veredeling van het paardenras. Door het bestuurslid R. Barckhoff werd eene praktische voor- dragt gehouden over de verdelging van de aardvloo. Hoorn, 27 Nov. Op de alhier gehouden schei- of kleine najaars-koemarkt waren ongeveer 7300 stuks vee aangevoerd; voor de beste kwal. werden booge prijzen betaald met matigen handel; voor de 2de en 3de kwal. was de handel stug en werden lagere prijzen betaald. Niettegenstaande de droogte van den afgeloopen Zomer, is de tabak in de omstreken van Nijkerk zeer goed gelukt. Daar de planters in de laatste jaren veel voordeel behaalden, neemt de tabaksteelt nog steeds toe. Van handel in het nieuwe ge- was alhier is nog niets vernomen. Het programme voor de internationale tuinbouwtentoonstel- ling, die in 1877 te Amsterdam zal worden gehouden, is thans verschenen. Hieruit blijkt, dat de tentoonstelling niet minder dan 662 nommers zal bevattenwaarvoor prijzen en premien zullen worden uitgeloofd in 9 afdeelingen verdeeld: le afd.warme en gematigde kasplanten, n°. 1134; 2e afd., koude kas- en oranjerieplanten, n°. 135313; 3e afd.planten voor den vollen grond n°. 314473;4eafd., arrangementen van planten en bloemen, n°. 575534; 5e afd.' vruchten, groenten en zaden, n°. 535—569; 6e afd'., nijver- heid, toegepast op tuinbouw, n°. 570—609; 7e afd., kunst, toegepast op tuinbouw en plantenkunden°. 610535;' 8e afd.vooruitgang van den tuinbouw in de varieteiten n 636641 9e afd., tuinbouwwelenschap en onderwijs, n°. 642662. Bovendien spreekt het programma nog in eene lOe afdeeling van beschikbare prijzen, voor buiten het programma ingezonden voorwerpen, alsmede van prijzen voor medewerkers, tuinb'eden van liefhebbers, kultuurchefs van bloemistenenz.en van medailles voor de grootste of voor- naamste binnen- en buitenlandsche inzenders, liefhebbers en kweekers afzonderlijk. Het aanvankelijk bezoek van de rijkslandbouwschool is zoo verrassend meegevallen (bij het openen van de school in Sep tember jl., werden ruim ze3tig leerlingen toegelaten), dat de regering zich verpligt ziet daaraan nog 50,000 ten koste te leggen waardoor het rijk in het bezit zal zijn van een in alle opzigteu voortreffelijk ingerigte landbouwschool met proefstation. Blijkens de jongste bij de- Regering ontvangen officiele berigten nit Zwitserland betreffende den stand der veeziekten daar te lande, loopende tot 16 November j.l.was in het kauton Luzern een nieuw geval van besraettelijke longziekte voorgekomen op een stal van zeven runderen, die als gewoon- lijk alien afgemaakt werden. In den vrij gunstigen stand van het mond- en klaauwzeer was sedert het begin dezer maand geene verandering gekomen. Voorts waren weder zes gevallen van hondsdolheid en twee van kwaden droes aan- gegeven. Volgens de jongste officiele berigten uit Oostenrijk heerscht de veepest voortdurend, schoon niet in hevige mate, in de Bukowina en Gallicie, daarentegen waren Hongarije, Kroatie en Slavoniealsmede de Militaire Grenslandenvrij van die ziekte. Aan het voorstel van den heer de Jong en vier andere leden der J weede Kamer tot het houden eener enquete naar de besmettelijke longziekte onder het rundvee, vielbij de overweging in de afdeelingen der Kamer, over het algemeen eene zeer gunstige ontvangst ten deel. Men deed hulde aan den ijver der voorstellersdie eene krachlige poging beproefd wilden hebben om meer licht te verspreiden over eene gewig- tige aangelegenheid, die reeds meermalen de volksvertegeu- woordiging heeft moeten bezighouden. Aan dat meerder licht bestond, althans naar het gcvoelen van een groot aantal leden, wezeulijke behoefte bij den heerscheuden twijfel en on- zekerheid over den aard der ziekte, en over de meest doel- treffeude rnaatregelen om dat kwaad te beteugelen of geheel te friuiken en bij den heerscheuden strijd van meeningen over hetgeen tot het voorkomen of het beteugelen der ziekte moet worden gedaan. Eenige leden koesterden zulk eene gunstige verwachting van eene enquete omtr'ent de longziekte onder het rundvee niet, maar verzetten zich daarom niet tegen het houden daarvan. Eindeiijk waren er ledendie of regtstreeks bezwaar hadden tegen het houden van deze enquete, of twij- felingen opperden of het houden daarvan niet tot verkeerde gevolgeu zou kunnen leiden. A1 verder werd ook door leden, die geen principieel bezwaar tegen het houden der enquete haddende vraag gedaan of dat onderzoek niet een nood- lottigen stiistand zou kunnen te weeg brengen in de regerings- maatregelen tot bestrijding der longziekte onder het rundvee. Deze bedenking is nader ontwikkeld in eene notadie door den heer Rombach aan het verslag is toegevoegd. Van de zijde der meerderheid deed men opmerkendat, indien men voor het houden der enquete gestemd was, men daardpor geen blaam wilde werpen op het veeartsenijkundig staatstoezigt.. Men gaf >nog le kennen dat het geenszins de bedoeling was, omzoo lang de enquete niet was afgeloopen, elke poging tot beleugeling der ziekte te schorsen. Ten slotte wees men, ook om te doen zien hoe men buiten de Kamer onder de meer onmiddellijk belanghebbenden over het voorstel van enquete dacht, op het voorgevallene in de jongste vergadering vau de Holl. Maatschappij van Landbouw, waarin een voorstel tot adhesie aan het denkbeeld tot het houden eener enquete met gejuich werd aangenomen. De minister van binnenl. zaken spreekt in zijn antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over hoofdstuk V der staatsbegrooting zijne verwachting uit, dat thans aan de regering de gelden die zij noodig acht om spoediger en met betrekkelijk minder kosten de longziekte meester te worden niet zullen onthouden worden. De voorgestelde enquete behoef't daarvan niet terug te houden. Dat het ophouden der longziekte hier te lande onmiddellijk openstelling van de Duitsche grenzen voor den invoer van vee zou ten gevolge hebben, behoeft niet te worden betwijfeld. De minister van landbouw te Berlijn heeft stellig verzekerd dat die openstelling volgen zal, zoodra NedeHand van de longziekte bevrijd is, maar ook niet eerder. Wat den loop der longziekte betreft, sedert het tijdstip, waarop de memorie van toelichting werd gesteld, kan gezegd wordendat de ziekte geregeld is afgenomen en dat de toe- stand in de laatste zes jaren nog niet zoo gunstig is geweest als thans. Op den 3Isteu October 1875 waren er in het rijk nog 134 besmette koppels, op den 3lsten October 1876 slechts 60, dat is meer dan (fe helft minder. Door wijlen den heer R. M. Putman Cramer, te Arnhem overleden, zijn vermaakt aan het Protestantsch Bestedelingenhuis aldaar eene som vail 5000.en aan het Instituut voor Blinden-onderwijs en aan het Blin- dengesticht, beide te Amsterdam, eveneens eene som van 5000 alles vrij van successieregt. Terwijl de landbouwer A. Heeren te Eersel met den 17jarigen ar- beider Jansen op het veld werkzaam was, bemerkten zij in hunne nabij- neid een vlugt patrijzen. Jansen haalde aanstonds een geweer en schoot op de vogels. Het schot miste echter zijn doel, doch trof zijn baas, die op eenigen afstand stond, in het regterbeen. Te Laren (Gelderland)is door den jager Eggink, onder die ge meente een otter geschoten, welke 14 oude ponden woog, en eene lengte van anderhalven meter had: eene vangst, die in deze streek tot de zeld- zaamheden behoort. - Te Utrecht heeft de Sint-Nikolaas-kommissie besloten dit jaar aan de kmderen geen gebak uit te reiken, op grond van de veelvuldige klagten over de baldadigheid der Utrechtsehe jengd. De kommissie heeft gelijk maar of nu de straatjongens zich beteren zullen, in de hoop het volgende jaar wel koek te krijgen, is niet waarschijnlijk. Het behoort tot de ge- lukkige eigenschappen der jeugd, dat zij niet zoo ver vooruitzien" en in Juiij met zoet zullen zijn om in December een geschenk te krijgen. Als iets zeldzaams kan gemeld worden, dat te Noordbeek (Limburg) ui een gezm, dat weleer vijf kinderen telde, er nog vier in leven zijn die geboren zijn tusschen 1787 en 1799. Op 19 Nov. heeft te Berlijn een zoo dikke mist geheerscht, als volgens menscheD hengems nooit in die hoofdstad is waargenomen. Omtrent 2 uren was het met meer mogelijk om twee schreden voor zich uit een voorwerp eemgermate te onderscheiden. Allerwege had men de gaslichten moeten ontsteken.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1