- 206 - I Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 13 tot 19 December 1876. Ilaarlemiuerliede en Spaarnwoude. Door het bestuur van den vereenigden binnenpolder van Spaarnwoude is aan- besteed het amoveren van een watermolen en het bouwen van een vijzel-watermolen. Ingekomen waren 15 inschrijvingsbil- lettende laagste inschrijvers waren P. van Essen en J. Bakker, voor 16,260.60. Landbouw. ISemengde Herigten. GEVEILDE PERCEELEN, Het daarop ingediend rapport van den Hoofd-Opzigter luidt als volgt Het belende perceeltje grond van den adressant is een gedeelte van seetie PN°. 1en gelegen op den hoek van den Veldweg en Venneperweg; nu wil hij den Veldweg, voor zoo ver zijn grond loopt, van den Polder koopendoch daar die Veldweg de uitweg is van de gronden van den Heer Wilson, seetie P, bestaat er geen mogelijkheid dat gedeelte Veldweg buiten publieke dienst te stellenwaarom ik moet voorstellen het verzoek niet toe te staan. Naar aanleiding van dit rapport vereenigt de Vergadering zich met het voorstel, door het verzoek te wijzen van de hand. XI. Ten slotte wordt gelezen een voorstel tot verhooging van den post „Verdieping der Ringvaart", welk stuk is van den navolgenden inhoud Bij de Begrooting voor deze dienst is toegestaan voor de verdieping van de Ringvaart by het Nieuwe Meer en bij Halfweg een bedrag van 3000. Ten gevolge van de klagten over de verondieping in de Ringvaart bij Huigsloot, wordt het pligt de Ringvaart aldaar te verdiepen. Uit de gehouden aanbesteding is gebleken, dat voor de bedoelde verdieping bij Halfwegbij het Nieuwe Meer en bij Huigsloot benoodigd is een bedrag van 5108.alzoo /2108.meer dan bij de Begrooting geraamd was. Aangezien in 1875 voor de verdieping van de Ringvaart bij Halfweg, waarvoor 1500.geraamd was, geen gelden zijn uitgegevenstellen Dijkgraaf en Heemraden thans voor aangezien deze werken moeten worden uitgevoerdaf te schrijven van het batig saldo der rekening 1875 groot 24,306.37, (waarop reeds is afgeschreven bij Suppletoire Begrooting een bedrag van 15,708.nog een bedrag van 2100.om daarmede te verhoogen Volgnummer 39, Hoofdstuk VIArtikel 2Buitengewone Herstellingen. Ook dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming goed- gekeurd en bepaald dat de finantieele regeling later zal ge- schieden. XII. De agenda afgehandeld zijndevraagt de Voorzitter of een der leden nog iets heeft voor deze Vergadering, waaropniemand het woord verlangendede zitting door den Voorzitter wordt gesloten. Tot predikant bij de Hervormde Gemeente Haarlemmermeer is beroepen Ds. H. M. M. Rappard te Amstelveen. De predikbeurt in de Hervormde Kerk te Hoofddorp zal op Zondag 24 December 1876 worden waargenomen door Ds. van der Palm, van Houtrijk en Polanen, en den eersten Kerstdag, 25 December as., door Ds. Reede, van Nieuw- Vennep, beide dagen des morgens ten 10 ure. Op Zondag 24 December 1876, des morgens ten half-10 ure, zal de predikbeurt in de Hervormde Kerk te Abbenes vervuld worden door Ds. Fortuin, en op 25 December (lste Kerstdag), te Kage, door Ds. van der Hoeve. Agenda voor de Vergadering van den Gemeente- raad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag 28 December 1876, des voormiddags ten 10 ure, in het Raadbuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen,2. Benoeming van een hoofdonderwijzer aan school n°. 9. 3. Besluiit tot bepaling der jaarwedde van den hoofdonderwijzer aan school n°. 2. 4. Idem van eene hulponderwijzeres aan Bchool n°. 10. 5. Benoeming van een hulponderwijzer aan school n°. 2; voordragt1. H. J. Visscher, te Haarlemmer meer, 2. D. Sijberden, te Beverwijk. 6. Benoeming van eene hulponderwijzeres aan school n°. 10; voordragt 1. Mej. G. M. Franz, te Amsterdam, 2. Mej. H. Rodenhuis, te Harlingen. 7. Aanvraag om eervol ontslag van mej. A. Lefebre als hulponderwijzeres aan school n°. 6. 8. Brief van den hoofdonderwijzer van school n°. 9 over het vertrek van den kweekeling dier school. 9. Benoeming van twee leden der Plaatselijke Schoolcommissie. Aanbevolen worden de heeren1. H. Meyer en P. Bier; 2. J. ten Hagen en L. Suringar. 10. Voorstel van den heer Knaap, om uni- formiteit te brengen in de leerboeken op de scholen. 11. Bestek voor het begrinden van dorpswegen. 12. Ge- brek aan de secreten van de school en wooing n°. 6. 13. Aanvragen om afschrijving wegens hoofdelijken omslag. 14. Regeling van de jaarwedden der doodgravers. 15. Adres van den veearts Folmer, om toelage. 16. Adres om ver- lichting door lantaarns. GEBORENAnna Maria, dochter van H. J. J. van Varseveld en M. van Geest. Maria, dochter van H. Kluk en J. Stipdonk. Neeltje, dochter van J. de Vries en W. Dil. Willem Hendrik, zoon van G. J. J. Geertzema en C. A. Melchior. Neeltje, dochter van P. Zwartlaan en K. Aris. Jansje, dochter van J. Rietveld en G. Voorhout. Neeltje, dochter van P. de Jong en C. van Kooten. Martinus, zoon van D. van der Vis en M. Groeneveld. Johanna Carolina, dochter van J. Bloemer en E. Boelvink. Geertje, dochter van G. Clay en J. Bakker. Dirkje, dochter van W. Bakker en G. de Vries. LEVENLOOS GEBOEEN: 1 kind van J. Bogers en M. van Niel. OVEKLEDENMaartje Eaaphorst, oud 67 jaren, wed. van G. Roos. Johannis Ombach, oud 64 jaren, geh. met Adriana van Zetten. Pie- ternella, oud 6 jaren, dochter van W. Goulooze en J. Snoodijk. Ary Verheul, oud 53 jaren, geh. met Anna Christina Reering. Cornelia Mienis, ood 58 jaren, geh. met Neeltje Hart. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: W. Brninenberg met P. de Wit. R. A Eland met R. de Zwart. De mazelen zijn uitgebroken in twee liuisgezinnenaan den Aalsmeerderweg, bij den Vijfhuizerweg. Tot aanvulling van het berigt, reed9 in ons vorig nommer vermeld, dient, dat aan het vergelijkend examen ter benoe ming van een hoofdonderwijzer aan school n°. 9gehouden op 7 December 1876, ten Raadhuize, 40 sollicitanten heb- ben deelgenomen. Elf daarvan zijn tot het nader vergelijkend examen opgeroepen tegen Vrijdag 22 December 1876 des morgens ten 9 ure precies in de school te Hoofddorp. Voor hulponderwijzeres aan school n°. 10 (en niet voor school n°. 9zoo als wij verleden week meldden)hebben zich 2 sollicitanten aangemeld. Sloten (N.-Holland)21 Dec. Door de gezamenlijke ver- veeners van den Akerpolder is in eene daartoe gehouden ver gadering besloten een kanaal om en door dien polder te gra ven van 12 meter breedteom het vervoer der turf mogelijk en gemahkelijk te maken. Dit kanaal wordt het eerste jaar op 4 meter wijdte gebragt en vervolgens heeft ieder te zor- gen dat zijn deel voor zoover zijne veenderij strektover drie jaren geheel in orde is. Capelle (Langstraat) 20 Dec. De vraag naar leverantie- hooi is weder wat levendigerwaardoor de prijzen dan ook stijgende zijn. Het lantst verhandelde bragt 49 per 1000 kilogr. op. Het verhuren van weilanden geschiedt reeds hier en daaren naar het zich laat aanzien heeft men algemeen dezelfde hooge prijzen te wachten als in de beide laatste jaren. Ofschoon de vraag naar vette varkens niet meer zoo groot is als in de laatste weken en thans meer door den burgerman wordt begeerd, blijft de prijs hoog, zoodat men voor de eerste kwaliteit 70 a 72 ct. per kilogr. moet besteden. Zwolle, 16 Dec. Het stroo is enorm in prijs gestegen, zoodat men voor l6kwal. tarwe- en roggestroo tot 23 per 600/2 kilogr. besteedt. Het gevogelte is in den laatsten tijd zeer gezoeht. Men besteedt voor kippen /0.60 a /I eenden/1.10 a/1.70 per koppel, hazen /1.20 a 2.10, kalkoenen /2.25 a/5.50, snippen /0.60 a /0.90 vinken/2.10 a 3 per 50 stuks. Veel werd voor Engeland gekocht. Volgens bij de Regeering later ontvangen berigt beeft, hij de tentoonstelling te Philadelphia, de Holl. Maatschappij van Landbouw, in Groep 36 eene medaille behaald voor groenle- zaden. Als eene bijzonderbeid kan worden gemelddat in de tuinen van den heer Jac. P. R. Galesloot, te Amsterdam, een peren- boom in vollen bloei staat. De gemeenteraad van Voorst heeft tot veearts benoemd den heer G. J. Eggink, te Oo9terbeek, op eene jaarlijksehe toe lage van 300 en onder verpligting dat die arts te Twello zal wonen. Naar men verneemt zal de heer Schimmelpenninck van der Oyeoud-voorzitter der „Geldersche Maatschappij van Land bouw", een deel van de te Paramaribo tentoongestelde land- bouwvoortbrengselen afstaan tot opluistering van de tentoon stelling, in 1877 te Apeldoorn te houden. Wanneer zij voor dat doel niet meer van dienst behoeven te zijnworden ze en wel op verzoek van den heer D. Vreedete Wageningen afgestaan ten behoeve van de Rijks-Landbouwschool. De afdeeling Leens van het genootschap der Nijverheid had onlangs eene lezing bij te wonen van den heer Sluis, uit de Beemster. De leden waren voor deze gelegenheid in grooten getale opgekomen. De nieuwsgierigheid en de belangstelling waren geprikkeld. Men verwachtte iets nieuwsiets bijzon- ders; en waarlijk men had goed gezien en zag zijne ver- wachtingen zelfs verre overtroffen. De heer S. 9prak over de ooftboomteelt. Op eenvoudige wijze, door teekeningen op het zwarte bord opgehelderdontwikkelde de geachte spreker een schat van kennis en ervaring over dit onderwerpwaarover de vergadering verbaasd stond. De heer S. heeft het vak uit pure liefhebberij beoefenddoch het is een liefhebber van geheel eenige soort, bij wien mannen van wetenschap ter schole zouden kannen gaan. Tot in de kleinste. geheimste verrig- tingen heeft bij den boom nagespoord en dezen geheel aan zijne kennis onderworpen. Vorm en vrucht ontvangt hij, op eene wijze en zoo veel als men verwachten kanin ruil voor zijne wetenschappelijke en oordeelkundige behandeling. In het bij- zonder stond hij stil bij depiramide appel- peren- en kersenboo- men, bij den perzik, de framboos, de druif en de aalbes. Inzonderbeid deze beide laatste soorten waren het, waarvan hij het groote nut en voordeel op de treffendste wijze aan- toonde. De geachte spreker verhaalde hierbijhoe er in de provincie zijner inwoning Noord-Holland tegenwoordig voor een hectare met aalbessen beplant 12000 en meer betaald werdeene somdie hij nog te laag rekende', wanneer men bij de teelt op de nieuwste wetenschappelijke wijze te werk ging, 't welk echter uit vooroordeel nog maar zelden of in het geheel niet plaats vond. En inderdaad moest men het hem toegeventoen men deze wijze van handeling van den aalbes ontwikkelen zag. Wij willen hopendat het door den heer S. uitgestrooide zaad in deze streken vruchten moge dragen en hij in een volgenden winter tijd en lust moge hebben onze afdeeling op nieuw op zoo boeijende en nuttige wijze bezig te houden daar ook op het gebied van Landbouw en Veeteelt door den heer S. uitgebreide studien zijn gemaakt. Een inzender in Sempervirens geeft het volgende middel ter bescherming van veldvruchten tegen de wilde konynen aan de hand. Na lang strijden en kampen tegen de wilde konijnendie in de omgeving mijner tuinen slechts al te veel aanwezig zijn en in welken strijd ik, in weerwil van al mijne voorzorgen bijna altijd de dupe was, mag ikzegt hij, thans de hoop koesteren overwinnaar te zullen blijven. In het najaar van 1875 gaf een eenvoudig schaapherder mij den raad rondom mijne kweekbedden met jong plantsoen kortom rondom al hetgeen ik tegen de vraat- en vernielzucht dezer lastige buren beveiligen wilde, eenvoudig een lijntje (gewoon bindtouw) aan in de aarde gestoken stokjes te span- nenop een voet hoogte boven den grond dat touw moest ik vooraf gedurende eenige uren in gewone smeertraan leggen zoodat het er goed van doortrokken was, en later had ik zoo nu en dan, om de 8 a 10 dagen, met den kwast traan langs de gespannen touwen te strijken, omdat natuurlijk de eigen- aardige reuk der traan allengs vervliegt. In den winter van 1875/76 heb ik er op eene kleine schaal de proef mede genomen ik erken en ik had mij met geen goeden uitslag er van gevleid dat zij mijne verwachting heeft overtroffeu. Waar op hetzelfde veld alle andere bulpmiddeltjes faalden bleven eenige kweekbedden met jong goed, dat anders bij preference een uitgezocht lekker beetje voor dit in de 19e eeuw nog altijd beschermde gespuis is, geheel verschoond, Dit jaar heb ik bij tijds mijne maatregelen op grooter schaal genomen en raad dit ook anderendie in hetzelfde geval als ik verkeeren ten zeerste aan. Het middel is uiterst eenvou dig, weinig omslagtigonkostbaar en vordert alleendat men niet verzuime om er van tijd tot tijd de hand aan te houden. Zondag jl. was op den Darn te Amsterdam een hoogst zeldzaam en allert vermakelijkst schouwspel te zien dat de algemeene lachlust dan ook nie- weinig gaande maakte: een schuttee, in voile wayenrustingop klompen Bedaard marcheerde hij naar de beurs, om, behoorende tot de ligting van dit jaar, voor het eerst ge'inspekteerd te worden. Onlangs kwam bij den gemeenteraad van Woenseradeel een verzoek in om ontslag van N. N.als burgerlijk armvoogd te Hieslum. De raad begreep dat, werd het ingewilligd, het dorp Hieslum zonder armvoogden zou zitten, daar de andere functionaris was overledendoch overwegende de omstandigheid, dat het dorp Hieslum tegenwoordig geen armen heeft, werd met algemeene stemmen besloten om het verzoek toe te staan. Toen de beroemde Weener doctor Frank op zijn sterfbed lag, waren acht van zijn collega's om hem vereenigd. Plotseling begon de stervende te lagchen en zeia nu ik u, mijne vrienden, zoo om mij zie, doet mij dit denken aan de uitdrukking van dien Franschen grenadier die, op het slagveld van Wagram van acht kogels doorboord ter aarde stortende, zei; //#Wel sapperloot, acht kogels zijn er alzoo noodig om een Franschen grenadier te doen sneuvelen." De Parijsche wereld-tentoonstelling in 1878 zal iets geheel buiten- gewoons opleveren. Er wordt ten minste melding gemaakt van een vuur- toren door Engeland in de fabriek van Cail C°. besteld, om te Ply mouth geplaatst te wordenmaar welk gevaarte vooraf, gedurende de tentoonstelling, op het Trocadero te bezigtigen zal zijn. De vuurtoren in 1867 te Parijs tentoongesteld was slechts 53 meter hoog; de hierboven bedoeldeen waaraan men nu reeds in de genoemde fabriek begonnen is, zal 127 meter hoog zijn; dat is: de hoogste die ooit gemaakt werd. Men zal hem tot op zeven mijlen afstand in zee kunnen zien, en het licht zal wit en rood zijn. Hij zal bevatten tien kamers voor wachterstwee berg- plaatsen voor provisie, eene ziekenzaal, een slaapvertrek van tien bedden voor schipbreukelingen. Op een beweegbare schijf, ongeveer 50 meter boven de oppervlakte der zee wordt een monsterkanon gesteld dat een reddings- lijn tot op 8 a 10,000 meter ver naar boord van een schip in nood zal kunnen schieteu. Onder een afdak op het eerste platform van den toren, komt een kompleet uitgeruste reddingboot te staan die met een takel door slechts een man geraakkelijk bediendin zee gelaten zal kunnen worden. In het Fransche plaatsje Bazas had voor eenigen tijd een regtsgeding a la Salomon plaats. De regter was echter geen groot kouingmaar een eenvoudig brigadier der marechaussees. Op zekeren dag werd hij namelijk door een boerin aangesproken die zich beklaagde dat hare buurvrouw haar een half dozijn eendeu had ontstolen. De buurvrouw hield daaren- tegen staande, dat alle eenden, die op haar erf liepen, haar eigendom wa ren. De brigadier gelastte terstond beide vrouwenalle eenden in haar voorschoot te doen en hem oogenblikkelijk te volgen Na ongeveer een halfuur te hebben geloopenkomraandeerde de brigadieru HaltLaat loopen de eenden Terstond begaven zich de dieren regelregt terng naar het erf, waar zij het eerste levenslicht aanschouwd hadden. Geen enkel harer vergiste zich in den weg. De diefegge stond verbluft; de eenden waren hare beschuldigsters geweest. Het stoomschip Prins van Oranjevan de maatschappij ,,Nederland", is op zijn reis naar Napels, in de vorige week, door een zwaren storm overvallendie zes voile dagen en nachten heeft aangehouden. Een der dames aan boord is ontijdig bevallenen nog wel van een tweelingwaar van een dood was. Er zijn 35 zieken aan boord. Van de 175 kolonialen zijn er 30, die aan hoofd armen, beenen of aangezigt zijn gewond, door het vreeselijk slingeren. Varkens-, honden- en kippenhokken sloegen over- boordde roerbanken werden weggeslagen en een der officieren kreeg een wond aan het hoofd. Het halve achterschip stond onder water, in de hut- ten dreef alles weg en tafels en bankendie met schroeven vaststonden sloegen weg of het niets was. De kapitein is al die dagen en nachten op zijn post op de brug geweest en heeft die niet verlaten dan om drooge kleederen aan te trekken. Een der opvarenden, die jaren de zee heeft be- varen verklaart nooit zoo een zwaren aanhoudenden storm te hebben bij- gewoond. Een guitige knaap kwam onlangs met het verrassende nieuws thuis, dat hij een bond had gezien met twee staarten. Op de vraag van ieder hoe dat mogelijk was, antwoordde hij: De een behoorde hem zelven toe en de andere was die van een koe dien hij in zijn bek droeg. op Maandag 18 December 1876, des middags ten 12 ure, in Be Brahke Grond, te Amsterdam. N°. 1Een perceel Wei- en Hooiland gemeente Ouder-Am- stel, in de Westbijlmer- en Laanderpolder3650 50 C. Bulk. N°. 2. Een perceel idem, als voren 3200, 100, C. Bulk. N°. 1 en 2 te zamen /7000, 300, W. C. H. v. Dijk. N°. 3. Een perceel idem, als voren, 3600, 50 C. Bulk. N°. 4. Een perceel idem, als voren, 2650, 275, C. Bulk. N°. 3 en 4 te zamen 6575 225, C. Bulk. N°. 5. Een perceel idem; als voren, 3700, 100 W. C. H. v. Dijk. N°. 6. Een perceel idem, als voren, 3700, 1 C. Bulk. N°. 7. Een perceel idem, als voren, 3650 C. Bulk. N°. 6 en 7 te zamen 7251, /150, W. C. H. v. Dijk. N°. 8. Een perceel idem, als voren, 2850, 225, W. C. H. v. Dijk. N°. 9. Een perceel idem, als voren, 2850, J. H. Brinkman Jr. N°. 10. Een pereeel idem, als voren, 2550 50, W. C. H. v. Dijk. N°. 11. Een perceel idem, als voren, 2650, 5 J. C. Coers. N°. 12. Een perceel idem, als voren, 2600, /200 W. C. H. v. Dijk. N°. 13. Een perceel idem, als voren, /2600, 100, C. Bulk.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 2