1877. Vrijdag, 9 Februarij. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Achtiende Jaargang. Maarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Polderwezen. Landbouw. No. 6. Prijs van het A_bonnement: in het Jaar Prijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven HAARLEMMERMEER Prijs van een enkei. Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN ItOXCA C°.te Amsterdam. WJiterliJK Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Door dr. C. Ekama, te Haarlem, is aan het bestuur van den Haarlemmermeerpolderten behoeve van het archief van gemelden polder, ten geschenke gegeven eene portefeuille, Fnboudende de teekeningen betreffende het stoomtuig de Leegh- water. Deze teekeningen zijn blijkbaar de ecbte officiele, ge- teekend door John Gibbs en Arthur Deans, engineers, en gecontrasigneerd door den toenmaligen Minister van Binnen- landscbe Zaken. Zij waren onlangs op eene verkooping in zijn bezit geraakt. De predikbeurt in de Hervormde Kerk te Hoofddorp zal op Zondag 11 Februarij 1877 des morgens ten half-10 ure, worden waargenomen door Ds. Swalue, van Zandvoort. Op Zondag 11 Februarij 1877 des morgens ten half-10 ure, zal in de Hervormde Kerk te Abbenes de predikbeurt vervuld worden door Ds. Sigal, predikant te Lisse. Voor hen, die in de nabijheid van Heemstede wonenwordt berigt, dat in de voormiddag-godsdienstoefening aldaar, op Zondag 11 Februarij, zal optreden Ds. Posthumus Meyjes, predikant te Amsterdam. Agenda voor de Vergadering van den Gemeente- raad van Haarlemmermeer, te bouden op Donderdag 15 Februarij 1877, des voormiddags ten 10 ure, in het Itaadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Verande- ring in den borgtogt van den Gemeente-ontvanger. 3. Uit- loting van aandeelen in de geldleeningen van anno 1866 en 1372. 4. Adressen om verlichting door lantaarns. 5. Aan- vraag van H. J. Visscher, om eervol ontslag als hulp-onderwij- zer aan school nr. 3. 6. Benoeming van een hulp-onder- wijzer aan school nr. 3; voordracht: C.J. Kieviet, te Delft, en G. Buijs Czn., te Wormerveer. 7. Adres van L. Kie viet, om verhooging van zijne jaarwedde als hulp-onderwijzer aan school nr. 1. 8. Aanvraag tot benoeming van een hulp-onderwijzer aan school nr. 9. 9. Idem idem aan school nr. 6. 10. Idem idem aan school nr. 4. In 1878, 1879 en 1880 zullen de landerijen in Haarlem mermeer successievelijk in de grondlasten moeten worden aan- geslagen. Het College van Zetters te Haarlemmermeer ver- gaderde op Woensdag 7 Februarij jl. en benoemde den heer Herman F. Bultman ora met den daartoe van Rijkswege aan te wijzen ambtenaar de gronden te schatten. Als plaatsvervanger werd de heer G. B. 't Hooft aangewezen. van 31 JaDuarij tot 6 Februarij 1877. GEBOREN Dirk, zoon van D. Nelemans en T. Schouten. Johanna Maria, doehter van G. Visser en P. Kroon. Rika, dochter van M. Meijboom en J. Mulder. Johannes Gerarduszoon van A. Wassenaar en M. Kassing. Berdina Anna Catharinadochter van H. van der Eem en A. C. Kersten, Willeminadochter van W. van 't Sant en A. A. van Arkel. Jannetje dochter van C. Schouten en J. Servaas. Lou- renszoon van A. van der Voet en J. Hendriks. Cornelia zoon van J. Poeu en A. Mienis. Maarten, zoon van G. Spaans en P. West- broek. Cornelia dochter van J. Schotsman en C. van Damme. Jo hanna dochter van J. Overpelt en M. E. Broxterman. Eliaa Johan nes zoon van J. Wientjes en W. Leenslag. Adrianadochter van J. Griekspoor en H. Smits. OVERLEDEN Hendrikus Pieteroud 16 maandenzoon van C. Bak- ker en S. Ottevanger. Adriauns Touwoud 54 jarengehuwd met Annigje Boer. Elisabethoud 17 maanden dochter van A. J. Ver- steeg en L. van Dam. Maartjeoud 3 weken dochter van W. Brui- nenberg en P. de Wit. Hendrik ond 1 week zoon van C. Pater en E. Qnax. Margarethaoud ruim 3 jaren, dochter van C. Lodder en M. H. de Booi. Johannesoud 8 maanden zoon van T. Tit en J. van der Burg. ONDERTROUWD geene. GEHTTWD geene. In den nacht van 31 January op I Februarij is aan den Vijfhuizerweg bij den Ringdijk vermist een jong Friesch schaap; merkstukje nit het linker oor en twee blaauwe strepen aan beide zijden der schoft. De burgemeester van Haarlemmermeer verzoekt opsporing en berigt. Maandag avond j.l. is Paulus Vreeken, visscher, wonende aan de Lisserrolbrug, vermoedelijk in de Ringvaart dezer ge- meente geraakt, althans zijn pet is Dingsdag morgen aldaar dryvende gevonden. Men zegt, dat hij beschonken was. Dingsdag heeft men den geheelen dag met een zegen gevischt, doch te vergeefs. Sloten (N. H.), 5 Feb. De toestand van de wintergewassen is in deze omstreken allezins bevredigend te noemen. Zoowel in de Lutkemeer als in den IJpolder staan ze uitmuntend vooral is dit bet geval met de rogge. De strenge vorst heeft daaraan geen nadeel toegebragt. De weilanden zien er uit of we reeds ver in 't voorjaar waren. Het land in den IJpolder stijgt steeds in prijs. Het vlasland o. a. is voor dit jaar, met inbegrip van ploegenverhuurd voor den enormen prijs van 400 tot 550 per hectare. De heer van de Blocquery Jr. te Haarlem heeft concessie aangevraagd voor het droogmaken van twee meren in Gronin- genhet Zuidlaarder meer en het meer van Foxhol (nabij Hoogezaud). STORMSCH ADE. Het gescbil tusschen het Gemeentebestuur en het Bestuur der Herv. gemeente te Den Ham is algemeen bekend. De storm van Dingsdag heeft den noordelijken zijmuur der consis- toriekamer vernield en daardoor het werk van het afbreken dier kamer, dat ad calendar graecas was uitgesteld, den bur gemeester gedeeltelijk uit de handen genoraen. Een half uur te voren had de predikant met zya catechisanten het gebouw verlaten. Te Sueek is bij den jongsten storm een gedeelte van den voormunr der katholieke kerk ingestort en op het orgel ge- vallen, dat grooteudeels vernield is. Ook de kerk zelf is zwaar beschadigd. Aan den Dollard zijn groote verwoestingen aangerigt. De nieuwe Statensluis is verzakt, de dijk er om heen is wegge- spoeld en de Reiderpolders N°. 1 en 2 zijn ondergeloopen =fde eerste is bew'oond). Zestieu'personen waaronder vrou- wen en kinderen, zijn omgekomen; vijftien andereu worden vermist; terwijl bovendien nog 25 Italiaansche werklieden verdwenen zijn. Keeteu zijn verbrijzeld en de inhoud weg- gespoeld. De gansche arbeidin 1876 aan dat kostbare werk verrigt, is verwoest. Achter Weener moet een spoorwegbrug zijn weggeslagen. Bij den doorbraak van den Westpolder (Hunsiugo) hebben reeds negen personen het leveu verloren. Alles is verloreu tal van personen zijn op de zolders gevlugt. Booten ter redding zijn van Zoutkamp afgezonden. Te Naarden is de brug van het fort Ronduit gedeeltelijk verbrijzeld en zijn twee vleugels der aarden versterking weg geslagen. Volgens een gerucht is het postschip van Holwerd naar Ameland verongelukt. De toestand te Ulrum is zeer hagchelijk; men schrijft van daar: Op wel twintig plaatsen is de dijk en soms over een aanmerkelijke lengte geheel weggeslagen. Sleehts weinige bewoners van den polder hadden gelegenheid zieh in veilig- heid te stellen. De meesten zijn met booten van de rondom in het water staande huizen afgehaald. Doch helaasalien niet. Weer, even als in Maart 1874, bij 't begin der indij- king van den polder, heeft men het verlies van menschenle- vens te betreuren. Reeds 9 lyken zijn er gevonden en 3 worden er nog gemist. 't Is een rampzooals hier nimmer voorgevallen is. Uit Beerta komt het volgende berigt: Dingsdag werd hier de geboorte van een levenloos kind aangegeven bij het gemeen tebestuur en Woensdag vernam men, dat de keetwaarin de moeder zich bevondis weggespoeldwaarbij de kraamvrouw omgekomen en het kistje waarin het lijkje van de kleine ner- gens weer te vinden is. De dijk in Groningen aan de Pruisische grens heeft veel te lyden gehad. Men schrijft daaromtrent uit Nieuw-Beerta het volgende Gisteren meldde men uit Vierhuizen De geschiedenis van den Westpolder, hoe kort ook, zoo rijk reeds in onge- lukkenis heden met een catastrophe vermeerderddie al het vroegere nog in verschrikkelijkheid overtreft. Heden nacht namelijk brak de dijk op meer dan edn plaats door; het wa ter zette met zooveel spoed en kracht op, dat de oppervlakte alras daarmee overdekt was. Tal van schapen verdronkenet- telijke huizen werden als gerasseerd en, wat erger is 14 per sonen verloren het leven, Ook de nieuwe dijk te Houtkamp brak door. Twee menschen verdronken daar. In den Gemeenleraad van Kampen had Dingsdag 11., toen het reeds tamelijk begon te stormen, een curieus voorval plaats. Er werd gedebatteerd over de plek, waar eene nieuwe broei- kas voor de bloemen van het plant9oen men besteedt daaraan te Kampen nog al veel geld zou gezet worden. Het voor- stel van den burgemeester wasaan den Singelbuiten de stadswallen. Een Her raadsleden vond een plaats binnen de wallen verkieslijkerom 't gevaar van overstrooming. De bur gemeester zeidedat sedert de nieuwe Drontherdijk voltooid was, er geen vrees voor overstroomiog kon bestaan. Het raads- lid nam de vrijheid daaraan te twijfelen en gewaagde van ge- rnchten omtrent mindere deugdelijkheid van dien dijk. De burgemeester verklaardedat hij daaromtrent volkomen gerust was en zieh daarachter gerust te slapen wilde leggen. Er werd conform het voorstel besloteu. Twaalf uur daarna liet de burgemeester de bevolking wekken omdat het water zoo boog stond en nog een paar uur later was de kostelijke en kost bare Drontherdijk over zijner lengte bezweken. Borculo4 Febr. De heer F. R, Corten, reizend leeraar uit Limburg heeft alhier een redevoering gehouden voor leden en niet-leden der Geldersche Maatschappij van landbouw. In hoofdzaak kwam zijne redeneering neer op het zooveel moge- lijk productiever maken van de landerijen en weilandenop verbetering van granen en andere gewassen, op de verbetering der rassen van het vee enz. Onder anderen wees bij op de sorteermachines om de grove graankorrels van de ligtere te scheiden. Spr. recommaodeerde de Ville-mest zeer, omdat men zou bevonden hebben dat deze soort alle bestanddeelen in zich bevat, die tot den groei der gewassen noodig is; voor klaver b. v. zou het de beste mest zijn. Niet alle mest past voor alle gewassen, de eene plant heeft meer van gene soort noodig, de andere meer van potascb. Na de redevoering werd door den heer Sickesz, Burgemeester van Laren opgemerkt dat er wel leden uit Eibergenmaar niemand uit naburig Neede te- genwoordig was. Hij schreef dit daaraan toe, dat men wel een oproeping in de courant geplaatst, maar geen convocatie- biljetten had rondgezonden. Daar de heer Boer tot een andere betrekking geroepen was, zoude hij wel verbinderd geweest zijn zulks te doen. In ieder geval vond hij het echter beter bij een volgende lezing de leden daarvan door een convocatie- biljet te verwittigen. Alle hoorders gingen zeer voldaan heen. Vrydag jl. heeft in eene avondvergadering der r/Hollandsche Maatschappij van Landbouw", afdeeling Amsterdam, de heer W. Boomkamp, uit Noordwijk, eene voordragt gehouden, waarin achtereenvolgens werden besproken de verschillende soorten van water in den bodem, het drijven der sappen in het voorjaarde aard der gronden en de kenmerken om dien op te merken; over de behoefte aan stikstof en ook aan ijzer bij vele plantenboomen en gewassen enz. Het bleek uit een en auder, dat de behoefte aan dergelijke landbouwvoordragten wel gevoeld wordt, terwijl het te betreuren is dat het aan- tal daarloe geschikte personen bij ons te lande nog zoo gering blijft, dat zulks op alle wijzen behoort te worden aangemoe- digd. Verschillende bekrooningen vielen daarop met een har- telijk woord van den voorzitter, jhr. mr. Hoeufft van Velsen ten deel aan de heeren Jac. P. R. Galesloot, Job. van den Berg, A. G. G. Sutherland Roijaards en aan de bekende firma's Landre Glinderman en Peignat C°.die behaald waren op de in de maand September jl. te Rotterdam gehou den algemeene landbouwtentoonstelling. Het Programma der Nationale Tuinbouw-tentoonstellingte houden in het Park van het Koninklijk domein het Looop 23, 24 en 25 Junij e. k., is thans in druk .versohenen. De regeling dezer tentoonstelling werd door den koning opge- dragen aan eene commissie bestaande uit de heeren: Jhr. H. J. Rutgers van Rozenburgpresident; F. W. A. K. baron van Knobelsdorff van de Gelder, vice-president; J. T. van den Berg jr., prof, P. de Boer, J. W. de Groot Wz.jhr. H. Hoeufft van Velzen, J. H. Krelage, prof. C. A. J. A. Oudemans, prof. N. W. P. Rauwenhoff, prof. W. F. R. Sn- ringar, J. A. Willink Wz.; jhr. F. J. C. Schimmelpenninck le secretarisH. Groenewegen, 2e secretaris. Aan deze commissie werd toegevoegd jhr. H. F. M. C. Sandberg, intendant van het koninklijk paieis en domein het Loo en zij zal worden bijgestaan door den heer J. M. K. Kraayenbrinkbloemist des konings. Voor deze tentoonstelling worden 35 prijsvragen uitgeschreven waarop even zoovele raedailles als eerste prijzen en eere-diploma's als tweede prijzen, alien door Z. M. den koning worden uit- geloofd. Deze ziju 5 groote gouden, 10 gouden, 10 zilveren en 10 bronzen medailles. De inzendingen der ten toon te stellen planten zullen moeten geschieden op 20 en 21 Junij e. k. aan het adres„Nationale tuinbouwtentoonstelling in het park van bet koninklijk domein het Loo, te Apeldoorn." De voorwerpen moeten 26 of 27 Junij worden ternggehaald. Het zal wel overbodig zijn te zeggen dat deze tentoonstel ling een der pracbtigste belooft te worden die ooit is gezien. Een zoo overheerlijke en schoone plek als het Loodes zomers op zich zelf reeds zoo aantrekkelijkzal ongetwijfeld in die dagen een talrijk publiek lokken. De oorrespondenten voor de Internationale Tuinbouw-Ten- toonstelling en het congres, die in 1877 te Amsterdam zullen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1