1877. Vrijdag, 19 Januarij. UK 5. VA M A AN LANDBOUW, GEMEBNTE- EN POLDEK-BELANGEN GEWIJD. Achtiende Jaargaug. Ilaar 1 emmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. xXNAfU/- Prijs van het Abonnement: in het Jaar Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag 2 November 1876. HAARLElUMERfUEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. KTlterHfk tyoensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De predikbeurt in de Hervormde Kerk te Hoofddorp zal op Zondag 21 Januarij 1877 des morgens ten 10 ure, wor den waargenomen door Ds. van Liudonk van Heemstede. Op Zondag 21 Januarij 1877 des morgens ten half-10 ure, zal in de Hervormde Kerk te Kage de predikbeurt ver- vuld worden door Ds. Fortuijn predikant te Sassenbeim. van 10 tot 16 Januarij 1877. GEBORENWillemijntje, dochter van G. Meijer en M. Verburg. Geertruida, dochter van D. Duivenvoorde en S. van Leeuwen. Johanna Cornelia, doehter van A. Spoor en L. Arrachart. Panlus, zoon van D. Groeneveld en M. M. den Hartigh. Johannes, zoon van P. Persoon en L. van Bavel. Reijer, zoon van Adriana van der Vlugt (ongehuwd). Johannes Gerardus, zoon van C. W. van Velzen en J. van Leeuwen. Aaltje, dochter van M. Dalm en A. Molenaar. Maartje, dochter van W. Bruinenberg en P. de Wit. Kors Gerrit, zoon van Poinoliua de Bruin (ongehuwd). Alettines Cornelis, zoon van D. J. van den Heuvel en M. van Dalen. Anneke Gerritje, dochter van P. Verkuijl en H. van Baren. Cornelia, dochter van H. J. Nieuwenhoven en C. W. de Bruin. Anna, dochter van H. van Eeuwijk en K. van den Berg. OVERLEDENWillemina, oud 6 maanden, dochter van B. Visser en S. de Graaff. Hermina Cornelia, oud 2 maanden, dochter van J. J. Blokker en C. C. Nienwland. Anna, oud 13 maanden, dochter van P. Z. Laan en C. Aris. Antonia Tangerman, oud 43 jaren, gehuwd met Jan Willem Lommers. Baard Dirk Maarsen, oud 39 jaren, gehuwd met Pietje Buis. Jaunetje Kloet, oud 36 jaren, gehuwd met Hendrik Resoort. Hester, oud 19 jaren, dochter van H. Koekkoek en T. Breedijk. ONDERTROUWD: H. Ravensberg met P. de Bruin. T. van der Helm met A. Kieft. J. van Wijnen met P. Schrenders. H. W. Lsndwehr Johann met J. Ersman. A. Vis met N. E. van Keulen (weduwe). H. Siebeling met A. M. Brouwer. J. van der Schouw met A. Hagenaars (weduwe). GEHUWD: E. van der Lee met M. Molenaar. Voorzitter de Heer J. W. Lantzendorffer Tegenwoordig 12 ledenzijnde de heereuKlapwijk, van Riessende BreukVerkuijl, de Jong, Dorbeck van Vuu- ren, TimmermansKnaap, Ran, Bultman en 't Hooft alsmede de Secretaris. Afwezig de leden: Buis, Tensen en Kuiper. De Secretaris leest de notulen van 28 September 1376, welke worden goedgekeurd. I. Aan de Vergadering wordt mededeeling gedaan van het navolgende a. De Proviuciale bladen van 1876, nr. 62 tot 70, als mede dat bij het besluit van 25 September 1876, Provinciaal bind nr. 65, tot zetters der directe belastiDgen voor deze gemeente zijn benoemd de heerenG. B. 't HooftA. J. G. Timmermans en H. P. Bultman. b. Brief van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland dd. 4 October 1876, nr. 31, daarbij goedgekeurd terugzendeude het raadsbesluit van 28 September 1.1.nr. 7tot verkoop van een perceellje grond aan Klaas Hoogbeim. c. Dat bij de onlangs gehouden aanbesteding van steenko- len, daarvan aannemer is geworden Mourits Nagtegaal, voor 367.50. d. Eene correspondence, gevoerd met den gemeente-genees- heer Demmets en met den geneeskundigen inspecteur in Noord- Holland omtrent een schrijven van den heer Mr. J. P. Amers- foordt, waarbjj wordt verzocht dat een onderzoek moge wor den ingesteld omtrent de school nr. 10, die, volgens den heer Amersfoordt, niet voldoet aan de eischen die men aan eene goede school moet stellen, zoowel met betrekking tot de inrigting der school als omtrent het onderwijsdaar ge- geven wordende. Uit de ingekomen rapporten blijktdat hedoeld schoollo- kaal te klein is voor een aantal van 96 kinderen maar dat daaraan door eene ruime ventilatie kan worden tegemoet ge- komen. 6 6 Nadat hieromtrent door den heer Dorbeck nog was opge- merkt dat op 24 September 1.1. de kinderen in die school er alien goed uitzagen (er waren er toen 74) en het onder wijs goed was zeide de heer van Riessen dat men alles kan overdrijven ook de ruimte die men voor een kind op school verlangt terwijl de heer Bultman bevestigt dat de ventilatie op die school veel te wenschen overlaat, wordt besloten het bosenstaande voor kennisgeving aan te nemen. II. Gelezen een verzoek van E. van Zwetselaarhoofd- onderwijzer aan de school nr. 9 alhier, om eervol ontslag uit gemelde betrekking, en zulks ten gevolge eener benoe- ming elders. Wordt besloten het gevraagde eervol ontslag te verleenen in te gaan 1 Januarij 1877 terwijl, op voorstel van den heer Bnltmanwordt besloten daar bij te voegen onder dankbetuiging voor de bewezen diensten". III. Komt in bebandeling bet door Burgemeester en Wet- bouders opgemaakt Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken omslag voor 1876, welk kohier gedurende veertien dagen ter lezing heeft gelegen en waartegen geen bezwaren zijn inge komen. Bij de bebandeling zegt de Voorzitter, dat er eene vergis- sing heeft plaats gehad ten opzigte van den aanslag van W. Zijm volgnr. 40, ad 11.26%, van wien later is gebleken dat bij slechts arbeider is, en stelt hij daarom voor om dezen aanslag te brengen op nihil. Daartoe wordt besloteneD dewijl niemand verder omtrent bedoeld kohier het woord vraagtwordt het zonder hoofdelijke stemming vastgesteld op/ 260.25, en de termijnen van invor- dering bepaald op 16 December 1876 en 13 Januarij 1877. IV. Alsnu is aan de orde de behandeling der Begrooting van Inkomsten en Uitgaven voor 1877. Deze Begrooting, met de Memorie van Toelichling, is ge- steld geweest in handen van de Financiele Commissie tot onder zoek. Het door die Commissie uitgebragt rapport luidt als volgt: De Financiele Commissie uit den Raad der Gemeente Haarlemmermeer onderwierp in hare vergadering van 2 6 Oct. 1876 de Begrootingen van de Gemeente en van het Armbe- stuur aan een naauwgezet onderzoek. Zij zoude gaarne hebben geziendat de post betreffende het sluiten van eene tijdelijke leeni-T niet op de Begrooting be- hoefde voorte komen doch zij schikt zicb in het onvermijdelijke en adviseert U om dezen post te behoudenten einde den gang der financiele zaken niet te belemmeren. Met het oog op de belangen der Gemeente, meent de commissie de nagenoemde onderwerpen in uwe aandacht te mogen brengen als 1°. de bestrating van het marktplein 2°. de begrinding van alle gemeentewegen vooral tot bevor- dering van aanbouw, en mede om trouw te blijven aan de overeenkomst bij het aanvaarden der wegen gemaaktwaarbij de Gemeente zich verpligt om binnen den lijd van 20 jaren alle wegen hard te maken en dadelijk die wegenwaaraan een woonhuis wordt gcbouwdbinnen een jaar; 3°. beplanting vaD de wegen en het marktplein, een sieraad voor de gemeente en eene rentegevende uitgave voor de toekomst; 4°. een bovenhuis met kamers voor het doen van lijkschou- wingen, het bewaren van overledenen aan besmettelijke ziekten gestorven, enz. 5°. aankoop van nieuwe brandspuiten en het stationneren van een spuit in Sectie LL en Sectie J. Bij aanschaffing van nieuwe spuiten kunnen de wagens, enkele slangen, enz. behouden blijven, zoodat de kosten niet zoo bijzonder groot zouden zijn. Om nu de gelden te vind.en tot het daarstellen van alle deze nuttige verbeteringen van biijveoden aardzijn de geld- middelen der Gemeente niet toereikend en daarom geeft de Commissie U in bedenking om te besluiten tot het aangaan van eene geldleening. Wanneer Uwe Vergadering deze meening deeltalsdan rnoe- ten de po3tenvoorkomende onder volgnr. 53 met/ 300, volgnr. 58 met/540, en volgnr. 59 met /40 worden ver- laagd; terwijl dat bedrag gevoegd kan worden onder den post Onvoorziene Uitgaven. Bij volgnr. 27 mag de Commissie hare verwonderiug niet outveinzen, dat de Heer Gemeente-Ontvanger zich voortdurend ontevreden toont met het tractement, dat door den Raad, eD in het voorgaande jaar, in booger beroep ook door Gedepu teerde Statenals genoegzaam is geoordeeldzij stelt U voor om geene verhooging toe te staan, maar den Heer Ontvanger als aDtwoord op zijn rekwest te berigtendat de Raad het tractement voldoende acht, en den Gemeente-Ontvanger, bij voortgaande ontevredenheid met zijn tractement, geen ontslag weigeren zal, indien hij dat wenscbt aan te vragen. Bij volgnr. 58 behandelde de Commissie het rekwest van J. Knol en J. Lewis, doodgravers alhier. Zij acht het billijk om de doodgravers eene tractements-verhooging toe te staan en met het oog op de werkzaamheden aan de betrekking ver- bondenzou zij U willen voorstellen om aan J. Knol 25 tractements-verhooging te geven en aan Lewis 20 bovendien aan Lewis 15 voor het schoonhouden van het kerkhof. Na kennisneming van het rekwest van den Heer T. Folmer, heeft de Commissie de eer U voor te stellen om volgnr. 85 te doen vervallen, en volgnr. 84 uit te trekken tot het be drag onder volgnr. 85 geraamd. Zij acht de aanstelling van een gemeente-veearts wenschelijk en gelooft dat de dienst door aanstelling van den heer Folmer zal worden gebaat. Volgnr. 86. De Commissie stelt U voor om dezen post met /100 te verhoogenen de tractementen van de onderwijzers in de Gemeente op gelijken voet te brengen. Voor het geval dat het examen voor de vacature aan de school n°. 9 niet in dit jaar nog plaats zal hebbenis volgnr. 91 te laag geraamd. Bij volgnr. 97 trok het de aandacht Uwer Commissie dat thans /500 meer is uitgetrokken. Na naauwkeurige inzage der Begrooting voor het Armbestuur, bleek dat de meerdere uitgaven noodig zijn door den vermeerderden last van weezen en wednwen, vaste bedeelden. De Commissie adviseert U om deze verhooging goed te keurenen daarbij om de ge- heele begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, zoo als die wordt voorgesteldaan te nemen. Bij de Inkomsten wordt niets uitgetrokken voor boeten bjj het schutten van veeevenmin als voor ontvangst bij ver- pachtingenwaarbij 4 pCt. voor kosten gerekend wordt. Deze posten dienen te worden vermeld. Voor het overige meent Uwe Commissiedat de Begrooting met zorg is ontworpenen beveelt zij u de aanneming gerustelijk aan. (get.) Bultman. P. de Breuk. A. J. G. Timmermans. Bij de bespreking in het algemeen van de strekking der Begrootingwordt door den heer Bultman toegelicht bet rapport der Commissie, inzonderbeid wat betreft het aangaan eener geldleening tot bestrijdiDg van verschillende uitgavem De heer Verkuyl zou met die uitgaven willen wachten tot dat de opcenten op de grondbelasting vermeerderen. De heer van Riessen betwijfelt ook of het wel gaan zou, omgelijk de Commissie blijkens de door den heer Bultman gegeven toeliehting wil, de bestaande geldleeningen af te lossen en eene nieuwe leening aan te gaan. Ook de Voorzitter betwijfelt zulks. De heer Bultman meent, dat bij de behandeling der Be grooting omtrent dit voorstel der Commissie een besluit zou kunnen worden genomen; mogt de meerderheid er tegen zijn, dan wil natuurljjk de Financiele Commissie zich daarbij neer- leggen. Alsnu wordt begonnen met de behandeling der Uitgaven. Volgnr. 24, 25 en 26 worden goedgekeurd. Volgnr. 27Jaarwedde Gemeente-Ontvanger. Het advies der Financiele Commissie (zie hiervoren) strekt tot afwijzing van het verzoek vaD den Gemeente-Ontvanger, om verhoogiDg van tractement. Nadat hieromtrent door de leden van RiessenBultman en Klapwijk gedachten waren gewisseldwordt door den heer Verkuyl voorgesteld om de jaarwedde van den Gemeente- Ontvanger met 25 te verhoogen. Dit voorstel wordt verworpen met 9 tegen 3 stemmen. {Tegen stemden de heeren: Timmermans, Knaap, Ran, Bult man, Klapwijk, de Breuk, de Jong, Dorbeck en van Vuuren. Voor de heeren: 't Hooftvan Riessen en Verkuyl. De post wordt daarop goedgekeurd. Volgnr. 28 tot en met 32 worden goedgekeurd. Volgnr. 33, Schrijf- en bureaubehoeften, druk-en bindwerk, vrachtloonen enz. De heer Bultman stelt voor, omten gebruike op de Secretarie, aan te koopen eene autografische pers, hetgeen zeker tot vermindering der kosten van drukwerk zou leiden. De Voorzitter zegtdat zulks door hem ook reeds is voor gesteld in de vergadering van Burgemeester en Wethouders maar dat de heeren Wethouders daartegen zijn geweest. De Voorzitter stelt voor om te besluiten tot de aanschaffing van een pers als door den heer Bultman is bedoeld. Daartoe wordt besloten zonder hoofdelijke stemming. De post wordt verder goedgekeurd als ook de volguommers 34 tot en met 52. Volgnr. 53, Onderhoud wegen en voetpaden. De heer Bultman zegt, dat het de bedoeliog is der Finan ciele Commissie, om in het volgend jaar hard te maken al de wegen, welke nog niet hard zijn, en stelt zulks voor. De Voorzitter zegt, dat het de bedoeling is van Burgemeester en Wethoudersom in het volgend jaar twee wegen hard te maken; de post daartoe zal echter wel wat laag geraamd ziju. De heer Bnltman zou nu willen stemmen over het voorstel der Financiele Commissie tot hardmaking in 1877 van al de wegen, welke daartoe nog in aanmerking komen, en het aan gaan daartoe van eene geldleening. Mogt dat voorstel worden verworpen, dan zouden ook de overige voorstellen der Finan ciele Commissie tot het aangaan eener geldleening geacht kunnen worden vervallen te zijn. Hierop volgen eenige discussienwaaruit blijkt dat vele leden zijn tegen het opnemen van gelden tot het hard maken van wegen, of tot de andere doeleinden, als door de Finan ciele Commissie is bedoeldten gevolge waarvan de heer

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1