Advertentien. Bekendmaking - 194 - MHHHi REGTSZAKEN. 1°. dat het van Onzentwege op te geven Aommer achter op den Hondenwagen op een zigtbare plaats moet worden geplaatst, en het die grootte moet hebben, zooals het Model, dat van af 15 December e. k. ter Gemeente- Secretarie alhier ter bezigtiging is. Het moet zijn een blik Plaatje, zwart geschilderd, met witte Cijfers; iszoo zal de verleende Vergunning dadelijk door hem worden ingetrokken. FABRIEK en MAGAZIJN van Werktuigen en Gereedschappen voor Landbouw en Zuivelbereiding. In een logement te Leeuwaxden, waar dagelijka, maar vooral Vrij- d (marktdag) een kleine eifectenbeurs wordt gehoudenworden dikwijls vndsoortige affaires op tijd en met premie gedreven. Een van zeer bij- zeren aard, had eenige dagen geleden plaats. De commissionair in eten R. El S. van Roodahnizum verkocht aan den heer R. f 5000 n, buitenlandsche Spanje op acht dagen, tegen eene premie van 4/kop" groene erwten Vrijdag jongstl. liep de zaak af. Daar Spaansche filsen jf waren gerezenkomen de erwten den genoemden commissionair tstaan op 47 cent per kop, zijnde bijna viermaal den winkelprijs. De pnie-erwteu h«eft hij due voor alles behalve een prijsje bekomen. Wat is niets? vroeg een meester. Na een poos zwijgens stak een der kapendie de* meester eenige dagen te voren een grooten worst had goragt en -"let een //dankje" was afgescheept, den vinger op en riep //diets -"cester is, als men worst voor iemand meebrengt en dan een v.ap*^' kriJgt-" De volgende anecdote nit de Engelsche regtspleging wordt verhaald ■Sergeant Cox veroordeelde in de vorige week een onden bekende van Lou dens dievenbende tot vijf jaren tuchthuisstraf. De beschuldigde veroor- loofde zich op te merkendat de regter bij zijn vonnis de zaak verkeerd opvatte. Immers was hij slechts wegens poging tot inbraak veroordeeld en de wet heeft daarop geen strenger straf dan twee jaren tuchthuis gesteld. Nadat de veroordeelde de zaal verlaten had, besloot de regter de pa- pieren nogmaals in te zien en ontdekte, dat de weggevoerde dief gelijk had. Andermaal den veroordeelde binnenroepende, deelde Sergeant Cox hem dit mede en veranderde de 5 jaren in 2 jaren tuchthuisstraf. //Dat heb ik je immers vooruit gezegd, wij kennen de wet beter dan zij, die haar beoefenen," was het lakonieke antwoord. Dezer dagen maakte een jonge dame in den laatsten sneltrein van Keulen naar Frankfort een vreeselijke reis. Zij was met een onbekenden heer de eenige passagier in een coupe van de tweede klasse. Even voorbij het laatste stationwaar de sneltrein stilhield, begon haar medereiziger vreeselijk te kermen en te steunen. In haar angst sloeg zij de glazen van de portieren stuk en riep om hulp, doch haar stem werd niet gehoord. Eindelijk, even voor men Frankfort bereikte hield de reiziger zich stil. Daar aangekomen bleek de man overleden te zijn. Men vond 9000 mark bij hemwaarschijnlijk was hij een koopmandie op de Frankforter mis inkoopen wilde doen. De jonge dame was zoo overspannen geraakt, dat men een oogenblik ook voor haar leven vreesde. Een boer zou voor zijn zieke vrouw een arts uit de naaste stad ha- lenen bij de zaak was haast. Aan het eerste gesloten huisniet ver van de poort, hondt hij sti^ en leest //Dr. E." Ras schelt hij en de docter verschijnt. //Kunt u mijn vrouw ook genezen?" //Beste vriend, ik ben docter in de rechten." //In de rechten? neen" zei de boer, /dan zal 't niet gaanwant mijne vrouw heeft 't in de linker zij Volgens nadere berigten betretfende den storm, die op 31 October in Bengalen woedde, blijkt uit officieele opgavendat niet 20,000 a 40,000 maar 215,000 menschen daardoor om het leven gekomen zijn. Op drie eilanden digt bij de kust zijn bijna alle inwoners door de opgezweepte golven gedood. Twee dier eilanden telden te zamen 100,000 inwoners. Midden in den nacht werd .men door de hoos overvallen. Vlugten op de daken baatte niet, want bijna alle huizen stortten terstond of weldra in; alleen zijdie boomen bereiken kondenbleven veilig. Deze storm is veel vernielender geweest dan de reeds zoo verschrikkelijke orkaan van 1864, waarbij 50,000 menschen het leven verloren. Men heeft in Engeland eene uitvinding gedaan, die groote gevolgen kan hebben. Ilet betreft eene soort van buskruitpapier, dat bestemd is om het gewoue buskruit te vervangen. Dit papier (eene scheikundige zelfstandigheidwaarin chloor- salpeter-, blaauw-, en chroomzure kali, als- mede hontskool en een weinig drooge stijfsel voorkomen) wordt in den vorm van een patroon opgerold, op de verlangde lengte en dikte. Het vervaardigen biedt geen gevaar aan en het papier kan alleen ontploffen wanneer het met vuur in aanraking komthet laat daarenboven geen vet- achtig overschot na in de loopen, en veroorzaakt minder rook, stoot minder en is eindelijk minder aan het vocht onderhevig dan bet buskruit. De proeven, die men er tot nu toe mede heeft kunnen nemen, hebben allezins aan de verwachting beantwoord. De uitvinder stelt zich voor, dit papier nog goedkooper te kunnen leveren dan het gewone buskruit. Twee vrienden, die elkander in jaar en dag niet ontmoet hadden, kwamen op zekeren tijd toevallig weer bijeen. //Wei, hoe gaat het u al vroeg de een. /Zoo tamelijk," was het antwoord; //sinds wij elkander verlieten, ben ik gehuwd." /Dat is goed nieuws." /Niet zeer goed want ik had het ongeluk eene booze vrouw te huwen." //Dat was jammer." //Dat kan ik juist niet zeggenwant zij bragt mij f 25,000 ten huwe- lijk mede." //Dat is vertroostend." //Niet zoo bijzonderwant ikkochtmet dat vermogen eene groote kudde schapen, die alien aan eene heerschende besmettende kwaal stierven." //Dat is waarlijk ongelukkig." //Niet zoo heel ongelukkig; want ik maakte meer geld van de vachten, dan mij de schapen zelve gekost hadden." //Dat was dus sch&vergoeding." /Niet- metal; want mijn hnis en heel mijn vermogen werden door een' brand vernield." zDat was inderdaad verschrikkelijk." //Niet zoo heel ver- schrikkelijk.; want mijne booze vrouw verbrandde met het huis." Het menschelijk organisme. Dc mensch is des avonds niet zoo lang als des morgens, dit kan soms bijna een centim. verschillen. Des zomers weegt een gezond mensch ongeveer drie ponden minder dan in den winter. Van alle schepselen, van gelijke grootte, heeft de mensch de meeste her- sens, gewoonlijk vier pond op honderd pond ligchaamszwaarte, terwijl een os van duizend pond slechts een pond hersens heeft. In het menschelijk ligchaam zijn in het geheel 249 beenderenals60 in het hoofd67 in den romp, 62 in de armen en de handen en 60 in de beenen en de voeten. Het hart trekt zich ongeveer 4000 malen in een minuut te zamen. De geheele bloedmassa in het ligchaam van 15 tot 25 pond vloeit ieder unr achttien malen door het hart en doorloopt in een minuut miustens 125 voet. De pols van een gezond volwassen persoon, slaat in een mi nuut niet beneden de 80 en niet boven de 90 slagen, gewoonlijk 84 j op gevorderden leeftijd gaat het getal polsslagen dikwijls tot 60 in de mi nuut terug. Het Japansche keizerspaar op reis. In Japan is men wederom een belangrijke schrede voorwaarts gegaan. Vrijdag den 2en Juni, des v.m. half tien heeft het Japansche keizerspaar, zooals men uit Yeddo bericht, met een groot gevolg de eerste groote openbare rondreis door de provin- cieu van dat rijk aangevangen. De reis wordt per rijtuig gemaakt en de Mikado en zijn gemalin bedienen zich daarbij van twee prachtige landauers. Tevens heeft de Mikado bevolendat geen politie den trein mag verge- zellen, als bewijs dat hij zijn volk vertrouvvt. Allen zullen in het vervolg hun Regent vrij kunnen zien ook wenscht de Mikadodat niemand zich voor hem ter aarde werpe, of om zijnentwil zijn dagelijksche bezigheden verzuime. In iedere provincie wordt hem een statistiek overhandigd benevens een opgave van de verdienstelijkste kooplieden, oeconomen, on- derwijzers, enz., als ook een van de getrouwste huisvrouwen en de eer- lijkste dienstbodenten einde aan die alien een keizerlijke onderscheiding uit te reiken. //Meester, het complement van me moeder, en daar hebt uwe een paar proefjes van der eige slacht; me moeder heit et varken zelfgemest." //Wei TeunisTeunis, ik ben er vvarempel verlegen meehet is wezen- lijk te veel." //Ja meester, dat zei me moeder ook, maar vader zei, geef het den jongen maar gerust mee, want men kan dien vreetzak toch nooit van z'en leven genoeg zenden." Te Breda heeft zich een zonderling incident voorgedaan met het monnikeu-klooster aan den Dreef, op de Belgische grenzeu. De aldaar ge- vestigde mouniken, bedelmonniken genaamd mogen niets bezttten. Feite- lijk waren zij echter eigenaars van bedoeld klooster, maar hadden de ge- bouwen enz. op naam van een goed katholiek burger laten zetten. Deze burger was trotsch op het bezit van een dusdanig heilig eigendombe gon langzamerhand minder goed burger te zijnwerd een dronkaard en verkocht ten slotte zijn pseudo-eigendom uit de hand. Aan deze geschie- denis is weinig te doen. De eerwaarde broeders zijn bedrogenopgeligt, want zij moeten het klooster verlaten en zich elders zien te vestigen. De koetsier van een der tramwagens te Parijs, beklaagde zich aan zijne vrouw, dat hij de handen zoo vol had met zijne teugels, zweep en remkrukdat hij soms verlegen was hoe hij het iluitjezoo onmisbaar voor de dienst, aan den mond brengen zou. Zijne vrouw gaf hem den raad den blaasbalg uit hnnne keuken mee te nemen, het fluitje aan het uiteinde der pijp te bevestigenen dan met zijnen voet te trappen als op een pedaal, wanneer hij een fluitsein geven moest. De man volgde dien raad op, en dat ge'improviseerd mechanisme werkte zoo goed, dat de tram-way-kompagnie het idee overnamen het vernuftige echtpaar 100 francs schonk voor de uitvindingdie nu op alle wagens zal worden toegepast. Op de Duitsche spoorwegen wordt onderweg wijn uit de vaten ge- pompt door middel van gutta-percha slangen. Iemand, op heeterdaad bij dit proeven betrapt, verontschuldigde zich daarmede, dat hij onderzoek deed naar de wijnvervalschingdie tegenwoordig zooveel ergernis geeft. Hij meende het gouvernement een dienst te doen. Een heer zijnen reisgenoot een snuifje aanbiedende. //Wilt n gediend zijn De reisgenoot. Laat mij met vrede, je hebt me al eens gepre- senteerdik snuif in het geheel niet. De heer. Waarachtig, snuif je in 't geheel niet Dat is eeuwig jammer, want je hebt er zoo'n mooi lokaal voor. Naar aanleiding van een berigt omtrent papier en geweven stoffen van asbest, dat dezer dagen in verseheiden dagbladen gelezen wordt, deelt de heer A. J. W. Farncombe Sanders in het TJtr. Dagbl. de voigende bijzonderheden mededie misschien door dezen of genen industrieel of handelaar van eenig belang kunnen zijn. „Verleden winter heeft de Marchese Baviera de beleefd- heid gehad mij op zijn bureau, (tevens bureau der redactie van den Osservatori Romano via San Clandio te Rome) eene verzameling van voorwerpen, uit asbest te Tivoli vervaardigd te doeri zien. „In haren eerstennog weinig gezuiverden en bijna onbe- werkten staatis de stof thans vrij goedkoop en wordt naar Amerika en Engeland verzonden om te dienen als pakking in stoomwerktuigen waarvoor ze uitnemend geschikt schijnt te zijn. Zeer goedkoop zijn ook de grove papiersoorten en het kartonin een woord al die preparatenwaar geen weven bij te pas komt. In het weven ligt echter groote moeilijk- lieid men kan het doeD maar het is buitensporig duur. Ue Marchese wees mij een rolin grootte overeenkomende met een rol laken bij een kleedermaker, en in kleuren- weefsel vrij wel gelijk aan de beste soort van het geelach- lige grove Engelsche linnen, dat voor heeren-zomerkleeding gebruikt wordt. Den juisten prijs per meter herinner ik mij niet, hij was eenige honderd franken. Geheel binnen het bereik van onze dagelijksche prijzen is het papier en bordpapier. Het papier liet toen (misschien in de fabrikatie sedert nog verbeterd), wat kleur en aanzien betreft, nog wel iets te wenschen over: met gewone pen en inkt kon men er evenwel zeer goed op schrijven. Ik hield het geruimen tijd in de vlam van eene kaars; door den aanslag der roetdeeltjes was het natuurlijk zwart gewor- den, het schrift was echter nog zeer duidelijk te lezen en het papier, bij vouwen en heen en weer wrijven, even sterk als te voren. Van nog meer belang kwam mij het karton voordat er uiterlijk geheel als gewoon bordpapier uitziet, en op het gevoel den indruk maakt van een stuk zeep. Ik zag allerlei voorwerpen daaruit vervaardigeno. a. doozen, van voren openslaande, tot berging van papieren, zooals ze bij ons op vele kantoren gevonden worden. De lo- caliteit liet het herhalen der proefneming niet toe, die den vorigen dag in tegenwoordigheid van een aantal belangstel- lenden was gedaan. Een aantal akten brieven enz. was in zulk een doos op een kolenvuur geplaatst en er geheel onge- deerd weder uitgekomen; de doos zelve, hoewel natuurlijk de blijken dragende van in het vuur geweest te zijnwas nog volmaakt bruikbaar. Mijn indruk wasdoch vooral in dit opzicht, in den tegenwoordigen stand der fabrikatie, dat het bewerkt asbest voor notarissen, kooplieden. en alien, die veel paperassen te bewaren hebben zeer goede diensten bewij- zen kan. Wat de verkoudheid van een zangeres aan een opera-direc- teur duur te staan kan komengezwegen nog van al de zorgen moeite en angsten die zij hem veroorzaakt, onder- vond de directeur van het Theatre Italien te Parijs deze week op gevoelige wijze. Verdi's Aida was aangekondigden dien dag voor 14,000 francs plaatsen besproken. Tegen vier ure des namiddags komt de noodlottige tijding dat mw. Guey- mard-Lauters dien avond onmogelijk geluid kon gevende vreugde van den directeur over de kolossale recette van dien avond, jammerlijk verstoren. Wreef hij zich tot vier ure van blijdschap in de handenna vieren wrong hij ze wanhopig wat te doen? Geen andere opera was ter opvoering gereed. Alleen de Forza del destino. Treurige toepasselijkheid op zijn toestandIn allerijl wordt door strooken op de aanplak- billetten van de verandering der voorstelling kennis gegeven, met de gebruikelijke bijvoegingdat zijdie reeds plaats genomen haddenhun geld terug konden krijgen. En van de heerlijke 14,000 reeds in de kas gevloeide francs moesten niet meer of minder dan 10,000 gerestitueerd worden. In een der Fransche dagbladen wordt melding gemaakt van een zeer zeldzaam pathologisch geval. Een jong meisje, van deftigen huizewoonachtig in de Faubourg St.-Honore, geraakte eensklaps zoo hevig en onophoudelijk aan het niezen, dat men twee geneesheeren ontbood. Te vergeefs werden de krachtigste middelen om het niezen tegen te gaan onmiddel- lijk aangewend. Het duurde meer dan twaalf uren achtereen, en de arme lijderes verkeerde in schrikwekkenden toestand van uitputting. De oogen puilden uit hunne kassengroote zweetdruppels parelden op het voorhoofd en het was als zag men haar vermageren onder haar onverpoosd lijden. Ten einde raad, werd eindelijk chloroform aangewend; zij sliep in, het niezen hield op, maar zoodra niet bad het middel uitgewerkt, of met vernieuwde hevigheid herhaalde zich het vreeselijk ver- schijnsel. De onbeschrijfelijke lijdensuren waren nu tot 27 geklommen. Een jong geneesheer ried alsnu behandeling met koud water aan. Men liet hem begaanen na drie en een half uur werd het gewenschte effekt verkregen. Het niezen hield voor goed op. De lijderes was doodelijk afge- mathare krachten waren uitgeput. Den volgenden dag kwam ook hierin beterschap en was zij, hoewel nog uiterst zwak echter blijkbaar buiten levensgevaar. Bij de vermelding van dit zeldzaam verschijnselwordt vermelddat in de werken van een Engelsch geneesheer, Eggerton, een soortgelijk geval verhaald wordt. In de omstrekeh van Edinburg werd een vrouw, eenige dagen na hare bevalling, op dezelfde wijze aangetast. Zij bezweek echter reeds binnen weinige uren. gehouden getuigenverhoor de voile overtuiging niet verkregen, dat de beklaagde zich aan het hem ten laste gelegde heeft schuldig gemaakt. Bij arrest van het prov. geregtshof in Noord-Braband is Francis Henricus Josephus Smitsontslagen burgemeester van Stratum, wegens knevelarijveroordeeld tot 3 maanden celstraf. Voor de regtbank te Bergerac is een niet alledaagsch proces aanhangig geweest. Den 23 Junij 1872 kwamen de heer de Lard pastoor der gemeente Sainte-Sabineen de heer Marche, maire der gemeente Nojals-et-Clotteshet vol gende overeen indien de graaf van Chambord binnen 4 jaren, te rekenen van genoemden dag, koning van Frankrijkis, zal de heer Marche voor 500 fr. een hostiekast voor de kerk van Nojals koopenis de graaf op het bepaalde tijdstip niet koning, dan zal de pastoor van SaiDte-Sabine de hostiekast betalen. De graaf van Chambord is nog niet op den troon gestegen, en dus heeft de maire den pastoor in mora gesteld aafl zijne verbindtenis gestand te doenpater de Lard Weigert, en dien ten gevolge is hij voor de regtbank gedagvaard, om te hooren de overeenkomst van kracht verklaren. Door het hof van assises in Brabant werd onlangs een 20 jarig jongmenschzekere Degieter, laatst gewoond hebbende te Ukkel, bij verstek ter dood veroordeeld wegens moord op zijne beminde. De moordenaar had, na het plegen van zijne misdaad, onder een valschen naam, voor Atjeh dienst geno men. Daar overleed hijen dus kwam zijne geboorteakte opgemaakt onder den valschen naamin Belgie terugnu doet zich het zonderlinge geval voor, dat een beschuldigde, hoewel overleden, ter dood veroordeeld is gewordenen dat een levende, de persoon, wiens papieren Degieter had weten magtig te worden, als overleden is ingeschreven in de regis ters van den burgerlijken stand. Het geregtshof te 's Gravenhage heeft het vonnis der regt bank te Dordrecht bevestigdwaarbij een gemeenteraadslid van Zwijndrecht is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde beleediging van den burgemeester. Ook het hof had uit het Enrico Francesconi, de bedrijver van den onlangs vermelden afschuwelijken moord te Weenen gepleegd op den brieven- besteller Guga, is veroordeeld tot de straffe des doods door middel van den koorde. Te Saintes is verleden week een man van 77 jaar ter dood veroordeeld. Hij had zijnen kleinzoon vermoord, omdat deze, naar hij ter teregtzitting opgaf, hem twee konijnen ontstolen had. Na den moord gepleegd te hebben had deze lieve grootvader het huis in brand gestoken. Voor de regtbank te Berlijn is eene zaak behandeld van zekeren Rohde, beklaagd van diefstal. Nadat het openbaar ministerie vier maanden gevangenisstraf had geeischt, vroeg de voorzitter aan Rohde of deze nog iets te zeggen had. „Ja, heer president'', antwoordde hij, en onder het uitspre- ken van deze woorden haalde hij een pistool uit den zak, zette ze op de slaap van zijn hoofd en drukte ze af. Geluk- kig ketste het vuurwapen en voor dat Rohde het op nieuw kon rigten, bevond het zich reeds in handen van de geregts- beambten. Voorspoedig bevalleu van een' ZOON, A. BARKER, geliefde Echtgenoote van R. W. LAMMERTS. Haarlemmermeer27 November 1876. De BURGEMEESTER van Haarlemmermeer Overwegende dat door hem aan verscheideoe Personen tij- delijk Vergunning is verleeild om in deze Gemeente met HOADENWAGENS te mogen rijdeu doch dat bij hem klagteu zijn ingekomen dat men Hondenwagens meermalen onbe- heerd aan den openbaren weg laat staan, zonder dat men weet wie dezelve toekomen Gezien Art 16 der Politie-Verordening dezer Gemeente; Besluit 1°. met ingang van 15 Januarij 1877 ill te trekkeil al de door hem afgegeven Vergunningen om in deze Gemeente met Hondenwagens te mogen rijden 3°. met ingang van dien datum Ilienwe Vergunningen af te geveil aan hen, die op hun Hondenwagen zullen hebben gesteld het NOMMER dat van Onzentwege hen zal wor den opgegevenen tot welker opgaaf men zicb, van af 2 Januarij 1877, ter Secretarie alhier kan aanmelden; 3°. Geene Vergunning aan Bewoners dezer Gemeente af te geven, alvorens hem door Kwitantie van den Gemeente-Ont- vanger is gebleken, dat de verschuldigde Hondenbelasting over 1876 is voldaan; Voorts te bepalen: 2°. dat de Eigenaar zal zorgen dat het opgpgeven Nom- mer steeds duidelyk op den Wagen zigtbaar bljjve. Wordt be- voaden dat het Nommer van den wagen af of onleesbaar P. S. De bedoelde Plaatjes zullen verkrijgbaar zijn bij de Heeren J. BUIJN C°. in het Hoofddorp. Haarlemmermeer28 November 1876. De Burgemeester voornoemd J. W. LANTZENDORFFER. Haarlem. J. G. v. d. AHEID.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2