1876. Vrijdag, 15 December. No. 50. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Zeventiende Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haar I emmermeer, Holl. Maatschappy v. Landbouw. Landbouw. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Afdeeling Aalsmeer. VXXAto IIAARLEMINERfHEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, RED ARTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAA B01VGA C°.te Amsterdam. t'itfrlfjk Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Agenda, voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeer-Polder, te houden op Woensdag 20 December 1876, des morgens ten 10 ure, in het locaal van Staats, te Haarlem. 1. Mededeelingen.2. Bebandeling van het Rapport der Financieele Commissie, over de Begrooting voor 1877. Bij de op den 4den December door Dijkgraaf en Heem- raden van den Haarlemmermeer-Polder gehouden openbare aanbesteding vanhet gelijk maken en herstellen van den Ringdijkmet taluds en bermen, tusschen den Vijf huizerweg en den Spaarnwouaerwegaan de Oostzijde des Poldersis inge- schreven door: J. van den Heuvel Az.te Haarlemmermeer, voor 6988; G. BuntAmsterdam10,776; M. Romers,Haarlemmermeer, 6957; A. Wegge,Waddinxveen, 4496; L. BrouwerGouda, 5970 Welk werk aan L. Brouwer, te Gouda, voor de door hem ingeachreven som is gegund. De predikbeurt in de Hervormde Kerk te Hoofddorp zal op Zondag 17 December 1876, des voormiddags ten 10 ure, worden waargenomen door Ds. Maasdijk, van Haarlem. Op Zondag 17 December 1876, des morgens ten half-10 ure, zal de predikbeurt in de Hervormde Kerk te Kage ver- vuld worden door Ds. Sigal. Aan het schriftelijk gedeelte van het vergelijkend examen voor debetrekking van hoofd-onderwijzer alhier hebben 41 sollici- tanten deelgenomen. Later zullen eenigen uitgenoodigd worden aan het meer praktisch gedeelte deel te nemen. Voor de betrekkiug van hulp-onderwijzeres aan school n°. 9 hebben zich twee sollicitanten aangemeld. In den nacht van 9 op 10 December, is een schaap, op het land van J. van der Hulst, Sloterweg-VijfhuizerwegRE, kavel 4, geslagt en de bout meegeuomeu. Naar de daders wordt onderzoek gedaan. Een op de slagtplaats gevonden mes kan welligt aanleiding geven tot het ontdekken van den schuldige. Verschillende plaatsen in deze gemeente worden genoemd waar zich des avonds of 's nachts personen hebben vertoond, kennelijk met geen goede bedoelingen. Dingsdagavondomstreeks 7 uur, is, wegens de duisternis, in de Ringvaart geloopenPieter Bakker, wonende in de Lisserbroek. Door Hendrik van Dongen is hij met groote in- spanning gered. van 6 tot 12 December 1876. GEBORENHnbertus, zoon van J. L. van den Hoogen en J. Lamboo. Cornells, zoon van P. Kaptijn en M. Romijn. Maria, docbter van M. Jelierse en M. Snoek. Hendrikus, zoon van H. Timmers en P. van Lenven. Geertruida, docbter van J. Maaskant en N. de Regt Willem, zoon van P. Kruk en N. Broers. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van J. Offerman en A. Been. OVERLEDENDirk, oud 3 jaren, zoon van K. Stet en M. Looij. Jacob de Koter, oud 33 jaren, geh. met Neeltje Evers. Adrianus, oud 13 maandeu, zoon van G. de Vries en C. van Rooijen. Govert, oud 8 maanden, zoon van J. Vervoorn en N. Vos. ONDERTROUWD: geene. GEHUWDgeene. Sloteil (N.-H.), 13 Dec. Op Vrijdag 15 December e. k., des avonds ten half acht ure, zal bij den beer C. Korendijk, Stadhouderskade bij de Voudelskade te Amsterdameene ge- combineerde vergadering der leden van de afdeelingen Am sterdam Sloterdijk en Sloten der Hollandsche Maatsckappij van Landbouw gehouden wordenwaarin mr. J. P. Amersfoordt van Haarlemmermeerzal spreken over het koelen en wegen van melk en over het wenschelijke van een veeparlc. Het aautal leden bedraagt 1129. Voor de betrekking van bulp-onderwijzer alhier heeft zich, zelfs op een traktement van 600, geen sollicitant aangemeld; thans is door den raad besloten eene hulp-onder wijzeres aan te stellen tegen 550, beneveus 50 voor elk vol jaar verblijf. In de op 5 December gehouden vergadering van de afdee ling Aalsmeer der Roll. Maatscliappij van Landbouw, hield de heer F. R. Cortenvan Maa3tiicbt, eene voordragt. Spreker begon met eene uitlegging wat de theorie en wat de praktijk is van den landbouw, handelde vervolgens over den planten- groeide stoffen die hiertoe noodig zijn en welke stoffen de noodzakelijkste zijn, die men door middel van bemesting aan de plant moet geven. De gewone vaaltmest beschoUwde spreker als hoofdmeststof hoewel die op klei en leemgrond vooral goed is om de los- heid en vruchtbaarheid te bevorderen dient men toch in't oog te houden, dat de vaaltmest niet al de grondstoffen vergoedt die de plant aan den grond ontQeemt en dit dus op den duur tot berooving of uitputting' leidt. Hierin kon men tege- moet komen door middel van ehemische meststof als hulp- meststof, mits de verschillende stoffen in goede verhouding toegepast worden. Nadat de voorzitter den geacbten spreker had dank gezegd werd de vergadering, die, niettegenstaande het ongunstige weder, vrij goed bezocht was, gesloten. Zwolle13 Dec. De weersgesteldbeid is zoo zachtdat in verschillende weilanden om deze stad de boterbloempjes en meizoetjes welig staan te bloeijen. Zoo iets is zeer zeldzaam en in den regel eerst in Maart of April waar te nemen. Capelle (Langstraat), 12 Dec. De handel in hooi is van weinig beteekenis. De koopers houden zich meer terug en vele houders zouden thans gar. ie verkoopen dock ook de persen verwerken thans weioig. De beste kwaliteit werd in de laatste dagen tot f 23 per 500 kilogr. verhandeld. Ook het kalf-vee is minder gewild en daardoor iets flaauwer in prijs. Vette, koeijen worden nog al druk afgeleverd en brengen gemiddeld 70 a 75 c. per kilogr. op. Vette Varkens, die thans veel voorkomenworden naar kwaliteit en zwaarte, tot 66 a 67 c. per kilogr. verkocht. lira "ten, 11 Dec. Hoe noodzakelijk eene herziening van de belasting op ongebouwde eigendommen is, moge blijken "it de omstandigheiddat hier uitgestrekte beste landenaan vermogende eigenaars behoorende, sedert de ontginning dat is sedert ongeveer een halve eeuw geleden nog steeds vrijdom van belasting genieten, omdat men met of zonder opzet vergeten heeft dien vrijdom in te trekken. Daarentegen zijn veel later ontgonnen landen in de Drachtsche Compagnie, van veel minder waarde en toebehoorende aan kleine boertjes, zoo zwaar belast als de beste kleigronden in het midden der provincie. Door Gedeputeerde Staten van Noord Holland is, bij besluit van 6 dezerde sluiting der jagt op klein wild in dit gewest bepaald op Zaturdag 30 December e. k., met zonsondergang. In het tijdperk van vier weken29 October tot 25 No vember 1876, zijn, blijkens ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aangetast: in Zuid-Holland 32, Noord-Holland 2 en Friesland 21 totaal 65 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 44 runderen door die ziekte aangetast. In het laatst van November 1.1., zoo schrijft men ons werd te Pietersbierumprovincie Friesland, een buitengewoon groote en zware os geslagt. Het sckoone dier was 1 meter 8 decimeter (6 voet) hoog en had een gewigt van bijna 1500 halve kilogr. Daar het dier eenigen tijd niet wel was, en in de laatste drie weken weinig voedsel kon gebruiken, zal het zeer zeker veel in gewigt verloren hebben. Deze os was van echt Friesch ras en aangefokt en gemest door den heer Meindert A. Hibma te Pietersbierum. Door dien heer zijn vroeger nog twee zulke ossen en eene koe, van denzelfden s!am aangefokt en gemest, die ook alien tusschen de 14 en 1500 halve kilo hebben gewogen. Doch was deze laatste gezond gebleven dan had hij zijn voorgangers ver achter zich gelaten. Men ziet hieruit, dat het Friesch vee niet gekruist behoeft te worden met vreemd ras. Het Hoofdbestuur der „Internationale Tuinbouw-tentoon- stelliug", in 1877 te Amsterdam te houden, heeft besloten dat de opening der tentoonstelling van tuinbonw-voortbrengselen op 13 April en de sluiting op 3 Mei zal plaats hebben. De gelijktijdig te openen tentoonstelling van plantaardige voort- brengselen zal ongeveer twee maanden duren. Het Hoofdbestuur heeft benoemdtot penningmeesterin plaats van Mr. H. S. van Lennep, die wegens andere bezig- heden is afgetreden, Jhr. Mr. S. Backer, te Amsterdam; tot tweeden secretaris, den heer J. B. Groenewegen mede te Amsterdam woonachtig, en tot lid der commissie voor den tuinbouw den heer Henri van Lunteren, te Utrecht. De uitvoerige programma's zijn thans algemeen verspreid en worden aan hendie zich daarvan in het bezit wenschen ge- steld te zien, op aanvrage verzonden. De by de programma's behoorende reglementen benevens de opgaven der uit te loven pryzenzijn in bewerking en zullen weldra verschijnen. Door eene bijzondere commissie zal voor eene doelmatige ontvangst der de tentoonstelling en het daaraan verbonden congres bezoekende vreemdelingen, worden zorg gedragen. In de den 13 dezer gehouden veiling van de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, van 529.96 hectaren, zijn al de perceelen verkocht voor f 1,654,763. De hoogst bestede prijs was 3700, de laagste f 2150. De algemeene vergadering der Friesche Maatsckappij van Landbouw zal in 1877 te Sneek worden gehouden. De Nederiandsche consul te Memel berigt, onder dagtee- kening van 7 December j.U, over den uitslag van den oogst in zijn ressort hoofdzakelijk het volgendeDe aanhoudende hitte en droogte van den zomer heeft het graan te vroeg tot rijpheid gebragt, hetgeen zeer nadeelig op de opbrengst ge- werkt heeft. Deze bedroeg: van rogge slechts 70 pet., van garst 77 pet., van haver 72 pet. en van tarwe zelfs maar 32 pet. vau een gewonen middelmatigen oogst. Erwten en aardappelen zijn beter uitgevallen daar de later ingetreden regens nog invloed op hunne ontwikkeling konden uitoefenen; de hooi- en klaveroogst zijn daarentegen zeer schraal uitge vallen. Ten gevolge van aanvoeren uit Rusland blijven de prijzen alhier op eene vrij matige hoogte. De bij de Regering ontvangen officiele mededeelingen uit Zwitserland, omtrent den stand der veeziekten daar te lande loopende tot 4 December, houden in: dat in de laatste helft van November de besmettelijke longziekte op nieuw in eene gemeente van het kanton Zug was uitgebarsten op een stal van zeven beesten, welke terstond alien afgemaakt waren. Het mond- en klaauwzeer was gedurende hetzelfde tydvak weder op eene in het oog vallende wijze toegenomen, en o. a. in vier kantons op nieuw uitgebrokenwaar het zich sedert maanden niet vertoond had. Het aantal besmette stallen was sedert 16 November meer dan verdubbeld. Bij een onderzoek naar de oorzaak van dit verschijnsel was gebleken dat de ziekte in onderscheidene gevallen overgebragt was door Jtali- aanseheover het kanton Geneve ingevoerde, varkens. De eigenaar dier varkens werd gereglelijk vervolgd. Zes uieuwe gevallen van bondsdolheid waren in vier kantons voorgekomeu. Blijkens de jongste officiele berigten uit Oostenrijk begon de veepest zich in Gallicie meer en meer te verspreiden en heerschte zij zelfs in negen districten van dat gewest in geen der vroeger als besmet opgegeven oorden was de ziekte nog tot staan gebragt. In de Groninger Courant leest men het volgende De Maatschappij van Nijverheid in het Westerkwartier der provincie Groningen hield op Zaturdag den 2den December j.l. hare 38ste algemeene vergadering ten huize van den lo- gementhouder K. de Vries, te Noordborn. Bij die gelegen- heid trad de heer P Dijksterhuishoofdonderwijzer te Grijps- kerk en secretaris der maatschappij, als spreker op. Hij had tot onderwerp zijner rede genomenhet leven en werken van Geert Reindersden gelukkigen bestrijder der veepestgeboren te Bedum den 19den April 1737 en overleden te Bellingeweer den 4den February 1815. Onder opgave van de bronnen die den spreker bij het ontwerpen van zijne schets hadden gediend, werden de jeugd, de jongelingsjarende mannelijke leeftijd en de ouderdom van den waardigen Geert Reiuders in verschillende bijzonderheden geschetst, en voorts het lijden en strijden van den mandie zich zelven hoofdzakelijk had gevormd, in enkele trekken aarigewezen. Uit de geschiedenis der runderpest werd het verschrikkelijke dezer ziekte aange- toond en daaruit aanleiding genomenhoe Geert Reinders tot wering dezer ziekte werkzaam was, hoe hij door tal van proefnemingen tot de belangrijke ontdekking geraakte, waar- door hij, volgens het ondersohrift van zijn portret, de ge- lukkige bestrijder der veepest kon genoemd worden, en tevens opgegevenop welke wijze de inenting door hem geschiedde. De spreker stond vervolgens stil bij de waarde van de werk- zaamheden van Reinders in verhouding tot de wetenschap van dezen tijd, waaruit het hooge belang der zaak, door den kundigen Reinders voorgestaan en bevorderd duidelyk bleek. Uit de vermelding van de medailles en premien bleek de onderscheiding, die aan Reinders door verschillende maat- scbappijen werd bewezen, en uit de opgaven van ambten en betrekkingendie de waardige man bekleeddezag menhoe hoog hij in de aehting van weldenkende menschen stond aan- geschrevenofschoon ook niet vergeten werd melding te ma-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1