Advertentien. - 10 - GEVEILDE PERCEELEN, Laiidboiiw. Gemengde Beri^ten. REGTSZAKEN. Bultman zegt, dat de Financiele Commissie hare voorstellen tot geldleening intrekt, doch wenscht dat dit jaar nog worde aanbe3teed het hard maken van 66n wegen in het volgend jaar weder een. De post wordt daarop goedgekeurd. Volgnr. 54 tot en met 5 7 worden goedgekeurd. Volgnr. 58, Onderhoud begraafplaatsen en kosten van be- graving. Het voorstel der Financiele Commissie strekt, on de beloo- ningen der doodgravers te verhoogenalsJ. Knol met 25, J. Lewis met 20, en aan J. Lewis voor het schoonhouden 15 meer. Hieromtrent volgen vele discussien, voornamelijk ook over de vraagof het niet beter is de doodgravers vaste jaarwedden te geven. Naar aanleiding van het gesprokene, stelt de Voorzitter voor on te doen nazien welke belooning de doodgravers in de laatste vijf jaren hebben genotenen hen dan voor het vervolg eene vaste jaarwedde te geven voor alle hunne werkzaamheden en deze zaak verder in de volgende vergadering te behandelen. Zulks wordt algemeen goedgevonden en de post verder goed gekeurd. Volgnr. 69, 60 tot en met 69 worden goedgekeurd. Volgnr. 70, Jaarwedde van de veldwachters. De Voorzitter stelt voor, om de jaarwedden der vier veld wachters met 50 elk en dus deze post met/200 te verhoogen. De Voorzitter acht de jaarwedden van de veldwachters te laagen zegt, dat die ook elders worden verhoogd. De heer de Jong en andere leden zouden dan de jaarlijksche gratificatie willen afsehaffen. Het voorstel van den Voorzitter, tot verbooging met /200 van dezen post, wordt bij stemming verworpen met 7 tegen 5 stemmenTegen stemdende leden Timmermans, Knaap, Bultman de Breuk, Verkuylde Jong en Dorbeck. Voor: de leden: RaD, 't Hooft, Klapwijk, van Riessen en van Vuuren. De heer Knaap stelt alsnu voor om de post met 100 te verhoogen, zoodat elke veldwachter 25 meer zal krijgen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter zou nu ook den Concierge Legel onder die verhooging willen begrijpen. De heer 't Hooft zegt daar tegenandere leden zeggen er voor te zijn. De heer van Riessen zou Legel eene verhooging van trac- tement van /26 willen geven; andere leden daarentegen zouden hem eene gratificatie willen geven. Naardien echter de hierop betrekkelijke post reeds is aan genomen, besluit men deze zaak aan te houdenkunnende dan daarop nader, zoo noodig, worden teruggekomen. Volgnr. 70 wordt alsnu vastgesteld op/ 1700; terwijl de volgnommers 71 tot en met 76 worden goedgekeurd. Volgnr. 77, Onderhoud van brandspuitenenz. De heer Bultman meent, dat het wel noodig is om meer brandbluschmiddelen te hebben. De Voorzitter zegt, dat drie der brandspuiten thans stellig goed zijn; terwijl ook de andere spuiten, naar bij meent, in orde zijn; doch acht het wel noodig om te Hoofddorp en te Nieuw-Vennep nog een spuit er bij te bebben, omdat, wan- neer de daar aanwezige spuiten dienst doen, de bebouwde kommen der Gemeente oBbeschermd zijD. Andere leden achten spuiten noodig op andere bebouwde punten der gemeente, terwijl weder andere leden het getal spuiten niet wenschen te vermeerderen. De post wordt daarop goedgekeurd; zoo ook de volgnom mers 78 tot en met 83. Volgnr. 84. Men besluit, omomtrent het adres van den veeaarts Folmer, te beslissen bij de behandeling van gemeld adres, en wordt deze post, zoo ook volgnr. 85, goedgekeurd. Volgnr. 86Jaarwedden van de onderwijzers. De Financiele Commissie stelt voor om dezen post met 100 te verhoogen, met het doel om de jaarwedden van de Hoofdonderwijzers van de scholen n°. 9 en 10 te brengen op 800. De heer Knaap zou het wenschelijk achten om dien Hoofd onderwijzers dan de verpligting op te leggen om avondschool te houden. Het voorstel der Fiqanciele Commissie wordt aangenomen met 11 stemmen tegen den (zijnde die van den heer't Hooft). De post, aldus verhoogd, wordt goedgekeurd. Volgnr. 86 wordt goedgekeurd. Volgnr. 88, Kosten van schoolbehoeften. De heer Knaap vraagt of de schoolbehoeften aanbesteed worden. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Knaap vraagt of de Schoolcommissie er in gekend wordt, welke boeken er gebruikt worden. De heer van Riessen zegt, dat de Schoolcommissie de boe ken naziet. De heer Knaap zou wenschen, dat op al de scholen dezelfde boeken werden gebruikt. De heer van Riessen meent, dat zulks moeijelijk kan plaats hebben. De Voorzitter zegtdat thans alleen de vraag is of de post van 1200. wordt toegestaan. De heer Knaap kan dan desverkiezende nader een voorstel doen. De heer Bultman zegt, dat de bedoeling van den heer Knaap is om uniformiteit te brengen in de boeken, die in de scholen worden gebruikt, en spreker acht dat goed. De post wordt daarop goedgekeurdzoo ook de volgnum- mers 89 tot en met 115. Volgnr. 116. De Voorzitter stelt voor om den post voor Onvoorziene Uitgaven met 200 te verminderen tot dekking der verhooging, die de volgnrs. 70 en 86 hebben-undergaan. Zulks wordt goedgekeurd. Alsnu worden behandeld de Ontvangsten. De volgnrs. 1 tot en met 23 worden goedgekeurd. De heer Bultman vraagt op welken post verantwoord wor den de kosten van aanbestedingen. De Voorzitter zegt datals er van die kosten overblijft zulks wordt verantwoord op den post voor alle andere ont vangsten dochwil men die kosten in ontvang en in uitgaaf brengen dan is daar niets tegen. Geen der leden verlangt zulks. De geheele Begrooting bedraagtna de gemaakte wijzigin- gen in Ontvang en in Uitgaaf 68,661,89s. De Voorzitter stelt voor de Begrooting aldus vast te stellen. Daartoe wordt met algemeene stemmen besloten. Wordt vervolgd.) in de Brakke Qrond te Amsterdam op Maandag 15 Januarij. 1. De Boeren-Hofstede Vrederust c. a, te Sloten;/26,000. W. P. Bekking. 2. Een kamp Wei- en Hooiland c. a., als boven;/7100, W. P. Bekking. N°. 1 en 2 te zameu 33,100. 3500, C. Bulk. 3. Het Logement het Regthuis van Muiderberg c. a., te Muiderberg; f 3200. 20 A. Langerhuizen. 4. De voormalige Overplaats der Hofstede Ho/rust c. a.als boven6650. 100, N. Cohen. N®. 3 en 4 te zamen 9970. /30 B. M. Groenman. Utrecllt, 17 Jan. Als een bijzonderheid kan vermeld wor den, dat Hendrik Hoogendoorn, koopman te Kockengen gepasseerde jaar niet minder dan 2735 stuks vee alhier ter markt heeft gebragt. Zutplieil17 Januarij. Dat de boterhandel alhier een tak van bestaan is, waarin veel omgaat, blijkt uit het feitdat in het afgeloopen jaar aan de stadswaag niet minder dan 167,000 kilo boter gewogen zijn. Stelt men den geraiddelden prijs op 1.50 per kilo, zoo verkrijgt men eene waarde van 250,000. Als een blijk van de bijzondere zachte weersgesteldbeid wordt uit Parijs gemelddat men Maandag in het bosch van Meudon twee rijpe aardbezien heeft gevonden. Uit Montfoort meldt men: ,,Vrij algemeen wordt verteld dat de gebouwen en aanhoorigheden van het voormalig pro- testantsch landbouwkundig opvoedingsgesticht alhier, voor den tijd van zes jaren zijn verhuurd aan het Rijk om te worden gebruikt voor pupillenschool. In hoeverre dit gerucht waar- heid bevat is moeijelijk te beslissendoch de verschilleude omstandigheden in aanmerking nemendebestaat er weinig redelijke grond om het te betwijfelen." De buitengewoon zachte temperatuur heeft in Frankrijk ten gevolge, dat de jagt vroeger dan gewoonlijk zal gesloten worden. Men heeft nl. opgemerktdat de patrijzen zich thans reeds in paren vertoonen, en de broerstijd dus wordt vervroegd. Derhal- ve eischt het behoud van het wilddat de jagttijd verkort worde. Het bestuur van het waterschap de Purmer heeft in hare vergadering van 11 Jannarij besloten een krachtig Stoomgemaal te doen oprigten, ten einde den uitgestrekten polder Purmer steeds van het overtollige water te kunnen ontlasten. De inrigtingen van het proefstation der rijks landbouwschool te Wageningen zijn thans zoover gevorderd, dat met Februarij een begin kan worden gemaakt met de controle van landbouw- zaden en met de algemeene werkzaamheden. Van dien tijd af worden dus zaden-monstersvan welke controle gevraagd wordt, evenals inzendingen van anderen aarddoor het proefstation aangenomen en zoo spoedig mogelijk onderzocht en beantwoord. De directeur van het proefstation, dr. A. Maijer, en de directeur der school, de heer Jongkindt Coninck, hebben eenige algemeene bepalingen betreffende het onderzoek en de controle der landbouwzaden bekend gemaakt. Ieder landbouwer in Nederland heeft tot wederopzeggens het regt de door hem gekochte zaden tot controle van de deug- delijkheid er van aan het proefstation in te zenden en ze te doen onderzoeken. Mengsels van zaden, zooals b. v. van graszadenworden niet gecontroleerd. Voor het nemen van monsters uit zaden, die aan de open- bare controle worden onderworpenmoet men naauwkeurig acbt geven op de volgende aanwijzingenVan de kleine zaadsoor- ten, grassen, klaver, spurrie, enz. moet 50 gram zaad worden ingezonden; van linzenbcjekweit, beetwortels lijnzaad enz., alsook van klaver, 100 gram; van graansoortenboonen erwtenlupiuen enz. 250 gram. Bepaalt het aangekochte zaad zich slechts tot eene kleine hoeveelheid, dan doet men best het op eene vlakke tafel zoo gelijkmatig mogelijk uit te spreiden en dan met een schoonen lepel op verschillende plaatsen telkens een weinig er uit te schep- pen, totdat het gewigt van het in te zenden monster bereikt is. Heeft men met groote hoeveelheden zaad te doen die in verschillende partijen verpakt zijn, zoo is het noodig, midden uit elken zak met een daartoe geschikten boor (zaadboren kun nen bij Landaal te Wageningen ontboden worden) verschillen de monsters te nemen en uit de zoo verkregen monsters het gemiddeld monster op de zoo even aangegeven wijze te ont- leenen. Het nemen van een monster van de zijde van den kooper moet in tegenwoordigheid van getuigen geschieden en het monster met het cachet van een getuige verzegeld worden. Het proef station constateert den ongeschonden staat van het zegel van elke toezending en bewaart de zegels. De verpakking van het gemiddelde monster moet verder zoodanig zijndat het bij de verzending tegen vochtig worden bewaard blijftopgave van oorsprongprijs en door den ver- kooper gewaarborgde gebruikswaarde moeten bijgevoegd worden. Is een landbouwer voornemens den uitslag der controle tot den grondslag eener mogelijke klagt te maken, dan moet hij de bedoelde hoeveelheid zaad voor de beslissing van het proef station niet uitzaaijen, opdat een na-onderzoek nog kunne plaats vinden tot vaststelling van de identiteit en van de naauwgezetheid waarmede het gemiddelde monster is genomen; anders vervalt natuurlijk onder sommige omstandigheden het regt van den kooper op klagt wegens mindere waarde. Daarom is het ook aan te raden dat men zorge zaden die men wil laten onderzoekeneen zekeren tijd voor dat men ze gebruikt, voorhauden te hebben. De uitkomsten van de openbare controle worden niet alleen aan den inzender der artikelen en tegelijk aan den verkooper binnen 14 dagen na de inzeuding medegedeeld maar bovendien openbaar gemaakt in eene of meerdere veel gelezen couranten. De openbare controle geschiedt voor elk monster zaad, zonder onderscheid, tegen gelijktijdige inzending van edn gulden van den kant des landbouwersdie het onderzoek verlangt. Het proefstation belast zich ook met het onderzoek van zaden, ingezonden door hen, welke zich niet aan de boven- staande voorwaarden onderwerpen (private controle). Het doet dit echter slechts tegen een hooger honorarium van/ 1 tot 3. Burg, en Weth. van Haarlem hebben uit overweging dat het aantal rupsennesten in de gemeente buitengewoon groot is en er alzoo gevaar dreigt voor het gewas van het aange- vangen jaar de eigenaars en gebruikers van gronden uitge- noodigd zooveel mogelijk tot het uitroeijen van de rupsennesten mede te werken. Blijkens eene bekendmaking van den rijkskanselier te Berlijn, dd. 2 Januarij jl., is het uitbarsten der veepest op twee land- goederen in den kreits Gross-Strelitz, provincie Silezie, officieel geconstateerd. De bij de wet voorgeschreven veiligheidsmaat- regelen zijn terstond uitgevoerd. Gedurende het jaar 1876 zijn van wege het Koloniaal werfdepot naar Indie uitgezonden 3841 militairen, als: 1093 Franscheu, 1316 Belgen, 992 Nederlanders, 72 Zwitsers* 56 Luxemburgers, 27 Amerikanen, 23 Italianen, 16 Oostenrijkers, 7 Noren en Zweden, 6 Polen, 3 Russen, 3 Spanjaarden, 2 Portugezen, 2 Grieken en 2 Oosterlingen. Volgens de buitenlandsche meteorologische berigten is de koude in Eusland geweken; in Frankrijk is de slotsom der waarnemingen, dat men veeleer bij voortduring regen dan vorst te wachten heeft, en die uit Duitsch- land stemmen daarmede overeen. Voorts is aldaar de opmerking gemaakt, dat op vele plaatsen de ooijevaars ditmaal, tegen gewoonte, hunne nesten niet verlaten hebben en dns reeds het voorgevoel van een buitengewoon zachten winter hadden. Dit zeldzaam verschijnsel, voegt men er bij, was sedert 1820 niet waargenomen. De heer van Loon, te Rijpwetering bij Leiden, heeft, volgens het TJtrechtsch Baghlad, een muis, die zingt. Er is reeds geld voor geboden, maar men kan het dier niet vangen. Naar wij vernemen is Donderdag namiddag een bediende van de Amsterdamsche Bank, werkzaam aan de conpon-afdeeling, met een vrouws- persoon op den loop gegaan. Hij wordt verdacht de Bank ongeveer f 13,000 ontvreemd te hebben. De vlugteling werd in den nacht van Donderdag op Vrijdag door een der directeuren te Rotterdam opgespoord en door de Rotterdamsche politie, die door de Amsterdamsche politie reeds gewaar- schuwd was, gearresteerd en naar Amsterdam overgebragt. Bij den gemeente-ontvanger te Vriezenveen heeft men eene som van f 20,1)00 gestolen. De dief of dieven hebben zich, bij inklimming door een raara, toegang verschaft tot de slaapkamer der kinderen. Van daar zijn zij in de slaapkamer van den ontvanger gekomen en hebben het geld, ge- borgen in eene kartonnen doos, uit eene kleerkast ontvreemd. Een gouden horloge, dat daar ook aanwezig was, hebben ze laten liggen. Naar de om standigheden te oordeelen, schijnen de dieven zeer -goed in de woning en met de bewaarplaats van het geld bekend geweest te zijn. Zondag avond heeft zich eene dienstmeid te Gouda zoo kwaad ge maakt, omdat haar vrijer, welken zij stil binnen had gelaten, niet bij haar in de keuken mogt blijven, dat zij een hevig toeval, gepaard met zware nensbloeding, kreeg en spoedig daarna is overleden, niettegenstaande er dadelijk geneeskundige hulp is geroepen. De aanhoudende en hevige regens - schrijft men uit Londen - hebben op nieuw ons eiland zwaar geteisterd. 't Is allertreurigst wat de bladen melden omtrent Yorkshire, Nottinghamshire, Derbyshire enz. In die graafschappen is mijlen ver niets te zien dan huizen en booinen. Verschei- dene pachtersdie zich door het zachte weder hadden laten verleiden hun vee in de weiden te doen, hebben 't meerendeels moeten zien verdrinken. Hazen, konijnen, faizanten, drijven bij duizenden rond. In Znid-Yorkshire heeft men in verscheidene kolenmijnen, tengevolge deroverstroomingen, den arbeid moeten staken en zijn duizenden mijngravers zonder werk en zonder brood. Op andere plaatsen heeft het hooge water honderden gezinnen nit hunne woningen verdreven. De toestand in de laaggelegen graafschappen is verschrikkelijk. Te Gorinchem is gepasseerde week bij de justitie aangifte gedaan van eene poging tot moord, gepleegd door een predikant der christelijk afge- scheiden gemeente S.op zijne vronw. Bij onderzoek echter bleek, dat de vrouw in den muur een gat had weten te maken, daar eenige hagels inge- stopt had en op deze wijze dacht haren echtgenoot van poging tot moord te kunnen betigten. Hij is dan ook onmiddellijk weder op vrije voeten Te Parijs is dezer dagen eene nieuwe soort van stoombrandspuit be- proefd, vervaardigd door den ingenieur Thirion, en bestemd voor H&vre. Met een straalpijp van 45 millimeter middellijn, bereikte het water een afstand van 47 meter; met een andere van 40 millimeter werd gemakkelijk de overzijde der Seine bespoten. Toen men eindelijk een straalpijp van 35 millimeter had aangeschroefd, werden, terwijl het werktuig op de Quai des Orfevres stond, de belangstellende toeschouwers, die zich op de Pont Neuf geplaatst hadden, op de vlugt gejaagd door het water. Met twaalf atmos- feren drukking, het maximum der kracht, werpt deze stoomspuit 3500 liter water per minuut. De markies van Westminster heeft, in de rue de la Paix te Parijs, een diamanten halssnoer gekocht, dat als nieuwjaars-geschenk moest dienen en waarvoor de kleinigheid van vier maal honderd en twintig duizend gulden werd betaald. Kleine geschenken onderhouden de vriendschap. Een slager te OldhamSimpson genaamd is dezer dagen voor de vierde maal veroordeeld wegens het te koop hangen van ziek of bedorven vleesch in zijn winkel, ditmaal eehter niet tot geldboete, maar tot drie maanden tuchthuisstraf. Dergelijke veroordeelingen zijn in Engeland veelvuldig, want de vrijheid der ueringdoenden heeft in dat land haar grenzen. Een collega van Simpson te Londen moest nog pas een zware geldboete betalen omdat hij in het bezit bevonden werd van de lijken van drie aan roodvonk gestorven varkens. Deze cor pora delicti waren juist op weg naar de worstmacbine. Heden beviel, door 's Heeren goedheid zeer voorspoedig van eene welgeschapene BOOSTERH. VAIV BAREftge- liefde Echtgenoote van P. VERKUIJL. Haarlemmermeer 16 January 1877. Men gelieve deze algemeene ook als bijzondere Kennis- geving aan te raerken.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 2