1876. Vrijdag, 29 December. No. 52. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GF/WIJD. Zeventieode Jaargang. Alweder de Coloradokever Haarlemmermeer. Landbouw. IPrijs van het Abonnement: in het Jaarf 6, Prijs d,er Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. w. C. H. STARING. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 20 tot 27 December 1876. II A A It L E1M E R M E E R. Prijs van een enkel Nommek 15 Gent. ALLE TOEZENDINGEN, RED ARTIE EN U1TGAVE BETREPFENDE te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. fitter Itfk Woenartag.) Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. DOOR (Overgenomen nit het Tijdschrift Be Volksvlijt.) Onlangs is door het Departement van Binnenlandsche Zaltot /tene go^leurde plaat uitgegeven en algemeen ver- 3reicK{\^itii^v^- n-1 1 -- spreflK1'vphi.u&fm Colorado- of Aardappelkever. Met het herwaarts overkomen worden wij in Europa bedreigd zoo- danigdat zelfstegen de vroegere meeninghet overko men zeer waarschijnlijk is. Het is dus noodzakelijk dat men dien vijand algemeen leert kennenom hemzoodra hij zicli vertoont, te kunnen bestrijden en te vernieleu alvorens hij zicli tot de groote heirlegers vermenigvuldigt, waarvan vernieling onzer aardappelvelden te verwachten is. Be waarde van den aardappeloogst in Nederland werd in 1875 op bijna 42 J/2 millioen guldens geschat, het vierde gedeelte omtrent de waarde van onzen gebeelen oogst. Welk een verlies en welke algemeene ellende alzoo de kever zoude kunnen veroorzakenis gemakkelijk hieruit op te maken. Reeds in 1874 heeft onze Regeering zich tot den handel gewend en dien opmerkzaam gemaakt op het gevaar, dat het overbrengen van de aardappelen uit de Yereenigde Staten, als proviand op de schepen vooral, met zich me- debrengt. Met de aarde toeh die altijd al is het dan ook in geringe hoeveelheid, met de aardappels vermengd blijft, kunnen licht de poppen van den gevreesden kever worden overgebracht. Teregt heeft evenwel de Regeering ingezien dat eene afbeelding beter den kever leert kennendan een blad druks, en heeft daarom de zooeven bedoelde gekleurde plaat in vele honderde exemplaren algemeen verspreid; jammer evenwel dat men de eieren, de larven en den kever wel heeft afgebeeld, maar niet de pop waaruit de kever te voorschijn komt. Betreffende het overbrengen van den kever naar Europa is er een hoogst belangrijke memorie bekend gemaakt van den Minister van Landbouw te Canadagedagteekend van den 9den October jongstleden. Alvorens deze memorie mede te deelen, is het misschien niet ondienstig om hier nog eens te herinneren wat onze Regeering, ten einde het kwaad in zijnen geheelen omvang te doen kennen in haar bericht aan den Handel heeft bekend gemaakt. De ColoradokeverDorypTiora decemlineatabehoort tot de famillie der Goudhaantjes en is iets grooter dan het hier te lande welbekende Rozenkevertje. In 1859 heeft de kever zich het eerst in den staat Nebraska op de aardap pelvelden vertoondmaar was voor< 45 jaar reeds bekend uit het Rostgebergte als levende op eene in 't wild groei- ende aardappelsoortde Solatium rostratum. Van daar heeft hij zich, de aardappelvelden verwoestende, over het ge- heele midden en noorden van de Vereenigde-Staten ver- breid, tot op de breedte der samenvloeiing van Ohio en Mississippi, en, in 1871 de Detroitrivier overstekende, ook over Canada. In September 1876 vertoonde hij zich in den staaat New-York omstreeks Utica, jaarlijks gemiddeld twintig uur gaans oostwaarts voorttrekkendeheeft hij in dit jaar, 1876, Quebec aan de Sint Laurens, en den zee- kust te New York bereikt. //De larve van den kever leeft van aardappelloofde ke ver zelve niet; maar deze brengt het kwaad van het eene aardappelveld naar het andere over, door zich hier te ver- spreiden en twee of driemalen in MeiJuni Juli, zijne eieren op de onderzijde van het aardappelloof te leggen. //Elke kever legt er omstreeks duizend stuks, bij klomp- jes van 12 tot 30 eieren elk. Wanneer de kevers van het tweede geslacht nog tweemaal en van het derde eenmaal eieren leggen: kunnen er uit ee'nen kever, tot het loof in den nazomeromstreeks 750 millioen larven voortgespro- ten zijn. Een zestal dagen nadat de eieren gelegd zijn, komen de larven voor den dag beginnen het vernielings- werk dat gedurende drie weken wordt voortgezet. Daarop kruipen de larven in den grond en verpoppen zich, ter- wijl tien dagen daarna de kevers weer te voorschijn ko men, om terstond hunne eieren te leggen. De larven van het laatste geslacht overwinteren in den toestand van pop in den grond, om in de volgende nalente weder als ke ver voor den dag te komen. Het keverleger trekt jaar lijks wel verder oostwaarts, maar laat toch kolonien ach- ter, die in de vroeger ingeuomen streken het verniellings- werk voortzetten." //Gelijk alle insektenplagenis ook deze zonder twijfel eene voorbijgaande. De kever zalna eenigen tijdin eene zekere streekde aardappelen te hebben vernieldweder verdwijnen, hetzij door ziekten of door gebrek aan het hun passende voedsel, hetzij door het toenemen zijner, thans reeds menigvuldige, vijanden uit de familien der zweefvlie- gen, roof kevers en lievenheer-beestjes, hetzij, voor een klein gedeelte althans, door de bemoeiingen van den mensch." De zoo even bedoelde memorie van den Minister van Landbouw in Canada is een antwoord op de vraag van de Duitsche regeering of er in Amerika geene maatregelen te nemen zouden zijn tegen het overbrengen van den kever naar huropa. Door het aantreffen van kevers op schepen uit Noord-Amerika te Bremen en in Zweden, had men eerst recht het gevaar ingezien dat hier de aardappelteelt be- dreigde. De Canadasche Minister betuigt dat het een on- oplosbaar vraagstuk is om het overbrengen der Colorado- kevers door de L'rans-Atlantische scheepvaart te beletten, door sterker en meer uitgebreide maatregelen van inspectie dan tegenwoordig reeds worden toegepast.De onmogelijkheid blijkt terstond, wanneer men de gewoonten en de wijze van voorwaarts te trekken bij dit insekt nagaatwant niet alleen geschiedt dit door te vliegen en zich te laten voortwaaien over de wateren van rivieren en zeearmenmaar tevens maakt het diertje gebruik van alle gewone voertuigen die over de wegen gaan der streek waar 't buisvest, van de spoorweg- wagens en de scheepsdekken en dat wel voornamelijk ge durende de maanden Augustus en September. Op de be- woonde plaatsendie door de kevers worden overvallen ziet men ze tegen de muren opkruipenop bruggen en kaden alle gebouwen beklimmende en zich in elke spleet nestelend, in alle gebouwen, de woonhuizen niet uitgeslo- ten indringendezicli meester makend van alle soort van voertuigen, in booten en schepen stijgend, zich neder- zettende op alles wat geladen en gelost wordten langen tijd voortlevend op plaatsen waar men meenen zoude, dat geen de minste kans bestond om door eenig voedsel in het leven te blijven. Bij zulk eene wijze van letterlijk overal in te dringen en gebruik te maken van alle mogelijke middelen van vervoer, is het volstrekt ondoenlijk om de verbreiding over andere streken dan die reeds verpest zijn, hoe ver zij ook verwijderd mogen zijnen door welke belemmeringen ook verdedigdtegen te gaan. De aardappelvelden met hun loof zelfs zijn niet beter geschikt om de kevers te her- bergen dan alle mogelijke andere voorwerpen. Is echter het bepaald afweren van dezen vijand onge- lukkig buiten onze macht, zoo is evenwel de grootte van de te weeg gebrachte schade voor een goed deel te be- perkenmits er natuurlijk geene moeite en geene kosten gespaard worden. De middelendie de dringende nood aan gene zijde van den Atlantischen Oceaan, heeft leeren toepassenver- eischen de medewerking van de geheele be vol king, opge- wektaangevoerd en geleid door de regeeringsambtenaren, en iedereen die zich aan het algemeene welzijn gelegen laat liggen. Deze middelen bestaan in 1°. het opzoeken en vertrappen van iederen aardappelkever waar die ook moge voorkomen; 2°. het herhaaldelijk zoeken op de aardappelvelden naar de eieren, die op de onderzijde van het loof gelegd mogen zijn 3°. den tijd waarnemenwaarop de larven zich op de bladeren en stengels vertoonenom ze te dooden met Parijsch groen de eenige tot dusverre gevonden stof, die vol- komen geschikt is om in 't groot toegepasthet insekt in den toestand van larve te vernielen. Door het toepas sen dezer voorschriftenen hoegenaamd geene andere, is men in de Vereenigde-Staten en Westelijk Canada in staat geweest om de aardappeloogsten in die mate te beschermen tegen vernieling als er zorg en wilskracht toegepast zijn. Bij zulke middelen alleen kan het kwaad getemperd en het voortgaan naar ander streken vertraagd worden. In Canada zijn tot dusverre nog geene maatregelen genomen om het overkomen op schepen die daar in lading liggen voor Europa, tegen te gaan. Terwijl het echter ge- noegzaam zeker is, dat in 1877 de omstreken van Montreal door de kevers overstroomd zullen worden, zoo kunnen bevelen worden gegeven aan alle beambten en aan de ar- beiders op de kaden en werven, om alle kevers te vernie len, die zij aldaar mochten aantreffen, op de te versche- pen waren en de schepen zelven in de eerste plaats. Eene algemeene aansporing tot medewerking zou alzoo gericht moeten worden aan alien, die bij de scheepvaart belang hebben. De predikbeurt in de Hervormde Kerk te Hoofddorp zal op Zondag 31 December 1876, des morgeDs ten 10 ure worden waargepomen door Ds. van der Palmvan Houtrijk en Poianen. 1 Op Zondag 31 December 1876, des morgens ten half-10 ure, zal de predikbeurt in de Hervormde Kerk te Abbenes vervuld worden door Ds. Sluiterman. GEBORENAdriansdochter van A. Verschoor en A. Conradi. Johanna, dochter van H. van Donselaar en A. F. Beumer. Hendrik, zoon van J. Groot en D. Ossen. Cornelia Maria, dochter van M. van Etten en H. Reijnart. Willem Adrianus, zoon van H. Resoort en J. Kloet. Geertruida Johanna, dochter van C. de Groot en A. G. M. de Raad. Catharina Maria, dochter van W. Vrolijk en G. Buiteweg. Saradochter van W. Zorge en A. Bogert. Trijntje dochter van A. Verdoes en G. Bronwer. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van C. Wolfstang en B. Wolventang. OVERLEDEN: Jansje oud 3 maanden, dochter van A. Griekspoor en J. de Groot. Jan Dirk, ond 2 jaren, zoon van J. van Weeldeu en M. van Dijk. Johanna, oud 2 dagen, dochter van II. van Donselaar en A. F. Beumer. Maria Pieternella, oud 9 maanden, dochter van A. Borst en N. van Laar. - Lena, ond 15 weken, dochter van A. Laminers en G. van Bavel. Hendrik, oud 1 week, zoon van J. Groot en D. Ossen. ONDERTROUWDW. Zwart met J. Smit. J. Loogman met P. van Schie. GEHUWDgeene. Even als ten vorigen jare, werden de kinderen der Zondag- school (Aalsmeerderwegalhier) op den tweeden Kerstdag ver- blijd door bet ontvangen van Kerstgeschenkenen vooral de honderd en drie kinderen van den mingegoeden stand, die, behalve een Kerstverhaal van beroemde schrijvers, een net kleedingstuk kregen, Het was inderdaad een dubbel aange- name dag. Gaarne zijn wij door deze regelen de tolk der dankbaarheid van ouders en kinderen, voor de milde bijdragen tot dit doel gegeven, en met erkentelijkheid vermelden wij dat de Zang-vereeniging Maran-Athan en vele belangstellende in- woners in Sectie EE en J J de eer toekomt de middelen verschaft te hebben om honderd zes en zeventig kleinen zulk een heerlijk feest te bereiden. Houtrijk OH I'olaneu, 28 Dec. De suikerfnbriek staat eenige dagen stil, wegens averij aan de machine. Naar wij vernemen, zal zij nog slecbts ongeveer 14 dagen werken, en zullen alsdan de werklieden dier fabriek hunne inkomsteu, die hun bij winterdag zoo zeer ter dienste komen, moeten missen. Hiermede kan wel niet anders bedoeld zijn dan het zoogenoemde Schweinforther Griineene sterk giftige verfstof, uit koper en arsenicum tezamen gesteld. Is Parijsch groen niet iets anders dan die verbinding van rottenkruid met koper, zoo is het geneesmiddel vrij wat erger dan de kwaal. Sloteil, 28 December. Andermaal is de longziekte uitgebro- ken op den stal van den landbouwer H. v. d. V. aan den Sloterweg. Tbans is een beest aangetast, en worden nog elf stuks afgemaakt als verdacht. \ieuwer-Amstel28 December. Gisteren keerde de land bouwer B. met den melkwagen van Amsterdam huiswaarts. Op den stadsweg geraakte het paard aan het hollenhet sprong op het ijs, B. viel van deD wagen en bezeerde zich zoo, dat hij heden aan de gevolgen is overleden. Voorst, 27 Dec. De bekende rondreizende leeraar, de heer P. B. Corten heeft hier, ten aanhoore van vele land- bouwers en belangstellenden in den landbouw, eene zeer wetenswaardige voordragt in populairen trant gehouden over de voeding der landbouwdierenen wat daarbij te hunner ont- wikkeling in verschillende rigtingen in het oog te houden is. Bruinmcil26 Dec. Bij het onderzoek van middelen om het bederf in de aardappelen tegen t.e houden, is door eenige landbouwers alhier opgemerktdat de laatst ingevoerde soor- ten zoo als Early rose en Fransche rooden, niet of bijna niet floor ziekte waren aangetast, zoodat men trachten moet den invoer van nienwe soorten te bevorderenom gaandeweg de oudere te vervangen. Ail nudum28 Dec. Gedurende het jaar 1876 zijn alhier ter markt aangevoerd en verkocht 1544 stapels (163,124 stuks) kaaswaarvan 1534 stapels hebben gewogen 333,000 kilogr. In 1875 bedroeg de aanvoer 1344 stapels wegende 279,420 kilogr. Auidwold, 27 Dec. De raad der gemeente Bedum heeft bepaald, dat dezen winter door den heer J. Venhuis een cursus in de landbouwkunde zal worden gehoudenin het schoolge- bouw alhierop nader te bepalen dagen en uren.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1876 | | pagina 1