- 14 - ■loll. Maatschappij v. Landbouw. Landbouw. ftemengde SSeriglen. gaglv\-cy1 S^SBSgg$9(g ■HHHHHnHHHMnHHHnnHli einde de school te Haarlemalwaar hij benoemd iste helpen met haar uitgebreid lager onderwijs, en zulks ten gevolge der ziekte van den directeur dier school. De Voorzitter stelt voor on op het verzoek toestemmend te beschikken. Daartoe wordt besloten. XIX. Wordt gelezen een adres van C. Kroon en andere onderteekenareDalien wonende te Haarlemmermeer, inhou- dende verzoek, dat een lantaarn geplaatst moge svorden bij de pont aan de Ringvaart bij de Oude-Weteriqg. Na eenige discussien wordt besloten dit adres aantehouden ter nadere behandeling. XX. De heer Bultman vestigt de aandacht der Vergadering er op, dat bij de voorgestelde nieuwe indeeling der kanton- geregtendoor den Minister van Justitie is voorgesteld om een kantongeregt te vestigen te Lisse; dat bij die voorgestelde indeeling deze gemeente weder geheel is voorbijgeziendat te betwijfelen isof er wel eene zoo uitgestrekte en zoo be- volkte gemeente als Haarlemmermeer is, zonder dat daar een kantongeregt is gevestigd. Spreker zou daarom wenschen dat de Gemeenteread besloot zich te adresseren tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met het verzoek dat, in plaats van te Lisse, een kanton geregt worde gevestigd in deze gemeente, en dat dit verzoek persoonlijk bij den Minister van Justitie worde ondersteund. Spreker vraagt voortsof tot bedoeld einde een locaal van het Raadhuis zou kunnen worden afgestaan. De Voorzitter meent dat zulks wel kanbij voorbeeld voor vijf jaren. De heer Bultman wil dan aan Burgemeester en Wethouders opdragen om in dien geest zich te adresserenbij een uit- gewerkt adresen dat adres in persoon bij den Minister van Justitie te ondersteunen. Het voorstel van den heer Bultman wordt goedgekeurd. XXI. De heer 't Hooft vraagt van den Voorzitter inlich- tingen omtrent den stand van het proces in zake het Raadhuis. De voorzitter zegtdat hem zulks geheel onbekend is. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de Vergadering gesloten. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw looft hare gou- den medaille uit: a. voor eene volledige beschrijving van de teelt van griend- en teenhout in Nederland en het naburige Vlaanderenin al hare onderdeelen en bijzonderbeden; b. hare gouden medailje en /100 voor eene beknopte beschrijving van den akker- en tuinbouw in al zijne deelen, geschikt voor een lees- en leerboek op de hoogste klasse der lagere scholen ten platten landec. bare gouden medaille en ,/100 voor eene beknopte beschrijving van de veeteelt en de zuivelbereiding in al hare deelengeschikt voor een lees- en leerboek op de hoogste klasse der lagere scholen ten platten lande. Antwoor- den in te zenden voor of op 1 Julij 1877. Verder looft de Maatschappij nog uit hare gouden medailje, waarbij de Afdeeling Lekkerkerk en Omstreken der Maatschappij, naroens de heeren Joost Pot, te Elshout (gemeente Nieuw- Lekkerland), en Cornelis Smit Jz., te Krimpen aan de Lek, eene som van /200 voegt, voor|een aan het doel beantwoor- deoden toestel om lotgrienden te wieden. De proefneming zal geschieden te Krimpen aan de Lek, of te Lekkerkerk, om- streeks 1 Junij 1877. De Afdeeling Haarlemmermeer der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal op Vrijdag 2 February 1877, des avonds ten 6J/2 uur, in het koffijhuis de Nederlandente Hoofddorp, eene buitengewone vergadering houden, vvaarin de heer G. J. Hengeveld als spreker zal optredenten onderwerp hebbende: veeverbetering, voeding en voederwaarde. Na afloop van de aan de orde zijnde werkzaamheden in de vergadering van de Afdeeling Aalsmeer en Omstreken der Boll. Maatschappij van Landbouw, gehouden op Woensdag 17 Jan. jl., hield de heer G. Droshoofdonderwijzer te Kudelstaarteene landbouwvoordragt. In het eerste deel zijner rede handelde spreker over het ontstaan van den grond over den bouwgrond, over de ver- schillende soorten van gronden, de bewerking en de middelen tot verbetering van den grond. In het tweede deel der rede handelde hij over plantenvoedselwat de plant behoeft en welke stoffen men in den regel aan den grond moet toevoegen. Zijne flinke, dikwijls door voorbeelden opgehelderde voor- dragt werd met het meeste genoegen door een groot getal opgekomen leden aangehoord. Den spreker werd bij het sluiten der vergadering iri ge- paste bewoordingen dank gezegd door den Voorzitter, die tevens den wensch uitdrukte den heer Dros nog meermalen als spreker te zien optreden. Capelle (Langstraat), 22 Jan. De handel in hooi is tegen- woordig van zeer weinig beteekenis; de persen staan stil en het weinige, dat verhandeld wordt, bepaalt zich tot kleine partijen van minder kwaliteit. Van prijsverandering is dan ook geen sprake. Hoorn, 10 Jan. Gedurende het jaar 1876 zijn alhier op de week- en jaarmarkt aangevoerd1560 paarden, veulens enz.13,968 koeijen2060 kalveren, 61,415 schapen9520 lammeren23,400 varkensbiggen en zeugen 1076 bokken en geiten4159 hectol. als monsters aangevoerd zaadgraan enz., 93,400 koppen boter en 2,214,453 kilo kaas. Zelhem23 Jan. Onze veehouders verheugen zich zeer over het doorgaande zachte winterweder. Dagelijks ziet men hier nog vee in de weiden grazen, waar over het algemeen meer voedsel voor de beesten te vinden is dan in den vorigen zomer toen vooral in de maanden Julij en Augustus, alles door de heerschende droogte veel te lijden had. Bij het schrale hooi- gewin verschaft de tegenwoordige toestand eene blijde uitkomst. dat binnen tien dagen na aankomst in Engeland het vee moet geslagt wordenook uitgestrekt tot Fransche en Belgische schapen en geiten. Dezelfde verordening zal worden toegepast op Nederland en Denemarkentenzij aldaar de invoer ver- boden worde. De landbouwers in de omstreken van Deventer hebben de kuilenwaarin de aardappelen geborgen zijn, hier en daar geopenden bevonden dat de aardappelen goed gebleven zijn. De voorraad is nog groot en voor de goede soorten blijven de prijzen nog hoog [f 4 per H.L.) Tegen het voorjaar verwacht men aanmerkelijk lagere prijzen. De Pomologische Vereeniging te Boskoop vestigt de aan dacht op de tallooze rupsennesten, allerwege aan boomgewassen aanwezig, en waarschuwt dat alien het hunne moeten doen om die gevaarlijke nesten weg te nemen en te verbranden; in het water geworpen zijn zij nog geenszins onschadelijk gemaakt. Te Bodegraven zijn 33 stuks vee van een veehouder afge- maakt; 11 daarvan waren door longziekte aangetast, de overige verdacht. Langs den Rijn heeft de ziekte in de beide laatste weken een onrustbarende uitbreiding genomen. De laatste week toch werden bij 3 veehouders 51 stuks vee onteigend en af gemaakt; te Alphen 24, Oudshoorn 14, Aarlanderveen 13. In de eerste week dezer maand werden te Alphen 40, te Oude-Wetering 46 stuks afgemaakt. Door de Duitsche Rijkskanselarij is in den Reichs-Anzeiger van eergisteren bekend gemaakt, dat in den avond van den 18 de veepest tc BerlijD in de stallen voor slagtvee geconsta- teerd is bij een rund hetwelk op de beestenmarkt in aanra- king geweest was met een uit Opper-Silezie aangevoerd trans port ossen. Terstond zijn de vereischte maatregelen genomen om de verdere verspreiding der ziekte te verhoeden. Hetzelfde blad berigt, dat een landeigenaar in Opper-Silezie die niettegenstaande het verbod van invoer van vee een aantal runderen over de grenzen had weten te krijgen, in hechtenis genomen is en geregtelijk vervolgd zal worden. Namens den Minister van Binnenlandsche zakenheeft de Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland aan de gemeentebesturea voorschriften medegedeeld omtrent de afma- king van longziek vee, en van vee van die ziekte verdacht. De voornaamste daarvan zijn de volgende Bij voormeld rundvee worde niemand toegelaten dan zij die met de verzorging van het vee belast zijn of die hij het onderzoek, de onteigening of afmaking diensten te verrigten hebben. De waardering van het vee dat onteigend moet wor den en de afmaking moeten niet aan eigenaarshouders of hoeders van vee opgedragen worden. Tegen te hooge waar dering worde gewaakt; zoodra mogelijk na de onteigening worde het vee afgemaakt. Eerst na reiniging worde de toegang tot de plaats, waar de overblijfselen van het vee zich bevinden, vrijgelaten en het vleesch en de huiden verkocht. Loudeil, 22 Jan. De Privy Council" heeft de bepaling, Het Staatsblad n°. 15 bevat het Koninklijk besluit van 23 Januarij 1877, tot hef buiten werking stellen van de Koninklijke besluiten van 2 Maart 187 3 Staatsblad n°. 36) en van 6 October 1873 [Staatsblad n°136), betrekkelijk het verbod van in- en doorvoer van buitenslands van rundvee, schapen enz. In de vergadering van de afdeeling Brummen der Gelder- sche Maatschappij van Landbouw heeft de heer J. Schoonman medegedeeld, dat door hem gele suikerwortels zijn verbouwd waarvoor hij het zaad uit Ketwich in Pruisen had ontvangen die naar zijn raeening aanbeveling verdienen boven de hier bekende, om de volgende redenena. dat ze groot willen worden; b. omdat ze glad zijn en dus schoonere wortels voort- brengen en c. omdat ze door kleinere bladkroon niet onder- hevig zijn aan zomerrot, Hierna kwamen de volgende vraagpunten aan de orde: Welke zal de beste wijze van bemesten voor weilanden zijn? Wanneer stroomest zonder vermenging van grond wordt toegepast, dient dit in December te worden gedaande wei nige werking der zon, sneeuw, nat en dof weer hebben een weldadigen invloed om den mest aan den grond te zetten. Wordt compost gebruikt, dan is Maart aan te bevelen. Nog wordt gezegd dat steenkalk, in zand goed opgelost voor vele binnenweiden met goed gevolg zou kunnen worden aangewend; met nadruk werd er op gewezendat door onze landbouwers te weinig wordt gedaan tot onderhouding of ver betering hunner weilanden en ieder onzer aangespoord om zijn best te doen dat verbetering worde aangebragt. Welke behandeling van het vee zal de beste zijn met betrekking tot vetmesten en melkgeven? Voor de eerste worden granen in meelgoed hooi, lijn- koeken en suikerwortels als de beste middelen genoemd; over het geveu van mais-meel bestond twijfel, omdat het geen kleef- stof bevat. Voor melkvee dacht men wel dezelfde produclen, in ver eeniging met meer stikstoflooze stoffenals zemelen suiker- wortel of pulpen, raapkoeklijnmeel enz., in water tot slappe dranken vermengdte moeten geven om melk-afscbeiding te bevorderen. c. Is het gebruik van zout bij het veevoederen aan te be velen Men dacht dat zulks eene goede uitwerking op de spijsver- tering zoude hebben en de gezondheid bevorderen. Dit eeB boekwerk onzer bibliotheek blijkt, dat bij vee met en zonder geven van zout geen verschil in melk- of vleesch- productie was waargenomen; alleen had men bij die beesten, aan welke zout was toegediendmeer levenslust en betere gezondheid opgemerkt; voor elk stuk vee moeten slechts wei nige looden per dag worden gegeven. d. Voor het in Juni te houden Landhuishoudkundig congres te Assenwerd besloten de twee volgende vraagpunten ter behandeling in te zenden. 1. Hoe zal de uitkoop van tienden, die aan particulieren in eigendora behoorenbevorderd kunnen worden. 2. Wordt de oprigting van boterfabrieken en het bereiden van gecondenseerde melk in ons land wenschelijk geacht? Nog werd besloten voor de tentoonstelling vau zuivelbe reiding en paarden bij de in Juni te Apeldoom te houden algemeene vergadering, een zilveren medaille of tien gulden ter beschikking van het bestuur te stellen; waarna de verga dering gesloten werd. De miliciens der ligting 1876 bij de infanterie, vestingartillerie en mineurs zullen, in plaats van met Julij a. s.efcrst op ultimo September daaraanvolgende met onbepaald verlof gaan. Uit Venlo wordt geraeld: In den namiddag van 16 Januarij gebeurde nabij het station van het naburige Gladbach een ernstig spoorwegongeluk. De van Dusseldorf komende trein stootte met zulk eene kracht tegen een hem te gemoet snellenden rangeertrein, dat verscheideue wagens, waaronder de postwagen, werden verbrijzeld. Twin tig passagiers werden voor het meerendeel zwaar gekwetst. Onder anderen werden van een hoog zwangere dame de beide beenen verbrijzeld, en kreeg een postbeambte een ernstige wonde aan het hoofd. Te Leiden leeft nog een man, die in Januarij 1807 van onder de puinhoopen, door het springen van het buskruidschip ontstaan, is gered. Hij is de 85-jarige A. Levisson. De pikeur der manege te Zwolle, de heer E. Blennow, had gewed om in 29 minuten van' Zwolle naar Kampen te paard terijden. De afstand, ruim 2|- uur, is door hem in 25 minuten afgelegd. De Pr. Zwolsche Ct. meldt uit Vriezenveen, dat Vrijdag ochtend (19 Jan.) de doos met de coupons en andere papieren, den 8 's nachts uit de woning van den gemeente-ontvanger ontvreemd, op een aangrenzend erf is teruggevonden. Het geld, ongeveer f 2000, was echter verdwenen. Over den beweerden moordaanslag van den predikant der Christelijk afgescheiden gemeente te S. wordt gemeld, dat niet zijne echtgenoot, maar eene buurvrouw met wie hij niet al te bevriend wasin overleg met andere buren, gebruik had gemaakt van de gelegenheid, dat er op eene bruiloftspartij in de buurt werd geschoten, om te beweren dat de ex-predikant hij was als zoodanig dezer dagen afgezet op haar geschoten had om dit te bewijzen had zij, volgens hare bekentenis aan de justitie, gaten in eene deur geboord en daarin kogeltjes gestopt. Een katholiek baron in Hongarije heeft aan de drie protestantsche kerken van Hongarije, de Hervormde, Luthersche en Unitarische (of Soci- niaansche), landerijen geschonken ter grootte van 10,000 morgeu. Als reden van deze schenking, welke te verrassender is, dewijl zij van een katholiek komt, geeft hij op, dat in zijn oog het Protestantisme het zout der Hon- gaarsche natie en de waarborg harer onafhankelijkheid is. Zijn doel is, door deze schenking de Protestantsche kerk, welke dit rijk bezit, te sterken ea onderling te verbinden. In het Schwarzwald van Baden is een kleine gemeente van Hern- hutters, Koningsfeld, die haar vijftigjarig bestaan onlangs vierde. Bij die gelegenheid is het aan het licht gekomen, dat er in die vijftig jaren daar geen erge misdaad is gepleegd, geene tusschenkomst der politie en geene onechte geboorte heeft plaats gehad, geen proces is geweest en geen bedelaar. Meermalen vindt men gewag gemaakt van het huitengewoou druk verkeer per as op sommige levendige punten te New-York en Londen. Thans treffen wij in een der Fransche bladen de opgave aan hoeveel rij- tuigcn het kruispunt van den boulevard en de straat Montmartre passeren gemiddeld 40 per minuut, dat is, den werkdag op 11 uur gerekend, 29,000 rijtuigen per dag. In den staat Maine van de Vereenigde Staten van Amerika is inderijd eene wet uitgevaardigd tegen het vloeken. Volgens een der bepalingen van die wet, betaalt men eene geldboete van een dollar, indien men deze wet gedureude de werkdagen der week overtreedtwie des Zondags wordt be- trapt, betaalt twee dollars voor elken vloek. De helft van de gelden, op die wijze bijeengebragt, is bestemd voor het fonds tot het bouwen van een staatskapitool, een zetel voor het wetgevend ligchaam van den staat de andere helft zal worden gebezigd tot bestrijding der uitgaven, benoodigd voor het oprigten van een gesticht voor krankzinnigen. Een ondernemende firma in het stadje Wennemucca, in den Staat Pennsylvania, heeft met het beste succes vaten van papier ingevoerd tot verzending van tarwemeel. De vaten kosten naauwelijks half zooveel als houten vaten, zijn zeer duurzaam en kunnen zelfs door bestrijking van een chemisch preparaat zulk een graad van digtheid verkrijgen, dat zij zelfs gebruikt kunnen worden tot verzending van vloeibare stoffen. De heeren Leyvrat en Chaudet te Lausanne trachten eene Maatschappij met 300,000 francs kapitaal te vormen, verdeeld in 3000 aandeelen van 100 francs, om eene petroleum-gasfabriek op te rigten. De aanleg en exploitatie van zulk eene fabriek zou zeer eenvoudig en weinig kostbaar zijn, zoodat, zegt het prospectus, een arbeider per dag genoeg gas maken kan voor eene stad van 35,000 inwoners. De genoemde heeren verzekeren voorts, dat petroleum-gas vijf maal meer lichtvermogen heeft dan steenkolen-gas. In de Lange Baanstraat te Rotterdam heeft een zonderling geval plaats gehad. De vrouw van een zeeman, met wien zij een zeer gelukkig leven had geleid, overleed Zaturdag jl.de man ging dien avond en den volgenden te bed alsof er niets gebeurd ware en sliep naast het lijk. 's Maandags morgens nam hij het lijk uit het bed, kleedde het aan, gaf het een spoormandje aan den arm en zette het op een stoel aan tafel. Na een parapluie naast het zittend lijk te hebben geplaatst, zette hij een kop thee met een beschuitje op de tafel neder; daarop ging hij de buren roepen. Men kan zich voorstellen, hoe ontsteld deze werden bij het zien van het lijk. Op het kerkhof gekomen, wilde de man in het graf springen om bij zijn vrouw te gaan liggen, waarin hij echter gelukkig verhinderd werd. Men kwam allengs tot de overtuiging, dat het verlies van zijn vrouw den man krankzinnig had gemaakt. Van wege het gemeentebestuur te Berlijn worden proeven genomen met een nieuwe straatverlichting. Eene Engelsche maatschappij heeft haar vertegen- woordiger derwaarts gezonden om de leiding der proeven op zich te nemen. Het is een vereenvoudigde toepassing van electrische kaarsen, dielangzaam met een pit opbranden. Twee dergelijke kaarsen naast elkander geplaatst verlichten een straatoppervlaktc voor 130 gasvlammen. Met een tot dit verbeterde electro-magnetische machine, die gemakkelijk aan den muur van ieder huis kan aangebragt worden, kunnen 10 paar van deze kaarsen ge- voed worden. De kosten bedragen nog niet de helft van de tegenwoordige gasverlichting. Koning Victor Emanuel ontving op nieuwjaarsdag eenpaket, dat een uit ebbenhout en ivoor kunstig bewerkte cassette bevatte, het nieuwjaars- geschenk van een gevangene, die dit meubelstuk in ziju eel had vervaar- digd. In de cassette bevond zich een verzoekschrift van den gevangene, waarin hij om gratie verzocht van de negen maanden kerkerstraf, die hij nog had te ondergaan. De koning liet terstond een brief aan den kunste- naar zendenwaarin hij hem dankte voor dit geschenken zond hem te vens een met briljanten omzet gouden remontoirhorloge toe. Er is echter nog geen beslissing genomen, of den man zijn verzoek zal ingewilligd worden. In de aristokratische kringen van Weenen, geeft een romantisch huwelijk stof tot veel gesprek. Pris Wrede had, jaren geleden, een meis- je als zijne dochter erkend, tot zich genomen en opgevoed, en wel op zoo royale en onbekrompen wijze, dat zoo wel de bezoekers van het hotel als het geheele dienstpersoneelhaar altijd met den titel van //Prinses" aan- spraken. Het meisje was even schoon als geestig en had zich in ieder op- zigt uitnemend ontwikkeld. De prins had niet dan eer van zijne pleeg- dochter. Zij had slechts een heerschenden karaktertrekdieals hij zich nu en dan vertoonde, wel eens zorg baarde. Zij was zeer romanesk van aard hartstogtelijk met het landleven ingenomen en evenzeer met de moderne emancipatie-denkbeelden. Zij heeft, nu meerderjarig geworden, eensklaps aan die neiging gehoor gegeven op eene wijze, die de Weener aristocratie verbaast, haar pleegvader leed doet, en welligt in de gevolgen voor haar alles behalve bevredigend zijn zal. Zij heeft namelijk hare hand geschonken aan een boer, die, het geheel tegenovergestelde zijner geleerde en hoogst- beschaafde wederhelft, te naauwernood iets lezen en schrijven kan. Alle pogingen, om haar van deze huwelijksverbindtenis te doen afzien, zijn ver- geefs geweest. Zij volgt haar wil en heeft het kapitaal, dat de prins haar bij hare meerderjarigheid geschonken had, en dat f 30,000 bedraagt, ge bruikt om een landje te koopen, waarop zij nu met haar echtgenoot de genoegen^ van het boerenbedrijf smaakt. Nog zoo dom niet. Uit Palze in Hongarije wordt de volgende ontzettende daad berigt, die een helder licht werpt op den daar heerschenden ellendigen toestand. Een dienstmeisje uit een naburig dorp had 400 florijnen in de loterij ge- wonnen. Zij had het geld in ontvangst genomen en begaf zich bovenmate gelukkig huiswaarts, toen zij aangevallen, van haar geld beroofd en door verscheidene messteken gedood werd. Wat echter het ergste is, volgt: De

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 2